Zeven hartpatiënten bezetten urenlang cantine ministerie Maanreizigers weer ruimte in J UW carauan rai Amerika laat M.-Oosten toch rusten krant Het Kwartet i deze krant 'och gesprek ndriessen n Den Uyl Droog Noordieren in maart naar de stembus De zetterij Protest tegen beknotting vakbondswerk in Indonesië Kakkerlakken in 't Harde: VVDM in actie voor hygiëne Gemeentelijke service aan invaliden Shag goedkoper gekends, I I I geroosterd brood ieewe Leidlse Courant VRIJDAG 15 DECEMBER 1972 53ste jaargang no. 298 vooraanslaande f prot. christelijke dagbladen HISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING nstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich ia gheblevan mijn hart in taghenspoatl" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur (inenland jftig mille voor Palermo.5 il of contactlenzen7 ■itenland andt herkozen als bonds- ïselier 9 ik Zweden zit 5t polarisatie 9 rk crk en sexualiteit 2 moefti van Plovdiv2 lonomie )ffie weer duurder? 25 lenetalagc 2 i schrijft ons 2 unentaar 7 btbij on verder 7 rubriek 7 li en iv 17 ps, feuilleton 17 ept 17 lÜlebcrlchten 24 gemene verivachting: N HAAG Het ligt in de ver- chting dat de fractievoorzitters van dA en KVP, de heren Den Uyl en driessen, toch tot een gesprek ko- n over de vorming van een progres- f minderheidskabinet. Zoals bekend eft de heer Andriessen met nadruk rol van 'bijwagen' voor zo'n kabinet ireigerd. Hij heeft harde voorwaar- n voor een zakelijke loyaliteit ge ld. lieer Den Uyl heeft gisteren reeds aegd geen bezwaar tegen een ge- rek te hebben, verder pag. 5 togezegd leraar is niet zo belangrijk eer: de impuls moet van de on- rwijsvragende uitgaan. Drs. J. F. T. Bergman Overwegend droog weer met veel bewolking en plaatselijk mist. Morgen in het zuidoosten van het land perioden met zon. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Maximum-temperaturen ongeveer 9 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: droog en nevelig weer. Tempera turen iets boven normaal. Morgen zon op: 13.17 onder: 03.39 maan op: 08.43 onder: 16.29 LONDEN, CAIRO, BEIROET (UPI, Reuter, AFP) De rege- ring-Nixon zal tegen de verwach ting in haar grootscheepse vre desinitiatief voor een oplossing van de Arabisch-Israëlische crisis begin volgend jaar niet ont plooien. Het persbureau UPI zegt dit in Lon den uit diplomatieke bron vernomen te hebben. De Israëlische vice-premier Yiggal Allon, die gisteren van een bezoek aan Washington in Tel Aviv terugkeerde, heeft bevestigd dat een Amerikaans vredesinitiatief voorlopig niet moet worden verwacht. De redenen voor het verwachte uitstel zijn: de onzekere situatie in Egypte op binnenlands-politiek gebied, de Westeuropese onmacht om een ge meenschappelijke politiek ten aanzien van het Midden-Oosten te voeren, de Amerikaanse geobsedeerdheid met Vietnam ook nadat daar een wapen stilstand is gesloten en tenslotte het nog niet aangekondigde uitstel van het bezoek van de Russische partijlei der Brezjnew aan Washington. Volgens westerse en communistische diplomaten bestaat er grote twijfel of president Sadat van Egypte momen teel nog wel krachtig genoeg is om een bindende vredesovereenkomst te sluiten, omdat hij hierbij concessies zou moeten doen, zelfs al zouden die nog zo beperkt zijn. Voorts zou Brezjnew volgens de laat ste aanwijzingen zijn bezoek aan Nixon, dat in april gepland was, enige maanden willen uitstellen. De redp- nen daarvoor zijn onbekend, maar hebben waarschijnlijk met binnen lands-politieke overwegingen te ma ken. Gezien de jongste berichten over de relatieve zwakte van de Egyptische strijdkrachten en de groeiende one nigheid in de Arabische wereld, wordt een Egyptisch militair offensief in de toekomst voor hoogst onwaar schijnlijk geacht. Dit temeer, omdat Moskou en Cairo het nog helemaal niet eens zijn geworden over hun vriendschappelijke banden en over de mate '-an Russische betrokkenheid bij de militaire ontwikkelingen in Egyp te. LONDEN (Reuter/AFP) De be volking van Noord-Ierland zal zich op 8 maart kunnen uitspreken over de vraag of zij deel wil blijven uitmaken van het Verenigd Koninkrijk of aan sluiting bij de Ierse republiek na streeft. De Britse minister voor Noord- Ierland heeft dit gisteren in het Lager huis bekendgemaakt. Over de uitslag van het referendum bestaat overigens geen enkele twijfel. 65 procent van de inwoners van de zes Noordierse graafschappen is protestant en zal ongetwijfeld stem men voor behoud van de banden met Groot-Brittannië. Het uitschrijven van het referendum wordt dan ook vooral beschouwd als een poging van Londen de protestante meerderheid gerust te stelleiï dat ze niet gedwongen zal worden tot aansluiting bij de Ierse republiek. zeker voor de instandhou- ti|ng Een kranteregel is één stuk lood. Niet een verzameling losse letters. Een stuk lood met daar op alle letters van die regel. Is één letter fout, dan moet er een hele nieuwe regel worden ge maakt. Soms ziet u dal. De foute regel is dan ten onrechte blijven staan en de gecorrigeer de kwam er boven of er onder terecht. Tweemaal eenzelfde re gel in de krant, schrijft men ons dan. Nu kent u de oorzaak. Vroeger werden die regels met de hand gezet. Dat gaat nu volautomatisch Hel stuk dat een journalist heeft geschreven wordt op een band geponst Hel wordt één lange regel, die m principe eindeloos is Deze lan ge regels worden niet alleen in Amsterdam vervaardigd. Het ge beurt ook in Rotterdam en Den Haag. Via telefoonlijnen komen ze vandaar in Amsterdam bin nen. Een Philips-computer zorgt er voor, dat die lange regel wordt teruggebracht tot stukken ter breedte van één kolom. Die computer breekt zelfs de woor den af. Niet zo precies als u en ik dat op schooi leerden. Bijna zo precies. Vandaar dat soms een woord in de krant verkeerd is afgebroken. Voor de vijf ochtendbladen van de Chr. Pers maken wij per jaar ca. 11.000 pagina's. Wist u dat het zetten van één pagina 300 kost? Zo ziet u dat ook met het zetten miljoenen ge moeid zijn. Is de krant klaar, dan gieten we alle loodregels weer tot broodjes. Dit lood wordt ge bruikt voor de krant van de volgende dag. Per uur kunnen we 2.000 kg loden regels tot broodjes terugsmelten. Voor waar geen kleinigheid. U blijft toch abonnees winnen en mensen adviseren, ook bij ons te adverteren DE DIRECTIE Een delegatie van dc hartpatiënten onder leiding van de heer Fievet in gesprek met de direc teur-generaal van het ministerie van volksgezondheid, dr. W. W. Gerritsen (rec'its). Toezegging van Stuyt maakt einde aan actie Van een onzer verslaggevers LEIDSCHENDAM Zeven hartpatiënten onder leiding van de heer H. Fievet, voorzitter van de Nederlandse Hartpatiënten Vereniging, hebben gisteren tot negen uur 's avonds de kantine van het Ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne in Leidschendam bezet. Zij deden dit uit protest tegen de weigering van minister Stuyt om op zo kort mogelijke termijn open-har toperaties mogelijk te maken in het zuiden van ons land. Een toezegging van de directeur-generaal maakte een eind aan de bezetting. De aanleiding voor de bezetting ligt in de gang van zaken rond het hartteam van het r.k. Binnengas thuis in Eindhoven. Na interne con flicten in dat ziekenhuis werd de leider van het hartteam. dr. P. van der Schaar, buiten spel gezet. Hij kreeg een studie-opdracht en mag voorlopig geen open-hartoperaties meer verrichten. In een persbericht, dat het ministerie van volksgezond heid vorige week de deur uit stuur de. stond, dat minister Stuyt geen open-hartoperaties meer wil in ande re dan de zes academische zieken huizen, Amsterdam. Leiden. Utrecht, Rotterdam. Groningen en Nijmegen. Door het buiten spel zetten van het team van dr. Van der Schaar bete kent dit, dat voorlopig in zuid-Ne derland geen open-hartoperaties meer kunnen worden uitgevoerd. Deze vooruitzichten hebben de heer Fievet van de Hartpatiëntenvereni ging tot actie gebracht. Diverse le den van de vereniging zijn patiënt van dr. Van der Schaar en kunnen nu niet meer op controle komen. De heer Fievet heeft betoogd, dat open hartoperaties aan de academische ziekenhuizen op zich laten wachten, onder meer door de moeilijke situa tie bij die ziekenhuizen. Er zouden bijvoorbeeld moeilijkheden zijn op bouwkundig gebied, die verhinde ren, dat hartcentra gebouwd wor den. Dit is volgens het ministerie te pessimistisch. De minister heeft de beslissing genomen op grond van het advies van de commissie-Nie- veen. Deze commissie zegt, dat het voorlopig op medische gronden on aanvaardbaar is. elders open-hartope raties te laten uitvoeren. Weert bereid 'Mag ik hem hier hangen? Dan zeg ik thuis, dat er werk van me in het museum geëxpo seerd wordt.' De heer Fievet: 'Dat is niet waar. We weten dat het St. Jansziekenhuis in Weert bereid is dr. Van der Schaar en zijn team hartoperaties te laten verrichten. Het bestuur van dat ziekenhuis heeft daarvoor ander half miljoen gulden beschikbaar ge steld. Er zijn cardiologen, er is des kundig personeel, er is ruimte, al leen de technische apparatuur moet worden aangeschaft.' Volgens het ministerie past 'Weert' echter niet in de opzet van de commissie-Nie- veen. Het zou medisch onmogelijk, zo niet onverantwoordelijk zijn in deze situatie een team in een zie kenhuis te plaatsen om te opereren, als het niet ingewerkt is. De heer Fievet: 'Dat is een veronderstelling. Nu gebeurt er niets. Hoe langer mensen op een wachtlijst staan, hoe groter de kans is dat zij overlijden.' Volgens de voorzitter van de patiën tenvereniging kan dr. Van der Schaar, als hij in Weert aan het werk kan, binnen anderhalve maand weer opereren. 'Dat is veel korter dan de termijn die nodig zou zijn bij de academische ziekenhuizen', al dus de heer Fievet. 'Waarom geven we Van der Schaar geen kans? Lie ver honderd operaties in de hand. dan duizend in de lucht.' De heer Fievet doelt daarmee op de grotere aantallen, die in de academische zie kenhuizen geholpen kunnen worden. In de toekomst, 'Het ministerie staart zich blind op het rappnrt- Nieveen', aldus de heer Fievet. 'Wij zeggen niet dat Weert dè oplossing is Nu worden vakbekwame chirur gen op een zijspoor gezet.' Uiteinde lijk was bij de heer Fievet en de zijnen de maat vol. Het feit dat door bestuursoverleg het leven van honderden hartpatiënten nodeloos in gevaar wordt gebracht, was voor hem niet langer aanvaardbaar. 'Wij zijn drie jaar aan het lijntje gehou den. We hebben steeds toegegeven en nu is ons geduld op.' Dit kwam gisteren tot uitbarsting na het ge sprek, dat acht leden van de hartpa tiëntenvereniging met de directeur- generaal van de volksgezondheid hadden. De bezetting is gisteravond om ne gen uur beëindigd, nadat de direc teur-generaal namens minister Stuyt meedeelde dat in de loop van de volgende week de mogelijkheden zullen worden onderzocht open har toperaties te verrichten in het St. Jansziekenhuis te Weert. Deze toe zegging was voor de heer Fievet voldoende. Hij besloot na overleg de bezetting op te heffen. Dat de gemoederen-gisteren zo hoog opliepen heeft ook ongerustheid ge wekt bij artsen, die zich zorgen maakten over de hartpatiënten. De emoties hadden één van de patiën ten reeds genoopt de actie af te breken. Laat in de middag bemoeide dr. Vos, een arts van het ministerie zich met de zaak. Hij informeerde of de patiënten er wel aan dachten op tijd te eten. Later kwam de Rotter damse hoogleraar en hartchirurg prof. J. Nauta naar het ministerie. Prof. Nauta is lid van de Nederland se Vereniging van Hartpatiënten. Volgens de heer Fievet was hij be zorgd over de gezondheid van de patiëntenbezetters. Intussen heeft de loco-burgemeester van Eindhoven, drs. .G van de Kruis gistermiddag, tijdens de debatten over de gemeentebegroting, gezegd het te betreuren dat de minister heeft besloten in Eindhoven geen hartchirurgische afdeling te openen. Expeditie als geheel groot succes HOUSTON (Reuter, UPI) Om vier minuten voor twaalf gister avond stegen Gene Cernan en Jack Schmitt na een bijzonder geslaag de maanexpeditie op om zich bij hun eenzame collega Evans in het moederschip America te voegen. Enkele minuten later draaiden zij in een baan om de baan. Na enkele baar.wijzigingen van zowe de maanlander als het moederschip zou om zeven minuten voor twee vannacht de koppeling tot stand moe ten komen. De derde maanrit, gisterochtend vroeg, heeft niet de spectaculaire vondsten opgeleverd die de tweede kenmerkten. De deskundigen hadden zich veel voorgesteld van het onder zoek van de krater Van Serg, ten noorden van de landingsplaats, die er op de foto's nog vulkaanachtiger uit zag dan Shorty waar woensdag de beroemde oranje grond werd gevon den. Maar Van Serg bleek, van dichtbij bekeken, een inslagkrater te zijn, ge vormd door een meteoriet. Hij onder scheidde zich door weinig van duizen den andere. Maar in de omgeving van Van Serg vond Schmitt wel een blauwgroene steen die naar zijn idee wel eens de oudste van de hele vallei zou kunnen zijn. En een paar centimeter onder het bodemoppervlak werd een licht grijs materiaal aangetroffen dat er erg jong uitzag. UTRECHT Volgens NW, NKV en CNV is het in Indonesië niet pluis met de handhaving van vakbondsrechten en -vrijheden. In een brief van het overlegorgaan van de drie vakcen trales aan minister Boertien (Ontwik- gelingssamenwerking) wordt melding gemaakt van ontvangen inlichtingen die erop wijzen dat zich in Indonesië een ontwikkeling voordoet, met name in de sector van het overheidsperso neel, die in strijd lijkt met de inter nationale arbeidsconventie nr. 98 (in zake het recht zich te organiseren en collectief te onderhandelen). NW, NKV en CNV delen minister Boertien mee dat zij zeer bezorgd zijn over de ontstane situatie, omdat het effectief functioneren van een onaf hankelijke vakbeweging van beslissen- ed betekenis moet worden geacht voor de sociale vooruitgang in Indonesië Zij doen een dringend beroep op de minister om op de komende IGGI- conferentie in Amsterdam (van landen die actief zijn betrokken bij de ont wikkeling van Indonesië) deze kwestie aan de orde te stellen. Van onze correspondent 'T HARDE Een kakkerlakkenplaag In de legerplaats 't Harde heeft geleid tot een conflict tussen de legerleiding en de plaatselijke afdeling van de VVDM. De laatste heeft de minister inmiddels verzocht middelen ter beschik king te stellen om het ongedierte, dat al sinds juli in de legerplaats verblijft, uit te roeien. Dc kakkerlakken zijn, ondanks tien mislukte hestrijdingspogingen van de Mili taire Gezondheidsdienst uit Utrecht, doorgedrongen tot de keukens. Volgens de VVDM moesten 'reeds niaten in de ziekenboeg worden opgenomen met voedsel vergiftiging'. De commandant van de legerplaats, kolonel Burlage, heeft toegegeven, dat men 'ontzettend veel last van kakkerlakken heeft'. Omdat de VVDM actie heeft ondernomen zijn er processen-verbaal opgemaakt tegen enkele VVDM-Ieden en is deze vereniging bovendien haar vergaderruimte ontnomen. Overigens is de kakkerlakkenplaag voor de VVDM aanleiding de slechte hygiënische toestanden, die in het gehele kamp heersen, aan dc orde te stellen. Er is te weinig warm water, er is maar één douchegebouw dat 's avonds om acht uur wordt gesloten en er zijn te weinig toiletten en urinoirs. In de open brief van de VVDM-afdeling. die minister De Kosten vandaag zal bereiken, eist men op korte termijn een grondige ontsmetting van de manschappenkeuken en de eetzaal. Aan m«anmonster» brengen Cernan en Schmitt een recordhoeveelheid mee: bruto 150 kilo, dat is 18 kg meer dan op het schema stond. Geen pro bleem, zei Schmitt. Gene en ik zijn allebei wel negen kilo afgevallen. Ter herinnering aan de waarschijnlijk laatste maanvlucht van deze eeuw werd gisteren een plaquette onthuld op de zijkant van het onderstel van de maanlander, dat ter plaatse achter blijft. Het opschrift luidt: 'Hier vol tooide de mens zijn eerste verkennin gen van de maan in december A.D. 1972. Moge de geest van vrede waarin wij kwamen worden weerspiegeld in de levens van de gehele mensheid.' De plaquette draagt de handtekenin gen van Cernan, Schmitt, Evans en president Nixon van de Verenigde Staten. In de afdeling storingen valt het weigeren van twee instrumenten te vermelden. Een apparaat op de maan- wagen dat de elektrische eigenschap pen van de bodem moest meten, raak te oververhit. En een vast opgesteld instrument dat zwaartekrachtgolven moest registreren (als die bestaan, en daar ging het debat nu juist om) weigerde dienst om onopgehelderde redenen. ROTTERDAM Binnenkort krijgt de gemeenteraad een voorstel te be handelen om het stadhuis toeganke lijk te maken voor invaliden en oude ren, zo vertelde wethouder mr. H. G. C. L. Polak (openbare werken) don derdagmiddag in de raad naar aanlei ding van een vraag van mevrouw A. M. Ridderhof-Strik (soc.). Dat zal on geveer driehonderdduizend gulden kosten, hetgeen verontwaardiging wekte bij drs. P. L. M. Pex (kath.), die meende dat met eenvoudige voor zieningen een goedkoper en doelmati ger resultaat zou zijn te bereiken. Wethouder Polak hielp hem uit die droom: 'Er is een mogelijkheid die minder kost, maar dan moeten invali den en ouderen via een achterdeurtje het stadhuis binnen en via allerlei rare sluipweggetjes de bureaus berei ken. Dat is te naar.' DEN HAAG Shag-tabak zal per 1 januari vijf cent per pakje van 50 gram goedkoper worden. Deze prijs verlaging is mogelijk door een ver laging van de accijns op kerftabak, waartoe in het kader van de unifica tie van de accijns in de Benelux is besloten. De industrie heeft tot de prijsverlaging besloten onder druk van het ministerie van economische zaken, aldus een woordvoerder van het ministerie. Shag, die nu minder kost dan een gul den per pakje, zal niet goedkoper worden, evenmin als pijptabak en pruimtabak. Ook de accijns op siga ren wordt enigszin verlaagd, maar dit leidt niet tot prijsverlagingen. Het ('vrijkomende') bedrag wordt besteed aan verbetering van de marges van fabrikanten en handel. (ADVERTENTIE) M '15/16/17/15 december Geopend van 10-17 en 19-22 uur Zondag van 10-17 uur Toegang ƒ3.50 RAI Amsterdam TT biljetten aan NS stations (ADVERTENTIE) jy.y^v/v/v/v/v/ v/wv^ I bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: - Plaats: maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN Jl voor 'n feestelijk ontbijt en heerlijke hartige hapjes. goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1