)en Uyl en Andriessen braten toch met elkaar haal 'n kerstkado vooruw zomervakantie Prijzen verlaagd van driehonderd artikelen Siitouropa* Particuliere avond-universiteit trèkt Ruppert sal resultaten registreren 't'e^u 50.000 Palermo oor »a lizend gulden een iet betaald, van ',t Van Veen AlsAirtourNespanda u adviseert: Watdoetudan? 'n advies van Airtour Nespanda Het weer Drs. Bergman: gewone universiteiten schieten voor avond-student tekort Al duizend juristen staan ingeschreven UW/KWARTET VRUDAG 15 DECEMBER 1972 BINNENLAND T3/K5 ADVERTENTIE onze parlementsredactie buitt Jï HAAG De fractievoorzitters van de PvdA en KVP drs. Den Uyl en mr. Andriessen zullen "oude! r wordt verwacht toch praten over de vorming van een progressief minderheidskabinet. Informa- inden rerzoek van informateur Ruppert ten beide partijen gisteren uitvoe- lsda8 over de mogelijkheid van zo'n er} G rek nagedacht. De fractievoorzit- j'0?1 ran de PvdA, drs. Den Uyl bleek V1! loe bereid. Mr. Andriessen zal den: laag nadat hij overleg zal hebben nevi' eegd met de fractievoorzitters van le reide andere confessionele partij- mr. Biesheuvel (ARP) en drs. 1 bus (CHU), het standpunt van wbur fractie meedelen. Verwacht wordt ne P er dat er tegen het gesprek geen ima grote bezwaren worden aangete- terd; Andriessen verklaarde eerder de- dèeek nog dat een gesprek met drs. Uyl weinig zin zou hebben omdat kefde constructie-Den Uyl aan de slechts de rol van bijwagen zal ïse V Jen toebedeeld. Ondanks deze ver- ag 21 ng heeft dr. Ruppert de beide rk gi Bui iel lijnen nader worden besproken. T h ni': Of is al MSTERDAM Met een ge was niddelde van duizend gulden er dag stromen de giften voor tterl 'alermo' binnen! De Trouw- iden 'mrtet-actie ten bate van het ■srk van de Waldennen in de oofdstad van Sicilië slaat bij- wtder goed aan. Het is hart verwarmend te ervaren dat zo- tien daadwerkelijke belang- v!, Itlling tonen voor evangelische 5 rbeid op een voorpost. Het is iet minder verheugend, dat 3 n Nederlandse protestanten op 163 wijze deelnemen aan het ulpwerk van de protestantse 13'1 erken in West-Duitsland en Zwitserland, die samen de bouw an een indrukwekkend oecu- ,ot r nei}^c^ centrum voor dienstver- 70. wing in het oude Palermo mo- '5; elijk maken. d['' lonk zij de steun van onze beij eierskring lijkt het er alleszins &P, dat we in januari aan ds. 'an(wcia en de zijnen f75.000 >oor de bouw van het kinder- g«fs odje én een speelplaats in het 0 ieuwe centrum 'De Noteboom' DEI unnen aanbieden. En daar- K laost mogelijk toch geen (Hl 'rome wens zouden we - j 'raag Piëtro Panascia en z'n J, j vrouw, die een leven Idng gepi- irei mierd hebben onder onvoor- lyj telbaar moeilijke omstandighe den, willen uitnodigen voor een roek aan Nederland, teneinde on het Trouw-Kwartetbedrag versoonlijk aan te bieden, na wens U allen. Het echtpaar is 29 nog nimmer buiten Italië ge- jtin oeest! Maar dan moeten we nog mil ren volhouden. Wie nog om miwelke reden terzijde bleef staan 69 - wordt nü gevraagd met ande- ste en de ontbrekende 25.000 te 1 ealiseren. Het betekent waar- tchtige steun aan koninklijk oerk! blijft: Op naar de 2.3. 75.000 voor ds. Piëtro Pana- wi cia en de zijnen. chi itften zijn welkom onder ver at u6 /19 Soulaas voor Palermo', 9- "ia het centrale gironummer 1 >an de NV De Christelijke Pers 39. Amsterdam 26 92 74. Of op ton [aar rekening bij de Ned. Mid- "J r^tondsbank, Herengracht, ynsterdam, no. 69.73.60.768. h* ™0r Amsterdam en omgeving: 38 l&neentegiro X 500. fractievoorzitters gevraagd of zij een gesprek willen of niet. De KVP-fractie vergaderde gisteren urenlang over de ze kwestie. Drs. Den Uyl van zijn kant liet echter weten tegen een ge sprek geen bezwaar te hebben. Extra parlementair? 'Is het program voor ons echter niet aanvaardbaar dan zullen we tijdens de eerste parlementaire discussie al te gen het kabinet zeggen: ga heen', aldus mr. Andriessen. De fractievoor zitter zei ook te verwachten dat er zich in de kabinetsformatie nog wel eens een stadium zal voordoen waarin PvdA, PPR en D'66 meer belangstel ling zullen hebben voor de vorming van een extra-parlementair kabinet dan nu het geval is. Het schaduwkabinet van Den Uyl is gisteren in allerijl bijeengeweest om zich over de programmatische punten lerfn onzer verslaggeefsters "itd* I HAAG Minister Van Veen hee derwijs en wetenschappen) »ak i t gistermiddag tijdens een te h' enkomst met de voorzitters hJj de colleges van bestuur van Vout iniversiteiten en hogescholen Dnde igedeeld, dat hij vast van plan 'gesP jet bij stuk te houden wat be- 3n'g thet uitvoeren van de college- d! «et. heeft ook laten weten dat het de aan t van coueges van bestuur is deze uitvoering van de wet mee eet erken. ens het overleg van gistermiddag te el gebleken, dat het uitvoeren van OOO-gulden-wet binnen de hoge- en en universiteiten heel wat n§ N lijkheden zal opleveren, maar dat olleges van bestuur toch op korte kse ijn het tot stand komen van een won ale administratie van collegegeld- embi tige studenten zullen bevorderen, taedl lalatige studenten zal individueel uwei zen worden op de verplichting tot betalen van het collegegeld ter te van 1000 gulden. :llen betreft de formaliteiten ten aan- akm, van uitstel van militaire dienst en te van kinderbijslagverklaringen i4o staat in het communiqué dat na iverleg is uitgegeven, geheel onaf der elijk van de uitvoering van het gegeldbesluit worden gehandeld, eij ïjeenkomst, die op het ministerie gehouden, duurde onverwacht dec4door de ve^e kritiek, die er van itwij van colleges van bestuur uilen Seuit °P de uitvoerbaarheid van iaatregelen, die minister Van Veen voorgeschreven. Op 23 januari :n de minister en de colleges van iur opnieuw bijeen. Dan zullen de fties voor het niet-nakomen van de Drs. Den Uyl Mr. Andriessen van het progressieve minderheidskabi net te beraden. Vooral de punten die mr. Andriessen al bij voorbaat heeft verworpen zijn uitvoerig aan de orde geweest. Globaal is ook over andere programmapunten gesproken. In deze kring denkt men een kabinet te kun nen formeren wanneer het program niet bij voorbaat door de KVP wordt afgewezen. Marcus Bakker (CPN) die gisteren een gesprek met informateur Ruppert heeft gehad zei een progressief min derheidskabinet in veel opzichten te kunnen steunen. Alleen wanneer het kiesstelsel grondig zal worden veran derd trekt de CPN onvoorwaardelijk zijn steun in. 'Invoering van het kies districtenstelsel is zeteldiefstal', aldus Marcus Bakker. De CPN-fractievoor- zitter sprak voor het eerst sinds 1967 met een informateur. 'Dat was met Zijlstra. Maar die moest die kleine fracties wel raadplegen omdat hij zo graag met Van Mierlo kennis wilde maken', aldus Marcus Bakker. Hammerson BOZ AMSTERDAM Het financieringsar rangement dat de BOZ-deelneming Hammerson BOZ Property Corporati on heeft gesloten met de Belgische verzekeringsgroep Assurance Generale is van soortgelijke aard en minstens van dezelfde grootte als de overeen komst met het pensioenfonds grafi sche bedrijven 100 min.). Dit is op een aandeelhoudersvergadering meegedeeld. De vergadering keurde een statuten wijziging goed, die zich vooral toespit ste op het creëren van de mogelijkheid van uitgifte van preferente aandelen om een mogelijke overval te voorko men. Even verder lezen.Want een advies van AirtourNespanda kan je niet zo maar in de wind slaan. Immers, Airtour Nespanda bezorgde honderdduizenden mensen in de afgelopen jaren een zeer prettige vakantie. Daarom is het een goed advies een kerstkado te halen. Speciaal voor uw zomervakantie. W^t het is? Wel, ondermeer de kennismaking met een nieuwe naam: Alrtouropa. Wanneer u morgen die naam noemt bij uw boekingskantoor, krijgt u een geweldig kerstkado. U moest het maar doen, vindt Airtour Nespanda. Want dan weet u morgen meer over... Ministerie bekijkt premieverhoging ziektekostenverzekering Van een verslaggever DEN HAAG/UTRECHT Sinds het van kracht worden van de prijzencalculatiebeschikking heeft de Economische Controle Dienst met ongeveer 3.000 bedrijven die hun prijzen hadden verhoogd contact opgenomen én-in 300 gevallen aangedrongen op gehele of gedeeltelijke ongedaanmaking, omdat de prijs verhogingen niet of niet geheel in overeenstemming waren met de beschikking. Overigens, zo blijkt uit een medede ling van een woordvoerder van econo mische zaken, is de medewerking van het bedrijfsleven aan het naleven van de prijscalculatiebeschikking 'zeer be- bevredigend'. In bijna alle gevallen hebben de desbetreffende bedrijven 't verzoek tot prijscorrectie opgevolgd. Daardoor heeft de Economische Con trole Dienst in slechts tien gevallen proces-verbaal wegens overtreding van de beschikking opgemaakt. De prijsverhogingen, waartegen de ECD is opgetreden, betreffen artike len, die van belang zijn voor het gemiddelde prijsniveau, voor het prijs indexcijfer zowel als voor belangrijke artikelen. Er is eigenlijk geen sector van het bedrijfsleven te noemen, die er uitspringt, aldus de woordvoerder van het ministerie. Een ingrijpende prijsverhoging is de premieverhoging voor de particuliere ziektekostenverzekering, die binnen kort ingaat. Het ministerie van econo mische zaken heeft met de vertegen woordigers van de ziektekostenverze keraars over deze zaak gepraat en is ervan overtuigd, dat deze bedrijven inderdaad met aanzienlijke kostenstij gingen te maken hebben. De verzeke raars hebben daarom het fiat van het ministerie gekregen, dat overigens nog nauwkeurig narekent of in alle gevallen de premieverhoging wel ge heel gerechtvaardigd is. Mocht dat niet het geval blijken, dan zullen de premies weer omlaag moeten tot bin nen de norm van de prijscalculatiebe schikking. De prijscalculatiemaatregel van de re dering kan de feitelijke ontwikkeling op het prijzenfront niet ongedaan ma ken. Maar met deze maatregel mits krachtig toegepast kan echter wel een terugdrukken van de prijsstijging naar de 5procent van het Centraal Akkoord worden bereikt. Dat moet mogelijk zijn gezien de ten onrechte verbeterde winstmarges. Dit schrijft het NW in zijn officieel blad 'De Vakbeweging'. Het NW voelt er daarom niets voor 'om met de wolven in het bos' te huilen dat de prijzen in 1973 veel meer dan met 53A procent zullen stijgen. 'Niet vasthouden aan de doel stelling van het Centraal Akkoord om de prijsstijging tot 5% procent te beperken zou niet minder dan capitu latie betekenen voor ondernemers die proberen te halen wat er te halen is', aldus het NW. (ADVERTENTIE) Eris weer 0 koelhuisboter. Grote hogedruksfeer Van onze weerkundige medewerker De afgelopen dagen heeft zich boven het continent een hogedrukgebied verder opgebouwd en uitgebreid. In het centrum is de luchtdruk tot boven 1039 millibar gestegen (Hongarije). Het maximum blokkeert de oceaande pressies, die gedwongen zijn via het zeegebied ten westen van Ierland naar IJsland of de Noordelijke IJszee uit te wijken. In verband daarmee zal het komende weekeinde droog blijven met meest boven-normale temperaturen. In som mige gevallen dringen de oceaande pressies ook diep in de subtropen door. Als gevolg daarvan bevinden zich in de hogere niveaus dan uitge breide troggen, die soms tot in de tropen zijn uitgezakt. Aan de voorzij de ervan (oostkant) wordt warme lucht tot op hoge breedte opgestuwd, aan de achterzijde dringt koude lucht plaatselijk mist iHVKWn 13.60 H.il UTRECHT Uiteindelijk is het bestaan van wachtlijsten voor rechtenstudenten er de oorzaak van dat in oktober 1974 een particuliere avonduniversiteit van start gaat. Als alles goed gaat tenminste en de energie van de initiatiefnemer tot dit plan, drs. J. F. T. Bergman (31), doet er geen twijfel aan bestaan dat alles goed zal gaan. En zijn ideeën blijken,-in praktijk gebracht, aan te slaan: per februari staan er duizend rechtenstudenten ingeschreven bij de Kring van Utrechtse repe titoren, waarvan hij nu directeur is. En daarmee is de Kring de grootste faculteit van ons land. De Kring bestaat sinds sep tember 1971 en is bedoeld om studenten die overdag geen tijd voor studie hebben of die in razendsnel tempo willen studeren, daartoe de gelegen heid te geven. Drs. Bergman is uiterst som ber gestemd over de mogelijk heden die de gewone universi teiten deze categorieën studen ten bieden. In schrille kleuren schildert hij het onderwijs aan de universiteit en het peil van de daar werkende hoogle raren en wetenschapsmensen. Zelf heeft Bergman anderhalf jaar aan de Utrechtse univer siteit gewerkt: afgaande op zijn visie op zijn vorige werk geefster zou je wel kunnen concluderen dat het niet zo'n leuke tijd was. De Kring van Utrechtse Repe titoren werd opgericht toen wachtlijsten werden investeld voor onder andere rechtenstu denten. Drie mensen, onder wie drs. Bergman, werkten mee aan het beginnende insti tuut. De eerste lichting telde veertig studenten. Merkwaar digerwijs géén studenten van wachtlijsten werden ingesteld op advertenties afkwamen. In januari begon een nieuwe (a- vond)-cursus rechten, met tachtig nieuwe studenten. Het ging kennelijk goed, het idee sloeg aan, er was behoefte aan een universitaire avondoplei ding. Gewoon herhalingen 'Er zijn universiteiten die avondopleidingen verzorgen maar dat zijn gewoon herha lingen 's avonds van de dag colleges. Drie avonden college lopen naast je werkkring, en dan daarnaast ook nog zo'n twintig uur per week stude ren. In andere steden was het soms nog slechter: daar werd maar een gedeelte van de stof behandeld. Het foute van dit principe is, dat je teveel uit gaat van die situatie met een leraar voor de klas en de leerlingen in de klas. De le raar is niet zo belangrijk meer: de impuls moet van de onderwijsvragende uitgaan'. De Kring werkt dan ook met een gemengd systeem: er zijn mondelinge lessen, maar ook schriftelijke. De cursist kan zelf kiezen welk soort oplei ding hij wil gaan volgen. Die keus bepaalt ook de hoogte van het cursusgeld. De werk zaamheden van de Kring van Utrechtse repetitoren liepen zo goed, dat Bergman in maart 'fulltime* ging werken. Tot die tijd was het een soort hobby geweest. Meer richtingen Omdat er van de kant van de cursisten ook vraag kwam naar andere studierichtingen, gaat de Kring zijn activiteiten uitbreiden. Toekomstige stu denten kunnen kiezen uit: rechten, economie, sociologie en geschiedenis. En zodra die opleidingen gerealiseerd kun nen worden (in 1974), is het mogelijk van de Kring een echte universiteit te gaan ma ken. 'Je moet 500.000 gulden heb ben en je moet drie facultei ten kunnen vormen, elk met vijf hoogleraren. Zo zijn de VU. de Nijmeegse universiteit, de Tilburgse technische hoge school en de economische ho geschool ook begonnen. De Kring kan in 1974 dat geld bij elkaar hebben én die drie fa culteiten'. Een half miljoen is een heleboel geld. Maakt de Kring veel winst? 'We hebben tot nu toe met verlies gewerkt, maar dat zal wel veranderen. We werken overigens niet met de bedoe ling winst te maken. Als we een ogenblik zoveel cursisten hebben, dat we geld overhou den, dan gaan we de cursus gelden verlagen'. Geen subsidie De Kring denkt niet, dat er ooit overheidsgelden voor zijn activiteiten nodig zullen zijn. 'We willen geen subsidie, om dat daar zo mee gerommeld wordt. Dat zie je aan de uni versiteiten. Bovendien: het is helemaal niet nodig. De men sen zijn bereid voor onderwijs te betalen, omdat je er het later dik uithaalt. Als je het hebt over gratis onderwijs, dan moet je niet de onderwijs instelling maar de studenten subsidie geven. Dat kan na tuurlijk alleen bij 'goedkope' studies: bèta richtingen kosten veel meer. Studenten moeten kostenbesef hebben, ze moeten niet stude ren omdat ze te lui zijn om te werken of omdat ze er een geschikte partner zoeken. Ik huldig het principe van het liberalisme: de rijkeluiszoon tjes mogen de gelegenheid best hebben om niets te doen, maar dan moeten ze de studie kosten wel helemaal betalen'. Deze visie, die toch meer per spectief biedt voor rijke men sen dan voor mensen zonder veel geld, wordt verkondigd door een man die zichzelf ui terst rechts van de PvdA plaatst en uiterst links van de WD. 'Vroeger aan de univer siteit beschouwden ze me als uiterst links. Nu zeggen ze: de Kring is een besloten vennoot schap. dus dat is rechts, dus het is niet maatschappijkri tisch. De Utrechtse rechtenfa culteit gaat er van uit, dat de student eerst maatschappijkri tisch gemaakt moet worden en daarna leert hij dan wel rech ten'. Drs. Bergman heeft nog een paar opmerkelijke meningen over de universiteit. Zo vindt hij het peil van de weten schappelijk medewerkers over het algemeen niet erg hoog. 'Het zijn vaak kneusjes die het bedrijfsleven niet wil heb ben'. De functie van de universiteit als onderwijs- en onderzoeks instituut ziet Bergman niet zo duidelijk. 'Die taak van onderwijsgeven en onderzoek doen kan het bedrijfsleven veel beter verzorgen. Particu lieren doen dat veel beter. Laat de universiteit maar exa mens afnemen, daar zijn ze volgens de wet voor'. De opvatting leidt ertoe, dat de cursisten van de Kring on derwijs volgen bij de Kring en examens afleggen aan de universiteit. Die extra belas ting voor het wetenschappelijk personeel van de universiteit vindt drs. Bergman gewoon. De universiteit vindt het niet leuk, maar kan er niets tegen inbrengen. De wet zegt niet. dat er alleen examens en ten tamens afgenomen mogen wor den als de student eerst on derwijs heeft gevolgd. Overi gens wil de Kring best ook examens gaan afnemen. 'Eerst wilden we dat niet, omdat we dan zo'n indruk van een 'titelverkopend' instituut zou den maken. Maar nu vinden we het wel reëel om ook exa mens te gaan afnemen. Daar moeien we dan wel» toestem ming voor krijgen natuurlijk'. Als die toestemming er is, kan de opleiding van de Kring veranderen in een gewone avonduniversiteit die niets meer met de andere universi teiten te maken heeft en ook niet meer afhankelijk is van de examen- en tentamenmoge lijkheden elders. Een hele op luchting ongetwijfeld voor beide partijen. Dat de ideeën van drs. Berg man, in praktijk gebracht, aanslaan blijkt wel uit het feit dat per februari duizend rech tenstudenten bij de Kring zul len staan ingeschreven. Daar mee is de Kring de grootste juridische faculteit van ons land geworden. tot op lage breedten door. Blokkerende situaties (we hebben er sinds december 1968 al heel wat ge had) veroorzaken abnormale weersom standigheden. Het is niet toevallig, dat de afgelopen augustusmaand in Moskou met 36 graden Celsius een recordhoge temperatuur voor deze eeuw leverde. Ook de zware neerslag in de herfst op de Azoren. het Ibe risch schiereiland en aan de Rivièra is met zo'n situatie in verband te brengen. In oktober 1972 bevonden zich op 50 graden N.Br. troggen op 75 gr. Wes terlengte en 25 gr. Oosterlengte, dat is respectievelijk over Canada en Po len. Laatstgenoemd systeem gaf in ons land met veel wind uit noordwest tot noordoost te koude weertypen. In no vember was de Canadese trap nog mar weinig oostwaarts opgeschoven, namelijk tot 70 W.L. (de Oosteurope- se liep door naar 40 gr. O.L.), zodat het novemberweer ten onzent nog aan de koude kant bleef. In de huidige maand zien we echter een vore van lage druk van Straat Davis tot de Azoren, zodat de depres sies van de Azoren naar IJsland door lopen en het met de temperatuur in West-Europa allemaal erg goed zit. Het is voor de wintersporters in Mid den-Europa echter niet al te gunstig. De zon en droge hogedrukwind doet daar steeds meer sneeuw verdwijnen en in feite teert men daar nog slechts op de rijkelijke novembersneeuwval. Hoog water 16 december Vlisslngen 9.34- 22.18: Haringvliet a/d Zeezijde: 11.10-23.46; Rotterdam: 12.07- -: Scheveningen 10.46- 23.21: IJmuiden 11.30-: Den Helder 2.13- 14.38; Harlingen: 4.37-17.17; Delfzijl 6.52- 19.46. GASSELTE De familie H. Vos aan de Gieterweg 12 ontdekte gistermor gen in Gasselte brand in de vlak bij de boerderij staande loosse landbouw- schuur. Het landbouwersgezin wist van de 23 daarin gestalde koeien er 15 te redden. De schuur ging volledig verloren evenals grote hoeveelheden hooi, stro en pootaardappelen. Ook een aantal landbouwmachines werden door het vuur vernield. De 15 koeien die kon den worden gered zijn tijdelijk bij landbouwers in de omgeving gestald. De oorzaak van de brand is nog onbekend. De windrichting was geluk kig gunstig omdat zowel de boerderij van de heer Vos als een daar nog naast staande woning anders door de vonkenregen groot gevaar zouden heb ben gelopen. Dieren, goederen, zowel als opstallen waren verzekerd. De schade wordt geraamd op ruim 100.000 gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5