thodesië krijgt artheidswetten Black Power betekent in het Zuiden weinig tnam Bourguiba laat Kaddafi politiek blauwtje lopen Solzjenitsin accepteert geld Amerikaanse auteur Amnesty International: martelingen in Turkije 0 Toestand Barnard vrij ernstig Athene gaat DDR spoedig erkennen Schietpartij in Brussel eist vijf mensenlevens Nu Peróns adjudant Campora kandidaat Portugal bevestigt dood van Manganhela John Scali Amerikaans ambassadeur bij VN OüW/KWARTET MAANDAG 18 DECEMBER 1972 BUITENLAND T5/K7 mfrikaanse voorbeeld vindt navolging [UiRY (Reuter) Het Rhodesische parlement heeft tijdens de zojuist afgesloten zitting van ;en een ingrijpende reeks wetten op de rassenscheiding goedgekeurd, die verder gaan dan de die sinds de eenzijdige onafhankelijkheidsverklaring van 1965 is ingevoerd. men •mier Ian Smith zijn de letten niet meer dan een van de grondwet van 1969 ze Rhodesië ten goede, ko- r zijn tegenstanders noemen discriminerend en vergelij- net de apartheids>vetten in -ii wij^ Zij menen, dat de nieuwe iede\t et aanzien van Rhodesië in oneel n'an(* ernstig zullen schaden k 15en °P een regeling van het el m net Groot-Brittannië verder kan ipen weken heeft het parle- *pstemd met de invoering van iet, die de Afrikanen ver- len tijde een identiteitsbe- :h te hebben. Ook zijn er en opgelegd aan reizen van naar het buitenland. Op de id van deze wetten staat de bezorgdheid van de blanke over de veiligheidssituatie, infiltratie en celvorming lische nationalisten vanuit vaki an g de Rhodesische regering, ongenoegen van Portugal, "gdheid uitgesproken over lomen militaire activiteit van labeweging langs de oostelij- an Mozambique met Rhode- ldement op dp 'la^dlppèrs- de Rhodesisphe regering1 werkloze Afrikanen1"buiten te -"houden, is een ander omHfiet gaan "en staan van nen te kunnen controleren i'w eid De ip ip weg naar de apartheid s de wet, die de regering geeft in postkantoren afzon- lu tforzieningen in te richten - nt i en zwart en de wetgeving, aa' iting van afzonderlijke pro- onl dan n op op yan pagina 1 Vietnamese tegenspeler van BB Le Doec Tho, die op weg is naar Hanoi, heeft gisteren een ontmoeting gehad met leiders. mese diplomaten in Pe- gisteren verklaard, dat e moeilijkheden, die in het len Hanoi en de VS zijn et gevolg zijn van 'het op >even zetten door de VS' grijke punten in het ont- isakkoord, dat in oktober pL inger en Le Doec Tho is In de jongste reeks ge- met zijn Noordvietnamese noot zou Kissinger ver- ben, dat de VS er thans niet ord gaan, dat er twee mili- bten en twee besturen in im zijn: de regering in Sai- Voorlopige Revolutionair» van de Viet Cong. rdvietnamese zijde werd dat men met de besprekin de VS wil doorgaan, mits 'belachelijke voorstellen', hebben gedaan, intrekken landelen op basis van 'het ;aar eikte akkoord'. Uit diploma- r.< igen in Peking is verder ui dat 'de nieuwe Amerikaan- dillen' ook de eis behelzen, n permanente' grens in de bijlriseerde zone komt. Hanoi [tegen in gebracht, dat Viet- oor permanent in twee lan- :mk< lóf rsay orden verdeeld en dat Zuid- ^te I en vazal-staat van de VS zal 'd-Vietnam zou nooit zulke toen e(1 aanvaarden, en, rs in Peking merken op, Ijiituatie bij de Amerikaans- pamese onderhandelingen. Noordvietnamese versie gevfverschilt van Kissingers be- dat een overeenkomst jrocent' rond is. Te oordelen RcKoordvietnamese lezing zou al meer te regelen zijn, dan e biiar het vraagstuk van het :ing.pale controle-apparaat. e kansen op een regeling 'ietnamese conflict voor de ng werden verslechterd, ^sidcnt Nixon gisteren de ft n te assi tent van Kissinger, 1" Haig, op een missie naar - J'ë gestuurd. Hij zal Zuid- he Cambodja, Laos en Thailand .1 ek Premier Ian Smith: wetten'zullen Rhodesië ten goede komen vinciale parlementen voor de Afrika nen beoogt. Hoewel deze wet niet bepaalt, dat de 16 Afrikaanse zetels in het 66 zetels tellende federale parle ment zullen verdwijnen, zien veel waarnemers in de instelling van twee provinciale parlementen (in de stam gebieden Masjonaland en Matabele- land) een ontwikkeling in de richting van de Zuidafrikaanse Bantoestans 'thuislanden'-politiek. Het parlement heeft ook de kerken beperkingen opgelegd door te bepa len, dat missionarissen en zendelingen vergunningen moeten aanvragen bij de regerig om te mogen leven in de stamlanden van de Afrikanen of daar heen reizen te maken. Met een amendement op de wet op het grondbezit is de regering erin geslaagd een recente rechterlijke uit spraak te omzeilen. De regering be paalde onlangs, dat café's in blanke wijken na zeven uur 's avonds en in de weekends niet mogen schenken aan Afrikanen. Proefproces Verscheidene café's en een Afrikaanse journalist overtraden de bepalingen om een proefproces uit te lokken en vorige maand besliste een gerechts hof, dat het regeringsdecreet onwettig was. De regering ging hiertegen in beroep, maar had kennelijk 'zo weinig vertrouwen in een voor haar gunstige afloop, dat ze de bepalingen heeft LONDEN (AFP) Het secretariaat van Amnesty International' in Londen heeft zaterdag verklaard ervan over tuigd te zijn. dat gevangenen in Tur kije gemarteld worden en over geen enkel bewijs te beschikken, dat men ermee is opgehouden. Een missie van Amnesty Internatio nal, die in Turkije een onderzoek is gaan instellen, heeft maar één gevan gene kurtnen ondervragen van de twee en dertig met wie ze een ge sprek had'.'dwillen hebben, aldus het secretariaat. tbkn De missie, die werd geleid door de Britse jurist Muir Hunter, had van de Turkse regering toestemming gekre gen om de 32 te polsen. In de prak tijk heeft ze alleen de 26-jarige me vrouw Ukay Demir, een studente in de medicijnen die tot levenslang is veroordeeld, kunnen spreken. Het mi litaire gezag stond ondervraging van de 31 anderen niet toe, aldus Amnesty International. Mevrouw Demir verklaarde, dat zij geslagen was en dat zij persoonlijk de verwondingen van haar man, een an dere gevangene en enkele vrouwen verzorgd had. De vrouwen waren on derworpen geweest aan de 'falanga', \vat slagen op de voetzool zijn. Mevrouw Dpmir legde voorts aan de missie een lijst voor van gevangen vrouwen, die als gevolg van martelin gen aan ernstige vrouwenziekten zou den lijden. 274 - I - Ji-Q- ©PIB opgenomen in een amendement op de •wet op het grondbezit, zodat de nog te verwachten uitspraak van het hoog gerechtshof niets meer te betekenen heeft. Tot slot nam het parlement in hoog tempo, voor de zitting werd verdaagd tot 27 maart, nog een wet aan, op grond waarvan blanken Aziaten en kleurlingen kunnen worden geweerd uit de blanke voorsteden. Politici van de kleine blanke oppositie en van hel African National Council (ANC) heb ben scherpe kritiek geuit op deze discriminerende wetgeving. Maar van de Rhodesische Frontpartij van Ian Smith, waarvan de rechtervleugel de regering al jarenlang onder druk zet om het Zuidafrikaanse model van de apartheid sneller over te nemen, steunde de overgrote meerderheid de wetsvoorstellen. Tijdens een partijcongres achter ge sloten deuren in Bulawayo, enkele maanden geleden', zou Smith zich te gen de druk van rechts hebben verzet, .rnaar veel van de nu aangenomen, tyetten komen tegemoet aan de ver langens van de voorstanders van een vergaande rassenscheiding. In het verleden heeft de regering steeds geaarzeld dergelijke maatrege len te treffen om het streven naar een regeling met Engeland niet in gevaar te brengen. Maar na de afwij zing van een conceptregeling door de Afrikaanse bevolking eerder dit jaar is deze rem kennelijk weggevallen. JOHANNESBURG (DPA) Marius Barnard, de broer van de beroemde Zuidafrikaanse hartchirurg Chris Bar nard, heeft gisteren in een vraagge- spek met de Zuidafrikaanse Sunday Times verklaard, dat de verwondin gen, die de hartchirurg woensdag bij een auto-ongeluk opliep, veel ernsti ger zijn dan aanvankelijk is bekendge maakt. Het is niet waarschijnlijk, al dus Marius Barnard, dat mijn broer, als hij na maanden hersteld is, in staat zal zijn weer uren lang aan de operatietafel te staan. Chris Barnard heeft niet alleen gebro ken ribben en een gebroken sleutel been. Ook een deel van een long en zijn nieren zijn aangetast, waardoor er inwendige bloedingen ontstonden. Maar het ergst is, volgens Marius Barnard, de verwonding aan de rugge- graat, die het prof. Barnard onmoge lijk kan maken uren durende hartope raties te verrichten. ATHENE. TUNIS, BEIROET (Reuter, UPI) Griekenland zal de DDR vol gend jaar volkenrechtelijk erkennen. Dit is uit officiële bronnen in Athene vernomen. Koeweit heeft gisteren eveneens aan gekondigd dat de DDR zal worden erkend en dat betrekkingen op ambas sadeursniveau zullen worden aange knoopt. Ook Tunesië heeft besloten diplomatieke betrekkingen met de DDR aan te knopen. De Libische leider Moeammar Kaddafi heeft weinig succes geboekt tij dens zijn vijfdaagse bezoek aan Tunesië. President Bourguiba ontving Kaddafi beleefd, maar zette hem ondubbelzinnig op zijn nummer. Be leefd was ook de Tunesische minister van buitenlandse zaken Mohammed Masmoedi, (rechts) die zijn twee kinderen voorstelt aan Kaddafi. TUNIS, (AP, AFP, DPA, Reuter, UPI) Kolonel Moeammar Kaddafi, de leider van Libië heeft een opzienbarend politiek blauwtje gelopen tijdens een officieel bezoek aan het buurland Tunesië. Op een massabijeenkomst zei Kad dafi (31) in aanwezigheid van zijn gastheer, president Habib Bourgui ba (69), dat Libië en Tunesië moe ten overgaan tot het sluiten van een unie. Kaddafi, die een bezoek van vijf dagen aan Tunesië bracht, vervolgde dat Bourguiba het met hem eens was dat een samengaan tussen Libië en Tunesië in de toekomst onvermijdelijk was. In zijn antwoordrede liet Bourgui ba de Libische leider echter weten dat hij het eigenlijk nauwelijks met hem eens was, hoewel hij zich beleefd maar zeer openhartig uit drukte. 'Er wordt hier gesproken over een heid', zei Bourguiba nadat Kaddafi het spreekgestoelte verlaten had. 'Kaddafi is bij mij gekomen en stelde me een unie voor. Hij zei zelfs dat ik president van beide staten kon worden. Maar eenheid op papier is niets waard. Het is de mentaliteit die moet veranderen. We moeten de voorwaarden voor eenheid scheppen. Maar dat kan jaren, ja zelfs eeuwen duren.' 'Wij hebben al de (Arabische) unie gezien die Gamal Abdel Nas ser (van Egypte) met Syrië en zelfs met u, Kaddafi, wilde vor men. U hebt gezien hoe het nu met die unie gesteld is, god mag het weten', za vervolgde hij. Middeleeuwer. Wijzend op de nutteloosheid van een unie tussen Libië met 1,5 miljoen inwoners en Tunesië met 5 miljoen burgers, voegde Bourgui ba er aan toe: 'In Libië zijn, er bepaalde gebieden, zoals de Fezz'an, waar men nog niet eens in de middeleeuwen is, maar in het tijd perk leeft van de schepping van de aarde.' 'Om de eenheid te bereiken is het niet voldoende te zeggen: wij zijn een Arabisch vo'lk', aldus Bourgui ba. 'Wij moeten allereerst vooruit gang bewerkstelligen. Terwijl wij onze tijd verdoen met vergaderen komen de ontwikkelde landen iedere dag verder. Het is niet genoeg te zeggen dat wij voor Palestina zullen sterven. Wij moe ten ons voorbereiden en dat is een kwestie van tijd. Wij moeten te rug, zoals in het verleden, naar de tijd dat het de Arabieren, waren die de wetenschap schiepen en be zaten en dat de Europeanen naar ons kwamen om te leren. Bourguiba gaf Kaddafi als zijn me ning te Rennen dat de Libische leider de Arabische zaak weliswaar zeer is toegedaan, maar dat hij de ervaring mist te beseffen wat er allemaal vastzit aan een unie. 'Het is nodig eerst te werken voor een doeltreffende toenadering tussen de Arabische volken door het leg gen van een basis van economische hulp en door uitwisseling op cultu rele en andere gebieden, zodat de Arabieren elkaar geleidelijk beter leren kennen en een ruimer in zicht krijgen in het Arabisch nati onalisme.' IRA Bourguiba maakte Kaddafi in zijn toespraak min of meer belachelijk door ook diens bewering te heke len dat Libië het Ierse Republi keinse Leger (IRA) steunt in haar strijd tegen de Britten. 'Men moet zich niet mengen in de binnen landse aangelegenheden van ande re landen.aldus Bourguiba. 'De bewering dat men Ierland helpt tegen Engeland is een utopie om- der de Ieren de Britten nader staan dan wij.' 'President Bourguiba is een vech ter. Zijn ervaring is belangrijk en wij zullen trachten de positieve aspecten ervan in praktijk te bren gen', aldus het commentaar van een uiterlijk onbewogen Kaddafi op een persconferentie na de mas sabijeenkomst in Tunis. Financiële situatie 'iva nhopig' MOSKOU (Reuter, DPA) De Russische auteur Alexander Solzje nitsin heeft verklaard, dat hij een aanbod voor financiële hulp van de Amerikaanse auteur Albert Maltz graag wil aannemen, omdat zijn financiële situatie 'wanhopig' is. Malz heeft Solzjenitsin de inkomsten uit auteursrechten aangeboden, die de Sowjet-Unie aan de Amerikaan schul dig is voor Maltz' boeken, die in een Russische vertaling zijn uitgegeven. 'Gezien mijn wanhopige situatie zou ik het geld aannemen als een lening, met de verplichting tot terugbetaling, hoewel ik het erg gênant vind', aldus de verklaring van Solzjenitsin, die naar westerse correspondenten in Moskou is gestuurd. Hij gelooft overigens niet, dat de staatsuitgeverijen van de Sowjet-Unie en de schrijversbond, die hierover beslissen, de inkomsten uit auteurs rechten van Maltz aan hem ter be schikking zullen stellen. De Sowjet- Unie heeft de internationale auteurs rechten-conventie niet ondertekend, maar gewoonlijk wordt voor publika- ties van buitenlanders wel een bedrag in roebels gestort op een Moskouse bankrekening ten name van de betref fende auteur. Dat bedrag kan échter niet in andere valuta worden omge wisseld en is dus alleen besteedbaar in de Sowjet-Unie. Ontkenning De Russische minister van cultuur, Jekaterina Foertsewa, heeft ontkend, dat de Sowjet-Unie Maltz geld schul- BRUSSEL (ANP) Bij een schiet partij in de Brusselse binnenstad in de nacht van zaterdag op zondag, zijn vijf doden gevallen. Een 38-jarige man, Clement de Roover, schoot na een familietwist zijn vrouw en twee van zijn dochters dood. Nadat de man ook een voorbijganger twee kogels in het hoofd gejaagd had, schoot hij zichzelf dood. Zijn derde dochter werd eerder door een kogel in de borst getroffen. Zij is er ernstig aan toe, maar menhoopt haar leven te kunnen redden. BUENOS AIRES (Reuter, AFP) Het landelijk congres van de Argen tijnse Rechtvaardigheidspartij heeft vrijdagavond Hector Campora bij ac clamatie aangewezen als kandidaat voor het presidentschap. Dit gebeur de, nadat ex-dictator Perón vanuit Paraguay opnieuw had laten weten, dat hij geen kandidaat wilde zijn. Campora is zijn naaste medewerker. De 77-jarige Perón had donderdaga vond bij zijn vertrek uit Buenos Ai res naar Paraguay meegedeeld, dat hij bij de verkiezingen van maart a.s. piet als presidentskandidaat wilde fungeren. Niettemin droeg het con gres van de Rechtvaardigheids Partij hem vrijdag toch als kandidaat voor. Het deed in een telegram een beroep op de oud-president van zijn besluit terug te komen. Maar Perón ant woordde, dat hij definitief van zijn kandidatuur had afgezien. Hij sprak zijn voorkeur uit voor Campora, die daarop door het congres werd aange wezen. In de buurt van het gebouw, waar het congres werd gehouden, kwam het vrijdagavond tot inciden ten. Enkele tientallen jeugdige Pero nisten wierpen bezinebommen en ont regelden het verkeer. De politie ver spreidde hen met traangas. dig is. Bovendien zei ze vorige week op een persconferentie, dat Solzjenit sin in goede doen verkeert en geen liefdadigheid nodig heeft. Hij zou meer dan één auto hebben gekocht. Hierop antwoordt Solzjenitsin, dat men hem zeven jaar lang geld en een huis heeft onthouden en dat hij zijn enige auto, die hij negen jaar heeft gebruikt, onlangs heeft moeten verko pen. 'Ik heb geen eigen dak boven het hoofd en geen geld om, ook maar het kleinste huis te kunnen kopen' Hij zegt diep geroerd te zijn door het aanbod van Maltz, dat hij een 'uiting van de nobele internationale solidari teit van de schrijvers' noemt. BEIRA (AFP) Het Portugese be stuur heeft gisteren officieel beves tigd, dat het hoofd van de Presbyteri aanse Kerk in Mozambique, dominee Zedequias Manganhela, een week gele den in de gevangenis is overleden. Volgens deze bekendmaking heeft de dominee zelfmoord gepleegd. De di rectie van de Machav-gevangenis had bij zijn lijk een brief gevonden, waar in de dominee zijn besluit zelfmoord te plegen meedeelde. Het hooggerechtshof in Lourenpo Marques heeft een onderzoek inge steld naar de dood van Manganhela, aldus de bekendmaking. De Wereld raad van Kerken in Genève maakte vorige week bekend, dat de dominee zelfmoord had gepleegd als gevolg van een half jaar eenzame opsluiting en ondervraging. Met dominee Mangan hela werden in juni 1972 nog een dertigtal leidende figuren van de Presbyteriaanse Kerk van Mozambi que aangehouden. WASHINGTON (Reuter) President Nixon heeft zaterdag de benoeming aangekondigd van John Scali als de nieuwe Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties. De 54-jarige Sca li, een voormalige televisiejournalist, die vorig jaar toetrad tot het corps van Nixons adviseurs voor de buiten landse politiek, volgt bij de VN Geor ge Bush op. 'Soul' wordt uitgebuit op bloeiende 'zwarte markt' Met de lift stijgen wij op naar de bovenste, de dertigste verdieping van een groot kantoorgebouw, een soort wolkenkrabber, midden in de stad Atlanta, de hoofdstad en grootste stad van de staat Georgia. Wij gaan er eten in het restaurant, dat ons bij de maaltijd een riant uitzicht presenteert over de hele omgeving. En dat ons bovendien niet het gebruikelijke Amerikaanse voedsel voorzet, maar zoals wordt geadverteerd 'Soul Food'. !r se altijd over het werk praten?' Dat is dan niet omdat deze eetgele genheid het eigendom is van de Bap- tistenkerk, zoals inderdaad het geval is, maar omdat zowel kerk als restau rant in handen zijn van negers. Het zwarte kapitalisme is bij de tijd, het is gespecialiseerd in 'Soul'. Praktisch betekent dat niet het gebruikelijke zuidelijke eten, heel lekker bereid, maar omdat ik geen gastronoom ben durf ik er verder niet zoveel over zeggen. Was mijn vriend Jan Wit maar hier. Het is trouwens helemaal -niet een voudig om te definiëren of zelfs maar te omschrijven wat dat beroemde be grip 'Soul' eigenlijk betekent. Leest men er al de geschriften van de profeten van het zwarte bewustzijn op na, dan wordt men wel iets wijzer, maar het blijft toch een vaag geheel. 'Soul', letterlijk ziel, zou dan als ik probeer samen te vatten wat ik gele zen heb, een zekere stijl van leven betekenen, een levenswarmte en di rectheid, die de blanke beschaving reeds lang niet meer zou kennen. In de koude, rationele maatschappij van het Westen zouden de negers de eni gen zijn die de ware levensvreugde bewaard hebben, die de Platonisch- Puriteinse scheiding (ik citeer letter lijk hier) van ziel en lichaam nog niet hebben ervaren, die het onder scheid tussen geest en lichaam, hemel en aarde, mens en wereld, etc. etc., niet kennen. Dat klinkt allemaal wel wat rheto- risch en zelfs cliché-achtig en dat is het ook en ik geloof zelfs dat er een respons in steekt op de romantiek van de edele wilde, en zelfs een positieve herwaardering van de oude negatieve stereotypen aangaand de emotionali teit en religiositeit van de neger. Grote woorden Het gevaar van de Black-Power-bewe- ging is in ht algemeen, dat zij zich zo gemakkelijk overgeeft aan grote woorden, die met de dagelijkse werke lijkheid van de gewone zwarte men sen maar weinig te maken hebben. Al die rhetoriek is te luid en wordt prof. j. w. schulte nordholt daaróm al gauw de prooi van de commercialisering, zoals zoveel in dit land. Het begrip 'Soul' is daarvan het beste voorbeeld. Het was bedoeld om de zwarte mensen een riem onder het hart te binden, om hun een bepaalde eigenwaarde te geven en in zoverre als het daarin geslaagd is, heeft het zeker een positieve kant. Maar het wordt allang uitgebuit, er is al een complete 'Black Market', een witte afzetgebied voor alles wat met 'Soul' te maken heeft, boeken, kleren, cos metica, voesel en wat al niet. Zeker, de negers krijgen hun aandeel in die ontwikkeling, de groei van een 'zwart kapitalisme' wordt er door bevorderd en dat is op zichzelf geen slecht verschijnsel. Maar met het ideële stre ven naar meer gelijkheid, meer rech ten, heeft het weinig te maken. Het 'Soul food'-restaurant waar wij eten is, om een echt Amerikaanse term te gebruiken, 'fancy', deftig, ge huld in de schemer, waar Amerikanen van houden als ze eens een* avond duur uit willen gaan. Het publiek bestaat grotendeels uit goed gesitueer de, voortreffelijk geklede negers. At lanta is van ouds een stad met een belangrijke middenklasse van zwart, er wonen zelfs heel wat neger-miljo nairs. Zij willen, net als hun blanke landgenoten, genieten van het goede der aarde en zij zijn daar des te beter toe in staat nu de schande van de segregatie overal verdwenen is. Zij durven zich wat kleurrijker te kleden dan andere Amerikanen, zij geven ook gaarne hoog op van hun zwarte be wustzijn, maar zij zijn in werkelijk heid niet zoveel progressiever. In elk geval willen zij Amerikanen zijn en dat zijn zij ook, genietend van al het comfort van de moderne wereld, al praten zij nog zoveel over 'Soul'. Weinig radicalisme Een vooraanstaand negerleider uit een andere grote stad, New Orleans, waar de negerbevolking gemiddeld ar mer is of hoogstens tot de kleine middenstand behoort, verzekert mij Wolkenkrabbers in Atlanta, de hoofdstad van Georgia (foto J. W. Schulte Nordholt). dat er weinig radicalisme onder de zwarte mensen te vinden is. al groeit het onder de jongeren. De grote meerderheid, zegt hij, wil deel heb ben aan Amerika, opgenomen worden in de welvaartsstroom. De massa ge looft in integratie, blijft de idealen van Martin Luther King volgen. Hier in Atlanta hoor ik dezelfde klan ken; niet alleen de gegoeden maar ook de brede massa der gewone men sen wordt weinig aangesproken door de rhetorie^ van de Black Power, gevoelt maar een verre verwantschap met moederland Afrika, waar de radi calen zo graag over schrijven, is inte gendeel sterk traditioneel ingesteld. Misschien is het in (je ghetto's van het Noorden anders, zeggen mijn vrienden, maar hier in het Zuiden, waar nog altijd minstens de helft der zwarte bevolking is gevestigd, is er van een komende revolutie der ge kleurde mensen geen sprake. Dit is het vijfde artikel van een serie over bet Amerikaanse Zuiden. De vo rige artikelen verschenen op 29 en 30 november en 8 en 14 december.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7