5EST STOPT; O'FARRELL ONTSLAGEN Iwembond zet andere oers uit voor Montreal D: ischer-Spasski in Nederland? Riet Küper nieuwe coach van de dameshocke Toch profcontract Feyenoord wint van Brugge: 0-1 Ab Gritter in selectiegroep van Jong Oranje 1viseurs worden weer vervangen doo rbondscoach Valentijn sterkste sprinter Andreiko en Sijbrands delen eerste plaats Tenniscompetitie niet gewijzigd no, uy/KWARTET WOENSDAG 20 DECEMBER 1972 SPORT T11/K13 iniekvoetbal' bij Manchester United door uitblijven van betere resultaten in competitie ^CHESTER (ANP) George Best zal niet meer voetballen. Chester United, de vereniging die Best bijna twaalf jaar geleden ienst nam, maakte gisteren bekend, dat Best heeft meegedeeld t meer als beroepsvoetballer te willen spelen. In hetzelfde com- lique deelde de directie van de club tevens mee dat manager ik O'Farrell en diens assistent Malcolm Musgrove zijn ontslagen, ens de matige verrichtingen van de ploeg. voor de tweede keer dat Geor- est (26) zegt nooit meer te zullen allen. In mei bleef hij, zonder fit te sturen, weg bij een wed- van het Noordierse elftal. Later hij te zullen stoppen omdat al een te zware belasting voor was. pdanks dook Best bij het begin dit seizoen weer op in Manches- Jnited stelde hem geregeld op jid november, toen hij plotseling alningen niet meer bezocht. Man er United schorste hem en zette bovendien op de transferlijst. ook de directie van de Mancuni- iwam terug op een eerder geno- besluit en in het vorige weekein- erd gezegd dat Best bij de club >lijven. |e directievergadering van giste- dat standpunt ad weer veria- Best zou op de transferlijst blij- omdat het in het belang van club en speler was, wanneer hij niet meer op Old Trafford zou voetballen. Enke le uren nadat de directie zijn stand punt had bepaald, werd een brief van Best ontvangen, waarin stond dat zijn beslissing definitief was. 'Ik ben niet in staat op deze weg door te gaan, ik stop met voetbal'. De directie zei over de zaak O'Farrell nog dat sollicitanten zullen worden opgeroepen voor de functie van manager. Zo lang er nog geen opvolger voor O'Farrell is, zal de directie het beleid van de ploeg bepalen en ook de verantwoordelijk heid dragen voor de samenstelling van de elftallen. ANDERHALF JAAR Frank O'Farrell heeft anderhalf jaar gewerkt voor Manchester United. Hij kwam in juni 1971 naar Old Trafford nadat hij Leicester City naar de eer ste divisie had teruggebracht. Het leek dat O'Farrell de lijn van Sir Matt Busby zou kunnen doortrekken. In het eerste gedeelte van het vorige seizoen heeft Manchester United lang de lijst van de eerste divisie aange voerd, maar halverwege begon de te rugval, die tenslotte leidde tot een achtste plaats. Het nieuwe voetbaljaar bracht Man chester United weinig goeds. O'Far rell kon zich nimmer losmaken van de erfenis van Matt Busby, die tegen woordig zitting heeft in de directie van de vereniging. In een poging de teruggang te keren heeft O'Farrell 600.000 pond, een vijf miljoen gulden, geïnvesteerd in nieuwe spelers. Het hielp nauwelijks, want Manchester United werd zaterdag met 5-0 versla gen door Crystal Palace, dat eveneens in de degradatiezone vecht en ook een kleine vijf miljoen gulden uitgaf om spelers aan te trekken. WERKELIJKE BAAS Sir Matt, die met zijn club In 1968 de Europese beker won en twintig jaar het bewind in handen heeft gehad, zei gisteravond: 'Het is een droeve zaak. Wij willen niemand verwijten maken, maar onze positie op de ranglijst spreekt duidelijke taal. Ik ben overi gens niet van plan de directe leiding van de club weer in handen te ne men.' In Manchester en in Engeland GEORGE BEST definitief nooit meer gelooft echter niemand dat Busby, nadat hij aftrad als manager, de lei ding uit handen heeft gegeven. Als directielid werd hij nog altijd geacht de werkelijke baas op Old Trafford te zijn. BRIEF Best, die bijna twaalf jaar voor Man chester United heeft gespeeld, schreef in zijn brief aan de directie onder meer het volgende: 'Geachte heren, ik ben van plan ge weest zelf te komen en te vragen of ik mijn gedachten in de vergadering van de directie mocht uiten, maar ik ben bang dat ik, wanneer ik tegeno ver u zou staan, toch weer niet volko men eerlijk zou kunnen zijn. Ik ben bang dat ik bij mijn misschien wat ongewone manier om mijn moeilijk heden op te lossen de club nog veel grotere moeilijkheden heb bezorgd. Na mei ben ik teruggekomen in de hoop dat ik weer echt zin in de wedstrijdsport zou krijgen. Maar hoe wel ik mij iedere keer volledig heb gegeven, hield ik het gevoel dat er iets aan mij ontbrak. Ik weet zelf nog steeds niet wat het werkelijk was. Daarom heb ik besloten om niet meer te voetballen. En dit keer zal ik niet opnieuw van gedachten veranderen. Tot slot wil ik de vereniging het beste wensen voor de rest van dit seizoen en voor de toekomst. Want al heb ik persoonlijk de naam van de club in de laatste tijd te schande gemaakt, Manchester United betekent voor mij nog altijd iets heel bijzon ders'. BRUGGE Feyenoord heeft gistera vond de vriendschappelijke wedstrijd tegen Club Brugge met 1-0 gewonnen. De leiders van de Nederlandse compe titie scoorden na een kwartier spelen in de tweede helft het enige doelpunt tegen de door Leo Canjels getrainde formatie, die in België eenzaam op de eerste plaats staat. Maker van het doelpunt was Lex Schoenmaker. AMSTERDAM Groningen-spits Ab Gritter vorig seizoen nog spelend in de Asser zaterdagvereniging ACV is door bondscoach Frantisek Fadr- honc opgenomen in de selectiegroep van Jong Oranje. Deze Nederlandse formatie speelt op 2 januari in Lon den op het terrein van Arsenal (High- burry) een wedstrijd tegen Jong En geland. Het Nederlands UEFA-jeugdelftal, dat gisteren in Las Palmas zijn eerste wedstrijd om de Atlantische beker te gen de junioren van Las Palmas zou spelen, is niet in het veld geweest. Wegens het slechte weer werden de wedstrijden (Las PalmasNederland en West-DuitslandSchotland) uitge- stel dtot vandaag. T De tegenvallende resultaten van München zijn voor de geen aanleiding geweest tot het maken van een duikelkeer- maar wel is een forse koerswijziging in het vooruitzicht gesteld, iwembond zwemt als het ware op een andere baan naar Mon- Afgeschaft is het systeem van de bondsadviseurs. De scheiden- lympische leiders Nico van Dam en Jo Schreurs werden onder den met het bondsereteken. Gecontracteerd wordt de 31-jarige r Bert Sitters. 'Als bondscoach', liet de voorzitter van de sport- 1 nissie Klaas van de Pol weten. jmschrijving van een part-time ie, waarvan Sitters zelf opkeek. V= woord heeft sinds Carlile en loven een nogal beladen beteke- Js de- nationale zwemploeg naar ,'t uitenland gaat, zal ik inderdaad danig optreden. Tenslotte moet d de eindverantwoordelijkheid n. Maar in eigen land zie ik mij als adviseur van de clubtrainers', igt voor de hand dat nu de die na Mexico in eerste instan- >or yier man en later door twee n vervuld, in één hand zijn ïen, de positie van de olubtrai- nog meer aan belangrijkheid gewonnen. Zij zullen op uitge- ir schaal worden ingeschakeld is de grote wedstrijden. Tijdens lympische Spelen klaagden Van en Schreur erover dat de club- irs hun pupillen zo weinig zelf- igheid hadden bijgebracht. Elke >to E^ (ANP) De 22-jar)ge Amerikaanse Jeffers is door de KNZB gecontrac- als trainster van de Nederlandse wemploeg die naar de wereldkampi- appen in Belgrado gaat. BIJ de we- mpioenschappen in de Joegoslavisch lad vormt het kunstzwemmen naast oen, waterpolo en schoonspringen een el onderdeel van het programma. Jeffers was van de zomer al enige tijd xland. Zij komt op 15 Januari terug IJft dan tot na de wereldkampioen- ten.Bij de Europese, kampioenschappen, M dusverre een officieus karakter was Nederland een klasse apart, de FINA (wereldzwembond) echter besloten het kunstzwemmen tot een el programma-onderdeel te maken, is langstelling in het buitenland sterk omen. t schoonspringen zal Nederland het de Jaar niet beschikken over een ale trainer. De KNZB heeft bij deze n sport dezelfde UJn willen volgen als t zwemmen vier jaar geleden: het iltelen van de clubtralners. Voor oop teel, die de afgelopen veertien jaar in zijn eentje zorg droeg voor de ng, had men de functie van adviseur it. Daarvoor echter heeft de Hagenaar, onderscheiden met het erelidmaat- bedankt. Hij blijft wel trainer van de oop Stotijn. De KNZB zal proberen de >etere tralningsmogelijkheden te ver- m. Voorts zullen meer wedstrijden gehouden, lining van het torenspringen zal wel al geschieden. Om de eenvoudige re- at er in Nederland in de overdekte slechts één toren (en dan nog slechts IJf meter) is te vinden;' namelijk in lommei in Utrecht. Anita Smith, die haar collega's Eljo van Laarhoven, tt Dommers en Hans Feis te wedstrijd- Marwei heeft gezegd, zal optreden als al tegenvallende) prestatie in het werd voorafgegaan door een je telefoontjes naar huis. "ZB kan twee richtingen uit', Nico van Dam. 'Je kunt probe ren de jongens en meisjes meer zelf standig te maken, of je kunt aanvaar den dat ze zelfstandigheid missen en tot aan het startblok door de clubtrai ners laten begeleiden'. Het ziet er naar uit dat de KNZB voor die laatste mogelijkheid heeft gekozen. Wellicht als tegenwicht daartegen is een selectiesysteem ontworpen dat uitgaat van de harde lijn. Het systeem van kwalificatiewedstrijden in de win ter en aangepaste en zorgvuldig bijge stelde controletijden in de zomer, dat de laatste vier jaar buitengewoon in spirerend heeft gewerkt, wordt ver vangen door het Amerikaanse systeem: wie mee wil naar de wereld kampioenschappen in Belgrado (31 augustus tot 10 september 1973) zal bij de all-in finale van de nationale kampioenschappen op 28 en 29 juli in het Vlaardingse Kolpa-bad een tijd moeten maken van de nummer acht van de Olympische Spelen van München of beter. De winterkampioenschappen, waar de selectie voor München plaatsvond, ge ven alleen recht op toegang tot de kandidatenploeg. Als daar tenminste de tijd van de nummer zestien van München wordt geëvenaard of verbe terd. Opname in de kandidatenploeg opent uitzichten op betere trainingsfa ciliteiten, waarvoor bondscoördinator Cees de Vos zich fcal inspannen. Overigens hield sportcommissievoor zitter Klaas van de Pol zijn gehoor in Zeist voor, dat zijns inziens de presta ties in München niet waren tegenge vallen. Uit een berekening op grond van het aantal finaleplaatsen blijkt Nederland met een aantal van tien op de vierde plaats te komen na de Verenigde Staten, OostDuitsland en Australië. 'Maar er ontbrak een mc daille en dat is nu eenmaal wat telt', merkte hij spijtig op. Het trainingsplan nieuwe stijl is in samenwerking met de trainersvereni ging ontworpen, maar nog niet tot in details uitgewerkt. Zo is bijvoorbeeld nog in het geheel niet te overzien wat het Nederlands Olympisch Comité over drie jaar zal doen, als de zwem bond aan trainers en begeleid ze ven of pakweg acht man voo ^lt. Van de zijde van de trainers is de eis gesteld, dat tijdens de grote wedstrij den volgens één lijn gewerkt moet worden. Dat kan alleen als steeds dezelfde mensen meegaan, hetgee nin houdt dat anderen misschien evenveel rechten, niet aan bod komen. 'Het is nu eenmaal niet mogelijk om elke deelnemer apart te laten begeleiden', aldus Klaas van de Pol. Ook is nog BERT SITTERS geen beslissing genomen over de vraag of de functies van damesleidster en herenleider gehandhaafd dienen te blijven of met. Gezien deze onzeker heden is bet te billijken dat Bert Sitters zich voorlopig niet langer dan én jaar aan de KNZB wil binden. Bert Sitters, die begin dit jaar na een succesvolle periode als trainer van Abadell uit Spanje terugkeerde, was zoals bekend door de KNZB gecon tracteerd om het jeugdzwemmen in Nederland te stimuleren. Dat zal hij voorlopig blijven doen, totdat voor hem in deze functie een opvolger is gevonden. erikaan wil tivee keer tegen oud-titelhouder spelen DEN (AP) Wereldkampioen y Fisher hoopt in de komende 14 iden twee wedstrijden te spelen i Boris Spasski, de door hem oonde titelhouder. Vplgens een aat van Fischer, de 29-jarige ey Rader, zou de eerste van die Wjden kunnen plaatsvinden in :r'and in mei 1973, wanneer het looi tussen Rusland en 'de rest de wereld' wordt gehouden, jgski zou zich al voor dit toernooi het voorbereiden zijn. Spasski en de Fide dit goedkeu- iet* r3n zou twee^e wedstrijd te- Fischer kunnen worden gehouden t winter van 1973 of in de lente 1974, in Dallas of Los Angeles,' I Rader. ons de reglementen van de FIDE er geen nieuw wereldkampioen- 1 plaatsvinden voor 1975, maar ier zou voornemens zijn zoveel üjk tegen Spasski uit te komen voor het zover is en als de betaling hem aanstaat. Rader zou tweemaal deze maand met dr. Euwe hebben gepraat over de vergoeding die Fischer wil eisen voor het deelnemen aan het toernooi in Nederland. Euwe. voorzitter van de wereldschaakbond, heeft de leiding van dat toernooi. 'Ik weet dat Bobby tegen de Russen wil uitkomen en ik geloof dat het kan worden geregeld. Di. Euwe denkt dat als Bobby komt spelen. Spasski dit ook zal doen.' aldus Rader. Fischer had 'voorlopig toegestemd' om cl* komende lente een Europees toernooi te openen ;n 's Hertogen bosch en daar twee dagen simultaan te spelen tegen betaling van 50.000 dollar, maakte de advocaat bekend. Voor toernooien te houden in Groot Brittannië (vermoedelijk tegen het eind van mei), Monte Carlo, West- Duitsland en vermoedelijk ook Frank rijk nemen de plannen al vaste vorm aan. Fischer zou volgens Rader per toernooi tenminste 72.500 dollar willen hebben fabelachtige bedra gen voor de schaakwereld dus. Ra der: 'Als hij alles zou aannemen dat hem is aangeboden en tegen de beta ling die hij verlangt is hij nu al miljonair.' In Amerika gaat de wereldkampioen een aantal wedstrijden spelen met 20 vermaarde lieden, met als doel de schaaksport populairder te maken. Al les zal worden gefilmd. Een van Fi schers tegenstanders wordt dr. Henry K.ss'iigcr. ook een groot liefhebber. In 1971 gaat Fischer ook spelen .n Zuid-Amerika. aldus Rader, en wel in Argentinië en Brazilië. In Rio de Janeiro komt hij uit tegen de jeugdi ge Braziliaanse grootmeester Henri que Mecking. Fischer zal daarvoor 100.000 dollar ontvangen. GRONINGEN (ANP) Atje Keulen Deelstra is gisteren tijdens de derde competitiewed strijden. tellend als selectie voor het Neder lands kampioenschap, op de kunstijsbaan van Groningen ten val gekomen tijdens de 500 meter. De Friezin mocht overrijden, maar kwam toen niet verder dan 47.3 seconden (derde). Op de 1500 meter spande de Europese- en wereldkampioene zich niet erg meer in: met 2 34 7 eindigde zij als elfde Trijnie Rep zegevierde nu op beide afstan den jspr. •itievelijk in 46.3 seconden en 2 28.3. :n de spri'Ucrsklasse heren bevestigde Jo» lent ,;i ,a goede vo.m nut l\v,o overwin .ongeil. Zijn voorsprong in het klassement 'ftiri -c i'.'.a twee punten. Ja:i B ;n stelde teleur en eindigde als zevende. Dames: 500 meter: 1 Trljne Rep 46.3 (nieuw .;.inreroi uElly van een B.-. m 46.5.. sophie Wcstennroek en Atje Keulen 47,3 5. Rienekc Vcrhcyen en Truus Dijkstra 47.6 7. Marrie Willems 47,7., 8 Akke Fallccna en Sijtje van der Lende 48.1.. 10. Froukje Jongsma 48,2.. 11. Annie Borink 48,3., 12. Annie '.\ühler 48,4.. 13. Sippie Tigchelaar 48,7., 14. Sonja Paans 48,8., 15 Cerda Rijncvcld en Lvelien Hoekstra 49.0 1500 I. Rep 2.28.3., 2 Van den Brom 3 Tigchelaar 2.29.2., 4 Vrheyen Van der Lende 2 29.4., 6. Borkink 7 Jaarsma 230.3., 8 Jongsma 9. Willems 2.30 7. 10 Falkena II. Keulen 234.7.. 12. Paans 235.6, Hoekstra 2.35.6, 14. Anna de Jong 2.36.4., 15. Jannie Smit 2.80,8., 16. Rijnveld 2.37 7.. Klassement; 1 Rep 95.733 punten. 2. van uer Brem 95.087, Verheyen 07.367. Jaarsma 97.500, 5 Van der Lende 97.900, 6. l.cmt Be.kirk 98 233, S. TlgCifr. Lu- - i:>3. 9 h'-u!cn 98 867 10 Faïki J00. i: :.j 10 Ier: 1 Valen tijn 40.7 2 Olof 41.4., 3. Bleeker 41.5. 4 De Boer 42,0 5 kraayeveld 42.1 6. Krtiiz 42,3., 7. Bazen 42.4., 8. Brouwer 42.7.. 9. Boe lieokstra 42,8. 1000 meter: 1. Valentijn 1.23.6 'nieuw baanrecord)., 2. Bleeker 1.25.7.. 3. Olof 1.26.7.. 4. Hoekstra 1.26 9. 5 Kraayeveld 1.27 4.. 6. De Boer 1.27.5. 7 Künz 1.27.5.. 8. Boer 1.27.5. 9. Bazen 1.27.6. 2.28.4. 2.29.3. 2.29.8. 2.30.6 2.32. Jo Jurrissen blijft als lid van de elftalcommissie Van onze hockeymedewerker AMSTERDAM Na een groot aantal speelsters heeft ook de coach van het Nederlands da meshockeyteam, Jo Jurrissen besloten afscheid te nemen. Jo Jurissen, met 68 interlands op haar naam nog steeds record houdster, heeft de damesforma tie vijf jaar geleid. In die perio de boekte het Nederlands team grote successen met als absoluut hoogtepunt het behalen van het wereldkampioenschap, vorig jaar in Auckland. Tot opvolgster van Jo Jurissen is Riet Küper benoemd. Jo Jurrssen blijft wel lid van de elftalcommissie, mede om haar op volgster in te werken. Jo Jurrissen is tot haar besluit gekomen omdat zij vindt dat het tijd wordt dat een jongere haar taak overneemt. Zij draait sinds 1946, toen zij als doel- vrouwe in het Nederlands team de buteerde, in het internationale top- hockey mee. Twintig jaar lang maakte zij van de nationale formatie deel uit zij bedankte in die periode wel enige keren, maar kwam toch steeds weer terug, één keer zelfs als veldspeelster om direct na haar afscheid als leidster van de ploeg te worden benoemd. VERGELIJKBAAR De hockeyloopbaan van Riet Küper is met die van Jo Jurrissen verge lijkbaar. Tien jaar lang maakte zij als speelster van 's Hertogenbosch ook deel uit van het Nederlands team. Zij speelde daarin 48 wedstrij den. Na het behalen van het wereld kampioenschap in september vorig jaar stopte Riet Küper. 'Omdat', zo stelde zij, 'een groter succes toch RIET KÜPER 'niet gemakkelijk' niet denkbaar was als speelster'. Ook Riet Küper kreeg direct na het beëindigen van haar interlandcarriè re een functie van de hockeybond aangeboden: het lidmaatschap van de elftalcommissie. Voor Riet Küper is de functie van coach niet nieuw. Vier jaren heeft zij in de 'gesloten' periode in Neder land reizen naar de Verenigde Sta ten gemaakt om daar op uitnodiging en kosten van de Amerikaanse bond trainingskampen te leiden. In 1970 was dat voor de laatste keer. Het 'werk' bestond er uit het in het weekeinde trainen van clubs of dis trictselftallen (één seizoen had Riet Küper ook de nationale selectie on der haar leiding) en het maken van propaganda voor het dameshockey via lezingen, o.a. op de colleges en de highschools. TECHNIEK Riet Küper zal met de sterk ver jongde en gewijzigde nationale selec tie op 9 januari een begin met de trainingen maken. De bijeenkomsten zullen in Amstelveen en op Papen dat worden gehouden. Eerste belang rijke doel: het achtlandentoernooi dat in augustus ter gelegenheid van het jubileum van de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond wordt ge houden, en waaraan de sterkste lan den van de wereld zullen deelne men. Over de door haar te volgen trainingslijn zegt Riet Küper: 'Ik wil wat meer nadruk leggen op de techniek. Deze mag niet achterlopen bij de sterk vooruitgegane conditie. Sommige speelsters hebben teveel snelheid gekregen om hun techniek nog goed tot zijn recht te laten komen. Daaraan moet worden ge werkt, zonder overigens de conditie te vergeten. Die conditie is in meer daagse toernooien van doorslagge vende betekenis'. Riet Küper hoopt ook een bredere basis te kunnen kweken van hockeytechnisch goed geschoolde meisjes. 'Er zit bij de clubs soms geweldig materiaal'. Riet Küper weet dat haar taak om het Nederlands dameshockeyteam op het huidige peil te houden niet gemakkelijk zal zijn. 'Er hebben ver schillende meisjes bedankt na het wereldkampioenschap. Om diverse redenen en omdat het gewoon een mooi eindpunt was. Het zal niet gemakkelijk zijn, ook omdat nu ook aanvoerster Anneke Staring haar afscheid van de nationale ploeg heeft aangekondigd'. AMSTERDAM (ANP) In de twee de ronde van het vierde internationa le damtoernooi in Amsterdam hebben wereldkampioen Sijbrands en zijn kortgeleden onttroonde rivaal Andrei ko samen de leiding genomen. Beiden boekten hun tweede overwinning. Sij brands deed dit in een aanvalspartij tegen Hans Jansen, waarin de zestien jarige Drent weliswaar lang verzet bood maar tenslotte toch zijn verdedi ging zag bezwijken. Mostovoy had aanvankelijk een overmachtige stand tegen Andreiko, maar de kortgeleden weer kampioen van Rusland geworden Andreiko paste een ragfijn tempospel toe en de Fransman zag zijn stand in een verstikkende greep geraken. Urooimccstergroup: tweede ronde: Sijbrands (Nedi-Jansen iNed 2-0, Mostovoy Fr-An dreiko tRusli 0-2, Smith VSi-Drost (Ned) 1- 1, Van der Sluis (Nedi-Faal (Gambia) 1-1, Baba Sy Senega! i-Roozenburg (Ned) 1-1. Wiersma (Ned)-Hermelink (Ned) 2-0 Stand na twee ronden: 1 en 2. Sijbrands en Andreiko 4 punten 3 en 4 Faal en Drost 3.. 5-S. Wiersma, Baba Sy. Van der Sluis en Roozenburg 2 9 en 10 Hermelink en Smithl 1) en 12. Jansen en Mostovoy 0. Jeugswcreldkamplocnschap: Tweede ronde Malik (Tsji-Tsjaverdian (Rusi 1-1, Metsjans- ki (Rus)-Virtu (Itai 2-0, Brouwers iNcdi- Hofstee (Ned) 0-2. Ruygrok (Nedi-Bhaillal AMSTERDAM In de tenniscompe titie zal in 1973 geen aparte competi tie voor betaalde spelers worden inge steld Een enquête door het bestuur van de KNLTB toonde aan dat er bij de meerderheid van de competitie- spelende verenigingen geen interesse voor een scheiding tussen amateurs en semi-professionals bestaat. De en quête werd enige maanden geieden gehouden, omdat het duidelijk leek le zijn dat er vooral onder de in de hoogste klassen uitkomende clubs on vrede bestond van wei en niet-betaal- de spelers in derelfde competitie-afde ling. Het waren indertijd ook de lager geplaatste clubs, die ;n de enquête naar hun mening weiden gevraagd, hoewel deze verenigingen weinig te maken hebben met het probleem van het semi-professionalisme. Van onze sportredactie KEULEN Hennie Kuiper, de win naar van het Olympisch wielergoud op de weg, heeft toch een profcon tract getekend. Kuiper, die vorige maand de speelbal werd in een spel letje van de met een nieuwe 'Neder landse' profploeg komende Ton Vis sers, tekende in Keulen een tweejarig contract bij de Duitse formatie van ploegleider Rolf Wolfshohl, zelf oud wereldkampioen cycle-cross. In deze ploeg rijden ook de Nederlanders Ger- ben Karstens en Wim Schepers. De Duitse ploeg werd vorig seizoen door fabrikant Robert Kahl uit Dort mund gesticht. Het was het afgelopen jaar een sterk Duits georienteerde internationale ploeg. Het komende seizoen zal Kahl er twee formaties op na houden. Naast de ploeg die het afgelopen seizoen reed (en waarvoor nu ook Kuiper is gecontracteerd) komt er nog een louter uit Belgen samengestelde formatie met als kop man Herman van Springel. De plan nen zijn om in 1974 terug te gaan naar één ploeg rond Öe groep van Van Springel. Slechts een beperkt aantal renners van de aanvankelijke formatie, die in Lucien Aimar zun kopman heeft, kan dan onder contract blijven. Kuiper zal daar echter zeker bij zijn. De structuur van de twee door Duits kapitaal gedragen ploegen betekent MAARHEZE (ANP) Het dreigement van Ton Vissers •zijn" renners niet te zullen laten starten In het Nederlands kampioenschap op de weg. blijkt loos te zijn geweest. Op ver zoek van zijn werkgever is er gisteren een gesprek geweest met het bestuur van dc KNWU. en deze bespreking heeft er toe ge leld dat de de door Vissers gelelde ploeg van zeventien renners zullen deelnemen aan de titelstrijd In Valkenburg. dat Kuiper in zijn eerste jaar als professional zeker niet in de Ronde van Frankrijk zal starten. Het pro gramma van Kuiper bevat naast de klassiekers waarschijnlijk Parijs-Nice en de Ronden van België, Italië en Luxemburg. Op de foto tekent Hennie Kuiper het contract. Naast hem Robert Kahl.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13