Zeven kapers in vliegtuig gedood Iers referendum triomf voor Lynch' In Japan felle strijd tussen partijgenoten NAVO vriendelijker voor Warschau Pact Thieu gaat parlement in Saigon toespreken Madrid: democratie leidt tot communisme Actie Ethiopische guerrillastrijders mislukt FBI geeft details over oprollen van grote drug-bende Perón bezoekt andere landen Latijns Amerika Aanslag zou werk zijn van Bretonse bevrijdingsfront Londen en Bonn tegen Euroraket Rente in Engeland opnieuw hoger Drug-gebruik in VS-leger in Europa verviervoudigd Australië contra racisme inZuidafrikaanse sport TROUW/KWARTET ZATERDAG 9 DECEMBER 1972 BUITENLAND T7/KS ADDIS ABEBA (Reuter. UPI. AFP. AP) Zeven jeugdige vliegtuigkapers, onder wie een vrouw, werden gisteren tijdens een vuurgevecht in een Et hiopisch lijnvliegtuig door gewapende veiligheids agenten gedood. Negen andere inzittenden werden gewond, nl. vijf passagiers, twee veiligheidsagenten en twee stewardessen. De kapers waren vermoede lijk leden van het opstandige Bevrijdingsfront van Eritrea. Dertien minuten nadat de Boeing-707 van de Ethiopische luchtvaartmaat schappij van de luchthaven van Addis Abeba met 94 passagiers en zes be manningsleden aan boord was opge stegen, verscheen een man met een pistool en een handgranaat in de deuropening en deelde mee, dat het vliegtuig gekaapt was. Onmiddellijk daarop opende een veiligheidsagent het vuur. De man struikelde, maar slaagde er toch in de pin uit de handgranaat te trekken. De handgra naat kwam voor de voeten terecht van de Amerikaanse hoogleraar Roderick Hilsinger, die het ding direct opraap te en hem in een hoek met lege passagiersstoelen wierp. De daarop volgende ontploffing sloeg een groot gat in de wand van het vliegtuig, dat razendsnel hoogte verloor. Maar de piloot slaagde er toch in naar Addis Abeba terug te vliegen, waar hij het toestel tien minuten later veilig aan de grond zette. Terwijl de piloot in zijn redelijk veilig afgesloten kabine het toestel in zijn macht probeerde te krij gen, werd er achter hem een wild- wcst-duel uitgevochten tussen de aan boord zittende veiligheidsagenten en de kapers. De vrouwelijke kaper werd doodgeschoten, toen zij zich als be schermend schild over één van haar collega's wierp. Eén van de passagiers vertelde, hoe een Brits echtpaar op leeftijd een kaper eronder hield. De man was gevallen, of had zich laten vallen. 'Hoewel hij gewapend was, lieten ze hem niet zijn pistool afvu ren. Ze trapten en trapten. Hij kon zijn pistool niet gebruiken en stierf tenslotte door een heel magazijn ko gels.' Volgens de eerste berichten waren de kapers, van wie er zes in het vliegtuig werden doodgeschoten en de zevende dodelijk gewond werd, leden van het BRUSSEL (ANP, Reuter, DPA) De vijftien NAVO-landen hebben de afgelopen twee dagen in Brussel besloten de landen van het War schau Pact tegemoet te komen bij het beleggen van een conferentie over Europese veiligheid en samenwerking, die tot verdere ontspan ning in Europa moet leiden. Mede op aandringen van Frankrijk en de Verenigde Staten, die overigens uit geheel verschillende overwegingen handelen, zijn de westelijke doelstel lingen voor een veiligheidsconferentic zodanig genormuleerd, dat zij voor de landen van het Oostblok beter aan vaardbaar lijken. In de aanhef van het slotcommuniqué, dat gistermiddag in Brussel is gepubliceerd na verras send vlot verlopen onderhandelingen, wordt getegd, dat de NAVO-landen streven naar nauwere en meer harmo nieuze betrekkingen, zowel collectief als individueel, tussen alle volkeren, en dat zij 'er bijzonder belang aan hechten een vrijer verkeer van perso nen, ideeën en informatie tot stand te brengen'. In de passage over de besprekingen ter voorbereiding van en veiligheids conferentie, die 22 november in Hel sinki zijn begonnen, heet het, dat de westelijke regeringen er naar streven 'nauwere, meer open en vrijere be trekkingen tussen alle volkeren in Europa tot stand te brengen, en een bredere stroom van informatie en ideeën te stimuleren'. In het communiqué, dat officieel aan de landen van het Warschau Pact is overhandigd, is 'uit taktische overwe gingen' deze 'minder provocerende formulering' gekozen, aldus de Neder landse minister Schmelzer. Dit bete' kent overigens niet, dat het Westen in Helsinki niet zijn oorspronkelijke zienswijze naar voren moet brengen, dat een veiligheidsconferentie moet leiden tot vrijer verkeer van perso nen, ideeën en informatie. Maar het heeft, volgens NAVO-kringen nu geen zin weerstanden op te roepen. De soepeler formulering van de wes telijke doelstellingen is niet in de laatste plaats een gevolg van het toe genomen Amerikaanse enthousiame voor een Europese veiligheidsconfe rentie. Waarschijnlijk beschouwt het Witte Huis zo'n conferentie als een middel om tenminste voorlopig weer stand te bieden aan de aandrang van het Amerikaanse Congres, althans een deel van de 300.000 man in West- Europa gestationeerde troepen terug te trekken. De ministers van buitenlandse zaken van de NAVO hebben de vijftien lid staten van het Atlantisch Bondgenoot schap gisteren toestemming gegeven om met de Duitse Democratische Re publiek over het aanknopen van di plomatieke betrekkingen te gaan on derhandelen. Maar in het slotcommuniqué bevesti gen ze de steun van de NAVO voor de politiek van de Westduitse rege ring te streven naar 'een staat van vrede in Europa waarin het Duitse volk zijn eenheid herkrijgt door het recht van zelfbeschikking'. Het communiqué laat in het midden, wanneer het aanknopen van diploma tieke betrekkingen met Oost-Duitsland tot stand zou moeten komen, maar welingelichte kringen in Brussel ver klaarden. dat het algemene gevoelen is, dat dit niet zou moeten gebeuren vóór de ondertekening van het basis verdrag tussen beide Duitse staten op 21 december. SAIGON (Reuter, AP, UPI) De Zuidvietnamese president Ngoejen Van Thieu zal volgende week dinsdag het voltallige parlement in Saigon toespreken, wat weer voedsel geeft aan de geruchten, dat een bestand op handen is. Volgens goedingelichte kringen in Saigon zal Thieu het Huis van Afge vaardigden en de Senaat voorlichten over de huidige situatie in Vietnam. Volgens het semi-officiële dagblad Tin Song zal het 'een gebeurtenis van belang' worden. Volgens het blad zal Thieu het parlement bij dezelfde gelc: genheid om nog meer volmachten vra gen. In Parijs heeft Henry Kissinger giste ren opnieuw gesproken met de Noord- vietnamees Le Doec Tho. Volgens Franse diplomatieke bronnen lopen de besprekingen binnenkort ten ein de. En het doorgaans goedingelichte Franse dagblad Le Monde liet weten, dat er aanwijzingen zijn, dat Amerika en Noord-Vietnam op dit moment al een politieke oplossing hebben gevon den en dat de besprekingen nu nog worden voortgezet om de toepassing van het vredesakkoord nader te speci ficeren. Eerder op de dag was Kissinger door de Franse president Pompidou op het Elysee ontvangen. De audiëntie was niet van tevoren aangekondigd. Waar nemers menen te weten, dat het on derhoud op verzoek van Kissinger plaats vond. Het is niet bekend of Kissingers bezoek aan het Elysee be doeld was om Pompidou op de hoogte te stellen van een ontwikkeling in de Vietnamonderhandelingen, hetzij een doorbraak, hetzij een impasse. MADRID (UPI) De Spaanse vice-oresident admiraal Luis Carrero Blanco heeft duidelijk gemaakt, dat hij zich zal verzetten tegen alle pogingen tot liberalisering van het bewind in Spanje. Carrero Blanco is door Franco aangewezen als premier, na Franco's dood of aftreden. In een rede tijdens een kabinetsbe raad waarvan de volledige tekst giste ren door de Spaanse kranten werd afgedrukt, beschreef Carrero Blanco de liberale westerse democratieën als een systeem dat de weg bereidt voor een communistische machtsovername. 'Liberalisme en communisme hebben we in 1939 overwonnen (de burger oorlog) en nu dreigt Opnieuw het gevaar, dat zij hun schaduw over Spanje werpen, waarover niet weinigen van ons bezorgd zijn.' De 69-jarige Carrero Blanco noemde communisme en vrijmetselarij de ■grootste vijanden van Spanje.' Tevens Bevrijdingsfront van Eritrea, dat af scheiding van de provincie Eritrea nastreeft. Later zeiden de Ethiopische autoriteiten echter dat de kapers stu denten of ex-studenten waren van de universiteit van Addis Abeba. Een woordvoerder van het Bevrijdings front van Eritrea in de Syrische hoofdstad Damascus wilde niet beves tigen of ontkennen dat zijn organisa tie voor de kaping verantwoordelijk was. Wel zei hij, dat op een recente bijeenkomst van het Bevrijdingsfront besloten was de operaties tegen Ethio pië op te voeren. De noordelijke provincie Eritrea is een vroegere Italiaanse kolonie, die in 1952 bij Ethiopië werd gevoegd krach tens een resolutie van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Eritrea werd toen autonoom gebied binnen de federatie van Ethiopië en Eritrea onder de kroon van Haile Selassie. Maar deze federatie werd een eenheidsstaat, toen Eritrea in 1962 bij een referendum volledig in Ethiopië opging. Een deel van de in meerder heid islamitische en Arabisch spre kende bevolking van Eritrea (60 pro cent) heeft zich altijd verzet tegen het christelijke en autoritaire regime in Addis Abeba. In 1962 startte het Bevrijdingsfront van Eritrea (ELF) zijn operaties, maar het kreeg weinig bekendheid, totdat het in 1969 in navolging van de Palestijnse commando-beweging vlieg tuigen ging kapen De ELF wordt trouwens officieel gesteund door de Arabische staten. De ELF heeft zijn hoofdkwartier in Damascus en zegt zeker 1500 leden te hebben, waaron der christenen. Eritrea is voor Ethio pië van levensbelang, omdat in het gebied de enige zeehaven van het land is, Asmara. De kapingsactie van gisteren was de vierde tegen de Ethi opische Luchtvaartmaatschappij en de zesde aanval tegen deze maatschappij door de ELF. DUBLIN, BELFAST (Reuter, AP) De Ierse kiezers hebben met overgrote meerderheid het voorstel van premier Jack Lynch goed gekeurd om een wijziging in de grondwet aan te brengen, waardoor de rooms-katholieke kerk haar 'speciale positie' in Ierse aangelegen- De Ierse kiesgerechtigden zijn donderdag naar de stembus geweest voor een referendum over het opheffen van de speciale positie van de r.k.-kerk en over het verlagen van de stemgerechtigde leeftijd tot 18 jaar. Ondanks een teleur stellende opkomst werd het een triomf voor de regering van Jack Lynch. heden zal moeten prijsgeven. Uit de eerste resultaten van de 42 kiesdistricten bleek, dat de kiezers met ongeveer vijf tegen één zich voor deze wijziging van de grondwet had den uitgesproken. Ook in het referen dum over de verlaging van de stemge rechtigde leeftijd van 21 tot 18 jaar stemden de kiezers met ongeveer vijf tegen één voor het voorstel van de regering. Lynch toonde zich teleurgesteld over de geringe opkomst nauwelijks 50 procent van de kiezers kwam naar de stembus maar verklaarde zeer te vreden te zijn over de duidelijke uitspraak van de Ieren. Doordat de rooms-katholieke kerk haar speciale positie, die zij op grond van de grondwet van 1937 kreeg, moet prijsgeven, zal het voor Lynch een voudiger zijn te streven naar een vreedzame hereniging van de Ierse Republiek met het overwegend protes tantse Ulster. Maar door een grotere opkomst van de kiezers zou dit stre ven meer kracht hebben gekregen. Een leider van de semi-militaire Ul ster Defence Association (UDA), Er nie Elliott, is vermoord. Zijn lijk werd gisteren gevonden in een krat in de bestelauto, waarin hij en een vriend donderdag werden ontvoerd. Elliott en zijn metgezel reden door een protestantse wijk van Belfast toen NEW YORK (Reuter) Amerikaan se federale recherche (FBI) heeft be kendgemaakt één van de grootste ben den smokkelaars in verdovende mid delen te hebben opgerold, die in de laatste anderhalf jaar voor 13.6 mil joen aan verdovende middelen zou hebben verhandeld. Tegen 16 perso nen zijn aanklachten ingediend, onder wie twee Fransen, twee Argentijnen, één Braziliaan en een Spanjaard. De overige zijn Amerikanen. De bende stond onder leiding van de Fransman André Gaetan Codemine. die drie weken geleden in Frankrijk 'onder geheimzinnige omstandigheden' verdween. De Franse autoriteiten hebben bij het onderzoek samengewerkt en arresteer den 25 november zeven personen, on der wie een Mexicaanse ex-generaal die in zijn cel overleed. Volgens de narcotica-brigade van de Amerikaanse recherche zou de bende wellicht jaarlijks 900 kilo heroine Amerika hebben binnengesmokkeld. De verdovende middelen kwamen uit Europa en Zuid-Amerika. De bende smokkelde de drugs onder meer in auto's aan boord van sche pen. Zo werd in 1971 64 kilogram heroine gevonden in de auto van een Belgische toerist en was in een auto aan boord van de Queen Elizabeth door de recherche 93 kilo gevonden. BUENOS AIRES (AP) De voorma lige president van Argentinië Juan Peron, zal in het midden van de volgende week een bezoek aan Peru, Paraguay en andere Latijnsamerikaan- se landen brengen, alvorens hij naar Spanje zal terugkeren, waar hij zijn kerstvakantie zal doorbrengen, aldus heeft een woordvoerder van Peron bekendgemaakt. Peron zal waarschijnlijk yoor de ver kiezingen naar Argentinië terugkeren, als het land hem nodig heeft, aldus zijn woordvoerder. Voor 11 maart van het komende jaar heeft de militaire junta algemene ver kiezingen uitgeschreven. Vervroegde verkiezingen voor nieuw Lagerhuis door Jaap den Boef De met een jaar vervroegde algemene verkiezingen die morgen in Japan worden gehouden, zijn niet alleen bedoeld als een poging van de 54-jarige premier Kakoeei Tanaka, zijn grote populariteit om te zetten in een nog grotere meerderheid voor zijn Liberaal-Democratische Partij in het Lagerhuis. Ta naka streeft er ook naar zijn positie binnen de in belangengroepen (habatsoes) verdeelde LDP te versterken om in de komende vier jaren een reeks drastische hervormingen te kunnen doorvoeren. Aangenomen wordt, dat de LDP, die in de 'Tweede Kamer' over 297 van de 491 zetels beschikte, geen moeite zal hebben met de vier oppositiepartijen, bestaande uit de Socialistische partij, de Communistische partij, de Demo cratisch Socialistische partij en de rechtse Komeito-partij, die respectie velijk 87, 14, 29 en 47 zetels in het oude Lagerhuis hadden (de overige zetels zijn in handen van onafhanke- lijken). Belangrijker is de onderlinge strijd tussen de kandidaten van de LDP, die hun habatsoe zo sterk moge lijk proberen te maken. Het felst is de strijd tussen de vroege re minister van buitenlandse zaken Takeo Foekoeda en de huidige minis ter van industrie en buitenlandse handel, Nakasone Yasoehiro. De 67- jarige Foekoeda wil nog steeds zélf voorzitter van de LDP en premier van Japan worden. In juli werd hij door Tanaka verslagen, toen over de opvolging van de 'politiek versleten' premier Eisakoe Sato werd gestemd. Het was de habatsoe van Nakasone Yasoehiro, die de conservatieve Foe koeda de nederlaag bezorgde. Voor of tegen waarschuwde hij de Spaanse rooms- katholieke kerk, waarin de laatste tijd liberale tendenzen boven komen, dat zij niet moet vergeten dat God zelf de overwinning heeft geschonken aan de nationalisten van Franco in de bloedi ge burgeroorlog die aan bijna een miljoen Spanjaarden het leven heeft gekost Carrero Blanco, die een lofrede uit sprak op Franco ter gelegenheid van de 80ste verjaardag van het staats hoofd eerder deze week, zei, dat men sen die 'geen liefde en respect voor Franco voelen' niet verdienen Span jaard genoemd te worden. Komt Foekoeda het sterkst uit de strijd tevoorschijn, dan zal deze als nog proberen. Tanaka van diens plaats te verdringen. Weet Nakasone Yasoehiro echter (zoals in 1969) meer stemmen te veroveren dan zijn der tien jaar oudere rivaal, dan heeft hij een goede kans om aan het einde van de komende regeringsperiode van vier jaar Tanaka's opvolger te worden. Met hun stem voor Nakasone Yasoehi ro of Takeo Foekoeda spreken de aanhangers van de LDP zich morgen in feite ook uit voor of tegen premier Tanaka en diens hervormingsplannen. Er staat voor Japan dus wel degelijk het een en ander op het spel, omdat de tegenstellingen binnen de regeren de LDP nog nooit zo scherp zijn geweest. Kort voor zijn verkiezing tot premier heeft Tanaka in boekvorm een plan gepubliceerd voor 'hervorming van de Japanse archipel', dat de basis zal vormen van zijn beleid. Hij hoopt de oorzaken weg te nemen van Japans huidige moeilijkheden, zoals die van dc mammoetsteden, ontvolking van het platteland, milieuverontreiniging, voortdurende prijsstijgingen en wat Tanaka noemt 'geestelijke leegheid'. De industrie moet voortgaan priori teit te geven aan het verschaffen van goederen voor het algemeen welzijn en minder aan produktie en uitvoer Takeo Foekoeda van consumptiegoederen, zoals nu nog het geval is. Tanaka schrijft dat de invloed van zijn hervormingen op dc economische betrekkingen met het buitenland niet gering zal zijn. De dynamische groei van Japan ging gepaard met een in tensieve concentratie van economische activiteiten en van mensen. Een klein dichtbevolkt gebied herbergt een der de deel van de totale bevolking. Drie kwart van de industrie is geconcen treerd langs de Stille Oceaan. Congestie In de gebieden van overmatige con centratie worden de nadelen van deze congestie steeds duidelijker. Tegelij kertijd zijn de plaatselijke gemeen schappen in ontvolkte gebieden moei lijk leefbaar geworden. Als er geen ingrijpende hervormingen komen, staat de bevolking voor een ernstige stagnatie van de sociaal-economische ontwikkelingen. Door spreiding van de industrie wil Tanaka het traditio nele patroon veranderen. Fabrieken moeten verplaatst worden naar ontvolkte gebieden. Van de fa brieksterreinen die in de steden vrij komen, worden parken, kinderspeel plaatsen en pleinen gemaakt. De men sen uit leeggelopen gebieden hoeven I niet langer naar de grote steden te trekken om werk te vinden (en woon ruimte) of om er als losse arbeiders 's winters gescheiden van hun gezin nen te leven als er op het land geen werk voor hen is. Bedrijven die zich uit de geïndustria liseerde zone terugtrekken om elders fabrieken te bouwen, krijgen financië le steun. Een speciale belasting wordt echter ingevoerd voor fabrieken, die niet worden verplaatst. Om een onbe lemmerd verkeer van goederen, men sen en informaties mogelijk te maken moet er een groot net voor snel massavervoer komen. En om een goed leefmilieu te scheppen wil Tanaka de groei bevorderen van provinciesteden, die de grote-stads-mensen kunnen op vangen en hen in staat stellen van ee nongeschoden natuur te profiteren. In het verleden was de Japanse econo mische expansie erop gericht de ach terstand op de meeste geïndustriali seerde landen in te halen. Tanaka wil dat van nu af in de eerste plaats het welzijn van de bevolking wordt nage streefd. Van belang is, of hij zal slagen, omdat Japan als ontwikkeld land wel deel uitmaakt van de wester se wereld, maar een eigen beschaving kent en een eigen weg zal blijven gaan. In dat opzicht heeft het veel weg van China, dat echter veel meer tot de verbeelding weet te spreken, door zijn revolutionaire aanpak. Revaluatie Een van de redenen die Tanaka er toe brachten, vervroegde verkiezingen uit te schrijven, was waarschijnlijk het voornemen, tot revaluatie van de yen, de Japanse munteenheid, over te gaan. Om,de groeiende handelsover schotten té beperken en de ontevre denheid bij de belangrijke handel- partners weg te nemen, moet Tanaka effectieve maatregelen nemen, die in eigen land op kritiek kunnen stuiten. Nu president Nixon zijn verblijf in het Witte Huis met vier jaar heeft verlengd, zal de Amerikaanse druk op Japan toenemen. Tanaka heeft daaruit voor zichzelf consequenties getrokken en ook verkiezingen uitgeschreven. Voor de oppositiepartijen zijn er wei nig punten, waarop zij zich tegenover de ruim 74 miljoen kiesgerechtigden kunnen afzetten tegen het beleid van Tanaka. Het veiligheidsverdrag met de Verenigde Staten wordt vooral door de communisten aangegrepen om stemmenwinst te boeken. Zij hebben nu 14 zetels en zullen waarschijnlijk met hun eis, Japan tot een neutraal land te maken, de positie van hun Kakoeei Tanaka partij verbeteren. Ook de socialisten kunnen vooruitgang boeken, omdat zij in 1969 niet minder dan 44 zetels hebben verloren en verwacht mag worden, dat" zij zich van die slag zullen herstellen. Zij keren zich met name tegen het defensiebeleid van Tanaka. De socialistische winst zou ten koste kunnen gaan van de democratische socialisten, die evenals de Komeito- partij voornamelijk veranderingen in het welzijnsbeleid nastreven. Deze laatste partij heeft zich twee jaar geleden losgemaakt van de boeddhisti sche sekte Soka Gakkai, een organisa tie met fascistische trekken, die aan hangers telt onder 20 miljoen Japan ners, ongeveer eenvijfde deel van de totale bevolking. De Soka Gakkai is op para-militaire leest geschoeid. Zij wil de wereld 'genezen' door van haar aanhangers zuiverheid, vlijt, trouw, zelftucht en gehoorzaamheid te eisen. Spookachtig hun auto gekaapt werd. Elliotti vriend werd afgetuigd en vrijgelaten. De politie wil zich bij haar onderzoek niet laten beïnvloeden door het alge meen gevoelen onder het publiek, dat de moord het werk van het Ierse Republikeinse Leger is. Elliott had in de UDA de rang van luitenant-kolonel. Zijn populariteit was de laatste tijd aan het afnemen, mede doordat hij een strafblad aan het opbouwen was. Hij heeft veroor delingen opgelopen wegens verzet te gen de politie, wangedrag in het openbaar, kwaadwilligheid en heling. Gistermorgen vroeg is in Martinstown op 80 kilometer ten noorden van Belfast een katholieke kerk ernstig door een bomaanslag beschadigd. De koster trof de deuren open aan en zag dat voor het hoofdaltaar een bom was neergelegd. Hij waarschuwde het Brit se leger, maar voordat dit arriveerde ontplofte het helse wapen. SAINT BRIAUC (AFP) Gisteroch tend heeft zich een ontploffing voor gedaan in een belastingbureau te Saint-Brieuc, die grote schade heeft veroorzaakt. De aanslag wordt toegeschreven aan 'het front voor de bevrijding van Bretagne'. Het is de vierde aanslag van deze aard, die de afgelopen maanden ln Bretagne is gepleegd. BONN (Reuter) Engeland en I West-Duitsland hebben besloten af te zien van de plannen voor de bouw van een Europese raket en in plaats daarvan een Amerikaanse te kopen. Het besluit, zo zei een woordvoerder jl van het Westduitse ministerie van d( wetenschappen, is genomen tijdens een gesprek in Bonn tussen de Britse minister voor lucht- en ruimtevaart, Michael Heseltine, en zijn Westdpitse collega Klaus von Dohnanyi. Frankrijk is het enige lid van de ESPRC de Europese organisatie voor onderzoek van de ruimte dat nog steeds verder wil gaan met de ontwikkeling van een Europese draag- raket, de Europa-3. Vorige maand be sloten de ministers van 12 Europese landen in principe tot een fusie van eei hun twee organisaties die zich met ruimtevaart en het onderzoek van de ruimte bezig houden. Deze twee orga nisaties zijn de ELDO de Europese organisatie voor de ontwikkeling van een draagraket en de ESRP, die zich op de bouw en uitrusting van satellieten concentreert. Dit verschijnsel herinnert niet alleen de Japanners aan een spookachtig ver leden. Bij de Japanse intellectuelen is de Soka Gakkci dan ook net zo geliefd als de neo-nazi's en de neo-fascisten bij de Westeuropese progressieven. Van Japan uit moet de 'ware leer' van de Soka Gakkei over de gehele aardbol worden verspreid, want Japan is het 'ware hoofdkwartier' en het Japanse volk zou 'door de hemel ge zonden zijn om de enkeling het op perste geluk en de wereld vrede te brengen'. De Soka Gakkei, die al jaren geleden aandrong op erkenning van de rege ring in Peking, wil zich vooral op de 800 miljoen 'neven' in China gaan richten, het land dat eens 'de boedd histische leer' aan Japan doorgaf. 'China is voor ins het grootste arbeid sterrein van de toekomst', aldus een functionaris van Soka Gakkai. Na de dood van Mao Tse-toeng, als China's strijd voorbij is, zal onze leer een ideale vervanging van het maoïsme zijn'. De Komeito-partij, die in 1969 haar zetelaantal -in het Lagerhuis bijna ver dubbelde, heeft slechts om tactische redenen met de Soka Gakkai gebro ken. Zij is nog steeds het politieke verlengstuk van deze fascistisch getin te organisatie. Bij de verkiezingen van morgen zal blijken of de Komei to-partij over haar hoogtepunt heen is, of dat haar aantrekkingskracht op de naar zekerheid zoekende bevolking groter is geworden. LONDEN (AP) Voor de tweede maal deze maand heeft de Bank of England de minimum rente, waarte gen de banken geld kunnen lenen, verhoogd. Wwam deze rente op 1 de cember van 7& op 7% pet, nu werd zij opnieuw met y4 pet verhoogd tot 8 pet. De minimum rente is in Engeland in disconto. De nieuwe minimum rente de plaats gekomen van het oude bank ligt een half procent boven de ge middelde rente op schuldbewijzen vai de schatkist. WASHINGTON, NEW YORK (UPI; De epidemie van drugmisbruik die tot voor kort dn de Amerikaans' strijdkrachten in Zuid-oost-Azië heer ste, is nu overgeslagen naar Europa heeft het Pentagon meegedeeld. On verwacht urine-onderzoek bij Ameri kaanse eenheden in Europa toonde in oktober aan dat 3,8 procent van d< mannen drugs gebruikte, bijna viei maal zo veel als een jaar eerder. Bi de troepen in Vietnam daalde di percentage in de overeenkomstige pe-' riode van 5,8 tot 1,5 procent. Mi Volgens generaal-majoor John Sing- laub, die voor de bestrijding van alkohol- en drugmisbruik in de Ame rikaanse strijdkrachten verantwoorde lijk is, zijn er aanwijzingen dat heroï ne in Europa een groeiend probleem gaat worden. De effectieve pogingen om de handelsroute Turkije - Fran krijk - Noord-Amerika af te snijden, leidt kennelijk tot een vergroot aan bod in West-Duitsland. Daar vormen Amerikaanse militairen het voornaam ste nieuwe afzetgebied van de hande laren, hoewel ook onder Duitse bur gers toenemend druggebruik wordt gezien. EE in CANBERRA (Reuter) De nieuwe Australische Labourregering heeft de Zuidafrikaanse regering laten weten, dat sportploegen, die op grond van ras zijn samengesteld, Australië niet meer mogen binnenkomen en ook niet meer door Australisch gebied mogen reizen. Dit is gisteren meegedeeld door een woordvoerder van de regering in Can berra. Van gezaghebbende zijde in deze stad is voorts verklaard dat de Australische regering spoedig zal uit maken of de inwoners van Zuid-Afri- ka al dan niet een visum moeten hebben om Australië binnen te kunnen komen. Thans hebben Zuidafrikanen van Europese afkomst geen visum nodig voor een bezoek aan Australië. Hij ten het Lar gen bek lani DUI Dez beli gen zijn het lijk lief] mei hee; bou noe Wai hee;

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8