Koffie wordt mogelijk opnieuw duurder Levensmiddelenindustrie van Israël groeit snel Forse boetes voor CSM en Suiker Unie DAF spant geding aan tegen DAY (Den Haag) Jasunie ontkent chantage' Ameland rig bedrijf bezig bedrijfbezig bedrijf ;indu Key De Gruyter geeft korting op reizen Jongerengroepen Mogelijk steun voor Tilburg's spinbedrijf Overeenstemming over stakinps-clausule Belg Leburton neemt formatieopdracht aan Internatio-Müller biedt 48 voor Amalga-aandelen Ned. fondsen in New York DOW JONES INDEX Wall Street gedrukt NewYork nauwelijks prijshoudend K! [ROUW/KWARTET VRIJDAG 15 DECEMBER 1972 FINANCIëN EN ECONOMIE T23'K25 Prijzen vrij door mislukken van Londense conferentie Van een onzer redacteuren jVMSTERDAM De koffie wordt mogelijk opnieuw duurder nu de regeling, die internationaal de minimum- en maximumprijzen en de op de markt te brengen hoeveelheden vaststelde, heeft opgehouden te bestaan. In de nacht van maandag op dinsdag zijn de import- en de exportlanden het niet eens kunnen worden over verlenging van de regeling, die in augustus werd opgesteld en een voorlopig karak ter had. Na 9 jaar zijn de prijzen nu weer 'vrij' en mogen 'onbeperk te' hoeveelheden koffie op de wereldmarkt worden gebracht. Deze ontwikkeling is zeer teleurstel end', zo zei de voorzitter van de internationale Koffie Overeenkomst, ie Braziliaan Beltrao, na afloop van je conferentie, die in Londen werd jehouden en waar men ook niet na een verlenging met 24 uur géén vereenstemming had kunnen berei- en. Helemaal als een verrassing wam dat niet. Tijdens de in augus- us gehouden bijeenkomst, waar nor- naliter de hoeveelheden en prijzen roor een heel jaar worden vastgesteld, ileek al een ernstige verdeeldheid ussen import- en exportlanden. )e producerende landen waren toen - en zijn nu nog vastbesloten de irijzen hoog te houden om de verbe en van de dollar-devaluatie te com- lenseren. Vooral de Amerikanen en e Canadezen (de laatsten zijn de [rootste koffiedrinkers ter wereld) paren daar tegen gekant. Tot defini- leve overeenstemming kwam het niet odat men genoegen nam met het enoemde voorlopige akkoord voor rie maanden (tot en met december). )p de Londense conferentie bleken de egenstellingen eerder nog versterkt lan verzwakt en de conflictstof werd net weggeruimd. De koffiewereld aoet het zonder regelingen doen. )e exportlanden zullen zich daarover liet zo druk maken. Eind vorige jaand hebben zij een eenheidsfront evormd. Gezamenlijk maakten de 22 roducenten (die met elkaar 90 pro ent van de wereldkoffieproduktie le- eren) afspraken over de te volgen irategie. Óp zich was dat al verba- ingwekkend, omdat verondersteld perd, dat eensgezindheid moeilijk te ereiken zou zijn gezien de politieke n economische verschillen tussen de sportlanden. Zo heeft Brazilië nog ltijd een allesoverheersende stem, dit land doorgaans gebruikt om exporttoewijzingen aan de jonge ifrikaanse landen zo klein mogelijk [e houden. Kleiner althans dan moge lijk zou zijn, zo menen de Afrikanen. Oorzaak van de toegevendheid van Brazilië zou nu wel eens kunnen zijn de door vorstschade en ziekten tegen vallende oogsten in dit land. Een ander conflict tussen de export landen heeft betrekking op de voorra den. die enkele landen buiten de Koffie Overeenkomst om willen ver kopen. Collega-exportlanden zijn hier fel tegen, omdat daardoor de koffie prijs wel eens zou kunnen dalen. Tot nu toe zijn deze voorraden vast ge houden uit 'wraak' omdat de dollarde valuatie volgens de producenten on voldoende is gecompenseerd. Eens zul len ze echter toch op de wereldmarkt gebracht moeten worden omdat het opslaan van koffie bijzonder prijzig is en de exportlanden hun deviezen hard nodig hebben. Eenheid in verscheidenheid bleek ech ter mogelijk toen de exportlanden ondanks de geschillen hun gelederen sloten. De exporteurs beseften, dat zij samen veel machtiger waren en buit ten hun gunstige positie uit. Het aanbod van koffie is momenteel niet groot (o.a. door de ziekten en de vorst in Brazilië). De prijzen trekken flink aan (voor de Nederlandse huis vrouw: één tot twee dubbeltjes per half pond). De exportlanden, die geen profijt hebben van een chaos op de wereldkoffiemarkt. hebben het heft in handen genomen en tezamen kunnen zij nu eventueel de prijzen nog verder opdrijven. Zelfs is afgesproken (tot grote woede van westerse handela ren), dat koffieproducerende landen die uit een dringende behoefte aan deviezen koffie op de markt brengen, deze kwijt kunnen aan collegaprodu centen zodat de prijs op de wereld markt niet daalt. OP DE LANGE BAAN Overigens betekent het mislukken van de onderhandelingen tussen export en importlanden in Londen niet dat Rooien van door ziekte aangetaste koffiestruiken op een plantage in Brazilië de weg naar de 'chaos' nu open ligt. De Internationale Koffie Overeen komst zelf, die tien jaar geleden werd opgericht, blijft bestaan. Alleen de jaarlijkse vaststelling van de 'schom- melprijzen' en hoeveelheden is op de lange baan geschoven. De activiteiten van de Internationale Koffie Overeen komst bestaan o.a. uit het waarmer ken van koffie-exporten (anders mag geen land deze koffie invoeren) en het opstellen van regels voor het kopen van koffie in landen die geen lid zijn van de internationale overeen komst. Verder kunnen de bemoeienissen van de Internationale Koffie Overeen komst thans echter (voorlopig) niet meer gaan. Met alle gevaren van dien. Want de exporterende landen kunnen wellicht op korte termijn voordelen hebben van het mislukte overleg in Londen, bij een nieuw structureel overschot aan koffie zijn zij niet ge baat. En dat risico zit er in als bij hoge prijzen weer meer koffiestruiken worden aangeplant (een koffiestruik draagt na 3 tot 5 jaar vrucht). Het stoken van Braziliaanse locomo tieven met koffie is voltooid verleden tijd en moet dat blijven. Daarvoor is heropening van het overleg noodzake lijk en dat zal op kortere of langere termijn ook wel gebeuren. Maar dan zuilen de importerende landen eerst de betrekkelijke machtsposities (al thans op het moment) van de expor terende landen moeten aanvaarden. Volgend jaar wordt gepraat over een nieuwe bestaansperiode van tien jaar voor de Internationale Koffie Over eenkomst. opdat op 30 september 1973 de internationale samenwerking op koffiegebied kan worden voortgezet en zo mogelijk weer regelingen inzake hoeveelheden en prijzen kunnen wor den getroffen. 'In het belang van de import- èn van de exportlanden', zoals Beltrao het dinsdagavond op een pers conferentie in Londen uitdrukte. ran een onzer verslaggevers lMELAND De Gasunie in Gronin- en heeft ontkent Ameland te 'chante- en'. Voorzitter J. Klaassens van het ctiecomité 'AMELAND BLYFT Wad endiamant', heeft de Gasunie ervan eschuldigd Ameland een snelle aan- luiting op aardgas te hebben beloofd, mts de NAM toestemming zou krij- en op het eiland naar gas te boren. !en woordvoerder van de Gasunie erklaart dat Ameland Gasunie-aard- as kan krijgen en dat dit niets te naken heeft met de vraag of er kan porden geboord. risteravond is op het eiland een hea- ing gehouden. De Vereniging tot Be- loud van de Waddenzee heeft zich leftig gekeerd tegen de boorplannen. )it zou de natuur aantasten en de laten zouden hooguit een jaar aard- as zijn voor Nederland. !I1 Nieuwe verkooptechnieken voor afzet citrusfruit TEL AVTV De levensmiddelenindustrie van Israël maakt de laatste jaren een snelle groei door. Gevolg hiervan is een toenemend aantal produkten met de aanduiding 'Made in Israël' in vele zaken, waar ook ter wereld. De groei van de levensmiddelenindustrie houdt o.m. verband met de toenemen de produktie van de landbouw. De oogsten nemen voortdurend in omvang en in kwaliteit toe. Gedurende het seizoen 1971/72 produ ceerden Israëli's boomgaarden in to taal 570.000 ton citrusfruit voor verde re verwerking, naast de produktie aan sinaasappelen, citroenen grapefruit voor directe consumptie in Israël en daarbuiten. Verwacht wordt, dat te gen 1975/76 het land tussen de 600.000 en 6230.000 ton en omstreeks 1980 ca. 800.000 ton citrusfruit voor verwerking zal opleveren. In ie afgelopen jaren is de citrusin- dustrie evenwel ook in andere landen sterk opgekomen, zoals in Brazilië en Soil. Plastic Industrie )IEREN/ROTTERDAM Het in lieren gevestigd Albany Nordiska plastic), een dochteronderneming an het Amerikaanse Albany Interna- onal, gaat de Hollandse Plastic In- ustrie in Rotterdam overnemen. De vernemingsprijs van dit familiebe- rijf met 150 personeelsleden be- Jraagt ongeveer 4.5 min. Bij Albany tordiska werken ongeveer 160 men- :n. Het Rotterdamse bedrijf legt zich oe op spuit- en gietwerk van plastic- irodukten, vervaardigt plasticartike- en in loonopdracht en verzorgt de abricage van huishoudelijke artikelen an plastic voor Vroom en Dreesmann 'Vendex). De Onderlinge' jEEUWARDEN De Onderlinge ^vensverzekeringmij. (OBF) in Leeuwarden heeft een totaal verze kerd kapitaal van ƒ1 miljard bereikt. 3e ledenraad heeft besloten om uit iet wiristsaldo van ƒ3,02 min over 1971 een bedrag van 1,95 min toe te roegen aan de rekening winstaande- en. EtSV en Com primo tOTTERDAM Rijn-Schelde-Verol- ne machinefabrieken en scheepswer- ren en Comprlmo zaïllen samen als loofdonderaannemer optreden van iet Amerikaanse General Electric Technical Services Company (Getsco) in het Zwitserse Brown, Boverl bij de fouw van de kernenergiecentrale -eibstadt. De werkzaamheden van de •wee Nederlandse bedrijven zullen imvatten het ontwerp van de lay-out 'an de centrale, het ontwerp en het oezicht op de bouw en de montage 'an alle hulpsystemen van de reactor, ilsmede de bouw en de montage van mige belangrijke componenten van iet reactorsysteem. Met deze werk- laamheden is een bedrag van onge ler ƒ80 min gemoeid. UITHOORN Het is niet zeker of bet dividend over 1972 onveranderd kan worden gesteld op het niveau van 1971 (ƒ4). In het derde kwartaal trad een lichte verbetering op in de gang van zaken bij de divisies bouw en chemie, welke in de resultaten van deze divisies tot uiting kwam en zich ook in het volgende jaar zal voortzet ten. De verbetering in de gang van zaken ingetreden in het tweede half jaar is echter alsnog van onvoldoende omvang geweest om de achterstand ontstaan in het eerste halfjaar weg te werken. DESSEAUX OSS Resultaten en omzetten in de eerste maanden van het boekjaar 1972-1973 bij tapijtfabriek Desseaux zijn gunstig geweest en liggen boven die van dezelfde periode van het vori ge boekjaar. De omzet is met onge veer 14 pet toegenomen in vergelij king met de eerste maanden van 1971- 1972 toen van een lichte omzetdaling sprake was. De tot nu toe geregi streerde winststijging ligt hoger dan de toeneming van de omzet. Voor een vergroting van het marktaandeel zegt Desseaux meer heil te zien in het buitenland. Volgens marktdeskundi- gen groeit de Nederlandse tapijtmarkt tot 1975 met ongeveer 10 pet per jaar, terwijl in de ons omringende landen die groei op circa 25 pet ligt. Door de sterk gestegen wolprijzen heeft Des seaux de prijzen van de wollen tapij ten per 1 oktober van dit jaar met 4 6 pet verhoogd. De vrees bestaat dat die prijzen nog wel verder omhoog zullen moeten. Onveranderd interim bij Hoogovens IJMUIDEN De raad van bestuur van Kon. Ned. Hoogovens en Staalfa brieken zal over 1972 een onveran derd interimdividend uitkeren van 1,20 (6 pet.) per certificaat van 20. Dit besluit hangt, aldus Hoogo vens, samen met het voornemen van Estel om in januari 1973 aan de moedermaatschappijen Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken en Hoesch een interimdividend van to taal 26 min. uit te keren. Prins Dokkum DOKKUM Het op 30 september afgesloten boekjaar 1971-72 van Prins in Dokkum heeft aan de verwachtin gen van de directie' voldaan. De omzet was iets hoger en de winst is niet achtergebleven bij die van het vorige boekjaar. De orderportefeuille is goed gevuld, aldus de directie. De geplande investeringen zijn gericht op omzet- vergroting en kostenbesparingen. Over 1970-1971 behaalde het bedrijf een winst van 364.000, waaruit een van 6 tot 7 pet. verhoogd dividend werd uitgekeerd. Beurs-asuradeuren AMSTERDAM Vijf Amsterdamse en Rotterdamse beursassurantiebedrij- ven zullen hun activiteiten per 1 januari bundelen. Het zijn de firma H. Brons jr., makelaars, en mr. H. Mees, assuradeur, beide werkzaam te Rotterdam, de firma E. S. Oroblo de Castro en Zoon, assuradeuren te Am sterdam en Rotterdam, en de firma's Van Lennep en Co. en B. Franco Mendes en Co., makelaars en assura deuren te Amsterdam. Bos Kalis PAPENDRECHT Het Havenschap van Le Havre heeft de bouw van een haven voor tankers van 50.000 ton opgedragen aan een aannemerscombi natie waarin o.a. Bos Kalis Baggermij. en Atlantique Drainage (die eveneens tot de Bos Kalisgroep behoort) deel nemen. Met de opdracht is 225 miljoen gemoeid. De bouw omvat de constructie van opslagterreinen, een service-haven, een golfbreker van 3.500 m. lengte en het baggeren van het toegangskanaal, de zwaaikom en het havenbassin met twee ligplaatsen voor tankers van 500.000 ton. De haven wordt gebouwd ten noorden van Le Havre, bij Cao d'Antifer. waar de rotskust loodrecht uit zee oprijst tot 100 m. boven zeeniveau. Om het gebied toegankelijk te maken was eer der reeds aan dezelfde aannemerscom binatie een opdracht van 13 min gegeven voor het maken van toegangs wegen en werkterreinen. AMSTERDAM Het lcvens- middelenbedrijf De Gruyter gaat samenwerken met het reis bureau Airtouropa. De klanten van De Gruyter die deelnemen aan het zegelspaarsysteem kun nen voortaan voor een volge plakt zegelboekjc (ƒ47 ge spaard, contante waarde 50) een reiscertificaat krijgen, dat een waarde van 60 heeft, zodra men het gebruikt voor de beta ling van een vakantiereis van Airtouropa. De Gruyter heeft met deze regeling afgezien van hel oprichten van een eigen reisbureau en de verkoop van reizen, zoals bijv. Albert Hevn dat sinds enige tijd wel doet. De tot de toeristisch» groep van de Nederlandse Scheepvaart Unie behorende reisorganisator Airtour Nespanda heet thans Airtouropa. Tot deze wijziging van de han delsnaam is besloten enerzijds om duidelijk te maken dat het reizenpakket niet meer uitslui tend op Spanje is gericht, an derzijds om de samenwerking met Touropa. onderdeel van de belangrijke Duitse reisorganisa tie Touristik Union Internatio nal (TUI), ook in de naam tot uitdrukking te brengen. AMSTERDAM De EEG-commissie heeft de Centrale Suiker Mij. en de Suiker Unie forse boetes opgelegd. De Centrale Suiker Mij. is beboet met een bedrag van ƒ2,17 miljoen en de Suiker Unie met één van 2,9 miljoen. Beide bedrijven hebben verklaard tegen de boete-oplegging in beroep te zullen gaan bij het Europese hof van justitie. Met betrekking tot de boete 'we gens inbreuken op de mededingingsre geling van de EEG' zegt de Suiker Unie in een verklaring, dat de inder tijd uitgebrachte beschuldiging door haar als volstrekt ongefundeerd van de hand is gewezen. De suggestie dat door enigerlei samenwerking de sui kerprijs op een kunstmatig te hoog niveau is gebracht, 'wordt met veront waardiging terzijde geschoven'. Sinds vele jaren wordt de suikerprijs vastgesteld in overleg met en met goedkeuring van het ministerie van economische zaken. De Suiker Unie meent, dat haar in dit verband niets verweten kan worden. De ongekende hoogte van de boete doet vermoeden, dat over het hoofd van de suikerin dustrie heen andere belangen in het geding zijn. GEEN VERRASSING De CSM zegt ten aanzien van de boete, die overigens niet als een ver rassing komt aangezien de EEG-Com- missie reeds op 24 juli mededelingen over de aanklacht deed, dat zij in een uitvoerig verweerschrift overtuigend in de Centraalamerikaanse landen. Dit heeft de Israëlische producenten ge noodzaakt naar nieuwe verkooptech nieken te zoeken voor de afzet van hun produkten. De ontwikkeling van speciale verpakkingen was één van de middelen, die is aangegrepen. Verder wordt ook veel aandacht geschonken aan de produktie van op citrusfruit gebaseerde dranken. In het algemeen is de levensmiddelen industrie in Israël de mening toege daan. dat er goede afzetmogelijkheden in het buitenland zijn voor een groter aantal fruit- en groentensoorten. Met name wordt hier ook gedacht aan gedroogde groenten. Teneinde de oogsten op een effectie ver wijze te kunnen binnenhalen neemt de mechanisatie in de land bouw in Israël een steeds groter vlucht. Op het gebieci van uniform- rijpende kwaliteiten, bijv. van toma ten en komkommers, wordt in dit verband veel researchwerk verricht. Aanzienlijke bedragen voor basis- en toegepaste research ten behoeve van landbouw en industrie zijn de laatste jaren door de regering van Israël ter beschikking gesteld. Een beeld van hetgeen Israël heeft bereikt op het gebied van de produk tie en verwerking van levensmiddelen toont de tweede Israëlische levensmid- delenweek, die van 14 tot 19 januari voor de tweede maal in Tel Aviv wordt gehouden. Er wordt een grote belangstelling ook uit het buiten land voor deze manifestatie ver wacht, met name van de kant van levensmiddelenimporteurs. DEN HAAG De jongerengroepen van KVP en CHU (resp. KVPJG en CHJO) moeten omgevormd worden tot een actiegroep" 'Nieuwe Partij'. Dit is het voorstel van de federatleraad, dat morgen gedurende een in Utrecht te houden congres wordt besproken. Het is de bedoeling op het congres een manifest op te stellen. Op basis daarvan zal geprobeerd worden door de partijkaders heen te breken en de oprichting van een nieuwe partij voor te bereiden. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondverkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. Tussen haakjes de officiële slotkoers van gis termiddag. Akzo 72.80 (72.80 gb). Hoogovens (84.00 gb). Kon. Olie 123.00 gb-123.70 (124.10). Philips 53.70 gb-53.80 (53.90 gl). Unilever 143.20-143.30 (143.50 gl). KLM 116.00 (119.00). DEN HAAG De DAF-autofabrie- ken en de hoofddealer van DAF in Den Haag hebben in een kort geding tegen het in reparatie van DAF's en handel in tweedehands DAF-onderde- len gespecialiseerde bedrijf Van Ham in Den Haag geëist, dat het bedrijf het gebruik van de aanduiding 'DAF' en 'DAV' in de naam zal worden verboden. 'Als meer bedrijven die geen dealers zijn zoiets gaan doen, leidt dat tot aantasting en ineenstor ting van de dealersorganisatie van DAF', stelde mr. L. F. Pels Rijcken donderdag bij de behandeling van het kort geding voor de president van de rechtbank in Den Haag namens de autofabrieken. Gebruik van de naam 'Ham-Daf' zoals het bedrijf eerst heette, en 'Ham- DAV', zoals de aanduiding nu luidt, DEN HAAG De tweede kamerle den Van Mierlo (D'66), Pronk (PvdA) en Van Huiten (PPR) hebben aan de ministers van sociale zaken en economische zaken gevraagd de slui ting van de kamgarenspinnerij Swage- makers-Bogaerts te Tilburg te voorko men door alsnog een half jaar steun te verlenen. De kamerleden, geloven, dat de ver mijding van onmiddellijk ontslag voor 130 werknemers kan betekenen, dat de werkgelegenheid in dit bedrijf ook voor langere tijd wordt veiliggesteld, afhankelijk van de ontwikkeling van de wereldprijzen van wol. Een ander belangrijk argument van de kamerleden is. dat in het bedrijf een uniek medezeggensehapexperi- ment wordt uitgevoerd, dat weten schappelijk wordt begeleid door de Vrije Universiteit. De afronding van het experiment, dat ongeveer nog een half jaar zal duren, kan van grote betekenis zijn voor de ontwikkeling van de medezeggenschap van werkne mers in ondernemingen in het alge meen. De kamerleden dringen aan op een snelle beslissing, omdat de liqui datie van het bedrijf al is begonnen. DEN HAAG De werkgevers- en werknemersorganisaties in het bouw bedrijf hebben gisteren in principe overeenstemming bereikt over wijzi ging van de clausule in de bouw-CAO, die bepaalt, dat er tijdens de looptijd van een CAO niet mag worden ge staakt. (Diverse stakingen in het bouwbedrijf waren op grond daarvan onrechtmatig). De werkgevers hebben ingestemd met een nieuwe clausule, die stakingen ook tijdens de looptijd van de CAO toestaan (zonder dat de CAO-voor- waarden worden aangetast), op voor waarde dat aan een eventuele staking reëel overleg voorafgegaan moet zijn. Overeenstemming is voorts bereikt over verkorting van de werktijd per 1 september 1973 van 42^ tot 41V4 uur per week. Voor het overige hebben de onderhan delingen een uiterst moeizaam ver loop, zo deelde de voorzitter van de bouwbond-CNV, de heer D. van Com mence, ons mee. Over talrijke andere punten zoals bijvoorbeeld de facili teiten voor het bedrijvenwerk en de eenstemming nog lang niet in zicht, uitbreiding van de fusiecode, is over- De besprekingen worden volgende week voortgezet. 57-jarige voorzitter (naast Jos van Eynde) van de Belgische socialistische partij heeft koning Boudewijn van België gisteren meegedeeld dat hij de formatie-opdracht waarmee de koning hem woensdag belastte, aanvaardt. Le burton hield die opdracht woensdag in beraad. Minister van staat Edmond Leburton, die vrijwel alleen Frans spreekt en verstaat, heeft in vier Belgische kabi netten ministersposten gehad. Hij be heerde respectievelijk de portefeuilles van volksgezondheid, sociale zaken, infrastructuurbeleid en economische zaken. betekent merkinbreuk en inbreuk op de handelsnaam DAF. De naam is misleidend omdat het publiek nu ten onrechte de indruk krijgt dat het bedrijf behoort tot de DAF-dealersor- ganisatie, aldus mr. Pels Rijcken. Dat het bedrijf na een waarschuwing van de DAF-fabrieken, de naam heeft ge wijzigd in 'DAV', maakt volgens hem niets uit, omdat 'DAF' en 'DAV' op het gehoor op hetzelfde neerkomen. Namens de gedaagden wees mr. E. Ch. Kühn erop dat 'DAV' niet meer is dan een afkorting van 'doet alles voordeliger', zoals ook op de gevel van het bedrijf vermeld staat. Daarom is er volgens hem geen sprake van merkinbreuk. Verwarring over de her komst van de in het bedrijf gebruikte onderdelen kan evenmin bestaan: dat zijn uitsluitend DAF-produkten, stel de mr. Kühn. Hij zei dat het bedrijf zo is gespecialiseerd dat het als enige in Europa altijd door de ANWB wordt ingeschakeld als een DAF in Europa met pech langs de weg staat en er snel onderdelen voor de wagen nodig zijn. 'Allemaal gunstig voor de DAF-fabrieken. en dus bepaald niet schadelijk', aldus mr. Kühn. De recht bankpresident zal op donderdag 21 december uitspraak doen. heeft aangetoond, dat er van de ge stelde inbreuken geen sprake is. Hoe wel de CSM nog niet beschikt over de tekst van de beschikking en de moti vering, neemt zij op grond van de processtukken aan, dat de Commissie haar meningen baseert op onjuiste feiten en waarnemingen rësp. een on juiste interpretatie hiervan. ROTTERDAM Internatio-Müller en Amalga Holding hebben overeenstem ming bereikt over de al eerder aange kondigde plannen tot overneming van Amalga door Internatio-Müller. De laatste is bereid aandelen Amalga over te nemen tegen een prijs van 48 per aandeel. Op de converteerba re obligaties zal een bod worden uit gebracht van 107 pet., verhoogd met opgelopen rente. De overnemingen zullen in contanten plaatsvinden. De laatste koers van Amalga bedroeg 42 voor een aandeel van 20. De laatste notering van de 8,25 pet. con vertible was 106,5 pet. Het bod zal worden uitgebracht onder het gebrui kelijke voorbehoud dat voldoende aan delen worden aangeboden. Het plan bestaat om het biedingsbericht in de eerste helft van februari 1973 te doen verschijnen. In een gezamenlijke be spreking met de besturen van de beide ondernemingen hebben de vak organisaties de overneming positief beoordeeld. Kon. Olie noteerde op 14 december 3 404-4 <40'i-41%); Philips 16%-V, <16%-%); Uni lever S 474-48 (484-49) en KLM S 36 (37). Opgave duPont. Glore. Forgan. Indam, sporen hui. <ibi. Modi 12 dec. 1033.19 239.55 122.86 74.71 472.7 13 dcc. 1030.48 237.58 122.67 74.82 474.5 14 dec. 1025.06 232.59 122.09 74.88 477.0 Aand. <mi. hu. H. L. 12 dec. 170.40 20.800 1.812 540 933 13 dec. 16.540 19.100 1.828 526 939 14 dec. 17.930 1.803 467 987 Koersen in Montreal Asbestos Corp. Canada Fund. Consol Baihurst Dom Tar Chem Husky Nat. Gas Mass Ferguson Nat. Resources Shell Canada 12/11 13/12 164 16s* •8.37 63.13 15/12 16s». 67.96 174 g Gedaan; b - Bieden; L Laten: n Norn. Tarwe 13/12 14/11 dec. 2654 269*', mrt. 2654 269% mel 259% 263% Mais dec. 158Tb 1614 mrt. 1597, 160% mel 1594 159% Haver mrt 103% 109% mel 102 103% dec. 99% 1004 Sojabonen 4254 4324 425% 428% mrt 425 4 L 4214 1614b 168b 1654b 97^4 L Uersi okt. dec. mai Katoen mrt mei okt. Cacao Loco G Loco B dec 141", 1424L 1414b 34.75-80 34.70-55 33 45b-50L 364 32,58 33.30 Wottops loco 179.OOn mrt. 171.50-173.50 Suiker contr. II 8.90 9.35n 9 59-64g 1424b 144»'<b 1434b 34.53 .14.29 33.0» 38 364 33.17 33.69 9.10 9.3411 60-57g Str. loco 176-177%L Loud Str. loco 5.00-5.50 17»4nom 179b 178b 20.70-20.75 20.70-20.75 20.70-20.75 Metalen en t per ton 175-1774L 5.00-5 50 1794h 179n I78n 20.85-21.25 20.80-21.25 20.80-21.25 ivKW YORK 13/12 14/12 ACF Industries 49% 49% Alrco 194 19 Allied Chemical 30 u 36 Alum Co of Am 56% 56% American Brands 424 42% American Can 314 31% Am Cyanamld 324 31% Am Electr Power 30H 29'', Am Metal Climax 334 327. Am Motors 84 8% Am Smell C Ref 20". 20% Am Tel Tel 514 52% Ampex 64 6% Anaconda 70 19% Armco Steel 24% Allant Richfield 77". 77% Bcndix 50% 49 Belhl Steel 30', 29% Boeing 264 25% BurlltiRion Ind 36 4 36 Can I'acafic Ry 16 16 Celaneso 414 41", Chase Manhattan 55 Chesap Ohio R 48% 474 Chrysler 40'. 394 Cities Service 48 Culgaie-Palmuliva 94 92% Coll Industries 214 21 Commonw Edison J74 37% Cons Edison 25 Cunl Can 31'. 314 Cont Oil 40 39% Curtlas Wright .164 35% Curtlss Wright A 454 Dart Ind 504 SO Deere and Co 457', 45% Dow Chemical 102% 104% Du Pont (EI) 175% 175% Eastman Kodak 147 147% First Nat City 71% 724 Admiral Corp 18 17% Allengheny Pow S 24 28% Altzuna 31 30% Am Standard 12% 12% Amsted Ind 43% 43% Bait Ohio 44% 484b 48%b Bayuk Cigars 134 15% Can Breweries 5% 5% Cerro 154 15% Chadbourn Goth 2% 8% Chase Select Fd 11.73 11.71 Columbia Gas 32% 32% Comlnco 25 25 Com Telephone 26 26 Fluor Corp 32% 33 a Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Utll Oen Tel El Getty Oil Gilette Glmbel Brothers Goodyear 1 and R Cult on Illinois Centr Insilco Int Busln Mach Intern Harvester Int Nick eif Can Inl Paper Inl Tel Tel Ling-Temco Vougl Litton Ind Lockheed Aircraft Marcor Martin Marietta May Dep store» McDonnell Dougla Mobil Oil Corp Nal Biscuit Nabisco Nat Distillers Nat Gypsum Nat Steel Nat. Lead Ind. North Am Rockw 684 304 82% 22% i 31% 92% 63 254 284 L 14% 3954 39% 32% 404 59% 104 13% 9% 28 U Wi 18 >4 17% 44% 17% 32% Pac Gas and El. Penn. Central Pepsico Phelps Dodge Phillip Morris Phillips Petr Proctar 4 Cambl 1814 18% 334 33 3% 34 88% 88 39V, 38% 1144 1134 42% 424 1084 1084 RCA 37% 37% Republic Steel 174 274 Reynolds Ind 51% 50V, Royal Dutch Petr 41 404 Santa F6 Ind. Saars Roebuck Shell Oil Southern Southern Pacific Railway SUerry Rand Stand Oil Calif si S t a lid Oil Indiana 874 Exxon Corp 87% Kludcbaker-Worlhl 56'; 33% 1164 59% 21 45% 50% 50',4 33% 116% 594 20% 45% 50% 50 Sun Oil Texas Uulf Texas Inst Transamerlca Unilever Union Carbide Unt Royal United Aircraft United Brands US Steel West Union Tal wesilnghouse El Woolworth 454 <4% 38'4 384 172 1734 184 18 48% 47% 514 504 15% 15% 484 464 12 12% 33". 324 46% 47% 454 44% 32% 324 Inl Bnk for Rec Int Flav Fiag Inl Paper (S 4) 99' ib «94 b 854 85% 60 Leasco 22% 12 Lone Star Cement 25 25 Lehman 19% 19% 9% 18 Madison Fund 124 12% Western Bancorp 36% Nat Can NY Centr A North wast R N Am Phillips Co 18 17% 7% 7% 74 73% 36 4 864 Occidental Patr 11% 12% Standard Brand* I'andy Union Electr United Corps United Gas 564 66 42% 42% 184 18

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 25