HET OOG WIL OOK WAT: BRIL OF CONTACTLENS? dichtbij Commentaar Wegwerp-arbeid Deskundig advies (van oogarts) kan veel narigheid voorkomen op de plaat - pop op de plaat-popopde p ^lger vraagt mtslag voor 20 ex-stakers Taj Mahal is terug Geen glas, geen bomen? MM Kort geding tegen bisschop Bluyssen Ontduiking belasting kost twee maanden cel Namibië krijgt Nederlandse steun Onverwachte huisvriend Met vakantie naar de West Auto favoriet Florence neemt 'Provo-besluit' 5 <S:: -TROUW/KWARTET VRIJDAG 15 DECEMBER 1972 BINNENLAND /COMMENT A AR T5/K7 Het Buitenlandse Arbeiders Kollectief |in Amsterdam heeft het verwijt gelan ceerd, dat de buitenlandse werknemers als 'wegwerpmateriaal' worden be- jchouwd. Daarmee heeft dit collectief 1 de spijker op de kop geslagen, want dit is exact de functie van de buiten landse werknemers in ons land. Men 5 kan ook zeggen: 'wegwerp-arbeid'. Zo als vroeger uit een groot binnenlands at werklozenlegér kon worden uitgeko- M ren, 541 se" N har zen, is er thans in het Middelland- •Zeegebied een werklozenleger voor landen, waaruit onze bedrijven naar i' tbehoefte en ook nog vrijblijvend namelijk nooit voor langer dan een 'contractduur kunnen putten. Het gaat alleen niet altijd even ge smeerd als men zou wensen, want deze mensen blijken over enig eigen initiatief te beschikken en niet zomaar te gaan wanneer hun contract afgelo pen is. En dat is niet de bedoeling. Dat mogen Italianen wel, omdat zij toevallig in een land wonen dat ook in de EEG-club zit, maar de anderen niet. Het hangt er dus van af uit wélk buitenland je komt of je verblijf hier onwettig is of niet. rhans worden er in Amsterdam 'raz- i's' gehouden in pensions: de politie valt er binnen om de illegalen eruit te likken en zo spoedig mogelijk de >rens over te sturen. Nederlandse ar- leiders klagen namelijk steen en been, bedrijven deze illegale blijvertjes xrocurreren inzetten, namelijk voor werk en tegen voorwaarden waar an- lere arbeiders onmiddellijk mee naar mn bond zouden rennen. De spannin- jen die dat oproept, hebben er hier en daar ook al toe geleid dat bedrijven le illegaal te werk gestelde buitenlan- Jers met spoed de laan uit stuurden n er contractueel geworvenen voor in Ie plaats namen. rot nu toe zijn de zaken voor het ledrijfsleven, dat van tijd tot tijd nige delen arbeid wil toevoegen of {stoten, zeer bevredigend verlopen, foor de problemen van de aanwezig- eid en begeleiding der buitenlanders ier wordt in de eerste plaats de verheid verantwoordelijk gesteld. De ijdrage van het bedrijfsleven in dit elzijnswerk kon tot een minimum orden beperkt en van een heffing op et bedrijfsleven per buitenlandse erknemer is tot nu toe nog niets ekomen. Op de problemen van de uisvesting van buitenlandse werkne- lers pensiontoestanden en dergelij- worden vooral de gemeenten angekeken. zelfs nu het verschijnsel van ille- lal verrichte arbeid door buitenlan ds op de arbeidsmarkt als hinderlijk ordt ervaren, kijkt iedereen langs het tdrijfsleven heen verwijtend naar de llegalen' zelf. Ook de overheid. Want buitenlander wordt als een crimi- eel iemand uitgebannen en aan het cdrijf wordt een te verwaarlozen boe- opgelegd. et blijkt ook uit de aard van de izzia's. Die geschieden in de pensi- is, waar gasten bij verrassing van bed worden gelicht. Zij vinden iet plaats in bedrijven die deze men- !n illegaal in dienst hebben. Ook die euze spreekt boekdelen, want op de- manier kan de baas lekker doorsla- n. arenlang hebben wij met het ver- hijnsel van de illegale buitenlandse beid geleefd, maar nu de arbeids- larkt aantrekt, moet er drastisch te- ïn worden opgetreden. Als wegwerp- iieid zich niet laat wegwerpen moet e politie eraan te pas komen, •'aar blijven we met onze rechtsstaat Is de conjunctuur gaat meebepalen of opsporing wordt gelast of niet? door Noud van Iperen Het oog wil ook wat. Dit gezegde kan zowel letterlijk (beter zien) als figuurlijk (esthetisch) worden opgevat. Want mensen met oog klachten, veroorzaakt door brekingsafwijkingen, hebben vooral tegenwoordig de keus uit allerlei brillen (monturen) en uit vele kleuren contactlenzen. Het enige, niet te onderschatten, probleem is echter vaak het aanzienlijk prijsverschil tussen een bril en een stel contactlenzen. Maar hoe de beslissing ook uitvalt: iemand die niet goed ziet doet er verstandig aan tevoren een oogarts te raadplegen. Het dragen van bril len of contactlenzen zonder deskundig advies kan bij oogafwijkingen, zoals bij voorbeeld aandoeningen van het hoornvlies veel narigheden veroorza ken. Bovendien wordt het bezoek aan de oogarts door de verzekering vergoed. Contactlenzen zijn in zekere zin pre cies als brilleglazen; beide zijn te gebruiken door zowel bijzienden als door verzienden, omdat zij het beeld goed op het netvlies brengen. Door contactlenzen ziet men echter beter dan door brilleglazen. Dat komt vooral omdat contactlenzen praktisch op het oog zitten, terwijl met een bril een zekere afstand tussen het oog en het brilleglas bestaat, het geen bij bijziendheid het beeld sterk verkleint. Bovendien dat geldt met name voor mensen die sterke lenzen nodig hebben is met contactlenzen het gezichtsveld ruimer, want 'buiten' de brilleglazen is het gezichtsvermo gen uiteraard minder. Een praktisch punt is ook dat contactlenzen niet kunnen beslaan door temperatuur verschillen, regen of mist, en bij bepaalde sporten gemakkelijker zit ten dan een bril. Voor vele vrouwen en (vooral) jon ge meisjes gelden daarenboven es- thesische overwegingen; zij willen om het uiterlijk vaak liever geen bril dragen. 'Mannen zijn daar min der gevoelig voor', verzekerde een oogarts. Het aantal vrouwen en meisjes dat geleidelijk aan of di rect al voor contactlenzen kiest, neemt steeds meer toe. Van invloed op de keus voor contactlenzen in plaats van een bril is ook de steeds grotere perfectie van de lenzen (soft-lenzen) en de grote keus (thans 23) uit kleuren. In Amerika is het geen zeldzaamheid dat vrou wen bij mantel, jurk, tas -en schoe nen ook een stel 'bijpassende' con tactlenzen kopen, zodat de kleuren op elkaar zijn afgestemd. gemakkelijk of en af te zetten is. De een is uiteraard handiger dan de ander en hoe jonger dat wil zeggen vanaf zeventien tot achttien jaar hoe gemakkelijker het lukt. Het duurt echter in het algemeen twee tot zes weken voordat men aan contactlenzen gewend is, maar dan zijn zij ook te dragen van de mor gen tot de (late) avond. I n het begin kunnen contactlenzen nog wel eens een prikkelend gevoel veroorzaken. Dat komt doordat de randen daarvan, vooral bij het opzij en omhoog kijken, de oogleden ra ken. Maar dit euvel is de laatste jaren door de ontwikkeling van de zogenaamde softlenzen (een zacht plastic met dezelfde optische eigen schappen als glas) belangrijk min der geworden. Deze kunststof is na melijk zo soepel dat de randjes be ter weggeslepen kunnen worden. Het bezwaar van softlenzen is echter dat ze moeilijker te desinfecteren zijn en dat ze duurder maar tevens minder duurzaam zijn. Da Vinei Er is veel verbeterd sinds Leonardo da Vinci in 1508 de gedachte ont wikkelde een lens op de oogbol te zetten en daarmee in féite de con tactlens uitvond. Het duurde tot 1887 alvorens een fabriek van kunst ogen in Duitsland een ooglens uit glas vervaardigde. Maar het bleef bij enkele aantallen en tot vlak voor de tweede wereldoorlog werden contact lenzen slechts gemaakt voor zeer speciale gevallen die met een bril Vuiltje Er kleeft in feite maar een nadeel aan contactlenzen, buiten de relatief hoge prijs. Dat is, dat een vuiltje in het oog tussen hoornvlies en lensje extra lastig en hinderlijk is. Boven dien is het wennen; het vraagt ge duld, terwijl een bril daarentegen niet te helpen waren. Na 1945 zagen een paar Amerikanen brood in fabrieksmatige serie-pro- duktie. Maar toen er klachten kwa men van mensen die nadelen onder vonden van deze 'confectip'lenzen en die klachten via de internationale vakbladen de medische wereld be reikten, kwam er een terugslag. Daar kwam bij dat contactlenzen werden aangeschaft zonder medische controle en begeleiding. De laatste jaren is er een sterke opleving van de vraag te bespeuren, maar nu worden contactlenzen ook precies op maat van de kromming van het hoornvlies gemaakt, waarna aan de voorzijde de sterkte van de lens wordt ingeslepen. Dit vraagt veel (slijp)werk en dit maakt contactlen zen tamelijk duur; circa 350 tot 400 gulden voor de harde- en 550 tot 600 gulden voor de softlenzen. Contactlenzen zijn kleine, uiterst dunne, plastic lensjes, die 'drijven' op het traanvoebt van het hoorn vlies en door de zuigkracht daarvan kunnen ze niet uit zichzelf uit het oog vallen. .Ze zijn onzichtbaar en ongevaarlijk. Aangeraden wordt de lenzen bij het baden of zwemmen uit te nemen om het gevaar van verlies te voorkomen. Leesbril In tegenstelling tot brilleglazen valt er in contaclenzen geen dubbele fo cus te slijpen. Dat betekent soms dat de leesbril nodig blijft. Het probleem van bijzienden en verzien- den is namelijk dat de lichtstraal niet precies op het netvlies valt (brekingsafwijking), hetgeen met contactlenzen te verhelpen is. Maar oudzienheid of presbyopic wordt veroorzaakt doordat de souplesse van de ooglens en daardoor de rtio- gelijkheid van dichtbij 'instellen' is verminderd. Dit verschijnsel doet zich in het algemeen echter pas voor bij mensen die ouder zijn dan vijfenveertig jaar. Tot besluit de kosten. De zieken fondsen betalen geen vergoeding voor contactlenzen, tenzij die me disch (door de oogarts) noodzakelijk worden geacht. In dit geval wordt een tegemoetkoming gegeven van negentig pet met een maximum van 240 per stel. Daarentegen betalen dp ziekenfondsen wel een bepaalde ver goeding op brilleglazen en voor kin deren tot zestien jaar een bijdrage in de kosten van een montuur. De opticiens geven echter kortingen van tien tot dertig pet. op brilmon turen. De particuliere verzekeraars vergoe den in het algemeen niets; noch voor contactlenzen, noch voor bril len. Tegen een betrekkelijk geringe pre mies zijn contactlenzen te verzeke ren'tegen breuk,'verlies en diefstal. door willem-jan martin an een onzer verslaggevers MMEN De directie van Peiger in mmen heeft bij het gewestelijk beidsbureau een collectieve ontslag- rgunning gevraagd voor twintig erknemers. De twintig met ontslag 'dreigde werknemers zijn ex-stakers, e na een werkonderbreking van "kele maanden, sinds 15 augustus eer bij Peiger werken. De Industrie- end NW, die in augustus met elger overeenkwam dat alle stakers rug zouden worden genomen, heeft middels met gerechtelijke stappen idreigd. ontslagvergunning is aangevraagd "dat er volgens de directie geen Mk is. Het terugnemen van de sta- !rs als onderdeel van de overeen- ttnst met (Je Industriebond NVV zou >°r het bedrijf te zware financiële '^sequenties hebben gehad. Zowel de ensen voor wie ontslag is aange- aagd als de 103 employees, die nor aal zullen blijven doorwerken, zijn bhftelijk ingelicht. Agens hoofdbestuurder J. de Jong n de Industriebond NVV staat de nd op het standpunt dat Peiger de 'ereenkomst zal moeten nakomen. a bond zal zich in verbinding stellen et de verschillende instanties, die ;n beslissing moeten nemen over het entueel verlenen van een ontslag- rgunning. Indien de ontslagaanvra- wordt verleend zal de Industrie and de on(slagkwestie voor de rech- brengen. Het jaar loopt al behoorlijk naar zijn eind. Wie wellicht in zijn hoofd had De Elpee Van 1972 te maken, moet 'het grote mes' in stelling brengen. Op het moment dat dit stukje vorm krijgt, stormen de laatste gegadigden hijgend binnen en deponeren hun jongste produkten dampend eri wel op de recensie-desk van Trouw/Kwartet: Lou Reed zijn tweede solowerkstuk Transformer, Country Gazette (de olijke uitzendkrachten die begin dit jaar de Burrito's tijdens hun concerten hier versterkten) de elpee A Traitor In Our Midst en Poco zijn A Good Feelin' To Know, terwijl in de verte de Everly Brothers komen aanzetten met Pass The Chicken Listen! Het wordt nog dringen. Een bespreking van al dit spul zal echter vooralsnog minstens tot de volgende keer moeten wachten. Eerste indrukken dienen te bezinken en dan te worden gevolgd door impressies op het tweede, derde, vierde etc. gehoor. Tot die tijd een greep uit bijna zo recent materiaal, dat deze procedure reeds aan zich voltrokken zag. En dat wordt dan allereerst de beloofde (een maand geleden in het verhaaltje over The Allman Bros) dubbel-elpee met een selectie uit het groeps- en studiowerk van de overleden gitarist Duane Allman. Duane Allman/An Anthology (Capricorn Records 2CP 0108) heet de koppeling, die het fenomeen belicht in al zijn kunnen op voornamelijk de slide-gitaar en 'in the lead'. Daarvoor werden (uit de studioperiode) zulke bekende nummers opgenomen als Wilson Pickett's versie van Hey Jude, Aretha Franklin met The Weight, Games People Play in de uitvoering van de eveneens overleden blazer King Curtis, en Layla van Derek and the Dominoes (magistraal samenspel met Erich Clapton!), maar gingen bijvoorbeeld ook de archieven open voor niet eerder vrijgegeven materiaal als een BB. King-medley door de groep Hourglass, waarin ook broer Greg opereerde, Jack Dupree's Going Down Slow (Hourglass zonder Greg, maar mèt de latere Allman Bros-bassist Barry Oakley; een van de zeldzame nummers, waarin Duane zingt) en Taj Mahal Don't Keep Me Wondering door de Allman Bros Band. Tussen de4e uitersten in zitten dan nog prachtige gitaarpartijen ten behoeve van Clarence Carter (The Road Of Love). John Hammond (Shake For Me) Boz Scaggs (Loan Me A Dime), Johnny Jenkins (Rollin' Stone, Down Along The Cove) en Delaney Bonnie (Livin' On The Open Road), en is er natuurlijk het nodige gelicht uit de drie totnutoe uitgebrachte elpee's van de Allman Bros Band. Al met al nauwelijks nieuwe muziek dus, maar als een indruk van Duane's vloeiende en zeer inventieve spel warm aanbevolen en de moeite meer dan waard om misschien niet zo interessante nummers (dat zijn er niet zo veel) zonder mopperen op de koop toe te nemen. Bijgesloten is bovendien nog een boek met sfeervolle fotografieën en een aandoenlijke biografie, geschreven door ene Tony Glover. Mooi hoor. Bij dit voornamelijk op De Blues geënte geweld sluit wel aardig aan een noodgedwongen bescheiden besprekinkje van de laatste van TAJ MAHAL, die Recycling the blues other related stuff (CBS S 65090) werd genoemd. Noodgedwongen, want Taj is na allerhande omzwervingen (zijn 'groep bood onder meer onderdak aan lieden als Ry Cooder en Jesse Edwin Davis) weer op het nest (de traditionele blues) teruggekeerd, en ook al is dat wat deze elpee betreft een uiterst vrolijke aangelegenheid (de 'live'-kant in ieder gevól): van blues in deze vorm weet ik te weinig om er enige zinnen van Gewicht over te kunnen formuleren. Ik vind het prima muziek, maar misschien wil een of andere blueskenner mij nog eens komen helpen met de rationalisatie. Verder met de elpee Stir Don't shake (Harvest SHSP 4021) van Southern Comfort, de band die in een vroeger verleden Ian Matthews begeleidde. Tja, het blijft hezelfde euvel: de jongens kunnen onwaarschijnlijk goed met de in country en folksferen gestemde snaren overweg (banjo, ntandolien, steelgitaar, het is er allemaal), maar het blijft allemaal te dun, te iel en te oppervlakkig. Niet dat het nu stukken scheelt, maar het is wel genoeg om na een paar keer draaien behoorlijk drenzerig te worden. Kortere en krachtiger (dat vooral, even doorstoten mannen) nummers zouden het zaakje zó kunnen redden en de huidige zeurkouserij met sukses buiten de deur houden. In het eigen werk, dat voornamelijk op de eerste kant is geconcentreerd, gaat het nog wel. maar na omdraaien van de plaat. pfff, hou je hart maar vast. Meer nieuws in de afdeling Zeurkousen via James Taylor, die op One Man Dog (Warner Bros BS 2660) zijn inmiddels vrij gebruikelijke mengseltje van licHt-huppelende, soms bijna Latijnsamerikaanse ritmiek en gesloten mineur-akkoorden weer eens een keer in een nieuw kompositorisch jasje heeft gewurmd. Of nieuw: het enige nummer dat wérkelijk afwijkt is de opnieuw gearrangeerde, Brits klinkende 'traditional' One Morning in May, waarin Linda Ronstadt fraaie etherische tegenzang levert. Het is even 'mineurig' als Taylors eigen werk, maar het meer open karakter doet weldadig aan. Het lijkt wel of James voor het overige alleen voor zichzelf, niet duidelijk op anderen gericht, steeds hetzelfde liedje staat te zingen. Bescheiden uitzonderingen vormen hierop misschien nog de nummers Jig en Dance. Tot slot een zeer matig bezette rest- kategorie. Op het reserve-bankje zit slechts een eenzame zanger/gitarist/komponist Casey Kelly met in zijn hand een eerste gelijknamige soloplaat (Elektra K 42121). Ach ja. Als het goed is, staat er in Haarlem ietsgroots te gebeuren. Twee maan den lang (althans voorlopig) zal het gemeentebestuur een beroep doen op de milieubewuste gevoelens van zijn onderdanen. Dit via de actie 'Herge bruik Afvalglas', die vandaag van start gaat, want in deze 'dynamische' tijd begint er iets niet gewoon, maar gaat alles van start. Wethouder drs. P. J. van der Ham, die samen met milieuconsulent Luyken het initiatief tot deze actie heeft genomen, vindt, dat er niet genoeg kan worden ge sproken over milieuproblemen. Dit komt mede door de politieke partij (D'66), waar hij lid van is. Hij be schouwt dan ook de glasinzamelings actie, die Haarlem als eerste gemeente in Nederland op touw heeft gezet, slechts als een begin. Het gemeentebestuur heeft kans ge zien en ook een aantal grootioinkelbe- drijven en middenstandsorganisaties voor dit project te interesseren en het looord of liever de daad is nu aan de inwoners van Haarlem om ervoor te zorgen, dat gebruikt glaswerk voor taan niet meer verdwijnt in de vuil nisbak, maar in de dertien containers, die verspreid in Haarlem zijn neerge zet. Zoals bekend, (twee maanden geleden heeft daarover in 'deze krant nog een verhaal gestaan) is de Verenigde Glasfabrieken in Leerdam momenteel bezig met een proefproject om ge bruikt verpakkiitgsglas om te smelten tot niéuw verpakkingsglas. Technisch is dat mogelijk, maar een van de belangrijkste voorwaarden is een con stante stroom afvalglas. Gedacht wordt aan minimaal 6500 ton en het gemeentebestuur van Haarlem tvil daar ook een steentje toe bijdragen. Het gaat daarbij om transporten van 12 ton. Op de containers is de pak kende slogan 'Aan 't milieu gedach- t..hier het glas gebracht' geschil derd om duidelijk te maken, dat hier in alleen maar glas moet worden gedeponeerd en geen proppen papier of bananenschillen, want daar zijn weer andere bakken voor. Het gemeentebestuur doet in principe op alle burgers een beroep om bij te dragen aan een schoon en beter mi lieu, maar men is al blij als tien procent van de inwoners gehoor geeft aan deze oproep. De gemeente heeft 4000 gulden in het glasproject gesto ken, afkoinstig uit het milieufonds, waar Haarlem over beschikt. De opzet is echter, dat het project zichzelf gaat financieren. Wanneer de zaak een maal loopt en het aanbod zo groot is dat de inzamelings- en transportkos ten nihil zijn, moet het mogelijk zijn om dit project bedrijfseconomisch te laten draaien, aldus wethouder Van der Ham, die planologie en milieube heer in zijn portefeuille heeft. Het streven is, dat het een financieel renderende zaak gaat worden. Niet alleen komen voor de gemeente er dan de kosten uit, maar bovendien roil de gemeente van het geld, dat het project op den duur als 'meerwaarde' oplevert, extra bomen kopen voor die buurten, die best wat groen kunnen gebruiken. Dit onder de door de we thouder zelf geopperde leus: 'Flessen door de gaten, bomen in de straten'. De bewoners van die buurten, die ontevreden zijn over het te weinig aan groen in hun omgeving, weten, wat hen te doen staat. Nog meer glazen potten en flessen kopen, de inhoud zo snel mogelijk consumeren en dan, hup, de container in. Als na verloop van tijd blijkt, dat er nog geen boompje in hun buurt is bijge- plant, hebben ze bij het gemeentebe stuur van Haarlem geen recht om beklag te doen. Ze hebben het aan zichzelf te wijten en hadden gewoon nog wat meer moeten consumeren aan glasproducten- gggjjp pg m iJjjipï EINDHOVEN Het voormalige kerk bestuur van- de Eindhovense St. Lam- bertuskerk, die nu al meer dan een maand bezet wordt gehouden, wil een kort geding aanspannen tegen mgr. J. Bluyssen, bisschop te 's-Hertogenbosch. Inzet van dit geding, dat waarschijnlijk volgende week plaats zal hebben, is dat de bisschop de kerkelijke wetten bij het sluiten van de Lambertuskerk en het ontslaan van het kerkbestuur daar van, verkeerd gehanteerd 2ou hebben. Raadsman van het kerkbestuur is de Eindhovense advocaat mr. Dom. Dit kort geding staat niet in kerkverband met de bezetting van de Lambertus kerk. Het kan daar mogelijk wel con sequenties voor hebben. Het is de eerste maal in de geschiede nis dat een bisschop voor de rechter wordt gedaagd. Mgr. Bluyssen is ove rigens gistermorgen naar Rome ver trokken, waar hij tot en met de vol gende week dinsdag besprekingen zal voeren, onder andere over het pro bleem Lambertuskerk. ROTTERDAM De rechtbank in Rot terdam heeft gisteren de 54-jarige Rotterdamse bankierszoon en oud-we reldkampioen bridgen B. S. veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee maanden onvoorwaardelijk wegens het ontduiken van de belasting. Tijdens de behandeling van de rechtzaak twee we ken geleden had de officier van justitie mr. P. A. H. Bos een half jaar gevan genisstraf geëist. S. had een winst van een kwart mil joen gulden voor de belastinginspec tie verzwegen. Hij had dit bedrag overgehouden aan een transactie rona de Cornelia-hoeve bij het oude Schip hol in 1963. Vijf jaar later ontdekte de fiscus, dat hierover geeh belasting was betaald. S., die door de justitie op zijn hielen werd gezeten, nam de wijk naar Ma rokko. Onlangs bij zijn terugkeer naar Nederland werd hij gearresteerd. De bridge-kampioen ziet de kwart mil joen als speculatiewinst, waarover geen belasting verschuldigd is; de recht bank beschouwt het bedrag als bemid- delaarsloon. NEW YORK (ANP) Nederland heeft de Verenigde Naties een bijdrage van 50.000 gulden toegezegd voor 1973 voor het VN-fonds voor Namibië (Zuid- West-Af rika). Dit heeft de Nederland se senator mr. F. H. Piket (CHU) gis teren verklaard in de beheerschaps- commissie van de algemene vergade ring van de Verenigde Naties. Een van de acht struisvogeltjes die onlangs werden aangekocht door het Noor derdierenpark te Emmen, heeft zich in de groep niet kunnen handhaven. Het beestje, nog geen twee maanden oud en afkomstig van een struisvogelfarm in Afrika, is nu opgenomen in het huis van de directeur van het park, de heer Rensen. Hoewel de struis van aanleg een erg schuwe vogel is, ontpopte dit moeilijke beestje zich als een gezellig huisdier. De dochter van de Rensen, Maaike, voert hier boerenkool (bepaald geen Afrikaanse lekkernij) aan haar nieuwe huisvriend, die de naam 'Amro' heeft gekregen. Ongeveer 20 Surinaamse kinderen ver trekken vandaag van Schiphol voor een kerstvakantie bij grootouders of andere venvanten in Suriname. Het zijn jongeren in de leeftijd van 8 tot 14 jaar, die kerstfeest en oud- en nieuw in het geboorteland van hun ouders gaa vieren. De kosten voor dit bezoek worden door de ouders gedragen. Op verzoek heeft de stichting Amkef-YM- CA Amsterdam zich met de organisa tie belast. De hoofdjeugdleider Tabe Rienks (47) van het Anker-YMCA- clubwerk in Amsterdam Noord, gaat als begeleider mee. Met de auto worden, vier keer zoveel kilometers afgelegd als met het open baar vervoer. Dat blijkt uit een nieu we berekening van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. In de laatste tien jaar (1961-1971) is het aantal reizigerskilometers in ons land met ruim 150 procent toegenomen. Die stijging komt bijna geheel voor reke ning van de personenauto. In 1971 werden in totaal bijna 100 miljdrd reizigerskilometers verreden. In 1961 waren dat er 42,8 miljard. De Italiaanse stad Florence heeft Am sterdam de primeur van het 'witte- fietsen-plan' afgesnoept. Florence zo weet de stichting 'Fiets' te melden gaat een groot deel van de stad afsluiten voor het zo langzamerhand terroriserende autover keer. Teneinde de automobilisten niet geheel te ontrieven heeft de gemeente Florence vijfhonderd fietsen aange kocht met een afwijkende frame- bouw, om diefstal zo veel mogelijk te voorkomen. Deze fietsen staan gratis ter beschikking van de autobezitters, die hun wagens nu aan de stadsgrens moeten achterlaten. Voordat de ge meente het fietsenplan nam heeft zij advies ingewonnen bij de oud-wereld kampioen wielrennen Gino Bartali, waarmee niet gezegd wil zijn dat de automobilisten die Florence aandoen verondersteld worden als gekken op hun gele fietsen door de stad heen te jakkeren. Naar verluidt bestaat daar ook niet zo veel angst voor, daar automobilisten doorgaans te kwabbig en te buikig zijn om zich anders dan als oude heertjes per fiets voort te bewegen. 'Dat ging toch wel bijzonder snel, mensen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7