s deze ingreep el écht nodig? Uhoeft niet per se te studeren om te welen wat er leeft bij de bon Gigantische graverij aan dijken bedreigt eeuwenoud landschap Aantal huizen al afgebroken „HltOüW/KWARTET ZATERDAG 9 DECEMBER 1972 BINNENLAND T13/K13 AANSLAG OP ONS RIVIERENGEBIED oor Rudie van Meurs komende jaren wacht het rivierengebied in [dden-Nederland een ingrijpende wijziging. De nputer van Rijkswaterstaat heeft berekend dat dijken langs de grote rivieren Rijn, Maas, Waal, k, Merwede en IJssel over enkele honderden ometers afstand met anderhalf tot bijna twee eter moeten worden verhoogd. Alleen al in het •lderse gebied gaat het om 280 kilometer dijk. it die reusachtige operatie willen de Hollandse [tergeuzen voor eens en altijd afrekenen met is aller erfvijand', het water, aar de tol die voor deze dijkverzwaring betaald >et worden is enorm; na de gigantische graverij n onze waterkeringen zal er van het eeuwenoude rierenlandschap vrijwel niets zijn overgebleven, n kleine tweeduizend, door buitenlanders en gjesmensen graag geziene, alleraardigste dijk- oisjes zullen afgebroken worden. Bomen en bos- ïages die de dijken nu zo vriendelijk stofferen, irden omgeploegd. Slingers in de dijken worden :htgetrokken. Prachtig begroeide wielen (bin- ndijkse kleine meertjes die tientallen jaren ge- den ontstonden bij dijkdoorbraken) worden voor n deel gedempt, buitendijks verdwijnen killen, eken en leemputten (gaten die ontstonden bij tgraven naar grondstof door steenfabrieken). verzwaring van de dijken betekent dat er aan binnenkant van de dijk soms acht tot tien me- grond bijkomt. Daardoor zullen aan de dijkvoet legen griendjes worden geëgaliseerd. De dijk- lling die nu (binnendijks) vaak lichtgolvend is een ideale weideplaats voor schapen, wordt veel iler en verliest aan charme. Bovendien zullen de provinciale besturen in de toekomst elke bebou wing aan dijk of in de onmiddellijke omgeving gaan weren en moeten alle obstakels tot aan dertig meter uit de 'teen' van de dijk verdwijnen. Kort om, er zal een kaal, zakelijk, gladgeschoren en elke romantiek missend dijkenland overblijven. Het rivierenlandschap zal er straks uitzien of het de meest barre ruilverkavelingsbehandeling heeft ondergaan. De Gelderse milieuraad kwalificeert de plannen voor de dijkverzwaring als 'een desastreuse zaak voor het rivierengebied'. 'Het hele landschap zal worden gekraakt. Het rivierengebied met z'n dij ken is om dat woord maar weer eens te noe men uniek voor misschien wel heel de wereld. Het is cultuurhistorisch van grote waarde, sinds het jaar 1200 (ongeveer) toen met de dijkenbouw begonnen werd, zijn eigenlijk alle periodes van de geschiedenis aan het rivierenlandschap af te lezen. De dijkverzwaring zal een complete ontluistering betekenen van het stroomgebied', zegt secretaris J. Swart van de Gelderse milieuraad. Moeten natuur-, landschap- en milieubeschermers zich bij de plannen van rijkswaterstaat neerleg gen? Kan Nederland z'n veiligheid uitsluitend ko pen door zulke enorme offers te brengen? De zaak zou op z'n minst opnieuw in discussie kunnen wor den gebracht', zegt de heer Swart, die vindt dat een beslissing die tien jaar geleden werd genomen toen er veel minder 'benul' bestond van het mi lieu, niet zonder meer kan worden uitgevoerd. In bijgaand artikel meer over de komende dijkver zwaring en de gevolgen daarvan. L, GORINCHEM De (lijken in het Hollandse rivierengebied lllen de komende twintig jaar grondig worden aangepakt. Na de iltawerken zal de verzwaring van dijken in liet binnenland, een an de meest spectaculaire watenverken van deze eeuw worden. en begin is inmiddels al gemaakt, j de dorpen Haaften en Brakel aan Waal verstoren bulldozers en drag- les de rust, worden woniningen af- broken en het landschap kaal ge laakt. In 1990 zal op deze wijze bijna ierhonderd kilometer dijk in behan- Dng zijn genomen. De kosten die nvankelijke werden geraamd op een leine honderd miljoen, zijn inmid- tls opgelopen tot 250 miljoen. Dat drag stijgt nog met sprongen, naar- ate méér werk in uitvoering geno- en wordt. voorzieningen getroffen worden, zulke graverijen worden uitgevoerd, over een afstand van een 400 km 1.50 tot 1.80 meter grond op de dijken wordt gelegd voor een risico dat eens de drieduizend jaar kan optreden? vraagt de heer J. Swart van de Gelderse milieuraad zich af. De milieuraad en de stichting 'Het Gelders Landschap' vinden dat op z'n minst een nieuwe discussie over die vragen noodzakelijk is. Onder de like generatie is wel eens een keer let dijkverzwaring bezig geweest. Wij lillen het nu zo goed aanpakken, dat e dijken honderden jaren meekun- jfen', zegt de heer P. J. de Jong leretaris van het polderdistrict Bom- lelerwaard en secretaris van de ge- jeenschappelijke regeling dijksverbe- ring Gelderland. zoek ook iets aan de dijken van de rivieren te doen. Niet dat de delta werken in verband staan met de stand van het rivierwater (bij de rivieren is het bovenwater het belangrijkst en is in de invloed van de zee gering) maar wel omdat zowel zee- als rivierdijken onderhouden worden op grond van 'ervaringsnormen'. Toen bleek dat de zeedijken onder de maat waren geble ven. zou er ook wel iets mis kunnen zijn met de rivierdijken, werd gerede neerd. Een aantal factoren die een snellere loop van de rivieren beïn vloeden was toen al bekend. Ontbos sing bij de oorsprong en aan de bovenloop van de rivieren, leidt ertoe dat het water niet meer 'vast' gehou den wordt maar zonder barrières in de rivier terecht komt. Andere ontwateringsmethoden die het water sneller naar de rivier brengen, verstedelijking, industrialisatie, inpol dering van stukken buitendijkse grond in de Rijn (waardoor de boe zemfunctie wegviel), zijn er allemaal de oorzaak van er op een bepaald ogenblik meer water dan ooit bij Lobith over de grens komt. Die situa tie kan dan tot gevolg hebben dat het water tot aan de kruin van de dijken stijgt en er zelfs wel eens overheen zou kunnen lopen. Dat gebeurde voor de laatste keer in 1926, toen het Land van Maas en Waal onderliep en het in het gehele rivierengebied zeer hoog water werd. De gemakkelijkste De dijkverzwaring zoals Rijkswater staat die wil realiseren via een bin- nendijkse aanpassing, is slechts een van de mogelijkheden en wordt de gemakkelijkste oplossing genoemd. On dermeer door de Gelderse milieuraad die aan een buitendijkse verzwaring (aan de kant van de rivier en de uiterwaarden) denkt. Daardoor zou veel bebouwing, kernen van dorpen en landschappelijk schoon bewaard kunnen blijven. Uit de reactie van de heer De Jong van het polderdistrict Bommelerwaard blijkt dat een verzwaring die op deze wijze wordt uitgevoerd in de eerste plaats veel kostbaarder is. Er moeten basaltblokken, waarmee de dijk over grote afstanden geplaveid is, worden weggehaald en later weer worden aan gebracht. Er moet meer grond tegen- naan, méér althans dan bij een bin- nendijkse verzwaring nodig is. Een belangrijke argument is volgens de heer De Jong bovendien dat op een aantal punten van de rivier door de buitendijkse verzwaring het stroom bed versmald, waardoor bij hoge wa terstanden te weinig capaciteit over blijft. Overigens blijkt dat, weliswaar nu nog in een sporadisch geval, soms de buitenkant van de dijk gekozen wordt. Zoals bijvoorbeeld bij het dorpje Heilouw aan de Waal. waar een straatje huizen pal onder de dijk ligt en het té duur voor het polder- J district Tielerwaard zou worden dat af te breken of bij Herwijnen waar een nieuwe1 dijk om de kern van het dorp wordt gelegd. 'Tielerwaard' kiest in zo'n geval uit eigen beweging de weg van de minste weerstand. In een ander geval wordt het gedwongen dat te do«>n. Bijvoor- beeld bij een aantal kerken aan de dijk van de Waal en andere monu menten die de stichting Monumenten zorg bewaard wil zien. buitonhuizen, historische boerderijen en oude dijk- huisjes. Dijkhuisjes In een incidenteel geval wordt er nu ook over gedacht op aandringen van Staatsbosbeheer en de stichting Het Gelders Landschap natuurge bieden te sparen, zoals een mooi bosje of een kolk. Technisch zijn er hierbij geen problemen, alleen financieel. De hoer De Jong: 'Rijkswaterstaat zegt dan. wij betalen niets want deze voor zieningen zijn niet 'des dijks'. Het ministerie van CRM betaalt ook niet want dat zegt. het is logisch dat deze kosten er bij horen'. Over het sparen van dijkhuizen zegt hij: 'Wij moeten oppassen precedenten te scheppen'. Woningen aan de dijk die eenmaal en burgemeesters die aankondigen 'dat ze over een tijdje toch weg moe ten worden soms opgekocht door gewiekst emakelaars. De huisjes worden wit gekalkt en aan mensen uit de stad, die in de moeste gevallen niet op de hoogte zijn van de dreigende afbraak met woekerwinsten verkocht. In een ande re geval koopt het polderdistrict ze tegen een zacht prijsje op. Die huisjes blijven dan leeg, verkrotten, vallen in elkaar, worden leeggeroofd en ge sloopt en zijn spoedig troosteloze puinhopen. Je komt ze bij hopen tegen, een miserabel gezicht en een ernstige detonatie in het landschap. Tegen die verkrotting aan de dijk, aantasting van het landschap en ver vuiling van het milieu is onlangs de 'stichting Uiterwaardenpark Maal- Waal-Merwede' (Concordiaweg 15 in Gorinchem) gevormd. Het is een van de weinige actiecomité's op dit ogen blik die op de bres staan voor het rivierenlandschap. De heer Swart van de Gelderse Milieuraad zegt: 'Je kan het zo gek niet verzinnen, of het gebeurt in het rivierengebied. Het is hard nodig dat er voorlichting en acties komen om de mensen wakker te maken'. Gezicht vanaf de Waaldijk tussen Zaltbommel en Gorinchem. De bedoeling is om hier reeds volgend jaar enkele stukken dijk te verzwaren. Omstreeks 1980 moet het hele traject klaar zijn. De huisjes zullen dan afgebroken zijn. Het landschap wordt kaal. 'Heeft de Tweede Kamer eigenlijk wel beseft wat destijds precies besloten werd. Voor het milieu in het gehele rivierengebied is de dijkverhoging de sastreus. Wij vragen: is het nodig om de dijkbescherming zo ver door te voeren en zulke verwoestingen aan te brengen? Wij vinden dat de besluiten over de dijkverzwaringen totnutoe te veel binnenskamers zijn genomen. De dijkverzwaring is natuurlijk een moei lijke zaak met zeer veel emotionele kanten. Het argument speelt mee van 'het beteugelen van onze erfvijand'. Na het besluit in de Kamer is langza merhand besef gekomen over milieu. Er zijn nu talrijke belangengroeperin gen die er op aandringen dat de destijds genomen politieke beslissing opnieuw ter discussie moet komen', pleit de Gelderse Milieuraad, die zich gesteund weet door ongeveer vijftig particuliere organisaties in de provin cie op het gebied van natuurbehoud en milieubeheer. De heer Swart: 'Ik geloof dat het gaat om een technologische beslissing die doorgedrukt wordt. Dat moet voorko men worden. Het kan nog, want het eigenlijke werk moet nog gaan begin nen. Zodra de mchines «o de dijk staan is het te laat'. Iets mis? Nadat in 1958 het deltaplan was aan vaard, kwamen de provinciale besturen van Gelderland, Limburg en Noord- Brabant bij de minister met het ver en vooruitziende blik kan rijkswa- rstaat en de veertien dijkbeheerders vaterschappen en polderdistricten) e de dijkverzwaring moeten gaan tvoeren, niet ontzegd worden: de ijken worden verhoogd en verzwaard oor een waterstand, die gemiddeld ens in de drieduizend jaar kan optre- en. Dat moment zou kunnen voorko- ien als (alle ongunstige situaties bij Ikaar opgeteld) er 18.000 kubieke neter water per seconde bij Lobith •ver de grens komt (een paar weken eleden toen er hoge waterstanden op e Rijn bereikt werden was dat tien- uizend kubieke meter). )e heer De Jong geeft toe dat er '?gal wat technisch perfectionisme 'ij de dijkverbeteringen dreigt te ont man, waardoor niet alleen de kosten tijgen maar ook een vorm van hob- 'yisme wordt uitgeleefd door de wa arschappen vanouds gesloten en eer autonome bolwerken. 'Je krijgt in eenmaal een technocratische maat schappij. Een paar mensen hebben in lie situatie de kennis om te beoorde- en wat er wel en niet moet gebeu ren. Het is moeilijk om op grond van leze gegevens genomen beslissingen aan te vechten. Rijkswaterstaat is een nstituut dat zich moeilijk laat bena- leren. De Oosterschelde is een voor meld van een eenmaal genomen be- lissing, die niet gemakkelijk meer vordt ingetrokken', aldus de heer De long. Een kleine woonkern tussen Hellouw en Haaften. Vrijwel al deze woningen zullen bij de dijkverzwaring afgebroken worden. Het pol derdistrict Tielerwaard wil de verzwaring hier de komende jaren door gaan voeren en strpof» prnn- ijkvak tussen Tiel en Goiinc.iv jo klaar te hebben. Voor zegge en schrijve dertien-vijftig per jaar bent u abonné op VU Magazine, 'n Maand blad dat geen blad voor de mond neemt en geen onderwerp schuwt. VU Magazine wil u creatief betrekken bij de problemen en ontwikkelingen in de wereld in het perspectief van wat er over gedacht en gezegd wordt aan de Vrije Universiteit. Actueel in het deccmber-nummer o.a.: De discussie over Genesis is al oud. Het is 137 jaar geleden dat in de kapiteinshut van de Britse marine-brik The Beagle, Darwin voor het eerst enige twijfel uitte of de eerste hoofdstukken van dit Bijbelboek wel letterlijk moesten worden genomen. Een uitgebreid relaas over dc spanningen, die deze problematiek gaf rond de Vrije Universiteit treft u in dit nummer. Ook een kort interview met prof. dr. H. M. Kuitert over de laatste uitspraken van de gcrcf. synode. Verder o.a. een artikel over agressie bij spinnen en 'n kritische beschouwing van drs. H. Coppcns over de EG-top: "Europa is op de verkeerde weg". In open enveloppe, zonder postzegel, zenden aan: "Vrije Universiteit, Antwoordnr 1771, Amsterdam. Naam Ik geef mij" op als abonnc op het YU Magazine. n Straat i Plaats Voor betaling wacht ik uw acceptgirokaart af. i J Vooruitzien' twijfel er niet aan dat de gegevens an Rijkswaterstaat juist zullen zijn. "ar is het echt nodig dat zoveel et een ondertoon van spijt voegt hij aan toe: 'Wij lopen natuurlijk wel n heleboel instanties en organisaties gen het lijf, waarmee onze vaders een last hadden. Ik vind het best dat atuurbeschermers op de rem gaan aan maar aan de andere kant moe it we natuurlijk wel bedenken dat et een zaak van verzuipen is als de lannen niet doorgaan'. roen de Tweede Kamer in 1962 het esluit nam de dijken te verzwaren as er nog weinig bekend over het lilieu. De laatste jaren worden we oortdurend achterna gezeten door ndschapszorg, monumentenzorg, re- eatieschap en de natuurbeschermers. Yij hebben daarvan ook weer wat eleerd. Als nu ergens incidenteel het rogramma stokt, zorgen we snel uit an voorraad plannen een ander plan i kunnen halen om dat in uitvoering i brengen'. psychologische druk van de waters noodramp van 1 februari .1953 werd destijds zeer snel en met weinig op merkingen tot uitvoering van de del tawerken besloten. Wat jaren later, toen de schrik nog steeds in de benen zat, ging er zonder veel moeite het plan door de rivierdijken in Gelder land, Nood-Brabant en Limburg te verhogen. Huizen zoals die talrijk zijn tussen Zaltbommel en Gorinchem. In de zomer gaan ze verscholen achter dicht groen. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13