Jn hele land gisteren 80.000 mensen op pad oor Kom over de Brug >0 Beraad over kraakacties in Rotterdamse wijk 3% t Ml Opleiding los van 'gewone' universiteit "W lis eriets te schenken volt... even naar de slijter! iderwijzersbond wil ïitspraak leden over erlenging leerplicht Leger bestelt jeeps bij DAF Hoger personeel voelt niet voor extra matiging Op kantoor ze allemaal: „Wat zie jij er goed uit!" Sanatogen Personalia uw probleem ook het onze Dr. Okke Jager weg bij NCRV Predikant Ouwezijds 100 in Alle-dag-kerk Nieuw soort verwarming Boekenetalage T7/birw7KWARTBr dinsdag 12 december 1972 BINNENLAND/KUNST T9/K9 j weinig, maar ook te veel vrijwilligers een onzer verslaggever jjjgf GSTGEEST Naar schatting 280.000 vrijwilligsters en vrijwilligers zijn gisteravond op pad ge- s Pi(est om de Kom over de Brug-enveloppe met informaties over bedoeling en besteding van de actie, 50 miljoen moet opbrengen, te overhandigen. Vrijdagavond komen diezelfde mensen antwoord r? en. Richtlijn: één procent van het gezinsinkomen afstaan onder het motto: kerken helpen kerken "zee. ADVERTENTIE enlj ie J Indruk heerst dat deze groots op- actie in eerste instantie goed 'orli erlopen. Dat een aantal adressen benaderd is (tengevolge van ziek- 1 of andere omstandigheden) was t niet te vermijden. Men kan zo- het best melden bij de plaatselijke ;jikant(en). Maar over het alge- is, dank zij de maandenlange ijke voorbereidingen, praktisch «rkelijk ingeschreven adres be en daar zat men nog met een 5 Q rt aan vrijwillige fondsenwervers, noest bijvoorbeeld zondag van de lis, in Den Haag nog een beroep «meenteleden worden gedaan om driehonderd van de benodigde tot zevenduizend vrijwilligers op en te krijgen. Maar daar staan plaatsen als Arnhem en Ede lover, waar het aanbod veel gro- -as dan de vraag. kom ovor do brug giro 7600 Voor deze plaatselijke krachtsinspan ningen heeft men ons land over elf provinciale comité's en vijf grootste delijke comité's (Amsterdam, Rotter dam. Den Haag, Utrecht en Eindho ven) verdeeld en weer onderverdeéld in respectievelijk plaatselijke en wijk- comité's, die de enveloppen schreven, de publiciteit in plaatselijke kerkelij ke bladen verzorgden en vrijwilligers ^onze onderwijsredactie n HAAG De protestantse christelijke bond van onderwijzend fconeel (PCBO) houdt deze week een referendum over de ver ing van de leerplicht een massale uitspraak van de hoopt het bestuur steun te m voor het standpunt dat de o\ ilicht verlengd moet worden van tot negen jaar. Gelijktijdig zou de partiële leerplicht met een verlengd moeten worden. Ie algemene vergadering van de in april 1971 is de verlenging de leerplicht met een onduidelij- eerderheid afgestemd. De verhou- 'J was toen: 23 stemmen tegen "S inging, 16 voor en 8 blanco. Voor- e laatste acht stemmen maakten itslag dubieus. voorbereiding op het referendum het PCBO-blad enkele politici lo nderwijsmensen om hun mening :he4iagd. De opstellers van de nota rink-Grosheide (Roolvink was minister van sociale zaken en ide staatssecretaris van onder houden onverkort vast aan het d dat zij toen voor de werkende eren hebben uitgestippeld. Op duur willen zij volledige leer- it tot 18 jaar. de Tweede Kamerleden Veerman Andriessen (KVP) en Tilanus J) zijn voor leerplichtvërlenging. aatste met de toevoeging dat hij streven naar christelijke vor- iscentra voor werkende jongeren harte steunt. Er komen ook te- B landers aan het woord. De heer geï mgeling van het GPV wil ouders dwingen hun kinderen naar vor- jscentra te sturen waarvan de lelijke grondslag hun niet zint. heer H. Moret, directeur van de '1 lelijke mavo in Rhenen, schrijft: dwang van leerplicht-verlenging een bron van conflicten in de Vooral de openbare scholen geen leerlingen mogen weigeren) n onhandelbare leerlingen toege- schoven krijgen. Met onwillige hon den is het slecht hazen vangen.' DEN HAAG Het ministerie van defensie heeft bij DAF twaalfhonderd koerierjeeps besteld ter vervanging van de oude Willys jeeps. Met deze order is elf miljoen gulden gemoeid. De koerierjeep is een speciaal voor militaire doeleinden omgebouwde DAF 66 personenauto met automati sche versnelling en aandrijving op alle vier de wielen. Voor de vervan ging van de oude jeeps heeft defensie ook de Volkswagen Pick Up bekeken. Voor deze Volkswagen had met name de chef generale staf van de land macht een grote voorkeur. Voor de DAF is tenslotte gekozen omdat deze goedkoper in aanschaf en onderhoud is. Ook het voordeel van een order aan een 'nationale' industrie heeft bij de beslissing een rol gespeeld. De DAF's zullen in 1974 geleverd wor den. De linkse drie in de Tweede Kamer nemen het minister De Koster kwa lijk nog een beslissing over deze zaak te hebben genomen. 'Dit soort bestel lingen kan pas gebeuren als bekend is hoe de organisatie en de samenstel ling van het eerste legerkorps gaat worden. Overigens, zijn wij het wel eens met de keus voor de DAF', zei de PvdA-defensie-specialist Stemer- dink gisteren. wierven. Men werkt in de steden rit het postdistrictenstelsel. De norm is twintig adressen per vrijwilliger. Was er een acuut tekort dan bleek de bereidwilligheid groot genoeg om desnoods een dubbele por tie af te werken. De secretaris van het comité Rotterdam, de heer Joh. J. Jansen, districtssecretaris van de raad voor de zending van de hervormde kerk. betoonde zich zeer tevreden over de medewerking: 'Als er gegeven wordt zoals de vrijwilligers zich hier gegeven hebben, dan maak ik me over het eindresultaat geen grote zorg' zo zei hij. Tenslotte een deurdialoog, zoals die ons door een van de vrijwilligsters werd meegedeeld: - Goedenavond meneer, hier heeft u een enveloppe met informatie van Kom over dé Brug. Mag ik vrijdaga vond het antwoord van Uw gezin komen halen? - Er wordt wel véél gevraagd: één procent en dat in deze dure maand. Ik vind dat wel een offer. Toch wel graag één procent of hoger, meneer. U hoeft niet meteen te betalen. Dat kan gespreid worden. En een offer? Houdt u mij ten goede; er resteert nog 99 procent. Te beste den in een land, waar de honden en katten (kijkt u maar naar de Sterre clames) het beter hebben dan de mensen in de derde wereld... DEN HAAG De organisaties van hoger personeel, die donder dag een gesprek met de minister van sociale zaken, drs. J. Boers- ma, hebben over de uitvoering van het centraal sociaal econo misch akkoord, zijn voornemens de regering mee te delen dat zij wel willen meewerken aan een in komensmatiging die relatief ge lijk is aan die der onder de CAO's vallende werknemers, maar niet aan een extra matiging. De organisaties zullen zich daarbij on dermeer beroepen op het recente on derzoek van het loonbureau van de stichting van de arbeid, waaruit blijkt dat de hogere inkomens dit jaar naar verhouding reeds aanzienlijk minder gestegen zijn dan de lonen der CAO- werknemers (het onderzoek toonde aan dat de extra matiging der bruto- inkomens van 30.000 tot 90.000 gulden varieerde van 1.8 tot 2.6 procent, ter wijl de extra matiging voor de besteed bare inkomens in deze groepen vari eerde van 2.4 tot 3.5 procent). Zoals gemeld, hebben zowel de bouw vakken als de vakbonden in de metaal industrie voorgesteld de loonstijging volgend jaar voor een belangrijk deel te realiseren in de vorm van een voor iedereen gelijk bedrag. De unie van beambten, leidinggevend en hoger per soneel en de Nederlandse bond van technici, die beide bij de metaal-CAO betrokken zijn, hebben zich scherp te gen deze voorstellen verzet. y/uuuuii Ja, dat is een heel ver schil met een paar weken geleden na die gemene griepaanval.Toen waren de mooiste japon en het aardigste kapsel aan mij verspild. En Je beste secretaresse van Nederland was ik in die tijd - ondanks mijn lange ervaring - heslist ook al niet' Ik had wel over Sanatogen horen praten (dat het zo goed was en zo).maar zulke dingen vergeet je weer. Todat ik iets las over Sanatogen. „Met natuurlijke eiwitten en vitaminen" stond er. Ik ben liet gaan proberen en laat het nu precies zijn wat ik nodig had! Ik voel me-weer uitste kend en zie er prima uit. Bovendien gaat het werk ook weer van een leien dakje. Maar Sanatogen is er heus niet alleen voor vrouwen die buitenshuis werken. Ik denk dat ook heel.wat huisvrouwen nu en dan zo'n energie-kuur ondergaan. E11 gelijk hebben ze! natuurlijke eiwitten en vitaminen voor 1 nieuwe levenskracht. 0„ noties: Gepromoveerd tot doctor de geneeskunde F.A.M. Meer- t (R.U. Leiden) en T.H. Siem j Amsterdam). Gepromoveerd in sta landbouwwetenschappen: H. Hut- Y a en A.W.S.M. van Egeraat (L.H. j jeningen). Gepromoveerd tot doc- in de technische wetenschappen: lubers (T.H. Delft). Gepromo- tot doctor in de wiskunde en ^JlWrwetenschappen: E.A. Meuleman ,jj, J. de Jong (V.U. Amsterdam), romoveerd tot doctor in de sociale inschappen: B.G. Deelman (R.U. lingen). temingen: Benoemd tot gewoon leraar in de informatica: dr. V. van de Riet (Vrije Universi- l^). Benoemd tot gewoon hoogleraar de bedrijfskunde: ir. W.M.M. Ge- (T.H. Eindhoven). Djsuraenten-Contact Tot directeur de stichting Consumenten Con- is benoemd de heer L. Donia. De J»e directeur volgt de onlangs be rieden heer P. E. M. v.d. Post op, "ij al enkele jaren waarnam. ,d ^watervoorziening Binnenkort ijf benoeming te verwachten van ir. or Santema tot directeur van het itflP'nstituut voor drinkwatervoorzie- 1 als opvolger van ir. T. Verheul Per 1 september de functie van [nlid in het bestuur van de tech- be hogeschool in Delft aanvaard- De heer Santema, trad in 1945 in lis jst van de rijkswaterstaat en is nu rij d van de afdeling waterhuishou- 8. milieuonderzoek en inrichtings- •n van de deltadienst. Thomassen heeft 011s d e oorlog verklaard' Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het gesprek dat de actiegroep van de Rotterdamse wijk Het Oude Westen gister avond had met burgemeester Thomassen vormde het voorlopig sluitstuk van een reeks ontwikkelin gen die in het bezetten van een pand aan de Drie vriendenstraat 37b een hoogtepunt bereikte. ter In het Oude Westen werden regelma tig leegstaande huizen 'gekraakt' door het actiecomité, dat op deze manier de distributie van goedkope woningen aan zich probeerde te trekken. De acties werden ondernomen enerzijds omdat het leegstaan van huizen in een tijd van woningnood volgens de actiegroep onverantwoord is, maar meer nog om de toevloed van (nog) meer buitenlanders zoveel mogelijk tegen te houden. Tweemaal, vorig jaar en dit jaar, slaagde de actiegroep erin een officië le huisuitzetting te verhinderen door de buurt te mobiliseren. Het bewuste pand aan de Drievriendenstraat werd door de dienst volkshuisvesting toege wezen aan een Surinaams gezin. Het actiecomité was evenwel een slag voor en zette andere bewoners in het pand. Tijdens een eerste gesprek, dat op 4 december is gehouden, werd gespro ken over de kraakacties in het alge meen en het geval Drievriendenstraat in het bijzonder. Burgemeester Tho massen liet er tijdens dit debat geen twijfel over bestaan dat de bezettings acties onverwijld gestaakt moesten worden. 'Zo u het recht in eigen hand genomen hebt, dan neem ik het u bij deze af', aldus Thomassen, waarbij hij liet doorschemeren desnoods politiege- weld te zullen gebruiken als doorge gaan zou worden met het 'kraken'. 'OORLOG' 'Thomassen heeft ons' de oorlog ver klaard'. Met deze kreet belegde het comité een uiterst rumoerige vergade ring met buurtbewoners. Tijdens de ongemeen felle discussies werd afge sproken de acties in de wijk door te zetten. Voor wat het geval Drievrien denstraat betrof werd unaniem beslo ten het been stijf te houden. Tegelij kertijd werd de groep mensen die controle houdt op de 'gekraakte' pan den uitgebreid. Het besluit werd vorige week donder dag genomen met, (volgens het persbe richt van het actiecomité Oude Wes- ADVERTENTIE NOG ENKELE DAGEN VOORDEEL van 2,4,of zelfs MO Van onze onderwijsredactie UTRECHT In Utrecht zal een Nederlandse Extraneï Universiteit worden opgericht. Het initiatief komt voort uit de Kring van Repetitoren. Deze verzorgt nu al een avond en weekendopleiding voor mensen die buiten de 'gewone' universiteiten (ex traneï) zich voorbereiden op de exa mens en rechten van de gewone uni versiteiten. Directeur drs. J. F. Berg- T?T! Brieves die niet zijn vooralea via naam en adres kannen niet In behandeling «orden genomen. Geheimhouding la verzekerd. Vra gen die alet onderling met elkaar In verband staan moeten in afzonderlijke brieven werden gesteld. Per brief dient een galden aan post- Yraag: Als een man en een vrouw niet op huwelijkse voorwaarden ge trouwd zijn mag dan een van de echtgenoten allerlei zaken van de an der verkopen, buiten medeweten van de andere partij? Antwoord: Neen, dat mag niet want het bestuur over de goederen die een van de echtelieden in de huwelijksge meenschap inbrengt blijft bij deze echtgenoot(OTE). De echtgenoot(ote) kan binnen het jaar vernietiging ei sen van alle verkopen en dergelijke die door de andere echtgenoot!ote) wederrechtelijk zijn gedaan. Rechten van derden te goeder trouw worden echter daardoor niet aangetast zodat men aan deze bepaling niet zo heel veel heeft. De echtgenoot(ote) die het slachtoffer wordt van de praktijken van de ander, kan echter opheffing van de huwelijksgemeenschap eisen en de hulp van de rechter vragen ter bescherming van haar (zijn) eigen dom. Aanvulling op antwoord over charter- reizen. Ten behoeve van ouders en familieleden van emigranten in Au stralië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en Brazilië willen we gaarne de vereni ging noemen, waarin ook de reisvere- niging van de Christelijke Emigratie- centrale is ondergebracht, namelijk Ovè-Anzab, Postbus 1058, Rotterdam. Aanvulling of antwoord over olievlek op beton. Vele lezers schreven ons over het verwijderen van deze vlek ken. Er bestaat een middel in korrel vorm genaamd Oil-Dri (imp. Gorcum- sche autocentrale). Een lezer gebruikt korrels van het merk Spilsorb. Een andere lezer strooit er wit zand over heen en schuurt met wit zand, na een paar maanden is de plek hagelblank. Een Voorburgse r.bonnee sprenkelt dieselolie over de piek; na een poosje van intrekken, wordt de dieselolie weggespoten. Allen hartelijk bedankt. Afscheiding: Men noemde ons behalve de opgegeven werken nog: Spannin gen en konflikten: verkenningen ron dom de afscheiding van 1834 door J. S. van Weerden, 1967, Uitg. Stichting Sasland, Postbus 127, Groningen. Vraag: Wie helpt een lezer aan de rest van het volgende versje: Twee kindertjes zouden naar school toe gaan enfin, ze hoorden een draai orgel en ze kwamen voor een dichte schooldeur te staan. Vraag: Zoudt u mij kunnen zeggen welke ziekte mijn ficus heeft? Antwoord: Wij ontvingen een totaal verdroogd blad van een Ficus Elasti- ca. Hoewel het meestal niet mogelijk is aan de hand van dergelijk materi aal een diagnose vast te stellen waren er bepaalde aanwijzingen die op een tripsaantasting wijzen. Tripsen zijn kleine langwerpige insecten die bij de ficus, maar ook bij andere kamerplan ten cellen leegzuigen. Deze cellen vul- en zich met lucht waardoor witte plekken op de bladeren ontstaan. De ze insecten treden alleen op in te droge lucht. Nu en dan de planten bespuiten en bij niet te kil weer nu en dan eens laten afregenen. In ern stige gevallen bespuiten met insectici de (bespuiten met 1 gr. Lindaan op 1 liter water of een ander insectenbe- strijdend middel. Aanwijzingen op het etiket nauwkeurig opvolgen). Aanvulling: Door lezer betreffende de digitaalklok: In het tientallig stelsel dat gebaseerd is op het oudste telmid- del: de menselijke handen of voeten met de 5 vingers of tenen, staat tegenover elk Arabisch cijfer (van 0- 9) een vinger of teen (Lat. Digitus, Eng. of Amerik. D'git). Vandaar dat 'digit' volkomen de betekenis van 'cij fer' krijgt, in de ruimste zin, bijvoor beeld in computertermen als moge lijkheid tot combinatie. Een machine, die uitsluitend door middel van cij fers iets duidelijk maakt, heet dan digitaalklok of digitaal computer enz. man hoopt dat zijn extraneï-unive'rsi- teit in 1974 kan starten. Drs. Bergman: 'Er is een grote be langstelling voor studie in de avonden en de weekends. Ik denk waarbij voor al aan mensen die overdag geen gelegenheid hebben om te studeren. Op het ogenblik hebben wij alleen al voor rechten vijfhonderd studenten. In februari rekenen we op duizend studenten. Ons is gebleken dat er ook vraag is naar studiemogelijkheden voor andere vakken'. De extraneï-universiteit zal behalve rechten ook economie, sociale weten schappen en geschiedenis geven. Voor de eerste twee vakken heeft de heer Bergman al twee hoogleraren (allebei verbonden aan de Nederlandse Econo mische Hogeschool). Per advertentie heeft hij andere hooggeleerden opge roepen mee te werken aan deze nieu we instelling van hoger onderwijs. Het is de bedoeling de extranaï-uni- versiteit te laten erkennen als bijzon dere universiteit Als dat lukt kan de extraneï-universiteit ook haar eigen examens afnemen. Tot nog toe leidt de Kring van Repetitoren op voor examens van de bestaande universitei ten. VERSPILLING Drs. Bergman is niet van plan subsi die aan te vragen. 'Subsidie leidt tot verspilling* zegt hij resoluut. 'Ook voor gewone universiteiten ben ik tegen subsidie. Het zou beter zijn de studenten te subsidiëren in plaats van de universiteiten. Dat geldt tenminste voor de maatschappij-wetenschappen. Over de B-studies kan ik niet oorde len'. De Kring van Repetitoren is dit jaar ook begonnen met een dagopleiding voor het kandidaats- en doctoraal exa men rechten. Het is een soort instant opleiding voor begaafde studenten die het tempo van de universiteit te laag vinden en hier in acht maanden wor den voorbereid op het kandidaatsexa men en in 24 maanden hun doctoraal examen kunnen doen. Dat kost wel iets meer dan de gewone universitaire studie, die sinds de col legegeldverhoging duizend gulden per jaar is. De Utrechtse stoomcursus kost negen maal zoveel. De prijs daar van varieërt van 180 tot 400 gulden per kwartaal. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Dr. Okke Jager zal de NCRV verlaten, hij heeft de be noeming aangenomen van de generale synode van de gereformeerde kerken tot wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de theologische hogeschool te Kampen. Dr. Okke Jager gaat doceren in de evangelistiek. Hij was officieel hoofd van de sectie godsdienstige programma's bij de NCRV-radio, hoewel hij bij allerlei programma's betrokken werd, vooral op literair gebied. Hij is indertijd bij de NCRV-radio begonnen als hoofd van. literaire sectie. Zijn benoeming te Kampen betekent niet alleen dat hij zijn baan bij de NCRV verlaat, maar ook de kerkelijke gemeenten, die hij in Hilversum had. AMSTERDAM Woensdag 13 decem ber spreekt ds. R. G. H. Boiten van Ouwezijds 100 in de Alle-dag-kerk aan het Begijnhof over 'Wie komt tot Jezus? tot de afgeschrevenen. Aan het orgel Piet van Egmond. Aanvang 12,40 en 13,10 uur. (ADVERTENTIE) ten), overweging van de consequen ties. Nadat burgemeester Thomassen had laten weten opnieuw een gesprek te willen, is het afgelopen weekeind koortsachtig vergaderd. Het resultaat van deze gesprekken is uitgelopen op een vergadering van de koers. In een straatbulletin, dat maandagmorgen is uitgegeven, maakte het actiecomité bekend dat in overleg met enkele Surinaamse groeperingen besloten is het door de volkshuisvesting aangewe zen Surinaamse gezin de keus te laten voor wat het betrekken van de wo ning aan de Drievriendenstraat be treft. Het Oude Westen tekende hier overigens wel bij aan dat voor het gezin dat hierna 'overblijft' een ande re woning gezocht zal moeten worden. AMSTERDAM De 34-jarige Am sterdamse timmerman J. J. W. S. heeft bekend elf personenauto's van verhuurbedrijven te hebben gestolen en verkocht voor een totaalbedrag van ongeveer ƒ70.000. De timmerman huurde bij steeds an dere verhuurbedrijven een auto en verkocht die nog vaak dezelfde dag. Hij legitimeerde zich met een vals rijbewijs. S. werkte ook buiten Am sterdam. Hij werd aangehouden toen hij een gestolen auto probeerde te verkopen. Advocaat tu de dohd - DtwurbidmuT aafedfer' ét ZadUalU Morris West Morris West UreavaaBabd Jjwmiiwiar haamflidm fut MaUtnoasU* Morris West WttBBJBBl WOOLS iUMUTlffUi Op een uitvindersbeurs in Barcelona werd een nieuw type 'verwar ming' gedemonstreerd. Deze Duitse vinding bestaat uit dunne platen die achter het behang of onder een vloerkleed kunnen worden ge plaatst. Aangesloten op het elektrisch net zorgen ze voor warmte en leveren geen gevaar op; een soort elektrische deken voor de kamer. BIJ UW BOEKHANDEL of 020 - 256139 Uitg. H. NELISSEN-BLOEMENDAAL Mensje van Keulen. Allemaal tranen. De Arbeiderspers, Amsterdam, 1972. 96 blz 10.-. Mensje vin Keulens korte roman 'Bleekers zomer', niet lang geleden verschenen bij Thomas Rap en uitvoe rig besproken in dit dagblad, is een groot succes gebleken. Haar nieuwste publikatie, met de toepasselijke titel 'Allemaal tranen', is een verhalenbun del. De eenentwintig, op een enkele na zeer korte, verhaaltjes, handelen over de treurnis van alledag. Uiterst zorgvuldig in haar beschrijving van aftakeling en dood is Mensje van Keulen, je zou haast zeggen koel, ware het niet dat allerlei emoties juist bij zo'n onderkoelde presentatie veel sterker spreken. De bundel bevat naast gebeurtenissen uit burgermans- levens een groot aantal fijn vertelde jeugdherinneringen, waarin familie en katholieke opvoeding een belang rijke rol spelen. Aan sommige onver beterlijke beginregels valt al af te lezen dat Mensje van Keulen een erg talentvol schrijfster is. Zo begint het verhaal 'Zondagochtend' met de zin: Om tien uur gaat de laatste scheut water op de koffie' en het titelverhaal met: 'Nadat ik gewenst had dat m'n ouders doodgingen, overviel me een gevoel van ellende'. De taal van dit boekje - men ziet het - is weer glashelder en eenvoudig. Mensje van Keulen schrijft over kleine dingen groot: 'Er stonden zestien koeien hooi te eten en al hun prachtige ogen keken me onderwijl aan. Machteloos begon ik m'n tranen weg te slikken, wetend dat ik hooguit twee koeien kon sparen als ik m'n hele leven geen vlees zou eten'. De dood is niet tegen te houden, dat zeggen deze verhalen keer op keer. 'Allemaal tranen' is een uitstekend boekje dat niemand missen mag. T. v.D. Wlm Noordhoek. Beromünster. Erven Thomas Rap, Amsterdam, 1972. 112 blz. ƒ10.-. Wim Noordhoek putte voor zijn eer ste roman stof uit de radiowereld, die hij immers goed kent. De hoofdfiguur radiomedewerker Donald Singer, wordt een volle maand van zijn leven gevolgd. In die maand - die zal wor den afgesloten met het autoongeluk waarmee de roman begint - wijzigt zich Donalds levenssituatie zodanig dat zo'n plotseling gebeuren als een ongeluk een duidelijk symbolisch ka rakter gaat krijgen. Donalds vrouw begint in de beschreven periode een verhouding met radio-collega Rens Lange, waarna ook Donald zich - ove rigens zonder veel overgave, veel me- lanchonieker - in een relatie stort met een ander. De psychologische werking die al deze gebeurtenissen op de stille Donald hebben, is slecht. ('Soms voel ik me bijna verkleed', zegt hij tegen zijn vriendin). Dit alles culmineert in een passage waarin Donald zichzelf hóórt thuiskomen, terwijl hij al in bed ligt. Het gevoel los van zichzelf geslagen te zijn, bekruipt hem. Het ongeluk is dan een logisch gevolg van zijn toestand. Noordhoek heeft stellig niet vooral een roman over de vlotte radiowereld geschreven, maar juist een heel rustig gehouden, goed gecomponeerd verhaal over menselijke verhoudingen. 'Be romünster' is er een erg aardig boek door geworden, sympathiek geschre ven. niet hoogviiegerig. maar gewoon. In details zit veel emotie opgeborgen Noordhoek weet daar knap gebruik van te maken. T. van D. 'Onvoltooid portret' door Agatha Christie. Uitg. SIJthoff, Lelden, 313 pag. prijs ƒ12,50. Behalve detectiveverhalen, die haar wereldfaam bezorgden, heeft Agatha Christie ook een paar romans geschre ven. Dat deed zij onder de naam Mary Westmacott. - en nog maar kort geleden is geopenbaard dat achter dit pseudoniem de beroemde Agatha schuilging. Uitgeverij Sijthoff, die ons land voorziet van in 't Nederlands vertaalde Agatha Christie's, heeft nu een van de eerst romans van Westma- cott/Christie uitgegeven: een lijvig boek waarin duidelijk autobiografisch materiaal is verwerkt en dat in het begin van de jaren dertig in Enge land uitkwam. De verpakking is ro mantisch ('onze' Van Lennep zou het Christie niet verbeterd hebben): een invalide portretschilder schrijft aan Mary (Westmacott) over zijn ontmoe ting met een jonge vrouw, Celia; omdat hij niet meer kan schilderen zal hij maar een boek over Celia schrijven. Een geschreven portret dus, het belangrijkste onderdeel van het boek heet dat ook 'Het doek' en dat is het eigenlijke verhaal van Celia als kind, als jong meisje en als jonge vrouw. Aan het slot komt de portret schilder (die 'onderweg* af en toe een kort commentaar gaf) zelf weer aan het woord. Dit 'Onvoltooid portret' geeft m.i. een uitstekend en ook in dringend beeld van de manier, waar op jonge dames uit de gegoede stand destijds opgroeiden. Je leest het ge boeid en het verhaal, hoe gevoelig soms ook verteld, wordt geen moment sentimenteel, omdat steeds op de ach tergrond de licht-ironische toon, die we uit Agatha's detectiveromans ken nen, meespeelt. Achter de psychologi sche deus ex machina - aan het eind van het boek - ben Ik zo vrij een vraagteken te zetten. AJK

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9