J i Trilogie van dr. Klink wil brug bouwen van vroeger naar nu 7/ frTl1? ■p li 00 Muziek uit Parijs met stunt in pauze Twee liefdesduetten bij het Nat. Ballet Liederen van Brecht met grote intensiteit Kamerorkest met Malcolm Frager Trouw Kwartet \s m, M Sonja Kehler indringend goed Geen woord Spaans over beleid Gij sen Bisschop Gijsen: Ontslagen teken van ander beleid Jongeren KVP en CHU geloven niet meer in overleg Martinon met muziek van gisteren DS.E.G.J. Bal (100), oudste predikant, overleden Boekenetalage vandaac TROUW/KWARTET MAANDAG 18 DECEMBER 1972 KERK/KUNST ,T2; ,1 door R. N. Degens AMSTERDAM Behalve de muziek die zaterdagavond volgens pro gramma voor en na de pauze werd gespeeld tijdens het derde 'Rond om-concert' in de kleine zaal van het Amsterdamse Concertgebouw, was er ook muziek in de pauze door Reinbert de Leeuw geïnstrumen teerde pianostukjes van Eric Satie. Zij werden gespeeld door een strijk kwartet in de wandelgang, en door een groepje blazers in de foyer. Ach tergrondmuziek die de conversatie niet stoorde en die daardoor op de zelfde manier functioneerde als de 'musique d'ameublement', die Satie eens met dit doel componeerde, maar ROTTERDAM Het Nederlands Ka merorkest heeft vrijdagavond in de Kleine Doelenzaal en zondagmiddag en zaterdagavond in het Amsterdamse Concertgebouw, waarna vanavond nog een herhaling in het Haagse Congres gebouw volgt) de serie concerten met de pianoconcerten van Mozart als Leitmotiv voortgezet met een pro gramma dat werd gedirigeerd door David Zinman. Solistische medewer king werd verleend door de begaafde Amerikaan prijswinnaar van vele concoursen, waaronder het Brusselse Reine Elisabeth in 1960 Malcolm Frager. Was het een vorige keer een voortref felijk idee geweest tegelijkertijd de eerste en de laatste symfonie van Haydn op het programma te zetten, nu waren dat Mozarts eerste en laat ste pianoconcert. In ideaal samengaan met een geconcentreerd en muzikaal reagerend orkestensemble onder een energiek leidende Zinmann heeft Fra ger een volkomen gave lezing van het aantrekkelijke werk in D majeur KV 175 gegeven, terwijl zijn visie op het in de herfst van Mozarts leven ge schreven concert in bes, KV 595, vrij wel ideaal te noemen was: heldere pianistiek. gepaard aan rijpe vertol kingskunst. die niet naliet diepe in druk te maken op het auditorium. Ook in dit werkstuk was de samen werking met dirigent en orkest nau welijks voor verbetering vatbaar. Tussendoor stond ietwat verloren op het programma het in 1967 tijdens de Gaudeamus Muziekweek onderschei den werk Insecten van onze landge noot Jos Kunst. De dertien strijkers van het orkest onder Zinman hebben met veel zorg deze wonderlijke in muziek vertaalde insectengeluiden, die vaak een komisch effect teweeg brengen, tot klinken gebracht Het concert was tevoren op echt feestelij ke wijze ingezet met een levendige en waar nodig markante weergave van de heerlijke ouverture met balletmuziek uit Les fêtes Hebe van de geniale Fransman Jean Philippe Rameau. P. Veenstra waarvan de partituur verloren is ge gaan. Dit extraatje 'hors programme' was weer een van de vele goede vondsten die deze rondom-concerten zo aantrek kelijk maken. Een andere vondst is het aanvangsuur dat steeds op half tien is gesteld, een tijd waarop blijk baar een groter aantal plezierige men sen bereid is naar een concert te gaan dan om acht uur. De zaal zat er weer stampvol mee, en geen wanklank werd gehoord. Ook niet in de muziek. Want het was ditmaal een keuze uit wat zo omstreeks 1920 in Parijs 'bon ton' was rondom de jongens van de 'Groupe des Six', en daar zijn voor ons de scherpe kantjes al lang af. De drie van de zes componisten min of meer toevallig tegen hun aard en aanleg op een hoopje van zes gegooid die later boven de middelmaat bleken uit te steken, waren in dit programma vertegenwoordigd: Mil- haud, Honegger en Poulenc. Van de geestelijke vader (Eric Satie) van het groepje, dat vooral anti-impressionis tisch wilde zijn, was een aantal liede ren opgenomen, en verder waren er werken van geestverwante componis ten als Casella (met een strijkkwartet uit 1920) en Strawinsky (met liederen en de Ragtime uit 1917 resp. 1918). Gelegenheid genoeg om (weer eens) te constateren hoe grenzeloos over schat figuren als Milhaud en Poulenc een plaats in de muziekgeschiedenis hebben gekregen. Al was het natuur lijk wel 'origineel' om zoals Milhaud in zijn Machines Agricoles (1919) door teksten uit catalogi van land bouwwerktuigen op muziek te zetten. Maar die muziek is al van dezelfde soort tum-tummerigheid als die welke Milhaud nog een mensenleeftijd daar na met onstuitbare produktiviteit uit zijn mouwen is blijven schudden. Van Poulenc, die tot op hoge leeftijd de 'gamin' van de Franse muziek is blij ven spelen, was in dit programma 'Le Bestiaire' een liederencyclus op fijne teksten van Apollinaire. Honegger die naar de geest in dit gezelschap hele maal niet thuis hoort, bleek met zijn 'Trois chansons' uit 'La petite Sirène' (tekst René Morax) een ook nu nog boeiende poëtische muziek te hebben geschreven; die overigens van 1926 dateert. In dit overwegend vocale programma waarin de sopraan Jeanne Companjen en de bas Lieuwe Visser een belang rijke en goed vervulde taak hadden, werd het instrumentale aandeel ver zorgd door het Amsterdams Strijk kwartet en een tiental andere instru mentalisten onder leiding van Rein bert de Leeuw die ook de planopartij en speelde. door Hans Ledeboer UTRECHT Van de beide premiè res, die het Nationale Ballet na Am sterdam en Utrecht dinsdagavond in Rotterdam uitbrengt, hebben wij Can to Indio van de Canadees Brian Mac- Donald enige jaren geleden gezien, zij het in iets andere vorm en toen gedanst door MacDonald zelf met zijn echtgenote. Ditmaal dansten Maria Aradi en Luis Fuente dit 'Indiaanse' liefdesduet, dat min of meer de opbouw heeft van een klassieke pas de deux. Het is gevoelig, bij het sentimentele af, sensueel ook en met karakterisering van primitivi teit, hetgeen vreemd lijkt voor en zo gemaniereerde kunstvorm als het aca demische ballet. Vanzelfsprekend voor een pas de deux is er het nodige virtuose schitterwerk. ditmaal in de vorm van een aantal spectaculaire liften. De muziek van Carlos Chavez (sinfo- nia India) heeft, gezien de muzikali- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. i y Premiere Canto Indio van Het Na tionale Ballet teit van de dans, kennelijk MacDonald tot zijn ballet geïnspireerd. Bij dat alles geen problemen of tra giek, gewoon een beetje liefelijkheid en wat mooie danspassen. Veel 'ruiger* van karakter is de twee de première. Hans van Manens Daph- nis en Chloe suite nr. 2, op de gelijknamige muziek van Maurice Ra- vel. Ook hier heeft Van Manen zich kennelijk op de muziek geïnspireerd met, evenals bij MacDonald, een grote mate van muzikaliteit in de dans. Ook hier een liefdesduet, maar dan tegen de achtergrond van een corps de bal let, dat de uitgedanste gevoelens da nig versterkt. Ook hier primitieve gevoelens, maar volstrekt zonder sen timentaliteit. Overtuigender en sensu eler dan MacDonald. Geen problemen of tragiek, maar wel een meeslepende turbulentie van gevoelens en kracht. Han Ebbelaar glorieus. Alexandra Ra dius als zijn partner intens haar pas tot ontluiking gekomen vrouwelijk heid belevend. Beiden verwonderd en ook genietend van deze in het leven van Daphnis en Chloe geheel nieuwe situatie. Dit alles op het toneel gezet in een vrij simpele choreografische opbouw met daarin door het vaak herhalen nogal hoge eisen aan het uithoudings vermogen van de dansers stellende liften. Geen zoeken naar nieuwe we gen in de danskunst of naar experi mentele mogelijkheden van de kant van Hans van Manen, wel een boeiend divertissement. Sonja Kehler: bescheiden maar met grote intensiteit door Ber Huising DEN HAAG Sonja Kehler, die hier zaterdagavond voor het eerst optrad in Hot, had mij met haar eerste chanson al te pakken en zij liet mij tot aan de pauze niet meer los. Zij kwam daar, gewoon'in een donker truitje en een zwarte broek, midden op de vloer staan, achter de micro foon, de zij nauwelijks nodig scheen te hebben, en die zij ook niet bespeel de, zoals zangers dat tegenwoordig doen. Zij zong liederen van Brecht. Of liever: zij zong ze niet, zij bracht ze, zij werd ze. Eenvoudig weg, met weinig beweging en gebaren. Maar wat zij deed met houding, mimiek, intonatie, een handgebaar, was raak en af. Dan zei ze er iets mee. Dan kregen de woorden extra kracht. Brecht-liederen, hoe simpel en kort ook geschreven, zijn moeilijk te bren gen. Elk woord telt, niets mag ver waarloosd worden.En de muziek, van Kurt Weill, Hans Eisler, Paul Dessau of Ruolf Wagner-Régency, is ook niet van de alledaagse in het gehoor lig gende soort. Sonja Kehler weet er ontroerend mee te werken, doorvoeld, doorleefd en doordacht. En nog be scheiden ook. Brechts harde liederen, van Seerauber Jenny, van die Un- zulanglichkeit menschlichen Stre- bens, van het Freudenmëdchen bij voorbeeld. worden meestal ook rauw gebracht. Sonja Kehler houdt ze in. Geen uiter lijk krachtsvertoon maar innerlijke intensiteit geeft ze de teksten mee. Brecht was trouwens ook altijd zo fel. Sonja Kehler kwam ook met grappige kinderversjes en gevoelige gedichten. Zij zong Brecht voor het eerst als actrice, in de Driestuiversopera, de Kaukasische Krijtkring, de Goede Mens van Sezuan, en dat bracht haar tot het louter liederen zingen. Niet alleen die van Brecht. Zij vond, in de D.D.R. dichters en componisten die voor haar wilden schrijven. Ook weer niet in de gemak kelijke populaire stijl, op een paar melig getoonzette gedichten van SITTARD Pastoor drs. H. San ders heeft in Sittard over het be leid van bisschop Gijsen geen woord Spaans gesproken. Hij ver wacht nog meer ontslagen. De pastoor, oud-hoogleraar van het groot-seminarie te Roermond, sprak in de kerk van de Sittardse wijk Stadbroek voor een gehoor van 500 mensen, merendeels priesters en reli gieuzen. Hij zei: 'Reeds lopen er colle ga's rond, getekend met de Davids ster. Straks worden ze geruisloos ver wijderd. Het is gebeurd en het staat nog te gebeuren. Er is niets aan te doen', aldus de pastoor. Hij spoorde de aanwezigen aan elkaar bij de hand te houden, omdat ervaren wordt dat er ontbindende neurotische krachten aan het werk zijn in de Limburgse katholieke kerk. Zijn collega, drs. A. Reynen, directeur van de praktische staf van de hoge school voor theologie en pastoraat in Heerlen, ging wat zijn visie op de toekomst betreft met pastoor Sanders mee. Hij zei te verwachten dat na de kadermensen (die voor een deel reeds ontslagen zijn) de progressieve pasto res dezelfde weg zullen gaan. Zij zul len het veld moeten ruimen. De kerkdienst, die zaterdagmorgen werd gehouden, was tevens bedoeld als 'n solidariteitsverklaring jegens 't reeds door bisschop Gijsen ontslagen kaderpersoneel. Tijdens de dienst heb ben enkele tientallen katholieken van meer conservatieve snit buiten het gebouw gedemonstreerd. Het was een stille demonstratie met spandoeken. Zij waren voor de tegendemonstratie opgeroepen door de 'Gebedsactie Lim burg', een groepering die zich eerder in de kwesties rondom bisschop Gij sen heeft gemengd. Becher na. De Brecht-school en de franse invloeden van Prévert, Monod en zo, werken er in door. Behalve de nieuwe Duitse chansons, waarbij een paar mooie en leuke, zingt zij ook nog wat liederen uit de Spaanse Burgerloorlog Seidem Franco und die Falange zendzaam mooi en het prachtige C'est l'Aube, in het Frans. Zij wordt fijnzinnig muzikaal begeleid door vijf musici uit het Radio Simfo- nie-orkest van Berlijn, met piano, fluit, klarinet, bas en slagwerk, die in twee bewerkingen yan Bach en Handel ook nog tot geestelijke kamer muziek komen. Wie van chansons houdt, Duits en Brecht verstaat, en Sonja Kehler zelf wil ontdekken, moet maandag 18 de cember naar Rotterdams Piccolo, dins dag naar het Laktheater in Leiden, woensdag paar de Utrechtse Stads schouwburg en donderdag of vrijdag (22 dec) naar Amsterdams Universi teitstheater. HILVERSUM Bisschop Gijsen van Roermond omschreef gisteravond in de KRO televisierubriek Brandpunt de ontslagen in zijn staf als het stellen van een teken van een ander beleid en een nadere visie ten opzich te van de kerk in zijn bisdom. Het gaat, aldus mgr. Gijsen om het denken en streven van de wereldkerk, niet om mij. In antwoord op een vraag of de innerlijke vrijheid niet werd aangetast (zoals werd gezegd op een bijeenkomst van de Limburgse solidariteitsgroep te Sittard) ant woordde hij: er wordt van ons ge vraagd ons tot Jezus Christus te be kennen en voor de katholiek houdt dit in dat wij dat doen zoals de kerk ons Hem voorhoudt. Mgr. Gijsen verklaarde wel reacties op zijn beslissingen van 7 december verwacht te hebben maar toch niet in die mate zoals zij thans gedemon streerd worden. Hij hield hier een triest gevoel van over. Hij zei voorts de ontwikkeling niet rooskleurig te vinden; hij dacht ook dat men naar een dieptepunt ging. Echter, zo ging hij voort, de scheiding der geesten was er al, zij komt echter steeds duidelijker naar voren. Het gaat ten slotte hierom: of men al of niet tot de kerk behoort. UTRECHT De jongerenorganisaties van de KVP en de CHU geloven niet meer in het overleg dat door de top van de confessionele partijen wordt gevoerd over de samenwerking. De compromissen die na lang praten in de contactraad tot stand komen, bie den geen uitzicht op een echte nieu we partij, aldus een verklaring van de federatie. De CHJO en KVPJG hebben daarom zaterdag besloten met de actiegroep Nieuwe Partij (ANP), waarover wij reeds berichtten, van start te gaan. De actie, zo is de bedoeling, zal dwars door de kaders van de partijen wor den gevoerd. De jongeren willen een krachtige politieke beweging ontkete nen, waarop de top van de partijen kan inspelen. Het Politiek Manifest zal volgende maand worden gepubli ceerd. Intussen zal samenwerking worden gezocht met de zgn. progres sieve Amersfoortse groep in de KVP en met een groep van progressieve CHU-ers. De strategie van de actie groep houdt ook een benadering van de ARJOS, de jogerenorganisatie van de ARP, in. door dr. J. H. van Beusekom Wanneer iemand in twee jaar tijd drie vervolgdelen over één thema op onze tafel legt, komt ons onwillekeu rig even de verzuchting van de Predi ker in gedachten. Een mens kan ein deloos doorschrijven en hij wordt af gemat van al het doorvorsen... Dr. J. L. Klink moet heel wat speurwerk verricht hebben en moe zal zij onge twijfeld geworden zijn. Misschien zou zij over haar onderwerp ook eindeloos kunnen doorschrijven, althans zolang kinderen nog theologische uitspraken doen en ouders nog theologische blunders maken. Maar (voorlopig?) laat de schrijfster het bij drie delen. 'Kind en geloof' kreeg tot nog toe vijf drukken, 'Kind en leven' drie en 'Kind op aarde' is onlangs verschenen. De inspiratiebron voor dit derde deel is opnieuw 'de theologie van de kin deren' en het doel van alle schrijven 'een kleine theologie voor ouders'. Na het succes van de vorige twee delen zouden we kunnen volstaan met de mededeling, 'dat ook dit derde boek zijn weg wel zal vinden'.. .Toch kan ik het niet laten u er iets over te vertellen. Het belang van de zaak is te groot om het bij een eenvoudige aankondiging te laten. Dr. Klink wil met haar trilogie hel pen een brug te bouwen van vroeger naar nu, van een populair-dogmati- sche indoctrinatie naar een oorspron- kelijk-bijbelser oriëntatie. Laat nu niemand geregeerd worden, omdat hem hier voor de zoveelste maal weer eens onder de neus gewreven schijnt te worden, dat hij het allemaal verkeerd gedaan zou hebben. Want wie wel eens gesprekken over hrt geloof heeft met anderen, weet hoe onneembaar de dogmatische vesting is die in de kinderjaren is gebouwd. Hele com plexen van dwangvoorstellingen staan recht overeind. En geen redenering b-at ertegen. Velen die beweren de hele godsdienstige lading van hun kinderjaren al lang over boord gezet te hebben, blijven desalniettemin het christelijk geloof hardnekkig vastna gelen op dat wat zij vroeger 'moesten' geloven. 'Toen de kerk nog kerk was en net een grap', laat Annie Schmidt in haar bekende musical zingen. Dr. Klink geeft tientallen voorbeelden van het onheil, dat al in de prille kinderjaren is geschied, onherstel baar. Welke voorstelling over God is bij voorbeeld een kind aangepraat, als het aan zijn moeder vraagt: 'Je hebt me verteld dat Sinterklaas niet be staat, vertel je me over een poosje dat God ook niet bestaat?' En wat is uw conclusie, als vrijwel alle ingezon den uitspraken van kleine kinderen over het kerstfeest vol zitten met misverstanden omtrent de actualiteit van dit feest? 'Komt er nu elk jaar een nieuwe Jezus?', vraagt een kind van vijf jaar. Nee, maar wij ouderen DEN HAAG Al was het geen muziek van vandaag dat het Residen tie-orkest zaterdagavond in de keuze serie presenteerde, muziek van giste ren was het dan toch wel. Een een naar schatting 1000 toehoorders bij composities uit de jaren 1936, 1934 en 1943 mag een beloning genoemd wor den voor het programmabeleid van het Haagse ensemble. Na enkele jaren van ongeremd geëxperimenteer blijkt men bij het Residentie-orkest de for mule gevonden te hebben om volle zalen te trekken, ook bij die program ma's waarbij in andere steden vele plaatsen onbezet blijven. Het wekte bevreemding dat de toe lichting bij Jeu de Cartes van Stra winsky zo summier was. Temeer daar men bij andere concerten juist zo verheugend uitvoerig is. Strawinsky is zuinig geweest met werken voor or kest alleen. Ook Jeu de Cartes is afgeleid van een ballet, In 1936 ge schreven in opdracht van oprichters van een nieuwe balletgroep. Krijgt gastdirigent Jean Martinon te weinig repetitietijd? De uitvoering bleef in de grondverf steken, meerdere passa ges klonken rafelig en dof. 'Een even vanzelfsprekend als opval lend evenwicht in muzikale vormge ving en technische realisatie. Kenmer kend zijn eenvoud, helderheid, intelli gentie en gevoel voor structuur.' Zo luidde het juryrapport bij de toe kenning van de Sweelinckprijs aan Kees van Baaren. Deze uitspraak is volkomen van toepassing op het pia noconcert dat hij in 1964 schreef. Aloys Kontarsky, die dit werk speelt in de Donemus-opname, was zaterdag avond de meesterlijke solist die het werk een ongedachte allure gaf. Kort voor zijn dood schreef Bartok in op dracht van Koussewitsky het concert voor orkest. Het is een van de mach tigste werken uit de eerste helft van de twintigste eeuw geworden, een werk dat zonder twijfel repertoire zal houden. Evenals bij Strawinsky diri geerde Martinon dit concert uit het hoofd. Het zou het bewijs kunnen zijn dat hij het werk volkomen' beheerst. Het klinkend resultaat was daarmee echter niet in overeenstemming. Ook in dit geval ontbrak de afwerking. De grote lijnen werden aangegeven en zonder de details komt men bij een dergelijk werk niet toe aan de essen tie, niet aan de opbouw, niet aan de spanning. Bij het concert van aan staande vrijdag kan Martinon in drie Franse werken zijn specialiteit bewij zen. Adriaan Flager Dr. J. L. Klink proberei^öü ida£ wét-«wijs» te maken met al ons kerstgedoe elk "jaar op nieuw. Het is alsof wij^Jjang zijn* Jezus volwassen te laten wörffehj om dat wij Hem dan in ons leven all? Heer zouden moeten toelaten. Verte derd zijn samen met de kinderen over de geboorte van het kerstkindje in Bethlehem hoeft géén consequenties te hebben voor het geloof van elke dag. Niet voor niets wijdt dr. Klink een belangrijk hoofdstuk aan het onder werp 'infantiele religie en christelijk geloof. Zij vraagt daarin of de vlucht, hetzij in de geborgenheid hetzij in het engagement in de wereld, in we zen wellicht vaak niet een vluchten voor God is. Hoeveel mensen zijn volwassen, terwijl hun geloof infan tiel gebleven is? Is een zg. kinderlijk geloof niet dikwijls hetzelfde als een kinderachtig geloof? En dat voelt op groeiende jeugd bij de ouders intuï tief aan. Misschien zegt zij kan er van geloofsopvoeding voor kinde ren boven de twaalf jaar alleen nog sprake zijn, als de ouders zelf ook zoekende zijn, kunnen vragen en na denken met hun kinderen. Wanneer een kind van dèt (volwassen) geloof iets merkt, zal het een kans hebben om innerlijk te groeien en gelovig te worden. Dan moeten we natuurlijk radicaal af van een theologie die niet zelden op de kleuterschool al als 'jesu-logie' wordt opgediend. U weet wel: de lieve Heer die alles kan, die zonneschijn geeft en opa weer beter kan maken. En als 't nu regent op het dagje uit waar het kind zich zo op verheugd heeft? En als opa van wie het kind zoveel houdt nu toch doodgaat? De schrijfster verzucht: 'Kwam er maar een eind aan die absurde 'kan-alles'- theologie voor de kinderen. Daar zou den heel wat misverstanden mee ver meden kunnen worden en zelfs heel wat onnodige geloofstwijfels die door deze theorie worden opgewekt' (blz. 108). Ik vind dit nog maar zwak uitgedrukt. Want vele kinderen ken- Van een onzer verslaggevers HOLTEN Vanmiddag om kwart over drie wordt te Holten begraven ds. E. G. J. Bal, die de oudste predi kant -in ons land was. Hij heeft van 1898 tot 1903 de hervormde gemeente- te Holten gediend. Vóór de begja^enis" •is er om twee uur een rouwdienst in de hervormde kerk. Ds. Bal begon zijn ambtelijke loopbaan in 1895 te Nijeveen.-Na zijn Holtense jaren was hij^nigè tijd geestelijk verzorger van •het psychiatrisch ziekenhuis bij Sant poort en daarna diende hij voor zijn emeritaat in 1937 nog de hervormde gemeenten de St. Philipsland en te Hellendoorn. Op 68-jarige leeftijd is overleden dr. T. Dokter te Bunnik, die van 1962 tot 1968 secretaris van de hervormde raad voor kerk en theologie is geweest: nadien was hij godsdienstleraar en voordien stond hij te Kolhan, te Ter- kaaple c.ai. en te Odijk. Op 56-jarige leeftijd overleed ds. D. Richard, sinds 1967 predikant van de Haagse doopsgezinde gemeente; daar voor stond hij te Workum (en Kou- dum) en te Naarden-Bussum. Op 60-jarige leeftijd overleed de oud- luchtmachtpredikant en (sinds 1961) Haagse godsdienstleraar ds. C. L. Ru ben, die de gereformeerde kerken te Zevenhoven en Noorden en te Help man als predikant heeft gediend. Op 70-jarige leeftijd overleed te Ul- venhout de gereformeerde emeritus predikant van Wassenaar ds. M. P. Feringa. Voordat hij in 1937 naar Wassenaar kwam (waar hij bleef tot zijn emeritaat in 1959) stond hij te Moerdijk. .Idee en beweging' door Ger Ilarmsen. Uitg. Socialistische Uitgeverij Nijme gen. 81 blz. Prijs 5,- Omdat de geschiedschrijving van het socialisme en van de arbeidersbewe ging in Nederland een achterstand vertoont vergeleken met andere West- Europese landen presenteert Harmsen dit SUN-schrift als een 'bibliografi sche aanwijzing bij de studie en het onderzoek van de geschiedenis van socialisme en arbeidersbeweging'. In dit overzicht zijn ruim 600 titels bij eengebracht. In de loop van '73 wil SUN een naar volledigheid strevende bibliografie laten verschijnen. nen Jezus inderdaad alleen uit ke' wonderverhalen en denken terecht: 'Hij kan alles, maar wi, 1 doet Hij 't dan nü niet?' Is 't niet frappant, dat er i- kinderuitspraken vrijwel nooit It r i vinden is over die andere wondt halen waarin Jezus mensen uit Vi isolement haalt, uitgestotenen lal neemt in de gemeenschap van Vg kinderen? Dèt zou een hoofdt van de catechese over Jezus H Hij toch?') voor de kinderen kt D zijn, verzekert dr. Klink. Het ogt jlt( kan dan komen, dat een kind da. 'Als Jezus al zo was, hoe moet me Vader dan wel zijn!' Dertien hoofdstukken zetten u rec het denken. Ze beginnen bij I feest (en Sinterklaas, want die d' worden graag verward met eli y., en eindigen bij de toekomstvei ting. Ze staan boordevol infot en advies. Aan elk hoofdstuk i h arsenaal van 'bewijsplaatsen' ti desbetreffende literatuur toege t En een reeks uitspraken van dg ren- D0l< Wat die laatste betreft vind 11 meest opvallend de uitsprakei ,ep( bijbels-theologisch to the point Zoi Over Sinterklaas en God: 'God y ders dan Sinterklaas. Die gee fiifi deautjes en dat doet God niet wJat( ■Jiever, want daar kun je aan bi ri Oveis bet Kerstfeest: 'Met Ke teur icrai, we -allemaal naar de i Hn -aarde",,toeV, .Qver "het kruis: 'Wai daer ook mensen.';dift, riepëm Jezus vrij?' Over het ■■levenpoffer v onschuldige: IDat lammetje van ham, nou, dat was ook ontz nd zielig, dat beestje had toch nli daan?' Over Goede Vrijdag en u. 'Als jullie zo blij zijn ,<&at hi meer dood is, waarop hangen r dan een dode Jezus (crqcifix) i m kamer?' Een jongen van 6 xaar de verrezen Heer met een vlag hand: 'Ja, en hij is het ecW; want hij heeft 't gewonnen!' I gehandicapt kind dat zelf bov ta.jr een duin is geklommen, gaat ]fit zand zitten en zegt: 'Dag Jezus! ,an Het derde deel van deze 'cated aan is geen eenvoudige leeskos j. schrijfster belijdt zelfs, dat zij ingd schijnlijk wat al te veel bijbe n|ei theologische belangstelling bij evo( verondersteld heeft. Dat zou m uicij eens mee kunnen vallen, dei gezien de herdrukken van de delen. Overigens heeft zij helQ^r nog niet opgegeven het hele w pocketvorm samen te vatten vofe w bredere lezerskring en meer Oofd praktijk gericht. Ik wil wel bek ame! dat ik hoop op een vorm die ;hep streeks voor het catechetisch 0k richt bruikbaar is. Maar vooi )rok zijn wij dr. Klink bijzonder da >staj voor alle speurwerk, moeite, el ii ding en intelligentie die zij i*jk o theologische trilogie voor oudei aktei vesteerd heeft. ezig< Dr. J. L. Klink, Kind op aircie.t"!6 ve Amboboeken, Bilthoven 197 blz., prijs ƒ12,50. JjU) I oor I llramm 973-1! erker lingsp iolerii uiveri BESCHAMEND in; eensei anleg Verder lezend in de verhalen de aartsvader Abraham komen in Gerar. Om een motief dat o .Ar: meegedeeld wordt verlaat A^.1 zijn plaats en komt bij koning lech. Hier vindt iets plaats éf-u: sterk doet denken aan de histoi de Farao in Egypte. Ook 1 Abraham zijn vrouw de raad zijn zuster te noemen. Hier wat uitvoeriger verteld. Ook lech laat zijn ogen op de schol ;rS°ed vallen. Maar voordat hij tot hl n; 'naderen' verschijnt God hem ouw o droom. De koning wordt ing g schuwd om dat niet te doen roept zich terecht op zijn on1 heid. Hij moet haar terugbreng die ontmoeting verwijt hij A nl alweer terecht, zijn handelwij fernan ssen tooi; irbred olenk; had het met de dood kunnen bekopen! De verontschuldigii id; ve Abraham klinkt niet erg oveit lan Scl Sara is ook zijn zuster, maar natuurlijk niet op. Het diepst constr boven als de aartsvader eeri ng; kent: 'Ik dacht: wellicht is vreze Gods in deze plaats, zij •eg; ankoop mij doden om mijn vrouw'. H >uw ni andelp inleg goed af, Abimelech overlaadt hutste aartsvaderlijke familie schenken en ontvangt op zijl iense verlossing van de vloek der o: baarheid. Intussen 'zit ons woord van Abraham niet er Niet dat wij redenen hebben o te kapittelen. Zijn uitvlucht ons maar al te bekend. Wij df veel gevallen precies zo. Er geen vreze Gods in de wereld i daarom kan een christenmei teveel riskeren. Onlangs spi synode van 'het ons vaak best verschijnsel van de humanite Abraham zal zich beschaamd gevoeld. Argwaan en achterdo slechte houdingen voor chrisl de wereld. Hoe vaak praten onze handelingen niet mee gi eerste klap is een daalder spreken we elkaar gemakkelijl die lui aan de overkant, va lijn ook, kun je nooit vert Tot we, net als Abraham in oi staan. Vaak is de wereld best beter dan wij denken. Het allemaal 'vijanden in de po vreze Gods is wat anders dan i die ons doet vluchten in truc! iterbu ibe irtwc lieg i De keuze, SEIK< CITIZ Voor eer S Door Haar lo

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2