oskou kapittelt Nixon nzake bombardementen fS veroordelen daden ran terrorisme niet Turkse legertop dreigt opnieuw het parlement Noordvietnamezen staan alleen foordierse leider reigt opnieuw met lilitaire acties Eigen nieuwsdienst voor tv-stations Geldroof in Hamburg Autoweg Brussel Parijs werd feestelijk geopend I TROUW/KWARTET WOENSDAG 20 DECEMBER 1972 BUITENLAND 'TPNOUS7/K11 zeer gematigde reactie ;KOU, WASHINGTON, PA- HANOI (Reuter, UPI, AP, >j De Sowjet-Unie heeft jravond de Verenigde Staten aarschuwd dat 'regeringskrin- i Moskou de toestand ont- door de hervatte luchtaan- >n op Noord-Vietnam zeer tig bestuderen', aldus meldt persbureau Tass. Kremlin wenst een onmiddellijk van de 'nieuwe agressieve da- en spoedig ondertekening van vredesakkoord. De nieuwe aanval- op Hanoi en Haiphong en andere i van Noord-Vietnam kunnen ts worden beschouwd 'als een ng om druk uit te oefenen op de lamezen om deze te dwingen de rikaanse voorwaarden voor een ing te aanvaarden', aldus de ver- ng die opgesteld zou zijn in de ste kringen van het Kremlin, besluit om de aanvallen te her in vormt 'een flagrante tegen- ak met de protesten die de Ame- nse leiders hebben geuit in ver met hun wens, te zoeken naar aardbare oplossingen voor de nog lande problemen. De wrede bom- ementen kunnen door geen enkel wendsel gerechtvaardigd worden. rasimow hebben te maken met nieuwe sieve daden van de VS tegen een areine staat'. Nog niet bekend is, Sowjet-Unie Washington al offi- heeft benaderd over de hervat- Amerika's president Nixon, die opdracht gaf tot nieuwe bombarde menten op Noord-Vietnam, en Hanoi's onderhandelaar in Parijs, Xoean Thoey. ting van de luchtaanvallen. De Russische ambassadeur in Frank rijk, Pjotr Abrasimow zei zich af te vragen of de Amerikaanse leiders 'ons niet misleid hebben toen zij tijdens president Nixons bezoek aan Moskou zeiden vrede te wensen'. De ambassa deur ontkende dat de Sowjet-Unie van plan zou zijn, op een directe wijze in het conflict tussenbeide te komen. In Parijs dreigde de Noordvietnamese onderhandelaar Xoean Thoey het we kelijkse vredesoverleg en de afzonder lijke technisch onderhandelingen over een bestand op te schorten, uit pro test tegen de hernieuwde Amerikaan se luchtaanvallen op Noord-Vietnam. Hij zei zich het recht voor te behou den, beide series besprekingen af te gelasten. 'Wij zullen u te gelegener tijd meedelen wanneer onze volgende 'bijeenkomsten worden gehouden. Thoey zei: 'Als Amerika werkelijk een regeling wil, dan moet het zich hou den aan het akkoord van 20 oktober dat tussen Kissinger en Le Doec Tho werd bereikt. Hij zei ook dat Kissin- YORK, TEL AVIV, CAIRO (Reuter, UPI, AP) De Algemene Vergadering van VN heeft liet t over liet terrorisme, dat weken geduurd heef», besloten met een uitnodiging aan de leden, hun ng aan een commissie te geven, op welke manier het internationale terrorisme moet worden be en. In de resolutie wordt het terrorisme niet veroordeeld. veroordeelde de Algemene Ver ing 'het voortzetten van onder ling en terreur door koloniale itische en vreemde regeringen, die iren hun wettige recht op zelfbe- king en onafhankelijkheid en an- mensen rechten en fundamentele leden ontzeggen'. De Algemene adering toonde zich 'ernstig be- d over het toenemen van geweld- n, die onschuldige mensenlevens •aar brengen of fundamentele ieden schenden'. deze nietszeggende resolutie, die 76 stemmen voor, 35 tegen en 17 oudingen werd aangenomen, heb- de Afro-Aziatische lidstaten hun loorgedrukt. Het vraagstuk inzake terrorisme was één van de voor- nste punten van de huidige zit- Hel was ingediend op verzoek secretaris-generaal Kurt Wald- kort nadat Palestijnse comman- elf Olympische spelers van Israël lünchen hadden vermoord. Ipoedig nadat het vraagstuk in de ter sprake kwam, ontstond verzet n behandeling in de VN, vooral de Arabische en enkele Afrikaan- ifgevaardigden, die meenden dat 'sterke' resolutie tegen de bevrij- sbewegingen in de Derde Wereld uikt zou kunnen worden. De Is- sche afgevaardigde Tekoah uitte ïetitgende kritiek op de resolutie, hij 'de genadeslag voor het aan- en voor de belangrijke rol van VN in het internationale leven' mde. ël heeft dinsdag verklaard, dat de juni-oorlog van 1967 in totaal Arabieren gearresteerd en ver- eeld werden, wegens sabotageda- en lidmaatschap van een Palestijn- uerrilla-organisatie. Verder worden Arabieren zonder proces in zoge nde 'administratieve hechtenis' gehouden, een vorm van gevan- ichap die gebaseerd is op de vroe- Britse mandaatswetten in Pales- De woordvoerder van het Israëli ministerie, van defensie die deze getallen gaf, reageerde hiermee op een rapport van de Britse Unie van Liberale Studenten, een onderafdeling van de liberale partij, waarin beweerd wordt dat vierduizend Palestijnen ge vangen zijn gezet en tienduizend in administratieve hechtenis gehouden. Hij ontkende fel de beschuldigingen van de unie, als zouden de Israëli's politieke gevangenen martelen. Hij zei dat allerlei internationale organi saties, zoals het Rode Kruis en Am nesty International geen klachten hebben ingediend en dat iedereen vrijuit de bezette gebieden kan bezoe ken om zichzelf op de hoogte te stellen,-wat daar gebeurt. Gisteren zijn op de universiteit van Cairo opnieuw gevechten uitgebroken tussen verschillende groepen studen ten. Volgens een pamflet, dat door een regeringsgezinde studentengroepe ring werd gepubliceerd, zouden zeven Palestijnse studenten door de politie zijn gearresteerd, omdat zij een ge heim genootschap aan de universiteit hadden gevormd. In een ander pam flet worden de namaak informatie media' aangevallen en in weer een ander pamflet worden Egypte's drie meest vooraanstaande journalisten aangevallen, Mohammed Hassanan Heikal, hoofdredacteur van Al Ahram, Ihsam Abdel Koeddoes van het week blad Akhbar el-Yom, en Moesa Sabry van het dagblad Al Akhbar. Deze drie journalisten worden omschreven als 'de troika van de rechtvaardiging'. Volgens goed ingelichte bronnen zijn de onlusten op de universiteit van Cairo ontstaan, nadat een student een brief had gekregen van het bestuur van de universiteit, waarin hij berispt werd voor de onomwondenheid van zijn anti-regeringscommentaar in één van de traditionele muurkranten, waarmee de Egyptische studenten met elkaar communiceren. De student prikte de kopie van deze b*-' op een mededelingenbord, waarna e voor- PAST (REUTER, UPI, DPA) Noordierse leider van de protes- en William Craig heeft gisteren euw gedreigd dat zijn 'aanhangers ïnilitaire actie zullen overgaan, als eland niet de macht overdraagt de protestantse regering van Ul- of maatregelen oplegt die tegen «langen van de protestantse meer- leid ingaan. g. die zelf minister van binnen- Ise zaken van Ulster is geweest, dit op een persconferentie, als er van de delegatie van de 'Loya- stische Raad van Ulster', die be- "dngen voert met minister White- In deze raad zijn de voornaamste tante protestantse groepen van er vertegenwoordigd, zoals de Ul- Defence Association (UDA), de irhoede van Ulster' en de 'Oranie willigers'. lid van de gemeenteraad voor de •rdierse plaats Armagh, die een rschuwing dat hij vermoord zou den, in de wind sloeg, is gisteren twee kogels in zijn hoofd dood in auto aangetroffen. Het slachtoffer is de vooraanstaande protestantse za kenman William Johnston, die ook lid was van de vrijwillige politie. Hij werd door onbekende mannen ont voerd, over de grens heen naar Ier land gebracht en daar verhoord. Ver volgens werd hij naar Noord-Ierland teruggebracht en doodgeschoten. Een man, <lie samen met hem ontvoerd werd, William Bratty, kwam er met een pak slaag van af. Johnson was net 667e slachtoffer van de IRA, sinds 3 jaar geleden de burgeroorlog in Ul ster uitbrak. In de Ierse republiek zijn vier man nen door een rechtbank in Dublin vrijgesproken van een moordaanslag op een sergeant van de veiligheidspo litie, die bij schermutselingen licht gewond werd. Maar zij werden door de jury schuldig bevonden aan een poging om MacStiofain te bevrijden, een leider van de provisionele vleu gel van de IRA, het geheime Ierse Republikeinse Leger. MacStiofain be vindt zich nog steeds in hongersta king, maar neemt geregeld dranken en vloeibaar voedsel tot zich. standers van de regering in actie kwamen en de muurkranten gingen afscheuren van de tegenstanders van de regering. Een groep studenten eist opheffing van de studentenraden, omdat de poli tie daarin geïnfiltreerd zou zijn. De groep studenten, die voor de regering is, noemt de kritische groep 'huurlin gen en verraders'. Volgens diplomatieke bronnen in Cai ro zijn de betrekkingen tussen Egypte en de Sowjet-Unie de laatste tijd niet bepaald verbeterd en zijn de plannen voor een officieel bezoek aan Cairo door één of meer leden van de Sow- jet-top stilzwijgend in de ijskast ge legd. Egypte zou bitter teleurgesteld zijn over de resultaten van de wapen inkoop-reis van luchtmacht-stafchef Hoesni Moebarak eind novmber. Niet alleen zouden de Russen nog steeds geen offensieve wapens leveren, maar zouden zij ook de aanvoer van muni tie en onderdelen van de reeds gele verde wapens tot een minimum beperken. De Russen zouden van hun kant razend zijn over een opmerking van president Sadat begin november tegenover het centrale comitee van de Arabische Socialistische Unie, de eni ge politieke partij van het land. Sadat zou toen gezegd hebben. 'Toen ik mijn beslissing van 8 juli nam (om de Russische adviseurs uit Egypte te zet ten), was mijn doel niet alleen om de experts eruit te krijgen, maar om de Sowjet aanwezigheid in Egypte voor altijd te liquideren'. President Sadat zou de afgelopen drie weken geweigerd hebben Sowjet-ambassadeur Wladimir Winogradow te ontvangen, ondanks diens herhaaldelijke verzoe ken. De ambassadeur zou in plaats daarvan Sidky en door de presiden tiële adviseur inzake de nationale vei ligheid, Hafez Ismail, zijn ontvangen. HAMBURG (DPA) Uit een geld transportauto in Hamburg is gisteren een bedrag van ruim 860.000 gulden gestolen. De chauffeur had de wagen neergezet voor een grootwinkelbedrijf en was met zijn bijrijder naar binnen gegaan om zakken geld op te halen. Toen zij na een kwartier naar buiten kwamen, ontdekten zij dat er zakken met geld uit de auto waren verdwe nen. In deze zakken zat een bedrag van in totaal ruim 860.000 gulden. De politie neemt' aan dat de dieven over valse sleutels beschikten, waarmee zij de chauffeurscabine konden binnenko men. Zij zouden met de zakken geld, door de achterdeur die alleen maar van binnen geopend kan worden, naar buiten zijn gegaan: PARIJS (DPA) President Georges Pompidou van Frankrijk en koning Boudewijn van België hebben giste ren het laatste stuk weg opengesteld van de nieuwe autoroute Parijs-Brus sel. Bij de grensovergang van Saint Aybert noemden beide staatshoofden de nieuwe verbinding 'een symbool voor het verder samengroeien van de europese landen'. Door de nieuwe weg die voor veertien kilometer op Belgisch en voor 42 kilometer op Frans gebied loopt worden niet alleen Parijs en Brussel met elkaar verbonden. Via het Belgische wegennet zijn Neder land en West-Duitsland erop aangeslo- ger tijdens het geheime overleg, dat vorige week werd afgebroken, 126 wij zigingen wilde in het uit negen pun ten bestaande akkoord, wat later door het Witte Huds officieel werd ont kend. Voort verklaarde hij dat Hanoi het Amerikaanse se voorstel inzake een internationale controlecommissie in Zuid-Vietnam heeft verworpen. Deze commissie zou geleid hebben tot de vorming van een bezettingsleger en de soevereiniteit van het land hebben aangetast', aldus Thoey. Henry Kissinger heeft de kwestie van de controle-commissie één van de be slissende punten voor het mislukken van de onderhandelingen genoemd. In oktober waren beide partijen overeen gekomen dat een commissie van een paar duizend leden uit vier neutrale staten zou worden gevormd. In de jongste ronde zou Hanoi slechts inge stemd hebben met een aantal van 250 man, van wie de helft in bepaalde hoofdkwartieren gestationeerd zouden moeten blijven. Een zegsman van president Nixon zei gisteren dat de weg naar de vrede nog geheel open ligt. Hij suggereerde nog geheel opeee lig. hij suggereerde dat met China en de Sowjet-Unie overlegd zal worden, hoe de onder handelingen hervat kunnen worden. Nadat van Noordvietnamese zijde het bericht van maandag was ontkend, als zou Hanoi de besprekingen in Parijs willen afbreken, heeft ook Washing ton laten weten, dat de onderhande lingen in de Franse hoofdstad nor maal zullen doorgaan. In Amerikaanse Congres-kringen wordt aangenomen dat Nixons besluit, de bombardementen te doen hervat ten, ertoe zal leiden dat door het stopzetten van de financiering van de Vietnamese oorlog, een eind aan de Amerikaanse rol in Indo-China zal worden gemaakt. Senator McGovern, die een nederlaag leed tegen Nixon bij de presidentsverkiezingen van vo rige maand, ziet in de jongste gebeur tenissen het bewijs, dat de regering- Nixon is vastgeketend aan een rege ring in Zuid-Vietnam, die vastbesloten is, elke kans op vrede te saboteren. Ni xon heeft volgens hem formeel de hoop op vrede vernield, die zo kundig was opj&bouwd in de maanden, die aan de presidentsverkiezingen vooraf gingen. De assistent van Kissinger, generaal Haig, heeft gisteren een onderhoud van drie uur gehad met de Zuidviet- namese president Thieu. Vervolgens sprak hij in Cambodja met generaal Lon Nol. Ook de regeringen van Laos en Thailand horen van Haig uit de eerste hand, wat Amerika in Indo- China van plan is. (Advertentie) NIET ALLEEN MAAR SAMEN •••••••••••••a In de Prinses-puzzelaktie dd. 25 november 1972 t.b.v. Philadelphia kwamen deze week de volgende winnaars uit de busjj— Prijswinnaars in de vierde ronde van de Philadelphia-puzzelaktie in het damesblad Prinses. Rondeprijs, een reis naar Israël: Mevr. A. Jongeneel-JongeneeJ, B 54, Bleskensgraaf (Z-.H.). le prijs, afwasmachine: Mevr. J. van Olst, Groeneweg 3, Zwolle. 2e prijs, een electronisch orgel: S. Postma, Begoniastraat 30, Enk huizen. 3e prijs, een stereo radio: A. Jansen, Wilhelminaweg 13, Dieren. 4e prijs, een statenbijbel: Mevr. L. Kroon-Telleman, H. Berckmanstraat 4, Vlissingen. 5e prijs, een bromfiets: Mevr. De Groot, Bosbeslaan 57, Ermelo. 6e prijs, een fiets: J. de Wit, W. H. Vliegeoihof 4, Almelo. 7e prijs, een mand met levensmiddelen: E. van Leyenhorst, Luit Koppe- laan 3, Soesterberg. 8e prijs, een rotobar: Mej. H. Bakker, Burg. Seinenstraat 48, Aduard (Gr.). 9e prijs, een haardroogkap: Mevr. J. Hortensius-v. d. Arend, Fred. Hendriklaan 29, Oegstgeest. 10e prijs, set hulpjes in de huishou ding: Mej. A. J. van Dongen, Gem. Zie kenhuis, reuma afdeiling, kamer 4, Arnhem. 11e prijs, twee kruidenrekken: R. v. d. Kamp-de Besten, Deelense- weg 10, Deelen, post Arnhem. 12e prijs, een schouwtje: H. v. d. Stroet, Kapweg 34, Koot wijkerbroek. 13e prijs, badkamerset: W. van Oosterom Jr., Rozenstraat 35, Almelo. 14e prijs, tafelcouvert met mes: B. v. d. Weide, Grote Kerkstraat 15, Meppel. 15e prijs, personenweegschaal: F. Meester, Koekoeklaan 3. Bus- 16e prijs, schotelwarmer: G. Bliek-Rozeman, Schepershof 1, Rolde (Dr.). 17e prijs, rimmel oog-make-up: J. Bijker, Bovenboer 55, Nij eveen. ANKARA (UPI) De Turkse leger leiding heeft de politici van het land gewaarschuwd, dat zij opnieuw tot actie zal overgaan, als het parlement niet toegeeft aan de eis van de mili tairen om sociale hervormingen door te voeren en als het parlement niet zijn plannen opgeeft voor een politie ke amnestie, die 'om politieke en sentimentele redenen' gegeven zou worden. 'Als het parlement de waarschuwing in de wind blijft slaan, die het hoge militaire commando op 11 december heeft gegeven, zullen de strijdkrach ten gedwongen zijn in te grijpen', zei een woordvoerder, die namens het Turkse opperbevel sprak, tegen het persbureau United Press Internatio nal. 'Als de politici geen nota van onze waarschuwingen nemen, zullen zij en niet wij verantwoordelijk zijn voor wat er zal gebeuren'. In het memorandum van 11 december werd het parlement ervan beschul- didd meer aandacht te schenken aan politiek gemotiveerde eisen voor een amnestie, dan aan de eisen van de militairen voor dringend nodige belas ting-, grond- en onderwijshervormin gen. Volgens het memorandum gelo ven de militaire leiders van Turkije nog steeds in de parlementair-demo cratische regels in de geest van Ata- turk, de grondlegger van het moderne Turkije, maar wensen zij 'de publieke opinie en alle anderen, die het aan gaan, ervan op de hoogte te stellen dat zij zichzelf niet verantwoordelijk achten voor allerlei onverantwoorde lijke beslissingen, die door het parle ment zouden worden genomen'. De Turkse militaire top greep op 12 maart 1971 direct in het politieke leven in. door het aftreden van de toenmalige premier Suleyman Demi- rel te eisen. Deze 'coup door middel van een communiqué' slaagde, omdat velen het met de militairen eens waren, dat de regering-Demirel het land economisch maar liet aanmodde ren, hoognodige hervormingen niet uitvoerde en zich 'zacht' opstelde te genover de links-anarchistische stads- guerrillastrijders. Nadat Demirel onder druk van de militairen was afgetreden, werd Nihat Erim premier. Na veertien maanden trad hij wegens 'uitputting' af. Zijn ambtsperiode werd gekenmerkt door een toenemend aantal bomaanslagen, ontvoeringen en de moord op vijf buitenlandse gijzelaars door het anar chistische Turkse Volksbevrijdingsle ger. Ferit Melen volgde Erim op, maar kwam in moeilijkheden met het overwegend zeer conservatieve parle ment, dat er bepaald niet happig op is de hervormingen door te voeren, waar de militairen alsmaar op hame ren. De nieuwe waarschuwing van de Turkse legertop is dan ook kennelijk bedoeld om deze impasse te doorbre ken. Wat voor acties de militairen leiders van plan zijn. is niet bekend. Verzet tegen plan van Nixon WASHINGTON (Reuter) In de Verenigde Staten is verzet gerezen tegen een regeringsplan dat plaatselijke tv-stations wil verplichten hun eigen nieuwsprogramma's te verzorgen, als het over omstreden kwesties gaat. Op die manier zou een 'evenwichtiger nieuwsvoorzie ning' ontstaan. Deens protest De Deense premier Anker Joergensen, heeft gisteren verklaard dat Denemar ken een officieel protest bij de VS zal indienen tegen hervatting van de bom bardementen op Noord-Vietnam. De premier zei dat volgens hem de VS zich uit Indo-China moeten terugtrek ken. Deze week staat er weer een puzzel in Prinses. Doet u mee? Niet alleenmaar samen. Dan kunnen we zeggen: Beekbergen wordt het' Nixon wil een tegenwicht scheppen tegen de landelijke omroeporganisa ties, waarvan vooral de achtergrond programma's een doorn zijn in het oog van de republikeinse autoriteiten. Onder leiding van vice-president Spi- ro Agnew betichten zij de omroepor ganisaties er van dat zij er een linkse visie op na houden, die niet represen tatief is voor wat de gemiddelde Ame rikaan denkt. Volgens het regeringsplan zouden de lokale televisiestations hun vergun ning verliezen als zij niet een eigen nieuwsdienst verzorgen. De landelijke omroeporganisaties die stations over het gehele land hebben, hebben geen machtiging van de overheid nodig. De denkbeelden van het Witte Huis werden door Clay Whitehead, het hoofd van de afdeling telecommunica- ties van Nixons staf, ontvouwd op een bijeenkomst van beroeps journalisten in Washington. De uit Californië afkomstige afgevaar digde Jerome Waldie noemde het plan direct 'het duidelijkste teken dat de regering wenst dat het publiek alleen het nieuws hoort dat haar welgevallig is'. Hij pleitte voor hoor zittingen van de Juridische commissie van het Huis van het afgevaardigden zodra het Congres op 3 januari zijn zitting begint. Volgens Whitehead zou een plaatselij ke televisiezendgemachtigde moeten aantonen dat hij in redelijke mate controversiële kwesties van verschil lende kanten heeft laten belichten, wil hij zijn machtiging verlengd krij gen. China en Sowjet-Unie reageren nauwelijks op escalatie door Harm Lamberts Door op ongekend grote schaal Noord-Vietnam te bombarderen, hoopt president Nixon van Ame rika te bereiken wat hem aan de onderhandelingstafels in Pa rijs niet is gelukt en wat zijn voorganger president Johnson niet voor elkaar heeft gekregen door meer dan een half miljoen Amerikanen naar Vietnam te sturen. De zwaarste Amerikaanse bommen werpers, de gigantische B-52's, die elk 24 tot 30 ton bommen vervoe ren, vliegen nu af en aan naar Noord-Vietnam. Vorige week vrijdag hebben zij de zwaarste bombarde menten sinds het hele begin van de Vietnamese oorlog uitgevoerd. Het is moeilijk je een voorstelling te maken van de enorme bommenlast die de afgelopen dagen op Noord- Vietnam is neergeregend. Op dat kleine land (nog niet vijfmaal zo groot als Nederland) waren lang geleden al veel en veel meer bom men gevallen dan tijdens de hele tweede wereldoorlog op Duitsland. Dat alles kan gebeuren zonder dat de landen die formeel Noord-Viet nam steunen, de Sowjet-Unie en China, heftig reageren. Het Russi sche persbureau TASS heeft zonder commentaar melding gemaakt van de hervatting van de bombardemen ten op de Noordvietnamese hoofd stad Hanoi en de havenstad Hai phong en uit China komt slechts een zwak protest en een belofte van voortdurende steun aan 'het held haftige volk van Vietnam'. Nixon weet dat hij ongestoord zijn gang kan gaan. Noord-Vietnam heeft geen luchtmacht van enige betekenis en noch China noch de Sowjet-Unie zal tussenbeide komen. Nixons spec taculaire reizen naar Peking en Mos kou hebben niet alleen zijn herver kiezing vergemakkelijkt, ze hebben hem ook vrij spel gegeven in Viet nam. De Noordvietnamezen staan al leen. Jongens huiswaarts Toen Nixon voor de eerste keer tot president gekozen werd, behaalde hij de overwinning door de Ameri kanen te beloven dat hij een heel andere politiek zou gaan volgen dan president Johnson. Hij zou een eind maken aan de Amerikaanse inmen ging in Vietnam. 'De jongens' zou den thuis komen. En ze kwamen thuis. De meer dan een half miljoen Amerikaanse militairen, die Johnson naar Vietnam gestuurd had. keerden op iets meer dan 25.000 man na, terug. Aan de Amerikaanse verlie zen kwam een einde. De enkele Amerikaan die nu nog in Vietnam het leven laat, vermag het volk van de Verenigde Staten niet meer te beroeren. Maar de Democratische se nator Edward Kennedy verklaarde vorige week, dat dit jaar het ergste uit de hele oorlog is geweest voor het Vietnamese volk. Er zijn meer Vietnamezen gedood dan ooit. er zijn er meer opgejaagd, er is meer verwoest dan ooit. Aan dat alles leek deze herfst een eind te komen. Toen Nixons reizen de ambassadeur en veiligheidsadvi seur, Henry Kissinger, in oktober een serie geheime besprekingen be gon met de Noordvietnamezen, ver klaarde hij met omfloerste stem, nauwelijks zijn emoties meester: de vrede is binnen handbereik. We kunnen veilig aannemen dat Kissin ger dat meende. Het was, wat hem betreft, geen verkiezingsstunt om Nixon weer in het Witte Huis te krijgen. Kissinger heeft werkelijk gedacht dat hij de zaak goed voorbe reid had en dat het er nu op aankwam de Amerikaanse inmen ging in Vietnam, waarvoor hij tij dens zijn wetenschappelijke carrière nooit enige bewondering had kun nen opbrengen, definitief te beëindi gen. Vergissing In de Frankfurter Allgemeine Zei- tune van afgelopen maandag schrijft Adelbert Weinstein, correspondent van deze Westduitse krant in Was hington: 'Reeds in oktober stond er geen wapenstilstand voor de deur.' Niet omdat Kissinger dat niet wilde, maar omdat Kissinger zich vergist Henry Kissinger, wiens afspra ken met Le Doec Tho niet de goedkeuring van president Nix on konden verwerven. had in zijn opdrachtgever Richard Nixon. Het principe-akkoord waaro ver Kissinger en de Noordvietname se onderhandelaar Le Doec Tho het eens waren geworden, maar waaro ver Washington geheimzinnig bleef doen, zou op 31 oktober onderte kend worden, zo meende Hanoi. Toen bleek dat de Amerikanen nog niet zover waren, publiceerde Hanoi de tekst van de overeenkomst. En Kissinger moest verklaren dat Hanoi geen zelfverzonnen akkoordeh had gepubliceerd. Toch werd er op 31 oktober niets ondertekend. Nixon had het ontwerp-akkoord van Kissin ger en Tho voorgelegd aan een com missie van juristen, volkenrechts kundigen en militairen en die oor deelde, dat er teveel onduidelijkhe den in stonden. Thieu's eis, dat alle Noordvietnamese troepen uit Zuid- Vietnam moesten vertrekken, was niet ingewilligd: wat de 'nationale verzoeningsraad' nu precies voor be voegdheden had. bleef duister en de technische overgang naar de wapen stilstand scheen de deskundigen ge vaarlijk, omdat er geen wapenstil standscommissies waren. Toen Hanoi de tekst van het ak koord onverwachts publiceerde, kreeg Kissinger van Nixon opdracht de wereldpers mee te delen, dat er opnieuw onderhandeld zou moeten worden om 'onduidelijkheden' uit de weg te ruimen. Onduidelijkhe den, die Kissinger er nu juist graag in had willen laten om zijn doel: een eind maken aan de bombarde menten en terugkeer van de gevan genen, te bereiken. Maar Nixons doel is altijd geweest: een eervolle vrede, dat wil zeggen: als er dan geen Amerikaanse overwinning in zit, in ieder geval voorkomen, dat Noord-Vietnam een eventueel ak koord kan uitleggen als een over winning. Meningsverschil De laatste persconferentie van Kis singer heeft aangetoond, dat er dui delijke meningsverschillen bestaan tussen hem en Nixon. Zijn uit spraak. dat het resultaat van zijn besprekingen met Le Doec Tho niet de goedkeuring van Nixon weg kon dragen, spreekt boekdelen. Nixon heeft zijn voortvarende onderhande laar een stok tussen de benen gesto ken. Amerikaanse soldaten in Viet nam zullen de vrede moeten naboot sen bij kerstbomen. Hoe het alle maal ook af zal lopen, een eervolle vrede zit er voor Nixon niet meer

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11