Raadsleden weten nu wat het centrum is Raad Oegstgeest voor belastingverhoging Hazerswoudes raad aan de begroting ABN Spaarbiljet 1972/79 Jubilate's kerstconcert trok twee maal een volle Triumfatorkerk f 100,- groeit naar f150,- Zwammerdam houdt vol Algemene Bank Nederland Kort nieuws uit de omstreken 211 Leidenaars meldden zich bij Eigen Huis Oranje Naseau-mavo organiseert bazaar Acad. examens Visserijberichten TROUW KWARTET VRIJDAG 15 DECEMBER 1972 REGIO )li Katwijk krijgt verfraai ingscommissie ADVERTENTIE KATWIJK 'In de wethouders hebt u uw vertrouwenslieden ge kozen. Ze zijn uw vertrouwens mannen, maar het lijkt alsof ze tegenover u staan. Dat kün niet en dat mag niet', zei burgemees ter A. G. Vermeulen woensdag in zijn antwoord op de felle kri tiek die het college kreeg met na me van de heren Van Raalte ('uw college is een dicteercollege1) en Van Mierlo. 'Wij willen u geen dingen onthouden om zelf wijzer te zijn. Er is vaak lange tijd nodig om met een goed voorbereid be sluit te komen. Daardoor kan het zijn dat u dan over een onder werp niets hoort'. De burgemees ter stelde voor de hele kwestie te bespreken tijdens een vergade ring van het seniorenconvent van de raad, een voorstel waartoe werd besloten. 'Ik hoop dat we erin zullen slagen te komen tot een betere communicatie onder ling dan met enkelen uwer het geval is geweest'. De discussie over het centrumplan is goed verlopen en met weinig informa tie, omdat gebruik is gemaakt van een projektgroep, deelde wethouder Van der Plas mee. De projektgroep heeft geld gekost, maar het plan mag er dan ook zijn. Met de realisering van de bouw kan vermoedelijk eind 1973 een begin worden gemaakt. Dat geldt óók voor de plannen voor Rijnsoever en 't Heen. Diversiteit in sporten leeft ook bij het college, zei wethouder H. Haas noot in antwoord op de opmerkingen van de CHU-fraktieleider J. Vink. De door hem voorgestelde commissie, die voor de verfraaiing var. het dorp zal zorg dragen, was de wethouder even eens uit het hart gegrepen. Met de heer Van Mierlo was wethou der drs. J. Bergman het eens dat het aanbeveling verdient de jaarlijkse geestelijke en culturele lasten' eens in getallen om te zetten. De raad beslist over het al dan niet openstel len van het zwembad op zondag deel de bij de SGP-fraktic mee. Wethouder J. van Dijk vond dat de bouw aan d Tramstraat zo snel mo gelijk achter elkaar moet worden uit gevoerd. Hij was het met de heer J Vink eens dat in Katwijk het ludieke, de sfeer ontbreekt. 'Maar', vroeg hij zich af. 'hoe breng je het ludieke aan'? SYNTHESE Na deze beantwoording door het colle ge van B. en W. op de algemene beschouwingen, begon men aan de puntsgewijze behandeling van de be groting over het dienstjaar 1973. De heer H. van Mierlo vroeg of de water- en gasprijzen omhoog zullen gaan. De gasprijzen volgen de lande lijke norm repliceerde wethouder Bergman. Over de waterprijzen be staat verschil van mening met de LDM. Zolang dat overleg nog gaande is over deze zaak zal prijsverhoging binnenkort niet ingaan. Daar beide partijen voet bij stuk houden zal er wel eens een oplossing dienen te komen. Als wordt besloten tot een historische kostprijsberekening, zoals de gemeente Katwijk die voorstaat, zal de verhoging zéér gering zijn. He* leek de heer L. C. Haasnoot geen pretje te wonen in de huizen die op het voormalige Syntheseterrein zullen worden gebouwd. De ernaast gelegen Drs. A. J. van Raalte: 'Uw college is een dicteercollege'. HAZERSWOUDÊ (.77 IJ-gemeente raadslid E. van Elderen heeft namens de ARP-, CHU- en KVP-fracties tij dens de donderdagavond gehouden (eerste) begrotingszitting de sluitende begroting van de gemeente Hazers- woude voor 1973 'een goede steun in de rug voor het komende beleid' ge noemd. Nu de belastingen voorlopig met honderdvijftig duizend gulden moeten worden verhoogd, wierp dat bij hem toél de vraag op, of het college hiermee niet de weg van de minste weerstand kiest De confessionelen vinden het belang rijk. dat de ingezetenen over goede en betaalbare woningen beschikken 'He laas is dit nog niet het geval', aldus Van Elderen. die eraan toevoegde, dat de 'drie' ernaai streven het percenta ge. dat in dit jaar voor sociale wo ningbouw is uitgetrokken, in 1974 te verdubbelen. De bouw van 35 premiekoopwoningen en 62 woningwetwoningen geeft weer wat soelaas aan de eigen ingezetenen, maar 'we juichen het toe, wanneer in Rhenenburch-oost spoedig kan worden begonnen met woningbouw voor eigen ingezetenen en economisch aan de gemeente gebondenen Aankoop van panden en gronden te behoeven van het bejaardencentrum Driehof moet met spoed worden gere aliseerd. evenals de aanpak van het bestemmingsplan Dorp-Oost Het bestuur van het protestants-chris telijk basisonderwijs te Hazerswoude- Rijndijk moet in 1973 de bouw van een school zien verwezenlijken aldus Van Elderen Nu het muziekonderwijs in 1973 bijna veertigduizend gulden zal gaan kos ten, klinkt het de confessionelen als muziek in de oren. dat het bestuur van de streekmuziekschool Rijnak koord een onderzoek gaat instellen om efficiënter te gaan werken. Volksgezondheid en milieu moeten, aldus de confessionelen zo veel moge lijk via het gewest worden geregeld. De ambulancedienst van de Rijndijkse EHBO moet blijven. Indien maar enigszins mogelijk moet in 1973 worden begonnen met de bouw van een zuiveringsinstallatie in het dorp Het is onaanvaardbaar, dat op de Rijndijk, waar zoveel ernstige onge lukken gebeuren, geen afdoende maat regelen in 1973 kunnen worden geno men. De bijdrage van 23 duizend aan de sportstichting vinden de confessione len 'mooi', maar ze vinden dat er in 1973 méér moet gebeuren. Aan de bouw van een sporthal voor zaalspor ten moet prioriteit worden gegeven. Dat er in 1973 meer (ongeveer twee honderd duizend gulden) wordt uitge trokken voor de pensionkosten van de bejaarden, stemt de confessionelen tot tevredenheid. De bouw van bejaarden woningen evenals de stichting van een dienstverleningscentrum in Rhynenburch worden volledig onder steund. De ARP. CHU en KVP voelen niéts voor het opdelen van de gemeente (het dorp bij Benthuizen en de Rijn dijk bij Koudekerk aan den Rijn). Het college moet alle medewerking verlenen aan de stichting Philadel phia om in Hazerswoude een tehuis te bouwen. De confessionelen zijn het niet eens met de VVD. die in een eerder gehou den raadsvergadering tegenstemde om medewerking te verlenen aan de wo ningbouwvereniging Volksbelang voor de bouw van 35 woningwetwoningen. Deze vereniging heeft zich altijd beij verd voor een goed en aangepast wo ningbestand. Geen eenvoudige zaak PvdA-lid in de gemeenteraad, P. Oos- terhoff, heeft tijdens de algemene beschouwingen b. en ui. wellicht uit een droom willen halen Immers, hei college verwacht, dat de centrale fi nanciering op korte termijn zal wor den beëindigd. De socialist meende uit diverse publikaties te hebben be grepen. dat deze verwachting niet in vervulling zal gaan Het zal voor b. en w. geen eenvoudige zaak zijn, uit de vele gegadigden voor de premiekoopwoningen diegenen te selecteren, voor wie de bouw daad werkelijk zal worden gerealiseerd. In liet recente verleden zijn enige vraag tekens bij hem gerezen over het be leid van het college bij de toekenning van de normale woonvergunningen De VVD-tweemansfractie (A Ber le mon rn K. H. Dekker) is van mening, dat niét van een werkelijke bestuur lijke bundeling in het overlegorgaan Rijnstreek kan worden gesproken. 'Het zal nodig zijn, dat wij als ge meente ons kritisch beraden over de samenwerking in liet overlegorgaan'. In principe zijn de liberalen ervóór, commissievergaderingen openbaar te maken Het tekort van 222.507,74 bij het basisonderwijs moet worden gezocht in et ra voorzieningen als het school- zemmen en de vervoerkosten van de kinderen naar gymzaal en zwembad. 'Wij willen nadrukkelijk stellen dat de genoemde voorzieningen door ons hoog worden gewaardeerd', aldus de VVD-ers. Zij vragen zich af, wat er gaat gebeuren als het plafond van de belastingverhogingen is bereikt. Inventarisatie van alle woningen, die verbeterd moeten worden, lijkt de VVD wenselijk, de door de fractie ingediende voorstellen lot bevorde ring van eigen woningbezit, gekoppeld aan de doorstroming werden nog pens onder de aandacht gebracht. Ook de VVD hoopt, dat in de lopende zittingsperiode van de gemeenteraad de zuiveringsinstallatie in het dorp oost in werking zal worden gesteld. Wat betreft de vernielingen van plantsoenen hebben de VVD-ers b. en w. in overweging gegeven een alterna tieve aanleg van plantsoenen te bestu deren. De bouw van een school voor het openbaar onderwijs in Rhynen burch wordt, aldus de VVD, hopelijk spoedig gevolgd door de vervanging van de protestants-christelijke school De Rhynenburch. 'In het dorp liggen helaas de problemen nog huizen hoog.' Ondanks de inspanningen van de bijzondere scholen zal toch ook hier tot vervanging van de oude ge bouwen moeten worden overgegaan. Als het college van b. en w. niet alle monumenten wil behouden, willen de VVD-ers hierover spoedig ge fa. Öuwehand heeft al bezwaar ge maakt tegen de bouw van woningen op die plaats. Raadslid Van Mierlo pleitte voor een grotere bekendheid van de data waar op openbare commissievergaderingen worden gehouden, omdat er zo weinig belangstelling voor is. D. van Duijn (PvdA) meende dat de reden daar voor moet v. orden gezocht in het feit dat bezoekers niet mogen meepraten. M. A. de Vries stelt daarop voor gelegenheid te geven tot het stellen van vragen aan wethouders en raads leden na afloop van de commissiever gadering. Daarteger bestaat in het college geen bezwaar. Op een vraag van de heer R. D. Buitendijk deelde wethouder H. Haas noot mee dat sollicitaties in de vaka- ture 'chef hoofdafdeling 1', die al meer dan een jaar bestaat, steeds zijn afgesprongen op een huis. Mevrouw M. Ouwehand-Pluimgraaff zag meer nut in uitwisselingen van 'jeugd en sport' dan in uitwisselingen van gemeentebesturen tussen Lowes toft en Katwijk. De heer De Vries vroeg zich in dit verband af of Kat wijk haar blik niet meer op het oosten dient te richten, want daar komen .ok de toeristen het meest vandaan. De heer De Vries vond de controle op brandblusapparaten in scholen, fabrie ken en openbare gebouwen onvoldoen de. Ook vroeg hij naar de mogelijkheid de BB in te zetten bij industriële- en natuurrampen, waarop de kans veel groter is dan een nucleaire ramp. Hij noemde dat laatste een onwezenlijke doelstelling. Met de suggestie waren raadslid L. C. v. d. Plas en burgemees ter A. C. Vermeulen het volledig eens. ONDERWIJS De Voorstraat-Badstraat-Princestraat verdient het predikaat 'centrum'. Vol gens de heer Van Mierlo hoeft het stre ven dit als centrum in stand te houden niet te wroden gesteund door de reali sering van algemene voorzieningen in dit dorpsdeel. 'U moet nu eens met bewijzen komen dat dure apparatuur op de scholen niet worden gebruikt' reageerde wet houder H. Haasnoot fel op kritiek uit de raad. 'Als er bezuinigd moet worden dan eerst op andere dingen en pas dan op onderwijs'. Maatstaven voor de bekwaamheid van een remedial teacher zijn moeilijk aan te leggen omdat voor dit werk nog geen opleiding is. laat staan een diploma. De heer Timmermans meen de dat de oplossing lag in de verla ging van de leerlingenschaal, waar door de onderwijzers zelf meer aan dacht aan hun zwakke leerlingen kun nen besteden. Volgens wethouder Haasnoot is dat niet te doen. Het zou de gemeente ongeveer een half mil joen kosten. De raad heeft besloten een commissie te benoemen die volmacht krijgt tot het plaatsen en aankopen van kunst werken in de gemeente. Uiteraard met een door de raad vastgesteld budget. PvdA'er D. van Duijn betreur de het dat de kunstwerken die in" het bezit zijn van de gemeente, zijn opge slagen in een kluis, waar slechts wei nigen ervan kunnen genieten. Drs. H. van Mierlo (Gemeentebela gen) wil graag worden geïnformeerd over het inzicht van B. en W. inzake het VVV-werk. De heer M. A. de Vries probeerde wederom tevergeefs zijn voorstel een proef van een jaar te nemen met een koopavond in stemming te brengen. Zonder stemming werd de begroting 1973 vastgesteld. De beraadslagingen over het investeringsplan zijn uitge steld tot een volgende vergadering. r. in zes jaar en vier maanden dank zij de samengestelde interest van 6,6% per jaar! bovendien verschuift uw inkomstenbelasting, wat fiscaal voordeel kan opleveren en u krijgt, als u meedoet met het Algemeen Premie Spaarplan, een extra premie elk kantoor van de ABN kan u alle inlichtingen verstrekken over de financiële voordelen van het ABN Spaarbiljet 1972/79. 01 OEGSTGEEST 'In het kader van de financiën kregen wij al verscheidene keren de gele kaart gepresenteerd en wij zijn dus ge waarschuwd', aldus wethouder Temminck van financiën tijdens de begrotingsdebatten. Voorzitter jhr. T. A. J. van Eysenga: 'Oegst geest houdt de vinger aan de pols'. De raadsleden wendden en keerden het gemeentelijk budget, maar de toekomst blijkt weinig mogelijkheden te bieden. Bij de algemene beschouwingen hield de heer P. van Veen (P.C.) zich vooral bezig met het onderwijs. Hij zag vol verwachting uit naar twee gymnastieklokalen, de bouw van de Jenaplanschool en drie klaslokalen t.b.v. de Kamperfoelielaanschool. Mevrouw Gouverneur (KVP) vond het spijtig dat met betrekking tot de sport zo weinig wordt samengewerkt. De WD stelde dat de tol voor een ruim en onbezorgd financieel beleid in het verleden nu wordt betaald. De fraktie toonde zich géén voorstander van invoering van een rioolbelasting. Men was blij met de sportnota. maar betreurde het uitblijven van een cul tuurnota. Mr. Cleton vond het jammer dat het open jeugdwerk niet van de grond was gekomen GEWEST D'66 presenteerde bij monde van de heer Olivier een indrukwekkende ver langlijst. Waaronder: openbare com missievergadering, rioolbelasting, regi onale vuilophaaldienst en een wel- zijnsnota. Drs. De Graaf (PvdA) hield een plei dooi voor het instellen van het gewest Leiden. Hij zag geen heil in de huur- harmonisatieregelingen en bepleitte een zo groot mogelijk contingent wo ningwet- en premiewoningen in Haas- wijk. Burgemeester Esenga ging namens b. en w. uitvoerig in op alle wensen en kritiek. De personele belasting en straatbelasting zullen worden ver hoogd. Op het subsidieverzoek van het Creatief Centrum Leiden kan niet worden ingegaan. Wethouder Thorn zei dat een cultuur nota héél iets anders is dan een sport- dan wel onderwijsnota: 'Het vergt een diepgaande studie'. Tijdens de behandeling van de begro ting ging mevrouw Gouverneur-Van Deene nog even in op de streekmu ziekschool. Uit Oegstgeest zijn 539 kinderen op de school. De vijftig punten tellende memorie van antwoord gaf geen stof tot veel praten. NIEUWVEEN Dinsdag 19 de< ber om 8 uur behandelt de raad Nieuwveen de volgende agenda: stel tot het slopen van de gemi woningen Oude Nieuwveensewe en 26; vaststelling ïnvesterinj gramma; voorstel tot het gar van een lening voor de bouw van eigen woning; vaststelling van bedrag per leerling voor 1973 het basisonderwijs en het buiti woon onderwijs. IJ J KOUDEKERK Zaterdagmiddaj december om 3 uur zal in Koude r V de officiële opening plaatsvinden j het nieuwe ontmoetingscentrum de Geref. kerk. Hoofdingang kei bouw, Dorpstraat 22. KOUDEKERK Op woensda, december zullen de Herv. en G «j. vrouwenverenigingen in de koe van de herv. kerk een Kerstwi houden, 8 uur. Medewerkenden: Vinkers (clarinetspel); en mevr. rfj bree, solozang; koortje onder le f? van mevr. Wijnmalen. D^r HILLEGOM Zaterdagmiddag li nus cember vindt in de schouvvburj fra van Treslong een t.v.-opname p: er voor het N. C. R. V.-programma g liedjes het jaar uit', dat zaterdi december wordt uitgezonden. HILLEGOM Woensdag 22 di eel ber houdt de afd. H'gom van Uj Christen Vrouwen Bond een k< de vond in huize 'Weltevreden'. sl HILLEGOM De Hillegomse len kerstzangavond wordt vrijdag 21 tog cember in de St. Martinuskerk g; den, 19.30 uur. ALPHEN De Stichting Burn iir trum Ridderveld organiseert vrij f" vond om 20.00 uur in 'De Broiup samenwerking met Madonna. een|uu ve-in-show. i LISSE In de Tulpenzaal van tenhuis Welkom werd de jaar; feestavond tevens jaarvergaderin houden van de afd. Lisse van de tti Chr. Bouwvakbond. De voorzittei moreerde het feit, dat de h« »ei Noort wegens ziekte zijn taak i ft beëindigen. Hij is enigermate ht ;n; lende. De heer M. Hordijk was 5( j, lid van het C. N. V., de herei Hooijmeijer en C. van 't Wout den er 25 jaar opzitten. Ondeiïge plaus werden versierselen opgesp )et WOUBRUGGE Zonder enig h monieel vond woensdagmiddag scheepswerf De Dageraad de tewaterlating plaats van de tj,e£ Sursum Corda (UK 172) in aan t heid van de kapitein-reder D. Ka de; uit Urk. Het vaartuig meet erj! 3.2x7.50x3.80 meter. Men hoopt Bns eind januari 1973 afgebouwd te e{ ben voor de proefvaart. iqq Op De Dageraad wordt de kiel g |en voor een kotter, voor rekening v jy] reder Piet Baijs, Den Helder. 0jj( WOUBRUGGE De jaarlijkse jn wijding voor de bejaarden won al< houden op donderdag 21 decemb tig 2.30 uur in Het Oude Raedt ial; waarbij de Plattelandsvrouwei zei gastvrouwen zullen optreden. bet WOUBRUGGE Ondertrouwd te hannes L J Bon en Willem be Koetsier; Cornelis T H Smaknu vai Josephina A van der Salm: Jacot te van der Hulst en Alida W .to.1 Leeuwen. >v9 Getrouwd: Clemens M van der eli en Petronella J van Gerven. gei Overleden: Cornelis Lagerweij ije weduwn van M E Klaassen. I l RIJNSBURG Maandag 18 deo do hoopt ds. J. Catsburg van Katwij 301 Zee een spreekbeurt te vervullen 8' de Herv. Evangelisatie in de [aai achter de Chr. Geref. Kerk. 1 ALPHEN Wat de jeugdzaken .in Alphen betreft, wordt door burge meester en wethouders medegedeeld, dat de Jeugdraad begonnen is aan de ontwikkeling van een beleidsplan voor jeugd- en jongerenwerk. Het ac- commodatievraagstuk zal een onder deel van dat plan vormen. Voor drin gende aangelegenheden zal overigens niet op dit plan worden gewacht; zowel de Jeugdraad als het college zal zich in die gevallen direct bezinnen op mogelijke oplossingen. Met betrek king tot de huisvesting van de socië teit 'Madonna' worden de raad bin nenkort voorstellen voorgelegd. Wat de sportieve activiteiten betreft, de gymnastiekverenigingen vertonen, nu de accommodaties toenemen, ook constante groei. Voor dc besteding van het bedrag van 100.000 beschik baar gesteld voor de bouw van een zwembad in Zwammerdam (welke zaak niet haalbaar was gebleken), be staan nog geen definitieve plannen. Inmiddels heeft het Stichtingsbestuur te Zwammerdam een alternatief zwembadplan ingediend. De door de Zeskampploeg gewonnen geldprijs van 13.500 is nog niet besteed. Het inmiddels ontbonden Zeskamp-comité heeft een voorstel in gediend om deze prijs aan te wenden voor het maken van een vissteiger voor gehandicapten en bejaarden. Als plaats is gesuggereerd het einde van Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het plan van de Stichting 'Eigen Huis' om ongeveer driehonderd koopwoningen in de Merenwijk te bou wen. heeft binnen vierentwintig uur na publikalies in de Leidse pers twee honderdelf aanmeldingen opgeleverd. Zoals bekend is de stichting 'Eigen Huis' onlangs opgericht op initiatief van een aantal gemeente-ambtenaren, die zich ten doel stellen fraaie eenge zinswoningen te bouwen ten behoeve van de z.g. 'middengroep' door opti maal gebruik te maken van de be be staande faciliteiten, zegt de stichting kans te zien de maandelijkse lasten ervan niet hoger te doen oplopen dan gemiddeld ƒ300, de Verlengde Aarkade. waar de Aar uitmondt in de zandwinplas. In ver band met nog uit te voeren werken is realisering nog niet mogelijk geble ken. De verdere realisering van de atletiek- accommodatie voor de A.A.V.'36-C heeft bij het bestuur van de Alphense Sportstichting en het college de hoog ste urgentie in het kader van de sportvoorziening. Onderhandelingen over aankoop van grond, nodig voor een tweede sport veld voor de voetbalvereniging •Zwammerdam' zijn gaande. De moge lijkheden om naast een tweede speel veld een trainingsveld aan te leggen, zijn beperkt. Voor de aanleg van een tweede sportveld in Aarlanderveen is een pl^n ontworpen. Oegstgeest heeft plannen voor weekmarkt OEGSTGEEST Tijdens de begro tingsdebatten kwam het instellen van een weekmarkt ter sprake. De frakties bleken er voorstander van te zijn. Wel werd door de heer Olivier gezegd dat 'quitte' spelen een te hard stand punt is en dat men dus wel bereid moet zijn op de markt toe te leggen. Iets waar de heer Cleton (VVD) het mee eens was, mits het de gemeente niet meer kost dan duizend gulden. Mevrouw Gouverneur (KVP) wilde er 'geen geld in steken' en ook de heer Van Veen (P.C.) vond dat de markt zichzelf moet kunnen bedruipen. De PvdA meende dat er in ieder geval een markt moet komen. De frakties waren het er over eens dat men de markt met twee winkelcentra moet laten wisselen: dan bij het ene LEIDEN In het kader van de aktie 'Kom over de brug' organiseren de leerlingen van de christelijke Oranje- Nassau-Mavo in de Asserstraat van daag van 15 uur een bazaar. De op brengst komt ten goede aan een kin derproject. KATWIJK AAN ZEE Het christe lijk mannenkoor Jubilate gaf, traditie getrouw, weer twee kerstconcerten in de Triumfatorkerk. Beide uitvoeringen trokken een grote schare liefhebbers. Het werd tenslotte een passen en me ten om ze allemaal aan een plaats te helpen. Als dat zo doorgaat, komt er nog eens een derde avond bij. Deze keer deden het Haags Barok-En- semble, de bas-bariton Cor Niessen en de Rotterdamse organist Addie de Jong mee. Kerkconcert Oegstgeest in OEGSTGEEST In de Groene- of Wil- librordkerk te Oegstgeest werd giste ren een concert gegeven door het Toonkunst Orkest Leiden onder leiding van Henk Brièr. Ondanks een concert, terzelfdertijd in de roomskatholieke Willibrordkerk, was hiervoor grote be langstelling. Het programma was althans in opzet voornaam, hetgeen ook gezegd kan wor den van het instrumentale gedeelte voqr de pauze, voor wat betreft de uit voerenden. Hier werkten twee organis ten. Egbert van Goor en Theo Goed hart. aan mee in orgelconcerten met orkest van respectievelijk G. F. Han del en Albert de Klerk. Door het ver schijnen van steeds meer orgelpositie- ven, kleine orgels met één klavier, is het concert in bcs-dur van G. F. Han del bij het publiek bekend geraakt in de .oorspronkelijke stijl en juiste uit voering. Egbert van Goor speelde het technisch zeer verdienstelijk en naar de aard le vendig. hierbij uitstekend terzijde ge staan door Brièr met ziin orkest. Voor- afgegaan door de Symfonia in b-mol, een orkestinleiding tot de wereldlijke cantate nummer 209 van J. S. Bach, behoudens wat onevenwichtigheid aan het begin knap gerealiseerd door dit amateurorkest, volgde het concerto voor orgelpositief en strijkorkest van Albert de Klerk, wat ik een hoogtepunt van de avond zou willen noemen. De Klerk schreef het werk in opdracht van het Ministerie van O. K. en W. in 1964. Hij bezit het geheim om eigentijdse kleur aan te brengen in de doorwroch te vormkennls van zijn grote voorgan gers, die in dit programma zijn naam omlijstten. Juist hierom boeit hij; de ongeschoolde luisteraar herkent steeds de oude wetten. Zijn toegepaste chromatiek verrijkt het harmonisch beeld en de manier, waar op hij in het tweede deel de melodie van 'O Vrieslandt, so vol deughden' Sander van Marion had een, in de goe de betekenis, populair programma op gesteld, zonder nentimentaliteiten en muzikaal verantwoord. Ik had ook niet anders van hem verwacht. Toch over treffen de waarde en ook de zangkwa- liteit van het koor nog die van verle den jaar. Er is hier een duidelijke •groei merkbaar. De indeling van het programma was zo, dat alle partijen, dus ook het publiek, op de goede tijd hun beurt kregen. Het begin, de intrada, was plechtig. Voorafgegaan door een kaarsdrager, schreden de mannen in twee files naar voren en verenigden zich daar, onder wijl Van Marions 'Wij hebben de kaar sen onstoken' zingend. Jubilate's zang getuigde van grote toe wijding en sterke concentratie op de dirigent, die het grote koor voortref felijk beheerste, de klank nuanceerde en meestal het hier zo gevaarlijke for te niet de ruimte gaf. Een heel goede prestatie was, onder meer, het tweede en derde koraal uit Bachs Cantate 140 ('Wachet auf'), waarbij het Haagse en semble een gave partij speelde en Van Marion zijn deskundigheid in het bij zonder bewees. Ook een Frans kerstlied klonk, samen met de solist, verrassend goed. Cor Niessens aandeel bestond in afwisse lende samenzangen met het koor en enkele soli, waarvan mij in het bijzon der zijn beheerst-bewogen, edele stem in 'In dulci jubilo' en Albert de Klerks 'Gloria in excelsis' troffen. Het orkest vervulde zijn taak klankrijk en nauwlettend. Dit gold in niet min dere mate de zeer bekwame organist, die onder andere ook het publiek be geleidde Johan van Wolfswinkel varieert, is verrassend fraai. Theo Goedhart speelde zijn solopartij tech nisch beheerst en vooral muzikaal. Hot orkest was uitstekend op dreef, met name in het rondo aan het slot. Eén van Bachs kleine missen, zo ge noemd, omdat zc slechts uit een Kyrie en een Gloria bestaan, vormde het sluitstuk van dit belangwekkende con cert. Hoewel stijlbewust, werd de in terpretatie ontsiert door technisch on- vermogen van het solistenkwartet: Joke Torrepaal. Jannie Schellinger hout, Jan de Vries en Aad Hasenond, wier stemmen te gutturaal geplaatst zijn en dientengevolge in de colora tuur op het punt van de zuiverheid fa len. Hetzelfde euvel was op te merken bij de sopranen en mannenstemmen van het kleine koor, hoewel het Kyrie aanvankelijk het beste deed venvach ten. Brièr leidde echter met vaste hand alles naar een goed einde. Het lliji LEIDEN. 13 december Ges. J-. mej. E. Gottschalk geboren te i t venhage en thans aldaar wonei gepromoveerd tot doctor in de 'O teit der letteren op proefschrift teld 'Gemeit geschichte eines i schen Wortes'. De promotor was dr. C. Soeteman. Doet. ex. Turkse taal- en letterlPali de heer D. Koopman c.l. (Leidentwi erf oo f ond er u e!e: SCHEVENINGEN 14 december v!i richten Besommingen trawlers S 8140. Besommingen kustvissers: SCH L. KW 106 1075. KW 124 9365: TH 43 21! Besommingen spanvlssers. SCH 43 en 5880; UK 89 en UK 218 5215: UK 163 1 242 4750. Ulp Noteringen per kg: tong g 12,51-13,3! erh gm 12,69-12,8 'Jj tong km 12,14-12,4 m tong I 12,18-12,6 tong II 11.38-1.è2; tarbot I 11,49-12. I: nen 7.49-8.55; tarbot lil 7,60-7.80; tarbot t griet I 6.10-6 30; griet II 4.55-4.70. E"|| kg schol gm 83-90. schol m 83-95: I rftj 86-90: wijting gestr 75-84wijting schar 45-62: kabeljauw m 82-90: i '-w.ro, 65 75; III 75-80. Per 100 kg: kabel) Hei 170-2 KATWIJK AAN ZEE 1 december. KW 81-556 k KW 43-430 K steur 57-87 BESOMMINGEN VAN DONDEI IJMUIDEN, 14 december 9 8 kers: KW29 6,070. 81 10.61 rM 11.229, 153 14.980, 174 m 187 7.240, 213 10.260, 214 nie 226 9.980, twee IJmuidenaren fen 4 7.440, 154 14.970, twee He m ren: HD 107 19.600, 215 7.3! ez'0 spanvisser: UK 142 en UK 200 AANVOER VERSE ZEEVIS IJMUIDEN, 14 december 2*wg ten en 397 premiekisten wijtin icea kisten kabeljauw, 470 premieper haring, 3 kisten en 15 premit makreel, 140 kisten schol, 169 schar, 12 kisten tarbot, 86 kaste en a, 436 stuks stijve kablejauw, Ureal; tong. per kilo: tarbot 14.33 Jchf grote tong 12.10 - 11.98, grooteer, tong 12.54 - 12.44, kleinmidd De 12.00 - 12.01, tong I 12,47 - 12.3# 75 II 12.10 - 11.80; per 50 kilo: wi cm 60 - 31. wijting II 51 - 33. schi ït/t 45, steenbolk 36 - 27, schol I 10 *»e!< II 98 - 92, III 95 - 90, IV 92 Du kabeljauw I 112 - 110, II 115 - 1 «n 89 - 71, IV 85 - 71, V 83 - 69, 548 - 344, griet 305 - 184, ton hatu 150, makreel I 82 - 68, haring 4 «ft rode poon 67, kleine kreeft 132, «ft 78 - 71. grote kuit 180 - 85. hü v°o 38, witte koolvis III 90. baars 31 fem 21 - 10.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4