A I 1 I BLIJ MET EEN DOOIE MUS Uitspraak synode is niet 'meerduidig' Ephrata's klooster ging ten onder aan extreme vroomheid Simonis: Gijsen verkiest de vroegere methode n Trouw Kwartet vandaag Beroepiiigs- werk Boekenetalagepo Mevrouw dr. Schreuder lector theologie VU aa hl TROUW/KWARTET WOENSDAG 20 DECEMBER 1972 KERK ik heb een vlinder gezien hoop doet leven overal mensen adembenemend voortwoekerend kwaad besmettelijke ziekte dodelijke monocultuur alsof zij het rijk alleen hadden er is geen kruid tegen hen gewassen alles ruimt het veld zij zullen het rijk alleen hebben heeft het dier recht op leven? de mens treedt het met voeten met welk recht? het recht van de sterkste arme apen verre voorouders van ons je zult maar voor mens staan in het vetweefsel van zuidpoolpingulns zijn grote hoeveelheden DDT aangetroffen onze Invloed reikt tot aan de uitersten der aarde alles wat leeft geven wij zijn vet het gif van onze welvaart ik huiver voor de tijd dat we zullen vechten om een dooie mus Stl Tekenaar Bert Bouman was ziek. In lezen had hij geen zin en daarom draaide hij wat aan de radio. Een spreker.een dominee natuur lijk, want het was zondagochtend. Het ging over milieuvervuiling! Bert Bouman wilde al verder draaien: zul ke verhalen had hij genoeg gehoord. Maar verrast bleef hij verder luiste ren: deze man ging niet de welgebaan- de wegen, hij keek er op een andere manier tegen aan. Deze dominee had het niet over medemenselijkheid, maar over medeschèpselheid, legde na druk op onze verantwoordelijkheid je gens de schèpping. U luisterde naar dominee Hans Bou- ma, gereformeerd predikant te Hilver sum, zei de omroeper. Bert Bouman schreef hem een briefje; jij kunt mooi praten en ik kan best aardig tekenen, kunnen we samen niet wat doen? Dominee/dichter Hans Bouma en te kenaar Bert Bouman hébben samen wat gedaan en het resultaat van hun werk komt deze week in de boekhan del: het boekje 'Blij met een dooie mus.' Op negentien linkerpagina's een teke ning van Bert Bouman (hierboven laten we er, verkleind, zes van zien) en op de rechterpagina's telkens een tekst van Hans Bouma (die wij onder de plaatjes hebben gezet). Het moest geen mooi boekje worden, vonden de samenstellers, de uitgever zou grauw papier gebruiken en zo. Dat grauwe papier is er gekomen, maar dat het in zekere zin toch een 'mooi' boekje werd. ligt aan de krach tige tekeningen van Bert Bouman en aan de teksten van Hans Bouma, die er niet om liegen. Uitgever Kok te Kampen brengt deze bijzondere uitgave op de markt en vraagt er maar 2.95 voor. Ons advies: kopen, bekijken en lezen; nóg een paar exemplaren aanschaffen om bij de jaarwisseling te versturen in plaats van de traditionele kaarten. AJK De redactie behoudt zich bet recht voor om ter opname in deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer tc geven. BIJ publikatic wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor- den gezonden aan de heer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartct, Postbus 85J. Amsterdam. Met deuren smijten Op de voorpagina van Tr/Kw van 13 december j.l. stond een artikel onder de titel: 'KVP smijt de deur voor PvdA dicht'. In dit artikel heb ik tevergeefs gezocht naar een gang van zaken bij de wederzijdse verken ningen van KVP en PvdA die de titel zakelijk rechtvaardigt Daarom was die kop onjuist want de titel hoort de inhoud te dekken. Het be treffende artikel bedoelde trouwens zakelijke voorlichting te geven. Daar om kan men bovendien de vraag stel len of het gewenst was een titel te kiezen, die een waarde-oordeel insluit Bussum dr. L. Minnema Met deuren smijten (2) Aan de kop 'KVP smijt de deur voor PvdA dicht' heb ik mij geërgerd. Na het stuk gelezen te hebben, kwam ik tot een geheel andere gedachte, n.l. 'PvdA houdt de deur dicht'. KVP en ARP en CIIU mogen de wagen van de linkse drie progressieve drie is volgens mij niet juist wel mee duwen, maar geen inspraak hebben. Bovenstaande kop is volgens mij, ver van netjes. Gaat onze christelijke pers het voetspoor drukken van de Tele graaf? Zuidlaren De ombudsman Eén korte opmerking vooraf op de groepsleidsters die reageerden in Tr/Kw. dd. 11-12-72. Wanneer er te- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor N V. De Christelijke Pers: N Z. Voorburgwal 276-280. A'dam. Postbus 859. Telefoon 020- 22 03 83 Postgiro 26 92 74 Bank: Ned Midd Bank (rek nr 69 73 60 768) Gem giro X 500. werkgestelden zijn die in de loop van de werkdag, 'doodmoe' zijn, bestaat er naast de wettelijke regeling van werk tijdverkorting van max. 50 pet. (art. 14 besluit arbeidsvoorwaarden sociale werkvoorziening) voor u als leidsters de mogelijkheid dit te voorkomen. Let wel, ik ben niet tegen werktijd verkorting voor deze groep, ik verzet mij slechts, omdat het programma van Marcel van Dam misleidend was door onvolledigheid. Minister Boers- ma heeft reeds 2 maal werktijdverkor ting aangekondigd, en wat doet de heer Van Dam? Hij gaat handtekenin genacties Voor werktijdverkorting in de sociale werkplaatsen organiseren. Hoofddorp H. Kamphof Landschap Dezer dagen genoot ik van een wande ling over de rivierdijk bij Tiel. Toen we thuiskwamen lazen we het artikel in Tr/Kw dd. 9 dezer, waarin uit de doeken wordt gedaan dat binnen 20 jaar ook dit schitterende landschap vernietigd zal zijn. Eerst werd 'De Beer' ons afgenomen, toen werd de Biesbosch 'getemd' en nu dit ook nog erbij. Allemaal voor ons eigen best wil. Moeten wij dat nu echt gelo ven? Ik heb veel eerder het idee dat mensen die dergelijke plannen op touw zetten de wereld bewust onleef baar maken met hun computers, rech te wegen en kille, blokkedoosachtige huizenbouw. Rotterdam J. W. Janssen Landbouw Graag een reactie op de uitzending van 'Hier en Nu', waarin onze agrari sche sector weer een gevoelige trap gekregen heeft. Ik wil niet over het hoofd zien. dat er wat slachtoffers onder de dieren vallen. Is het een wonder, dat wanneer er vroeger 20 varkens per bedrijf gehouden werden en er viel er één uit, die niet lopen kon, dat er nu enkele meer zijn op onze grote mestbedrijven met zo'n 500 varkens. Ik zou graag ook eens een reportage zien van al die slachtoffers van onze grote industrie die lichame lijk en geestelijk kapot gaan. Men is vergeten dat in en na de oorlog de landbouw ons land er bovenop moest helpen. Ook vergeet men, dat de schatkist de landbouw niet missen kan, aldus minister Lardinois, die cij fers opnoemde op Schiphol, waar hij zijn Russische collega uitgeleide deed. De cijfers liegen er niet om: de Nederlandse land- en tuinbouw, aldus de minister, zal dit jaar een exporto verschot opleveren van 5 miljard gul den. In het totaal wordt voor ca. 13.5 miljard gulden aan land- en tuin- bouwprodukten uitgevoerd, waartegen over een invoer staat van 8,5 miljard gulden. Het batig saldo van 5 miljard komt nagenoeg overeen met het nade lig saldo van de in- en uitvoer van de industrieprodukten. Hierbij komt nog, dat de landbouw 4 pet. en de land- bouwverwerkende industrie 3 pet be draagt,#dus totaal 7 pet. van onze bevolking. Ik hoop dat deze gegevens bij mogen dragen tot een betere waar dering van onze land- en tuinbouw. Nunspeet G. de Zwaan Verbetering. In het ingezonden stuk van prof. dr. K. J. Popma en het naschrift van de redactie onder het opschrift 'Harde feiten' zijn in Tr/Kw van 18-12-72 een paar storende fouten geslopen. Prof. Popma schreef het opstel van prof." Kuitert over 'De wereld valt mee' in Terzake deel 4 voortreffelijk te vinden. Het was zeer verhelderend en goed voorbereid, en dat over een moeilijk onderwerp. Als gevolg van twee overbodige correetie- regels werd hier het verband onduide lijk. In het weerwoord van prof. Kir- tert was de slotalinea verwarrend. Zij luidt als volgt: 'Mijn recensie was tamelijk hard. omdat laat ik zeg gen ik van collega Popma alles verwacht had maar niet een boek dat. allicht onbedoeld, de bijbel belache lijk maakt. De liefde voor het zelfde Boek verbindt ons dan toch? Inder daad: als ik dat bij de bedoelde recen sie erbij had géschreven was ik wel licht duidelijker geweest.' Het is zeker een van de meest curieu ze ervaringen die men al reizende door Amerika kan opdoen, dat er in die nieuwe wereld zoveel resten van een verleden bewaard zijn ,die in de oude allang verloren zijn'. Dat is zo regelrecht in strijd met het bekende cliché (ik kwam het deze week weer een verleden bewaard zijn, die in de landse journalist in de New York Times) dat de toerist in Europa op zoek is naar de glorie van het verle den, maar dat hij in Amerika zou Prof. dr. J. W. Schulte Nordholt in Amerika uitzien naar de toekomst, omdat ,hij daar zou kunnen zien hoe het bij ons over vijfentwintig jaar zou zijn. Ik zal de discussie over de continuï teit van de historische ontwikkeling en over het probleem in hoeverre de Amerikaanse ontwikkeling uniek is, nu maar laten rusten. Maar ik word er in elk geval hier in Pennsylvania bij bepaald dat het net anders om kan zijn als die vermelde journalist zei, dat men integendeel hier in de nieuwe wereld stukken van de oude kan vinden, die men geheel verloren waande. In Bethlehem gaat het dan alleen over uiterlijke resten, over de mooie huizen die de Moravische broeders hier in de achttiende eeuw hebben gebouwd en die zo fraai bewaard zijn, het broederhuis, het zusterhuis, het weduwenhuis, de kapel, en wat niet al, een complex van vrome eenvoud zo indrukwekkend als men het in Euro pa niet meer aantreft. Maar nu niet meer dan een museum, een aardig anachronisme in een stad die verder zijn bloei te danken heeft aan de staalindustrie en ook zijn lelijkheid. Wat Ephrata betreft, daar is van het vrome verleden niets anders meer over dan .een kleine groep gebouwen, heel mooi gerestaureerde, maar al even leeg en stil. Dat zijn resten van een bizarre geschiedenis, van een poging tot vervolmaking die zelfs die van William Penn nog verre overtrof. Protestanten Want de kolossale houten schuren daar opgericht op het veld, vlak bui ten het dorp, tegen de snelweg aan, hebben eenmaal een groep broeders en zusters geherbergd, die in een ■volmaakt monastieke orde er op uit waren hun aardse bestaan te 'mortifi- ceren', zoals ze het noemden. Ja, Eph- rata is beroemd, omdat het de resten herbergt van een protestants klooster. In het kort komt het hier op neer, dat in 1732 een hartstochtelijke Duit se secretariër, Conrad Beissel geheten, daar in de wildernis een groep ge trouwen om zich heen verzamelde om een afgezonderd heilig leven te lei den. In meerderheid aanvaardden zij het celibaat, leefden in een broeder en zusterhuis en volgden zeer strenge middeleeuwse regels. Zij moeten onder de harde tucht ge lukkig zijn geweest, wie zal het zeg gen? Na de dood, in 1768, van hun ongetwijfeld tyrannieke leider, is hun gemeenschap tenminste niet uiteenge vallen (tot omstreeks 1800 heeft zij bestaan) en als men ziet wat er van hun werk over is, krijgt men een indruk van een simpele vredigheid. Behalve met hun arbeid op het land éh in het huishouden hielden zij zich namelijk bezig met het vervaardigen KERKGELOOF Een tiental boze lieden met demonstreerde tegen een in een gehouden bijeenkomst van die lijken die zich door het beleidl bisschop Gijsen aan de kant l voelen (of al aan de kant gezet q Dat het deze demonstranten het kerkgebouw bittere ernst 1 bleek uit hun bijzonder onkerkei" uitdrukkingen. Intussen werd depü schop voor de TV gevraagd en kreeg hij de gelegenheid te rej op de honderden 'protestanten' i zijn beleid. De wijze waarop hij kommentaar gaf deed mij denken wat ik vroeger wel eens bij de i prof. Obbink heb gelezen. Hij i van de islam als van een boekgi Dat laatste is van r.-k. zijde ook aan de protestanten verweten, bisschop Gijsen echter presteerde de uitdrukking kerkgeloof als wijkbare typering naar boven 1 Zijn theorie kwam kortweg neer dat. een katholiek prieste innerlijk, eenvoudig heeft te gel wat de kerk gelooft. Heeft hij innerlijk moeite mee dan gai maar heen, want daar komt onschuldig aandoende gelijkenis het van baan veranderen op neer dachten dat we dat allemaal hadden, maar zie, het is er not kerk weet wat er geloofd moetl den. Eigenlijk is 't nog precieiF vroeger: de kerk gelooft voor de j sen. Dat betekent natuurlijk in fl dat er alleen aan de top anders^ worden gedacht, want waar kom wijzigingen in het dogma anders daan? Alleen heel hoog, in de van het vatikaan, mag een geeste andere gedachten bij zich op I komen, eventueel het dogma mei DE der denken confronteren en dai een conclusie komen, maar ve: basta. De kerk gelooft en daar i de geestelijke zich maar naar te a gen. Het is altijd weer een verb rend gezicht om de bisschop, va prins geen kwaad wetend, te reageren op de fenomenen van alsmaar verslechterende toes Over polariseren gesproken! Mar bedenk ineens dat er wel weer pr tanten zullen zijn die hem in bes ming nemen: hij is immers room dan moet je zo denken! Maarg maakt, na Johannes 23, niemand meer wijs. t St De resten van het protestantse klooster in Ephrata, Pennsylvanië (foto J. W. Schulte Nordholt) van een soort wandteksten, vrome spreuken gecalligrafeerd met een fijn gevoel voor kleur en lijn. Gezangboek En goede Duitsers als ze waren, lie ten ze natuurlijk geen dag voorbij gaan zonder tejingen. Ze hadden hun eigen gezangboek, geschreven en ge componeerd door Beissel zelf, en geti teld Die TurteUTaube, de totelduif. Het is een collectie teksten, sterk geïnspireerd op de mystieke of ten minste mystiek uitgelegde gedeelten van de bijbel, in de eerste plaats natuurlijk het Hooglied, vol van ba rokke spanning tussen zinnelijkheid en innerlijkheid die zo typisch is voor het piëtisme. Dat was Ephrata, een vreemd inter mezzo in de Amerikaanse geschiede nis, een experiment dat aan zijn eigen heiligheid ten onder moest gaan, aan zijn tot het uiterste doorgevoerde vroomheid. Wat er van over is, is stilte en schoonheid en een sfeer van onwezenlijke vrede, die de bezoeker nergens zo treft als &p het kerkhof, waar de broeders en zusters onder hun simpele stenen liggen, hun heili ge namen en Duitse teksten. Dat is een rest van de oude wereld, zo oud als het maar zijn kan. (Dit is het tweede van'vier artikelen over Pennsylvanië. Het eerste ver scheen op 19 december). NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Kamperveen: G. Jai hulpprediker te Driedorp bij Nijk Bedankt: voor St. Philipsland: J te Valburg en Homoet; voor Ede Krimpen a.d. IJssel: J. Jongerde Wijk bij Heusden. Overleden: dr. M. v.d. Voet 76 em. pred. (stond te Kuinre, Lei Roodeschool, Haarlem-Schoten, karta en Den Haag (ziekenhuisp kant) GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Apeldoorn: Veen te Schiedam. Beroepen: te Maastricht: I. de Joi 's-Hertogenbosch. GEREF. KERKEN (VRIJG) Beroepen: te Houwerzijl: E. W< kand. te Bunschoten. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Capelle a.d. IJssel eL.~r te h„ Poortvliet: N. W. Schreuder te Leerdam: C. de Ridder te speet. Bedankt: voor Rotterdam-W.: R. B aard te Leiden. br r h Bchi Ds. P. van Til gereformeerd predikant te Middelburg (en lid van de laatst gehouden gereformeerde synode) schrijft ons: Als je naam genoemd wordt spits je even de oren. Zo deed ik dan ook toen prof. dr. H. M. Kuitert in zijn nadere verklaring (zie uw blad van 16 dec.) van mij vertelde dat ik de synodale verklaring in verband met het voortgezet gesprek met dr Kuitert naar mij toe getrokken zou hebben. Als dat waar was zou dat natuurlijk stout van mij zijn. Ik kan dan ook best begrijpen dat dr. Kuitert, naar wie zo vaak gewezen wordt, ook wel eens wat terug wil doen en mij nu met de vinger aanwijst. De lezers zullen ook wel begrijpen dat ik de drang in mij voel - en dat is ook een stukje van het humanum na de zondeval - om ook wat kribbigs terug te zeggen. Ik zie daar echter vanaf. Wel meen ik dat zakelijk toch iets gezegd moet worden. Uit hetgeen reeds door de tweede scriba van de synode (ds A. C. van Nood, Tr/Kw 11 dec.) en door het moderamen van de synode (Tr. Kw. 14 dec.) wordt ver klaard is reeds voldoende duidelijk voor de lezers dat dr Kuitert ten on rechte heeft gesteld dat de synodale uitspraak niet alleen dubbelzinnig is maar dat de synode ook bedoelde een dubbelzinnige uitspraak te doen. Het zou mij wel zeer verbazen wan neer er ook maar één synodelid zou UTRECHT De Rotterdamse bis schop Simonis vindt dat de kwestie van de veranderingen in de staf van zijn Roermondse collega Gijsen naar buiten vertekend is overgekomen. Men zegt: hij doet niets anders dan mensen op straat gooien, maar hij verkiest en dat is zijn goed rechl de vroegere methode, die de mees te .bisschoppen hebben verkozen, al dus dr. Simonis. Mgr. Simonis maakt deze opmerking in een vraaggesprek in 'On-kerst', een gezamenlijke kerstuitgave van de NKV-bladen. Over zijn eigen bisdom zegt Somonis: 'De toestand hier is zoals in de hele kerkprovincie: niet eenvoudig. De scherpe kantjes zijn eraf, de menselijke verhoudingen zijn goed. maar de tegenstellingen zijn er wel degelijk. En dat trekt in alles door*. Omdat er in Rotterdam een bestuurscollege bestond, bestaande uit mgr. Jansen, twee vicarissen en de econoom, kon de nieuwe bisschop minder gemakkelijk andere vicarissen benoemen, 'en daardoor ontstond de frictie die er nu nog niet uit is'. zijn die bij zijn vóórstemmen bedoeld heeft een dubbelzinnige uitspraak de kerken in te sturen. Daarom kan ik wel zeggen (in het gesprek met de heer Klei (Tr/kw 25 nov.) dat ik van ieder die mij hartelijk de hand schudt (en er waren velen die na de stemming dat deden) dacht dat zij in dezelfde zin het hebben opgevat als ik. Wijwaren het tezamen eens gewor den. Nu zegt dr. Kuitert wel in zijn nadere verklaring dat men van hem ook het woord dubbelzinnig wel mag vervangen door meerduidig of door voor meervoudige uitleg vatbaar. Dan ben je de akelige klank, die je in het woord dubbelzinnig kan zitten," kwijt. Maar de zaak wordt er niet anders en niet beter door als de bewuste zin voortaan moet luiden: 'dat de synode bedoelde een woord te spreken dat meerduidig of voor meervoudige uit leg vatbaar is'. Ik weet niet of dr. Kruiswijk er gelukkig mee is, te mer ken dat zijn opmerking dat er een marge is rondoom de synodale uit spraak, nu door dr. Kuitert gebruikt wordt om de uitspraak zelf meerdui dig te achten. Immers rondom elke uitspraak van een synode of van een belijdenis ligt een brede marge van vrjjheid, maar de uitspraken zelf worden daardoor niet onduidelijk of meerduidig. Inte gendeel, juist door de omringende marge van vrijheid spreekt het des te duidelijker wat als vast en bondig wordt uitgesproken temidden van veel dat niet zo duidelijk kan worden gezegd, (de marge) Ik hoop dan ook dat de verklaring van dr. Kuitert niemand er toe zal verleiden om de synodale verklaring vaagheid toe te dichten en zo ten diepste zich er wei nig door gezegd zal achten. Het heeft mij 'ook hogelijk verbaasd te ontdekken dat het bureau pers en voorlichting van de Vrije Universiteit door een privé persoon, al is hij dan ook hoogleraar, kan worden gebruikt als uitlaatklep om zijn persoonlijke opvattingen te spuien. Mij is gebleken dat door dit bureau een heel pakkel hierover aun de pers en aan alle kerkbodes is toegeszonden. Misschien willen zij nu ook mij ten dienste staan en ook mijn reactie door dit kanaal distribueren! AMSTERDAM De hervormde theo loge dr. J. C. Schreuder is benoemd tot lector in de speciale poimeniek (pastorale theologie) aan de faculteit der godgeleerdheid van de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. Dr. Schreuder heeft na een opleiding tot (gereformeerd) zendingspredikant enige jaren in Indonesië gewerkt. Na haar repatriëring ging zij over tot de hervormde kerk. Vanaf 1951 werkte zij in ziekenhuis- en bejaardenpasto raat, eerst in Enschede, later in Am sterdam. Sinds 1971 is zij als fulltime wetenschappelijk hoofdmedewerkster aan de Vrije Universiteit verbonden. De primitieve volken, door Rjjlm Brain Uitgave W. Gaade, Den 120 blz. 32.50. Zelden heb ik een boek gezien, P H in de prachtige platen zozeer con r z teren met de schrijnende tekst, al'Pac deze uitgave in de serie 'Keerpu :ct; in ons leefmilieu'. De titels van i mige hoofdstukken zeggen al veel: weg naar uitroeiing', 'Verloren w den'. 'De landeters', 'Hoop op ov i ving'. Het boek behandelt het (d.w.z. de uitmergeling, uitroe deportatie) van volken en stamme vroeger eeuwen, van Kelten en gers, Vuurlanders en Polynesiërs, dianen en Tasmaniërs, maar ooi behandeling die een aantal 'prin ven' in onze tijd ondervinden: IDE indianen in Brazilië, de papoea'i Nieuw-Guinea, de Foelbe in n4 west-Afrika. De antropoloog Ro nst Brain behandelt deze geschieden: tseli ^ieze schanddaden van (niet al ftijd olanke) overheersende volkeren, i erpo tuigend en welgedocumenteerd. I kWi bij blijft het een verbijsterende t hee tie. hoe de kolonisatie, maar óól irziti met alle goedwillendheid zen opha en missie, medeschuldig zijn. B d t aarzelt niet, hier en daar van vloek van de zending te spreken ook de ontwikkelingshulp wordt vraagtekens voorzien). Daar zou i over te zeggen zijn, en er is ook1 over gezegd maar Brain schrijft tigd onzin. Hii vvaarschuwt. deze z d niet romantisch aan te pakken. g en daar is wei degelijk een rede! assimilatie aan de moderne wi mogelijk, en opbergen in een r vaat heeft vaak ook maar averei gevolgen. Brains boek loopt uit een pleidooi om levende culture redden en verschillen tussen de f ken niet alleen te tolereren. maarffSE aan te moedigen. HiL Gaade heeft dit belangrijke t Lissi door drs. M. W. Blok kundig bei zeer verzorgd en royaal uitgegev W loea schi p d< atsel SE Hil ;te ma« op nvon ihui'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2