£VP zal Den Uyl liet op voorhand aten struikelen Tien uur achtereen bommen nabij Hanoi UW Laatste Apollo behouden terug Gratis kerstbomen voor christenen in Jeruzalem krant WASAUTOMATEN 499,- Andriessen met lege handen Twee B-52s en een F-lll neergehaald In deze krant 1 :Sül Fokker verkoopt vijf Fellowships Die foto's SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BANKSTELLEN Nieuwe Leiclse Courant WOENSDAG 20 DECEMBER 1972 53ste jaargang no. 301 ristelijk dagblad voor leiden en omgeving enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn h®rt in taghenspoetl" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 HAARLEMMERSTRAAT 250 Alle bekende merken Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Twee foto's die de stand van het in formatie-gesprek weergeven. Infor mateur Ruppert ontving gisteren in Den Haag de heren Andriessen en Den Uyl. Gelet op de lege handen van de heer Andriessen ziet deze voorlopig nog geen brood in een ge sprek met de heer Den Uyl. Op de tweede foto heeft de laatste onbe daarlijke pret, omdat de heer An driessen nog voor de aanvang van het gesprek de inhoud van zijn tas over de grond strooide. mus voor links onveranderd stabiel de parlementsredactie V HAAG De KVP-fractie in de Tweede Kamer zal een eventueel tot stand gekomen progres- minderheidskabinet Den Uyl niet op voorhand naar huis sturen. Mr. Andriessen, fraetievoorzit- van de KVP in de Tweede Kamer heeft dit gisteren meegedeeld tijdens een gesprek met de frac- oorzitter van de PvdA, drs. Den Uyl, dat onder leiding van informateur Ruppert wordt gehou- tterlijk zei de heer Andriessen: 'Ik een minderheidskabinet niet weg- iren uitsluitend omdat het een ka- et van de signatuur van Den Uyl Wel vond de heer Andriessen dat fraktie in dit stadium van de ormatie geen medewerking moet lenen aan de totstandkoming van kabinet. In welke richting de ogezegd Friezen vormen het skelet tarom het overige slappe vlees r natie hangt. Leeuwarder raadslid O. Heidinga Overwegend droog weer met in het algemeen veel bewolking en plaatselijk mist. Zwakke tot ma tige wind tussen oost en zuid. Maximumtemperaturen onge veer vier graden. Morgen en overmorgen: overwe gend droog en vrij koud. Later enige stijging van temperatuur. Morgen zon op: 08.46 zon onder: 16.30 Maan op: 17.54 Maan onder: 09.49 ioe duur is zo'n inktvis? En hij in een tuinvijver le- informatie dan wel zal moeten gaan liet hij in het midden. Hij onder streepte de mogelijkheid van een ex tra-parlementair kabinet. De KVP-leider vond ook dat de moge lijkheid van een coalitie van confessi onelen met VVD en eventueel ook DS '70 moet worden onderzocht. Het pro gressieve minderheidskabinet is naar zijn mening nu niet de meest voor de hand liggende oplossing. De fraktievoorzitter van de PvdA, drs Den Uyl zei na afloop van het ge sprek dat de kansen voor zijn progres sieve minderheidskabinet nog 'onver anderd stabiel' zijn gebleven, nu dui delijk gebleken is dat de KVP-fraktie niet 'in' is voor de vorming van zo'n kabinet. 'De KVP-fraktie denkt kennelijk aan andere mogelijkheden, maar welke is tijdens het gesprek niet duidelijk.ge werden.' Volgens de heer Den Uyl is in ieder geval duidelijk geworden dat mr. Andriessen 'althans voor dit mo ment voor een keus gespaard wil blijven.' Tijdens het gesprek heeft mr. An driessen nog eens uiteengezet dat zijn fraktie geen politieke verantwoorde lijkheid wenst te dragen voor een minderheidskabinet, waarvan zij zelf geen deel uitmaakt. Hij had er daar om ook geen behoefte aan met de heer Den Uyl van gedachten te wisse len over het regeringsprogramma van het kabinet Den Uyl. Mocht de informatie eventueel toch het progressieve minderheidskabinet opleveren dat zou dan 'zeer tegen WASHINGTON, HANOI, SAIGON, PARIJS (Reuter. AP, AFP) Tien uur lang hebben vele honderden Amerikaanse vliegtuigen gisteren aanvallen gedaan op doelen bij Hanoi en Haiphong. Het was een van de zwaarste luchtaanvallen sinds liet begin van de oorlog. Noordvietnamees geschut haalde twee B-52 reuzenbommenwerpers en een F-lll gevechtsbommen werper neer. Volgens radio Hanoi is nog -een derde B-52 neerge schoten en stortten ook nog drie Amerikaanse jachtbommenwer pers neer. De bombardementen eisten tenminste 60 mensen levens. Zes Amerikaanse piloten, onder wie leden van een der neergeschoten B-52's, werden aan de pers getoond. Een B-52 werd vlak bij Hanoi neerge schoten. De zes inzittenden die met parachutes naar buiten sprongen, wer den gevangengenomen. De andere B- 52 werd eveneens boven Noord-Viet- nam getroffen, maar slaagde er in, het noorden van Thailand te berei ken, waar de bemanning zich per parachute in veiligheid wist te bren gen. De F-lll werd bij Haiphong neergehaal'd. De twee bemanningsle den worden vermist. Het was de vijf de F-lll (het modernste gevechts vliegtuig, waarover de Amerikanen beschikken) die verloren ging. sinds toestellen van dit type in september werden ingezet. In alle gevallen is onbekend gebleven, wat de oorzaak van het verloren gaan was. Bioscoop Aanvankelijk weigerde een Ameri kaanse woordvoerder in Saigon het verlies van de twee B-52's te bevesti- gen. Hij zei alleen dat Hanoi nog nooit door dit type toestellen was aangevallen. Later meldde Noord-Viet- nam, dat de bombardementen voorna melijk waren gericht tegen de omge ving van het vliegveld Gia Lam, op ongeveer 15 km van het centrum van Hanoi. Haiphong werd met raketten bestookt door Amerikaanse oorlogs schepen, die in de Golf van Tonkin dicht langs de Noordvietnamese 'kust voeren. In Hanoi viel een bom op een drukbezochte bioscoop, waar negen mensen omkwamen en 60 bezoekers werden gewond. De correspondent van AFP schrijft dat Hanoi nog nooit zo hevig is ge bombardeerd en bestookt als in het afgelopen etmaal. Toch schijnt de be volking er niet door verrast of van haar stuk gebracht: bij elk luchtalarm gaat iedereen naar de schuilkelders of naar de eenpersoons-schuilputjes. Men wacht met het naar binnen gaan tot het begin van de explosies. Correspondent Jean Thoraval meldt dat de hemel boven Hanoi gedurende de voorgaande nacht voortdurend fel verlicht werd door een felle rode en witte gloed. Hij trof in een schuilkel der ook de Amerikaanse zangeres Jo an Baez aan, evenals de meeste ande re hotelgasten in de schuilkelder ge kleed in pyama. Zij brengt met een groep Amerikanen een bezoek aan Hanoi om brieven van familieleden te overhandigen aan Amerikaanse krijgs gevangenen. SAM-raketten In Washington werd gezegd dat er ook doelen gebombardeerd worden, die nog niet eerder werden aangeval len. Hij weigerde bijzonderheden te geven. Ook wilde hij niet vertellen Binnenland Zwaardere straffen voor vliegtuigkapingen bepleit 5 De 'open universiteit' surro gaat noodoplossing9 Buitenland VN veroordelen terrorisme niet9 Kerk Blij met een dooie mus2 Ephrata's vroomheid2 Sport Een archiefopname van een B-52 bom menwerper tijdens een aanval op de Noordvietnamese stad Haiphong. hoeveel vliegtuigen aan de groot scheepse luchtactie hadden deelgeno men. Aangenomen wordt, dat de lucht- armada bestond uit 100 B-52-bom- menwerpers en 500 gevechtsvliegtui gen. In Zuidoost-Azië bevinden zich ongeveer 200 B-52's. Van Amerikaanse zijde wordt beweerd dat Noord-Viet- nam tenminste 100 Russische SAM- raketten op de Amerikaanse vliegtui gen heeft afgeschoten. Onder de doelen die nog niet eerder gebombardeerd werden is het grote vliegveld Gia Lam bij Hanoi en de elektriciteitscentrale van Hanoi, die het grootste deel van de hoofdstad van stroom voorziet. In Washington werd voorts gezegd dat de Noordviet- namezen van de bombardementspauze gebruik hadden gemaakt om wegen, bruggen en oliepijpleidingen te her stellen. Deze doelen werden opnieuw aangevallen. Een deel van het wrak van een neer geschoten B-52 en zes Amerikaanse vliegers werden op een persconferen tie in Hanoi aan het publiek getoond. Met uitzondering van commandant Fernando Alexander, die nog een kha- ki-uniform droeg, hadden de gevange nen al het grijze tenue aan van de Amerikaanse krijgsgevangenen in Noord-Vietnam. De andere piloten zijn volgens het Russische persbureau Tass: Robert G. Certain (25) uit Geor gia, Richard T. Simpson (31) uit Zuid-Dakota, Hal K. Wilson (34) uit New York, Henry Barrows (36), van wie niet werd gezegd waar hij van daan kwam en Charles Brown (36) uit Illinois. Een van de piloten wen ste zijn familie een prettig kerstfeest en zei te hopen, dat de oorlog spoedig zou eindigen. Uit Saigon wordt nog gemeld, dat president Nixon persoonlijk opdracht heeft gegeven het verschaffen van alle informatie over de gevechtsactivitei ten boven Noord-Vietnam tijdelijk stop te zetten. Het is niet bekend, hoe lang deze maatregel van kracht zal blijven. Zie ook pag. 9. de zin van de KVP zijn' dan zou de fraktie het kabinet'kritisch beoor delen op zowel zijn program als de personele samenstelling. Op het ogen blik vond de heer Andriessen dit kabinet echter niet de meest passende oplossing voor de kabinetsformatie. Drs. Den Uyl zei dat hij van de KVP nooit enige politieke verantwoorde lijkheid voor het tot stand komen zijn politieke minderheidskabinet wil vragen. Het beeld van de heer An driessen dat zijn fraktie als een soort bijwagen van het progressieve kabinet zou fungeren is volgens de heer Den Uyl daarom onjuist. Een bijwagen houdt volgens de PvdA-fraktievoorzit- ter in dat je het één aan het ander koppelt. Dat is beslist niet het geval. De KVP-fraktie blijft volledig vrij in haar opstelling,' aldus de heer Den Uyl. Tijdens het gesprek trad mr. Andries sen op als woordvoerder van de drie confessionele partijen. SCHIPHOL Fokker-VFW heeft van drie afnemers in totaal vijf nieuwe bestellingen ontvangen voor de leve ring van een F28 Fellowship. Daar mee is een totaalbedrag gemoeid van ongeveer 80 miljoen gulden, inclusief de te leveren reserve-onderdelen. De orderlijst van de F 28 is met de nieuwe opdrachten gestegen tot 60 stuks. JERUZALEM (DPA) De christelijke inwoners van Jeruzalem hebben dit jaar voor niets een kerstboom gekregen. Het gemeentebestuur van de stad liet weten dat op het plein voor de Klaagmuur 15.000 bomen verdeeld zullen worden. Ook in Israël gestationeerde, nict-Joodse diplomaten, zakenlieden en buiten landse journalisten hebben van het Joods Nationaal Fonds een gratis kerst boom gekregen. Onder de christelijke bevolking in het Heilig Land is de kerstboom nog groten deels onbekend. Nu begint de van het westen overgenomen gewoonte langzaam maar zeker in rooms-katiiolieke, protestantse en Arabische kringen veld te winnen. In Israël wonen naar schatting 76.000 christenen die tot een dertigtal verschil lende kerken behoren. De grootste groepen vormen de 25.000 Grieks-katho lieken, gevolgd door 22.000 Grieks-orthodoxen en 16.000 rooms-katholieken. Onze krant bestaat óók uit fo to's. Uit platen, zoals ze in het vakjargon heten. Vele tienlal len komen er dagelijks-bij ons binnen. Onze fotomensen keu ren ze nauwgezet. Zit er genoeg actie in? En voldoende contrast om een duidelijke afdruk in de krant te garanderen? Soms vergroten we, soms wordt een opname verkleind, en dan iveer wordt er een fragment uitgelicht en eventueel ver groot. Bij de redactionele beoordeling van foto's weegt de nieuws waarde natuurlijk zwaar. Maar er wordt op méér aspecten ge let. Op het mogelijke schokef fect van een plaat' bij voor beeld. Is het toedienen van zo'n schok verantwoord? Ook dat wordt ter redactie beoordeeld. Foto's worden ook bekeken op hun waarde voor ons archief. Honderdduizenden platen en cliché's zijn daar opgeborgen. De technische verwerking van fotomateriaal heeft Trouw/Kwartet in eigen hand. Vergroten, verkleinen, het ma ken van cliché's we doen het allemaal zelf. Dat moet ook wel bij een ochtendblad, want 's avonds kun je geen werk uitbe steden. Op de modernste apparatuur worden onze cliché's vervaar digd (de fotocliché's weltever staan, de andere komen zó uit het blote hoofd). Op drie ande re apparaten komen, via tele foonlijnen, foto's binnen uit Rotterdam, Den Haag en van elders. Onze donkere kamer an nex cliché-afdeling kost enkele honderdduizenden guldens. Dat lijkt veel, maar met minder kan een krant die up-to-date wil zijn, niet toe. Alle apparatuur is in duplo aanwezig. Want wat 's nachts stuk gaat, kan pas de volgende dag worden gerepareerd. En het ochtendblad kan daar niet op wachten. Geen uur. DE DIRECTIE P.S. U blijft toch abonnees wer ven voor onze krant (en adver tenties)? Precisielanding in Stille Oceaan HOUSTON (UPI, Reuter) Op nog geen kilometer van het vlieg- dekschip Ticonderoga plonste gisteravond de Apollo 17 met Cernan. Schmitt en Evans in de Stille Oceaan. De landing verliep even vlek keloos als deze hele laatste maanvlucht, die minder dan alle voor gaande door technische storingen werd gehinderd. Lachend en grappen makend kwam de bemanning korte tijd later uit het luik klimmen. Best stopt definitief 13 Economie AOW kostte in 1971 mil jard meer 19 Bockenetalage 2 Men schrijft ons 2 Puzzel 7 Commentaar 9 Dichtbij en verder 9 Wetenschap en techniek 9 Hadlo en tv 15 Strips, feuilleton 15 Daar hadden de mannen wel enige reden voor, want als eerste Ameri kaanse astronauten beginnen zij na hun terugkeer niet meteen met de dagenlange 'debriefing' waarin elk de tail van de vlucht nog eens wordt doorgepraat. Deze vermoeidende perio de komt pas na nieuwjaar: na het eerste onderzoek krijgen de mannen kerstvakantie. Over het lot van de vijf kleine be manningsleden, de woestijnmuisjes die elk in een metalen buis de hele reis hebben meegemaakt, was gistera vond minder bekend, maar de ver wachting van de biologen was dat zij de landingsprocedure wel niet zouden overleven. Veel maakt het toch niet uit, want het eerstvolgende program mapunt voor de muizen is de snijta fel. Hun hersenweefsel zal worden onderzocht op schade door kosmische straling. Behalve 117 kilo maanstenen en ki lometers belichte film had de Apollo 17 ook nog wat souvenirs aan boord. Op de door de NASA verstrekte inventa ris staan onder andere 50 zilveren Apollo-17 medailles, 24 Apollo-speld- jes, 25 speldjes met de Amerikaanse vlag, ruim 2000 vlaggetjes en 440 Apollo-problemen. Een van de dingen die de astronauten gisteren in hun capsule voor het laatst deden, was zich verslapen. Het kostte Houston dit keer tien minuten om de mannen met harde muziek (onder andere het Amerikaanse volks lied) wakker te krijgen voor het laat ste onderdeel van hun missie, de behouden landing. (Advertentie) in elke prijsklasse alle maten modern en klassiek. Levering uit voorraad: 'SLAAPBANKEN CENTRALE' Fabriekstoonzalen: Industriegebouw, Goudsesingel 68, Rotterdam, telefoon 010-13.80.18. NEW YORK (AP) Time Magzine heeft dinsdag te New York bekendge maakt dat in begin 1973 een Europese editie zal verschijnen die wordt ge maakt in Parijs. De inhoud zal wor den verzorgd door de correspondenten van Time over de hele wereld. Het blad heeft onder meer zeven kantoren in Europa. De nieuwe editie zal ook een aantal pagina's bevatten met hoofdartikelen over Europese zaken. bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: mapr vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als aitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. maand kwartaal Naam: Adres: - Plaats: De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1