I Een orgel voor de Vredeskerk Leiden met tekort van 13,5 miljoen nieuwe jaar in Vele Rijnsburgse bedrijven oud Agenda voor Leid en RIJNMOND |R| O] Stijlloos -let nieuwe Elisabeth-ziekenhuis gereed 1 j Burgerlijke stand Leiden T2'%R0UW/K\V'ARTET ZATERDAG 9 DECEMBER 1972 REGIO L3 'ittige, maar niet scherpe klank LEIDEN Het plan is al in 1970 ontstaan. De kerkgangers kregen ;enoeg van het elektronische instrument, dat de gemeentezang al te ang had begeleid. Er moest nu eindelijk eens een echt kerkorgel romen. Het heeft wel lange tijd geduurd, eer de Leiderdorpse orgel- jouwe r Jakob van der Linden de officiële opdracht kreeg. Want een •cht orgel is duur en het geld ontbrak, de i f op \*jaar wijkpredikant dominee Lamping |rukte door. Er werd een enquête de hi ehouden. Die leverde tachtig procent In roorstanders van een pijporgel op. En Onda oen kwam er meteen schot in. De 1 de s n-jjwillige bijdragen stroomden bin- itvrijh ien, ook de toezeggingen. In één twee -eek alleen al tot een onverwacht nacht )edrag van 20.000. Later werd de vc ipdracht bevestigd en de bouwer bo- stad rendien verzocht, een adviseur aan te d. Is rijzen. zij 1 Dat deed ik liever niet', zegt de heer i herWan der Linden, 'je kunt in mijn vak s te zfceter bepaalde gevoeligheden ontzien, ze wa 'oen kreeg ik van de commissie een bij ijst met namen, waaruit ik dan de moe oor mij aanvaardbaren kon kiezen, eensc! )e commissie benoemde hieruit de teer Chris Hanegraaff, organist en ouziekleraar, ook al omdat hij in vos ,eiden woont en dus steeds bij de gastv hand is. ur tn ioelin (lein ijdgei te Iet orgel moest, om de kosten te is pla rukken, wel zo klein mogelijk zijn. i imrcWat de heren wilden, achtte ik echter hij e klein voor een kerk met een zo hikkiiinbevredigende akoestiek. Op mijn tijd! foorstel kreeg ik de toestemming, er jkt ajiog twee registers bij te bouwen. Het mailouden er dan elf worden, eigenlijk gelo óg te weinig'. neer lal het orgel dan een succes kunnen de narden? door Dat hangt helemaal van de intonatie t f'. man )it Vredeskerk-orgel is toch zeker uw als l nige opdracht niet? n vin Nee. het gaat niet slecht. Voor het ït ee omende jaar heb ik alweer verschei- verh ene opdrachten binnen, zoals voor de n hl ervormde Pniël-kerk in Katwijk'. in JVanneer denkt u klaar te zijn met de br Vredeskerk? 'Nou, daar zitten meestal vier of vijf maanden werk in. Hopelijk is het nog vóór Pinksteren klaar'. Wordt het een scherpe intonatie? 'Nee, daar houd ik niet van. Een orgel moet natuurlijk wel helder klin ken, niet zo doezelig romantisch. In de jaren vijftig ging men toen, vol gens het model-Markussen, als reaktie juist heel scherp intoneren. Wie toen om advies vroeg, kwam in aanraking met kerkelijke adviseurs als Erné en Hulsman, die dat heel mooi en vooral eerlijk vonden. Maar op een reis door Denemarken viel het me op, dat daar, merkwaardig genoeg, de orgels lang niet zo scherp klonken als de nieuwe in Nederland. Ik heb daarna vaak met de adviseurs overhoop gelegen, omdat ik de klank als een pyramide wilde opbouwen. De brede ondervoet is dan het pedaal, het hoofdklavier de belang rijke middenmoot, het bovenklavier of het rugwerk de geleidelijke ver smalling naar boven. Hier staan de zachtere en de hoger samengestelde stemmen, met soms nog een één-voet of een één-en-een-derde er boven uit. Markussen en met hem de hem vol gende adviseurs prefereerden wel een breed pedaal, maar verder een te smal midden en een te spitse top. Ik be grijp dat van die Skandinaviërs wel. Hun klimaat is kouder en harder. Nederland zit zowat tussen Frankrijk- België en het noorden in'. Wat is dus precies uw opvatting? 'Een pittige, maar niet scherpe klank, waarbij je iedere combinatie kunt maken. Het ene element mag daarin het andere niet overheersen. Nu is dat niet altijd even-vlot mogelijk. In dit geval besteed je dan de grootste zorg aan de meest gebruikelijke com binaties. Die gaan vóór. Als bijvoor- beeld een mixtuur werkelijk goed is, kun je 'm overal bij gebruiken, óók bij een trompet 4' of een fluit 4' De heer Van der Linden kan het weten; hij zit al vier-en-veertig jaar in het vak. Hij vertelt over de goede orgels van vroeger, zoals het door Van Leeuwen in 1903 voor de Haagse Regentessekerk gebouwde. Maar lang zamerhand ging de klank verwateren. Er kwamen veel zachte, slappe stem men, echo-werken, klokkenspellen en meer van die fratsen, zoals hij dat noemt. Ook de intonaties waren be roerd. Hij is ook niet enthousiast over het vermaarde Walcker-orgel in wijlen de Rotterdamse Nieuwe Zui- derkerk, dat nu in Doesburg met enor me kosten opnieuw is opgesteld, en evenmin over het indertijd opzienba rende orgel in de Maasstedelijke gere formeerde Tidemanstraat-kerk. waar van één der klavieren een orgeltje op afstand bedient en dat de verbaasde toehoorders bovendien in de kersttijd op carillonmuziek trakteert. 'Nee, dat hoeft allemaal niet', is Van der Lin dens hartgrondige mening. Wat bent u voor de Vredeskerk van plan te doen, in verband met de akoestiek? 'Ja, dat is een wat moeilijke zaak. We zullen de bezwaren moeten ondervan gen door aanpassing van de mensuren bij de ruimte van deze kerk, die zondags goed wordt bezocht. Gewoon lijk rekenen we met een verschil in geluisvolume van 25 procent tussen een volle en lege krk. Maar hier is het wel 35 k 40 procent. Dan moet je tot het uiterste gaan met wat de pijpen aan geluid kunnen voortbrengen en te gelijk ervoor zorgen, dat de toon niet te hard en te schreeuwerig wordt- Daarom ben ik zo blij, dat er toch nog een trompet is bijgekomen. Die bete kent een hele steun. Zó wordt de dispositie: Hoofdwerk: 1) prestant 8', 2) roerfluit 8', 3) oktaaf 4', 4) mixtuur 4-sterk, 5) trompet 8'. 2de klavier: 6) holpijp 8', 7) roerfluit 4', 8) prestant 2', 9) kwint 1 1/3 Pedaal: 10) subbas 16', 11) gedekt 8' (breder en dieper dan de holpijp 8'). Verder de drie gewone koppelingen. Het systeem is rein mechanisch. Dit systeem acht u het allerbeste? 'Ja, dat is in de loop der eeuwen bewezen. Ook geeft het voor de speler de .neeste bevrediging'. Toen de kachels voor de centrale verwarming moesten wijken, begon meteen het getob met de windbladen. De heer Van der Linden weet er van mee te praten. 'Vooral de hete-lucht- verwarming, die later volgde, heeft heel wat orgels naar de knoppen ge holpen', zegt hij. 'Nu moet bijvoor beeld het Utrechtse Domkerk-orgel weer op de helling'. Bouwer Van der Linden gebruikt ei ken- en daarin dammen van redside - hout. Boven en onder de lade zijn de platen van waterproof-hechthout. Dat werkt helemaal niet. Geen kunstmate rialen dus; alleen de registertrekkers zijn van plexi-glas, maar die hebben niets met de toon te maken. Lekken worden voorkomen door verende balk jes. die altijd aangedrukt blijven. 'We kunnen het resultaat van deze werk wijze onvoorwaardelijk garanderen' verzekert Van der Linden. 'In Koude kerk pasten we die voor het eerst toe'. Een foto van het nieuwe orgel bestaat natuurlijk nog niet. De bouwer liet me wel een tekening zien, door hem zelf ontworpen. Een harmonisch as- pekt met twee. zijtorens en een lagere toren in het midden. Tot besluit nog enkele getallen, die iedereen aanspreken. De kleinste van de 800 pijpen is 6 mm lang, de grootste 3 meter. Ze zijn, behalve de houten subbas, uit tin en lood samen gesteld. In het front staan 27 pijpen, van 70 procent tin. Johan van Wolfswinkel FILMS TOT 14 DECEMBER Camera: 'Azen zijn troef. 14 jr Dag. 19 en 21 15 uur en do, vr., ma en di ook 14-30 uur. Kindermatlnec:' 'Zorro kruist de de gens' a I. za en wo om 14.30. zo 14.30 en 16.15 uur. Nachtv. 'Dlrty Harry* 18 Jr vr/za 23.30 uur. Luxor: 'Wraak der levende doden. 18 K Dag. 14.30. 19.00 en 21.15 uur en zo 16.00 Udo: 'Outback'. 18 Jr. Dag. 14.30. 19.00 en 21 lö uur en zo 16.45 uur. Studio: 'Joe Kid'. 14 jr. Dag. 14.30. 19.00 en 2115 uur en zo 16 45 uur. Trianon: 'Poppen aan een touwtje 14 jr. Das. 14.30. 19.00 en 21.15 uur en zo extra voorstelling 16.30 uur. Rcx'.Te geeft je of ik neem Je Dag. 14.30. 19,00 en 21.15 uur en zo extra voorstelling 16.30 uur. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: tentoonstelling Structuur, wer ken van het Centrum voor Cublsche Con structies, van 8 dec. tot 23 Jan.. dag. 10 tot 16 uur. zon- en feestdagen 13 tot 18 uur., gesloten 25 dec. en 1 jan. De Lakenhal: tentoonstelling Tin In Toon, gevarieerde collectie tin uit eigen bezit van 15de tot 19de eeuw. Van 8 dec. tot 14 Jan.. geopend dag. van 10 tot 16 uur. zon- en feestdagen 13 tot 16 uur. gesloten 25 dec. en 1 Jan. Sted. Museum de Lakenhal: Oude Singel 28. Leo van den Eckel, grafiek en tekeningen. Rapenburg 73: LAK-tentoonstelling. wandkle den en textielplastieken van Marijke Stul- tiens-Thunnlssen. tot 15 december. Galerie Van der Vlist, Botermarkt 3. Leiden: Schilderijen van Karei Wlggers. keramiek van Anke Blankevoort en grafiek van Fre- derlk van Batenburg. Tot 6 december. Dins dag tot en met zaterdag van 9 tot 6 uur. Rapenburg 94, Galerie 't Duivenhys. dozen, schilderijen en grafiek van Laetltla de Haas 24 november tot 16 december, dinsdag tot en met zondag van 2 tot 8 uur. BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Academisch Ziekenhuis: dagelijks behalve op dinsdag van 19.00-19.45 uur: dinsdag van 13.00-14 oo uur; zaterdag en zondag van 14.30-15.30 uur. Bezoektijden Kliniek Verloskunde en Gynae cologie: Voor patiënten van de afdeling Gvnaecologle en voor zwangeren: van 10.00- 12" 30 en van 15.00-20.00 uur. Voor kraam vrouwen: van 10.00-11.30. 15.00-17.30 en van 18.30-20.0 uur. Op dinsdag is er de gehele dag geen bezoek. Bezoek Praematurenafde- ling (alleen voor ouders» dinsdag niet. Ma. wo. do en vrij van 18.3-18.45 uur: za en zo en ceramiek van Gerard van Westerloo, van van 15.00-15.15 uur. APOTHEKEN Dienst apotheken tot 22 december:' Zuidcr- apotheek. Lammenschansweg 7. en apothe ken Leiderdorp en Oegstgeest. ZATERDAG 9 DECEMBER Oegstgeest Rijnlands Lyceum. 8.15:c aba- ret Don Quishocking met 'Zand in Je badpak'. Morsweg 114, 2 tot 5.30 uur: Jeugd-schaakso- ciëteit. vanaf 15 jaar. MAANDAG 11 DECEMBER Stadhuis. 2 uur en half 8: gemeenteraads vergadering. Stadhuis. Kamer 3. 14.30 tot 18.30 u spreekuur ambtenaar Alg. Burgerlijk Pen sioenfonds. Rapenburg 10: 20 uur amateurfotografen- vereniging. Ant. Clubhuis. Mare 43, 20.00 uur: Leerlin- genavond piano- en orgolhande! W. Barning. Plaatselijke belastingtarieven omhoog Yan een onzer verslaggevers LEIDEN Meten met twee maten is geen regel die in onze rechtstaat past. Met deze opmerking doe len B. en W. in hun nota van aanbieding bij de begroting 1973 op de nog altijd trieste financiële ver houding tussen rijk en gemeenten, die tot gevolg beeft dat Leiden andermaal met een fors tekort nu 13,5 miljoen liet nieuwe jaar ingaat. ju EIDEN/LEIDERDORP Vijfhonderd opgemaakte bedden staan al gereed in het nieuwe Elisabeth- rens iekenhuis aan de Simon Smitweg in Leiderdorp. Het ziekenhuis, dat vandaag 80 jaar bestaat, gaat prei °.ensdaS a s- zowel wat betreft patiënten als inventaris verhuizen van de Hooigracht in Leiden naar f .eiderdorp. Het nieuwe ziekenhuis is gebouwd in de vorm van een driepuntige ster en heeft zodoende cn maximum aan ruimte en lichtinval. nbraak TV-magazijn, >uit 18.000 gulden ■iekl .EIDEN Uit een radio- en t.v.- lagazijn aan de Willem Barentsz- L. ittraat is voor minstens 18.000 gulden an apparatuur ontvreemd. De daders erschaften zich toegang door een ^uit in te slaan. V0-. "Eerste paal voor ileuterschool K OETERWOUDE Onder grote be- angstelling, van o.a. ouders, kinde en, B, en W. en enige raadsleden loeg wethouder A. J. C. Duindam aan e Oranjelaan de eerste paal voor een cne|ijzondere drieklassige semipermanen- kleuterschool, waarin de r.k. kleu- rschool 'De Krakepit' en de protes- ants-christelijke kleuterschool 'De llokhut' worden ondergebracht. Men oopt vóór april 1973 met de bouw 'laar te zijn. (ADVERTENTIE) nf auto-inzittenden brand glas inbraak ongevallen rechtsbijstand reis storm wettelijke aansprakelijkheid voor particulieren ziekte KINU ziektekosten ....om zéker tezijnl vraag uw assurantieman inlichtingen over Rijnmond-verzekeringen of >5,1 1 wend u rechtstreeks tot wend u rechtstreeks tot n.v. verzekeringsmaatschappij DU? \«<ravindBkwal 68T'dam-3»tel.010-368844y RIJNSBURG In de tuinbouwschool werd uitgaande van de studieclub van de CB.TB. van Rijnsburg en omstre ken een voorlichtingsbijeenkomst ge houden waarin de teruglopende renta biliteit van de Rijnsburgse bedrijven in de bloemensector vergeleken werd met de landelijke lees Westlandse resultaten. Dat er voor deze avond veel jonge mensen belangstelling hadden is be grijpelijk omdat vooral de financiële moeilijkheden en mogelijkheden be sproken werden. Hoofd ingenieur-di recteur van de afd. Zuid-Holland van het landbouwschap, de heer H. Hoek, nauw verbonden aan het Borgstel lingsfonds vertelde dat hij zich op de hoogte had gesteld van de kwaliteiten van de Rijnsburgse bedrijven. Hij had gemerkt dat vele van deze bedrijven niet waren meegegaan met de eisen van de tijd en daardoor ook achterge bleven waren bij de reële inkomsten verbeteringen. Het niet tijdig vervan gen of verbeteren van oude kassen was naar zijn mening een van de grootste oorzaken. Natuurlijk, zo be toogde hij, speelt het financiële vraag stuk hierbij een grote rol. Hij was verbaasd dat slechts 4 pet van de kwekers gebruik had gemaakt van de faciliteiten die het Borgstellingsfonds biedt. In het Westland is dit percenta ge 40. Diverse mogelijkheden om mid delen tot verbetering te verkrijgen werden onder de aandacht gebracht. Een zeer voorname factor is of de betrokkene capaciteit en vertrouwen heeft. De kwaliteit van de kweker speelt bij de beoordeling van een aanvraag een zeer voorname rol. Spe ciale aandacht besteedde hij aan de mogelijkheid om een rente subsidie te krijgen. Deze subsidie, die door de EEG wordt bekeken, is door deze gemeenschap ook ingesteld om de val se concurrentie van Frankrijk en Ita lië waar deze steun reeds was ver leend, te nivelleren; ze bedraagt 4 pet, ongeveer de helft van het rentebedrag dat door de banken in rekening wordt gebracht. Deze subsidie wordt alleen verstrekt voor vervanging, dus niet voor nieuwbouw of uitbreiding en kan slechts een keer worden aange vraagd. Omstreeks maart-april 1973 kan het antwoord op de tot nu geda ne aanvragen worden verwacht. Een forum bestaande uit de heer P. Koedijk van de voorlichtingsdienst van de C.B.T.B., de heer Hoek, de heer K. de Groot conculent van de proeftuin Lisse, de heer G. de Groot van de Centrale Bank en de heer S. Kralt, directeur van de Coöp. Raiffei- sen Bank - Rijnsburg kreeg een zeer groot aantal vragen te beantwoorden. Voorzitter Van Klaveren deelde nog mee dat op 4 januari "Weer een voor lichtingsavond zal worden gehouden. LEIDEN Geboren: Jacobus J A z v J J GijzenlJ en G J Mallo; Geertje J d v E Llndhout en J Heemskerk; Willem C z v J van Delft en M J Zandbergen; Danny M z v I P van Gelder en V M Ouwejan; Marjo H d v H K J Hamming en C J Slort. Overleden: B T Zandbergen geb 18 juli 1901 man; H M Past geb 14 nov 1891 goh gew met W J D van Kessel; W Schild geb" 27 maart 1894 man; B J Voogt geb 13 sept. 1938 man: W A Nolst Trenté geb 13 sept. 1945 vrouw. Gehuwd: D Schoenmaker en M L M Sme ding; L R van der Oest en M C Pellenkoft: J R White en K J Wong-A-Sov; H de Cler en M Wetselaar; W P Doove en C P van Zijp; T J T Devllee en E C J Blom; J J van der Wal en C Mlercmet; R L J M Scheerder en M M A van Deurzen; T W Truljens en J B M Kok: N D Verhoef en E E M Vlek: R J Jansen en M E M Worotlkan; J Rietbergen en T T A M Buis; W J Breebaart cn S E Janzen: M D de Mooij en M Buijn. Om het tekort van 13,5 een klein beetje te dekken moet de Leidse be volking een paar offers brengen. Door tarieven voor straatbelasting, rioolbe lasting en reinigingsrechten te verho gen zal over 1973 een meeropbrengst van 742.000 kunnen worden verkre gen, waarmee het uiteindelijke tekort 12.758.000 zal bedragen. B. en W. zeggen onmogelijk kans te zien het tekort nog verder te verlagen. Zij me nen dat de inhoud van de nieuwe be groting het minimum is van hetgeen voor de stad en zijn bevolking gedaan moet worden en dat daarbij het maxi mum aan offers uit die bevolking wordt gevraagd. Ten opzichte van de herziene begro ting 1972 vertoont het nieuwe tekort een stijging van bijna 3.9 miljoen. Bijna de helft daarvan komt voor rekening van dringend noodzakelijke voorzieningen en intensiveringen van bestaande taken, alsmede de gevolgen van nieuwe investeringen. Het onder- wijstekort stijgt met bijna een mil joen. De doorwerking van het in 1972 gevoerde beleid en de gevolgen van loon- en prijsstijgingen worden ge steld op 2.5 miljoen. Daartegenover staan weer de meeropbrengst van ver schillende tariefsverhogingen 742.000)' en een aantal bezuinigin gen 500.000). In mineur De nota van aanbieding is er weder om een 'in mineur', alsmede de voor het eerst dit jaar opgestelde meerja renbegroting. Deze laatste geeft sche matisch de opeenstapeling van de te korten te zien tot 1976 (van 12.8 miljoen thans tot 19.5 miljoen in 1976). Geen rooskleurig beeld, menen B. en W.. die dit toeschrijven aan het noodzakelijke inhalen van achterstan den. die zich in Leiden 'op zo'n gevoelige wijze openbaren'.. En wederom uit het college hevige kritiek op de overheid, 'die tot nu toe weinig bereidheid aan de dag heeft gelegd om ons daadwerkelijk te steu nen'. De aanvullende bijdragen over 1970 en 1971 vinden B. en W. vol strekt ontoereikend en geen werkelij ke bijdrage om de Leidse achterstan den weg te werken. Indien de aanvul lende bijdragen over 1972 en volgende jaren op dezelfde wijze worden vast gesteld. is het gevolg een opeenstape ling van begrotingstekorten. B. en W. zeggen er in dat geval ook niet voor te schromen om de weg van de grote steden in te slaan. Met andere woor den: doen wat in het belang van de stad en de bevolking gedaan moet worden en dan maar hopen dat in Leiden met een andere maat gemeten wordt. B. en W. vragen zich in dit opzicht a. of het niet beter is om in de komende jaren maar af te zien van het aanvragen van aanvullende bijdra gen. omdat ze toch geen oplossing voor de Leidse problematiek vormen. Hoop Een sprankje hoop bestaat nog op een uitkering op basis van de verfijnings regeling voor historische stadskernen, maar hiermee is bij het opstellen van de begroting 1973 nog geen rekening gehouden. Vager is nog de hoop op een uitkering voor gemeenten die door brede rivieren worden doorsne den. Vele smalle rivieren maken ook een brede, menen B. en W., maar kunnen op geen stukken na zeggen of dit iets positiefs oplevert. Een moge lijke, geheel andere maatregel is de invoering van onroerend-goedbelas- ting. De voorbereidende werkzaamhe den hiertoe zijn reeds ter hand geno men. Al geeft de begroting 1973 en duide lijke vingerwijzing aan de overheid naar de extra hulp, die Leiden nodig heeft toch hebben B. en W. niet al te veel vertrouwen dat 'Den Haag' zich ernstig over de nu samengestelde cij fers zal buigen ('wij hopen, maar de vrees is groot'). ADVERTENTIE v.d.Wiel let op de val van je haardos... om persoonlijkheid zo duidelijk mogelijk tot uitdrukking te brengen. Met persoonlijke behandeling. Voor 'n op maat gemaakte modelbril, voor op maat gemaakte glazen! Via 'n persoonlijk advies. Bij v. d. Wiel is uw bril maatwerk! v. d. Wiel weet er het fijne van... van brillen! Nieuwe Rijn 62 Leiden. Wethouder Harmsen (financiën): hoop, maar vrees is groot Met de nota Meerjarenramingen naast het normale begrotingenpakket menen B. en W. de financiële positie van Leiden althans in een wat wijder perspectief te hebben geplaatst en zij hopen daarmee begrip te kweken bij de departementen. Mocht dit niet luk ken, dan is het college voornemens de strijd aan te binden met 'Haagse meters-met-twee-maten'. Hoewel klei ner van schaal, vinden B. en W. de Leidse problematiek niet minder dan bijvoorbeeld die van Amsterdam en zij zien niet in waarom een dergelijke gedragslijn aan een kleinere gemeente als Leiden ontzegd zou worden. KATWIJK Zondagochtend om 10 uur wordt in de Triumfatorkerk een dienst gehouden, waarin dr. A. Wind uit Leiden voorgaat. Onderwerp is 'Geeft gij hun te etèn'. Medewerking verleent Wim de Ru uit Leiden (blok fluit). Het orgel wordt bespeeld door Jac. Roosendaal. HILLEGOM Van vrijdag 15 tot en maandag 18 december gaan 40 Hille- gommers naar Tunesië. Zij wonnen de St. Nicolaas-actie van de Winkeliers- Vereniging. NOORDWIJK De gemeenteraad vergadert maandag 11 december om 20 uur en dinsdag 12 december om 14.30 uur. Op de agenda staan de verhoging tarieven waterbedrijf, vast stelling gemeentebegroting en het vaststellen van de bedragen per leer ling voor 1973. K O. Brcestr. 19. 19 tot 20 uur:' spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Stadhuis, 19 tot 20 uur: spreekuur Bouw fonds Ned. Gemeenten. Hooigracht 38. 19.30 tot 20.30 uur: «preekuur huisvesting werkende Jongeren. Arbeidsbureau Herengracht, 9.30 tot 10.30 uur: Man-Vrouw-Maatschappij, spreekuur over parttime-werk. Driftstraat 49. 10.30 tot 11.30 uur:' spreekuur soc. raadsvrouw. Koffiekamer Gehoorzaal, 15 tot 18 uur: jtle bestuur wonlngbouwver. De Een- t.g.v. 60-Jarlg bestaan. receptie dracht in het huls van Lucretius Fronto te Pompei (1972). Rooseveltstraat 20. 20 uur: De Natuurvriend. WOENSDAG 13 DECEMBER Rijnlands Lyceum Oegstgeest:' opvoering van 'Burgermansbrulloft' van Bertolt Brecht. 19.30 uur. voltrekking huwelijk Doris en Ivo door mevrouw Den Haan. wethouder van erm, receptie in Rljnl. Lyceum omstr. 20 uur. daarna het bruiloftsmaal. Piramide van verpleegtehuis Leythenrode, Hoogmadeseweg. Leiderdorp. 20.15 uur afd. Leiderdorp K. en O., concert in het kader van de 'open week' Leythenrode. door Mar. Flipse en TJitte Weber. concert op twee vleugels. Dijkstraat 2a. 10 tot 11 uur: spreekuur soc. raadsvrouw. Stadhuis. 16.30 tot 18 uur: spreekuur soc. raadsvrouw. Gehoorzaal, 20 uur: Con Amore, cantates, 1. 2 en 6 Welhnachtsoratorium. Leiderdorp Nieuw-Ouderzorg. 7.45 uur: afd. Leiden Chr. Plattelandsvrouwenbond, kerstliturgie DONDERDAG 14 DECEMBER Burgerzaal stadhuis, 20 uur:' voorlichtingsa vond over gemeentebegroting. St. Willibrorduskerk (rk) Oegstgeest. 20.15 uur: afd Oegstgeest K. en O., kerstconcert door Mar. Kapel m.ni.v. Caroline van Ha mert alt. LAK-theater Levendaal. 20.15 uur: Pip Sim mons Theatre Group, dans spel en zang. persiflage op de Black and White Minstrel Shows van de jaren 18501870 ln zuid. staten van Amerika. Stadhuis. 18 tot 20 uur: spreekuur soc> raadsvrouw. VRIJDAG 15 DECEMBER Rijnlands Lyceum Oegstgeest:' afd. Oegst geest K. en O.. Rotterdams Danscentrum. Jazz-zolder Hot House. Rapenburg 24, 22 uur kwartet Rein de Graaff-Dick Vennik. ZATERDAG 16 DECEMBER Museum Volkenkunde, 14.30 uur: kinderfilm. Gehoorzaal. 20.15 uur: kerstconcert door Antwerps Philharmonisch Orkest en Koor. tn.in.v. Mar. Flipse piano. Morsweg 114. 14 tot 16 30 uur: jeugd- schaaksociëteit voor jongelui vanaf 15 jaar Molen-wandeltocht VVV (inlichtingen VW Leiden. Stationsplein 3. tel. 46846. Antonlus-clubhuis, Mare 8 uur: Tot Ieders Genoegen mot 'De kat op het spek'. LEIDERDORP Het gemeentebe stuur van Leiderdorp stelt zich voor, de volgende belastingen m.i.v. 1 jan. 1973 te verhogen: leges ter secretarie (globaal met 10 procent), precario rechten (globaal met 15 procent), we genbelasting (verhoging van 24 tot 30 procent belastbare opbrengst gebouw de en van 12 tot 15 procent belastbare opbrengst ongebouwde eigendom men), rioolbelasting (24,5 tot 30 pro cent gebouwde eigendommen), hon denbelasting (verhoging van 30 tot 40 per hond per jaar). Commentaar De nood is gestegen tot de lippen. Leiden staat op het punt te verdrin ken in zijn eigen armoede. Het afta kelingsproces vindt alleen nog maar voortgang. We kennen ze, die kreten. Ze zijn ontstaan in een periode waar in bevolking en stadsbestuur zich ge leidelijk aan gingen realiseren dat het op deze manier niet meer kon. En dat terwijl een totaal verouderde wettelij ke vorm van Rijksuitkeringen aan gemeenten gewoon doorgang vond en nog vindt. Dit kan 'Den Haag' ons anno 1972 de tekorten blijven zich opstapelen niet meer verkopen. Het zal anders moeten. Het is natuur lijk volstrekt onbillijk dat de centrale overheid haar nog altijd groeiende eigen uitgaven in zekere zin verhaalt op gemeenten, die op hun beurt daar van de dupe worden. Zolang de over heid de gemeenten maant tot onver antwoorde besnoeiingen, moet ze zelf daarin het goede voorbeeld geven. Nu treft dit centrale beleid lang niet elke gemeente. Alom zijn er steden, stad jes en zelfs dorpen in Nederland die op grote schaal uitbreiden. Dat wordt ze door de overheid opgelegd, waarbij vanzelfsprekend de nodige financiële faciliteiten loskomen. Leiden kan nau welijks uitbreiden en moet tegelijker tijd toch maar zien dat er een ade quaat voorzienlngcnpeil tot stand komt. En dat voor het overgrote deel ir een binnenstad, die behoort tot de grootste van Nederland cn die boven dien is ontstaan in een tijd dat zelfs de flets nog niet bestond. Die binnen stad is nog altijd even groot, mooi, maar onhandig waar het gaat om noodzakelijke aanpassingen cn ver nieuwingen. Dat alles kost veel geld. En dat is er niet. Het wordt voor het stadsbestuur nu kiezen of delen. Geld om de tekorten weg te werken, of anders provoceren. Met andere woorden: gewoon doen, net als in Amsterdam en Rotterdam, de centen komen wel. Een gebaar als dat van een in de steek gelaten kind. Klein beetje stijlloos dat de overheid het zo ver heeft laten komen. Willem Schram a

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3