BI Hanoi dreigt met heviger oorlog UW E 'vans schept een uchtje in ruimte Blessures breken Twente toch op Auto rijdt op fietsend gezin in: twee doden Dagravit B-complex krant v. d. Velde chiney heeft definitieve rgunning Koog Vijf mensen net op tijd gevonden Twee doden, twaalf gewonden bij verkeersongeluk fiS moeten eind maken aan oorlog in Vietnam Franse CP kiest Marchais tot leider Waalse socialist Simonet is België's EEG-commissaris Onderzoek naar dood van weggelopen meisje vitamines met stootkracht In deze krant Nederland 2 voor het eerst populairder dan Nederland 1 I l l l l l l 'iemwe leicis e Cooramti ISTEUJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING nstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghobleven mijn hért in teghenspoetl" MAANDAG 18 DECEMBER 1972 LEIDEN, Zoeterwoudscweg 23, tel. 33741 LEIDERDORP, v. d. Valk/Boumanwcg 186, tel. 34290. WASSENAAR, v. Zuylcn van NIJeveltstr. 372, tel. 1441. Gironr. 269274 t.n.v. N.V; De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur [JSTON (UPI, Reuter) Met het gebruikelijke uitstapje 'buiten- baalde astronaut Ron Evans gisteravond in zijn ruimtepak de chte films uit het instrumentenruim van de Apollo 17, een onder- 1 dat de aarde niet zal bereiken. de 2,6 kilometer film staan alle s die Evans dagenlang met de eringscamera's van het maanop- lak heeft genomen, rdag verklaarde in Houston NA- chef-geoloog dr. William Iberger dat voor hem het einde de maanvluchten een opluchting an de overeenkomstige films van lo 16 is twee kilometer nog niet lijk bestudeerd. Dit wordt de eer- teer dat we materiaal kunnen bekijken zonder de druk van het lereiden van de volgende vlucht, a Apollo 16 landde, was een deel mijn ploeg nog de rapporten van 5 aan het werk, terwijl anderen ngsplaatsen voor de 17 zaten te üken.' e Apollo 17 vond intussen com- dant Cernan weer aanleiding voor van zijn zorgvuldig bedachte be- elingen. Terwijl hij de maan het raampje kleiner zag worden, ij: 'Wij kijken terug naar een die we, denk ik, op een jdag i gebruiken als tussenstatioi\.,om ir te gaan. Dat zullen we nog meemaken, niét als volk, als wereld. ïk geloof dat het oprogramma ons niet alleen de stappen heeft gegeven in de ing van dat soort onmogelijke en/maar ook de gelegenheid om de eerste stap te zetten naar het bij elkaar brengen van de wereld als één eenheid, zodat we die stap samen kunnen zetten.' Mededelingen van zakelijker aarr1 kwamen, via Houston, van de op de maan achtergelaten instrumenten. De trillingen die door seismometers wer den geregistreerd na de inslag van maanlander en laatste rakettrap, en na de explosie van springladingen die door Schmitt en Cernan hier en daar waren achtergelaten, hebben voor eni ge opschudding gezorgd. Volgens dr. Gary Latham wijzen zij erop dat de maankorst, de buitenste laag van onze zusterplaneet, maar 25 km dik is. Uit vorige gegevens was een dikte van 60 km opgemaakt, en dat betekent dat een heleboel ideeën nu niet meer kloppen, iets waar Lathams collega Paul Gast nog niet aan-wil. Evans: uitstapje Het hittestjoorivekperiment levert aanwijzingen nat de maan van binnen aardigrfrat warmer is dan men dacht, wat weer mooi klopt met de aanwij zingen voor recente vulkanische akti- viteit (de 'oranje aarde'). HAAG De Kroon heeft het it van B. en W. van Vlissingen dhaafd waarbij aan Péchincy land nv een hinderwetvergun- is verleend voor haar alumini- iriek aan de Sloeweg in die :nte. Er waren veel beroepen het besluit van B. en W. inge- De fabriek is sinds april vorig n bedrijf. leeft de Kroon de voorwaarden ie hinderwetvergunning aange- ;n verscherpt, o.a. op het gebied geluidbeperking. Ook ziet de geen reden voor een tijdelijke ining. ,c ld verwoest winkel de. isjt 'seJ— In de nacht van zaterdag op rryilg is door een felle brand, die igeveer kwart over vier in een e etalages uitbrak, een textiel- infectiebedrijf in het centrum hel geheel uitgebrand. Het vuur zp snel om zich heen, dat nkelijk werd gevreesd dat ook uigrenzende percelen aangetast n worden, maar ze liepen alleen waterschade op. De juiste om- van de schade is nog niet be- maar beloopt minstens ander- niljoen gulden. gezegd eid op papier is niets waard. de mentaliteit die moet ideren. We moeten de voor den voor eenheid scheppen. dat kan jaren, ja zelfs en duren. President Bourguiba van Tu nesië over de vorming van een Libisch-Tunesische unie. Van onze sportredactie AMSTERDAM Het overladen pro gramma en de daardoor te zware be lasting van de te kleine selectiegroep van FC Twente hebben in de laatste eredivisieronde van 1972 toch nog hun tol geëist FC Twente, dit sei zoen met opmerkelijk goed voetbal achter Feyenoord en Ajax draaiend, verloor in Enschede met 01 van Sparta en verspeelde dardoor de der de plaats op de ranglijst aan de Rot terdammers. Sparta's winnende doel punt kwam op naam van Nol Ifeijer- man. Deze Spartaan liep overigens ook een 'merkwaardige' officiële waarschuwing van scheidsrechter Van der Kroft op, die voor Heijerman hij heeft nog een voorwaardelijke straf lopen nog wel eens een on plezierige nasleep kan krijgen. In de eredivisiecompetitie behield Feyenoord overigens via een moei zame 21 overwinning op Go Ahead (er was na afloop slechts gefluit voor de Rotterdammers) de leiding voor Ajax, dat tegen MVV niet opnieuw in de fout ging: 40. Bij Ajax ont braken opnieuw Johan Cruijff (ge blesseerd) en Piet Keizer (hij zat de tweede wedstrijd van zijn schor sing uit). Johan Cruijff zal trouwens ook ontbreken in de wedstrijd die op 3 januari in Londen wordt gespeeld tussen de oude en nieuwe landen van dc EEG. Jan Mulder daarentegen vat de voetbaldraad op 30 december weer voorzichtig op in een vriendschappe lijk duel. Uitgebreide reportages over het voet- balgebeuren van dit weekeinde, waar in ook De Graafschap zich de tweede periodekampioen van de eerste divi sie kon noemen, en het overige sport nieuws staan op onze sportpagina's. og weer Maxim eks 4 gi 7...oIr oog weer met weinig bewol- g. Maximumtemperaturen om- eeks 4 graden. Hier en daar st. Zwakke tot matige wind oost tot zuidoost. >RGEN EN OVERMORGEN: oog en vrij zonnig met over- gend lichte vorst in de nacht ochtend. rgen zon op: 15.19 zon onder: 07.54 Maan op: 08.45 maan onder: 16.30 Vijf gewonden. één ern stig, in ziekenhuis ROOSENDAAL Op de weg Rucphen-Zundert is een auto ingereden op een fietsend gezin. De vader, de 44-jarige P. Zuidhof en zijn ze venjarige zoontje Anton, overleden ter plaatse. rrn velde bomen De moede^, en vijf kinderen raakten gewond. Eén van de kinderen, d# twaalfjarige Leo, verkeert in levensge vaar. De familie Zuidhof komt uit Bre da. De overlevenden zijn opgenomen ROTTERDAM Een slecht werkende schoorsteen heeft zaterdagavond in een woning in Rotterdam-zuid bijna het le ven gekost aan vijf mensen, onder wie twee kinderen. Met verschijnselen van koolmoncxydevergiftiging werd het vijftal op de vleor bijtijds aangetrof fen door een kennis. Een en ander speelde zich af in de woning van de 39-jarige uitvoerder P. J. Nugters. In het huis bevonden zich eerder zijn zevenjarige dochtertje, zijn 61-jarige meoder, een 31-jarige bevriende vrouw en haar dochtertje van zes. in een ziekenhuis te Roosendaal. De auto die op het gezin inreed, werd bestuurd door de 21-jarige C. van der K. uit Zundert. Volgens de rijkspolitie heeft de bestuurder met te hoge snel heid de bocht genomen. De jongeman heeft daarop de macht over het stuur verloren en is met grote snelheid op de voor hem rijdende fietsers ingere den. Het ongeluk is gisteravond ge beurd. HELVARENBEEK Twee personen kwamen om het leven en twaalf wer den gewond, toen gistermiddag bij het safaripark te Hilvarenbeek een ver keersongeluk gebeurde. De slacht offers zijn naar ziekenhuizen te Til burg gebracht. WASHINGTON, HANOI (Reuter, UPI, AP, AliP) Noord-Vietnam heeft Amerika gisteren ge waarschuwd een einde te maken aan de oorlog in Vietnam, omdat het anders 'de strijd in heel Indo- Cliina zal verhevigen'. Deze uitval volgde op een verklaring, die Henry Kissinger zaterdag in Washing ton aflegde en waarin hij liet weten, dat Hanoi en de VS tot dusver geen akkoord hebben bereikt, dat Nixon als een rechtvaardige regeling van het Vietnamese conflict kan aanvaarden. Op een persconferentie zei Nixons topadviseur, dat een akkoord met Ha noi 'voor 99 procent' rond is, maar niet kan worden beklonken, vanwege fundamentele meningsverschillen over werking en samenstelling van het in ternationale apparaat, dat moet toe zien op de naleving van een bestand. Kissinger beschuldigde zijn Noordviet namese tegenspeler Le Doec Tho er van, dat hij herhaaldelijk was terug gekomen op eerder bereikte afspra ken. Door 'een frivool spel met woor den' heeft Hanoi gedurende de jong ste gespreksronde in Parijs telkens weer voor nieuwe moeilijkheden ge zorgd, zo meende de Amerikaanse top onderhandelaar. Als voorbeeld van de wijze van onder handelen van Noord-Vietnam noemde Kissinger het moeilijke vraagstuk van het internationale toezicht op de nale ving van een bestand. Naar Ameri kaanse opvatting en daar zou Ha noi volgens Kissinger in oktober mee hebben ingestemd zouden verschei dene duizenden mensen met de con trole worden belast. Bij het jongste overleg had Le Doec Tho plotseling echter verlangd, dat slechts 250 men sen voor het toezicht zullen zorgen, van wie de helft zou moeten worden gelegerd in vaste hoofdkwartieren. Voorts zou Hanoi de controle, volgens Kissinger, afhankelijk willen stellen van de steun van plaatselijke autori teiten. Voor het eerst bevestigde Kissinger, dat de VS niet aan de eis van Saigon zullen voldoen, dat in een bestandsak koord de terugtrekking van alle Noordvietnamese troepen uit het zuid en wordt geregeld. Volgens de Ameri kaanse onderhandelaar zal het pro bleem van de Noordvietnamese mili tairen zijn betekenis verliezen, als een bestandsakkoord op de juiste wijze zal worden uitgevoerd. Kissinger zei ook, dat de onderhandelingen in Parijs tenslotte woensdag zijn afgebroken, omdat president Nixon van oordeel PARIJS (AFP, UPI) De Franse communistische partij heeft de 52- jarige Georges Marchais op haar twin tigste congres gekozen tot partijvoor zitter. Marchais, die al drie jaar als feitelijke leider van de partij op treedt. volgt Waldeck Rochet op die reeds lange tijd ziek is. De Franse 'communisten hebben een verkiezings bondgenootschap gesloten met de soci alisten, die door Francois Mitterrand worden geleid. Beide partijen zullen als Unie van Links de strijd aanbin den tegen de gaullistische meerder heid, op basis van een gemeenschap pelijke regeringsprogramma een unicum in de Franse historie. BRUSSEL (ANP) Het Belgische ministerie van buitenlandse zaken heeft officieel bevestigd dat de 41- jarige Waalse socialist Henry Simonet de Belgische kandidaat is voor het lidmaatschap van de Europese Com missie. Het ligt in de bedoeling van de Belgische regering, aldus het mi nisterie, Simonet in de zitting van de Europese ministerraad van vandaag en morgen voor te dragen als de Belgische kandidaat. Simonet is mi nister van economische zaken in het aftredende kabinet Eyskens. De Belgische kandidaat voor de com missie was de laatste die nog aange wezen moest worden. Nu zijn naam tenslotte is genoemd is de 'bezetting' van de nieuwe commissie, die na 1 januari op gaat treden, bekend. Die commissie zal voorgezeten worden door dc Fransman Frangois-Xavier Or- toli, het tweede Franse lid is J. F. Deniau (die herbenoemd is), de twee Westduitse leden zijn Ralph Dahren- dorf en W. Haferkamp (beiden herbe noemd), de Italiaanse leden zijn C. Scarascia-Mugnozza en A. Spinelli (beiden herbenoemd), voor Engeland komen Christopher Soames en George Thomson, voor Ierland wordt het Pa trick Hillary, voor Luxemburg A. Borschette (herbenoemd), voor Dene marken F. Gundelach, voor België is het Henry Simonet en voor Nederland ir. Pierre Lardinois. I was het enige wat er nog Brstboom lag BREDA Het is nog niet bekend of de dood van de 14-jarige Paulina An- sems, die vrijdag jl. in een sloot bij Fijnaart werd gevonden, het gevolg is van misdrijf. De rijkspolitie van het district Breda wacht het resultaat af van het onderzoek, dat het gerechtelijk laboratorium in Den Haag instelt. Het meisjes was 19 mei 1971 van huis weggelopen, nadat er moeilijkheden waren ontstaan. In gierput verdronken MARKEN De veehouder Sijmen de Waart van de Rozednwerf op het eiland Marken is zaterdagmiddag in een gierput gevallen en verdronken. Het slachtoffer werd bij het avonde ten vermist. Toen men hem ging zoeken, bleek hij dood in de put te liggen. Varkenspest op Veluwe ARNHEM In Kootwijkerbroek op 'de Veluwe is varkenspest uitgebroken. In verband daarmee heeft het dis trictshoofd -an de veeartsenijkundige dienst in Arnhem het vervoer van varkens in het aangrenzende gebied in de gemeenten Barneveld en Ede verboden. In het besmette gebied zijn kentekens geplaatst en op de toe gangswegen zijn waarschuwingsborden en biljetten aangebracht. Henry Kissinger nog geen rechtvaardige rege- ling was, dat hij een voortduring van de verwarde situatie niet langer voor zijn verantwoording kon nemen. Noord-Vietnam heeft fel gereageerd op Kissingers persconferentie. De Noordvietnamese woordvoerder in Pa rijs, Tanh Le, ontkende gisteren, dat Hanoi op eerder gemaakte afspraken is teruggekomen. Hij voegde daar aan toe, dat als de VS vasthouden aan wijziging van het eerder bereikte ak koord van 20 oktober, Noord-Vietnam ook weer tegenvoorstellen moet doen. 'Als de VS inderdaad vrede willen, dan moeten ze zonder uitstel en zon der wijzigingen het akkoord van 20 oktober tekenen', aldus Le. Hij betreurde het ook, dat Amerika weer van een afspraak afweek door in het openbaar mededelingen te doen over het geheime overleg. Kissinger erkende zaterdag in Washington, dat hij met Le Doec Tho overeengekomen was, dat geen commentaar zou worden gegeven over het verloop van de be sprekingen. Maar hij had deze af spraak geschonden, 'omdat president Nixon niet wil, dat er nog langer wordt gespeculeerd over een ophan den zijnde vrede in Vietnam, terwijl dit niet het geval is.' De felste reactie kwam uit Hanoi, waar het partijblad Nhan Dan in een hoofdartikel waarschuwde, dat zono dig de strijd in heel Indo-China zal worden opgevoerd. Het blad beschul digde de Zuidvietnamese president Thieu en de VS er van te proberen van Zuid-Vietnam een Amerikaanse kolonie te maken. ZIE VERDER PAG. 7, KOLOM 1 Letcp: DflGRAmoet «opstaan Hen is er in geslaagd vast te stellen, dat snelle vermoeidheid,nervositeit, prikkelbaarheid, gejaagdheid en geringe eetlust in bepaalde gevallen een gevolg zijn van een tekort aan vitamines van het B-complex. Zuid-Vietnam is in de afgelopen weken door de VS volgestouwd met splinternieuwe Amerikaanse wapens. Op deze foto een even nieuw Zuidvietnamees cavalerie- squadron voor hun 162 geïmpor teerde M-48 tanks. Binnenland HILVERSUM Voor het eerst heeft de zender Nederland 2 meer aantrekkings kracht gehad dan Nederland 1. Dat is uit de cijfers van de gemiddelde kijk dichtheid over het derde kwartaal van dit jaar gebleken. Nederland 2 haalde in deze periode een kijkdichtheid van gemiddeld 21 procent. Nederland 1 kwam niet hoger dan 18 procent. De cijfers komen uit een continu programma-onder zoek, dat in podracht van de NOS door het bureau Intomart wordt uitgevoerd. TROS en AVRO zijn koplopers met een gemiddelde kijkdichtheid van 29 en 28 procent. Aan de staart hangen KRO en NCRV (beiden 14 procent) en de VPRO met 11 procent. Op de lijst van de meest bekeken programma's staat de voetbalwedstrijd AjaxIndependiente helemaal bovenaan met een kijkdicht heid van 78 procent. Series blijken erg populair te zijn. f ADVERTENTIE) kom ovtr de brug giro 7600 Kom over de Brug: 59 mil joen 5 Buitenland Rliodesie krijgt apartheids- wetten 7 Kerk Trilogie van dr. Klink wil brug bouwen 2 Kunst Liederen van Breclit met grote intensiteit 2 Muziejc uit Parijs met stunt in pauze 2 Bockenetalagc Radio en tv Strips, feuilleton Puzzel Men schrijft ons Familieberichten RITA 'Mijn vader kan niet aan de telefoon komen. Hij is stevig aan de fles bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Adres: Plaats: maand G kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1