oord-Zuid en ebben elkaar Oost-Westroute gevonden nu Wie Vreemde vogels' tegenkomt, raadplege Leidenaar Raymaekers Agenda voor Leiden -5eer correct gehandeld )ij ontslagprocedure IBelastingverhoging in "lisse blijft niet uit binnenstad belangrijk ontlast van doorgaand verkeer Breekwerk 0$ )irecteur Avery-vestiging Leiden: Verlovingsringen v.d. WATER Valkenburgse harmonie aan kwaliteit niet ingeboet 114 ba Laatste hand Ds. C. R. Ruben (60) om het leven gekomen C. Matze ter aarde besteld WARTET VRIJDAG 15 DECEMBER 1972 REGIO ïan een onzer verslaggevers """""VeIDEN De Noord-Zuid- en de Oost-West-routes hebben elkaar uweüj evonden in Leiden. Op last van wethouder Kret zijn gisteravond op e Nieuwe Pauwburg de laatste afsluithekken verwijderd, waarmee e nieuwe binnenstadsader met tegelijkertijd ook de zojuist gereed en ai ekomen dam in de Mare voor het verkeer werden opengesteld. metl [u dit tracé gereed is. kan het door snor. aand verkeer uit de richting Lam- jke n enschansweg voortaan direct via de de a ranjeboomstraat. de Jorissteeg, de :rgen fooigracht en de Pelikaanstraat bui- n de en de city om naar de Langegracht een n vandaar via de Oost-Westroute over Graat e Lammermarkt en de Valkbrug het In i [ationsplein en de Schuttersveldweg Ik bereiken. Vandaaruit heeft men dan aansluiting op de Oegstgeesterweg (Oegstgeest), de Willem de Zwijger laan (Leiderdorp) en de toekomstige Plesmanlaan (naar rijksweg 4). De nieuwe verkeersader betekent een belangrijke ontlasting voor de Leidse binnenstad en wel in het bijzonder voor de Marktenroute en de Bree- straat. De dreigende verstikking van het markt- en winkelcentrum kan hier door. naar men verwacht, worden voor komen. Voorts zal de verwachte ver mindering van het verkeersaanbod op de Breestraat en de marktenroute on getwijfeld de rijtijden van het open baar vervoer bekorten en de frekwen- tie ervan verbeteren. Voor de totstandkoming van de Noord- Zuidverbinding is heel wat breekwerk verricht. De Leidenaars kregen vele doorbraken te zien bij de Oranjeboom straat. de Jorissteeg en de Krauwel- steeg. In oktober 1968 trof de slopers- -r-. tot' ADVERTENTIE) EIDEN 'Sluiting van het be- ranrijf gaat ons allen van het hart, laar men mag het uiteindelijke uias oei van een onderneming niet das it het oog verliezen. Gezien de l eaJ ïarktontwikkelingen en een re- vai rganisatie binnen het Avery- raesèoncern werd midden 1972 een zelfi iaa opgesteld, waarbij een vier- ai kleine 'divisies' van Avery ig j, ouden samengevoegd tot één byte: rotere eenheid', nheli ldus een brief van de directie van nod( Ie Leidse vestiging van Avery Pro ng it ucts (Europe) n.v., die per 1 augus- lis 1973 zal ophouden te bestaan en oei aarmee het ontslag van 38 mensen n Leiden en Sassenheim is gemoeid. ^Jn het schrijven merkt de directie op 'at zij haar personeel 'meer dan cor rect' heeft behandeld, onder meer door vroegtijdige aankondiging van~ le opheffing (negen maanden tevo ren) en 'het verstrekken van een af- rloeiingsregeling die ver uitgaat bo ven de wettelijk overeengekomene en mmA e mogelijkheid van een aanvullende y inverkorte WW-uitkering. De directie zegt tijdens het overleg met de geza- •jJ lenlijke industriebonden geen ono- eur er^omelijke bezwaren of problemen 'erden verwacht met betrekking tot ieze bonden' aangezien volgens een uitlating van de heer Van den Haak (NVV) 'niet gevochten zou worden voor niet-aangeslotenen bij de bon den'. 'De vakbonden, alhoewel niet noodzakelijk, werden op de hoogte gehouden middels een toegezegd twee de gesprek, het GAB werd tijdig be naderd en deze beide instanties waren volkomen op de hoogte van gesprek ken, handelingen e.d. Dat zij onder ling geen contact onderhouden of niet wensen, kunt u ons niet euvel dui den', aldus de directie zich niet wenst uit te laten over de kritiek van de industriebonden in dezen op het ge westelijk Arbeidsbureau. Blijvende service. De ruimste keuze De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure. De KONING der VERLOVINGSRINGEN. Uw juwelier Haarlemmerstraat 181, Lelden In de grote zaal van het Dorpshuis gaf de Valkenburgse Harmonie een najaarsconcert, waarvoor van de zijde van het publiek grote belangstelling bestond. Te betreuren is het, dat dit verdienstelijke corps in aantal op een bezettingsminimum leeft. Gelukkig is er van de zijde van de jeugd weer belangstelling; deze aspirantleden wor den na grondige opleiding mettertijd tot het orkest toegelaten, een orkest bed USSE Woensdag heeft de raad van 'Isse de begroting afgehandeld. Vrij itvoerig werd gesproken over het oorstel om de subsidies aan de mili- toire tehuizen ingaande 1 januari stop k zetten. De heren De Vos (WD), Jieuwenhuis (SGP), Smith (Prot. l-hr.) en van der Berg (KVP) zouden dit betreuren. Na discussie namen B. tn W. het voorstel voorlopig terug. Het Samenwerkingsorgaan Bollen streek wordt een feit, wat de raad betreft betreurd werd dat Sassenheim hch er buiten houdt en bij het Gewest Leiden blijft. Na de discussie stemden de heren De Vos en Snik (beiden VVD) tegen. Voorzitter A. J. Berends heeft in één Jjur de begrotingsbeschouwingen van de frakties besproken. Hij had een nilde toon beluisterd, maar consta teerde wel zorg over de financiën, waardoor belastingverhogingen niet uitblijven. prognose over de scholenbouw is somber. Er is een kleine kans dat er dog iets voor 1973 uit de bus komt. he heer Van der Berg (VVD) kreeg te horen dat verhoging van de belas- togen niet pas kan worden doorge roerd als het noodzakelijk blijkt. [Wachten tot het uiterste is niet raad zaam. In antwoord op de heer Kalis (PvdA) zei de voorzitter over grondprijzen, dat de Poelpolder. 16 ®>ljoen te investeren vroeg en dat er du nog 5 miljoen 'in zit'. Daarva moet grond verkocht worden, maar enkele tonnen zullen er nog wel bij moeten. In verband met de financiële situatie is een schooladviesdienst geen haalba re kaart. doorstroming Wethouder Mesman verheugde zich er over dat degenen die hulp nodig heb ben de dermpelvrees bij sociale zaken steeds meer weten te overwinnen. Dat wat betreft de woningnood de minst dra agkrachtigen het sledhtst aan bod komen, vond de wethouder niet juist. Wel meende hij dat de doorstroming nog niet is wat ze wezen moet. Wethouder Van Leeuwen liet weten dat onderwijs en sport veel geld uit de gemeentelijke kas kosten. Onder wijs voor de werkende jeugd heeft de belangstelling. De wethouder vroeg zich af of er in streekverband mis schien een school voor LEAO te stich ten zou zijn. Het overdekte zwembad blijkt steeds meer het karakter van een streekbad te krijgen; 46 pet van de bezoekers komt uit Lisse. De heer A. de Kort, wethouder voor bedrijven, zei dat de Loosterweg-zuid niet langer kan blijven zoals hij nu is. Huize Pius zal binnenkort onder slopershamer komen, maar de aanslui ting Heereweg-Schoolstraat en de ver betering van de Bondstraat zullen nog wel even op zich laten wachten. Wethouder De Kort zwaaide de burge rij lof toe voor de wijze waarop deze de wijziging van de vuilophaaldienst tot eenmaal per week heeft opgevan gen. Het station voor de VAM-vuilver- branding wordt dezer dagen aanbe steed en zal per 1 januari 1974 in gebruik worden genomen. ADVERTENTIE hvj KANTOORINRICHTING BRANDKASTEN KANTOORMEUBELEN DIREKTIEKAMERS MAGAZIJNKASTEN KANTINEMEUBELEN TNZALhN Geccï'-: »*i hamer de Pelikaanstraat aan de oost zijde. Achtereenvolgens sneuvelden de stomerij op de hoek Haarlemmerstraat Pelikaanstraat, de voormalige r.-k. lagere school aan de Haarlemmerstraat en een aantal andere panden. De Peli kaanstraat is van vijf meter breedte op veertig meter gekomen. Omdat de Pauwbrug ongeveer 40 m oostelijk van de oude brug moest komen te liggen, werden voorts enkele panden aan de Oude Singel gesloopt. Vlak voor ae bouwvakantie van 1969 ving de sloop aan van de 'flessehals' op de hoek van de Hooigracht en de Nieuwe Rijn. In die tijd naderden twee belangrijke on derdelen hun voltooiing: de nieuwe vaarroute buiten de binnenstad en de daarvan afhankelijk Noord-Zuidverbin ding. Als laatste fase werd onlangs begon nen met de reconstructie van de Lam mermarkt tussen Korte Mare en de Nieuwe Beestenmarkt. De verwachte verkeersdrukte op de doorgaande ring rond de city zal moeten worden opge vangen door verkeerslichtinstallaties bij het kruispunt Pelikaanstraat Langegracht en op het kruispunt Lan gegrachtKorte Mare. In totaal bedra gen de kosten van deze nieuwe city- ring met inbegrip van de demping van de Langegracht. rond de ƒ814 mil joen. Tijdens de officiële openstelling ver telde wethouder Kret ons gisteravond, dat het aloude plan om de verbin ding in een later stadium nog door te trekken naar de Willem de Zwijger- laan, vermoedelijk geen doorgang zal vinden. Overeenkomstig ideeën binnen de Adviesraad zal onderzocht worden, of de route een paar honderd meter westelijker ter hoogte van de Ko ningstraat kan eindigen, waarmee niet alleen Leiden-noord, maar met name ook de Merenwijk gediend zal zijn. De wethouder nam gisteravond bij deze gelegenheid van de heer J. van Zijp (namens de Haarlemmerstraat winkeliers) een fles cognac in ont vangst ('Voor de vele slapeloze nach ten') en van het Leids City Centrum ontving hij een bedrag onder couvert, dat bestemd is voor het bewegwijze ringsfonds. DEN HAAG In wijde kring zal met ontsteltenis het verscheiden van ds C. L. Ruben. Simds 1961 godsdienst leraar en schooldecaan van de chr. scholengemeenschaD 'De Populier', worden vernomen. Met zijn auto reed hij gisteravond omstreeks half zeven op de Bennebroekerweg onder Nieuw- Vennep in de Haarlemmermeer, toen hij door onbekende oorzaak van de weg raakte en tegen een boom hotste. Ds Ruben, die alleen in de wagen zat. was op slag dood. Ds Ruben, die 60 jaar oud was, werd in 1944 gerefor meerd predikant te Zevenhoven en Noorden. Hij vertrok vandaar in 1947 rTaar Helpman in Groningen. In 1957 werd hij benoemd tot luchtmachtpre dikant. Vier jaar later werd ds Ruben verbonden aan het chr. lyceum aan de Populierstraat. Ds Ruben, die in Rijswijk woonde, vervulde daar tal van predikbeurten en ook in een groot aantal gemeenten er om heen beklom hij zondags nogal eens de kansel. Hii was een eminent schaker, die jarenlang in het eerste tiental van de Haagse Chr. Schaakver eniging (thans Schaakclub Den Haag) heeft gespeeld. Op zijn school heeft hij steeds schaakclubs geleid en geïn spireerd. Een nieuw en daarom nog onwennig kijkje vanaf de Langegracht in de richting van de Hooigracht. Een stuk straat zonder naam. Films Lelden tot 21 december: Camera: (tel. 24919) 'Mysterie in Triplo' 18 jr. Dag. 19 en 21.15 uur. do. ook 14.30 uur. Kindermatinee: ters van de Marine' a.l. wo ei en zo 14 en 16.15 uur. Nachtv. baby' vr en za 11.30 uur. L'.do: 'Dreigement van een moordenaar' 18 Jr. 'De babysit- za 2.30 uur •Rosemary's et thans gereedgekomen stuk straatweg, dat noord-zuid en oost-westroute aaneensloot. Vooraan de nu jiTvlredh Pelikaanstraat, helemaal achteraan de Langegracht. DEFT In het nieuwe pand aan de Oude Delft hoek Schoolstraat en Het Prinsenhof (grote bovenzaal) wordt van 22 december tot en met 4 februa ri 1973 een inventarisatietentoonstel ling gehouden van het werk van Delftse beroepskunstenaars. overigens, dat onder de prettige lei ding van de heer D. L. van Oyen, zelf lid van de Koninklijke Marine Kapel, blijk geeft van ernstige studie. Het programma bestond uit enkele klassie ke werken, een aantal marsen en goede populaire muziek. Het viel mij in de openingsmars reeds op, dat deze goede harmoniekapel aan kwaliteit nog niets, heeft ingeboet. De dirigent wist zijn muzikanten steeds over de klippen te leiden, zodat alles vlot verliep en er een gezonde klank te genieten viel. Bij dit twintigtal muzi kanten is elk instrument in goede handen. Zo ook de klarinettengroep in het werk bij Adam, wat in dit geval van bijzondere betekenis is. Werken als de suite van Wood en de symphonie concertante van Boedijn gaven voorts blijken van individuele instrumentale beheersing. Een extra vermelding verdient de gearrangeerde ouverture Regina van Rossini, die vaak doorzichtig, passend bij deze stijl tot zijn recht kwam. Zo viel er nog meer te genieten in Engelse karak ters. De drumband, onder leiding van Kees Bol, opende het programma met een vijftal marsen, waaronder enkele composities van de leider zelf. Er was voor de correcte weergave van de soms gecompliceerde ritmiek veel waardering in de zaal. Beide ensem bles werden met een spontaan applaus beloond. Henry Weiboom J. Raijmaekers (22) met zijn 'bedrijfsauto', zeer toepasselijk een 'eend'. Door Thijs Jansen LEIDEN Deze week kreeg het Leidse Vogelasiel voor ge wonde vogels, winterslachtof- fers e.d. het eerste telefoontje. Het was een man die waar schuwde dat aan het Van der Werfpark duiven werden gesto len. Niet dat dit direct het werk is van het nieuwe asiel, maar omdat de be heerder en oprichter J. H. Raymae kers, zich bij alles wat vogel genoemd wordt betrokken voelt ging hij even op onderzoek uit. Het leverde echter geen resultaat op, 'de duiven zullen wel opgegeten worden, en de daders betrappen is een moeilijke zaak om dat je ze alleen maar te pakken kan krijgen als je ze op heterdaad be trapt.' In zijn woning aan de Anna Paulow- nastraat 15 vertelt Raymaekers over zijn uitzonderlijke hobby. Achter zijn huis heeft hij een schuurtje voor tropische vogels en sinds kort is er een ruimte bijgetimmerd die zal wor den benut voor nooddruftige vogels. 'Geen tropische, maar echte hollandse vogels' zegt Raymaekers. 'De mensen die een gewonde vogel vinden of iets anders constateren waardoor vogels leed ondergaan kunnen mij altijd bel len. Kosteloos haal ik de dieren op en probeer ze te genezen. Zodra de die ren beter zijn gaan ze weer terug de natuur in'. Ook kosteloze informatie over aller hande vogels kunnen bij Raymaekers worden ingewonnen. Hij staat bij wij ze van spreken dag en nacht klaar met zijn lelijke eend om de gevederd naamgenoten van de auto hulp te verlenen. Spiegeltje Raymaekers (22) is sinds 1963 een verwoed vogelliefhebber en zit mo menteel in dienst. Samen met zijn vrouw hebben ze thuis een keur van huisdieren. Zoveel zelfs dat het raad sel van de geit, de kool en de wolf weer actueel wordt. Want hoe houdt hij de poezen van de vogels, en de hond van de poezen? Lachend ant woordt hij: 'Oh, maar dat is geen enkel probleem. Toevallig viel de kat van de week nog tussen de vogels, maar hij reageerde niet op de beest jes en de herdershond let amper op de poezen'. Mensen blijken de vogels volgens Raymaekers vaak verkeerd te behan delen. De kooitjes zijn soms veel te klein en als een vogeltje wat neers lachtig wordt zet men er vaak een spiegeltje bij. Er wordt dan gedacht dat zoiets het diertje opvrolijkt maar het tegendeel is waar. Het spiegeltje maakt hem agressief. 'De mensen zit ten het diertje gewoon op te jutten zodat het geen rust meer heeft.' Druk Samen met zijn vrouw ver zorgt hij de vogels en dient, indien nodig, medicijnen toe. Met zeevogels bemoeit het echtpaar zich niet, die worden bij een vogelasiel in Noord- wijk behandeld. Man en vrouw ver wachten deze winter dat ze dagelijks voor zo'n vijftien vogels moeten zor gen. De kwalen zijn dan hoofdzakelijk gebroken vleugeltjes, bevroren poot jes en watervogels die vastgevroren zijn. Ook zijn er wel eens vergiftigingsver schijnselen bij de diertjes, maar dan wordt veelal de hulp ingeroepen van een dierenarts die vaak belangeloos meewerkt. Tropische vogels neemt Raymaeker niet aan, of ze moeten ergens in het wild gevonden worden. Wel zou het echtpaar graag zien dat, zodra de mensen 'vreemde vogels' tegenkomen, dit even gemeld wordt. Als de belang stelling van de persoon die deze vo gels gezien heeft verder gaat, wil Raymaekers graag vertellen wat voor een soort dit dan wel geweest zou kunnen zijn. Ook adviezen worden gratis door hem verstrekt. 'Ze kunnen me rustig bellen als ze iets willen weten over vogels of als ze een ziek of aangereden vogeltje hebben gevon den'. Studio: Midnight Cowboy' 14 Jr. Luxor: 'N'ymphomane' 18 jr. Trianon: De apen grijpen de macht' 14 Jr Rcx: 'Mijn tante is een sexbom' 18 Jr. Dag. 14.30. 19 en 21.15 uur en zondag een extra voorstelling om 16.30 uur. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: tentoonstelling Structuur, wer ken van het Centrum voor Cublsche Con structies. van 8 dec. tot 23 Jan., dag. 10 tot 16 uur, zon- en feestdagen 13 tot 16 uur., gesloten 25 dec. en 1 Jan. De Lakenhal: tentoonstelling Tin In Toon. gevarieerde collectie tin uit eigen bezit van 15de tot 19de eeuw. Van 8 dcc. tot 14 Jan geopend dag. van 10 tot 16 uur, zon- en feestdagen 13 tot 16 uur. gesloten 25 dec. en 1 Jan. Stcd. Museum de Lakenhul: Oude Singel 28. Leo van den Eikel, grafiek en tekeningen, schilderijen en grafiek van Laelltia de Haas 24 november tot 16 december, dinsdag tot en met zondag van 2 tot 8 uur Rapenburg 73: LAK-tentoonstelling wandkle den er. textielplaslieken van Marijke Stul- tiens-Thunnissen. lot 15 december. BEZOEKUREN 'ZIEKENHUIZEN Academisch Ziekenhuis: dagelijks behalve op dinsdag van 19 on-iy 45 uur; dinsdag van 13 on-14 uo uur: zaterdag en zondag van 14 30-15.30 uur. Bezoektijden Kliniek Verloskunde en Gynae cologie: Voor patiënten van de afdeling Gvnaeculogie en voor zwangeren: van 10.00- 12' 30 en van 15 00-20.00 uu.Voor kraam vrouwen van 10 00-11.30, 15.00-17.30 en van lx 30 20 o uur Up dinsdag is er de gehele dag geen bezoek Bezoek Praemalurenafde- hng (alleen voor ouders» dinsdag niet. Ma. wo. do en vrij van 18 3-18.45 uur: za en zo en ceramiek van Gerard van Weslerloo. van van ISOO-15 15 uur. APOTHEKEN Tot 15 dec.: apotheek Tot Hulp der Mens heid. Hooigracht 48. en apotheek Oegstgeest. VRIJDAG 15 DECEMBER Rijnlands Lyceum Oegstgeest: afd. Oegst geest K. en O.. Rotterdams Danscentrum Jazz-zolder Hot House. Rapenburg 24, 22 uur kwartet Rein de Graaff-DIck Vennik. ZATERDAG 16 DECEMBER Museum Volkenkunde. 14.30 uur: kinderfilm. Gehoorzaal. 20.15 uur: kerstconcert door Antwerps Philharmonisch Orkest en Koor. m.m.v. Mar. Flipse piano Morsweg 114. 14 tot 16.30 uur: Jeugd- schaaksoclëteit voor jongelui vanaf 15 jaar Molen-wandeltocht WV (inlichtingen VVV Leiden. Stationsplein 3. tel. 46846 Antonius-clubhuis. Mare 8 uur: Tot Ieders Genoegen met 'De kat op het spek'. HAZERSWOUDE De teraardebe stelling van Hazerswoudes gemeente raadslid C. Matze, die in de nacht van vrijdag op zaterdag plotseling over leed, had op woensdag plaats onder overweldigende belangstelling. Vóór de begrafenisplechtigheid vond in de gereformeerde kerk een rouwdienst plaats, die werd geleid door ds. A. Brink. Burgemeester J. ten Heuvel hof voerde het woord namens het gemeentebestuur. Ook werd er gespro ken door een vertegenwoordiger van het Fonds van de Sociale Verzekerin gen in het Agrarisch Bedrijf uit Al phen aan den Rijn. Mevrouw M. H. J. Brink-Bijleveld, presidente van de ARP kiesvereniging, memoreerde dat de heer Matze geruime tijd voorzitter van de ARP-afdeling is geweest. De voorzitter van de woningbouwvereni ging Volksbelang, de heer J. D. de Wit. besteedde aandacht aan de socia le bewogenheid van de heer Matze, die secretaris was van deze vereni- ging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3