Pleidooi voor beter contact ouders-school Reclamebureaus wijzen toelag voor pers af personalia Zelf gemaakt vuurwerk ontploft: schade ƒ20.000,- Aanduiding 'L' op lesauto verplicht per 1 februari *)1 Ghampagn Piper >.„-idi, TBOUW/KWARTET WOENSDAG 20 DECEMBER 1972 T8 Rapport Nederlandse gezinsraad: Van onze ondenvijsredaclie DEN HAAG Bijzondere scholen zijn in opzei erg democratisch. Ouders vormen een vereniging voor bijzonder onderwijs en het bestuur v»n die vereniging is zelf bevoegd gezag van de schoolt Wat wil je nog meer? De ouders zijn het die de 'eerkrachten benoemen en ook op andere wijze verant woordelijk zijn voor de inhoud van het onderwijs. Toch is er vaak kritiek op deze be stuursvorm. De besturen bestaan niet altijd helemaal uit ouders van school gaande kinderen. Soms zitten er zelfs grootouders in zo'n bestuur. En de jaarvergadering wordt niet altijd even druk bezocht. In dergelijke gevallen kun je moeilijk volhouden dat de school van de ouders is. Kritiek op deze bestuursvorm komt ook voor in het rapport dat de Neder landse gezinsraad dezer dagen heeft uitgegeven over de rol van ouders in het kleuter- en basisonderwijs. 'In brede kring rijst de vraag of het niet tijd wordt, dat de wetgever afstapt van zijn standpunt van geen bemoeie nis met de inbreng van ouders in de bijzondere school. De wetgever stelt voor het verkrijgen van subsidie tal van eisen, waaraan een bijzondere school moet voldoen. Maar daar in deze tijd niet de eis bij wordt gesteld, dat het 'bevoegd gezag' op een of andere wijze (bijv. verplichte oudercommissies) verantwoording schuldig is jegens de ouders. Dat Is immers ook het geval in het openbaar onderwijs waar het bevoegd gezag be rust bij organen die krachtens de wet verantwoording schuldig zijn aan ge kozen organen (de gemeenteraad). Schapen Huisbezoek situatie: de wijk waarin ze wonen, de behuizing, het gebrek aan speelplaat sen. financiële problemen, enzovoorts Dan moeten de onderwijzers de men sen helpen bij het oplossen van deze problemen. 'Dat betekent dat ze mee gaan naar het stadhuis om tegen het woningbeleid te protesteren, meehel pen speelplaatsen te realiseren, enzo voorts. De ouders zien dan dat de school zich voor hen interesseert en zij zullen zich dan gemakkelijker ook voor de school interesseren. Overigens staan deze strategieën niet lijnrecht tegenover elkaar. Een combinatie van beide methodes is goed denkbaar. Van een onzer verslaggevers LEIDSCHENDAM Gisternacht is een woning aan de Prinses Marijke- laan in Leidschendam ernstig bescha digd toen zelfgemaakt vuurwerk ont plofte. Het vuurwerk, 75 knalerwten, was de avond ervoor door de bewoner en twee zoons gemaakt naar een oud recept van de grootvader. Zoals ge bruikelijk in Indische families gaat zo'n recept van vader op zoon over. Nog nooit was iets misgegaan. Het vuurwerk werd in een plastic zak in een muurkast op de eerste verdieping gelegd, waar het 's nachts ontplofte. Stukken muur werden weggeslagen. Verschillende plafonds werden ernstig beschadigd. Een van de zoons rende in paniek door een glazen tochtdeur het huis uit en liep hierbij enkele snijwonden op. Een andere zoon werd door de vier meter lange steekvlam geraakt, maar niet ernstig gewond. De vader kreeg door rondvliegende ste nen een wond aan het hoofd. Er brak geen brand uit De schade wordt ge schat op minstens 20.000. Reactie van de familie: 'vuurwerk zelf maken7 We doen het nooit meer'. Van een verslaggever DEN HAAG Motorvoertuigen, die onder toezicht worden bestuurd, moe ten met ingang van 1 februari 1973 voorzien zijn van een witte hoofdlet ter 'L' op een lichtblauwe, vierkante achtergrond. Het zogenaamde L-bord moet zowel voor het tegemoetkomend als voor het achteropkomend verkeer duidelijk en goed leesbaar op het motorvoertuig zijn aangebracht. Bi; motorvoertuigen op twee wielen (met of zonder zijspan) kan men volstaan met een aanduiding die al leen voor het achteropkomende ver keer zicnioaar is. t Van een verslaggever DEN HAAG Het moet de STER verboden worden een toeslag te hef fen op haar tarieven, die tot doel heeft de dagbladen financieel te steu- ne. Dit is de strekking van een kort geding, dat het Amsterdamse reclame bureau J. Walter Thompson Company namens een aantal andere reclamebu reaus aanhangig heeft gemaakt en dat gisteren diende voor de president van de Haagse rechtbank. De toeslag zou het reclamebureau per jaar ƒ600.000 kosten en de verschil lende reclamebureaus een veelvoud hiervan. De door de minister geheven toeslag tot steun aan de dagbladen, die door de STER op haar tarief wordt gezet, gaat per 1 januari in. De reclamewe reld heeft de STER al laten weten de heffing slechts onder protest te zullen betalen, zolang er geen rechU uitspraak over de kwestie is geda advocaat van het reclamebureau n 01 J.H.C. Slotemaker, betoogde dat in de statuten van de STER noftST de omroepwet van enige bevoeg van de minister blijkt om een toeslag te heffen. De advocaat voor de STER, mi1 F. A. J. Mijnssen, meende dat jng' de vraag is of de reclamed schade van de heffing ondeni e a omdat deze toch doorbereken! aari worden aan de clienten. Hij leg dat de minister de heffing hei_. gevoerd omdat de steun aan dt bladen anders uit de STER-pceike haald zou moeten worden, wat h v tot verhoging van de omroepbij zou leiden. De uitspraak is op nuari. Het rapport van de gezinsraad is een pleidooi voor een intensiever contact tussen school en ouders. 'Ouders heb ben zich te lang gedragen als passie ve, volgzame, bange schapen, die nau welijks de school durfden binnen ko men'. De afstand tussen school en ouders is het grootst in het arbeidersmilieu. 'Dit is voor een groot deel de schuld van de school zelf. De zelf meestal uit de middenklasse afkomstige onderwij zer ging uit van de gemiddelde leer ling en legde de nadruk op de ver standelijke ontwikkeling. De school is daardoor voor veel ouders uit arbei dersmilieus een straf geweest. Is het wonder dat juist deze ouders veel moeten overwinnen om hun afkeer en argwaan tegenover de school kwijt te raken'" Volgens het rapport is deze vervreem ding er de laatste jaren niet minder op geworden. De school komt verder van de ouders af te staan door de modernisering van het onderwijs. De ouders stammen zelf uit de school van gisteren en kunnen moeilijk be grijpen wat hun kinderen nu voorge schoteld krijgen (bijvoorbeeld de wis kunde op de basisschool). Ook dc invoering van de schooltoets heeft HUISBEZOEK Er zijn vele mogelijkheden om de contacten te verbeteren. De gezins raad pleit ervoor huisbezoek door de onderwijzers verplicht te stellen. In de taakomschrijving van de leerkrach ten moet het onderhouden van een goed contact met de ouders worden opgenomen. Verder noemt het rap port: contact- en kijkavinden, oudera vonden (bijvoorkeur uitmondend in werkgroepjes), klasseavonden, hulp bij feesten, openbare lessen, klasse moeders (als contactpersonen en hel pers) en schriftelijke schoolkrantin formatie. Speciale aandacht moet besteed wor den aan het betrekken van ouders uit het arbeiders-milieu bij de school. Er zijn twee manieren. De eerste is te beginnen met een activeringsprogram ma, het kind daarover thuis te laten vertellen, zo de belangstelling van de ouders te wekken, hen naar school te laten komen, hun hulp in te roepen bij het lesgeven, en tenslotte hen ook te betrekken in het gesprek over doel en inhoud van het onderwijs. Maar er is ook een andere strategie Dan gaat men ervan uit dat niet het milieu van de ouders het grootste probleem is, maar veel meer hun Burgemeestersbenoemingen Per 1 januari zijn vijf burgemeesters be noemd. Burgemeester van de nieuw gevormde gemeente Aalburg (land van Heusden en Altena) wordt de heer W. F. van Dijk, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als bur gemeester van de gemeenten Veen. Wijk en Aalburg en Ethen. De heer Van Dijk (59) is sinds 1958 burge meester van Veen. Wijk en Aalburg en sinds 1 maart 1965 tevens van Ethen. Hij is hervormd en lid van de ARP Burgemeester van de nieuw gevormde gemeente Gennep bij Nijmegen, wordt mr. E. A. Berger, burgemeester van Ottersum. De heer Berger (36) is sinds 1966 burgemeester van Otter sum. 6inds 1967 tevens waarnemend burgemeester van Mook en Middelaar. Hij is r.-k. Burgemeester van het Overijsselse Brederwiede wordt de heer W. Blan ken. burgemeester van Middelstum. De heer Blanken (49) is sinds 1 mei 1963 burgemeester van Middelstum. Hij is gereformeerd en lid van de ARP. Burgemeester van de nieuw gevopmc'« gemeente Steenwijk wordt mr P I Molendijk (48) PvdA. nu bru ter van de oude gemeente Steenw: k Burgemeester van de nieuw gevormde gemeente IJsselhan wordt d" he-i J Tilkema. met toekenning van gelijktij* dig eervol ontslag als burgemee.c»er van Oldemarkt. De heer Tilkema (56) is sinds 16 april 196° burgervoet er van die gemeente. Hij is hervormd en lid van de CHU. 1? i»1 an vc rlemi-sec 'les 0.7B liter f«*j AH Du Vers vlees, vleeswaren, verse groente en fruit gelden t/m zaterdag 23 december. Overige aanbiedingen gelden t/m zaterdag 30 december.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6