ISU dwingt Inzeil tot veel huichelarij CHI Zuidlaren breekt midden in nacht alle records Afscheid van Gento E-IO Joegoslavië hekelt prof- en topsport Van Helden sterk voorde slanke lijn Profschaatsers krijsen officieel seen faciliteiten op snelle Duits baan Van Hanegem en Feyenoord praten over lang contract Sterke start van Steures en Bessems - Budobond neemt kritiek van Geesink niet Kernploeg nu vijf begeleiders SPECIAAL-SINAS tijdelijk vanl06 voor TROUW/KWARTET VRIJDAG 15 DECEMBER 1972 SPORT T19/K21 INZELL Inzeil huichelt. Moet huichelen. Officieel is er niets merk baar van een welwillende houding ten opzichte van de mannen die dè sport tot hun beroep hebben gemaakt. Inzeil balanceert nog steeds met succes op het uiterst dunne draadje, dat de starre ISU:bepalin- gen verbindt met het nog net mogelijke. Henny Roos en zijn mede trawanten in de amateurorganisatie volgen de manipulaties in Inzeil met argusogen, bereid om bij de eerste de beste misstap toe te slaan. Bereid om Inzeil bij een te grote toeschietelijkheid jegens de betaal de schaatsers tot besmet gebied te verklaren. Officieel weert Inzeil de profs. Offi cieel schaatsen Schenk en de zijnen alleen in de uren die voor het grote publiek ook toegankelijk zijn. Officieel moeten de profs net als ieder ander kaartjes kopen om toegelaten te wor den. Officieel heeft Inzeil gekozen voor de amateurs. Ir; werkelijkheid is er in het Zuid- beierse dorp een uiterst gecompliceer de situatie ontstaan. Inzeil leeft van het toerisme. Negentig procent van de 3300 inwoners verdient zijn brood in het vreemdelingenverkeer. Hoe meer zielen, des te beter belegde boterham men. Zielen, die zich bezig houden met skieën en met wandelen. Het schaat sen is bijzaak. Tenminste, het aktief schaatsen. Want met uitzondering van de schaatsvakanties is de rekreatie- schaatser een zeldzaamheid op deze voor de hardrijders zo fel begeerde hooglandbaan. HOOFDZAAK Niettemin is die baan voor Inzeil een hoofdzaak. Willy Preinfalk, directeur van de VW in Inzeil, verduidelijkt dat aan de hand van een reeks getallen. 'In 1961 werd er in Inzeil een ijsbaan gebouwd. Maar dat was geen kunstijs baan. We waren hier teveel van het weer afhankelijk. Daarom werd in 1965 besloten tot de bouw van een kunstijsbaan met een uitvoerige ac commodatie. Een baan, die ook ge schikt zou zijn voor het organiseren van internationale evenementen.' De wonderpiste van Inzeil werd door de hardrijders in recordtempo ver- overd. In hetzelfde tempo waarin zij met de regelmaat van de Mok record tijden produceerden. Inzeil trok de aandacht van de ISU en kreeg kam pioenschappen toebedeeld. Preinfalk: 'Vanaf dat moment ontstond er een 900rt sneeuwbaleffekt. Want met de wedstrijden kwamen de toprijders, het publiek en vooral de pers. Die noem de de naam Inzeil veelvuldig door de radio, voor de televisie en in de kran ten. En het is vooral de reMame uit de wedstrijden geweest, die Inzeil ge maakt heeft tot wat het nu is. Om een paar cijfers te noemen. In de winter van 1959-60 waren er in Inzeil 8000 "vernachtingen. Het afgelopen jaar aren dat er liefst 108.000. Een toe name van 100.000 in tien jaar tijd. Daaruit blijkt dat de reklame die het door de pers voor ons werd gevoerd voor ons een uiterst postieve uitwer king heeft gehad'. Willy Preinfalk maakt ook duidelijk dat het direkte economische voordeel uit de kampioenschappen voor Inzeil uiterst betrekkelijk is. 'Natuurlijk ko men er hier heel wat mensen naar het schaatsen kijken. Vooral Nederlanders. Maar buiten de twee overnachtingen om die zij hier hebben, besteden zij niet veel. De aandacht is dan te veel j de sport gericht om veel geld uit te geven'. Het is de indirekte binding met de baan, de reklame, die het schaatsen voor Inzeil zo belangrijk maakt. Van daar dat de bestuurders van het berg dorpje in een moeilijk parket zijn ge raakt. Enerzijds willen zij de profs graag binnenhalen, anderzijds hebben ze rekening te houden met de be- stuursstruktuur van het ijsstadion. De baan ressorteert voor 65% onder het ministerie van binnenlandse zaken van de Bondsrepubliek, voor 20% onder de regering van de deelstaat Beieren en slechts voor 15% onder Inzeil. Preinfalk: Ter jaar moeten een kwart miljoen mark worden bijgepast in het exploitatietekort Dat wordt omgesla gen volgens het percentage zeggen schap dat iedere belanghebbende heeft. De reklame die Inzeil van deze baan heeft, wordt dus duur betaald. Maar van overheidswege wordt het niet alleen economisch bekeken. Op eze manier kan er ook daadwerkelijk geïnvesteerd worden in de sport. Want de jeugd wordt nu de gelegenhei ge boden de sport te beoefenen'. WAARSCHUWING Inzeil heeft van de vertegenwoordigers van de Bondsregering en van de deel- stata Beieren de opdracht gekregen, datgene te mijden dat het rijk van de amateursport schade kan berokkenen. Preinfalk: 'De ISU heeft niet mis te verstane waarschuwingen doen uit gaan. Die moeten wij ernstig nemen. Er ligt hier nog steeds- een telegram, waarin staat dat Inzeil voor de ama teurs verboden gebied is. Dat is voor lopig opgeheven door het protest van de Duitse Schaatsbond, maar we willen toch wel weten waar we aan toe zijn. Vandaar dat wij de ISU hebben ver zocht om voor het einde van het jaar een definitieve uitspraak te doen'. Inzeil zit voorlopig nog in de tang van de ISU. Onder druk van de Bonds regering en de vertegenwoordiging van de deelstaat Beieren is Inzeil voor de amateurs en wil het de organisatie van het wereldkampioenschap 1974 veilig stellen. Maar het grootste deel van de belanghebbenden in Inzeil heeft in zijn hart al gekozen voor de profs. Willy Preinfalk, die lid is van de gemeenteraad in Inzeil, verspreekt zich als hij zegt: 'Als het aan mij ligt, kiezen wij voor de profs. Het is im mers te verwachten dat daar het grootste voordeel valt te behalen voor Inzeil'. HUICHELEN Voorlopig "moet Inzeil nog huichelen. Weigert burgemeester Ludwig Schwabl commentaar, al begrijpen weinigen de houding van de ISU. Baandirecteur Gerd Zimmerman: 'Er worden op deze baan ook seedway-wedstrijden gehou den. Dat gaat ook om geld. Daar zegt niemand wat van.' De schaatsprofs BELGRADO (ANP) President Ti to van Joegoslavië heeft nog niet zo lang geleden in een open brlet zijn landgenoten gehekeld vanwege hun lakse opvatting ten opzichte van de socialistische grondwet. Volgens hem zijn er allerwege misstanden, in de communistische partij maar oók in de gehele Joegoslavische sa menleving. Deze uitspraken beroe ren nu ook de sport. Onlangs brand merkte de partijconferentie, het op één-na-hoogste orgaan van de com munistische partij, verscheidene tak ken van sport als 'geprivatiseerd'. 'Groepen mensen bezitten grote in vloed op een sport en misbruiken die uit winstbejag. Men ziet sport als louter business. Er is corruptie en overwaardering van topsport, waarbij het belang van de breedte sport uit het oog wordt verloren', aldus de conferentie. Door het een en ander verwacht men in Joegoslavië spoedig drasti sche hervormingen, met name op het gebied van de professionele sport. Het is voor velen onverteer baar dat populaire sportlieden (voet* bailers en basketbalspelers) een veelvoud verdienen van het loon van een geschoolde arbeider. Ook echter wil men iets doen ten voorde- Ie van de profs. De kritiek richt zich namelijk ook op de clubs, 'de eigenaren, die zich door middel van een contract meester maken van ta lentvolle jongeren en hen vervol gens behandelen als slaven. Sport mensen kunnen verkocht of ver huurd worden, zonder dat zij zelf iets In te brengen hebben'. Gerhard Zimmermann tijdens één van zijn laatste wedstrijden, de Olympische 1000 m-race van Sapporo met op de achtergrond Dan Carroll. Zimmermann is in Inzeil directeur van de kunstijsbaan en door de ISU-ISSL-strijd een 'voorzichtig' man. hebben in Inzeil niet veel last van de ISU-maatregelen. De verdwaalde schaatstoerist, die toevallig tegelijk met de profs op het ijs is, wijkt eer- ATLETIEK Hoewel de Inschrijving voor de Europese Indoor atletlekkamploenschappen, die op 10 en 11 maart In het sportpaleis Ahoy. In Rotterdam worden gehouden, pas eind februari sluit, zijn bij het organisatieco mité reeds de inschrijvingen van dertien landen binnengekomen. Die dertien lan den meldden 330 atleten en officials. West-Dultsland is tot nu toe de grootste inschrijver met 75 personen. Rusland Joegoslavië (18), België (12), Noorwegen (10), Oost-Duitsland (35), Zwitserland (0), Denemarken (7), Zweden (23), Roe menië (25), Luxemburg (2) en West- Duitsland (75). De organisatoren ver wachten dat van de dertig uitgenodigde landen er xesentwlntlg zullen inschrij- JUDO Ruska heeft het bestuur van de Budo Bond Nederland (BBN) gisteren nog geen uitsluitsel gegeven of hij ingaat op het aanbod van de bond om tot en met de Olympische Spelen van 1976 als bondscoach op te treden. Ruska heeft om «nlg uitstel gevraagd en zal voor 1 Januari xljn beslissing bekend maken. Ruska wil zich voor- die tijd door deskundigen laten informeren over het hem door de bond voorgelegde contract. HIJ zegt het nog niet eens te zijn met het financiële gedeelte. VOETBAL Ernst Happel zal de training van Feyen- oords selectlegroep voorlopig aan hulp trainer Zonderland moeten over laten. Happel liep gistermiddag tijdens de trai ning een zweepslag op. Feyenoord speelt overigons op 26 december in Brugge een vriendschappelijke wedstrijd Tegen Club *"7ge, de vereniging van oefenmeester Canjels. die op het ogenblik op kop Hvugge, de vereniging van oefenmeester Leo Canjels. die op het ogenblik gaat in de Belgische competitie. VOETBAL De spelers van Hertha BSC en trainer Helmut Kronsbein willen hun club gaan steunen omdat die in zeer moeilijke financiële omstandigheden verkeert. De WestberlIJnse Bundesllgacluh heeft een schuld van zes miljoen gulden. De spe lers en trainer hebben zich na een gesprek met het bestuur bereid ver klaard van een deel van hun salaris af t« zien. SCHAKEN Na dertien ronden in het schaaktoernooi van Palma de Mallorca leidt de Argen tijn Panno met 9 punten. Hij wordt gevolgd door Kortsnoj met 8V4 punt 'Plus l afg. partij) en het drietal Andersson (Zwe). Awerbach (Rusl.) en Smejkal (Tsj.). die allen ook 8% punt hebben verzameld. biedig uit, zodra de mannen met tem- potraningen bezig zijn. Vandaag en morgen worden er grote vierkampen gehouden. Voor het eerst in dit seizoen rijden de profs de 10.000 meter. De baan zullen zij zelf uitzetten. Zimmer man: 'Ik weet dat er natuurlijk wordt geschaatst tegen de klok. Maar dat ge beurt in het publiek voortdurend. Daar hoef ik toch niet tegen op te treden.' Manager Johnny Nilsson neemt voorlo pig echter nog maar het zekere voor het onzekere. Pas zaterdagavond na de wedstrijden zarl hij de tijden bekend maken. Vrijdag zullen belangstellenden zelf een chronometer moeten meene men. Met Henny Roos kun je immers nooit weten. JOOP HOLTHAUSEN Van onze sportcorrespondent ROTTERDAM Wirn van Hanegem beeft gistermiddag een tweede bespre king gevoerd met Feyenoord over de verlenging van zijn aan het einde van dit seizoen aflopende contract. De bij na 29-jarige Rotterdamse middenvel der wil graag een langlopend contract met Feyenoord aangaan tot het einde van zijn voetbalcarrière. Woensdag middag kwamen Van Hanegem en Feyenoord voor de eerste maal bijeen. Van Hanegem wordt zakelijk geadvi seerd door Cor Coster, de schoonva der van Johan Cruijff. Aan de onder handelingen met Feyenoord heeft de ze Amsterdamse zakenman evenwel nog niet deelgenomen omdat Feyen oord hem niet als onderhandelings partner wil aanvaarden. Manager Guus Brox van Feyenoord: 'Wij pra ten alleen met Van Hanegem. Ook wij willen graag een langlopend contract met hem sluiten en de gesprekken zijn tot nog toe in ieder geval positief geweest.' Evenals in de onderhande lingsperiode van Cruijff en Ajax voert adviseur Coster bij Van Hane gem 'buitenlandse belangstelling' op. Uitlatingen van Coster in deze rich ting: 'Ik ben al van diverse kanten benaderd door internationale make laars en clubbestuurders. Ik zou het echter prettig vinden als Van Hane gem bij Feyenoord zou blijven, maar als de onderhandelingen niet lukken, moet er een alternatief zijn.' Een van die buitenlandse clubs zou Marseille zijn, ook,al heeft Van Hanegem zelf van deze kant nog niets gehoord. HOENSBROEK (ANP) Indien Wil lie Steures opnieuw kampioen in het 71/2 wordt, zal hij dit seizoen de anderé kaderspelen moeten laten schieten. Steures (22) mag van zijn werkgever (een ziekenfonds uit Nij megen) per jaar niet meer dan zes snipperdagen buiten de gebruikelijke vakantieperiode opnemen en dat bete kent dat hij, algemeen gezien als het grootste biijarttalent van de laatste jaren, per seizoen ten hoogste aan drie kampioenschappen kan deelne men. Prolongeert hij zijn titel in het 71/ 2 echter, dan gaat hij midden maart naar de Europese titelstrijd in Spanje en zal daarnaast alleen nog uitkomen in het bandstoten. Steures startte gisteren overigens sterk door in tien beurten Hans Sundquest te verslaan. Slechts Bessems stootte de 300 caramboles nog sneller bijeen: in 9 beurten. EERSTE RONDE Paul Schockemöhle om half vier winnaar ZUIDLAREN (ANP) Het 18e internationale indoor concours hippique in de Prins Bernhardhoeve in Zuidlaren heeft een record gevestigd. Pas ver na het middernachtelijk uur het was precies half vi^r bracht de Westduitser Paul Schockemöhle donderdag morgen vroeg ziin Abedir zegevierend over het laatste van de zes hindernissen in de barrage van het eerste belangrijke springconcours voor de internationale klasse. Achtentwintig combinaties van de zeventig deelnemende combinaties bleven in de eerste omloop fout loos nadat de eerste ruiter om half twaalf in de piste was verschenen. Louis Rijvers Hans Vultink 132 300 12 12 32 63 11.00 25.00 Bert van Nijnatten Lambert van Leur 108 300 17 17 28 72 6.35 17.64 Jean Bessems Plet Dekker 300 47 9 9 194 19 33.33 5.22 Willie Steures Hans Sundques 300 159 .10 10 74 40 30,00 15.90 Het uitgebreide en omvangrijke voor programma van dit tiendaagse paar- desportfestijn~was door de grote deel name volkomen uit de hand gelopen, waardoor de organisatoren danig in tijdnood kwamen. Het avondprogram ma waarvan het begin was gepland op zeven uur, begon pas tegen negen uur met een internationaal springconcours lichte klasse. Hieraan namen meer dan vijftig combinaties deel. waarvan zich er vijfentwintig voor de barrage plaatsten. Dit vergde zoveel tijd, dat het tweede onderdeel pas kort voor het middernachtelijk uur begon. Al met al wel wat teveel van het goede. 'Van de ruim drieduizend toeschou wers in het begin van de avond, volgden maar enkele tientallen de huldiging van de winnaars van dit tweede gedeelte. Tot de voorlaatste deelnemer in de barrage had Jan Maathuis, die met Kim het eerst in de piste was versche nen en foutloos was rondgekomen in 37.3 sec. goede vooruitzichten op de eerste prijs. Maar Paul Schockemöhle leidde Abedir daarna zo behen'dig en snel foutloos over de hindernissen, dat hij nog ruimschoots onder de tijd bleef van Jan Maathuis. Springconcours internationaal, tahel a: 1. Paul Schockemöhle (West Duitslandmat Ab edir 0-35.7. 2. Jan Maathuis i Nederland» met KKIM 0-37.3. 3. John Fahey (Australië met Warwick 0-37.7. 4. David Broome (Enge land i met BaUywlUwiU 0-38.6. 5 Henk Nooren (Nederland) met Gondelier 0-43.8, 6 Frapcois Mathy België I met Sana Coeur 0- 45.1, 7. Lutz possing West-Duitsland) met Frappant 4-36.3, 8, Wolfgang Kun (West- Duitsland) met Agent 4-37.0, 9. Paul Schoc- kemöle (West-Duitsland) met Grande 4-42.0. 10. Graham Hobbs (Engeland) met War Lord 4-43.7. 11. Hugo Simon (Oostenrijk) met Schneeflocke 4-44.4, 12. Ted Edgar (Enge land) met Everest D G 4-45.5. Openings springconcours tabel A: 1. Hugo Simon (Oost) met Flipper 0-30.6, 2. Gerard Meier (W..DJd> met Battle Burn 0-33.9. 3. Bernd Kuwertz (W.-Dld) met Freeman 3 0- 34.7. 4. Lutz Gössing (W -Did) met Rocca en John Greenwood (GB) met Callan helden 0- 35.38 6. John Sahey (Austr) met The Red Baron 0-37 2. 7 Paul Darragh (Ierl> met Water Lely 0-38.6. 8. Henk Noren (Ned) met Jonker Arno 0-39.2, 9. Hans Brugman (Ned) met Arjo 0-41.2,10. Paul Schockemöhle <W- Dld) met Sonny 4-30.1. 11. Jan Maathuis (Ned) met Drusus 4-32.4. 12. Harvey Smith (GBmet Wide Awake 4-33.2. Van onze sportcorrespondent UTRECHT De Budo Bond Nederland overweegt Anton Geesink te schorsen en de in februari bijeen te roepen leden vergadering te laten beslissen over de ontzegging van het ere lidmaatschap. Het hoofdbestuur van de BBN is tot deze ver gaande gedachtengang gekomen naar aanleiding van uitlatingen van Geesink in een interview in een Utrechts blad. Geesink laat zich daarin op diverse fronten laatdunkend uit over het judo. 'Judo is', zo luidt het onder meer, 'in ons land een aflopen de zaak'. Als een van de oorza ken voert hij aan dat de bond nooit naar hem heeft willen luisteren en zijn leerplan ook nooit een eerlijke kans heeft gegeven. Voor het hoofdbestuur van de BBN is de maat 'na alles' meer dan vol en vanavond zal tijdens een bestuursvergade ring over de te nemen maatre gelen worden beslist. Toch vervolg op 'laatste duel' iii Athene Ronnie Nooitgedacht neemt na de selectiewedstrijden op de Amster damse Jaap Edenbaan zijn tijden door met Jorrit Jorritsma. Het egbeurt aan de rand van de baan omdat Jorritsma, die Nooitgedacht traint en coacht, geen officiële trainerslicentie bezit en van het ijs moet blijven. AMSTERDAM (ANP) Kernploeg lid Hans van Helden, twee dagen geleden dn Assen reeds goed op dreef met twee derde plaatsen, overtuigde gisteren in Amsterdam bij de selectie wedstrijden voor de nationale kampi oenschappen, nog meer. Hij won zo wel de 1500 meter (2.13.9) als de 3.000 meter (4.44.2). Peter Nottet nes telde zich op de tweede plaats met resp. 2.15.7 en 4.46.6. Opvallend goed reed Daan Gompen, die met 2.18.2 en 4.44.7 naar de vierde plaats klom, aèhter Klaas Vriend, maar voor bijna alle andere kernploegleden. Ook Ron Nooitgedagt imponeerde. Vooral zijn 3000 m. reed hij uitermate gemakke lijk 4.45.9. International Jappie van Dijk had pech. Hij kwam op de 3.000 m. ten val, maar kwam overigens toch nog tot 4.58.1. De weersomstandighe den verhinderden opvallend goede tij den, het was mistig en af en toe regende het. 1500 meier: 1. Hans van Helden 2.13.9, 2. Peter Nottet 2.15.7. 3. Jacques de Koning 2.18.0. 4. Jappie van Dijk 2.16.8, 5. Peter van de Kant 2.16.9. 6. Klaas Vriend 2.17.1, 7, Ron Nooitgedagt 2.17.6. 8. Daan Gompen 2.18.2, 9. Ron de Roon 2.18.4, 10. Jan Kleine 2.18.6, 11. Peter den Dunnen 2.20.0, 12. Arend Klos 2.20.2, 13. Co Glllng 2.20.4. 3000 meter: 1. Hans van Henden 4.44.2. 2. Daan Gompen 4.44.7, 3. Arend Klos 4.44.9, 4. Klaas Vriend 4.45.8, 5. Ron Nooitgedagt 4.45.9, 6. Peter Nottet 4.46.2. 7. Jan Derksen 4.47.4, 8. Hendrik Hatters 4.47.5, 9. Ron de Roon 4.48.3, 10. Gerard van Gelder 4.48.6. Klassement 1 Hans van Helden 92.000, 2 Peter Nottet 93.000, 3. Klaas Vriend 93.333, 4 Daan Gompen 93 517, 4. Ron Nooitgedagt 93.517. 6. Peter van de Kunt 93.966. 7. Ron de Ron 94.183, 3 Arend Klos 94 216, 9. Jacques de Koning 94.400, 10. Jan Derksen 94,833. 11. Hendrik Hatters 95.017. 12. Co Glling 95.ion JAN HEIDA Tijdens schaatswedstrijden voor junio ren in Memerovo (Rusland) is de Nederlander Jan Heida in de all round klasse als tweede geëindigd met een totaal van 183.586 punten. De wedstrijd, die wegens temperaturen van veertig graden onder nul twee dagen moest worden uitgesteld, lever de met een totaal van 180.756 punten een overwinning op voor de Rus Ni kolai Koezmenko. Koezmenko won de 1500 meter (2.12.1), de 3000 meter (4.41.6) en de 5000 meter in 8.00.4. De Rus bezette op de 500 meter in 42.3 sec. de tweede plaats achter zijn landgenoot Boris Fomin (41.7). Heida eindigde zowél op de 1500 als 3000 meter op de tweede plaats met resp. 2.12.1 en ,4.41.6. Op de 5000 meter werd hij met 8.08.2 derde. Heida noteerde op de 500 meter een tijd van 43.8 sec. De Rus Safronov werd in het algemene klasse ment met 183.709 punten derde. De wedstrijden werden bij een tempera tuur van acht graden onder nul ge- AMSTERDAM Onopgemerkt bijna verdween hij uit het Europese top voetbal. Francesco Gento Lopez. Ter wijl voor andere internationaal ge waardeerde vedetten zoals Uwe Seel- er, Coluna en Bobby Charlton bene fieten werden georganiseerd, kwam Gento nooit meer in de belangstel ling. De 'wervelwind',, die bij het vorderen van de leeftijd steeds trager ging accellereren, werd óp 21 juni 1971 Voor de laatste maal gevolgd- door een miljoenenfront kijkers. Trai ner Munoz van Real Madrid deed in de slotfase van de tweede beslissende wedstrijd tegen Chelsea om de Euro pa Cup II een beroep op Gento om de nadelige stand (12) alsnog een an der aanzien te verschaffen. Dat gebeurde niet. Chelsea veroverde de begeerde bokaal. En Gento nam afscheid. In Athene. Trainer Munoz, die na die nederlaag onmiddellijk aanstuurde op een sterke verjonging van zijn selectie, ruimde geen plaats meer voor de 'oude man' in. Een gezien alle andere liefdadigheidsac ties voor voetbalsterren wat oneer biedig afscheid. Had Paco, zoals de fans van Real hem doorgaans liefko zend omschreven, niet jarenlang ge boeid door zijn flitsende démarrages op de linker flank? Stamde Gento als laatst overgeblevene niet uit een peri ode vol Real-successen? Behoorde hij ooit niet tot de legendarische ploeg met collega's als Di Stefano, Puskas, Santé Maria? Let wel: Gento beschikte niet over fenomenale talenten. Als zodanig ken de een Coen Moulijn, een generatiege noot, meer klasse. Tóch verwierf Gen to wereldvermaardheid. Doordat hij een ongeëvenaarde sprint kon aan trekken, een uitstekende traptechniek bezat en vooral doordat hij voor een Spanjaard opmerkelijk veel voetbalta lent étaleerde. Real kocht, toen Gento dedertig ruim gepasseerd was, een jonge alternatieve linksbuiten aan. Maar de gedrongen en steeds meer GENTO uitzettende linksbuiten duldde geen concurrentie, liet zich niet uit de hoofdóiacht verdringen. En vestigde daardoor een nauwelijks voor verbete ring vatbaar zijnd record. In een Carrière die zich over zestien jaar uitstrekte verzamelde hij 96 caps in door de UEFA georganiseerde compe tities voor clubs. Gento werd daar door een 'levende legende', zoals Sjaak Swart dat in mindere mate in Nederland is. Swart geldt niet voor niets als de Nederlandse 'Paco'. Trainer Munoz kón Gento niet af schudden. Zijn betekenis voor de ploeg was daarvoor te groot. Vooral in mentaal opzicht. Want Gento sti muleerde zijn ploeggenoten in tijden van wanhoop voortdurend. En kon door zijn persoonlijkheid en grote ervaring, tijdens de wedstrijd de tak- tiek en spelbenadering zodanig wijzi gen, dat er toch weer successen volg den. Gento paste zich ook aan aan de veranderende voetbalwetten. Werd er in de beginperiode van zijn loopbaan nog 'schoon' voetbal gepropageerd, hij schrok niet terug aft zich een zoals tegenwoordig veelal gebeurt hevig voetbalgevecht ontwikkelde. Bijzonder duidelijk werd dat tijdens de confrontatie tussen Anderlecht en Real Madrid, waarin Francesco Gento een dubieuze hoofdrol vertolkte. Zijn tijdrekken, acteren, professioneel vloe ren van tegenstanders, discussiëren met de scheidsrechter, dat alles had tot gevolg dat het fabeltje 'Gento, de lieve vleugelspeler' definitief tot niet- geloofwaardig werd verklaard. Het tastte zijn populariteit echter niet aan. Tenminste in Spanje en zeker in Madrid niet. Paco bleef Paco. een door velen, merendeels vrouwen, zeer beminde figuur. En toch zwaaide Gento in Athene af. Een niet te tolereren situatie, zo werd algemeen verondersteld. Onder druk van de jrote Gento-aanhang werd er daarom naar een geschikte datum ge zocht, opdat Gento zich nog éénmaal nadrukkelijk op de voorgrond kon plaatsen. Hetgeen gisteravond gebeur de. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Bernabeu-stadion, 'ho me' van Real Madrid, was een wed strijd georganiseerd tegen FC Bele- nenses uit Portugal. Dat treffen werd aangegrepen om Gento uit te wuiven, een laatste keer de schijnwerpers op hem te richten. Tien minuten lang draafde de inmiddels corpulente Gen to weer op zijn vertrouwde stek. Tot grote vreugde van het massaal opgeko men Madrileense publiek. Eindelijk kon er op passende wijze van de voetballer Gento afscheid genomen worden. AMSTERDAM De heren-schaats kernploeg zal het komende seizoen door vijf man worden ^egeleid. Naast trainer Leen Pfrommer, dokter Lap en de gisteren benoemde 29-jarige fysio-therapeut Meijerink gaan ook verzorger Dick de Vroome en assis tent-coach Henk Gemser mee. Gemser heeft deze zomer opnieuw de conditie training geleid, maar kwam in con flict met de KNSB omdat hij ook de profs trainde. In het begeleidings team waarin geen plaats meer is inge ruimd voor een chef d'équipe, krijgt Gemser de taak van 'rekenmeester'. Het is de bedoeling, dat de heren- kernploeg direct na de kerstdagen vertrekt naar een trainingskamp in Noorwegen (Hamar), Er zal in Oslo worden deelgenomen aan de traditio nele Nieuwjaarswedstrijden. Voor de dameskernploeg bestaan er plannen een trainingskamp in Davos op te slaan. ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 21