Rooms-rood esprek te erwachten 'Caïro demobiliseert nog meer militairen' 'Marine-reis niet onder NAYO-druk' Apollo geland op meters van doel UW vinger aan de pols B trot/! -TjgjÉ-. Cosmas Desmond treedt uit het priesterambt krant vpR-suggestie aan Ruppert: laat iDe )cn Uyl en Andriessen gaan praten i In deze krant 'Wapenstilstand' in 't Oude Westen EEG-commissie blijft nog zitten bon maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Nieuwe Leidse Courant hristeujk dagblad voor leioen en omgeving lenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich ia gheblavan mijn hert in teghenspoetl" DINSDAG 12 DECEMBER 1972 53ste jaargang no. 294 Meer ^keus in ïpaeeende •omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur De demissionaire minister-president voelde gisteren de informateur de pols. Mr. Biesheuvel was een van de bezoekers die dr. Ruppert ontving. Het gesprek verliep kennelijk niet EN HAAG In politieke kring in Den Haag wordt verwacht dat de onplezierig tussen ictieleiders van de Partij van de Arbeid en de KVP in de Tweede beiden. amer, drs. J. M. den Uyl en mr. F. Andriessen, binnenkort een ge trek zullen hebben over de mogelijkheden van het optreden van een nks minderheidskabinet. an onze parlementsredactie B. de Gaay Fortman (PPR) heeft ormateur Ruppert gisteren tijdens n gesprek gesuggereerd tot een der- lijk onderhoud het initiatief te ne- n. Het gesprek tussen Den Uyl en driessen zal onder leiding van de ormateur kunnen worden gehou- i. Naar verluidt, heeft de heer ippert hét idee met enige welwil- 'dheid genoteerd. .tends had hij zelf tijdens een iconferentie ter publicatie van de ;en van de fractieleiders aan de igin, nog eens benadrukt dat opdracht alle mogelijkheden van letsvorming omvat. Daarbij is aldus Ruppert, niet zo dat hij de mogelijkheden van een meer- leids- en pas daarna die van een lerheidskabinet moet onderzoe- Beide mogelijkheden zijn naar lerts opvatting nevengeschikt. Gaay Fortman moet uit deze ne- ischikking hebben geconcludeerd een gesprek tussen Den Uyl en driessen over een mogelijke steun de KVP aan een links minder- dskabinet zinvol zou kunnen zijn. opdracht gooit het minderheidska- et Den Uyl met onmiddellijk voor leeuwen. De heer Ruppert kan de gelijkheden ervan serieus onderzoe- i', aldus de Gaay Fortman. Hij iep zich bovendien op de partij- dsvergadering van de PvdA van erdag, waar Den Uyl heeft laten c ten dat hij over het programma en ir de personen die het moeten roeren, wil praten. esheuvel Ruppert had, voordat hij zijn prek met De Gaay Fortman zou iben, eerst AR-fractieleider mr. B. Biesheuvel ontvangen. De demissi- e minister-president liet weten, te zien in de constructie van het iderheidskabinet-Den Uyl. Hij her- erde nadrukkelijk aan het feit dat driessen herhaaldelijk heeft gezegd, t als 'bijwagen' van een links kabi- te willen fungeren, isheuvel voegde daaraan toe dat het n dringende wens van de drie isten-democratische fracties en het te voornemen van de drie fractie- itters is, samen te blijven wer- Over de opstelling van de partij- van de KVP, die niet meer met ^przil ogezcgfl :hts maakt per definitie nooit goeie krant. Prof. dr. G. Th. Rothuizen Zwaar bewolkt Meest zwaar bewolkt met plaat selijk regen of motregen. Matige tot krachtige, aan de kust tot hard of stormachtig toenemende wind uit zuid tot zuidwest. Maxi mum temperaturen rond 8 gra den. MORGEN EN OVERMORGEN: vrij zacht met af en toe regen of motregen. Morgen zon op: 08.40 onder: 16.28 maan op: 12.33 'ésem moet grondig rS oor vuil Amsterdam de VVD wil samenwerken, zei Bies heuvel nog niet te hebben nagedacht. De informateur heeft gisteren boven dien de fractieleider van de WD, de heer H. Wiegel ontvangen. Wiegel heeft zich er tijdens dat gesprek voor namelijk toe beperkt, zijn advies aan de Koningin toe te lichten. Meer nieuws over de informatie op pagina 5. Binnenland Spionagecomplot scho kt Israël CAIRO, TEL AYIV (AP, Reuter, UPI)De Egyptisclie regering zal in de loop van deze maand 37.000 dienstplichtigen demobiliseren en naar huis sturen. Dit is gisteren uit bronnen bij de Egypti sche regering vernomen. Onvrede groot onder woonwagenbewoners 7 Onedin Lijn voorlopig 'uit de vaart' 6 Buitenland Zweden: neutraliteit blokkeerde weg naar EEG... 8 Kerk Vredesconferentie nederiger 2 Sport Lubanski zaait verwarring 11 Economie Britse biergroep koopt Esso-hotels 15 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In het Oude Westen in Rotterdam zullen tot 9 januari geen huizen meer gekraakt worden. Dit is het resultaat van het tweede gesprek tussen de aktiegroep 'Het Ou de Westen' en burgemeester Thomas sen. De actiegroep heeft tot deze 'wapen stilstand' besloten, nadat burgemees ter Thomassen toegezegd had vóór 9 januari, wanneer het samenwerkings verband oude wijken bijeenkomt om de problemen te bespreken, een aan tal vragen te beantwoorden. Deze vra gen gaan met name over het renova tieplan voor het Oude Westen. Voor wat dit plan betreft probeert de ge meente nog steeds een aantal huisei genaren in een comité bijeen te bren gen, omdat alleen dan aan reconstruc tie gedacht kan worden. Zie verder pag. 9 Sinds juli zijn in Egypte reeds 50.000 militairen aan de dienst onttrokken. De gedemobiliseerde militairen blij ven tot hun veertigste jaar verplicht op herhaling komen. Het bericht van nieuwe demobilisaties kwam na een hevig conflict tussen de Egyptische regering en het parlement, dat het kabinet-Sidky voor de voeten heeft geworpen dat zij nauwelijks iets doet aan de voorbereiding van de nieuwe strijd tegen Israël. Volgens de Egyptische zegslieden zul len de 37.000 gedemobiliseerden na 15 december weer in de burgermaat schappij worden opgenomen. De maat regel zou In verband staan met de wens van het publiek de diensttijd te verkorten zodat het ernstige tekort aan werkkrachten wordt verminderd en gezinnen, die onder de afwezigheid van hun zoons lijden, soelaas wordt geboden. Uit diplomatieke bronnen in Brussel is vernomen dat de Egyptische mili taire leiders er door een geheim in tern onderzoek van overtuigd zijn dat een nieuwe oorlog met Israël binnen afzienbare tijd niet mogelijk is. Vol gens de zegslieden had het onderzoek uitgewezen dat maar 40 procent van de legerwagens gevechtsklaar is, ter wijl slechts 60 tot 65 procent van de militaire vliegtuigen de lucht in kan. De Israëlische minister van politie, Sjlomo Hillel, heeft gisteren bekendge maakt dat de veiligheidsdienst een van de grootste spionage- en sabotage- netwerken heeft opgerold die ooit in het land heeft geopereerd. Het net werk was vernietigd voordat tot actie kon worden overgegaan. De groep had het plan een aantal regeringsfunctio narissen. onder wie minister van de fensie Mosje Dajan, te ontvoeren en te vermoorden. Volgens politie-offi- cier Noeriël Sasson was de groep 'de grootste, de best georganiseerde en gevaarlijkste' die sinds 1948 door de politie is uitgeschakeld. De veiligheidsdienst heeft in totaal 38 personen, onder wie vier joodse Israë li's, twee leden van de islam-secte de Druzen, en een groot aantal Arabische Israëli's opgepakt. De spionage-affaire is in Israël als een bom ingeslagen omdat vier Israëlische joden bij het complot waren betrok ken, van wie er twee zijn opgegroeid in de kibboetz Gan Sjmoël (de tuin van Salomo), terwijl zij niet om geld maar uit ideologische overwegingen tot actie waren overgegaan. De vier verdachte joden zijn Dan Vered, een leraar die in de VS heeft gestudeerd en in Gan Sjmoël is opge voed; Oehoed Adiv, eveneens afkom stig uit Gan Sjmoël, die bij het elitekorps van parachutisten heeft ge diend en zijn ervaringen aan Egypte zou hebben doorgegeven; David Kup- fert, een in Duitsland geboren bouw vakker, die eerder met de politie in aanraking was geweest en Jehezkel Cohen. Cohen studeerde politiek van het Midden-Oosten en geschiedenis aan de universiteit, nadat hij eerst een baan had gehad bij de Israëlische atoomreactor in Dimona in de Negev- woestijn. Cohen solliciteerde na zijn studie bij het ministerie van buitenlandse za ken. Maar toen hij werd afgewezen ging hij als hotelbediende werken. De vier joodse Israëli's zouden elkaar hebben ontmoet in de jeugdbeweging ADVERTENTIE zijn mooie e soorten. Met a/s i(r- <n°/Whop De Koster: geen sprake van patrouille in Indische Oceaan, maar'gewone' tocht Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister De Koster heeft gisteren ontkend dat er enig verband bestaat tussen de reis van de Nederlandse marine naar de Indische Oceaan en de aandrang in de NAVO om de scheep vaartroute ro- de Kaap te beschermen tegen de Russische maritieme dreiging. van de Matzpen, de lmks-socialistische beweging die onder ta«er door trotskyïstische ideeën wordt geïnspi reerd. Zij vertegenwoordigt een den richting die sterk verwant is aan die van het Democratische Volksfront voor de bevrijding van Palestina, die wordt geleid door de Jordaniër Najjef Hawatmeh. De nu opgerolde spionagegroep zou vanuit Damascus zijn geleid door Ha- bib Kahawaji, een Arjtóische christen onderwijzer, die destijds in Haifa heeft gewerkt. De poilitie heeft laten weten dat Daoed Osman Toerki, een voormalig afdelingsleider van de Is raëlische communistische partij, wel licht leidend contactnian in Israël is geweest. Toerki heeft een boekwinkel in het centrum van Haifa, die als verzamelplaats van linkse activisten bekendstaat. Ook de naam van de Frans-Duitse Voormalige studentenleider Daniël Cohn-Bendit (Rode Daantje) is ge noemd in verband met het complot. LUXEMBURG (ANP) Het zeer reële gevaar dat de Europese Commis sie twee weken voor haar aftreden door een motie van wantrouwen in het Europese parlement ten val zou worden gebracht, is afgewend. Het parlement zal vandaag vrijwel zeker een motie aaninemen waarin weliswaar teleurstelling wordt uitge sproken over het feit dat de Commis sie de Ministerraad niet heeft voorge steld de begrotingsbevpegdheden van het parlement uit te breiden, maar een verklaring van de voorzitter, dr. Sicco Mansholt, voldoende hoopge vend acht om geen motie van wan trouwen aan te nemen., De Europese commissie die begin yol- gend jaar in functie zal treden, en ook vertegenwoordigers, van Engeland, Ierland en Denemarken zal omvatten zal in een veel gunstiger positie zijn om voorstellen te doen: 'Het gaat om de keuze van het ogenblik waarop de voorstellen de meeste kans hebben te worden aangenomen.' De minister zei dit in een inderhaast georganiseerde vergadering van de tweede kamercommissie voor defensie (die overigens nog niet officieel is samengesteld). Teder jaar maakt de marine een grote reis buiten het NAVO-gebied. Wij hadden al lang plannen om naar de Indische Oceaan te gaan en toen de Engelsen die ook bleken te hebben, besloten we dat gezamenlijk te doen. Van Nederland zullen een jager en een fregat een reis van vijf maanden gaan maken voor onder meer officiële bezoeken aan Indonesië, Australië en Nieuw Zeeland. Onder wisselend com mando zal een gedeelte van die reis met drie Engelse eenheden worden gemaakt', aldus minister De Koster. Het nieuws van deze gezamenlijke reis werd verleden week, aan het eind van een vergadering van de NAVO- ministers, bekend gemaakt door een woordvoerder van de Britse minister van defensie lord Carrington. Minis ter De Koster noemde dit gisteren een ongelukkige gang van zaken, waardoor inderdaad misverstanden over het doel van de reis konden ontstaan. Hij ontkende dat er vn patrouilleren in de Stille Oceaan sprake zou zijn. De schepen zullen volgens hem geen officieel bezoek af leggen aan Zuid-Afrika, maar daar alleen bunkeren. Kritiek De linkse partijen en de KVP rea geerden vorige week zeer kritisch op de berichten over de reis. Zij vrees den dat Zuid-Afrika en Portugal er politiek voordeel uit zouden trachten te halen. Minister Schmelzer wees er gisteren in de commissievergadering op dat dit wel moeilijk zou zijn. 'Ons standpunt over Zuid-Afrika is in dat land bekend. Onze afwijzing van die politiek wordt nog eens onderstreept door het feit dat wij aan Zuid-Afrika geen officieel bezoek brengen, maar alleen gaan bunkeren, in tegenstel ling tot de andere landen die bezocht worden.' 'Het was een storm in een glas water, ik heb geen bezwaar meer tegen deze reis', verklaarde de KVP-defensiespe- cialist generaal b.d. Van Eisen na afloop van de vergadering. Ook het PvdA-kamerlid drs. P. de Ruyter twij felde niet aan de goede bedoelingen van minister De Koster. 'Desondanks blijft natuurlijk de vraag of deze reis nu wel zo verstandig is. De mogelijk heid dat Zuid-Afrika en Portugal poli tiek misbruik ervan maken blijft na tuurlijk bestaan', zei hij. HOUSTON (Reuter, UPI, DPA) Met ongekende precisie zette Jack Schmitt gisteravond de maanladder Challenger neer in het moeilijk ste landingsgebied dat in het hele Apollo-programma is voorgekomen. Uit de eerste informaties over het uitzicht maakte de vluchtleiding voorlopig op dat de Challenger niet meer dan enkele meters ten noor den van zijn doel stond. Cernan en Schmitt waren zo opgewon den over hun tijdelijke werkomgeving dat de grondploeg in Houston ze ter metertjes af te lezen: 'batterij onver- zake moest roepen. Schmitt begon anderd, water onveranderd.o gom pie, alleen wij zijn veranderd.' Ongeveer vier uur na de landing moesten Cernan en Schmitt de Chal lenger verlaten voor de eerste van drie expedities op het maanoppervlak die elk zeven uur moeten duren. De eerste 'maanwandeling' wordt voor een groot deel in beslag genomen door het opstellen van de wetenschap pelijke instrumenten. Daarna volgt een verkenningsrit naar een van de drie vrij grote kraters ten zuidoosten van de landingsplaats. Voor het maanonderzoek kan het lan dingsgebied belangrijke verrassingen opleveren. De bij de voorbereidingen veel gebruikte formulering luidt dat men. er zowel de jongste als de oudste afzettingen denkt aan te treffen die op de maan tot nog toe gevonden zijn. Tot nu toe zijn geen gesteenden gevonden die korter dan 3.2 miljard Schrijver van Het Afgedankte Volk JOHANNESBURG (AP) De Zuidafrikaanse rooms-katliolieke priester Cosmas Desmond, die sinds juni 1971 onder huisarrest staat, is uit het priester ambt getreden. Zijn moeder zei tegen verslaggevers dat haar zoon deze beslissing had genomen, omdat de kerk in Zuid-Afrika apartheid heeft aanvaard 'zo niet in principe, dan toch in de praktijk'. De aartsbisschop van Durban, Denis Hurley, zei dat hij niet weet wat de rede nen waren voor de beslissing van Desmond, 'maar ik ben bereid aan te nemen, dat hij zich erg in de steek gelaten voelt.' Volgens de Zuidafrikaanse wet is het niet nodig dat de regering de redenen aangeeft voor het opleggen van huisarrest Deze maatregel werd tegen Desmond genomen na de publicatie van zijn boek The Discarded People (Het Afgedankte Volk), waarin kritiek geleverd werd op de manier waarop dc regering de hervestiging regelde van Afrikanen, die in 'blanke' gebieden 'overtollig' waren. noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal enzelfs plaatselijk nieuws een unieke combinatie! betaalt per: een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: - Plaats: maand kwartaal Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. 0 mapje post papier met enveloppen pletine handige schaaltje paraatmap (flessen- met brief- onderzetter) papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN jaar in dezelfde vorm op hun plaats gelegen hebben. Omstreeks die tijd zijn de geweldige gaten die waar schijnlijk door zeer grote meteorieten in de maanbodem waren geslagen, volgelopen met lava, gesmolten steen, waardoor de grote 'zeeën' werden ge vormd die wij als donkere vlekken op de maan zien. Maar volgens eerdere radarwaarne mingen ligt in de vallei waar de Challenger staat, aan de rand van de Zee der Rust, bovenop die laag lava een laag vrij fijn materiaal zonder veel grote steenbrokken. Als een en een nog steeds twee is, hebben de maangeleerden geredeneerd, moet die as jonger zijn dan 3.2 miljard jaar en dus jonger dan wat we tot nu toe hebben opgegraven. Zij denken dat het de uitwerpselen zijn van de laat ste grote vulkaanuitbarsting op de maan. 'Maar als het iets anders blijkt te zijn zal het me niet verbazen.', heeft Schmitt voor zijn vertrek ge zegd. Aanwijzingen dat er nog steeds resten van vulkaanwerking op de maan zijn waar te nemen, werden trouwens eer der gisteren al door het commando- schip America verkregen. Daarin zal Evans de komende dagen in eenzaam heid en uit de verte de maan bestude ren, een activiteit die niet van min der belang is dan wat zijn collega's beneden doen. Een van de Instrumen ten meet op afstand de temperatuur van de maanbodem, en daarmee wer den gisteren 'warme plekken' ontdekt, wat sterk aan vulkanisme doet den ken. RITA 'Nu Mam een dag uit is, zullen we het heel goed hebben; ik heb een diner van vijf gangen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1