dichtbij Voor grote hotels ziet toekomst er somber uit Vaak meer personeel dan gasten ]en sprookje aisbruikt Wat hebben we dit jaar gedaan febladen+weekbladen weekbladen w u bOW 'KWARTET DONDERDAG 7 DECEMBER 1972 BINNENLAND T5/K5 ommeiitaar ;1 liberale Telders-stichting het jenschappelijk bureau van de VVD er in geslaagd vlak vóór de iiezingen (wie denkt er aan een llligheid?) een nota het licht te In zien: 'Sociale wetgeving mis lik', oneigenlijk gebruik en nieuwe n'. schijnbaar wetenschappelijk ge- ift poogt misbruik van de sociale ring aan het licht te brengen, [er dit misbruik met cijferreeksen iven. Niet alleen in de kring van ibeweging, maar ook bij de on- lersorganisaties heeft het rapport genade kunnen vinden. :min heeft de heer Wiegel het niet icn nalaten in de verkiezingstijd rapport te gebruiken (misbruiken) op de sentimenten van een groep ekere kiezers te spelen door met nverheffing schande te spreken over (niet bewezen) misbruik van de wetgeving. oud-Kamerlid voor de KVP drs. A. M. Verdijk heeft op de laatstge- iden partijraad van de KVP in terwijk geprotesteerd tegen deze thode en dat duidelijk onder woor- gebracht door te zeggen: 'Wiegel pte duizenden op het hart met zijn haal over het misbruik van de socia- voorzieningen. Daar willen wij niets te maken hebben.' heeft het om meer dan één reden deze zaak niet lichtvaardig te ver in als 'een verkiezingstoespraak'. |k bij de formatie van het eerste inet-Biesheuvel sprak de toenmalige iateur Steenkamp uitvoerig over lik van sociale verzekeringen met van de grote kenners van onze Je wetgeving, het AR-kamerlid en linister van sociale zaken, Bouke Ivink. Ivink heeft ook toen al aan de heer ikamp uiteengezet, dat 'één geval fraude meer indruk op het publiek ikt dan honderden gevallen waarin niet gebeurt'. Roolvink heeft, dunkt toen de spijker op de kop geslagen |en wie kon het beter doen dan hij? iwens: wie even in de geschiedenis it, weet dat al van het moment af zeer aarzelend met de sociale iving werd begonnen, heftige be- in werden geuit tegen zogenaamd vermeend misbruik. Prof. I. J. igmans heeft in zijn boek 'De toe- nd van de arbeidende klasse in derland in de negentiende eeuw' op irtuigende wijze met deze verhalen gerekend. )ch is het sprookje van het 'ernstige sbruik' blijven voortleven en nu ki nkbaar door Wiegel aangegrepen. kKj het doen van zijn uitspraken heeft iegel echter nog één belangrijke kant i(j de zaak over het hoofd gezien. 23 ials gezegd had Roolvink in mei pi reeds aan Steenkamp laten weten het vermeende misbruik van de ciale wetgeving schromelijk werd erdreven. En als het dan. zoals de ha, Iders-stichting en daarna Wiegel bc- i 3 i ren. nadien wel snel bergafwaarts is an met het goed gebruik van de ile wetgeving, rijst de belangrijke aag: wie was er sedertdien verant- jmi (ordelijk voor de sociale verzekering ,e,n ons land? Daarop kunnen wij onze irl ters snel antwoorden: dat was de latssecretaris van sociale zaken, mr. G. Rietkerk. En van welke partij is heer Rietkerk lid? Inderdaad: van VVD. Hotel Wittebrug in Den Haag (links) en Huis ter Duin in Noordwijk aan Zee. door Dick Ringlever DEN HAAjG In de wereld van onze vaderlandse hotellerie vallen klappen. Het verdwijnen van dure namen als Wittebrug, Kurhaus en Huis ter Duin ('t is nog maar een greep) lijkt het imago van de branche een gevoelige knauw te hebben gegeven. In weerwil van de dure schijn, decennia lang in stand gehouden met voornaam comfort, lijkt het hotelwezen duidelijk in een impasse te zijn geraakt. De glans van kostbare luxe blijkt niet meer in staat rode cijfers uit de kasboeken te weren. Met alle gevolgen van dien: massa-ontslag voor honderden en verlies van een brok grandeur, dat voor steeds groeiende groepen kennelijk niet meer betaalbaar is. 108 Althans op het eerste gezicht. Want en dat lijkt een even vreemde als onlogische ontwikkeling er blijven nog steeds nieuwe, vaak nóg voorna mere en duurdere, hotels verrijzen. Soms zelfs op maar enkele honderden meters van het hotel, dat geplaagd door snel toenemende verliezen zijn deuren moest sluiten. Het luxe Haagse Promenade-hotel op maar tien minuten rijden van Wittebrug en Kur haus is er maar één voorbeeld van. Amsterdam levert er nog meer: het voorname Okura-hotel bijvoorbeeld, het Esso Motor Hotel en Apha. Alle maal bedrijven, die in luxe (èn tarie ven) niet onderdoen voor het dure pluche van de hotels met de oudere namen. In sommige gevallen wordt voor een nachtje slapen zelfs nog meer berekend. Een vreemde tegenstrijdigheid? Secre taris A. W. Merk van het bedrijfschap Horeca ziet het nog niet zo. 'In de eerste plaats moet je er van uitgaan, dat Amsterdam een uitzonderingsposi tie inneemt; het is een toeristisch eiland. Maar afgezien daarvan: het is nog maar helemaal de vraag of ook die nieuwe hotels het zullen klaren. Als je de bezettingsgraad beziet, die bij deze bedrijven maar 45 procent bedraagt (een paar jaar terug was dat 60 procent), lijkt dat nog niet zo zeker. Ik heb wel eens de indruk, dat men wel eens wat té optimistisch aan de bouw van zo dure werken begint. Ik geloof, dat er op het ogenblik duidelijk sprake is van overcapaciteit, althans in de categorie van de duur dere hotels.' Toerisme Waarmee hij maar zeggen wil de toestand pessimistischer in te zien dan directeur Joop Strijkers van het Nationaal Bureau voor Toerisme, die met het oog op de elk jaar groeiende toeristenstroom de uitbreiding van de beddencapaciteit alleen maar toe juicht. Hij staaft dat met cijfers: dit jaar 2,5 miljard gulden aan inkomende reisde- viezen; in 1980 waarschijnlijk al ruim 4,5 miljard. Een toename, die behalve moeten worden gelegd. Op het hotel- garni bijvoorbeeld, waar je alleen ont bijt krijgt. En op hotels zonder een luxe bad in de kamer. De doorsnee toerist zal die luxe toch naet kunnen betalen Bezetting A. W. Merk: 'Toekomst voor hotelbe- drijf somber van de traditionele markten naar hij stellig verwacht ook zal komen nieuwe gebieden. Van Japan (met name). Amerika en Canada. Latijns Amerika en Afrika. En wat Europa betreft: vooral van Engeland en later wellicht ook van de Russische toeris ten. Gegrond optimisme? De heer Merk zegt ten aanzien van deze prognoses graag met beide benen op de grond te willen blijven. 'Natuurlijk, dat toeris me zal groeien. We krijgen steeds meer vrije tijd en dat betekent per definitie, dat ook Nederland steeds meer buitenlandse vakantiegangers zal kunnen ontvangen. Maar dat houdt natuurlijk niet in. dat die nieuwe toeristen allemaal zitten te springen om een dure kamer met bad en toilet, waarvoor zo'n 60 tot 80 gulden per nacht moet worden betaald. Integen deel. Ik geloof eerder, dat die nieuwe groepen, die voornamelijk uit jeugd en de lagere inkomens zullen bestaan, veel meer zullen hebben aan eenvou diger hotels. Daarop zal veel meer dan thans het geval is het accent De ervaringen tot nu toe lijken hem daarin op het ogenblik gelijk te ge ven. De gemiddelde bezettingsgraad van maar 45 procent spreekt duidelij ke taal. In sommige van die dure hotels (ook de nieuwe) blijkt de nood zelfs zo hoog gestegen, dat een toerist met een beetje koopmansgeest in plaats van 70 gulden, maar 25 gulden voor een nachtje slapen hoeft te beta len. Gewoon een kwestie van handig onderhandelen. Behalve de toerist is ook de hoteleigenaar daarmee gebaat, want elk bezet bed is winst, verkleint althans het exploitatieverlies. Verliezen, waaraan overigens bij ver scheidene van die bedrijven nog niet al te zwaar wordt getild. Dat zijn meestal de ondernemingen, waar luchtvaartmaatschappijen geld in heb ben gestoken of bedrijven, die deel uitmaken van internationale hotel-ke tens. Die eerste groep vindt het veelal belangrijker een vliegtuig.stoel te ver kopen (vaak alleen mogelijk als gelijk ook een bed beschikbaar wordt ge steld). de tweede groep ziet het ver lies maar als een detail op het grote totaal. Een verliespost, die royaal wordt gecompenseerd door de waarde van het vlagvertoon en de toekomst perspectieven. Bovendien levert zo'n post het moederbedrijf dikwijls niet onaantrekkelijke fiscale voordelen. Kostenstijging De oorzaak van de malaise? Bedrijf schapssecretaris Merk heeft daar maar één belangrijke voor: de explosieve stijging van de loonkosten in de laat ste jaren. 'Als je weet. dat die kosten al 45 tot 50 procent van de omzet uitmaken, dan wordt wel duidelijk, dat veel bedrijven maar met grote moeite het hoofd boven water kunnen houden. Gevolg daarvan is veelal, dat har, 14* iet de oude manier e verkiezingen hebben weer van al- n s bewezen. Zo komt winnaar Bas de «ten aay Fortman aan Hans Smits van k-ooi rij Nederland vertellen 'De PvdA en e' '66 hebben samen een zetel verloren wij hebben er vijf gewonnen, n i aarmee is benadrukt, dat die oude ooi i lanier van politiek bedrijven met „bi innenkamertjes-compromissen door o, i e kiezers niet meer zo gewaardeerd 1 ordt'. Zijn openlijk bakkeleien met li ]n coalitiegenoten met uitdrukkelij- mko e handhaving van zijn loyaliteit aan oo»ien maakt in dit interview een frisse o 1 n oprechte indruk. 8 'i 'aar de vraag blijft wel of de kiezers nerr P weg naar de stembus in staat zijn and; eweest de kater mee te beleven die ooo 'i ze§t te hebben overgehouden van - e laatste congressen en de wijze er. waarop de PPR daar behandeld is. höci5as zegt: 'Omdat de PvdA en de D'66- nabi eiding zich hadden voorgenomen al- es achter gesloten deuren te beslissen c;i n niet openlijk met de eigen mensen i e praten, werd naar buiten toe de ndruk gewekt, dat het PvdA-congres rrol »estond uit een verzameling onredelij ks. e mensen, wat absoluut niet het 'al was.' •ij hel op een geheel andere toon zegt Igor Cornelisscn ook zoiets: 'Zijn (Den Uyls - red.) strategie om met D'66 als voornaamste partner een j 'olkspartij te stichten die nog recht- ai w is dan de PvdA heeft voor lange de ijd schipbreuk geleden. De PPR die >me< slecDts met behulp van D'66 onder tiiia rulc kon zetten, is juist de grote strj Wnnaar geweest terwijl het uiteenval- n 'en van de vrijzinnige technocraten is 'chl begonnen' veil king van Bas in een interview met Gerard de Bruijn van 'de Nieuwe Linie: 'Ilc verwacht dat Van Mierlo vanuit zijn partij nu onder pressie gezet zal worden om zo spoedig moge lijk een PVP (Progressieve Volkspar tij - red.) tot stand te brengen. De kiezers vragen van ons eerst "een ver dere uitbouw van de geestelijke radi: cale stroming.' Alweer, een uiterst sympathieke gedachte, maar alle stem biljetten der PPR kiezers zouden on geldig verklaard zijn wanneer er wer kelijk zóveel op te lezen stond. Hoofdredacteur Van den Boomen zegt: Vooruit met de geit. Hans Wie gel is de grootste winnaar, het volk stemde in meerderheid rechts dus Wiegel moet premier worden van een rechts kabinet, Vonhoff minister van CRM. Uit de KVP moeten de progres- sieven die er nog niet uit willen daar toe door het partijbestuur gedwongen worden. De progressieve drie moeten een progressieve volkspartij worden (voor de naam waarvan DNL een prijsvraagje uitschrijft) en een con fessioneel minderheidskabinet dient niet te worden ondernomen'. n eiM.e m ;»«>k kun het blad !V>7 i'-ob-'k'i.-'m :rd ut spraken en concludes van De Gaay Fortman laten afdrukken en verspreiden als: \k ge loof niet dat een gesprek met de KVP moet gaan over het opnemen van KVP-ministers binnen het kabinet. De KVP zal daar zelf geen behoefte aan hebben'. Paul Brill analyseert in dezelfde Groene de verkiezingsuitslag en de partijen, die winst hebben behaald. Over De Gaay Fortmans PPR zegt Brill dat het voorbarig zou zijn er op te rekenen dat ook op langere termijn de PPR als een hecht links bolwerk binnen de progressieve drie zal func tioneren. Daarvoor is de kiezersaan- hang van deze partij te eenzijdig samengesteld. 'Zonder substantiële ar- beidersaanhang houdt de PPR een stuk onzekerheid voor de toekomst'. Maar nk moeder Wiegel met haar uitspraken mag er wezen. 'Eén van Hans zijn zwakkere kanten is. dat hij nooit goed tegen plagen heeft gekund. 1-Iij werd meestal boos' en ook: 'Als jongetje was hij altijd erg vriendelijk tegen iedereen. Ik weet nog goed bijvoorbeeld als hij tegen zijn oma zei toen hij nog maar vier jaar was: 'Dag oma, hoe gaat met u?' Samkalden Wiegel Nóg eens «V p pet beeld van de toestand der pro gressieve drie na de verkiezingen kan pen aanvullen door een slotopmer- In De Groene ook nog eens een interview met (inderdaad!) De Gaay Fortman. In dat blad zegt hij: 'Ik geloof niet dat Den Uyl onverdeeld blij was met het verlies van D'66 en de winst van de PPR', maar Bas de G. F. zelf wil ook nog wel wat kwijt over de PvdA, wier geschiedenis hij overigens steeds met sympathie leest: 'De methode van politiek bedrijven binnen de PvdA omvat het afschrij ven van je tegenstander, de hang naar polarisatie. Polarisatie moet echter geen uitgangspunt worden, maar al leen op essentiële momenten worden toegepast. Gelukkig dat de Groene naar eigen getuigenis niet 'hijgend achter het Als enige van de weekbladen heeft Elsevier zijn licht opgestoken bij de andere winnaar: Hans Wiegel van de VVD. Wiegel heeft groot vertrouwen in de door hem verworven aanhang. Hij citeert met instemming wat de grijze anti-revolutionair H. Algra schreef: 'De VVD heeft zich ontwik keld tot een echte volkspartij' en hij zegt zelf: 'Juist omdat wij er meer dan de Partij van de Arbeid in ge slaagd zijn bij alle bevolkingsgroepen vaste voet aan de grond te krijgen, hebben wij de kans de komende jaren een echte doorbraakpartij te worden'. De grijze eminentie van de VVD, mr. Harm van Riel toont zich zeer tevre den over de prestaties van Hans, maar de heer Van Riel alom bekend en geprezen vanwege zijn schier spreek woordelijke bescheidenheid is bo ven alles dankbaar. 'Wiegel is ons indertijd tien jaar geleden als geschenk aangeboden en onze enige verdienste daarbij was dat wij zulks terstond hebben onderkend'. De Haagse l'ost schildert het protrel van Amsterdams burgemeester dr. Ivo Samkalden. 'een buitengewoon scherp zinnig man, kamergeleerde en practi cus. Erasmus en Machiavelli'. Het weekblad onthult een curieuze machtsstrijd die vooraf ging aan Sam- kaldens beslissing geen vice-president van de Raad van State te worden. Samkalden liet in vroeg stadium we ten dat hij liever in Amsterdam bleef, maar toch begonnen plaatselijke par tijgenoten een campagne om de bur gemeester 'naar hoger sferen af te voeren'. Samkalden won de strijd en verstevigde zijn positie. Maar waarom hangt 'deze superieure jurist' zo sterk aan het burgemeesterschap van Am sterdam? Een vriend: Ik geloof dat hij in dat burgemeesterschap gedre ven wordt door eerzucht om het goed te doen Ik geloof dat hij een zaam is in de strikt menselijke zin, geloof ik. Dat is waarschijnlijk ook wel voor een deel zijn eigen schuld.' Verder in HP het eerste interview na de verkiezingen met Barend Biesheu vel. Barend Blesheuvel is weer he lemaal terug. De gespannen trekken zijn van zijn gezicht verdwenen' con stateert het weekblad. Volgens de nieuwe AR-fractieleider zit in de PPR 'een stuk electoraat dat eigenlijk bij ons zou horen'. 'Tijdens de verkie zingsstrijd heb ik uitstekend kunnen discussiëren met de PPR. Dat was een andere PPR dan de schreeuwerige PPR van vorig jaar'. de tarieven moeten worden opge schroefd. En dat betekent dan meestal weer, dat het aantal gasten daalt. Het is bepaald geen uitzondering, dat er in een hotel meer bedienend perso neel dan gasten rondlopen, 't Is ge woon een vicieuze cirkel.' Daar uit te komen, blijkt voor veel bedrijven een totale omschakeling te vergen. Met name waar het gaat om de restauratie-exploitatie, want die blijkt veelal de belangrijkste verlies gevende post te zijn. Zeker als het restaurants betreft, waar men nog prijs stelt op een uitgebreide eetkaart. 'Ik begrijp.' zegt de heer Merk, 'dat een goed hotel een zo groot mogelijke variëteit aan gerechten wil opdienen, maar in deze tijd is dat een vrijwel onhaalbare zaak. Juist de keuken is zo arbeidsintensief, dat men zich om de kosten te kunnen dekken wel moet beperken tot een bescheidener kaart. Er zijn voorbeelden van bedrijven, die er zelfs daarmee niet kunnen komen en het hele restaurant afstoten.' Schaalverkleining De statistieken van het bedrijfschap illustreren die ontwikkeling. In tien jaar tijd is het aantal hotels, dat tevens een restaurant of een café exploiteerde, aamzdenlijk teruggelopen. Het aantal hotels-café-restaurant daal de van 1961 tot 1971 van 3198 naar 2692, het aantal hotels-restaurant van 222 naar 179 en het aantal hotels-café van 978 naar 698. In lijnrechte tegen stelling daarmee steeg het aantal on dernemingen in de horeca-sector, dat zich in dranken en culinair speciali seerde. Vooral de groei van het aantal bars spreekt in dit verband aan: van 81 naar 955, evenals trouwens die van het aantal eethuisjes (vaak gespeciali seerd in buitenlandse keukens) en cafetaria. Waarmee maar gezegd wil zijn, dat schaalvergroting, zoals die nu merkbaar is in de hotellerie, niet voor de hele horeca-sector dé oplos sing blijkt te zijn. Integendeel: waar het gaat om het culinaire deel is veeleer sprake van schaalverkleining. Een ontwikkeling, die overigens op het ogenblik meer succes lijkt te hebben dan de investeringsdrift van de grote hotelmagnaten Subsidie Diezelfde teruggang noteren ook de eigenaars van kleinere hotels op het platteland. De meesten van hen kam pen met min of meer ernstige finan ciële problemen. Niet omdat het be zoek zou teruglopen, wèl omdat de kosten vooral de laatste jaren onrust barend zijn gestegen. Veel onderne mers proberen die stijging te compen seren door minder personeel in dienst te nemen en meer vaak met hulp van het hele gezin zélf te doen, maar lang niet altijd slaagt men erin daarmee de ontwikkeling te keren. Nederlandse hoteliers zijn trouwens niet de enigen, die met dit probleem te kampen hebben. In landen als Frankrijk en Oostenrijk kent men ze ook, maar daar heeft de overheid een handje geholpen met zeer speciale financieringsfaciliteiten om deze ho tels in de middenklasse te behouden. In Oostenrijk heeft zij daarvoor 688 miljoen gulden beschikbaar gesteld, een bedrag, dat is vrijgemaakt om de hoteliers te helpen hun hotels aan te passen aan de comforteisen van van daag. 'Eigenlijk,' zegt de heer Merk. 'zou den we dat hier ook moeten hebben.' 'Weliswaar kennen we in Nederland een goed werkende hotelkredietbe- schikking, maar daarmee wordt alleen geld tegen de normale rente ver strekt. Zo'n steuntje is goed voor een eerste stoot, maar de hoteleigenaar, die zijn bedrijf helemaal rigoreus wil opknappen heeft meer nodig, echte subsidie, waarmee hij niet in de schulden raakt. Tenslotte is dat ook in het belang van ons land. Waar het Internationale toerisme groeit en de tweede vakantie In eigen land steeds meer gemeengoed wordt, verdient ook de overheid aan een goed renderend hotelbedrijf.' He mes snijdt aan twee kanten.' Reserves Dat deze steun een noodzaak is, staaft de bedrijschapssecretaris met cijfers. 'In veel bedrijven zit men zo goed als aan de grond. De eigenaar mag dan vaak nog een goed belegde boterham hebben, reserves, waaruit hij de broodnodige vernieuwingen zou moe ten betalen ontbreken. De gevolgen daarvan zullen niet uitblijven. Wan neer niet wordt geholpen zal een toenemend aantal hotels verpauperen. Dat daarmee het veel geld opbrengen de toerisme wordt geschaad, is een duidelijke zaak.' Howel de eerste kerstpot van het Leger des Heils zich gisteren pas in het openbaar vertoond heeft en de kerstdagen nog een flink aantal nachtjes slapen weg zijn, kan het geen kwaad even bij de vakantie stil te staan. Tenslotte is de kerstballen-, -boomlampjes- en engelenhaar indus trie midden in de zomer ook al druk voor het eind van het jaar en moet een mens tegenwoordig in januari al het reisbureau binnenstappen om in hoogzomertijd uit de voeten te kun nen. Want in de hoogzomerperiode willen we (haast) allemaal wegwezen en juli is dan de onverbiddelijke vakantietop. Het NIPO, dat met de regelmaat van de klok onze gedragingen nagaat, heeft 1100 voor alle vakantiegangers representatieve Nederlanders ge vraagd wat ze dit jaar met hun vrije iceken gedaan hebben. Helemaal niets deed 27 procent; tenminste, die men sen zochten hun vertier thuis, waar het misschien ook wel is. Buitenshuis icas 61 procent in die tijd en 12 procent heeft nog helemaal geen va kantie gehad, maar die zullen nog wel naar de wintersport gaan. Overigens is de vakantie die 61 pro cent zo goed bevallen, dat een derde van hen nog eens, en sommigen nog eens en nog eens weggingen, mensen met een hoop vrije dagen dus. Daar door lopen de cijfers van het NIPO een beetje door elkaar wat de tijd van het jaar betreft waarin iedereen vakantie genomen heeft. Het zou best kunnen dat van de 15 procent die vóór 1 juli al op pad was, 14 procent in het hoogseizoen nog eens de deur uitstapte, maar desondanks komt er toch heel duidelijk uit dat het in de katten smeekbede maand juli in de vakantieoorden ver reweg het drukst is geweest. Tot half augustus ging het ook nog wel, maar daarna ivas er blijkbaar weinig lol meer aan. Van de mensen die hun vakantie buitenshuis doorbrachten (diezelfde 61 procent dus) reisde iets meer dan de helft naar het buitenland (of ook nog eens daarheen na een echte Hol landse vakantie). In dat buitenland loerden vooral jonge Nederlanders ge zien. De groep van 18 tot 24 jaar trok er het meest ver op uit (42 procent), maar van de 65-plussers ging maar 24 procent de grens over. Van alle oude ren boven de pensioengerechtigde leeftijd bleef trouwens de helft thuis zitten. Een andere opvallende groep vormen de mensen tussen de 25 en 34, van wie ook maar 29 procent naar het buitenland ging. Die waren misschien net getrouwd, hadden gezinsuitbrei ding of kochten een huis en hadden er dus geen geld voor, want geld speelt bij een buitenlandse vakantie nog altijd een belangrijke rol. Aan het NIPO-onderzoek te zien kun je pas echt lekker naar een vreemd land als je boven de vijftienhonderd gul den per maand verdient. Met minder geld zijn we ook wel gegaan, maar lang niet met zovelen. Katten met een hoedje op zullen er zaterdag en zondag niet veel in de Amsterdamse RAI te zien zijn. Wel blootskops perzische en Siamese katten in alle kleuren en variëteiten, abessijncn, blauwe russen, havanna's, huiskatten, heilige birmanen (met hun 'witte handschoenen'), rex-katten en chincilla's. Een echt internationaal gezelschap, maar dat is dan ook altijd de opzet van een tentoonstelling van 'Felikat', de Nederlandse vereniging van fokkers en liefhebbers van katten. Bovendien is het de veertigste exposi tie in zijn soort en daarom zijn in de RAI ook de beste exemplaren van de kattentekeningen te bewonderen, die Amsterdamse kinderen van acht tot veertien jaar voor de wedstrijd Kind en Kat hebben gemaakt. Lieve meneer Ford, wilt u alstublieft in onze stad een fabriek bouwen? Dan kan mijn vader uit Duitsland terugko men en fijn weer bij ons thuis komen wonen, als hij hier een baan kan krijgen, schreef een klein jongetje aan de industrieel Henry Ford de tweede. Hij en vrijwel alle andere grote en kleine inwoners van het Spaanse stadje Talavera de la Reina, in de winderige, dorre vlakte ten zuidwesten van Madrid, schreven zo'n smeekbede in de hoop dat de grote Henry ja zal zeggen. De Ford Motor Company heeft onlangs bekend ge maakt dat de mogelijkheden bekeken worden om een fabriek in Spanje neer te zetten. Tweeëndertig plastic zakken vol brie ven, hoog opgeladen op een met span doeken versierde truck en voorafge gaan door rijen personenauto's met de burgemeester van Talavera voorop, zijn bij de ambassade van de Verenig de Staten in Madrid afgeleverd. En dat was nog niet eens alles. Iemand van die ambassade zei dat de plannen van de maatschappij een toevloed van petities heeft losgemaakt en dat de ambassade overspoeld wordt met der gelijke brieven uit alle mogelijke Spaanse stadjes en zelfs uit dorpjes. Spanje heeft volgens officiële bronnen tenminste niet meer dan zo'n twee procent werklozen, maar ruim een miljoen Spanjaarden verdie nen hun boterham dan ook ver buiten de deur. in het buitenland. slavenwerk Ahmed Erdogan, een 23-jarige Turkse gastarbeider, is elke zaterdag in de hoofdstraat van Apeldoorn te vinden waar hij, voerzien van een originele schoenpoetsdoos, voor de somma van één gulden winkelende voorbijgangers zijn diensten aanbiedt. De ijverig poetsende Ahmed, die doordeweeks op de Apeldoornse nettenfabriek werkt, geeft drie maanden garantie op zijn werk. Hij is met één paar schoenen dan ook twintig minuten bezig. Ahmed vroeg en kreeg een vergun ning via het arbeidsbureau, dat er overigens niet zozeer een bijverdien ste als wel een toeristische attractie in ziet. Ze vinden het daar kennelijk leuk iets van de slaventijd terug te halen. Een kwestie van jeugdsenti ment waarschijnlijk. revolutie Natuurlijk kun je in Engeland 's a- vonds gewoon een pilsje pakken. Maar om elf uur gaat de pub onherroepe lijk dicht en als je op het platteland zit, zelfs al om half elf. Op zondaga vond kun je in een dorp na tienen al niet meer terecht en in Schotland en sommige delen van Wales houden ze de deur 's zondags helemaal gesloten. Een tijd geleden al heeft de Britse regering een commissie geïnstalleerd die die hele vergunningenkwestie tot op de bodem moest onderzoeken en daarna vertellen of daar iets aan zou moeten veranderen. Of er bierliefheb bers in die commissie zitten, is niet bekend, maar een feit is dat er revo lutionaire voorstellen uit de bus geko men zijn. Zo wil de commissie onder meer, dat de pubs voluit publieke huizen, die we in dit geval liever café's zouden noemen 's morgens om tien uur opengaan (inplaats van in het begin van de avond) en tot middernacht openblijven, ook op zon en christelijke feestdagen. Er zou trouwens ook een ander soort pubs denkbaar zijn, echte publieke gelegen heden, waar het hele gezin gezellig kan neerstrijken. Zoals iedereen wel zal weten, worden vrouwen nog altijd uit de originele pub geweerd, evenals kinderen onder de veertien. Een ou der kind mag er wel in, maar krijgt pas iets alcoholisch voor z'n geld als het achttien is. Dat moet zeventien worden, vinden de heren van de com missie. De regering wil eerst eens afwachten, hoe het publiek op deze en meer voorgestelde veranderingen reageert. Voorzitter Lord Erroll van de 'dran kencommissie' verwacht in elk geval geen verschrikkelijke wijzigingen in de Engelse drinkgewoonten. Wel denkt hij dat het nog maanden en maanden zal duren voordat een even tueel nieuw systeem er door is, zelfs als iedereen het er voetstoots mee eens zou zijn. Als de pubs echte café's naar onze begrippen worden, betekent dat wel een ware revolutie in het traditiegetrouwe Engeland. Maar als de kraan eenmaal goed is openge draaid, blijft het bier vanzelf door stromen. achterpand De administratie van de KRO kreeg onlangs een paar girootjes binnen met het verzoek voor het overgemaak te geld de tekst van de televisieserie •Achterpanden van de bijbel' toe te sturen. Dat had het personeel van een bank begrepen uit de opdracht van hun knenelijk onduidelijk schrijvende klanten, die het programma 'Achter gronden van de bijbel' bedoeld had den. 'En toch leuk' moest ook opge stuurd worden. Na enig nadenken bleek dat 'En toch Kerk te moeten zijn. 'Hé, Slmpkins

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5