Turkije wil geen onderzoek van Raad van Europa be MORGEN MOET ANGOLA giro2383300 Ook Zweden zit met polarisatie Onderzeeër bij Groenland mogelijk in moeilijkheden Vijf vrije democraten in Brandts nieuwe kabinet Verwarring over Vietnam neemt toe illii IFALPA dreigt weer met piloten-staking 'Blauwe' oppositie in opmars tegen 'rood' Ulrike Meinhof wil niet getuigen [ROUW/KWARTKT VRIJDAG 15 DECEMBER 1972 BUITENLAND T7/K9 ADVERTENTIE PARIJS (ANP) Turkije is niet bereid, een missie van de Raad van Europa in Turkije zlf te laten onderzoeken of de rechten van de mens, o.a. door het martelen van gevangenen, worden geschonden. De Turkse minister van buitenlandse zaken Halue k Bayuelken verklaarde gisteren op een persconfe rentie in Parijs dat 'geen land ter wereld een com missie van onderzoek zou willen ontvangen op basis van beschuldigingen die het ongegrond acht. Het Tweede-Kamerlid P. Dankert (PvdA) die woensdag in de politieke commissie van de raad minister Bayuelken verklaringen heeft voorge legd van Turken die zeggen te zijn gemarteld, acht de kans dat de com missie zal besluiten een commissie van onderzoek in te stellen vooralsnog vrij klein. Niemand, aldus minister Bayuelken, heeft het recht de plaats van de Turkse autoriteiten in te nemen. Alle beschuldigingen van martelingen door Amnesty International zijn meermalen onderzocht en ongegrond bevonden. Allen die zeggen te zijn gemarteld zijn onderzocht door artsen, onder wie psychiaters, die tot de conclusie kwa men dat hun aantijgingen niet juist waren. Ook in de toekomst zullen klachten over martelingen worden onderzocht, en zou blijken dat zij puist zijn dan rullen de schuldigen streng worden be straft. Het feit dat Dankert zijn inbreng in het debat van de commissie in de openbaarheid bracht, heeft onder an dere leden van de commissie veront waardiging gewekt. Het Tweede Ka merlid P. van der Sanden (KVP) vroeg zich af, of op deze wijze beslo ten bijeenkomsten van de commissie nog wel zin hebben. In een getuigeverklaring, die door Dankert aan minister Bayuelken werd voorgelegd, beschrijft een gevangene, een medewerker van de universiteit van Istanboel, hoe een officier die toezicht hield op de 'Falaka' (slaan op de voetzolen), hem aanraadde niet zijn grote tenen te bulgen, want 'an ders zouden zij kunnen breken'. Tus sen de ranselpartijen op de voetzolen door werd deze gevangene gedwongen over een natte stenen vloer te lopen, hater werd hij met elektrische schok- behandeld. 'Ik werd stevig vastge bonden. De donkere glazen waren nog voor mijn ogen. Een draad werd aan mijn oor vastgemaakt. Zij begonnen elektrische schokken door mijn li chaam te voeren, enkele seconden lang, waarbij de stroomsterkte kenne lijk zo werd afgesteld dat het hart het niet begeeft. Maar ik dacht dat het te lang zou duren. Mijn hele lichaam was tot het uiterste gespannen. Zij vroegen niets, maar vloekten slechts of maakten spottende opmerkingen'. Toen de officier, die hem kort te voren had gemarteld hem, zittend aan een tafel, per ongeluk tegen het been itootte, zei deze 'Neemt u mij niet kwalijk'. Een tweede gevangen* beschrijft hoe hij, in een kantoor van de veiligheids dienst in Kadikuy, aan elektrische schokken werd blootgesteld. 'Ik werd met kettingen en touwen aan een stoel vastgebonden. Gedurende alle verhoren en martelingen bleven mijn ogen geblinddoekt. Toen zij, door mijn oren, elektrische schokken door mijn hoofd joegen, dacht ik dat ik krankzinnig zou worden. Het deed z°'n ontzettende pijn dat ik dacht dat mijn hoofd uit elkaar zou barsten. Ze hielden geen moment op, gingen zon der onderbreking door, zelfs toen ik mij met de stoel en al op de grond gooide.' Een andere gevangene vertelt hoe hij, na in de gevangenis het gillen van anderen te hebben gehoord en twee m burger geklede officieren te heb ben gezien met een rechthoekige me talen doos en een soort pennemesje, ajn nagels zo kort mogelijk afbeet, uit angst dat zii zouden worden uitge trokken. Tot de documenten, die Dankert de MEXICO, HAVANNA (Reuter, AFP) De Internationale Federatie van Burgerluchtvaart-piloten (IFALPA) heeft gisteren met een .staking op wereldschaal gedreigd, als de vlieg tuig-kapingen voortduren. Misdaden van luchtpiraterij in de toekomst kunnen worden beantwoord met een internationale stopzetting van de vluchten door leden van de IFALPA, waarbij om medewerking van andere vervoersbonden zal wor den verzocht', aldus het communiqué van de IFALPA na een buitengewone vergadering in Mexico. Bij de organi satie zijn rond 50.000 piloten van luchtvaartmaatschappijen uit 65 lan den aangesloten. Ook wordt een boy cot overwogen van die landen, die aan kapers een toevlucht bieden. Het uitroeien van de luchtvaartpirate rij is volgens de IFALPA in de eerste Plaats een zaak van de nationale rege ringen. Ook zouden de veiligheids maatregelen op vliegvelden en in de vliegtuigen verbeterd moeten worden. De IFALPA heeft in juni van dit jaar al eens het luchtvervoer door een staking van 24 uur grotendeels ver lamd, maar de piloten zeiden toen dat de staking slechts gedeeltelijk succes vol was geweest vanwege onderlinge communicatie-problemen bij de voor bereiding ervan. Premier Fidel Castro heeft gisteren het Cubaanse volk voor het eerst ingelicht over de onderhandelingen die Cuba met de VS voert over het Probleem van de vliegtuigkapingen. De onderhandelingen, die via de Zwit serse ambassade in Havanna worden gevoerd, begonnen drie weken gele den na twee spectaculaire kapingen, Waarbij doden vielen. We bespreken dit probleem, omdat hiermee het volk van de VS gemoeid is en dat is iets anders dan de Amerikaanse regering' aldus Castro. P. Dankert Turkse minister heeft voorgelegd, be hoort een briefje van de commandant van de strafgevangenis van Maltepe, kolonel Rusen Bayazid, aan de voor zitter van het militaire tribunaal van Seliminiye, dat de verdachte Rsim Oezkan niet voor het tribunaal kan verschijnen, omdat hem de teennagels zijn uitgetrokken. De voorzitter van de Turkse studen tenvereniging in Frankrijk, Ercan Eyuboglu, verklaarde .gisteren op een persconferentie in Parijs dat militaire rechters, tegenover wie verdachten zich tijdens hun proces beklagen over marteling en mishandeling, deze klachten afdoen met de opmerking, dat zij zich maar tot een andere Instantie moeten wenden, omdat het tribunaal zich tot de juridische aspec ten van de zaak beperkt 'De vrijheid van meningsuiting, de pers- en verenigingsvrijheid in Tur kije worden beperkt, aldus Eyuboglu. Organisaties op grond van maatschap pelijke klasse zijn verboden, hetgeen de vorming van een arbeiderspartij onmogelijk maakt. Ambtenaren mo gen geen vakbond stichten en, even min als onderwijzers en journalisten bij de radio of televisie, lid zijn van een politieke partij. Personen, die lid zijn geweest van een politieke partij die is verboden zoals de Turkse Arbeiderspartij, waarvan 24 leiders tot straffen van maximaal vijftien jaar zijn veroordeeld mogen niet lid worden van een andere partij'. 'In 1972, dat door de UNESCO (de organisatie van de VN voor onder wijs, wetenschap en cultuur) uitgeroe pen tot 'Jaar Van Het Boek', hebben de Turkse militaire autoriteiten lijs ten opgesteld van bijna tweehonderd verboden boeken. Hiertoe behoren, behalve de werken van Marx, Engels, Lenin en Mao Tse-toeng, boeken van John Steinbeck, de verhandeling over de relativiteitstheorie van Albert Ein stein, en L'Espor, het boek dat André Malraux, de Franse minister van voor lichting onder de Gaulle, heeft ge schreven over de Spaanse burgeroor log. De uitgevers en vertalers van boeken, die op de Turkse index staan, kunnen tot zeven en een half jaar gevangenisstraf worden veroordeeld', aldus de voorzitter van de Turkse studentenvereniging in Frankrijk. Helmut Schmidt op financiën KOPENHAGEN (AP) Het Deense leger bereid zich er op voor, dat de speurtocht naar een onbekende onderzeeër in de met ijs be dekte fjorden in noordwest-Groenland plotseling zou kunnen ver anderen in een reddingsoperatie. De Amerikaanse luchtmachtbases op Groenland zijn al om mogelijke hulp gevraagd. Volgens een Deense militaire woord voerder wordt het steeds waarschijn lijker, dat de onderzeeër, die sinds vorige week donderdag al minstens acht maal is gesignaleerd, in moeilijk heden verkeert. De laatste waarne ming werd dinsdag gedaan, toen vis sers lichtflitsen en een zoeklicht za gen, dat gedurende drie minuten de ijsschotsen bij Christianshaab be scheen. 'Als zich daar een onderzeeër- bevindt, dan zou hij zich wel eens in een zeer moeilijke situatie kunnen bevinden', aldus een legerwoordvoer- der. 'Als je bedenkt welke risico's je neemt door je in grotendeels niet in kaart gebrachte fjorden te begeven, met duizenden rotsen onder water, ijs en de poolnacht, dan lijkt het dat een normale onderzeeër daar alleen per ongeluk in terecht zou komen'. Hij bevestigde, dat de Amerikaanse basis in Soendre Stromfjord ten zui den van de Diskobaai is gewaarschuwd om aan een mogelijke reddingsactie mee te doen. Hij merkte op, dat zich een ernstige situatie zou kunnen voor doen, als een door atoomkracht voort gedreven duikboot tegen een rots zou stoten. Het Russische persbureau TASS heeft dé berichten over een onderzeeër 'anti-Russische verzinsels' genoemd. BONN (DPA, AP) In het nieuwe kabinet van de Westduitse bonds kanselier Brandt zullen geen drie minister zitten van de vrije demo craten zoals in het eerste, maar vijf. Het vorige kabinet telde 15 leden, het nieuwe zal er 19 hebben. Helmut Schmidt, die tijdelijk minis ter van financiën en economische za ken werd toen Karl Schiller in de afgelopen zomer aftrad, wordt minis ter van financiën. Als zodanig is hij nu ook verantwoordelijk voor zaken geld en kredieten betreffend, die eerst door het oude ministerie van economische zaken werden behandeld. Schmidt is thans op Brandt na de belangrijkste figuur van de S.P.D. geworden. De vrije democraat Hans Friderichs wordt minister van economische za ken. Walter Scheel blijft minister van buitenlandse zaken en vice-kanselier en zijn partijgenoten Josef Ertl (land bouw) en Hans-Dietrich Genscher (milieuzaken) blijven ook aan. De vrije democraat prof. Werner Mai- hofer, ook een nieuwkomer in het kabinet, wordt verantwoordelijk voor investeringen en het sparen. Egon Bahr, de staatssecretaris die voor Brandt optrad als de voornaamste on derhandelaar met de DDR is verheven tot de functie van minister van de kanserlarij voor speciale opdrachten. Hans Jochen Vogel, de socialistische burgemeester van München, is be noemd tot minister voor stedenbouw en gewestelijke planologie. Horst Ehmke, eerst minister zonder porte feuille, wordt minister van PTT en dit' is een nieuwe functie, ook van wetenschappelijk onderzoek en tech nologie. Dit betekent dat minister Lauritz Lauritzen, die vroeger de posten van PTT, verkeer steden- en huizenbouw bekleedde, slechts minister van trans port zal blijven. De enige vrouwelijke minister van het nieuwe kabinet is mevrouw Ka- therina Focke, die de portefeuille van jeugdzaken, gezinsleven en volksge zondheid overneemt van mevrouw Kate Strobel. Willy Brandt is door de Westduitse bondsdag bij geheime stemming her kozen tot bondskanselier. Van de 496 afgevaardigden stemden 269 voor Brandt. Aangezien de sociaal-liberale coalitie over 271 afgevaardigden be- Helmut Schmidt schikt, moeten twee parlementsleden van de coalitie tegen Brandt gestemd hebben of zich van stemming hebben onthouden. Twintig parlementsleden stemden blanco. polarisatie in de Zweedse politiek sterk toegenomen. Links en rechts in Zweden tot 'donkerblauw' staan scherper dan ooit sinds de Tweede Wereldoorlog tegen- silsdralip Sinds 1969 is de van 'donkerrood' tot 'donkerblauw' staan scherpe over elkaar. 'Wij hebben sinds een paar jaar een onplezierig klimaat in dit land. Het is begonnen in |j jjjÖUj' Frankrijk in (mei) 1968 en in Duitsland en het heeft op de een of andere manier invloed uitgeoefend Vj (J op de partijen en universiteiten in Zweden', zo klaagt Gösta Rönn, werkgeversverbond (SAF). i functionaris van het Zweedse I De laatste tijd wordt er in Zweden steeds meer gedemonstreerd. Niet al leen tegen de oorlog in Vietnam, maar ook tegen de stijgende prijzen van levensmiddelen, de hoge huren, het slopen van oude gebouwen of bomen en diverse zaken die het rege ringsbeleid raken. De verhouding tus sen werkgevers en werknemers is ver slechterd. Het aantal wilde stakingen is toegenomen. De grote vakbonden beginnen de greep op hun leden te verliezen. Vorig jaar gingen ambtena ren en zelfs officieren in staking en legden onderwijzers er het bijltje bij neer. De traditionele Zweedse 'mid denweg' dreigt te worden verlaten. Met de algemene verkiezingen van 1973 in het vooruitzicht staan de Zweedse sociaal-democraten voor grote problemen. De tegenstellingen zijn nog vergroot door vernieuwingsplannen van de so- ciaal-democratiscne regering en door hartstochtelijk verzet van de rechtse (de Zweden spreken van 'burgerlijke') oppositie, waaraan de economische crisis nieuwe troefkaarten in handen heeft gespeeld. In het vorig jaar her vormde parlement, dat nu één kamer telt, staan de sociaal-democraten zwak. Van de 350 zetels heeft premier Pal me's partij er slechts 163, twaalf min der dan de helft. De gezamenlijke rechtse oppositie bezet 170 zetels. De sociaal-democraten zijn daarom afhan kelijk van de linkse communisten (Vansterpartiet Kommunisterna) om te kunnen regeren. De communisten zitten met hun 17 zetels op de wip. Tegenover het front van sociaal-demo craten en communisten, die van Mos kou niets moeten hebben staan de liberalen (Folkspartiet), de Centrum- Partij (Centerpartiet) en de conserva tieven (Moderata Samlingspartiet), met respectievelijk 58, 71 en 41 zetels. De rechtse oppositiepartijen hadden tot voor kort grote moeite om tot samenwerking te komen. In het parle ment trokken ze wel min of meer één lijn tegenover de regeringspartij, maar daarbuiten opereerden ze om tactische redenen afzonderlijk. Alleen tussen de liberalen en de centrumpar tij was enige toenadering te bespeu ren. Conservatieven De neiging om de conservatieven rechts te laten liggen, was een gevolg van de erfelijke belasting van deze partij. Het was vroeger de partij die sociaal onrecht in stand hield en ook later weinig hervormingszin aan de dag legde. De conservatieven, die geleid worden door Gösta Bohman (61), zijn sterk afhankelijk van stemmen uit de hoek van industriëlen, kleinere onderne mers en witte-boorden-employé's. Het stempel van conservatisme en de be lasting van het woord 'rechts' in Zwe den gaven de partij in 1969 aanleiding haar naam te veranderen van 'Högra- partiet' (recntse partij) in Moderata Samlingspartiet (gematigd verbond). In vergelijking met conservatieve par tijen in zuidelijker Europa is ze ge matigd progressief te noemen. Veel vooruitstrevender maar voor door Chris Blankenburgh de Zweden toch rechts is de libera le partij, die zich Volkspartiet (Volks partij) noemt. Ze is een verzamelbek- ken van verschillende, meest hoge re inkomens trekkende kiezers en zegt vooral beginselpartij te wezen. Haar partijleider, Gunnar Helén (54) is weinig populair. De grootste en meest belovende oppo sitiepartij in Zweden is de Centrum- Partij. Ze had vroeger de massa van de Zweedse boeren achter zich, maar naarmate het aantal boeren vermin derde, verdwenen ook de boerenkie- zers, zodat de partij in 1957 haar naam veranderde van Agrarische Par tij in Centrum-Partij. De Centrum- Partij heeft zich steeds uiterst prag matisch opgesteld en sterk het accent gelegd op de noodzaak van decen tralisatie. Daarmede kantte ze zich tegen het sociaaldemocratische streven naar centralisme, nadruk op de staat, en ook tegen (je groeiende macht van de grote steden. Door voor al te pleiten voor de minder bevolkte streken in het noorden, en voor de belangen van het platteland, wist deze partij in de afgelopen jaren veel kie zers achter zien te scharen. De Cen trum-Partij werd daarbij geholpen door de grote populariteit van haar leider, Torbjörn Fölldin (46) een man die in tegenstelling tot premier Pal- me kan bogen op kloeke werkhanden en die als een man van het volk wordt beschouwd. De laatste tijd begint de Zweedse oppositie steeds meer samen te wer ken. Vooral de kritiek op de werk loosheid en de economische stagnatie heeft de rechtse partijen dichter bij elkaar gebracht. Ze hebben de wind een beetje mee, omdat onder de in dustriëlen, maar ook bij vele indivi duele burgers die het gevoel hebben dat zij erop achteruit zijn gegaan, verzet is gegroeid tegen de regering- Palme. Er zijn vooral veel bezwaren gerezen tegen het feit dat deze regering een flinke ruk naar links heeft gemaakt. De koerswijziging naar links is uitge- i legd als een gevolg van de groeiende invloed van de jongere generatie soci aal-democraten; maar daarbij moet ook in rekening worden gebracht, dat de sociaaldemocraten nu de steun no dig hebben van de linkse communis ten, en dat, zo wordt althans aange nomen, een linksere koers de jongere kiezers zou aanspreken. Gelijkheid Toen Olof Palme in 1969, na het vertrek van Tage Erlander, de leiding overnam, werd de kern van het ko mende beleid omschreven als een streven naar meer gelijkheid. De es sentie van democratisch socialisme, zo had Palme in 1965 gezegd, is 'de afschuw van de klassenmaatschappij in al haar vormen, het streven naar gelijkheid en de hoop op gemeen schap, de wil tot bevrijding op basis van samenwerking en solidariteit.' Het streven naar meer gelijkheid was al in 1969 uitgewerkt in een rapport van een partijcommissie onder leiding van mevrouw Alva Myrdal, echtgenote van de econoom Gunnar Myrdal en thans Zweeds minister van ontwape ning. In dit rapport genaamd Gelijk heid werden de hoofdlijnen van de komende binnenlandse politiek uitge stippeld. En de regering-Palme is in tensief bezig geweest ditb eleid uit te voeren. 'Gelijkheid' werd in het rapport om schreven als het 'recht van alle men sen een volledig en bevredigend leven te leiden.' En een 'volledig leven' betekent, dat elke burger een gelijke kans moet krijgen, om vrij te kiezen hoe hij zijn eigen toekomst zal reali seren. Alle voorrechten op grond van afkomst of toeval moeten zoveel mo gelijk worden uitgeschakeld. 'Gelijkheid' in deze zin was al een eindweegs bevorderd door het onder wijs zo te hervormen, dat alle Zweed se kinderen de eerste negen schoolja ren in hetzelfde schooltype doorbren gen. zodat de start voor iedereen gelijk zou zijn. In het rapport van Alva Myrdal wer den ook een reeks aanbevelingen ge daan voor 'gelijkheid op het werk', die vooral bij particuliere onderne mers weinig geestdrift konden wek ken. Zo werd gezegd dat 'regering en vakbonden invloed moeten uitoefenen op de besluiten die worden genomen in de belangrijke concentraties van financiële macht in de gemeenschap.' Dit betekende, dat regering en vak bonden vertegenwoordigd moeten zijn in de directies van banken, beleg gingsmaatschappijen, openbare nutsbe drijven en van de reuzenconcerns. Verder werd vérgaande invloed van regering en vakbonden bepleit op het vermogen van de bedrijven om geld te lenen. Ongeveer 75 procent van de spaargelden in Zweden is in staats- handen, terwijl de bedrijven een deel van hun winsten op de centrale bank moeten zetten. Bovendien komen reus achtige bedragen uit de sociale fond sen in staatshanden. Met dit financiële De laatste tijd wordt er in Zweden steeds meer gedemonstreerd. Op deze foto Zweedse kinderen die tegen de Amerikaanse Vietnam-politiek betogen. Tegen woordig wordt er vooral ook gedemonstreerd tegen vermeende misstanden in Zweden zelf. wapen in handen kan de Zweedse overheid doeltreffend druk uitoefenen op bedrijven om op een bepaald tijd stip in een bepaald project te investe ren. In het rapport Myrdal werd aan bevolen een Zweedse investerihgsbank te stichten, 'die de gelden van de nationale pensioenfondsen kan gebrui ken als belangrijk middel van de regering en loontrekkers (vakbonden) om invloed uit te oefenen.' Bovendien werd gevraagd de aandeelhouderswet zo te wijzigen, dat overheid en vak bonden inzicht in en invloed op de operaties van de ondernemingen zou den kunnen krijgen. Tegenstellingen Dit streven naar meer staatstoezicht en arbeidersinspraak heeft de politie ke tegenstellingen sterk vergroot. Daar komt bij, dat het verlangen naar nationalisaties bij de sociaal-democra ten is toegenomen. Zo eiste de linker vleugel op het laatste partijcongres in oktober nationalisatie van de banken. Een voorstel van die strek king werd üoor minister van financiën Gunnar Strang in feite de machtig ste man in Zweden met moeite onder de tafel gewerkt. De regering had toeo,'al bewerkstelligd, dat rege ringsfunctionarissen werden benoemd in de raden van directeuren van de commerciële banken. Het Zweedse bedrijfsleven vreest dat de_ greep van de regering en de vak bonden op de ondernemingen, die nog voor 90 procent in particuliere han den zijn, steeds sterker zal worden. Het wordt gesteund door de oppositie, die tevens hoopt verkiezingsmunt te slaan uit het algemene onbehagen bij vele individuele kiezers-Het gevolg is dat de Zweedse sociaaldemocraten met de rug tegen de muur zijn komen te staan. De komende verkiezingen zul len dan ook een hard voorspel krij gen. Dit is het zevende artikel van een serie WASHINGTON, PARIJS (Reuter, UPI, AP) Er is verwarring ont staan over het standpunt van Amerika met betrekking tot de voorstellen die president Thieu van Zuid-Vietnam deze week heeft gedaan. Nadat Henry Kissinger gisteren ver slag aan president Nixon had uitge bracht over zijn besprekingen met de Noordvietnamese onderhandelaar Le Doec Tho, wilde het Witte Huis niet zeggen wanneer nu een vredesakkoord tegemoet kan worden gezien. Wel zei de woordvoerder van Het Witte Huis, dat Amerika uitgaat van het ont werpakkoord dat Kissinger met Tho heeft besproken en dat Thieu's voor stellen niet aan de orde zijn. Maar op de gewone zitting van de onderhandelingsdelegaties in Parijs heeft de Amerikaanse delegatie giste ren het plan van Thieu onderschre ven. Amerika vroeg Hanoi en het bevrijdingsfront de voorstellen van Thieu met kerst en nieuwjaar een bestand houden, de krijgsgevangenen uit te wisselen en dan besprekingen openen tussen Hanoi, Saigon en het Bevrijdingsfront ernstig te overwe gen. Inmiddels hebben Hanoi en het Front deze voorstellen afgewezen. Beide par tijen hebben gisteren opnieuw ver klaard, dat Amerika het reeds overeen gekomen verdrag moet tekenen en niet moet proberen daar nog belang rijke wijzigingen in aan te brengen. Hoge regeringsfunctionarissen in Was hington hebben gisteren de indruk gewekt dat het helemaal niet meer zeker is dat er nog voor kerst een akkoord getekend zal worden. De kans is bepaald niet klein, dat Kissinger of zijn plaatsvervanger generaal Haig, weer naar Saigon zullen reizen om alsnog te proberen zich van de mede werking van Thieu te verzekeren. Kis singer wilde gisteren, toen hij in Washington aankwam, niets zeggen. Hij wilde eerst verslag uitbrengen aan president Nixon en zou misschien daarna een persconferentie geven. Dat heeft hij gisteren nog niet gedaan. Twee saboteurs van de Viet Cong zijn er gisteren in geslaagd een enorm munitiedepot in de buurt van Saigon op te blazen. In de hoofdstad sneuvel den tal van ruiten toen het depot de lucht inging. Acht uur achter elkaar duurden de explosies omdat de brand zich steeds meer uitbreidde. De brandweer en het leger stonden mach teloos. Boven Saigon hingen zware rookwolken. Ooggetuigen hebben de twee mannen gezien. Zij zagen kans te ontkomen hoewel het vuur op hen werd geopend. BERLIJN (UPI) De Westduitse revolutionaire Ulrike Meinhof is gis teren uit haar gevangenis naar de rechtszaal geleid, waar ze bij het binnenkomen 'vrijheid' riep en de rechter uitmaakte voor 'varken' en 'fascist'. De 37-jarige Ulrike, die begeleid werd door drie mannelijke en twee vrouwe lijke bewakers, weigerde te getuigen in de zaak tegen Horst Mahler, een 36-jarige jurist, die ervan beschuldigd wordt een bende stedelijke guerilla- strijders gevormd te hebben, die in een periode van twee jaar banken beroofd en Amerikaanse militairen vermoord zou hebben. Ulrike Meinhof en de 28-jarige Andre as Baader werden in juni gearres teerd. Zij worden ervzn beschuldigd deze links georiënteerde guerrillastrij ders, die de Baader-Mei hof-groep ge noemd werden, aangevoerd te hebben. Zowel Ulrike als Andreas Baader be vinden zich nog steeds in hechtenis, in afwachting van hun berechting. Ulrike, die gisteren als getuige a décharge voor Mahler was opgeroe pen, weigerde ook in de getuigenbank plaats te nemen eft noemde zichzelf 'een anti-fascist' toen zij haar beroep moest opgeven. Na een paar vragen van Mahler beantwoord te hebben, zei Ulrike Meinhof, dat zij geen zin meer had iets te zeggen en wilde vertrek ken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9