EXPLOSIE IS RAADSELontelagen Libanezen slaags met Palestij nen A Lardinois Twee dodentientallen gewonden in Muiden opvolger Mansholt Wolfabriek sluit 175 'Goed' gesprek Ruppert-Den Uyl SHERRY h s avonds rechten sa studeren! van Ulrechfsc Repetitoren bv Opklaringen Ode aan de nachtbrakers Brandt en Scheel akkoord oyer kabinet Life houdt op £aitn6öe(t "Nieuwe LeMse Coeramt ihristelijk dagblad voor leiden en omgeving jeenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghanspoet!" ZATERDAG 9 DECEMBER 1972 53ste jaargang no. 292 Meer ''keu* in passende omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING R'JNSBURG Gironr. 269274 t.n.v. N V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd Bezorging vanaf 08.30 uur tan een onzer verslaggevers )EN HAAG De 48-jarige ir. P. Lardinois wordt de opvolger an dr. S. L. Mansholt als Neder- ands lid van de Europese Com- nissie, het hoogste uitvoerende rgaan van de EEG. Het kabinet ieeft hem gisteren kandidaat ge teld. Officieel zal hij nu moeten gorden benoemd door de Europe- e ministerraad. 1 Lardinois was minister van land ouw en visserij in het kabinet-De ong. In het kabinet-Biesheuvel heeft j dezelfde portefeuille, maar sinds t voorjaar behartigt hij ook de Suri- aamse en Antilliaanse zaken in de egering. Hij zal beide functies blij- en bekleden tot 1 januari 1973, de atum waarop de nieuwe commissie egint te werken. a die dag zal de minister van sociale aken drs. J. Boersma waarschijnlijk e landbouwportefeuille gaan beheren a minister van binnenlandse zaken ir. W. J. Geertsema de Surinaamse Antilliaanse zaken gaan beharti- an. et staat nog niet vast welke porte- uille Lardinois in de commissie zal rijgen; hij is het meest geschikt voor mdbouw (erg belangrijk in de EEG) laar hij voelt ook wel voor sociale iken, vervoer, buitenlandse handel 1 associatie politiek (hulp aan de •oegere koloniën van de EEG-landen). e commissie mag zelf de taakverde- ig regelen. ractieleider Den Uyl (PvdA) heeft zijn teleurstelling over uitgespro- in dat de Nederlandse regering een iristen-democraat (KVP-er) heeft orgedragen zonder dat zeker is dat Igië met een socialist komt. Boven- en had de PvdA, net als de vakbe- ging, liever iemand gehad, die dui- ilijker aanspraken op de portefeuille in sociale zaken zou kunnen maken. ook pagina .9 ADVERTENTIE (1 jr KAND; 2jrDRS;3jrMR) Kring J Amsterdam, Arnhem, Eindhoven, Groningen, Den Haag,Rotterdam. Utrecht Zwolle. Instituut voor Rechtswetenschappen l Veemarktplein 35, Utrecht 030- 9406 41 ogczegd )e uitgaven aan onderzoek in erband met de ontwikkeling en erspreiding van kleuren-tv-toe- tellen overtreffen verre de be- tedingen aan onderzoek van de lkshuisvesting. Dr. ir. H. Priemus Flinke opklaringen, slechts hier i en daar een bui, voornamelijk in de kustprovincies. Overwe- j gend matige, aan de kust nu en dan krachtige zuidwestelijke I wind. Maximum temperaturen I rond 7 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: tijdelijk regen en temperaturen meest boven normaal. Zon op: 08.37 08.38 onder: 16.29/16.28 luis vrouwen prijzen nelkslijters Van een onzer verslaggevers MUIDEN De directie van de kruitfabriek 'De Krijgsman' zegt voor een raadsel te staan ten aanzien van de oorzaak van de explosie in een droogkamer voor kruit, die gisteren het leven van twee mensen eiste. Vier mensen raakten ernstig gewond en tien tallen minder ernstig. In Muiden werd een ravage aangericht door de ontploffing. Volgens een automobilist, die op het moment van de ontploffing, even over half negen 's morgens, langs het be drijf reed, werd het dak van de droogkamer ruim honderd meter de lucht in geslingerd. Alleen een grote, roodachtige plek met een doorsnee van tachtig meter, markeert nu de plaats nog. waar de droogkamer heeft gestaan. Het stadje Muiden w§rd direct na de ontploffing door de rijkspolitie her metisch voor verkeer afgesloten. Am bulances reden af en aan. Een deta chement van de Mobiele Colonne bood onmiddellijk hulp. De twee Marokkanen die bij de ont ploffing om het leven zijn gekomen, zijn de 25-jarige Amar Idriss Drriaz en de 39-jarige Ahmed Mohammed Benhadu. Zij waren beiden sinds 1970 in dienst van de fabriek. Op hel moment van de explosie waren zij aan het werk in de droogkamer. Een der de Marokkaan die in de verwoeste ruimte aanwezig was, werd zwaarge wond onder het puin vandaan ge haald. Het is de 34-jarige Mohammed Lamini Abdelkader, die in een zieken huis in Amsterdam is opgenomen. Eveneens m een ziekenhuis zijn opge nomen de voorman L. Meijer (53) uit Muiden en de ook uit Muiden afkom stige zestigjarige magazijnmeester .1, Schulp. Met vele andere personeelsle den werden zij door rondvliegend glas gewond. In een ziekenhuis werd een vierjarig meisje uit Muiden behan deld wegens ex-nstige glasverwondin gen aan het hoofd, doch zij kon later naar huis teruggaan. Tientallen ande re werknemers van de fabriek liepen lichtere snijwonden op. De directie schatte de schade aan de gebouwen en de installaties gisteren op meer dan een miljoen gulden. Vierde maal Het is de vierde keer in de afgelopen vijfentwintig jaar dat 'De Krijgsman' in Muiden ontploft. Bij de 1 aatste explosie, in 1966, vielen geen gewon den. Een moedeloze burgemeester van Mui den, de heer W. Jongeneel, zei gister middag 'niet zo cru te willen reageren op het gebeurde als in 1966. Toen riep ik verontwaardigd: deze fabriek moet gesloten worden. Maar als ge meente kunnen we niets doen. Een jaar na de explosie in 1966 is een interdepartementale werkgroep sa mengesteld. die zich over het al dan niet sluiten van de fabriek moest beraden. Binnen een jaar zou een rapport worden uitgebracht. Dat rap port is pas dit jaar gereed gekomen'. 'Het rapport komt tot de conclusie, dat de fabriek thans geen gevaar meer oplevert, omdat de produktie gewijzigd is en alleen maar kruit, dat wel brandbaar, maar niet explosief zou zijn. fabriceert. Deze verandering en de vele contacten die wij na de explosie in 1966 met de directie heb- Zie verder pagina 5 met melk is meneer meer Nans Elke nacht zwermen zestig vrachtwagens over Nederland uit, om honderdduizenden in steden en dorpen, in vlekken cn gehuchten, te voorzien van een voedzaam geestelijk ontbijt: de laatste editie van Trouw/Kwar tet. Als de treinen zijn gestopt en de post is vertrokken, begint ons vrachtwagenpark te draaien, volgens een geheel eigen spoor boekje, honderd pagina's dik. Jaarlijks jagen onze chauffeurs er zo'n 250.000 liter benzine door om Trouw/Kwartet tc ver voeren naar alle windstreken, van Sluiskil tot Bierum, van Den Helder tot Valkenburg. Ook dank zij hen ''rijgt u elke dag voor een paar dubbeltjes een pocketboek in dagbladfor maat in huis. Fouten mogen deze wakkere nachtbrakers - achter - het - stuur niet maken. (Doen ze dat toch, dan krijgen ze van u en ons de wind van voren). Hun werk is niet altijd dankbaar. Maar laten wij dat vandaag wél zijn. Wie maakt er eens een tekst of rijm (maximaal 15 regels) over hun prestaties? Oplossingen mogen worden ingezonden. Sterker nog: de zes beste worden ge plaatst en beloond met ccn boe- kenbon van 10 gulden. DE DIRECTIE P.S. U geeft er toch wel een nieuwe abonnee bij op? TILBURG De NV Wollenstoffenfa- briek Gebrs. Diepen in Tilburg gaat dicht en de 175 personeelsleden zullen per 1 februari volgend jaar worden ontslagen. De directie heeft gisteren meegedeeld hiertoe te zijn gedwongen door de slechte gang van zaken in de afgelopen jaren, die mede veroorzaakt werd door de zeer sterke prijsstijgin gen van de wol. Een goede compensatie hiervoor in andere artikelen, zoals polyester weef sels. kan volgens de directie op korte termijn niet worden gevonden. Met de vakbonden is overeenstem ming bereikt over een afvloeiingsrege ling. Naar aanleiding van dit besluit heeft de secretaris van de Unie BLHP (be ambten, leidinggevend en hoger per soneel J de heer O. Bender. gezegd zeer verontrust te zijn over de situa tie op de Tilburgse arbeidsmarkt. Het werkloosheidspercentage in Tilburg bedroeg op 1 oktober al 5.2 en zal nog aanzienlijk stijgen als aangekondigde bedrijfssluitingen van Swagemakers- Bogaerts. Tricobest-Tilburg en Gebrs. Diepen zijn geëffectueerd. 'Daardoor krijgt Tilburg', aldus de heer Bender, 'het hoogste werkloos heidspercentage van heel Nederland. Er kan dan gesproken worden van een noodsituatie in de achtste stad van Nederland.' Hij vindt het daarom noodzakelijk dat behalve voor het noorden en Limburg ook voor Tilburg stimuleringsmaatre gelen worden genomen. BONN (AP) De Sociaal-Democrati sche Partij van kanselier Willy Brandt en zijn coalitiepartner, de Vrije Demo cratische Partij hebben gisteren, twee weken na hun triomfantelijke verkie zingsoverwinning. bekend gemaakt dat zij de besprekingen over een nieuwe coalitieregering met succes hebben af gesloten. De bekendmaking kwam aan het ein de van de vijfde ronde van onderhan delingen tussen commissies van beide partijen onder leiding van Brandt en de liberale partijleider Walter Scheel. ADVERTENTIEJ Een luchtfoto van het rampterrein toont duidelijk hoe hevig de explosie is geweest. Een tussenmuur in het weggevaagde drooggebouw was één meter dik; er is niets meer van terug te vinden, zware machines zijn verpulverd. Minister Boersma is samen met de waarnemend direc teur-generaal van de arbeid ir. M. H. Steenbergen op het terrein geweest om zich op de hoogte te stellen. Het KVP-Kamerlid P. H. van Zeil heeft in de Kamer vragen gesteld over de ontploffing. Hij wil weten hoe een dergelijke ramp kon plaatsvinden ondanks verzekeringen van de directie, dat de fabriek honderd procent veilig was. VERHUIST U ui heeft u ander transporl nodig? Ken vertrouwd adres: HOLWERDA ZONEN DOKKUM: 115190 - 2292 - 2850 LELYSTAD: 03200 - 21C00 - 21400 De heer Ruppert begroet de lieer Den Uyl bij diens aankomst Van onze parlementsredactie DEN HAAG De fractie-voorzitter van de PvdA, drs. Den Uyl, heeft zich gisteren positief uitgelaten over het gesprek dat hij gistermiddag met informateur Ruppert heeft gehad. Dr. Ruppert heeft in dit gesprek nog eens nadrukkelijk gezegd dat hij zo wel de mogelijkheden van een min derheids- als die van een meerder heidskabinet zou onderzoeken. Tijdens zijn onderzoek zal het één niet onder geschikt zijn aan het ander. Het belang dat de heer Ruppert aan de inflatiebestrijding hecht kwam ook in dit gesprek tot uitdrukking. Dr. Ruppert ontvouwde naar de mening van drs. Den Uyl een sympathieke visie op de sociaal-economische pro blematiek. Veel belang hechtte de informateur aan het afsluiten van een sociaal contract met het bedrijfsleven Tijdens deze eerste verkenning zijn de informateur en de heer Den Uyl aan een bespreking over de concrete mogelijkheden van de kabinetsforma tie niet toegekomen. Dit gesprek zal begin volgende week, nadat de infor mateur met de fractievoorzitters Wie gel (VVD), Biesheuvel (ARP), de Gaay Fortman (PPR) en Tilanus (CHU) zal hebben gesproken, worden voortgezet. De informateur had gisteren ook een gesprek met de fractievoorzitter van de KVP drs. Andriessen. Zij hebben uitvoerig gesproken over de punten die zij relevant vinden voor een rege ringsprogram. Ook dit gesprek zal begin volgende week worden voortge zet. Maandag zal de informateur de adviezen die de fractievoorzitters aan de koningin hebben uitgebracht, van een kanttekening voorzien, publice ren. De plaatselijke besturen van de KVP-, ARP en CHU in Utrecht hebben sa men laten weten het in verband met de toekomstige samenwerking noodza kelijk te achten bij de kabinetsforma tie als één christendemocratisch blok op te treden. Zij hebben dit bepleit in een brief aan hun landelijke partijbe sturen. In deze krant Binnenland Medicijnen niet meer 'l riool in 5 Aanslag op recreatiegebied.13 Buitenland Zeven kapers in vliegtuig gedood8 De schande van de armoede in rijk Amerika 15 Kerk Duizendpoot Hans Jung ook bouwer 2 Sport Opheffing CKH tevens nieuw begin21 Opheusden en discriminatie23 Economie Hoechst legt nadruk op buitenland25 Radio cn iv fi strips, feuilleton fi Recepten fi Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Maandbladen 7 Familieberichten lfi Puzzels 19 Bock 19 Men schrijft ons 19 RITA Gerechten in Zuid-Libunon BEIROET (UPI. Reuter, AP) Palestijnse guerrilla-strijders zijn gisteren in Zuid-Libanon slaagt geraakt met eenheden van het Liba nese leger. 'Ik ontdekte plotseling die brief, die ik een week geleden voor u moest posten.' Volgens het Hoge Commando van de Palestijnse Revolutionaire Strijdkrach ten zouden de Libanese militairen een artillerie-aanval op de guerrillastrij ders hebben ondernomen. Er zou meer dan negen uur strijd zijn gele verd. Het ministerie van defensie in Bei roet verklaarde na vele uren. dat 'gewapende elementen' het vuur op een patrouille van het Libanese leger hadden geopend, waardoor de Libane se militairen 'gedwongen waren mili taire tegen-maatregelen te nemen om de situatie te normaliseren'. In het communiqué werd niet gezegd, wie die 'elementen' waren, maar iedereen in Libanon weet dat hiermee normali ter Palestijnen worden bedoeld. De Libanese troepen hadden artillerie en infanterie gebruikt. Een Libanese mi litair zou om het leven zijn gekomen en drie andere militairen gewond. Volgens premier Saeb Salam van Li banon is het incident slechts 'een voorbijgaand incident tussen de guer rilla-strijders cn het Libanese leger en zijn we al bezig om de oorzaken ervan uit de weg te nemen'. Achtergrond van de hernieuwde span ningen tussen het Libanese leger cn de Palestijnse commando-eenheden is de versterkte druk door de Libanese militairen op de Palestijnen sinds af gelopen september.' Israël voerde n de moordaanslag in Miinchcn op de Olympische ploeg zware represaille aanvallen uit op dstellingen van de Palestijnen in het zuiden, waarbij ook de Libanese militairen in de strijd verwikkeld raakten. Sindsdien heeft de Libanese overheid stukje bij beetje de Palestijnse guer rilla-strijders uit het zuiden trachten weg te werken. Want na iedere aanval van de Palestijnen op Israël, ging dat land onmiddellijk tot een tegen-aanval op Libanon over. Onder druk gezet, besloot de leider van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie Yasser Arafat de Palestijnse commando-operaties vanuit Zuid-Libanon 'te bevriezen'. Als gevolg kreeg hijzelf problemen met zijn militante achterban. De gevechten van gisteren zijn kenne lijk veroorzaakt, doordat Palestijnse commando-eenheden geweigerd heb ben zich aan de instructies van het Libanese leger te houden. Die instruc ties hielden in dat de Palestijnen niet meer gewapend in de dorpen in het zuiden mochten komen. Dat had in de praktijk ten gevolge dat hun operatio nele mogelijkheden zo goed als onmo gelijk werden gemaakt. NEW YORK (Reuter) Het Ameri kaanse geïllustreerde weekblad Life zal op 29 december voor het laatst verschijnen, zo heeft Time Inc. giste ren bekendgemaakt. Alvorens de be ëindiging van het verschijnen van Life bekend te maken, gaf Time Inc. op dracht tot stopzetting van de handel in Life-aandelen op de New Yorkse effectenbeurs. Life was een creatie van Henry Luce, de Amerikaanse uitgever die ook 's werelds eerste nieuwsweekblad Time heeft opgericht. Life's groot ste Amerikaanse concurrent, het week blad Look. hield in 1971 al op te be staan. Het 36 jaar oude weekblad, dat grote bekendheid verwierf door zijn baanbrekende gebruik van de pers fotografie, wordt opgeheven wegens 'voortdurende verliezen'. f ADVERTENTIE J Kwaliteits- HANDSCHOENEN en-TASSEN Handzame prijzen. In Uw omgeving voorrHANDEN. SPANJE'S KONINGSGOUD VOOR PRIJS Sherrydrinker. Indien U gewoonlijk 12 fles sen sherry Ineens koopt, dan is het voor U de inoelte waard om deze annonce tc zenden ANTWOORDNUMMER 2245, AMSTERDAM igeen postzegel nodig). U ontvangt dan een aanbieding direct van de exporteur van wereldberoemde Engelse Merk Sherries (in Spanje gebotteld) met een korting van ruim 50% op de vastgestelde verkoopprijs. Levering franco huls recht streeks vanuit Transitloos Amsterdam/Rot terdam/Nijmegen. Gratis proefles verkrijgbaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1