Botsingen met Surinamers lymptomen van 'n ziekte Jack van Belle: er ontstaat 'n nieuwe vorm van religiositeit Vier kerkelijke grondhoudingen tegenover de film rrico )s. Polanen: gebrek aan voorlichting hoofdoorzaak Boekenetalage personalia ROUW/KWARTET ZATERDAG 9 DECEMBER 1972 BINNENLAND Tll/Kll or Hanneke Acker [STERDAM Conflicten waarbij Surinamers zijn betrokken wor- ji steeds ernstiger en komen steeds vaker voor. Om twee recente Jiten te noemen: een Surinaams echtpaar dient een klacht in omdat fetzegt te zijn mishandeld en beledigd door.de Amsterdamse politie; i aantal Surinaamse gezinnen wordt door de gemeente Amster- n uit woningen gezet die zij hebben gekraakt. Dit soort feiten ,i symptomen van een steeds ernstiger wordende ziekte. Met de [adwerkelijke bestrijding van die ziekte heeft de overheid geen pemenswaardig begin'gemaakt. Dat heeft volgens de Surinaamse ledikant in de Bijlmer, ds. R. Polanen, de weg geopend voor ex- aar schatting Surinamers hebbén Nederlandse nationaliteit en wor- j dus niet afzonderlijk geregi- reerd zijn er op het ogenblik zestig- izend Surinamers in Nederland, n wie ongeveer de holft zich heeft vestigd in Amsterdam. Ruim een art vaii de bevolking van de beton- A Bijlmermeer wordt gevormd door uim zesduizend) Surinamers. Vol- ns een publikatie van de gemeente nsterdam zijn er in de afgelopen merma^nden vierhonderd Surina- per week naar Nederland geko- 's Winters neemt de animo voor gratie iets af, maar blijft aanzién- t is nu anderhalf jaaf geleden dat janisaties in de Bijlmer vroegen om skundige mankracht voor de opvang begeleiding van Surinamers in een Dialoog is op len duur niet jiogelijk meer' volstrekt vreemde samenleving, jagd werd om een opbouwwer- een jongerenwerker en een voor- hter. Gemeente noch rijk stelde srvoorde financiën beschikbaar, irijnend noemt ds. Polanen in dit rband dat voor de gastarbeiders lor het ministerie van CRM per dividu vijfmaal zoveel geld wordt getrokken als voor Surinamers. 'De rgelijking met dé driehonderd Oe ndezen is helemaal te gek om los te len. Voor hen werden direct drie utschappelijk werkers ingescha- Id'. zegt Polanen. Door de 'zieke uatie* in de Bijlmer voelde hij zich dwongen om - zijn pastorale werk- de Evangelische Broedergemeen- (grootste protestante groepering in ADVERTENTIE Midwinter kaasfeest «lel vergeten». Frieo eten Suriname) naar de achtergrond te verschuiven, om samen met de toch al overbelaste werkers van het Maat schappelijk Centrum Bijlmer de rol van vertrouwensman, arbeidsbemidde laar en voorlichter voor de Surinamers op zich te nemen. Gebrek De voornaamste oorzaak van de pro blemen noemt Polanen het gebrek aan voorlichting. Die is er al niet in Suriname, waar een veel te rooskleu rige voorstelling leeft van Nederland. Gedwongen door structurele werkloos heid in eigen land verlaten hele ge zinnen (alle schepen achter zich ver brandend) Suriname. Pas in Neder land merken zij dat er woningnood is en een gebrek aan werkgelegenheid. Volgens de regels van het Amster damse ltiisvestingsbureau moet ie mand minstens twee jaar in Amster dam wonen om in aanmerking te komen voor een woning. Die eerste jaren worden in de regel in pensions of bij familie doorgebracht. In Amsterdam is volgens Polanen tien procent van de Surinaamse beroepsbe volking werkloos. 'Dat werkt weer in de hand dat al gauw wordt gezegd: Surinamers profiteren van de Neder landse sociale voorzieningen. Werken zij wèl dan 'bedreigen zij de werkge legenheid'. Volgens een Amsterdamse maatschap pelijk werker willen negen van de tien bedrijven ook liever geen Surina mers. Discriminatie hoeft hiervoor, volgens Polanen, niet het motief te zijn, maar de gebrekkige opvang en de slechte huisvesting heeft tot gevolg dat de Surinamer zich niet gelukkig voelt, wat weer leidt tot werkverzuim. Bovendien sluit de scholing in Suri name slecht aan bij de eisen van het Nederlandse bedrijfsleven. Door het gebrek aan voorlichting kennen veel migranten de mogelijkheden tot om- of bijscholing niet'. Geen dialoog 'Niet alleen over de maatschappelijke mogelijkheden, maar ook over het culturele gedrag- en waardepatroon is voorlichting nodig. Zowel aan Surina mers over Nederlanders als omge keerd. De discriminatie begint al met de gedachte van de Nederlander: Dat hoort niet, dat zijn we niet gewend. Omdat er helemaal niets gebeurt aan voorlichting nemen de problemen steeds grotere vormen aan. Er wordt geen wederzijds begrip gekweekt, er is op den dliur geen mogelijkheid meer tot dialoog. Dat leidt tot isole ment van een minderheidsgroep en niets is gevaarlijker dan dat. Je krijgt een escalatie. Uit het onbehagen komt irritatie en agressie voort'. Bedreigd Hieruit verklaart Polanen ook de moeilijkheden tussen Surinamers en de politie. Surinamers voelen zich bij voorbaat als minderheidsgroep al bedreigd. Bij een contact met de politie wordt dit omgezet in felle emoties. 'Ook al omdat Surinamers, net zoals Spanjaarden of Italianen, sneller ontvlambaar zijn dan Neder landers. Als zij de politie alleen dat al zou weten, als zij een Surinamer al leen even 'stoom lieten afblazen' waarna best een gewoon gesprek mo gelijk is, dan zouden er al heel wat moeilijkheden uit de wereld zijn. Dan was misschien het doodschieten door Ds. R. Polanen de Amsterdamse politie (volgens de lezing van de politie uit noodweer) van de Surinamers Binda (juli) en Heesbeen (augustus) niet voorgeko men'. Geen antwoord Het aftuigen van Surinaamse arrestan ten op politiebureaus was Polanen al sinds april van dit jaar bekend. Daar na kreeg hij herhaaldelijk klachten. In april schreef hij hierover eën brief aan B. en W. van Amsterdam, een brief die tot nu toe onbeantwoord bleef. In augustus had hij over een ander geval een gesprek met commissaris C. J. de Rhoodes. 'Ik heb steeds gepro beerd om met alle groepen in gesprek te blijven, maar resultaat van die gesprekken is er niet. Geen van mijn wensen voor de verbetering van de situatie is vervuld'. Hij suggereert bijvoorbeeld dat Surinaamse organisa ties lezingen zouden moeten houden voor de politie. Oorzaken dieper Een pluim krijgt de politie van de Bijlmer, omdat zich daar nooit con flicten voordoen, omdat de politie wèl is voorgelicht, en wel door de sinds 1 oktober gepensioneerde brigadier W. N. B. Kooijman. Deze vertelt: 'Zes jaar geleden, toen ik begon in de Bijlmer, stond ik er ook vreemd tegen over. Surinamers bleken de burger lijke. en strafrechtelijke regels niet te kennen. Door een menselijk tegemoet- treden (steeds zeggen: niét omdat je een Surinamer bent, maar omdat de regels hier nu eenmaal zo zijn) ont stond wederzijds begrip. Op den duur kwamen de mensen zelf naar ons toe met hun moeilijkheden; en er waren zoveel moeilijkheden vooral over illegale bewoning. Die benade ringswijze gaf ik door aan politiemen sen die in de Bijlmer kwamen wer ken, want de post breidde zich uit. Het functioneert bijzonder goed. Ik vind dat alle Amsterdamse politie mensen voorlichting over Surinamers moeten krijgen op vormingscursussen ofzo. Het is triest dat de conflicten met Surinamers nu op de politie worden afgeschoven. Niet dat dat niet terecht zou zijn, maar de oorzaken liggen veel dieper. De overheid heeft de opvang van het begin af aan totaal verkeerd aangepakt. Er was ook nooit medewerking uit Den Haag Nationale problemen Dat is nu precies ook het verwijt van het Amsterdamse gemeentebestuur, dat meent dat de problemen (huisves ting, onderwijs, werkgelegenheid, soci aal-culturele zorg) zich wel vooral in Amsterdam manifesteren, maar natio nale problemen zijn, die om een op lossing vragen, in samenwerking met de rijksoverheid. Burgemeester Sam- kalden kondigde enkele weken gele den aan dat de Amsterdamse diensten alles in het werk gaan stellen om zoveel mogelijk gegevens te verzame len over de Surinamers en hun pro blemen. Het verkregen materiaal zal in een overleg met de regering aan de orde worden gesteld. 'Een onderzoek, een analyse, het uit stippelen van een beleid en er gaat minstens weer een half jaar heen', zucht ds. Polanen. Hij heeft er moeite mee de zaak zo achter de laten ('Ik verwacht in 1973 nog grotere moei lijkheden en uitbarstingen'). Hoewel alle Bijlmerorganisaties en elf kamer leden (de kamercommissie met be trekking tot zaken betreffende de West) gepleit hebben voor zijn blij ven, moet Polanen terug naar Surina me omdat de Evangelische Broederge meente hem daar hard nodig heeft. 'De Broedergemeente heeft niet het apparaat om mensen op te vangen. Dat moet door de gemeente gebeuren en anders met fondsen van de geza menlijke kerken in Nederland', zegt hij'. Ik ben er altijd vanuit gegaan dat hulp in concrete moeilijkheden belangrijker was dan het praten over het hiernamaals. Daar hebben de mensen zo weinig aan. Dat heeft tot meningsverschillen binnen de kerk geleid. Ik heb nooit gelet op het belang van de kerk als zodanig, maar op het belang van de mensen. Daar was ds. J. J. Legène, de Amsterdamse predikant van de Broedergemeente, het niet meer eens'. Eén dag per week Voor Polanen komt een tijdelijke ver vanger, voor één dag in de week. 'Het lijkt wel of ze alles in het werk stellen om de Bijlmer te laten misluk ken. De Bijlmer, met zijn enorme concentratie van Surinamers, is geen klus voor één man, één dag in de week, vindt Polanen. Ds. J. J. Legène erkent dat het goed zou zijn om een Surinamer Surina mers te laten helpen in de Bijlmer, maar daar tegenover stelt hij: 'Je zou de onkerkelijkheid in Suriname in de hand werken als Surinaamse predi kanten in Nederland bleven, terwijl ze in hun land hard nodig zijn. De Nederlandse overheid speculeert mijns inziens op de maatschappelijke inzet van mensen als Polanen. Zo van: het is wel handig, zo'n dominee en bovendien een goedkope kracht, want hij wordt door de Evangelische Broe dergemeente betaald. Nee, het is een Nederlands probleem, dat door de Nederlandse overheid opgelost zal moeten worden'. ADVERTENTIE het nederlands kamerorkest roept sollicitanten op voor de functie van: VIOLIST Opname in het Alg. Burg. Pensioenfonds. Premie AOW voor rekening werkgever. Salaris volgens Rijksregeling. Indiensttreding 1 september 1973. Proefspelen: eind januari 1973. Schriftelijke sollicitaties per omgaande te richten aan de Administratie: Roemer Visscherstraat 17, Amsterdam. *trg Huygensprijs voor Han Hoekstra DEN HAAG Het bestuur van d« Jan Campertstichting heeft de Con- stantijn-Huygensprijs, groot 6.000 gul den voor 1972 toegekend aan de dich ter Han G. Hoekstra voor zijn gehele oeuvre. De prijs is een van de letter kundige prijzen van de gemeente Den Haag, die jaarlijks door de stichting worden toegekend. Van de andere prijzen van elk 3.000 gulden is de Jan Campert-prijs toege kend aan de Vlaamse dichter Albert Bontridder voor zijn bundel 'Zelfver branding', de Vijverbergprijs aan An ton Koolhaas voor zijn roman 'Blaffen zonder onraad', een bijzondere prijs aan de dichter en proaziast H. C. ten Berge voor zijn werk als redacteur van het literaire tijdschrift 'Raster' dat binnenkort wordt opgeheven. De Nienke-van Hichtumprijs ter bekro ning van jeugdboeken gaat naar Jaap ter Haar voor zijn boek 'De geschiede: nis der lage landen.' De jury voor het toekennen van de Nienke-van-Hichtumprijs bestond uit Mies Bouhuys, Gertie Evenhuis-El- bertsen, Albert van Nerum en Harry Scholten. De jury voor de overige prijzen bestond uit Gerrit Borgers, Harry Scholten, Pierre H. Dubois en Jacques den Haan, de vier letterkun dige leden van het bestuur van de Jan-Campertstichting. De prijzen van de Jan-Campertstich ting worden dit jaar voor de 25ste maal uitgereikt. A. van der Straaten, Introvert Opus 2/Publishers. Kortgene 1972, 3,75; Henk van Benthem, Op het tweede gezicht ld. 6,95; Frans Poirotl, God in de porseleinkast. Poetry-Press Am sterdam 1972. D. Hillenius, Uit groei ende onwil om ooit nog ergens in veiligheid aan te komen. De Arbeider spers Amsterdam 1972, derde druk. B. Roelofs, Klein Eiland. Paramaribo 1972. Het is niet goed mogelijk te zeggen dat er geen belangstelling bestaat voor poëzie. De derde druk van Hille nius' gedichtenbundel en de talrijke uitgevertjes die zich moeite geven gedichten te laten drukken, zijn er de bewijzen voor. Want niet alleen men sen als Fred van der Leeuw te Maas tricht, of C. J. Aarts te Amsterdam doen er alles aan, ook de uitgevers in Kortgene doen hun best. En ofschoon het uitgegeven werk op de keper beschouwd weinig te betekenen heeft, is het toch alleszins de moeite waard deze ontwikkeling van 'poëzie in de verre marge' te blijven volgen. Men mag er immers best een zinvolle vrije tijdsbesteding in zien, waarbij dan nog komt dat de commerciële basis volstrekt ontbreekt. Dat zegt uitdruk kelijk de redactie van Poetry Press, die gestencilde bundels in en buiten Amsterdam wil verspreiden, en de lezers gelegenheid bieden te corres ponderen met de dichters. Iedereen kan werk opsturen (Postbus 3214 A'- dam). Misschien komt uit dergelijke activiteiten nog eens een belangrijk dichter te voorschijn. RF. Aan de Rijksuniversiteit Utrecht promoveerde vrijdagmiddag Dr. J. A. Hes in de Sociale Wetenschappen op de dissertatie In de Ban van het Beeld. Promotor was prof. dr. Sj. Groenman. Dr. J. H. Hes is directeur van de Stichting Filmcentrum, algemeen directeur van het Nederlands Filminstituut, secretaris van het Verenigd Nederlands Filminstituut, algemeen secretaris en medeoprichter van het Internationaal Oekumenisch Filmcentrum, om alleen maar zijn voor naamste functies te noemen. Zijn proefschrift 'In de Ban van het Beeld, een filmsociologlsch gods- dienstsociologische verkenning" begint met een historische inleiding over de film in verband met de politieke en maatschappelijke ontwikkeling, en de betrekkingen van film en samenle ving. In deel II 'Van mijding tot kritische solidariteit', de kern van zijn onder zoek behandelt dr. Hes de vier kerke lijke grondhoudingen tegenover de film: de mijdende houding die de film (nog) volledig afwijst, vooral in protestantse kerken van calvinistische en zwingliaanse signatuur; het theo cratisch moralisme, de R.K.-doctrine. waarin film wordt aanvaard op voor waarde dat die de kerkelijke moraal onaangetast laat, en daarmee censuur voorstaat; het evangelisch utilisme van kerkelijke instellingen die zelf films produceren over evangelisatie en zending; en de nieuwe, oecumeni sche kritische solidariteit, waarbij film als een moderne kuituuruiting wordt aanvaard, en de nadruk wordt gelegd op filmkritiek en filmvoraing. Deel Hl is gewijd aan de religieuze film, die het meest te danken heeft aan regisseurs die zich tegenover de godsdienst zeer kritisch opstellen (Bergman, Pasolini, Bunuel bijv). Het kerkelijk mijden van films gaat Dirigent Zinman drie jaar naar New York DEN HAAG David Zinman, vaste dirigent van het Nederlands Kameror kest is benoemd tot dirigent van de Rochester Philhannonic in New York. Hij heeft voorlopig een contract voor drie jaar dat voor verlenging vatbaar is en dat in september 1974 ingaat. Het jaar ervóór zal hij als muzikaal adviseur aan het orkest verbonden zijn. David Zinman blijft het Neder lands Kamerorkest dirigeren. Zijn contacten met het Utrechts Symfonie Orkest zal hij verbreken. Oostduitse Son ja Kehler in ons land DEN HAAG De Oostduitse actrice en chansonnière Sonja Kehler geeft van 16 tot en met 22 december onge veer zes voorstellingen in ons land met liederen van onder anderen Ber- tolt Brecht, Hans Eisler, Paul Dessau en Helge Jung. Zij wordt begeleid door vijf solisten van het Radio Symfonie Orkest van Oost-Berlijn. Het is voor de eerste maal dat Sonja Kehler in ons land optreedt Zij werd opgeleid in Leipzig en was aan ver schillende toneelgezelschappen ver bonden voor zij in musicals optrad. Daarna zette ze haar carrière voort als chansonnière. De première van het programma dat zij in Nederland onder de titel 'Die Hëuser sollen nicht brennen', brengt vindt plaats op 16 december in het HOT (Haagse Ontmoetings Theater). Verder komt het in het Piccolo Theater in Rotter dam. het Lak Theater in Leiden, de Stadsschouwburg in Utrecht en twee keer in het Universiteitstheater in Arasterdam. De toernee wordt gepre senteerd door het Nederlands Cen trum van het Internationaal Theater Instituut De religieuze film heeft het meest te danken aan regisseurs die zich tegen over de godsdienst zeer kritisch opstel len, zoals Ingmar Bergman. terug naar de oorsprong der woord- religies, die zich afzetten tegen de oudere natuurreligies, waarin het beeld de centrale plaats innam. Dr. Hes meent dat het christendom een derde type van religie zou moeten zijn, waarin woord en beeld gelijke lijk van menswording en medemense lijkheid moeten getuigen. In zijn 26 stellingen komen o.m. de volgende opmerkingen voor: kerken waren van het begin af aan toch al met lichtbeelden verbonden, het mij den gold vooral het dramatische illu sie-karakter van speelfilms, en niet de documentaires, censuur als de Ameri kaanse Production Code bevorderde juist de onwaarachtigheid en de im moraliteit, en werkte zelfs anti-evan gelisch. Dr. Hes pleit voor verplichte audio visuele vorming bij basis- en voortge zet onderwijs, om een kritische hou ding te kweken, en voor een filmolo- gisch instituut, voor een centraal filmbureau onder C.RJM., voor rui mere, betere, meer practische, samen werking van overheid en burgers in het belang van film, kuituur, mdlieu- beheersing en zelfs voor internationa le samenwerking tot bewustzijnsvor ming en mentaliteitsverandering. (herleden Op 91-jarige leeftijd is te Eindhoven overleden A. J. Zoet mulder. Van 1924 tot 1953 was hij hoofdredacteur van het Eindhovens Dagblad. Hij was tevens bekend als literator en als schilder. Hij schreef verschillende romans, novellen en to neelstukken. Benoemd: Per 1 januari 1973 benoemd tot burgemeester van de gemeente Uitgeest de heer H. J. de Nijs met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester der gemeente Ursem. De heer De Nijs, die 40 jaar is, is sinds 1966 burgemeester van Ursem. Hij is rooms-katholiek en lid van de KVP. lijkerspost onthult afkeer van dogma's, interesse voor mystiek oor Ton Hydra IILVERSUM De NOS-rubriek ienswijze (waarin morgenavond en aantal kleine geloofsgroepe- ingen aan bod zal komen) draait 5 jaar en in die tijd is heel wat 'sgemaakt onder een gericht pu- liek van tussen de één en ander- alf miljoen kijkers per uitzen- tog. Presentator-eindredacteur ack van Belle en zijn medewer- ers krijgen maandelijks een op- 'erkelijk groot aantal reacties. ■"veel kijkers beperken zich niet [l «et aanvragen van een tekstboek- maar geven ook hun visie op een nandeld onderwerp. Dikwijls zijn er [voerende brieven bij over hun zoe- *n naar religieus houvast. Het won- «iijke is echter dat de belangstel- "S daalt naarmate er meer over zologische zaken is gesproken. Con- IUs'e: hoewel velen zich intens bezig- ouden met problemen die de zin van bestaan raken, groeit de aversie «en een eenzijdig-dogmatische 'ver- iKKing' van de levensvragen. b't de kijkerspost een beeltf te «leiden van de geestelijke nood in ns land? Jack van Belle: 'Die nood is er ongetwijfeld, maar ik ontvang geen kreten om hulp. Daarvoor kloppen de kijkers niet bij Zienswijze aan. Inte gendeel: een groot percentage van de post bestaat uit getuigende brieven; men verdedigt iets'. Dat 'iets' blijkt in veel gevallen niet een geloofsregel van een of andere kerk te zijn, maer een door het leven gelouterde eigen kijk op de dingen. De heer Van Belle vindt in zijn post rissen aanwijzingen voor het ontstaan van een nieuw type religiositeit. 'Min der dogmatisch en meer open ge richt op persoonlijk ervaren'. In veel buitenlandse publikaties treft hij de zelfde signalementen aan van een ver andering in denken en mentaliteit. Groot is het aantal briefschrijvers dat zich door de kerk niet meer aange sproken voelt. 'De kerk heeft geen antwoord voor deze tijd', is de reactie van de meerderheid. De terugval is het sterkst bij katholieken in het Zuiden. Zij gaan zich hoe langer hoe meer interesseren voor andersdenken den 'want we nemen niet meer klakkeloos van meneer pastoor aan dat het allemaal ketters zijn' en schrijven clan aan Van Belle hoezeer het hen verrast dat zoveel uiterst zinnige mensen tot kleine geloofsge meenschappen behoren. In de Zienswijze-post is ook de schei ding der geesten merkbaar. Veel pro testantse kijkers vertellen dat zij hun kerk hebben losgelaten, maar zich vasthouden aan het evangelie als richtsnoer voor het leven. Men zet zich vaak heel scherp af tegen de gevestigde instituten. De ene groep zegt: 'De kerk bekommert zich te weinig om de eigentijdse problemen', en een vrijwel evengroot deel van de kijkers laat het afweten' omdat de kerk verpolitiekt'. Mystiek Als ze het in de kerken niet meer vinden, waar zoeken deze mensen het dan? Van Belle: 'Er is een sterk toenemende belangstelling te constate ren voor de mystiek. Vooral protes tanten ontdekken dat ook de mystiek een legitieme weg naar God kan zijn. Veel katholieken ervaren sommige veranderingen in hun kerk als een verschraling van de mystieke bele ving, waarmee zij van oudsher ver trouwd zijh'. Niet minder groot blijkt de interesse voor occulte onderwerpen. Dit mag niet worden uitgelegd als een banale zucht naar hokus-pokusgedoe. maar moet worden gezien als een deel van de in de gehele westerse wereld in gang zijnde verkenning van de geeste lijke verworvenheden van het Oosten, o.a. Yoga en Zen-boeddhisme. Jack van Belle: palen een van de praat- Afgaand op de reacties, wordt Ziens wijze het meest bekeken door buiten kerkelijken; hier bedoeld als verza melnaam voor degenen die hun kerk hebben verlaten en zij die van huis uit nooit tot een geloofsgemeenschap hebben behoord. Uit de laatstgenoem de groep krijgt Van Belle vaak te horen dat men via Zienswijze is gaan nadenken over allerlei zaken waaraan vroeger werd voorbijgegaan. En uit huizige jongeren ('omdat vader en moeder altijd en eeuwig voor die rotbuis zitten') schrijven: 'Maar voor Zienswijze blijven ook wij thuis!' "Natuurlijk krijgt de heer Van Belle ook legio andere geluiden te horen. Veel briefschrijvers nemen de kerk in bescherming omdat ze soms het ge voel hebben dat de kerk tijdens een uitzending in discrediet is gebracht Anderen gaan verder en vinden dat Van Belle hoognodig op het spoor van het evangelie moet worden gezet. 'Je kunt die hele rubriek wel opdoe ken, want alles is in de Bijbel te vinden'. Dan zijn er mensen die zeggen dat ze in hun 'heiligste gevoelens' zijn ge kwetst. Ze beginnen met Van Belle onchristelijk handelen te verwijten, slaan hem vervolgens met bijbeltek sten om z'n oren en bedienen zich tenslotte van schuttingtaai om hem naar de buitenste duisternis te ver wensen. Daar zit geen christelijk woord meer bij. Achtergronden De neiging, juist met deze mensen nader in contact te komen, kan Van Belle meestal niet onderdrukken. Hij is waarschijnlijk mede onder in vloed van zijn oorspronkelijk beroep (leraar geschiedenis) altijd op zoek naar de achtergronden van verschijn selen, naar de drijfveren van de mens, de psychische functies die voor zijn gedrag bepalend zijn. Geen won der dat hij grote belangstelling heeft voor het werk van Jung. Het resultaat van een telefoongesprek met zijn grofste aanvallers is. niet zelden verrassend. Veelal zijn het mensen die, door omstandigheden bui ten Zienswijze om, barstensvol span ningen zitten en in van Belle een gemakkelijke ontlader zien. Immers, een anonieme bezigheid en het lucht zo lekker op. Ze gokken er bovendien een venijnige brief schrijven is bijna op. geen antwoord te krijgen. Door dat onverwachte telefoontje en dus toch het mondeling contact waarvoor ze eigenlijk bang zijn gaan ze beseffen dat zij met hun vuilspuiterij zichzelf te kijk hebben gezet Van Belle bezit verscheidene brieven met uitvoerige verontschuldigingen. Hij is er in die vijf jaren wel achter gekomen: er bestaat een enorme be hoefte aan 'praatpalen'. Van Belle is er één, van, na elke uitzending weer. En voor evenveel mannen als voor vrouwen. Uit vrijwel alle groeperin gen. Een uitzondering vormen de streng-orthodox gelovigen; zij schijnen zelden of nooit naar Zienswijze te kijken. Tussen haakjes: weet u hoe veel religieuze groeperingen er in ons land zijn? In Van Belle's kaartsy steem loopt het aantal al naar de 200. Voor een Amerikaan niet opzienba rend, want hij kan kiezen uit meer dan 2.000 stromingen. Onzekerheid Voor Jack van Belle staat het vast dat de geloofsonzekerheid ook in eigen land sterk zal toenemen. 'De kerken gaan een nog moeilijker tijd tegemoet en zullen veel kleiner worden'. Wen kend perspectief ziet hij in een grote re toenadering tussen de wereldgods diensten. Aan de basis is er al iets gaande. 'Daarom vind ik het hoogst betreurenswaardig dat in protestantse kringen een duidelijke ontwikkeling in deze richting niet voldoende wordt onderkend'. De geschiedenis leert dat een nieuw type religiositeit niet is tegen te houden als de tijd daarvoor rijp is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11