iNiemwe Leidlse Coeramit Thieu blijft halsstarrig KVP smijt de deur voor PvdA dicht 3?5 ■uw carauan rai Schmitt en Cernan op maan uitgelaten bezig CINZANO VERMOUTH krant WASAUTOMATEN v.». 499,- Wij sullen doorvechten Zoek raken Bewolkt SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BANKSTELLEN Kerstbijlage Bemanning Katwijk 159 tijdig gered Andriessen: rol van bijwagen onaanvaardbaar In deze krant De Saeger geen informateur meer deze week bij Olie duurder I bon misschien maar vooral goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. WOENSDAG 13 DECEMBER 1972 53ste jaargang no. 295 I CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING jenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 HAARLEMMERSTRAAT I 250 LEIDEN Alle bekende merken Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur SAIGON, PARIJS (Reuter, UPI, AP) 'Zolang de Noordvietnamezen in het Zuiden blijven, kan geen politieke oplossing tot stand komen. I Zuid-Vietnam zal de oorlog moeten voortzetten, omdat het de enige I manier is om voort te bestaan'. Dit heeft president Ngoejen Van Thieu steren in het parlement in Saigon verklaard. De Zuidvietnamese president was wel ereid met kerst en nieuwjaar een estand in acht te nemen. Tijdens die riode zouden dan krijgsgevangenen tgewisseld moeten worden. 'Niemand van buitenaf kan ons onder druk zetten. Ons lot moet bepaald worden door ons volk alleen en ons J recht op zelfbeschikking moet worden I geëerbiedigd', aldus Thieu. Hij drong N aan op het houden van een volksstem- l'ming onder internationaal toezicht. I 'Zuid-Vietnam wil de vrije wereld, in 1 het bijzonder onze bondgenoten, toe- "ïreeuwen, dat 17 miljoen mensen in het zuiden nooit met de communisten illen samengaan', aldus de president. K Thieu zei verder, dat de nationale I raad, waarvan sprake is in het ak- koord dat Hanoi en Washington in principe zouden hebben bereikt, 'een regering van nationale eendracht of mperregering zou zijn waarin drie Gistermorgen ontbrak het direc tionele stukje op de voorpagina. In de veelheid van kopij raakte het zoek. De inhoud was afge stemd op plaatsing op dinsdag, reden tvaarom het geen zin heeft, het nog af te drukken. Nu, vandaag, een heel ander verhaal. Weet u dat de omzet van de Christelijke Pers bijna 30 miljoen gulden is? En dat 50 tot 55 procent van de omzet bij een dagblad uit loon en salaris bestaat? Het centraal akkoord geeft een loonkostenstijging aan van 12 13 procent over 1973, waardoor wij, u en ik, dan een half procent meer te besteden krij gen. Hoewel wij niet voor alle groeperingen die 12 procent doorvoeren, zullen de meerkos ten door loon- en salarisstijging volgend jaar toch gauw 1,6 1,7 miljoen gulden bedragen. Dat zal met de stijging der sociale lasten op een 2,2 d 2,3 miljoen neerkomen. Voorwaar geen kleinigheid. Morgen hopen wij u iets over de prijzen te vertellen. DE DIRECTIE P.S. Deze week boekten wij door uw medewerking meer dan honderd nieuwe abonnees. Zogezegd Veel bewolking met hier en daar wat regen of motregen. Matige tot krachtige, aan de kust tot hard toenmende wind uit zuid tot zuidwest. Maximumtempera turen omstreeks zeven graden. MORGEN EN OVERMORGEN: voornamelijk droog en tempera turen boven normaal. Morgen zon op: 08.41 onder: 16.28 Maan op: 12.39 onder: 00.55 Huizen zuinig niet strooien van zout partijen zitting hebben'. Thieu wilde dat niet. Hij heeft altijd verklaard nooit samen met de communisten te willen regeren. President Thieu stelde ook voor dat de Noordvietnamezen, de Viet Cong en Zuidvietnamezen tijdens het kerst en nieuwjaarsbestand om de tafel gaan zitten om een vredesregeling uit te werken. Als het gesprek serieus zou worden gevoerd, kon het bestand worden verlengd. 'Zuid-Vietnam is be reid alle Noordvietnamese krijgsge vangenen vrij te laten, in ruil voor vrijlating door Hanoi van de Ameri kaanse krijgsgevangenen'. Als gebaar van goede wil zal Zuid-Vietnam een zijdig ruim duizend zieke en gewonde Noordvietnamese krijgsgevangenen la ten gaan. Komplot 'Jack, kijk ook eens naar de aar de'. 'Ach, als je er één gezien hebt heb je ze allemaal gezien'. Gene Cernan en Jack Schmitt tijdens hun werkzaamheden op de maan. in elke prijsklasse alle maten modern en klassiek. Levering uit voorraad: 'SLAAPBANKEN CENTRALE' Fabriekstoonzalen: Industriegebouw, Goudsesingel 68, Rotterdam, telefoon 010-13.80.18. en denk er om mannen, een snuifje In de loop van deze week wordt de Kerstbijlage 1972 (48 pagina's in tijdschrift- vorm) onder de lezers ver spreid. Thieu stelde voor zijn wapenstil stands- en krijgsgevangenenuitwisse- lingsaanbod op de volgende zitting van het Vietnam-vredesoverleg in Pa rijs te bespreken. Hij noemde het voorstel van Hanoi in Saigon een driepartijenregering te vormen 'een komplot voor het bezetten van heel Vietnam en Vietnam te gebruiken voor communistische expansie in heel Zuidoost-Azië'. 'De weg naar vrede kent veel hindernissen en moeilijkhe den. We moeten ons daarom niet laten verleiden door bedriegelijke vre desvoorstellen', aldus Thieu. Hij vroeg alle Zuidvietnamezen en parle mentariërs zich achter zijn regering te scharen en te vechten voor vrijheid en democratie om te voorkomen dat Zuid-Vietnam in communistische han den valt. De onderhandelingsdelegatie van het bevrijdingsfront in Parijs heeft de rede van Thieu een poging genoemd de vrede uit te stellen De woordvoer der van het Front deed een beroep op Amerika onmiddellijk het ontwerp akkoord te tekenen. 'De weerspannige houding en de absurde en onredelijke eisen van de regering-Thieu ontmas keren zijn plan om een juiste vredes- oplossing te blokkeren. Thieu heeft eens te meer bewezen het grote obsta kel te zijn op de weg naar vrede, nationale eendracht en verzoening', aldus het Bevrijdingsfront. De rede van Thieu en de reactie van het Bevrijdingsfront daarop hebben in Parijs weer onzekerheid gewekt (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers KATWIJK Op vijf mijl ten westen van Kamperduin vloog gistermiddag omstreeks vijf uur de Katwijk 159, de Marjan Ellen, van visserijmaatschap pij Insulinde te Katwijk in brand. Schipper Teun van den Oever uit Scheveningen en zijn negen beman ningsleden konden tijdig worden ge red. Zij werden omstreeks-, half zeven aan boord genomen van de Vlaardin- gen 115 'Vooraan' met als schipper Koos van Rijn uit Katwijk. Direct na de SOS-melding schoten de Katwijk 214 'Agatha' en de Vlaardin- gen 115 die evenals de 'Marian Ellen' 's middags waren uitgevaren te hulp. Ook de sleepboot Triton voer om streeks zes uur uit, evenals de strand- reddingboot uit Egmond. De laatste keerde terug toen de bemanning was gered. De mijnenveger Noord-Brabant ging hulp verlenen. Dit schip heeft blusapparaten aan boord. In de loop van gisteravond zouden Van den Oe ver en zijn mede-opvarenden thuis komen. President Ngoejen Van Thieu: komplot over een snel bestand in Vietnam. In de Franse hoofdstad heerste gisteren koortsachtige diplomatieke activiteit. De .Amerikanen en Noordvietnamezen onderhandelen op drie niveau's, wat de geruchten over een doorbraak in het vredesoverleg weer versterkte. Maar hooggeplaatste funtionarissen in Washington beginnen er weer aan te twijfelen of de zaak voor kerst nog wel kan worden afgerond. Henry Kis singer, Nixons adviseur en de Noord vietnamese toponderhandelaar, Le Doec Tho, hebben gisteren weer uren lang geconfereerd. Maar op lager ni veau hebben ook de leiders van de Amerikaanse en Noordvietnamese de legatie, William Porter en Ksoean Thoey, onderhandeld. Bovendien heb ben deskundigen van beide partijen vergaderd- Zij zouden de tekst van een akkoord voorbereiden. Toen Kis singer plotseling ook verscheen op de bijeenkomst van Porter en Thoey ont stond weer enige opwinding onder de internationale pers om dat dit er op zou kunnen wijzen dat hij het met Tho in principe eens is geworden en het er nu alleen nog om gaat de juiste formuleringen op papier te zet ten. Binnenland Wethouder Jettinghof opnieuw in discussie 9 Buitenland Londen heft internering in Noord-Ierland op 7 Buitenlanders weg uit Zweden 7 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De vorming van een progressief minderheidska binet (PvdA, PPR en D'66) is onwaarschijnlijk geworden nu de fractievoorzitter van de KVP, mr. Andriessen gisteren heeft herhaald dat er met hem over deze oplossing niet te praten valt. De soepeler opstelling van de PvdA- partijraad in het afgelopen weekeinde heeft volgens de heer Andriessen aan de feitelijke situatie niets veran derd: de KVP mag een progressief minderheidskabinet in hoofdlijnen steunen, maar mag voor dat beleid zelf geen verantwoordelijkheid dragen en zelf in het kabinet zitting nemen. De rol van bijwagen die ons aldus wordt toebedeeld is onaanvaardbaar, aldus mr. Andriessen. Onder deze omstandigheden voelde hij er weinig voor een gesprek te hebben met de fractievoorzitter drs. Den Uyl, zoals is voorgesteld door de PPR-fractievoorzitter Bas de Gaay Fortman. 'De KVP wil wel onderhan delen met de PvdA, maar dat weigert de PvdA. Praten of standpunten aftas ten heeft daarom weinig zin, aldus mr. Andriessen. Wanneer informateur dr. M. Ruppert een dergelijk gesprek voor zal stellen zal de heer Andries sen vragen of de fractievoorzitters van de twee overige confessionele par tijen mr. Biesheuvel (ARP) en drs. Tilanus (CHU) daar ook aan deel mogen nemen. Vasthoudertjes De heer Andriessen zei ook dai'er in de onderhandelingen over een regeer akkoord een aantal zaken 'in ieder geval overeind zullen moeten blijven'. Er zal geen onrechtvaardige prijs maatregel afgekondigd mogen worden. De collegegeldverhoging tot dui zend gulden zal niet teruggeschroefd mogen worden. Er zal geen afbraak van de defen sie nijgen plaatsvinden. Dus geen be zuiniging volgend jaar van 300 mil joen gulden. De opvattingen van de progressie ve drie over het NAVO-beleid moeten met enige argwaan worden bekeken. Deze punten staan hoog genoteerd in het program van de progressieve drie. Met zijn duidelijke afwijzing heeft mr. Andriessen de afstand tussen de KVP en de progressieve drie daarom vergroot. Ook drs. Tilanus (CHU) sloot zich bij deze stellingname aan. Hij voegde er nog aan toe dat de nationalisatie en socialisatieplannen van de progressieve drie bijzonder onwenselijk zijn. Een progressief min derheidskabinet noemde hij daarom onaanvaardbaar: een derde gedeelte van de Kamer mag niet uitmaken wat tweederde moet doen. Fractievoorzitter Andriessen achtte het overigens niet uitgesloten dat PvdA, PPR en D'66 uiteindelijk zon der steun van de KVP-fractie als minderheid zullen gaan regeren, ook al omdat de KVP-fractie grote bezwaren heeft tegen de VVD en DS'70. Een dergelijk kabinet zullen we zakelijk be oordelen, aldus drs. Andriessen. Hij ontkende echter dat drs- Den Uyl om niet meer dan deze zakelijke houding van de KVP zou hebben gevraagd: 'Het is volstrekt duidelijk dat de PvdA van oordeel is dat zij alleen aan een minderheidskabinet kan beginnen na een aftastend gesprek met de KVP, waaruit de PvdA dan de redelijke zekerheid wil putten dat het beleid van het minderheidskabinet in hoofd lijnen door de KVP zal worden ge steund.' Mei patriarch Maxim over Bulgarije 2 Sport 'Laat voetbalgrenzen dicht' 13 Economie Recreatie staat nog in de kinderschoenen17 Boekenetalage 2 Men schrijft ons 2 Commentaar 5 Dichtbij en verder S Puzzel 6 Radio en tv 6 Strips, feuilleton 6 Reeept 6 Wetenschap en techniek 9 Familieberichten 10 Beurs IS BRUSSEL (Reuter) De Belgische kabinetsinformateur Jos dc Saeger heeft gisteren rapport uitgebracht aan koning Boudewijn. Gedurende 18 dagen heeft hij geprobeerd een oplossing te vinden voor de Belgische kabinets crisis. Over het resultaat van zijn on derzoek is gisteren nog niets meege deeld. De koning heeft minister De Saeger ontheven van zijn opdracht. Niet gewend RITA 'Er drijft een bericht voor u in de vijver.' Instrumenten iverken al goed In het gebouw van de Tweede Kamer hebben gisteren enkele fractieleiders en fractieleden van politieke partijen vergaderd. V.l.n.r. Van Mierlo (D'66), Den Uyl (PvdA), Bakker (CPN). Aantjes (ARP), Tilanus (CIIU), Weijters (KVP)ven Wiegel (VVD). redelijke zekerheid geven dat de meerderheid van de Kamer er niet op uit is dat minderheidskabinet al bij voorbaat de benen te breken', aldus de heer Van Mierlo. Hij heeft daarom de heer Ruppert aangeraden bij alle fracties te peilen hoe zij staan tegeno ver een progressief minderheidskabi net. 'Het kabinet moet zwemwater heb ben', aldus de fractievoorzitter. Hij had de redelijke verwachting dat in formateur Ruppert deze mogelijkheid grondig zal onderzoeken. Tegen het initiatief van Bas de Gaay Fortman om eerst met Andriessen te praten heeft de heer Van Mierlo zich niet verzet. Wel vond hij dat alle fracties gepeild moeten worden. De fractievoorzitter van DS'70 de heer Berger zei gisteren na zijn onderhoud met de informateur dat een progres sief minderheidskabinet niet de voor keur van zijn partij heeft. DS'70 zal het optreden van zo'n kabinet welis waar zakelijk beoordelen, maar de fractie verwacht niet dat zij het be leid vaak zal kunnen steunen, ge zien de grote politieke afstand die de progressieve combinatie van DS'70 scheidt. Informateur Ruppert zet vandaag met ieder afzonderlijk het gesprek voort dat hij vrijdag met de fractievoorzit ters Den Uyl en Andriessen is begon- HOUSTON (UPI, Reuter, AFP) In uitgelaten stemming en met opmerkelijk succes verliep gisteren de eerste excursie van Eugene Cernan en Harrison Schmitt op het maanoppervlak. (ADVERTENTIE) Rood of wit fles 0.75 liter-485" Vooral Jack Schmitt was niet te hou den. Zelfs terwijl hij met zijn collega de elektrische maanauto aan het mon teren was, ratelde zijn vakbekwame commentaar over geologische bijzon derheden nog door. Voor de kwaliteit van zijn waarnemingen had de grond ploeg in Houston maar één woord: voortreffelijk. Het donkere materiaal dat de lan dingsplaats bedekt leek hem op 't eer ste gezicht inderdaad afkomstig van 'n explosieve vulkaanuitbarsting, zoals men op grond van voorstudies ver wachtte en hoopte. (Het zou ongeveer de laatste grote eruptie in de geschie denis van de maan zijn geweest.) Maar zekerheid is toch pas mogelijk na laboratoriumonderzoek op de aar de. De geologie leed in de excursie van gisteren wel een beetje onder tijdge brek. Het opzetten van de wetenschap pelijke instrumenten die in de Tau- rus-Littrouw-vallei moeten achterblij ven, en met name ook het boren van metersdiepe gaten, leverde wat tijd verlies. Daar was de vluchtleiding niet rouwig om, want het lukte allemaal dan toch maar. Het warmtestroom-experiment dat tijdens Apollo 16 teloorging om dat astronaut Young achter de kabel bleef haken, heeft intussén al de eerfste gevens uitgezonden. In twee boorgaten werden hiervoor thermome ters en kleine warmtebronnen ge plaatst, die zullen meten hoeveel warmte van de zon overdag wordt opgevangen en hoeveel warmte er 's nachts weer wordt uitgestraald. Als die laatste hoeveelheid groter is dan de eerste, en dat ligt wel in de verwachting, blijkt daaruit dat het inwendige van de maan nog warm is, en bij benadering hoe warm. Zie verder pagina 7, kolom 4. ROTTERDAM Vandaag zijn de maximum verkoopprijzen van gasolie, dunne stookolie, huisbrandolie een en twee en auto-gasolie met 60 cent per 100 liter duurder geworden. De olie maatschappijen hebben deze prijs in gezamenlijk overleg en met het minis terie van economische zaken vastge legd. (ADVERTENTIE) T4/15/1B/17/IB december Geopend van 10-17 en 19-22 uur Zondag van 10-17 uur Toegang 3.50 RAI Amsterdam TT biljetten aan NS stations Mr. Hans van Mierlo, fractievoorzitter van D'66, legde gisteren na zijn be zoek aan informateur Ruppert de po sitie van het progressieve minder heidskabinet als volgt uit: 'Nederland is nog niet gewend aan minderheids kabinetten. De vorming ervan roept daarom grote achterdocht op. Het eni ge wat wij echter willen is dat een aantal fracties in de Kamer, het doet er niet zozeer toe welke, ops de noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: Plaats: Q maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen 0 mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1