SCHANDE VAN ARMOEDE HET RIJKE AMERIKA Brussel, splijtzwam in Belgische politiek worden door veel Amerikanen gehaat (HTP/KWARTET ZATERDAG 9 DECEMBER 1972 BUITENLAND T15/K15 berui i[ een 'welfare gezin' eruit volgens de meeste Amerikanen. chter Jelte Rep Lee Vernon, nog maar 12 jaar, is de toekomst reeds kapot. En ijn moeder is opnieuw een illusie r. Lee kon op school behoorlijk mee komen. Hij was zelfs één van de besten van de klas. Dat voordat de huisbaas de huur verhoogde van hun flatje, ergens in de miljoenenstad New York. ouw Vernon heeft geen man meer en moet van de steun leven, omdat ze nog opgroeiende kin- 0] heeft. Na de huurverhoging mocht ze niet meer in dt flat wonen. Steuntrekkers mogen name- iet meer dan 250 dollar per maand aan huur betalen. Maar waar vind je in New York een goed huis? Avenue. 'Ze zouden hun krottenwij ken kunnen opknappen. Ik werk toch ook. Het is toch zeker een ongehoord schandaal, dat ze van mijn belasting geld leven, de hele dag op hun luie gat zitten en 's nachts bezig zijn om nog meer kinderen en nog meer bij stand te krijgen!' wetgeving van president Franklin Roosevelt. Dat was iets, maar niet veel. En het deed niets om de oorza ken van de armoede weg te nemen. Dat werd pas geprobeerd tijdens pre sident Lyndon Johnsons ambitieuze programma: de 'Oorlog tegen de Ar moede', dat tenslotte roemloos ten onder ging wegens de enorme omvang van het probleem. De roekeloosheid van de New Deal, New Frontier en The Great Society hebben Amerika nu opgescheept met een log, bureau cratisch monster: het welfare-systeem, dat door president Nixon is bestem peld als 'een monstrueuze, verspil lende schande'. i kur uw Vernon kon tenminste geen Congres instemmen met de sociale Dper onderkomen vinden. En so- jj&jUu reero Mk:en ook njet. Daarom werd Kin 'tijdelijk' ondergebracht op otelkamer, waar het zijn eten bereiden op kookplaatjes en de loet doen in de badkamer. Voor -j etekende het dat hij werd afge- 1 van zijn oude vrienden in de En van zijn school, want geld vervoer is er niet. Nu ligt hij op bed en speelt met de oeker van de tv, het enige k'jak van de armen. 'Hij is nu al lagen thuis en hij zegt niets. Dat [hij nooit gedaan', jammert me- Vernon, terwijl doffe radeloos- i haar ogen staat. 'Ik heb nooit n dat iets dergelijks bestond. [God, ik wist ifboit dat zoiets was'. zijn in het rijkste land ter is één van de ergste dingen, kunnen gebeuren. In het bui- 1 speelt Amerika de vriendelij- r gulle Sinterklaas, die door nie- wordt overtroffen. Maar voor igen kinderen is Amerika hard ierig. 'Er is een bittere haat steuntrekkers', zegt Mitchell erg van de Columbia-universi- ïen man met een lange ervaring >t gebied van sociale bijstand are'). 'De haat tegen bijstand is •oflijk. In het gehele land heerst terke stemming tegen de sociale nd. We maken nu een ommekeer op het gebied van de hulp aan men, aan de minderheden. We precies in de verkeerde richting, ik weet niet hoe je de publieke kunt veranderen'. iersgeest bijstand gaat lijnrecht in te- e Amerikaanse droom, tegen de ikaanse opvattingen', zegt Mit- t Ginsberg. 'Ieder mens wordt 1 het op zijn eentje te kunnen i. Hoe vaak hebben mensen niet Mij gezegd: Mijn vader en mijn Tader waren arm, maar ze heb- Jet toch gemaakt. Waarom kun- fij' het dan niet maken?' (Steun- prs worden steeds aangeduid als ]&lsof het een heel ander soort J is) 'De oude pioniersgeest is eeds sterk', vervolgt Ginsberg, lelooft nog steeds, dat als je het met lukt, je je boeltje moet pfi en ergens anders heen moet I Maar dat is verleden tijd. De I schuift niet meer op. Er is geen e meer om heen te gaan. In de jaren zijn velen van het platle- ^Inaar de steden getrokken. Maar I kun je het tegenwoordig hele- met meer maken'. |ie hulp aan behoeftigen is nooit jair geweest in Amerika. Pas tij- rfde depressie, toen het werkloos- percentage boven de 11 procent Bestegen, kon het Amerikaanse Records In 1969 ontvingen ruim 10 miljoen Amerikanen sociale overheidssteun en op het ogenblik zijn het er al 14 miljoen. De uitkeringen van sociale zaken stegen in dezelfde periode met bijna 55 procent tot ongeveer 18 mil jard dollar per jaar. En volgend jaar zullen wel weer nieuwe record-aantal len en- bedragen worden bereikt. Want in Amerika worden de rijken steeds rijker en de armen steeds ar mer. De 14 miljoen steuntrekkers zijn naar schatting slechts de helft van het totale aantal behoeftigen. Door de recessie en door de toenemende acti viteiten van actiegroepen, die de arme Amerikanen wijzen op hun recht op een uitkering, zal het aantal steun trekkers in de komende jaren aanzien lijk blijven groeien. De sociale uitkeringen moeten niet alleen opgebracht worden door de federale regering, maar ook door de steden en staten. In New York krijgt één op de zeven inwoners een of andere uitkering van sociale zaken (dat wil zeggen: 1,1 miljoen mensen, meer dan genoeg om een stad als Amsterdam mee te bevolken). In Washington is één op de elf inwoners een steuntrekker, in Los Angeles één op de acht, in San Francisco één op de zeven en in Boston zelfs één op de vijf. Sommige steden zijn daardoor op de rand van faillissement gekomen. Sommige staten hebben noodgedwon gen gekozen tussen de armen en het onderwijs, of andere belangrijke dien sten. 'Welfare' betekent volgens de reactionaire gouverneur Ronald Rea gan: 'Belastingverhoging volgend jaar, het jaar daarop en het jaar daarop en tot in de verre toekomst'. Voor de grote middengroep, die door de inflatie en belastingdruk, steeds sterker naar beneden gezogen wordt, is dat een alarmerende ontwikkeling. 'Waarom gaan ze ook niet werken?', kankerde een Amerikaanse arbeider, toen we samen reden langs de lange rij wachtenden voor het bureau van sociale zaken, nabij New Yorks Fifth Wilde verhalen Als een Amerikaan aan 'welfare' denkt, denkt hi.' aan een zwarte moe der met een zwerm vaderloze kinde ren. En als we alle wilde verhalen moeten gëloven, die de ronde doen, dan ziet een doorsnee welfare-gezin er zo uit: zwart, juist uit het diepe zuiden aangekomen, aangelokt door de hogere uitkeringen in het noorden, een moeder, die het ene kind na het andere krijgt, een man die best wer ken kan, maar in een glanzende Cadil lac naar sociale zaken rijdt en een reeks kinderen, die nauwelijks kun nen wachten om hun eigen welfare gezin te beginnen. Dankzij de uitke ringen van sociale zaken zou hun inkomen aanzienlijk beter zijn, dan wanneer ze zouden gaan werken. Maar dat is een leugenachtige mythe, een geniepig sprookje. Het merendeel van de steuntrekkers is blank. Velen van hen hadden goed betaalde func ties (ingenieurs bijvoorbeeld) en er varen nu voor de eerste keer de schande en de wreedheid van armoede in Amerika. De karige uitkeringen van sociale zaken betekenen beslist geen vetpot. Een vier leden tellend gezin, zonder kostwinner, krijgt in New York, met z'n hoge huren en levenskosten, 3.234 dollar per jaar. Maar in het zuiden is het helemaal een aalmoes. In Louisiana krijgt een zelfde gezin 983 dollar, in South Caro lina 945 dollar, in Alabama 744 dollar en in Mississippi slechts 646 dollar. Let wel: per jaar. Een Amerikaanse schrijfster heeft eens een week op een welfare-dieet trachten te leven. Ze ervoer, door het gebrek aan voedsel, maagkrampen en door het gebrek aan vitaminen en proteïnen, sufheid. 'Ik begon te begrijpen waarom arme kinde ren op school in slaap vallen', vertel de ze. Aan het einde van haar dieet kreeg ze indigestie, toen ze een ei bij haar ontbijt nam. Profiteurs Ook dat er veel profiteurs zijn onder Amerika's steuntrekkers, is een mythe, die gevoed wordt door inci dentele krantenberichten over oplich tingsschandalen. een hippie-commune, die op papier acht 'gezinnen' vormde en 1.000 dollar per maand kreeg; een man, die dankzij een geheime functie en sociale bijstand, 16.800 dollar per jaar opstreek. Maar dat zijn uitzonde ringen Naar hoeveel Amerikanen ten onrechte sociale uitkeringen opstrij ken, kan slechts gegist worden. Een fanatiek onderzoek in de staat Nevada DOUr960lSl6 bracht 22 procent profiteurs aan het licht, maar een consciëntieus onder zoek in een ander gebied toonde slechts één geval van bedrog aan. Welfare-expert Ginsberg schat het percentage bedrog op 2 a 3 procent. 'Het is maar net hoe hard je wilt zijn', zegt een medewerker van sociale zaken uit New York. 'Als we wilden zouden we misschien wel 30 procent kunnen vinden, die in theorie ge schikt zijn om te werken. Maar dan zouden we als de Gestapo moeten optreden, mensen moeten schaduwen en uitpluizen met wie zij slapen. En wat dan nog? De mensen, die wij van onze lijsten zouden schrappen vanwe ge deze of die technische reden, zou den daarom nog niet meteen aan het werk zijn. Zij zouden nog steeds be hoeftig zijn'. Wee hem. voor wie de Amerikaanse droom niet in vervulling is gegaan en die zijn hand moet ophouden in het rijkste land ter wereld. Hij zal uren in de rij moeten staan op het bureau van sociale zaken, tenslotte achter een gepantserd loket een uitgebluste amb tenaar ontmoeten, die 33 formulieren moet invullen om een nieuw 'geval' op de uitkeringslijst te krijgen. Hij zal op de dagen dat hij eindelijk zijn cheque kan verwachten op de loer moeten staan bij zijn brievenbus, om te voorkomen dat z'n post gejat wordt. En als zijn cheque niet komt of een fout bevat zal hij opnieuw lange uren in de rij moeten staan. In sommige steden kan hij zijn uitkering verliezen na 'spceciale inspecties' om 3 uur 's nachts of na 'indicaties voor onjuiste geldbesteding'. Hij zal dik wijls een hamburger voor een com plete maaltijd moeten aanzien. Hij zal zijn kinderen suffer en suffer zien worden als gevolg van ondervoeding. En naast zijn nachtmerrie dat op deze manier zijn kinderen 'het' ook ooit zullen maken, moet hij ook nog de minachting van zijn mede-Amerikanen verdragen. Ongeveer een jaar geleden is er in België een boekje van Dirk Wilmars verschenen met de titel Diagnose Brussel. Het is een bittere aanklacht tegen dc verfransing van de hoofd stad. In dat boekje heeft burgemees ter Craeybeckx een voorwoord ge schreven, dat in felheid niet onder doet voor de rest van het boek. 'Het feit dat de Vlamingen er op geen wijze toe zullen gebracht worden zich neer te leggen bij de resultaten van volkstellingen, verklaart zich hier door, dat zij de vaststellingen van deze tellingen inzake taalgebruik al leen beschouwen als de constatering dat het door de plaatselijke machtheb bers toegepaste ontvlaamsingssysteem de bedoelde rampzalige resultaten heeft bereikt', schrijft de burgemees ter van Antwerpen. Ik heb de vorige week 75 jaar gewor den Lode Craeybeckx in het statige stadhuis van Antwerpen opgezocht om zijn mening te horen over de achter gronden van de val van de negentien de na-oorlogse Belgische regerig. Gaat het weer om Brussel? De burgemeester beaamt dit volmon dig. De taalproblemen in de Voer streek waren directe aanleiding tot de val van de regering- Eyskens, maar de dieper liggende werkelijke oorzaken zijn Brussel en de gewestvorming. Over die gewestvorming, de federali sering van België, zouden de partijen het nog wel eens zijn geworden, maar de toekomst van Brussel blijft de Belgische politiek beroeren. 'Brussel is een olievlek in het Vlaam se land. Via Brussel proberen de Franssprekende Belgen hun invloed uit te breiden. Wat zich nu in de hoofdstad voordoet, heeft zich eerder in Vlaanderen voorgedaan. Wij willen dat bestrijden', zegt Lode Craeybeckx. En dan geeft de burgemeester van Antwerpen ons een uur lang college in de geschiedenis van de Belgische taalstrijd. Nu en dan dwaalt hij even af, beleefd ingaand op onze vragen, maar steeds pakt hij de draad van zijn verhaal weer op. Ik geeft slechts de hoofdpunten door om binnen de perken van een krantenartikel te blij ven, maar voldoende, hoop ik, om te illustreren dat de huidige crisis in België diepe historische wortels heeft en uit kan groeien tot een conflict vergeleken waarbij de polarisatie in ons land een onschuldig tijdverdrijf Na de revolutie van 1830 hadden, naar de geest van die tijd, ook in België alleen de gegoede burgers, de en distinctie. Aan het hof werd ook Frans gesproken en kringen om het hof en allen die zich graag aan het hofleven spiegelden, spraken Frans. Nu was Brussel oorspronkelijk een Vlaamse stad in Vlaanderen, maar de gemeentebesturen van de agglomera tie-Brussel hebben gefaald door geen behoorlijk onderwijs in het Neder lands te laten geven. Daarom heeft de Vlaamse beweging geijverd voor een wet, die er in 1963 kwam, en die bepaalde, dat als de gemeentebesturen het dan niet deden, de centrale rege ring het maar moest doen. Die wet ging uit van het overal erkende peda gogisch beginsel, dat het in het be lang van het kind is als het onderwijs ontvangt in zijn moedertaal. De over heid moest volgens die wet van 1963 controleren of het van huis uit Vlaamse kind inderdaad ook onder wijs in de Vlaamse taal kreeg. Daar toe moest het gezinshoofd een taalver klaring afgeven, die gecontroleerd moest worden door de inspectie. Maar de Vlaming in Brussel leeft nog steeds in een milieu dat een diepe minachting heeft voor het Vlaams. De vrijheid van de Vlaming in Brussel wordt aan banden gelegd omdat de Franse cultuur hem overheerst, aldus burgemeester Craeybeckx. Barrière De mensen uit Vlaanderen die in Brussel gaan werken, krijgen bijna altijd een Frans sprekende baas. Dan blijft de Vlaming weinig anders over dan zich zo snel mogelijk vertrouwd te maken met de taal van zijn baas. Maar dan zweert hij bij zichzelf dat zijn kinderen het anders zullen heb ben. Die zullen wat bereiken in de maatschappij en dus krijgen de kinde ren een Franse opvoeding. 'Wij moes ten een barrière bouwen voor de Vlamingen tegen deze verleiding. Ons principe was, dat men van de eigen taal uit moest gaan en en dan Frans leren'. Tegen die wet van 1963, die inspectie voorschreef op de taalverklaring van het hoofd van het gezin, kwamen de Franssprekende Brusselnaren heftig in verzet, en met name de verfranste Vlamingen. 'Die zijn het ergste', zegt de heer Craeybeckx, 'want die hebben een slecht geweten'. Het Front des Francophones werd opgericht, een partij die bij de laatste verkiezingen in Brussel dertig procent van de stemmen behaalde. Scherper dan ooit stonden de partijen in de hoofdstad tegenover elkaar. De leus van de francophonen was; vrijheid van de Burgemeester Lode Craeybeckx van Antwerpen: Brussel is een olie vlek in het Vlaamse land. Vrekkig 'Als het op sociale steun aankomt zijn de Amerikanen vrekkig', is de mening van Mitchell Ginsberg. 'Als je hen vertelt over één of twee kinderen, die het moeilijk hebben, zullen ze willen helpen. Maar als het om grote aantal len gaat, heb ik geen aanwijzingen dat het Amerikaanse volk bezorgd is over deze jongelui. We zeggen zo graag dat onze jongeren onze grote belofte voor de toekomst zijn, maar verder willen wc niet gaan'. Een vakbondsleider legt uit, waarom Ame rika zich niet bekommert om duizen den jongens als Lee Vernon: 'Een reden waarom arbeiders sociale steun zo erg haten, is dat ze voelen dat het hen psychologisch bedreigt. Werken, elke week een loonzakje mee naar huis brengen, is een manier om hen zelf en hun gezinnen te bewijzen, dat ze toch iets voorstellen. Werk is het enige, dat zij hebben. Als zij zien dat iemand geld krijgt voor niets doen, worden zij razend'. Een tweede artikel (Dat Richard Nixon arm was, is lang, lang gele den) volgt. bourgeoisie, stemrecht. En die spra ken Frans. Ook in Vlaanderen was Frans de taal van de gegoede burgerij en de hoge geestelijkheid. Het middel bare en universitaire onderwijs wer den uitsluitend in het Frans gegeven. Berucht en in Vlaanderen nog altijd met verontwaardiging geciteerd is de uitspraak die kardinaal Mercier en de bisschoppen rond 1900 deden, dat Ne derlands geen geschikte taal was voor hoger onderwijs. 'Wij wezen toen op Nederland waar uitstekende universi teiten waren en waar Nobelprijzen werden gewonnen'. Het zou tot de jaren dertig duren voor de eerste belangrijke taalwetten in België van kracht werden. Ze re gelden het gebruik van het Neder lands in de rechtspraak, het leger, het onderwijs en het openbaar bestuur. Toen werd ook de universiteit van Gent vernederlandst. In Brussel ging de verfransing echter onverminderd door. Het Nederlandse onderwijs in Brussel werd totaal verwaarloosd. Het Nederlands bestond er eigenlijk al leen nog in de vorm van het Brussel se dialect. Frans leren betekende soci aal en cultureel hoger gaan staan. Het Vlaams dat in Brussel werd gespro ken, wekte de weerzin van mensen die gevoelig waren voor schoonheid huisvader, la liberté du père de la familie en Brussel Vlaams, dat nooit! Waarom wilden ze de controle op de huisvaderverklaring afschaffen? Om dat ze werkelijk zo bezorgd waren over de vrijheid van de vaders? Werd de vrijheid van de Franssprekende huisvaders aangetast? Burgemeester Craeybeckx wordt fel. 'Niemand bestreed die vrijheid im mers? Welke vrijheid gunnen ze de Vlaamse vader in Brussel? Dezelfde vrijheid die hij had toen hij zijn kinderen van 12 jaar en soms nog jonger naar de fabriek mocht sturen. Kinderarbeid is destijds- ook verde digd met een beroep op de vrijheid van het gezinshoofd zijn kind naar de fabriek of naar school te sturen. Maar net zo min als die vader toen een echte keus had, heeft de Vlaming dat nu in Brussel. De hautaine minach ting van de mensen met geld en aanzien voor het Vlaams dwingt hem zich over te geven aan de invloed van het Frans; prest hem zijn kinderen Frans onderwijs te geven, om ze de ellende te besparen die hij heeft moe ten doormaken. Dat noemen de fran cophonen vrijheid. Maar het gaat hun dan ook helemaal niet om vrijheid. Het gaat hun erom de Vlaamse scho len leeg te houden'. Na 1963, aldus de burgemeester van Burgemeester Lode Craeybeckx over de taalstrijd Antwerpen, kreeg je een escalatie van de demagogie. En toen gebeurde het, dat de mensen uit de grote partijen bakzeil gingen halen. Mensen die voor de wet van 1963 hadden gestemd, zeiden later: we hebben ons vergist. Bakzeil Omdat ze bang waren voor het verkie zingssucces van het Front des Fran cophones. En van de uitvoering van de wet van 1963 kwam niets terecht. 'Toen heb ik de leiders van de grote Vlaamse culturele en sociale instellin gen hier in Antwerpen bij elkaar geroepen. We wilden een actie gaan voeren voor het Vlaamse onderwijs in Brussel. Daartoe werd hier toen het Vlaamse Onderwijs Centrum opge richt Het bestuur ervan bestaat uit sluitend uit Brusselse Vlamingen. U moet weten: de Vlamingen in Brussel hebben niet veel geld. De rijke men sen zijn franssprekend. Daarom wil het VOC geld inzamelen om propa ganda voor het Vlaamse onderwijs te kunnen maken. We geven prospectus sen uit vangen nieuwe Vlaamse im migranten op en ontplooien tal van andere activiteiten die de Vlaming in Brussel het gevoel moeten geven, dat hij er niet verloren leeft temidden van een vijandige Franse cultuur. Het VOC wil graag dat de Vlaamse gemeenten één franc per inwoner ge ven voor het fonds van het VOC en ik ben er trots op dat Antwerpen de eerste stad was die aan dat verzoek voldeed. Het project loopt nu vijf jaar en ik kan zeggen dat er in Brussel geen onbevolkte Vlaamse scholen zijn. Maar nu moet ik u de laatste fase vertellen. Een aantal instel*ingen uit de Franse wereld, zoals gemeentebe sturen en agglomeratiebesturen, had den subsidie gegeven aan het Fransta lige onderwijs in de Voerstreek. En nu heeft de minister van binnenland se zaken ongeveer een maand geleden bepaald, dat vanuit het ene cultuurge bied door officiële instellingen geen subsidie aan instellingen in een ander gebied mag worden toegekend. En die bepaling treft nu ook het VOC. Dat is voor ons een lelijke streep door de rekening'. Geen concessies En dan zijn we weer terug bij de kabinetscrisis die over de Voerstreek is uitgebroken. Maar duidelijker dan ooit is nu geworden hoe nauw de problemen van Brussel daarmee ver bonden zijn. Begrijpelijker is het nu ook waarom de Christelijke Volkspar tij zijn eigen premier, Gaston Eys kens, liet vallen. De Vlamingen zijn niet bereid nog meer concessies te doen. De lucht moest eerst maar eens opgeklaard worden. CVP-voorzitter Wilfried Martens, een jonge, energie ke man, die de nieuwe generatie van Belgische politici vertegenwoordigt, een generatie die zich meer en meer begint af te zetten tegen de oude partijbaronnen, heb ik in Brussel de vraag voorgelegd waarom zijn partij met de Belgische Socialistische Partij brak en een kabinetscrisis ontketende, die grote risico's voor België inhoudt. Omdat, zegt Martens, er fundamenteel verschillende opvattingen tussen de CPV en de BSP bestaan over hoe het nieuwe België gestructureerd moet worden. Het gaat er nu om de unitai re Belgische staat om te bouwen in een regionale staat. Maar volgens de socialisten was de tijd nu nog niet rijp voor hervormingen. Ze proberen terug te krabbelen terwijl zij het juist zijn geweest die de gewestvor ming hebben gestimuleerd. Maar de leiders van de BSP, de Vlaming Van E.vnde en de Waal Leburton, zijn altijd unitaristen geweest. Zij vrezen dat de invloed van de socialistische partij zal afnemen in een federaal België. Men heeft aan Waalse kant zich ook niet gerealiseerd dat de fe deralisering financiële gevolgen kan hebben voor Wallonnië, dat econo misch achterblijft bij Vlaanderen. Maar de Walen kunnen, wat Martens betreft, gerust zijn. De Vlaamse ge meenschap wil Wallonië best helpen, zegt hij, maar onder één voorwaarde: dat de Walen hun ambitie de Vlaamse cultuur te nekken, laten varen. Volgens CVP-voorzitter Martens zijn nu de structuren in België aanwezig voor een definitieve oplossing van de taalproblemen en alles wat daaraan vastzit. Het gaat er nu om het wan trouwen tussen de partijen weg te nemen. 'De toestand is ernstig. We staan voor cruciale besprekingen die moeten aantonen, of de wil tot het bereiken van een akkoord er is', aldus Martens. Hij heeft veel vertrouwen in de pogingen van informateur Jos de Saeger, minister van openbare werken in het kabinet-Eyskens. Maar het lijkt zeer twijfelachtig of deze 'Boersma van de CVP', zoals Martens hem ka rakteriseert, erin zal slagen alle par tijen tevreden te stellen ten aanzien van Brussel. Wilfried Martens gelooft dat de oplossing een beperking van Brussel tot de huidige 19 gemeenten moet zijn en dat binnen die grenzen Frans en Vlaams gelijke kansen krij gen. Maar de francophone Brusselna ren zullen zich daar met hand en tand tegen verzetten. De Vlamingen waren niet bereid pre mier Eyskens verder te volgen op zijn weg van het ene compromis naar het andere. Zij wilden geen concessies meer ten aanzien van de Voerstreek, ze willen ook niet meer praten over de grenzen van Brussel. 'Premier Eys kens wilde dat we zijn voorstellen voor de Voerstreek onmiddellijk goed keurden, maar we hadden gem enkele waarborg, dat het hele probleem van de gewestvorming definitief opgelost zou worden. Er moet een akkoord over het hele probleem komen en dan pas kunnen we alle details regelen', aldus Martens. Vorige afleveringen van deze serie werden op 2 en 6 december geplaatst. In een volgend artikel zullen een Franstalige burgemeester van een van Brussels satellietsteden en de lei der van de Vlaamse vleugel van de BSP aan het woord komen. 'Het is fataal voor ons land, dat de hoofdstad Brussel in plaats van een ontmoetingsplaats een splijtzwam is geworden'. Zo vatte burge meester Lode Craeybeckx van Antwerpen, wiens naam, volgens God fried Bomans, heel anders wordt gespeld dan wij Nederlanders in onze oneindige onschuld kunnen vermoeden, ons gesprek over de Belgische taalstrijd samen. door Harm Lamberts

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15