Ondanks acties bleef de kruitfabriek in Muiden dichtbij Gisteren knalde 'De Krijgsman' opnieuw en nu wél doden Een alternatieve kerstboom andbladen maandbladenmaandblad Kinderboeken T4 'KOüW/KWARTET ZATERDAG 9 DECEMBER 1972 BINNENLAND TS/K7 itlng: ord: ven !kj} verc f Jtrui al Mm. 12.M tatlon. r. 16.' d» Denk i 19.30 van 22.01 dat? W; 0 Teki uz. .7.00 Kruitfabriek "'Hoeveel doden moeten er nog vallen, loordat 'De Krijgsman' uit Muiden lerdwijnt? Dit ruim honderdjarige litvat ligt in een gebied waar de roei van de bevolking en het verkeer explosief genoeg is. Iedereen in de imgcving is ervan overtuigd, dat 'De Krijgsman' allang de aftocht had moe- en blazen. Muidens burgemeester, W. ongeneel, heeft eens gezegd, dat zijn J1, lemccnte haar inwoners geen optimale iligheid kan garanderen, zolang dit o bedrijf op haar grondgebied staat. En directie ervan stemt in met de jpvatting, dat de fabriek dichtbij bc- iouwd gebied gevaarlijk is. 'aarom is 'De Krijgsman' dan niet verhuisd? Omdat de directie daar het ild niet voor heeft en de overheid belangrijk aandeelhoudster in het te- enwoordig Duits-Nederlandse concern i7.s%aartoc 'De Krijgsman' behoort tot [usverre niet bereid is geweest, het van dertig miljoen dat met een [•iferhuizing gemoeid is, op tafel te eggen. Trouwens: waar zou het bedrijf heen noeten? Ons land is. voorzichtig gc- [egd, niet rijk aan gebieden waar je en bedrijf dat kennelijk niet veilig te naken is. met een gerust hart kunt eerzetten. De christelijk-historische lurgemeester van Muiden vindt, dat lederland helemaal geen kruitfabriek heeft. Misschien zou de regering er eens op kunnen bezinnen, of we is kruit niet beter van elders kunnen strekken7 i elk geval moet een dichtbevolkt sbied als Muiden en omgeving van ie Krijgsman' worden verlost, en wel o spoedig mogelijk. Daaraan kan nie- twijfelen, die meent, dat ons •fensie-apparaat. waarvan ook dit be- rijf deel uitmaakt, er is om mensenle- ens te sparen, niet om ze in volle lestijd te verwoesten. urnail Londi Reisi lei nodig m ich e chm m< S!Dl j nand irna el Alt rredes nS i" lit nose ;n7f,re üe SIiczers a ebben 1 'i W S el - ,si)e lorsj i -iim<egen ifit d 2i.i dien ind minde du De angc erland volksstemming die in de Ierse lepubliek is gehouden heeft een bij- onder mager resultaat opgeleverd, ien meerderheid heeft ingestemd met rlaging van de kiesgerechtigde lecf- en schrapping van grondwetsartikel I. waarin de rooms-katholieke kerk cn 'speciale positie' wordt toegekend. slechts de helft van de kiesge- ichtigden heeft aan het referendum ;r celgenomen. de stembusuitslag blijkt dat de de onderwerpen die aan de rde zijn gesteld, weinig belangrijk :n gevonden. bedoeling was voornamelijk door trapping van grondwetsartikel 44 de oof tussen Ulster cn de Republiek ïigszins te dichten. De zeer geringe cheiding tussen kerk en staat in de 12 epubliek is de Noordierse protestan- steeds een doorn in het oog ge- Ze hebben altijd naar o.a. arti- 44 verwezen om aannemelijk te ;en dat de Ierse regering een mario- igjfettenbewind is, waarbij de touwtjes oor het Vaticaan worden bediend. Wegneming van dit argument zou de ioordierse protestanten nu moeten be ien, aansluiting van Ulster bij dc epubliek aantrekkelijker te vinden. verwijdering van artikel 44 uit de irse grondwet is echter slechts een ier gedeeltelijke tegemoetkoming aan protestantse bezwaren. Zo blijft rtikel 41, arin de echtscheiding ordt verboden, onverkort van kracht, 'li venals in Italië, waar de echtschei- "l ingskwestie diverse politieke crises eeft veroorzaakt, is het verbod een !i uwelijk te ontbinden voor de Noord ie protestanten een bijna onoverko- lelijk bezwaar. Daarnaast is in de lepubliek de verkoop van voorbehoed- ïiddelen wettelijk verboden, het on- erwijs vrijwel geheel in handen van ooms-katholieke geestelijken en heb- en hoge kerkelijke functionarissen zit- ng in de censuurcommissies voor ilm en literatuur. Daar komt bij dat e Republiek kan bogen op een verle- I. waarin de toepassing van vooruit strevende wetten door de geestelijkheid belemmerd, zodra deze vreesde dat kerkelijke opvattingen geweld werd angedaan. )e bevoegdheden die Dublin nu door Ij et referendum krijgt, zijn onvoldoende een eind te maken aan het clericale ii arakter van de Ierse Republiek, cn aarmee aan een belangrijk bezwaar :n een toekomstige Ierse hereniging, de stembusuitslag kan ook worden l econcludeerd, dat de Ieren kennelijk nnjfOg weinig voor samengaan met Ulster len. Dit gevoel is enigszins in dc land gewerkt door de regering-Lynch :lf. Zo bleek enige tijd geleden, dat in departementale bureauladen nog :n enkel plan de campagne klaarlag [oor de afwikkeling van een eventuele 'ereniging. Voor vele Ieren betekent ansluiting van Ulster vergroting van economische problemen, waarmee Republiek te kampen heeft. Boven- zou de komst van een miljoen •rotestanten de sociale spanningen zeer ,p! verhevigen. De Noordierse protestan- "J ten zouden van een meerderheidsgroep ,J 'lotseling een minderheid worden. En ij weten zelf zeer goed, hoe een iderheid doeltreffend onder de duim worden gehouden. Ierse kiezers hebben klaarblijkelijk •gevoeld, dat de volksstemming on- 'clangrijk was. Zonder drastische s maatregelen van de Ierse regering om relaties met de kerk tot een mini mum te reduceren, kunnen de tegen- ;en tussen noord en zuid niet borden weggenomen. MUIDEN 'Het rumoer rond de explosie is overdreven. Ze heeft al leen wat ruiten en pannen gekost en men heeft schrammen opgelopen. Op de weg langs ons bedrijf vallen elk jaar doden in het verkeer'. Dat was omstreeks oudjaar 1966 het commentaar van de voorzitter van de raad van commissarissen dr. G. de Bruin, in een buitengewone vergadering van de Koninklijke Nederlandse Springstoffenfabriek (KNSF) 'De Krijgsman'. Het was toen een half jaar nadat 'De Krijgsman' in Muiden voor de derde keer na de oorlog ontplofte. Gisteren knalde 'De Krijgsman' opnieuw. Naast schrammen en gebroken ruiten waren er deze keer wél doden: gastarbeiders uit Marokko mensen die het ge vaarlijkste en meest vieze werk in ons land doen. Overigens is het niet de eerste keer dat er doden vallen bij de kruitfa briek 'De Krijgsman'. In 1947 kwamen er zeventien mensen om bij een tran sport met munitie naar de kruitfa briek. In 1963 ontplofte dertig ton kruit. In juni 1966 richtte een ont ploffing in het trotylhuis een onbe schrijfelijke ravage aan in het stadje Muiden. Talloze mensen werden ge wond door brekend glas. 'Ik kan u zeggen dat de kruitopslag binnen vijf jaar uit Muiden verdwe nen zal zijn', zei burgemeester W. Jongeneel uit Muiden toen optimis tisch. Acties van de bevolking, een regen van vragen door kamerleden, een studie van een interdepartementa le commissie en verwijzingen naar een hinderwetvergunning (die voor De Krijgsman ontbreekt) ten spijt, is dat er nooit van gekomen. Integen deel, na de laatste explosie heeft de kruitfabriek zich vaster in Muiden gevestigd. In augustus vorig jaar ging De Kon. Ned. Springstoffenfabriek NV (die naast De Krijgsman *de fabriek 'De Oude Molen' in Ouderkerk aan de Amstel exploiteert) een fusie aan met het Westduitse concern Dynamit No bel AG. 'De Krijgsman' is dan nu ook een Duits-Nederlands bedrijf dat voor vijftig procent in handen is van de Duitsers, voor 25 procent van de Ne derlandse staat en voor 25 procent van de Kon. Ned. Springstoffenfa briek. Achtergrond van de fusie was een mogelijkheid om tpt concentratie te komen. Kostprijstechnische onderzoekingen wezen uit dat Muiden de meest ge schikte plaats was voor de kruitpro- duktie. Er werd een nieuwe werk maatschappij gevormd die 'Muiden- Chemie' ging heten. Met Duitse appa ratuur zo meldt het jaarverslag over 1971 van de KNSF werd het produktieapparaat aangevuld. Er wer den bovendien nieuwe investeringen gedaan, zodat een 'technisch bijzonder hoogwaardig produkt' wordt gemaakt dat voornamelijk bestemd is voor de artillerieinrichtingen van het Neder landse defensie-apparaat. 'We leven met een bom voor de deur' van de kruitfabriek. Zes jaar heeft het geduurd voor het definitieve rap port verscheen en dat ligt nu als zeer geheim bij de betrokken ministeries. Er zijn twee keer interim-rapporten verschenen, die eveneens geheim zijn gehouden. De strekking van het rap port zou zijn dat de fabriek voorlopig niet naar een andere plaats zal ver huizen. Het zou voor de overheid een onoverkomelijke zaak zijn de ©ver plaatsingskosten van dertig miljoen op tafel te brengen. Dit zei ons des tijds de secretaris van de interdepar tementale commissie, kwartiermeester- generaal C. H. H. Mutsaers. Directeur mr. B. R. Frerichs van 'De Krijgsman' zei enkele jaren geleden: 'Natuurlijk is die commissie ondeskundig, die mensen weten immers niet wat kruit is. Dat is zo'n ingewikkelde materie'. Vragen Commissie Toen in 1963 'De Krijgsman' voor de tweede keer na de oorlog ontplofte, zegde de regering de instelling van een commissie toe die de zaken zou onderzoeken. De commissie kwam evenwel niet, tot op het ogenblik dat 'De Krijgsman' voor de derde keer sprong. Er werd toen een interdepar tementale commissie ingesteld die ad vies zou uitbrengen over de veiligheid Eind vorig jaar heeft het PSP-kamer- lid A. G. van der Spek de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne gevraagd naar de ondergeschikte rol die de burgemeester van Muidei; daar in inneemt. Muiden zou niets te zeg gen hebben over de hinderwetvergun ning, die voor 'De Krijgsman' ont breekt. De Krijgsman produceert op een oude vergunning die verstrekt is bij Koninklijk Besluit in 1938. De minister antwoordde op de vragen dat de Kon. Ned. Springstoffenfabriek een maatschappij is die zonder een vergunning een bedrijf in werking mag houden en dat de fabriek nu draait op grond van een overgangsre geling. De Kroon wijst de plaats aan waar inrichtingen als 'De Krijgsman' mogen worden neergezet en geeft ook vergunningen. De minister zei toen ook dat er nu een werkgroep is gevormd die zich beraadt over de nieuwe situatie als de overgangsrege ling afloopt. Die werkgroep heeft nog niets van zich laten horen. De overheid.... Dé directie van de KNSF zegt dat het niet aan haar ligt dat De Krijgsman nog altijd in Muiden staat: 'Als deze fabriek niet acceptabel is. laten ze het dan zeggen maar laat de overheid dan ook met financiële middelen komen. Wij hebben die niet. De overheid is verreweg de grootste afnemer van springstoffen. Als aandeelhouder en als beschermer van het woonklimaat is de regering bij de fabriek betrok ken'. Het is waarschijnlijk dat ook deze keer weer de vergoedingen voor het herstel van de woningen die onder de explosie leden, met pijn en moeite Protest in 1966 zullen afkomen. De schuldvraag over de explosie in 1966 is nooit tot een oplossing gekomen. 'De Krijgsman' zelf was tot de explo sie in 1966 niet verzekerd voor explo- sieschade omdat er geen enkele verze kering te vinden was die dat risico op zich wilde nemen. 'Een ramp van grote omvang die door onze schuld wordt veroorzaakt zou wel eens ons faillissement kunnen betekenen', zei enige jaren geleden directeur Fre richs. Op dit moment is 'De Krijgs man' wel verzekerd voor schade aan derden, zo werd gisteren gezegd door burgemeester Jongeneel. Omdat bij de ramp in 1966 niet kon worden aange toond dat 'De Krijgsman' schuld had. behoefde de fabriek niet voor alle schade op te draaien. Er werden slechts suppleties verstrekt aan die mensen die bij hun eigen brandverze keringen die toen voor de schade opdraaide ónderverzekerd waren. De gemeente Muiden droeg toen de directe kosten voor het water- en winddicht maken van de getroffen huizen. Later deed Muiden een be roep op het Nationaal Rampenfonds. De schade die aanvankelijk door de directie van 'De Krijgsman' op drie ton was geraamd bleek toen boven het miljoen, inclusief de schade aan de fabriek van een half miljoen. En kele honderden gezinnen moesten in 1966 maandenlang 'smeken' om ver goeding van de schade. De acties die in de loop van de jaren tevergeefs tegen De Krijgsman zijn gevoerd, waren legio. Direct na de ramp in 1966 bezochten een CHU- en PvdA-delegatie Muiden. De gemeenten Amstelveen, Weesp, Ouder-Amstel en Adventshuisje Op 't eerste oog ziet het omslag van het december-nummer van Ouders van Nu er wat Anton Pieck-achtig uit, je denkt: gaat OvN jeugdsentiment voeden? Maar nee, OvN gaat met ons een adventshuisje maken en daarbij heb je behalve het omslag ook de daarachterliggende pagina nodig. Deze huisvlijt verhindert niet dat er in dit nummer weer een handvol zaken aan geboord worden op een meestal even levendige als serieuze manier. Is griep gevaarlijk voor a.s. moeders? Advies van OvN: haal een anti-griepinjectie. Zwangere vrouwen hebben sterkere sexuele verlangens. Advies van OvN: geef eraan toe, geniet ervan. Dit laat ste in de rubriek Man-Vrouw-Samen Leven, waarin ook aandacht voor de vraag, hoe je als man en vrouw met je geld omspringt. We streepten ver der aan: een nogal uitgebreide repor tage over drie jaar Amstelveense praktijk met een 'witte kinderplan'; voor geïnteresseerden staan er adres sen en telefoonnummers bij. OvN nog een keertje doorbladerend, komen we tegen: een voorzichtig-enthousiast ver haal over het terrarium, kaartspelle tjes voor kinderen (waar is de tijd dat kaarten des duivels prenteboek wa ren?), iets over heetgebakerde kinde ren. attentie voor klachten van heel jonge meisjes, en weer eens de schijn werper op de adoptie ('Niet het feit dat je het kind verwekt hebt of gebaard geeft de verbondenheid, maar het feit dat je er voor zorgt'). GIST Waarom Opzij? In het december-num mer van dit radikaal-feministische maandblad (ƒ2,95) staat een soort van geloofsbelijdenis en artikel zoveel daarvan luidt: 'Het radikaal-feminisme is de gist in de mensen-emancipatie. Opzij is één bestanddeel van die gist. En wie is er eigenlijk tegen een luchtiger en lekkerder samenleving. Wij niet: 'Parools II. A. van Wijnen heeft een verhaal dat geen vrouw een voet aan de grond krijgt op het Binnenhof en hij constateert afkeu rend: 'De anti-revolutionairen maken er ook helemaal geen punt van. Ze kiezen in hun fraktie geen vrouw omdat er tenminste één vrouw in moet zitten, maar alleen 'als ze goed is'. Daar wordt verder niet over geza nikt Wij zouden dit juist een compliment vinden en een methode die stukken beter is dan: in vredes naam maar juffrouw X in de fraktie, ze is wel een enorme trut, maar wat wil je, we moeten er toch ééntje in hebben. In deze Opzij verder: ieder kind zou de naam van de moeder moeten heb ben; een wat fragmentarisch en exem plarisch ('Herinner je je. Arjen- ne.verhaal over homosexualiteit van vrouwen; een cursief over benen scheren en wat daar verder volgt; een tweede artikel over de vraag: waar zijn de vrouwelijke genieën? (Joke Kool-Smit attendeert er op dat door vrouwen geleverde prestaties n.b. ge bruikt worden om de minderwaardig heid van de vrouw te onderstrepen: madame Curie zou eigenlijk niks an ders gedaan hebben dan de denkbeel den van haar man rondbazuinen!); en een 'interview' van Ethel Portenoy, waarin de gek gestoken wordt met al het voorgaande: 'Had Beethoven al die prachtige symphonieën kunnen schrijven, als hij benen had moeten scheren?'. Ook radikale dames kunnen de affaires dus op een afstandje bekij ken. LEEFPATROON Interieurarchitect Ilans Schuppers vertelt in het december-nummer van Eigen huis (ƒ2.25) dat hij ernaar streeft de woonsfeer zo veel mogelijk aan te passen aan het leefpatroon van de bewoners. 'Na jezelf helemaal te hebben ingeleefd in de -sfeer en het leefpatroon van de opdrachtgever, en dat is niet de man of de vrouw 'sec', maar het hele gezin, inclusief kinde ren, honden en katten, want die moe ten zich in het interieur allemaal fijn op hun gemak voelen, is de grootste moeilijkheidsfactor het beschikbare budget'. Eigen huis biedt ook een zinnige reportage, gemaakt in een door Hans Schuppers ontworpen inte rieur: daaruit blijkt dat hij er desge wenst ook op let of de zaak 'verhuis- baar' is. Verder kunnen we in dit nummer zéér uitgebreid meemaken hoe antiquairs het thuis hebben: een kleine dertig foto's vergezellen de tekst en ze laten allemaal mooie be doeningen zien. Heel andere onder werpen ook in Eigen huis: een ver haal over voetgangersstraten en een over vogels voeren in de winter. OMDAT MOEDER PROEFT Wie in het december-nummer van Spreekuur thuis 1,85; dit blad blijft goedkoop) een interview met voedsel deskundige prof. dr. C. den Hartog tegenkomt, moet niet direct denken: het zoveelste betoog dat we in onze welvaartsstaat te veel vette snacks en zo eten. Goed, dat staat er natuurlijk ook in (en het kan blijkbaar niet vaak genoeg gezegd worden, want ach terin deze Spreekuur thuis zijn we weer aan het afslanken), maar behal ve borrelhapjes worden ook blikjes kleutervoeding onder de loep geno men: 'Bijvoeding voor kinderen, die in potjes of blikjes verkocht wordt, is vaak te zout of te zoet. vooral de buitenlandse merken. Waarom doet de fabrikant dat? Omdat de moeder proeft 'of het lekker is' en de fabri kant graag zo veel mogelijk ver koopt In dit nummer ook uitge breide informatie over de afdeling hartrevalidatie van het Rotterdams zeehospitium in Katwijk aan Zee: wanneer en hoe kan iemand met een hartinfarct weer wat doen? Vervol gens 'Weiger vleeswaren die in plastic en karton zijn verpakt. Eis een pa- p'ertje'. wordt ons toegeroepen in de bijdrage 'Vulles', maar wat moet een alleenwonende werkende vrouw of man. die nog net voor sluitingstiid naar de supermarkt kan en dan snel hier of daar wat meegraait? Over alleenwonenden gesproken: er is óók een artikel, dat 'Met elkaar de een zaamheid oplossen' heet. In het december-nummer van Gezond Gezin 1,75) schrijft de gynecoloog prof. dr. A. A. Haspels dat de 'won derpil' (één keer per maand-innemen bij eventueel uitblijven van de men struatie) nog wel even op zich zal laten wachten. Fleurige berichten daarover, in de trant van: revolutie bij de anticonceptie, zijn op z'n minst voorbarig. Deze zaak is nog lang niet rond. Prof. Haspels: 'Op de in Ameri ka gehouden conferentie bleek dan ook weinig enthousiasme te bestaan over de 'eens-per-maand-pil' ter rege ling van de menstruatie: dit middel »s nog ver van praktische toepassing ver wijderd'. Titelverhaal van Gezond Ge zin: Eenzaamheid door dr. J. P. A. Zuidgeest. Op de vraag hoe je de groeiende eenzaamheid in onze samen leving te lijf zou kunnen gaan, ant woordt de schrijver dat persoonlijk heidsvorming van belang is. Mensen moeten leren hun eigen mogelijkhe den te ontwikkelen èn vrede te hebben met hun ónmogelijkheden. 'Had u ook stormschade? Onze bossen in ieder geval wel. In één nacht verloren wij zeveneneenhalf miljoen bomen', roept een deze week voorna melijk in Meppel uitgedeeld pamflet iedereen die het maar horen wil, toe. En daarmee is de zoveelste bomenac- tie geboren. 'Laat die boom staan' bestaat nu naast 'Plant een boom' (op de Veluwe) en 'Geef een boom' (ook net gestart door de heer Dinkla in Hoogeveen). Naast, want de initiatief nemers van de MeppeIse bomenactie hebben nog geen tijd gehad contact op te nemen met die anderen. 'Het was tekort dag om eerst naar elkaar toe te gaan', zegt de heer R. ter Steege, een van die initiatiefne mers. 'Het idee is woensdag pas bij ons opgekomen, wel wat laat, omdat we die actie met het oog op kerst voeren, maar elke boom is er één. We proberen er nog zoveel mogelijk te redden'. Waarom? De heer Ter Steege rekent voor: 'We hebben ongeveer vier miljoen gezinnen, waarvan er drie miljoen een boom willen. In totaal worden er zo'n één miljoen bomen gekapt er wordt ook veel geïmporteerd en we zijn er door de storm al zeven een een half miljoen kwijt. Het aantal bomen dat omge waaid. is. is zo groot dat er net zo'n groot volume aan takken beschikbaar Muiden hamerden in intergemeente lijk overleg op verplaatsing van de fabriek. De bevolking in Muiden hing spandoeken met 'ons aller besluit, het kruit moet eruit'. Met name PSP- kamerleden vroegen voortdurend aan de minister over de verdere gang van zaken bij de kruitfabriek. De regering liet tenslotte blijken niets voor verhuizing van de fabriek te voelen. De KNSF maakte bekend dat gevaarlijke kruitsoorten en springstoffen uit het produkten-assor- timent van De Krijgsman zouden ver dwijnen. Trotyl-produktie is nu afge schaft. Bedrijfsleider W. de Vries noemde het gisteren een verrassing dat ook 'kruit tot ontploffing kan komen'. Intussen bouwde Muiden zelf z'n nieuwbouwwijken uit en verrezen in de onmiddellijke omgeving steeds weer nieuwe huizen. 'Wij leven met een bóm voor de deur', zei in 1966 een bewoner van Muiden. Gisteren is die weer ontploft. Bij de Standaard Uitgeverij zijn drie avonturenboeken verschenen voor jon gens en meisjes van 12-15 jaar. Er is weer een nieuwe 'Peter Kansas' bij (van Aster Berkhof), ditmaal een ech te detective: 'Peter Kansas en de goud- dieven.' Een bijzonder geheimzinnige geschiedenis, die speelt in Tomboek- toe en in de mysterieuze sfeer van de Sahara, waar Peter een bende goud- dieven moet opsporen. Natuurlijk staat de moedige Peter voor niets. Prijs 7.25. Ren Struelens schreef 'Erik Brand en het Tamaron-Myste- rie', een zesde deel in de Erik Brand- reeks. Erik en z'n vriend Dirk raken als t.v.-reporters in Griekenland ver wikkeld in een fantastische smokkel- affaire. De bevolking van een dorp haalt clandestien oudheidkundige schatten uit een verborgen stad. Daar steken Erik en Dirk tenslotte een stokje voor! Prijs 6.90. 'Vuren op de kust', van Bart Sereyns, is een ridder verhaal uit de tweede helft van de 11de eeuw. Het gaat over de strijd tussen Robrecht de Fries en de gena deloze gravin Richildis. Het is een rauwe geschiedenis, compleet met pijnbank en waterproef, een wildwest- stnry uit een ver verleden. Hoge nogal bloederige boek kost ƒ6.90. Mevr. C. E. Potharst-Grimberg kan zó schrijven dat je haar boeken met een zucht van teleurstelling dichtslaat: jammer, dat het uit is! Dat geldt ook voor 'Corso, het ezeltje', een blij, oergezellig verhaal, dat in 1960 de Jeugdboekenprijs kreeg. Gewoon fijn dat Deltos-Elsevier het heeft her drukt. Lees maat over het Corsicaan- se meisje Toni, haar lievelingsdier Corso en de blinde Tineke. Prijs 9.75. 'En maar duimen, dat de Jachthond Anthony wordt gevonden* dat zal bijna iedereen bij zichzelf zeggen als hij het dierenverhaal van Clara de Groot leest Hij zal ook meeleven met de arme Maurits, de zoon van de jachtopziener op de Veluwe, die de hond heeft laten ontsnappen. Dat een jongen Gerard in een kindersa natorium dan uitkomst brengt, is weer een heel ander verhaal. Ook een uitgave van Deltos —Elsevier. Prijs ƒ10.90. evenals de nog twee volgende boeken. Velen herinneren zich nog wel 'Torias, de tovenaar', door Hans Keuls, naar de gelijknamige NCRV- tclevisieserie, destijds opgenomen in het NCRV-programma 'Kijkkast.' Hoe was het ook weer? 'Wanneer de rode kater, mijnheer Broek van Velsen, met zijn staart op een gong slaat Boiinggli verschijnt op een witte wolk in zijn prachtige groene en rode mantel le tovenaar Torias in het toverbos. En dan slaat hi' het grote dierenboek open.' Kort en goed: een van de grappigste dierenboeken van de laatste tijd. Prijs ƒ5.90.) Prinses Felicia zit opgesloten in een ivoren toren met de kater Methusa- lem, een draak is de bewaker. Toch is dit 'De laatste ridder', van Hans Wer ner, geen middeleeuws verhaal, want Joris, de laatste van alle moedige ridders, strijdt ook tegen de luchtver vuiling van vandaag. Heel fantastisch, maar ook heel leuk om te lezen. Een lekker, gek verhaal Prijs ƒ11.90. RFS. kerst-inn Voor het eerst zal de kerst-inn rond om en tijdens de komende feest- en vrije dagen zonder uitzondering in alle provincies te vinden zijn. De belangstelling om zo'n herberg open te stellen is duidelijk toegenomen en komt nu ook uit provincies en kleine re plaatsen, waar vorig jaar nog geen sprake van een kerst-inn was. Zoals intussen wel bekend is, zijn zulke open huizen er rondom en tij dens de kerstddagen en vaak ook nog met oud en nieuw voor iedereen, alleen of met z'n allen, van alle kerken of daarbuiten, van alle natio naliteiten en leeftijden. En wie dan niet weet waar zo'n kerst-inn in eigen buurt te vinden is, kan van zaterdag 23 tot en met dinsdag 26 december 02510-24793 of 03490-33300 draaien. Daar zit een groot deel van al die dagen iemand die dat kan vertellen. Telefoonnummers om nu vast te note ren. <s als er hele kerstbomen gevraagd worden. Van die losse takken kun je dus net zoveel krijgen als een hele boom bij elkaar. Wij zouden nu graag willen dat iedereen een alternatieve kerstversiering maakt van takken en geen boom neemt. Mensen die aan onze actie mee willen doen, hoeven alleen een briefkaart naar actiecomité 'Laat die boom staan' te sturen, post bus 888 in Meppel, en er naam, adres en handtekening plus de tekst 'Ik geen boom' op te zetten. Hier in Meppel hadden we na één dag al ongeveer duizend handtekeningen bin nen'. Maar die briefkaarten en hand tekeningen gaat het actiecomité pro beren Staatsbosbeheer en de ministers van landbouw te bewegen iets tegen het overmatige kappen te doen. Het gaat het Meppelse actiecomité voornamelijk om de jonge bomen, die nog overgeplant kunnen worden en gebruikt voor herbebossing. Die mo gen niet in de huiskamers terecht komen. En dan mag de actie laat op gang gekomen zijn, midden volgende week worden cr volgens de heer Ter Steege nog eens bomen gekapt om de kerstmarkt van volgende zaterdag van vers materiaal te kunnen voorzien. Dat zullen er nog ettelijke tienduizen den zijn. Maandag wordt er op de directievergadering van Staatsbosbe heer over gepraat en hopelijk komt men dan tot een verbod om die jonge bomen te kappen. Heel misschien komt zo'n beslissing nog et op tijd voor de laatste kerstkapwoede. En wat vindt de heer Ter Steege van de Nunspeetse actie om huiskamerbo men na gebruik terug te planten? 'De cijfers wijzen uit dat de mensen daar erg gemakkelijk in zijn. De bomen worden te lang thuis gehouden en drogen dan uit. Een aardig idee, maar eigenlijk moet er bij elke verkochte boom een stencil, waarop staat hoe lang je een boom maximaal in huis mag houden. Van de twaalfhonderd bomen zijn er in het begin van dit jaar tachtig teruggebracht, waarvan maar zeventig procent in leven is gebleven. Meer dan verschrikkelijk'. leven Matenclub Een aantal verzame laars van maten en gewichten heeft voor iedereen met dezelfde hobby een club opgericht. De heer C. H. Valent, Burg. Vening Meineszlaan 155 in Am sterdam, tel. 020-138130, is voorlopig secretaris. Ter voorkoming van mis verstanden: deze verzamelaars hebben niets met de zogenoemde vitale ma ten van doen. De groeten Onge veer honderdtachtig dienstplichtige NS-ers mogen tegen de kerst een persoonlijke groet verwachten van hun directe spoorchef plus een tast baar aardigheidje van een tientje of twee. Tot nu toe kregen spoorjongens onder de wapenen met de kerstdagen altijd al een boekenbon of zo, maar dat was zó onpersoonlijk, dat daar nu een hartelijk briefje bij komt, voorop gesteld dat Jafzender een hartelijke chef is natuurlijk. De groeten 2 Vorige maand ontspoorde tussen Haarlem en Amsterdam een diesello comotief. De loc is zo diep in de drassige moddergrond naast de spoor baan weggezakt een van de wiel- stellen zelfs twee meter dat NS niet veel meer dan dag met handje kan zwaaien. Festival Er moet, hebben Nederlanders en Westduitsers gezamenlijk besloten, een grensland festival komen, een culturele happe ning waar de hele Nederlands-Duitse grensstreek van zal lusten. Omdat het zo'n groot gebied omvat, wordt het niet eerder festivallen dan in het seizoen 1974/1975. feest De joodse gemeenschap gaat op 6 mei het vijfentwintigjarig bestaan van de staat Israël op luisterrijke wijze vie ren. De festiviteiten, uitgaande van de Nederlandse Zionisten Bond en ge steund door een comité waarin zoveel mogelijk joodse organisaties zijn ver tegenwoordigd, worden in Amsterdam geconcentreerd. Na een bijzondere dienst op die zesde mei in de Portugees -Israëlitische synagoge zorgen bussen voor het ver voer naar de Oosthal van de RAI, waar voor drieduizend feestgangers de tafels gedekt staan. Opzet is dat de feestelijkheden rondom het jarige Is raël in ons land het karakter krijgen van een grootste reünie van de hele joodse gemeenschap met de vreugde van een bruiloft. Deze twee aanstaande moeders wonen in het Zweedse dorp LHla Edet, niet ver van Gotenburg. Daar werken ze ook allebei, op het sociaal verzeke ringskantoortje, waar ze tegelijk een poosje zullen ontbreken, omdat ze ook al te zclfder tijd moeten bevallen. Dat zou allemaal nog niet zo erg zijn, als dc hele staf van het kantoortje niet uit totaal vijf vrouwen was samenge steld, die alle vijf en ongeveer even ver in verwachting zijn. Commentaar van de binnenkort perso- neclloze chef: 'Lilla Edct is nou een maal een dorp waar weinig of niets te beleven valt. Het enige wat je hier kunt doen is je op het huiselijk leven werpen'. boom De Hoge Veluwe redt het wel. Ieder een lijkt mee te leven met het na tuurgebied dat zoveel van de storm te lijden heeft gehad, want de actie 'Zet een boom op' is een enorm succes aan het worden. Directeur H. van Meden- bach de Rooy zegt dat er nu al bijna een halve ton is binnengekomen voor het opzetten van nieuwe bomen. Hoe zwaar de storm van 13 november de Hoge Veluwe te pakken heeft ge had. is in geld uitgedrukt nog moeilijk te zeggen. De schade is pas exact te berekenen, als bekend is hoeveel het ontwortelde hout op brengt prijzen plegen door een verhoogd aanbod te zakken en zodra men weet hoeveel méér voor nieuw plantmateriaal betaald moet worden, nu de vraag zoveel groter is. 'Wat bedoel Je met opslag? Je bent nog niet eens aangenomen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7