Nieewe LeMse Coerairt Vredesakkoord nog niet rond 1 HUIS Kans op progressief minderheidskabinet nog niet afgeschreven Oranje bodem wijst op 'jonge' vulkaan carauan rai j tlsfris,ïisfruiten\ i razend lekker». 3 Boersma: inkomens boven ton onnodig Ex SS-er benoemd tot hoogleraar in Stuttgart Bewolkt In deze krant De prijzen Brood maandag een cent duurder Deskundigen praten in Parijs verder Verlies bij EMS vertienvoudigd Bezetting TH-Delft gaat door Hartpatiënten dreigen met 'harde acties' DONDERDAG 14 DECEMBER 1972 53ste jaargang no. 297 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 MEUBELSHOWROOM SFEERVOL W. J. Zirkzee N.V. ZEEMANLAAN 22 LEIDEN TEL. 0171042627 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Ruppert wil kloof roo ms-rood overbruggen BHBI Van onze parlementsredactie DEN HAAG Informateur dr. M. Ruppert heeft de mogelijkheid van de vorming van een progressief minderheidskabinet (PvdA, PPR en D'66)ondanks de negatieve uitlatingen van de fractievoorzitter van de KVP, mr. Andriessen, vooralsnog niet afgeschreven. In de gesprekken die de informateur gisteren met de fractievoorzitters van de KVP en de PvdA heeft gehad, heeft hij zich uitsluitend beperkt tot het inwinnen van nadere informatie. Mr. Andriessen (KVP) heeft nog eens toegelicht dat zijn fractie er weinig voor voelt als 'bijwagen' van een progressief minderheidskabinet te fungeren. Drs. Den Uyl (PvdA) heeft van zijn kant nogmaals de zoveel soepeler houding van de partijraad van d e PvdA i:n het afgelopen week- «od belicht. Over de vraag of het Uiteindelijk toch tot een gesprek tus sen drs. Den Uyl en mr. Andriessen moet komen, heeft dr. Ruppert zich nu nog niet willen uitlaten. Geen doorhakken Politiek Den Haag leidt uit de gang van deze gesprekken af, dat dr. Rup pert er in dit stadium weinig behoef te aan had de knoop door te hakken. Te minder omdat drs. Den Uyl de bezwaren van mr. Andriessen tegen een progressief minderheidskabinet, namelijk het ongedaan maken van de collegegeldverhoging, bezuiniging op defensie en de invoering van een prijsstop nogal lakoniek heeft opgevat. Het ongedaan maken van de, college geldverhoging wil volgens de opvat ting van de PvdA-fractie niets anders zeggen dan dat er 1 september 1973 een systeem van studiefinanciering wordt ingevoerd, waarin de verschil len voor studenten die nog geen colle gegeldverhoging hebben betaald en zij die dat wel hebben gedaan, in grote lijnen worden vereffend. Het invoeren van een prijsstop zou weinig relevant meer zijn wanneer het minderheidskabinet pas per 1 maart zal kunnen aantreden. Tenslot te zouden de bezuinigingen, althans gedurende het eerste optreden van een kabinet Den Uyl, slechts een geringe rol kunnen spelen omdat in de be trekkelijk korte periode van een jaar nauwelijks nog bezuinigingen kunnen worden aangebracht. De heer Den Uyl schijnt zich daarom nogal over deze stellingname van mr. Andriessen te hebben verbaasd, omdat deze punten al in zijn eerste gesprek met dr. Ruppert aan de orde zijn gekomen. Openhouden Zogezegd Veel bewolking met hier en daar mist en eerst plaatselijk wat re gen of motregen. Matige tot krachtige wind aan de kust mogelijk harde wind uit zuid tot zuidwest. Maxima ongeveer 10 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: overwegend droog met hier en daar mist, temperaturen meest boven normaal. Morgen zon op: 08.42 onder: 16.29 Maan op: 12.56 onder: 02.15 Werknemer moet klacht kwijt kunnen zo'n kabinet zakelijk te zullen beoor delen. Volgens drs. Den Uyl is deze toezegging voldoende om zijn kabinet inderdaad te laten optreden. Bovendien schijnt dr. Ruppert er nog al op gebrand te zijn op langere termijn de tegenstelling tussen con fessionele partijen err de progressieve drie te willen overbruggen. Recht streeks zal dit moeilijk kunnen, zodat het progressieve minderheidskabinet de aangewezen weg lijkt. Of dit uit eindelijk lal lukken, zal ondermeer afhangen van de houding van mr. Biesheuvel, de fractievoorzitter van de ARP, die naar het schijnt, nogal aankoerst op de vorming van een kabinet van de confessionele partijen met de VVD. In politiek Den Haag houdt men het er daarom op, dat informateur dr. Ruppert de mogelijkheid van de vor ming van het minderheidskabinet vooralsnog open zal houden, ook al omdat mr. Andriessen heeft gezegd Het is wel even wennen. Je wordt opeens anders aangekeken. Hans van Mierlo, D'66. Nixons adviseur Henry Kissinger, die gisteren zijn besprekingen in Parijs (voorlopig?) heeft afgesloten, begroet hier de leider van de Noordvietnamese delegatie, Ksoean Thoey. Maancleskundigen enthousiast Binnenland HOUSTON (UPI, Reuter, DPA, AFP) 'Hij is niet krankzinnig aan Staatshoofd WOI"den. Het is werkelijk oranje. Dat is geschiedenis'. Met deze i-akinpt-fnnriatie R inderdaad voor het maanonderzoek historische woorden bevestigde astronaut-geoloog Jack Schmitt gisterochtend vroeg de ontdekking Caravan-RAIgroter modellen van een één meter brede zone met oranje materiaal langs een ge en meer romantiek 9 deelte van de omtrek van de krater Shorty. RllitpnlanH Zijn uitleg, die door collega's in door vulkanisme was veranderd, een DUIltHlldMU Houston vrij algemeen werd gedeeld: dode planeet was. r_ deze krater heeft vrij kort geleden Daarmee zou precies het doel zijn Booker I en het evangelie (gesproken wordt van een miljard bereikt dat de geleerden met de laat- van dp tmdenhnrstpl jaar) nog vulkanische werking ver- ste maanlanding juist op deze plaats toond. Uit het binnenste van de maan voor ogen hadden. Uit de voorstudies Top van Arabische ontsnappende gassen, waaronder wel- was de indruk naar voren gekomen "lik n waterdamp, hebben het ijzer in dat hier de donkere as lag va n.*"; p militairen mislukt i de bodem hier geoxideerd tot een 'kort geleden' voorgekomen roestachtig produkt. uitbarsting. Schmitt heeft het Po-il. KGTK Wanneer laboratoriumonderzoek deze dat dat klopt, maar waarschuwde'1^ opvatting bevestigt is daarmee de the- teren nog eens dat dit alleen '>v;. r Moderamen over Kuiterts or'c °nivergeworpen dat de maan de onderzoek van de monsters op at»? e afgelopen drie miljard jaar niet meer kan worden bevestigd. dubbelzinnigheid 2 Nu lijkt het erop dat een geologische i' ,llon j_ i i 0 bevestiging al op de maan zelf gevon- Kopten de knel Qn]1|1-irA]/]c1A den is. Juist na een explosieve vul- Ot/lilll V vlUö" kaanuitbarsting, zei geochemicus Ro- Economie bin w- Brett in Houston, zou je een uTAAi» dergelijk-ontsnappen van vulkanische Boekcnctaiagc 2 JUvJööv^ll V/V/i gassen verwachten. 'Waar wij hier Men schrijft ons 2 getuige van zijn geweest, is een van commentaar 5 "L 1 de belangrijkste vondsten sinds Apol- Dichtbij en verder 5 lo 11', aldus Brett. (Apollo 11 was de weekbladen 5 eerste maanlanding - red.) Kecept KERKRADE De Schinveldse bos- Wat Cernan en Schmitt gisteren op Radio en tv6 sen worden opnieuw bedreigd nu bur- de terugweg van hun tweede maanex- strips, feuilleton6 gemeester J. Smeets van Kerkrade als cursie vonden zou, als de interpretatie Puzzel s voorzitter van hel Industrieschap Oos- Juist is, een fumarolc zijn, een ope- Beurs 12 telijke Mijnstreek de leden van dit n'nS in de bodem waaruit hete gassen Familieberichten is industrieschap heeft geadviseerd zo zoals stoom, koolzuur en soms zout- snel mogelijk de bossen aan te kopen zuur ontsnappen (of, in dit geval, voor vestiging van industrieën. ontsnapt zijn). Die gassen kunnen in Voor alle romantische geleuter koop het bodemmateriaal chemische omzet- ik niets, zegt de heer Smeets, die tingen veroorzaken. Bij Shorty lijkt verder heeft laten weten dat er al in. fIinke hoeveelheden ijzeroxide te verschillende gegadigden hebben laten z9n gevormd uit andere ijzerverbin- afweten en elders bedrijven hebben dingen, gevestigd omdatS het onmogelijk was binnen de zes maanden op de terrei nen van de Schinveldse bossen te kunnen beginnen. Hoewel er in de oostelijke mijnstreek verscheidene grote industrie-terreinen leeg liggen, en de gemeente klaagde dat het rente verlies van deze onrendabele terrei nen nauwelijks nog is op te vangen, is de heer Smeets van mening, dat er steeds nog een tekort aan industrie terrein in de oostelijke mijnstreek bestaat van circa 10 procent. Gisteren vertelden wij u dat de omzet van de Christelijke Pers ongeveer dertig miljoen gulden bedraagt en dat het loon/sala- risdeel meer dan de helft daar van uitmaakt. De stijging van de loonkosten en de sociale las ten gaat in 1973 2.2 a 2,3 mil joen gulden kosten. Het andere deel van de omzet van 30 miljoen bestaat in hoofdzaak uit prijzen. Prijzen die gaan stijgen door de loon kostenstijging bij anderen. Prij zen die stijgen doordat grond stoffen duurder worden. Onze totale kosten zullen volgend jaar 3(4 a 4 miljoen gulden omhoog gaan. We betreuren dat, maar we zullen onze exploi tatie erop moeten afstemmen. Alle Nederlandse dagbladen zul len dan ook de advertentieprij zen met 8 procent verhogen en de abonnementsprijzen met 12 cent per week. Daarnaast zullen verdere bezuinigingen moeten worden doorgevoerd, of wij het plezierig vinden of niet. DE DIRECTIE P.S. Heden 56 nieuwe abonnees te melden, alsmede de binnen komst van enkele gedichten. Van een verslaggever DEN HAAG Maandag wordt het biood één cent per S00 gram duurder. Volgens de Bakkerijstichting is deze prijsverhoging nodig in verband met de gestegen kosten voor het bakkers bedrijf, waarbij ook de verhoging van bloemprijs een rol speelt. De prijsver hoging is overlegd met het ministerie en is niet in strijd met de prijsmaat regel aldus de Bakkerijstichting. 'Ik ben te laat, omdat er zo'n lange rij in de snoepwinkel stond.' Rechterhand van Seys-lnquart in ons land AMSTERDAM In West-Duitsland is protest aangetekend tegen de benoeming van de 57-jarige Hans-Joachim Freiherr Rühle von Lilienstern tot hoogleraar in Stuttgart. Von Lilienstern is in Leiden gepromoveerd op een proefschrift 'Arise- ring van 32 joodse graanhandelfirma's in Zuid-Holland.' Later belastte Seys-In- quart hem met de realisatie van de arisering. Volgens het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie in Amsterdam doorliep Rüle von Lilienstern, die zich in 1932 aansloot bij de Ilitlerjugend, na zijn pro motie alle rangen van de SS tot hij in 1944 was opgeklommen tot SS-Sturmbahn- führer. In 1942 kreeg hij in Leiden onder SS-Obergruppenführer Heissmeyer als hauptsturmführer de leiding over het SS-manschaftshaus en zorgde in opdracht van Seys-lnquart voor het ariseren van de joodse graanhandels. In 1943 werd hij kompanie- 011 bataillonsführer bij de SS Freiwilligen Panzer Grenadier Bri gade Nederland. In een open brief heeft de Duitse hoogleraar dr. J. Mader uit Berlijn bij het curatorium van de universiteit in Stuutgart geprotesteerd tegen de benoeming van Rühle von Lilienstern. Volgens Mader is ten onrechte een academische graad aan hem verleend, omdat deze steunt op de uiterst anti-semitisch gefor muleerde dissertatie. Kissinger teruggevlogen naar Washington PARIJS, WASHINGTON (UPI, Reuter, AP) Henry Kissinger, de adviseur van president Nixon, is gisteravond om negen uur teruggevlogen naar Washington, waar hij verslag zal uitbrengen over zijn besprekingen in Parijs met de Noordvietnamese onderhandelaar Le Doec Tlio. Voorlopig staan geen nieuwe bespre kingen tussen Kissinger en Tho op het programma. Het Witte Huis heeft gisteravond meegedeeld dat techni sche deskundigen de Vietnamese vre desonderhandelingen in Parijs zullen voortzetten. Dit kan een aanwijzing zijn, dat Kissinger en Tho in grote lijnen het eens zijn over een vredes- geling voor Vietnam en dat experts nu de details uitwerken. Kissinger heeft gisteren nog zes uur lang met de Noordvietnamese delega tie onderhandeld. Zoals gebruikelijk werd na afloop niets meegedeeld. La ter kwam uit Washington het bericht, dat Kissinger nog diezelfde avond uit Parijs zou vertrekken. Dat was overi gens geen verrassing, want zijn vlieg tuig stond al 24 uur op het vliegveld Orly klaar. Nixons perschef, Ronald Ziegler, heeft gisteren geweigerd te zeggen of Kis singer en Tho definitieve overeen stemming hebben bereikt over een bestand of een vredesregeling. Hij wilde slechts zeggen dat de tweede ronde van de besprekingen tussen de twee toponderhandelaars was afgeslo ten, dat zij door middel van bood schappen met elkaar in contact zou den blijven en in onderling overleg zouden bepalen of zij weer bijeen zouden komen voor verdere bespre kingen. Deze formulering lijkt de conclusie te wettigen, dat er op korte termijn geen spectaculaire doorbraak te ver wachten is. Waarnemers houden er rekening mee, dat dr. Kissinger na zijn verslag aan Nixon, nog naar Sai- gon zal reizen om daar president Thie te 'bewerken.' Bitter Volgens een Zuidvietnamees parle mentslid zou Thieu bitter gestemd zijn jegens de Amerikanen. Tegen zijn kabinetsleden en vijftig parle mentsleden zou hij dinsdag gezegd hebben dat de Amerikanen het be standsakkoord over Vietnam zullen ondertekenen of de Zuidvietnamese regering dit wil of niet. De bijzonder heden zijn al geregeld en 'Saigon is voor een voldongen feit geplaatst.' Thieu zou daarop de aanwezigen ge- bijeenkomst in zijn paleis na afloop van een parlementszitting waarin hij voorstelde een kerst- en nieuwjaarsbe stand in acht te nemen. Tijdens dat bestand zouden Zuid-Vietnam, de Viet Cong en Noord-Vietnam dan over een verlenging moeten praten. Ook zou den de krijgsgevangenen dan uitge wisseld kunnen worden. Thieu zou ook gezegd hebben: 'Wij zijn er niet in geslaagd ook maar een Zie verder pagina 7, kolom 2. SCHEVENINGEN De Exploitatie Maatschappij Scheveningen, het eer tijds zo machtige rijk van de heer R. Zwolsman, heeft haar verliezen in 1971 zien oplopen tot het tienvoudige van 1970. Dat staat te lezen in het door allerlei verwikkelingen pas nu ver schenen jaarverslag. Intussen is de huidige situatie van de EMS uiterst somber. In hun bij het jaarverslag gevoegde verklaring zeg gen de accountants, die de stukken gecontroleerd hebben, dat zij het voort bestaan van de EMS niet gewaarborgd achten. Ook vinden zij dat de jaar stukken geen getrouw beeld geven van de toestand van de onderneming. Niet alleen de accountants twijfelen, ook de belastingadviseurs van het bedrijf kun nen uit de rekeningen geen wijs meer worden. Zie verder fin. pagina. Van een verslaggever UTRECHT Inkomens van meer dan een ton zijn volgens minister Boersma niet nodig en de minister begrijpt ook niet waarom ministers meer dan een ton moeten verdie nen. De minister ('Ik heb geen compen satie voor de prijsstijgingen gekre gen maar mijn vrouw heeft er ook niets van gemerkt') zei dit op een bijeenkomst van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Utrecht. De heer Boersma is voor stander van openbaarheid van in komens, waarvan volgens hem een preventieve werking uitgaat. Zie verder pagina 17. ADVERTENTIE 14/6/16/17/18 december Geopend van 10-17 en 19-22 uur Zondag van 10-17 uur Toegang 3.50 RAI Amsterdam TT biljetten aan NS stations woord veranderd te krijgen in de tekst van het akkoord. De Amerika nen achten hun weigering, ook maar één bepaling van de overeenkomst te wijzigen gerechtvaardigd. Als we niet tekenen, moeten we het verder maar zelf zien op te knappen, zeggen de Amerikanen. In dat geval is het over twee maanden afgelopen. Tekenen wij wel, dan is het direct afgelopen.' Tjieu zou daarop de aanwezigen ge vraagd hebben 'een besluit te nemen.' Hij beloofde zich eraan te zullen houden, hoe het ook zou uitvallen. Zijn voornaamste eis was de terug trekking van de Noordvietnamese troepen uit Zuid-Vietnam en die eis was afgewezen. De Noordvietnamezen willen, volgens Thieu, die kwestie la ten regelen door de 'toekomstige Zèid Vietnamese organisatie (rege ring).' Met ons wordt totaal geen rekening gehouden', aldus Thieu. China Premier Tsjoe En-lai van China heeft gisteren gezegd dat zijn land de gewa pende strijd van het Vietnamese volk zal blijven steunen indien de VS hun 'agressieoorlog' voortzetten en indien de vrede in Parijs niet getekend wordt. Volgens Tsjoe En-lai proberen de Amerikanen nog steeds belangrijke wijzigingen aan te brengen in het akkoord waarover ze het al eens ge worden waren met Hanoi. De officiële Noordvietnamese krant Nhan Dan heeft gisteren Amerika er van beschuldigd 'de illusie van een op handen zijnde vrede' in het leven te roepen. Intussen gingen de Amerika nen door met oorlogvoeren om te kunnen onderhandelen vanuit een steVkere positie. Zie ook pagina 7 over Vietnam. Van een onzer verslaggeefsters DELFT De bezetting van het hoofdgebouw van de Technische Ho geschool in Delft zal ook vandaag nog worden voortgezet. Even leek het er gisteravond op, dat er misschien een comprimis tot stand zou komen tus sen de bezetters en het college van bestuur van de hogeschool, maar deze hoop was al gauw vervlogen, toen bij he*, overleg tussen bezetters en het college bleek, dat men niet wilde praten over het gestelde eisenpakket, maar alleen over enkele kleinere de tails van de bezetting zelf (welke gangen en welke kamers wel of niet bezet zouden blijven). Eerder op de avond was er al overleg geweest tussen het college van be stuur en de hogeschoolraad. Toen kwam het college van bestuur met het voorstel de bezetting te wijzigen in een symbolische bezetting, dat wil zeggen, dat het gebouw op enkele kamers na, weer vrij gegeven zou worden. Alleen een paar kamers van het college van bestuur zouden dan bezet blijven. De twee studenten-afgevaardigder# in deze hogeschoolraad zijn met dit voor stel naar de grote vergaderzaal ge gaan. waar zo'n achthonderd studen ten aanwezig waren. Deze vergadering heeft dit voorstel afgewezen. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers BREDA De Nederlandse Hartpa tiënten Vereniging heeft minister Stuyt (volksgezondheid) gisteren in een telegram gevraagd 'wat er gaat gebeuren met de Eindhovense hart chirurg Van der Schaar en zijn des kundig personeel'. Tevens werd de mi nister gevraagd diezelfde dag nog een telegrafisch antwoord op deze vraag te geven. Gisteravond had de vereni ging echter nog geen antwoord van de minister ontvangen. De heer H. S. Fievet, voorzitter van de Nederlandse Hartpatiënten Vereni ging, heeft laten weten dat er, indien de minister niet aan het verzoek tot beantwoording voldoet, er vandaag 'harde acties' in Den Haag worden ondernomen. DEN HAAG De ambtenarenorgani- saties moeten minister Geertsema de ze week laten weten of zij de drie procent extra salaris, die de minister geboden heeft als compensatie voor prijsstijgingen in het afgelopen 'jaar aanvaardbaar vinden. \$üdd( Nedcermtmn Ja, proef die heerlijke smaak van Fiedel Sinas, Cassis, Cerise, Citroen of welke smaak ook. En... ga extra voordelig op vakantie via het Riedel/Neckermann vakantieplan. U krijgt 7,5% korting op alle Neckermann reizen binnen Europa en Noord-Afrika. Verdere informatie vindt u op het rugetiket van alle Riedel flessen. Vlieg nu 7,5% voordeliger!

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1