Vliegveld Saigon zwaar aangevallen Zweden raakt voorsprong in weivaart geleidelijk kwijt Laird: alleen sterke NAVO zakendoen met Warschau Pact VS aanvaarden groot deel Cubaans plan Dublin vreest geringe opkomst bij referendum Onderhandelaars in Parijs schudden handen Jachtverbod in Alaska op ijsbeer en walrus Stille man praat nu honderd uit! Vier aanslagen gepleegd op Spaanse vakbondskantoren Allende gaat Moskou meer hulp vragen Australisch Nieuw-Guinea moet onafhankelijk worden Werkloosheid groeit en economie stagneert Rolling Stones weer aangeklaagd wegens gebruik van drugs Australische ambassadeur verlaat Taiwan voorgoed Italië weer in greep van stakingen Zwarte Panters gaan bejaarden beschermen i/li TROIJWKWARTET DONDERDAG 7 DECEMBER 1972 BUITENLAND T7/K7 'tpi# PARIJS, SAIGON (Reuter, UPL AP) Tan Son Nliut, een groot vliegveld in de onmiddellijke na bijheid van Saigon, is gistermorgen door guerrillastrijders met zeker veertig Russische 122 nun-raket ten bestookt. De Amerikanen hebben er een van hun grootste luchtmaehtbases gevestigd. Waarne mers spreken van de grootste raketaanval op de hoofdstad sinds het Tet-offensief van 1968. ADVERTENTIE Volgens een Zuidvietnamese woord voerder kwamen een Amerikaan en een Zuidvietnamees om het leven, terwijl enkele tientallen Zuidvietna- mezen gewond raakten. Enkele heli kopters en enkele startbanen werden beschadigd, terwijl een oliedepot de lucht invloog. Volgens radio-Saigon blijkt uit de aanval, dat 'de commu nisten beroepsmoordenaars zijn. met wie de Zuidvietnamezen niets te ma ken willen hebben'. Henry Kissinger en Hanoi's afgezant Le Doec Tho hebben elkaar gisteren vijf en een half uur gesproken in Parijs. Na afloop van het overleg schudden de onderhandelaars en hun adviseurs elkaar de hand, alvorens keid rijke zelf lm •r ht beet in e terv ns dun sta ndj m v BRUSSEL (UPI, AP, Reuter) De lid-staten van de NAVO zijn gis- felij teren gewaarschuwd voor verzwakking van het militaire bondgenoot- vrat schap door de detentie met de landen in Oost-Europa. Zn liet de Amerikaanse minister van 'ij defensie, Laird, tijdens de bijeen- In hi komst van NAVO-mimsters van defen- gem sie in Brussel weten, dat lieden die rhal denken dat men met het Oosten tot succesvolle onderhandelingen kan ko men door eenzijdig de militaire in- sgjjj spanningen te verminderen, bedrogen zullen uitkomen. Als men met de Sowjet-Unie iets wil bereiken, is het noodzakelijk, dat de onderlinge band in de NAVO niet wordt aangetast en Minister Laird heeft gisteravond ver klaard. dat president Nixon het Con gres de aanbeveling zal doen om de 300.000 man sterke Amerikaanse troe- Z<ma; penmacht in Europa tot tenminste id midden 1974 te handhaven. lagm al) l- 17 de kracht van de defensie-organisatie je tij evenmin, sprak de binnenkort aftre dende Laird. De voorzitter van het militaire comité van de NAVO, de Westduitse generaal Lc: AVB efpui o H1 al0l<, Steinhoff verklaarde bij dezelfde gele- jgenheid: 'Geloofwaardigheid is de hoeksteen van onze strategie'. Hij meende, dat de kracht van de NAVO (onaangetast moet blijven, ongeacht het resultaat van de in januari te beginnen besprekingen 'over vermin dering van het aantal militairen van .1 Oost- en West-Europa in Centraal- Europa. 'Als het tot troepenreduktie komt', aldus Steinhoff. 'moet hun kwaliteit worden verhoogd'. Een NA- VO-woordvoerder merkte later op, dat /ereij Steinhoff hierbij in eerste instantie doelde op 'kosten-éfficiency'. De ruim vijf miljard gulden .waarmee de defensiebegrotingen van tien Euro- Geiijpese NAVO-landen het komende jaar zullen stijgen, vormen volgens een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van defensie, geen extra defensie-inspanning van de Westeuro- NÏmet deze verhoging van vijf miljard Lid de prijsstijgingen en de verhogingen van de soldij te kunnen opvangen. De defensieinspanning van de Westeuro- oudipese landen blijft uitgedrukt in pro- centen van het bruto nationaal inko- li men, ln grote trekken gelijk. In Ne derland zal de defensiebegroting stij gen van 4.952 miljoen gulden dit jaar tot 5.187 miljoen in 1973, ofwel met 4.9 procent. Premier Dom Mintoff van Malta heeft, volgens Britse kringen op de NAVO-conferentie in Brussel nieuwe eisen aan Engeland en de NAVO gesteld over de huur van militaire bases op het eiland. Mintoff wil de huur verhogen. Ook wil hij vergro ting van de algehele NAVO-sterkte en meer banen voor inwoners van Malta op de bases. Vorig jaar had Mintoff succes met een ultimatum aan de NAVO en kreeg hij ruim honderd miljoen gul- dep aan huur meer. Als hem de hogere huur niet toegewezen was, zou hij alle Britse en NAVO-strijdkrach- ten van het eiland hebben gestuurd. Volgens onbevestigde berichten zou Mintoff dit keer nog eens vijf miljoen gulden willen hebben om de verliezen goed te maken, die werden geleden door het zwevend maken van het Britse pond. Mintoff zou voorts van opvatting zijn. dat de NAVO-sterkte op Malta niet het niveau heeft bereikt van voor de crisis van vorig jaar. uiteen te gaan iets wat zij nog niet eerder in het openbaar hebben gedaan na afloop van onderhandelingen. Geen van beide delegaties wilde zeggen of de geheime besprekingen die gisteren werden hervat na een onverwachte pauze van een dag. vandaag zullen worden voortgezet. Maar volgens door gaans goedingelichte kringen zal dat wel het geval zijn. VOORSPELLING De Indonesische minister van buiten landse zaken, Jacob Malik, heeft giste ren in Djakarta voorspeld, dat over .een paar dagen een Vietnam-akkoord wordt ondertekend. Malik zei dit op een persconferentie. Hij zei, dat Indo nesië als lid van de internationale commissie van toezicht op een wapen stilstand alle faciliteiten aan Zuid- Vietnam en de Viet Cong zou geven, die ze zouden willen hebben, maar dat dit niet zou impliceren, dat Dja karta Saigon of de Viet Cong erkent. De minister ontkende, dat Indonesië het Viet Cong-kantoor in Djakarta zal sluiten. Volgens welingelichte kringen in de Indonesische hoofdstad zijn er aanwijzingen, dat Washington en Sai gon hun geschillen over de vredes voorwaarden hebben bijgelegd. WASHINGTON (Reuter) De jacht op de ijsbeer en de walrus is in Alaska na 21 december verboden, zo heeft een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van binnenlandse zaken meegedeeld. Beide dieren zijn dan beschermd door een wet. die het vangen van zeehonden verbiedt. Er zijn twee uitzonderingen op deze wet, één betreffende de handelsvisse- rij en de tweede voor vervanging of vervaardiging van authentie hand werk door Indianen, eskimo's en be woners van de Aleoeten. De uitzonde ring voor de handelsvisserij is voor twee jaren van kracht en is onderwor pen aan een serie bepalingen, die het dodencijfer van de zoogdieren omlaag moeten brengen. De man was altijd erg stil. Zat het liefst met zich zelf in een hoek. Hield niet van praten. Zijn vrouw deed wat zij kon. Maar niets hielp. Wanhopig! Het bleef stil in huis. Ineens werd het anders toen de vrouw de party-box sherry in huis haalde. Dat zelf tappen vond de man enig. Hij deed het naar hartelust en is er nu ook bü gaan praten. Er is niet meer tussen te komen. Hij praat honderd uit. Vrouw- vindt het nóg enig. Fiin. Goed zo. Neem ook een party-box sherry in huis. Het scheelt stukken. En uw slijter heeft hem. DUBLIN (Reuter, UPI) Premier Jack Lynch van de Ierse Repu bliek heeft gisteren een laatste en krachtige oproep aan de kiezers gedaan vandaag vooral naar de stembus te gaan. SAN SEBASTIAAN (AFP) In de Spaans-Baskische provincie Guipuzcoa zijn gisteren vier kantoren van de of ficiële staatsvakbond in brand gesto ken. In Hernani. bij San Sebastiaan, drongen vier gewapende mannen het vakbondskantoor binnen, waar zij brand stichtten. Ze zijn met een auto ontkomen. Ook in de vakbondskantoren in Irun, Renteria en Tolosa hebben on bekenden gisteren brand gesticht. Er zijn nergens slachtoffers, alleen mate riële schade In de Republiek wordt een referen dum gehouden voor verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd tot 18 jaar en voor afschaffing van het omstreden grondwetsartikel 44, waarin de rooms- katholieke ker 'een speciale positie' wordt toegeschreven. 'Apathie is do vijand van de democra tie'. aldus Lynch. Zijn vrees voor onverschilligheid van de kiezers je gens de volksstemming wordt ingege ven door een geringe hoeveelheid be langstelling van dc Ieren voor deze volksstemming. Zij zijn in mei al naar de stembus geweest voor een EEG- referendum, dat toen resulteerde in 83 pet. van dc stemmen voor toetre ding tot de EEG De volksstemming van vandaag is voor Dublin echter belangrijk, omdat zij met afschaffing van artikel 44 van dc grondwet de kloof tussen de Repu bliek cn Noord-Ierland wil verklei nen. Door Noordierse protestanten is de Republiek steeds verweten een cle- ricalc. door het Vatikaan bestuurde staat te zijn. Volgens Dublin wordt in artikel 44 slechts erkend dat de meer derheid (96 pet) van de Ieren rooms- katholiek is. Door de Ierse clerus is afschaffing met instemming begroet. Waarnemers verwachten echter een MOSKOU (AP) President Salvador Allende van Chili is in Moskou aange komen voor een officieel bezoek, dat volgens Latijns-Amerikaanse diploma ten ten doel heeft meer Russische economische hulp te verkrijgen. Al lende werd bij de trap van het Aero- flot-vliegtuig waarmee hij de reis uit Algiers had gemaakt, begroet door president Nikolai Podgorny en pre mier Alexei Kosygin. Allende en Pod gorny inspecteerden naast elkaar lo pend de eregarde, die de Chileense staatsman begroette uit naam van de 'Heldenstad Moskou.' De aankomst van de Chileense presi dent werd door Prawda gebracht met een foto op de frontpagina en een levensbeschrijving waarin Allende 'een voortreffelijk leider' werd genoemd. 'Het Russische volk begroet enthousi ast het bezoek aan ons land van de president van de republiek Chili', al dus Prawda. De binnenlandse politiek van de rege- ring-Allende. aldus Prawda. 'is gericht op de likwidatie van de heerschappij der imperialistische cn plaatselijke monopolies en oligarchie der land eigenaren 'Allendes buitenlandse politiek bevor dert de betrekkingen met alle landen, onverschillig hun sociale stelsels en streeft naar de ontwikkeling en ver sterking van betrekkingen met de Sowjet-Unie en andere socialistische landen' aldus het Russische partij blad. zeer gering effect van schrapping van artikel 44. Vele Noordierse protestan ten vinden artikel 41 in de Ierse grondwet aanzienlijk belangrijker en dit wordt niet geschrapt. In dit grondwetsartikel wordt echt scheiding verboden, het gezin in de geest van de r.k. kerk als de kerneenheid van de maatschappij om schreven en bepaald dat niet aan de taak van de vrouw in het gezin mag worden getornd. Voorts maken zij fel bezwaar tegen het wettelijke verbod op de verkoop van voorbehoedmidde len. tegen het feit dat het Ierse onderwijs vrijwel geheel in handen is van de geestelijkheid, en dat de cle rus belangrijke censuurbevoegdheden heeft op films, en literatuur. De protestantse Noordieren maken voorts fel bezwaar tegen het toepassen van het Np Temere-decreet door dc rooms-katholieke kerkleiders in geheel Ierland. Deze oude kerkelijke wet be paalt dat gemengd gehuwden hun kin deren r.-k. moeten opvoeden. De betrekkelijk grote politieke invloed van de geestelijkheid in de Republiek is onder meer door de militante pre dikant Ian Paisley gretig aangegrepen om te waarschuwen tegen 'Rome Ru- Ie'. het gevaar dat Ulster na aanslui ting bij de Republiek door het Vati kaan zou worden geregeerd. In Ulster zijn gisteren opnieuw vier doden gevallen. Een Britse officier werd gedood door een mortiergranaat. Premier Lynch Een lid van de Noordierse grensver- dedigingsbrigade (UDR) werd door guerrillcros neergeschoten. Een met selaar werd gedood omdat hij door Britse militairen voor een sluipschut ter werd aangezien. En later op de dag werd een 30-jarige man dood gevonden, met kogels doorzeefd en met een zwarte kap over het hoofd. Hij zou het laatste slachtoffer zijn van de daders van een reeks geheim zinnige moorden in Ulster. Minister William Whitelaw heeft nu de oprich ting van een speciaal politiekorps ge last om deze moordzaken te onderzoe ken. WASHINGTON (AP) De Verenigde Staten hebben een groot gedeelte van het Cubaanse plan over een straffe behandeling van vliegtuigkapers aanvaard. Amerika heeft onder meer indirect be loofd voortaan te verhinderen, dat Cubaanse vluchtelingen vanuit de V.S. acties voeren tegen Cuba. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Rogers heeft dit vervat in een ontwerp-voorstel. dat dinsdag naar Cuba is gezonden via de Zwitser se ambassadeur aldaar, die de Ameri kaanse belangen in Havanna behar tigt. Wat de kapingen betreft, hier zouden vliegtuigen maar ook schepen onder vallen. Amerika zou willen dat kapers als deze niet op Cuba terecht staan, worden uitgewezen. In bepaalde officiële kringen te Was hington wordt verwacht, dat de over eenkomst met Cuba. begin volgend jaar zal worden getekend. Een van de dingen, die men nog moet regelen, is bijvoorbeeld de vergelijk baarheid der strafmaat. Een kaper, die bijvoorbeeld in Amerika op een NEW YORK (AP) Drieëndertig lan- JjJ den hebben in de VN Australië ver zocht een tijdschema op te stellen voor de onafhankelijkheid van Austra lisch Nieuw-Guinea. Het voorstel werd aan de politieke za^ commissie van de Algemene Vergade ring voorgelegd door Indonesië, Fidji Eilanden, Nieuw-Zeeland, Japan en Italië. glstf m Z Plet gaat slecht met de Zweedse economie. De sociaal-democratische welvaartsstaat beleeft een periode van ongekende werkloosheid en economische stagnatie. De prijzen zijn de laatste tijd opnieuw met 6 tot 7 procent gestegen, de kosten van levensmiddelen zelfs met meer dan 10 procent en dat in 1 een land dat al de reputatie had een duurte-eiland te zijn. NICE (AP) Rolling Stone, Keith Richard en zijn vriendin Anita Pal- lenberg zijn door de Franse politie beschuldigd van druggebruik. Ook de vier andere Stones. Miek Jagger, Charlie Watts, William Wyman en Mick Taylor en vijf jeugdige Fransen zijn formeel aangeklaagd, wegens ge bruik van drugs, maar voorwaardelijk vrijgelaten. Zij werden allen maandag door de rechter van instructie ontbo den voor confrontatie en een verhoor. Een woordvoerder van de rechtbank deelde mee, dat de bevelen tot aan houding wegens overtreding van de Franse wet op de verdovende midde len uitgevaardigd waren tegen Ri chard en zijn vriendin, omdat zij niet vrijwillig gehoor hadden gegeven aan de oproep van de rechter van instruc tie. CANBERRA (Reuter) Australië beeft gisteren bekendgemaakt, dat het zijn ambassadeur in Taiwan heeft te ruggeroepen. Cisteren begonnen in Parijs besprekin gen tussen de Australische ambassa deur Alan Renouf en de Chinese am bassadeur Huang Tsjen. Deze gaan ever het aanknopen van diplomatieke betrekkingen tussen Canberra en Pe king. Begin oktober telde Zweden 121.000 werklozen. Dat is 3.3 procent van de beroepsbevolking, waarvan de vrou wen deels part-time werken. Begin nóvember was het aantal werklozen tot 109.800 teruggelopen. Het bleek echter, dat in de tijd van één maand de totale beroepsbevolking met maar liefst 118.000 personen was vermin derd. Verantwoordelijk daarvoor wa ren vermoedelijk buitenlandse werk nemers die de aftocht bliezen, huis moeders die zich in het gezin terug trokken en werkloze jongeren die hun studie hervatten. Vrouwen en jongeren, zo bleek uit de cijfers over september, zijn het zwaarst door de werkloosheid getrof fen. Van de vrouwelijke beroepsbevol king was 4 procent zonder werk, en van de jongeren onder de 25 jaar ruim 7. De tamelijk plotselinge ommekeer in de werkgelegenheid is in Zweden als een bom ingeslagen. Zeker, in verhou ding tot andere landen is de werk loosheid er niet bijzonder hoog. Maar de Zweden zijn geen werkloosheid gewend; tot voor kort was hun ar beidsmarkt uiterst krap. Bouwvakkers Hoezeer de toestand in dit opzicht is veranderd, is te zien in de bouwsec tor. Zweden heeft in de afgelopen jaren meer dan 100.000 woningen per jaar gebouwd. Ook scholen en zieken huizen zijn in grote aantallen klaarge komen. In feite is de markt nu verza digd. Daar komt bij, dat de vraag naar de nieuwe, veelal dure flats sterk is gedaald, mede omdat veel Zweden, geplaagd door de sterk geste gen kosten van levensonderhoud, zich deze prijzige woningen niet kunnen permitteren. Dit alles heeft ertoe ge leld. dat nu duizenden bouwvakkers werkloos zijn. De voornaamste oorzaak van de werk loosheid in het algemeen is de econo mische recessie. Ze is ongewoon ern stig, meent de 65-jarige Erik Lund- berg. hoogleraar aan de Stockholmse economische hogeschool. Ook Zweden heeft een tik meegekregen van de recente internationale conjunctuurda ling en van de hoge inflatie. Maar de recessie is er hardnekkiger dan elders door een reeks typisch Zweedse facto ren. Hel grootste probleem is, dat de on dernemers weigeren te investeren. En dat komt weer vooral door de zware belastingdruk. 'Als je een ma nager in een bedrijf een netto-salaris verhoging van 1000 gulden wilt geven, moet je in verband met de belasting meer dan 2000 gulden bruto betalen. Dat is honderden guldens meer dan in vele andere Westeuropese landen', zegt Wilhelm Paues. directeur inter nationale zaken van de Zweedse in dustriefederatie. Produktiviteit door Chris Blankenburgh Daardoor worden geen nieuwe ar beidsplaatsen geschapen. De werkgele genheid is verder stefk gedaald door de golf van bedrijfssluitingen van de afgelopen twee jaar. En dat terwijl de vergaande mechanisatie en automati sering al eerder duizenden Zweden hadden gedwongen naar ander werk om te zien. Hoge loonkosten De geringe animo voor investeringen hangt vooral hiermee samen, dat de ondernemingen betrekkelijk weinig winst maken. Het kapitaal-rendement van de bedrijven, dat in de jaren zestig gemiddeld 9 procent was, is teruggelopen tot 6 J 7, vertelt prof. Lundberg. Een hoofdoorzaak daarvan ligt in de hoge loonkosten, die de produktiekosten dermate hebben op gedreven, dat het voor Zweedse lir- ma's steeds moeilijker is geworden, met het buitenland te concurreren. Volgens prof. Lundberg ligt het Zweedse loonkosten-niveau gemiddeld 50 procent hoger dan dat van de overige Westeuropese landen. Dit hoge loonkostenpeil kan niet ge handhaafd worden, als niet ook de produktiviteit per werknemer min stens evenveel hoger ligt dan in het buitenland. Door de modernste tech nieken toe te passen, is Zweden er steeds in geslaagd, die extra produkti viteit te bereiken. Maar langzamer hand zijn er zóveel improduktieve bedrijven weggesaneerd, dat de totale produktie in omvang is verminderd. Daardoor is Zweden in twee jaar tijds 10 procent van zijn arbeidsplaatsen kwijtgeraakt In plaats van de geplande 6 a 7 procent investeren de bedrijven nog maar 5 procent. 'En dat percentage vertegenwoordigt alleen maar de in vesteringen die nodig zijn voor de milieuhygiëne, voor de reiniging van lucht en water, waarvoor de regering subsidies geeft', zegt Lundberg. Paues meent, dat er waarschijnlijk teveel geïnvesteerd is, teveel machines ge kocht zijn, toen er nog volledige werkgelegenheid was. Vandaar de hui dige investeringsslapte. Conjunctuurbeleid De economische stagnatie is volgens prof. Lundberg in de hand gewerkt door het conjunctuurbeleid van de regering-Palme. Ze heeft veel te laat de overspannen hoogconjunctuur afge remd en toen te drastische maatrege len getroffen. 'In 1969/70 bereikte de conjunctuur een hoogtepunt en was er sterke inflatie. Dc regering re ageerde daarop met een ruwe-krediet- politiek (bedrijven konden geen geld meer lenen voor investeringen cjb). Dat beleid was niet doeltreffend, maar draaide wel vele kleine en mid delgrote bedrijven de nek om'. Vele Zweedse economen vinden, vol gens de hoogleraar, dat de regering nu algemene maatregelen zou moeten treffen om de winsten van het be- Professor Erik Lundberg: Zweedse fir ma's zijn niet langer beter dan Duitse of Nederlandse, maar werken wel met veel hogere loonkosten. drijfsleven te vergroten, zodat er meer wordt geïnvesteerd en de werk loosheid vermindert. Maar dat is in strijd met de sociaal-democratische fi losofie. De regering-Palme zoekt haar heil dan ook niet in algemene, maar in selectieve maatregelen. In steun aan bepaalde bedrijven in bepaalde gebie den. Naar dc mening van menige econoom verhoogt dit beleid de werk gelegenheid niet cn is het ook in ander opzicht niet doeltreffend. Een bewijs daarvoor wordt o.a. gevonden in de mislukking van de regionale stimuleringsmaatregelen van het kabi- net-Palme. Zo werd enige tijd geleden een stelsel van overheidsbedrijven in het leven geroepen om de achterge bleven gebieden in noord-Zweden te ontwikkelen. Daartoe werden onrenda bele particuliere bedrijven door de staat overgenomen. Verantwoordelijk voor dit beleid was dc huidige minis ter van buitenlandse zaken, Krister Wickman. De staatsonderneming leed zware verliezen en Wickman moest weggepromoveerd worden naar het departement dat hij nu beheerst. Winsten Tegen algemene maatregelen ter ver groting van de investeringen zijn ech ter eveneens fors bezwaren aan te voeren. Er staat niet van tevoren vast. dat ze inderdaad meer werkgele genheid creëren. Wel vergroten ze de winstpercentages van alle bedrijven, en de extra winsten zouden voor een belangrijk deel terechtkomen in de zakken van een betrekkelijk kleine groep aandeelhouders. 'Eén promille van de Zweedse aandeelhouders bezit dertig procent van alle aandelen en één procent heeft zestig procent van de aandelen in handen', verduidelijkt prof. Lundberg. 'Waarom zou je deze groep extra weelde verschaffen, als je ook met selectieve maatregelen de werkgelegenheid kunt vergroten? Hierom draait het grote gevecht in Zweden'. Ook het plan om de loonbelasting van twee tot vier procent te verhogen en het opleggen van bezuinigingen aan de gemeenten worden door diverse Zweedse economen beschouwd als een voorbeeld van slecht conjunctuurbe leid. De loonbelasting wordt door de werkgevers betaald en verhoogt de produktiekosten. En door de gemeen ten voor twee jaar bezuinigingen voor te schrijven en hun te verbieden hun belastingen te verhogen, heeft de re gering de crisis verscherpt die in de bouwsector heerst. Overgangsfase Zweden bevindt zich in een moeilijke overgangs-periode, zegt prof. Lund berg. Het land moet eraan wennen, dat het zijn voorsprong op de andere Westeuropese landen gaat verliezen. 'Dat hun nationaal inkomen per hoofd zoveel hoger ligt dan in andere Westeuropese landen, hebben de Zwe den hieraan te danken, dat ze niet aan de twee wereldoorlogen hebben deelgenomen. Tussen deze oorlogen, zelfs in de jaren dertig, hadden wij een betrekkelijk goede periode. Een speciaal de jaren zestig waren voor ons een tijd van flihke expansie. Maar de nieuwe technieken die al vroeg gemeengoed waren bij de Zweedse firma's, zijn nu door de andere lan den overgenomen', aldus prof. Lund berg. 'Daardoor zijn de Zweedse fir ma's niet langer beter dan de Duitse of de Nederlandse, terwijl ze wel met veel hogere loonkosten werken. Er is een proces van egalisatie aan de gang. En ik ben er zeker van dat Zweden niet voortdurend in staat zal zijn om op een zoveel hoger niveau te blijven dan de andere Westeuropese landen. Speciaal omdat wij geen deel uitma ken van de EEG'. (Dit is het vierde artikel van een serie. De eerste drie werden geplaatst op 2 en 5 december.) lange gevangenisstraf kan rekenen, zou moeten weten, dat dit hem ook op Cuba te wachten staat. Als het 'kaapverdrag' is getekend is hiermee een stap gezet op de weg, die uiteindelijk moet leiden tot een ver betering in de betrekkingen tussen twee landen. Maar dit zal afhangen van een grondige verandering van het Amerikaanse buitenlandse beleid ten aanzien van Cuba. STRENG De Amerikaanse minister van trans port John Volpe, heeft opdracht ge geven tot uitbreiding en versterking van de veiligheidsmaatregelen om het kapen van vliegtuigen verder tegen te gaan. Hij gaf opdracht, dat de volgen de procedure gevolgd moet worden: Luchthavens moeten gewapende le den van de plaatselijke politie statio-1 neren bij doorlaatposten voor passa giers tijdens het instappen van passa giers. alle passagiers mogen pas aan boord van een vliegtuig, als zij elec- tronisch zijn doorgelicht op eventueel wapenbezit. Inspectie door de luchtvaartmaat schappijen van alle handbagage waar de passagiers tijdens de vlucht bij kunnen. ROME (AFP) In Italië zijn gisteren 700.000 onderwijskrachten voor twee dagen in staking gegaan uit protest tegen het 'mislukte onderwijsbeleid' van de regering en het uitblijven van een 'krachtiger democratisering van de onderwijsstructuur De onderwijskrachten staken niet al leen. Driehonderdduizend beambten hebben, eveneens voor twee dagen, hun werk neergelegd, omdat ze her ziening van de salarisschaal en •struc tuurhervorming' van de ministeries en overheidsdiensten wensen. Voorts staken 150.000 bankbedienden uit protest tegen het afbreken van de onderhandelingen met hun werkge vers over hernieuwing van hun arbeids overeenkomst. In de post- cn telegraafsector staken 180.000 man ©veneens ojpi structuur veranderingen in het bedrijf te ver krijgen en verbetering van de arbeids voorwaarden af te dwingen. De stakingen bezorgen het publiek groot ongerief, te meer waar ze plaatshebben in een maand, waarin kerstmis en oud- en nieuw vallen. De PTT-staking bezorgt de meeste over last. SAN FRANCISCO (Reuter) De Zwarte Panters, een negerorganisatie die bekend is geworden door haar militant optreden, gaat actie onderne men om bejaarden te beschermen te gen straatrovers. Zwarte Panterleider Bobby Seale. die kandidaat staat voor het burgemeesterschap van Oakland, bij San Francisco, kondigde aan dat de Panters bejaarden, die hun maan delijkse uitkering hebben geïnd, zul len begeleiden. De politie schiet vol gens hem tekort bij het beschermen van deze mensen tegen straatrovers. De Canadese douane heeft dinsdag geweigerd de Amerikaanse negerlei der Stokely Carmichael toe te laten en hem teruggestuurd naar de Vere nigde Staten. Carmichael wilde naar de McGill-universiteit in Montreal rei zen voor het opnemen van een televi sieprogramma. VoLgens de douane is Carmichael teruggestuurd op grond van een artikel van de immigratiewet, dat bepaalt dat 'iemand die veroor deeld is wegens een misdrijf, verband houdend met zedelijke verdorvenheid' niet in Canada kan worden toegela ten. Over de aard van Carmichael's 'misdrijf' kon de Canadese douane geen mededelingen doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7