Architecten maakten nieuw structuurplan voor Koudekerk Kistenfc bestaat ze zeggen... De oude pastorie in Coorn Geen investering voor monumentenrestauratie Kosten van brug stijgen fors Gemeente Hazerswoude wil woningen overnemen Muzikale proeftijd A bender Hoog en laag water TROUW/KWARTET DONDERDAG 7 DECEMBER 1972 REGIO L4 Gebied tussen kerk en torentje het meest geschikt KOUDEKERK AAN DEN RIJN Leden van de werkgroep IVA (Instituut voor Architectuur) heb ben een alternatief structuurplan opgesteld voor Koudekerk aan den Rijn. Om in de wensen van de gemeente te voorzien en eigen identiteit te behou den zal de werkgroep zich moeten beraden op de volgende punten: 1. Uitbreiding van het huidige wo ningbestand in fasen van plm 70 wo ningen per jaar; 2. Het activeren van het dorpshart met daaromheen een gerichte bebou wing; 3. Het renoveren van het dorpshart; 4. Algemene punten renovatie en uit breiding: a. waardevolle dingen handhaven, b. waardevolle dingen toevoegen, c. invullen van open ruimtes, d. verbouwen van grote gebouwen waaraan de eigenlijke funktie is onttrokken en het toekennen van een nieuwe funktie. e. bestemming kleine gebieden, d. het voldoen aan de wensen van de gemeenschap Koudekerk. Er mag nergens afbreuk gedaan wor den aan het goed funktioneren, het karakter en de sfeer van de gemeen schap Koudekerk. Het gebied ten noordn van d Dorps straat, tussen kerk en torentje is het meest geschikt geacht voor een verde re uitbreiding van de gemeenschap Koudekerk. En wel om de volgende redenen: Het gebied ten noorden van de Dorps- 1. dat er in eerste instantie slechts a. van een der boeren het land moet worden onteigend en er b. een onder linge grondruil tussen vier boeren moet plaatshebben en c. de verhuis kosten voor één boerengezin vergoed moeten worden en dat er bij een tweede uitbreiding voor dit gebied slechts één boer zal moeten worden uitgekocht; 2. het woongebeid in de Dorpsstraat dreigt af te sterven en geaktiveerd dient te worden; 3. het open landschap het minst wordt aangetast; 4. de scholen centraal komen te lig gen; 5. de huidige bewoners hun kontakten met het polderlandschap zullen blij ven behouden; 6. het een goede zaak is om het dorps hart een nieuw en aktief leven te geven; 7. men in de huidige dorpsuitleg steeds verder van deze monumentale, sfeerrijke dorpskern af gaat bouwen; 8. door steeds meer naar het oosten te bouwen de aanvoerlijnen steeds lan ger worden; 9. met de uitbreiding een stedebouw kundig evenwicht kan worden verkre gen aan de andere zijde van de Oude Rijn; 10. het woonklimaat er bepaald niet mee gediend is zo dicht onder de rook van de Alphense industrie wo ningbouw te realiseren, waar bij komt. dat de Alphense industrie zich steeds meer naar het westen uit breidt: 11. de grondprijzen in dit gebied lager zullen liggen dan ooit i.v.m. de 'in dustriesmet' op de grondprijzen. Bij het uitbreidingsplan is er stelling genomen voor het dorpshart. Uitgaande van de monumentale- en affectieve waarde van het dorpshart, is het belangrijk dit te behouden. Officiële monumenten zijn: kerk, voormalige smederij, torentje, etc. Affectieve monumenten: het gehele straatbeeld, poldergezicht, boomgroe pen en waterpartijen zijn als zodanig een vertrouwde omgeving voor de bewoners van Koudekerk. Het is gebleken dat de huidige brug zowel nautisch en verkeerstechnisch als konstruktief erg zwak is. Situatie nieuwe brug: niet op de plaats van de huidige. De noord-oever heeft te weinig ruimte i.v.m. de kerk; de toegang vanaf de brug naar Ha zerswoude is onvoldoende daar de Rhijnenburcherlaan ten enenmale on geschikt is om een belangrijke ver- keersfunktie te vervullen. De werkgroep stelt zich voor de nieu we brug centraal te projekteren tus sen het dorpshart en dorp oost. De lege plek die hierdoor ontstaat zal een nieuwe funktie krijgen, zodat het straatbeeld niet zal worden aangetast. Ter plaatse van de gesloopte brug kan naar wens van de caféhouder een Rijn-theeterras worden aangelegd. Dit terras in open verbinding stellen met de dorpsstraat en met een achter de bestaande bebouwing gedachte om loop op de oever van de Oude Rijn, tot aan de poort van de keramiekwerker Piet Francken. Deze poort sluit direkt aan op de uitbreidingswijk. De oude smederij van Van Heyningen is één van de officiële monumenten. Om deze nuttig te maken moet men de- smederij een nieuwe funktie toe kennen. Gezien de situatie en de wens voor een museum kan de smederij worden verbouwd tot museum. Tevens zal de smederij, gezien de vertrouwde waarde, kunnen gaan die nen als een 'hoeksteen' voor de nieu we uitbreiding. De boerderij van de familie Van de Berg heeft een eigen karakter in het dorpsbeeld. ~~T v HAZERSWOUDE De woning nabij de Rhynenburchermolen te Hazers woude zal in 1973 worden verbouwd. In de gemeentebegroting voor het komend jaar is een bedrag van 25.000 voor deze plannen opgeno men, terwijl de lasten daarnaast wor den geschat op 5000. De woning, thans niet in gebruik, zal worden bewoond door de molenaar van de Rhynenburchermolen en zijn gezin (de familie W. Rademaker, nu woon achtig in de Groenendijkse Polder). Ten aanzien van de restauratie van de Rhynenburchermolen en andere mo numenten ter plaatse hebben b. en w. besprekingen gevoerd met de rijks dienst voor monumentenzorg. Op de gemeentelijke staat van investeringen staan overigens geen uitgaven voor de restauratie van deze molen, voor het herstel van de toren van de Hervorm de kerk te Hazerswoude-dorp en voor de restauratie van de houtzaagmolen in het dorpscentrum. 'Binnen het ka der van de begroting zijn voor deze objecten geen dekkingsmiddelen voor handen'. aldus b. en w. Met betrek king tot de Rhynenburchermolen wordt getracht een oplossing te vin den buiten de begroting van de alge mene dienst om. Ten aanzien van de toren van de Hervormde kerk zijn er nog geen concrete inzichten omtrent de te ver wachten kosten. Dat is eveneens het geval aangaande de houtzaagmolen Dekker. Voor het onderhoud van deze molen is voor 1973 ook bewust geen onderhoudspost geraamd, omdat in het bijzonder de stedebouwkundige aspecten een heel grote rol spelen. B. en w. willen in geen enkel opzicht vooruitlopen op de toekomst van deze molen. Ten aanzien van de toren van de hervormde kerk in Hazerswoude is er nog geen concreet inzicht in de restauratiekosten. HAZERSWOUDE Burgemeester en wethouders van Hazerswoude zijn van mening, dat de Koudekerkse Brug niet door en voor rekening van de gemeenten Hazerswoude en Koude kerk aan den Rijn dient te worden geëxploiteerd, maar door en voor die van de provincie. De provincie heeft tot nu toe evenwel steeds geweigerd, het bèheer en onderhoud daarvan over te nemen De brug over de Oude Rijn de enige vaste oeververbinding tussen Hazerswoude en Koudekerk aan den Rijn is gemeenschappelijk eigen dom van beide gemeenten, die deze dan ook samen exploiteren en het exploitatietekort gelijkelijk drageji. De provincie draagt bij op grond van de veredelingsverordening voor terti aire wegen (in welk plan de brug is opgenomen). m?ar deze bijdragen zijn constant. De exploitatiekosten onder gaan ieder jaar een forse stijging en dan denke men alleen maar aan de loonkosten Hazerswoude en Koudekerk aan den Rijn zullen zich in 1973 elk zien geplaatst voor een exploitatietekort van 26.241.33 Gezien de situatie en een wens voor een jeugdhuis en kleutercrèche zou deze boerderij hiervoor geschikt ge maakt kunnen worden. Uitbreiding: Om aan de wenselijkheid van uitbrei ding van het woningbestand in fasen van plm. 70 woningen per jaar tege moet te komen, gaat de werkgroep van dc gedachte uit de beginfase direkt aan te sluiten aan het bestaan de straatbeeld, om geen verstoring te krijgen in de overgangsfase. Het parkeren: de pleinen zullen in het straatbeeld worden opgenomen en ondergeschikt daaraan blijven De verkeersvoorziening bestaat in hoofdzaak uit een weg, die aansluit op de Dorpsstraat en Kerklaan en tevens een nieuwe oeververbinding geeft. Deze weg zal zo gemaakt dienen te worden, dat automobilisten zich aan passen aan de plaatselijke fragmenten. Bij het aangeven van de woningen is sterk gestreefd naar de totstandko ming van woning-differentiatie. Woningbehoefte: aantal woningzoe kenden (inwoners en economisch ge- bondenen) 151; woningen op korte termijn te vervangen 20; woningen op langere termijn te vervangen 137; wo ningbehoeften kern bedrijfsleven 200, totaal: 508. De werkgroep streeft naar een ge mengde bewoning van buurtjes, zodat b.v. bejaarden niet allemaal bij elkaar worden gezet. Wat de woningen betreft, hiervoor zijn 4 types ontworpen Gezien de slechte omstandigheden der winkeliers in de Dorpsstraat, kan de nieuwe uitbreiding hun een nieuw 'le ven' geven. Activiteiten Bij het plaatselijk verenigingsleven is er behoefte aan een centrum: uitvoe ringen. vergaderingen Dit zal een plaats krijgen in de bebouwing en zal zo ontworpen worden, dat het toegan kelijk is voor kinderen, bejaarden, minder-validen, invaliden. Plein bij de kerk (Kerkplein): Na onderzoek kwam vast te staan, dat er geen ruimte is voor kinderen om buiten te spelen, kinderfeesten, open- luchtuitvoeringen van de muziekvere niging en het houden van fokveeda- gen. Voor deze aktiviteiten en ter onder steuning van de aktiviteiten vrije tijdscentrum. zal een plein achter de kerk worden aangelegd. Dit plein zal ook als overgang moeten dienen van aktiviteiten aan de oever van de Rijn en van het dorpshart. Overwogen wordt het tussengebied van het dorp en de uitbreiding open te stellen voor iedereen, met uitzon dering van het land waarover het overpad loopt van boer Reyneveld. In dit park ligt de oude slotgracht en staat het 'torentje'. Aan deze gracht, vis- en waadplaatsen aanbrengen en een oeververbinding aanleggen om het eilandje te ontslui ten. In het gehele 'park' ruimte laten voor spel van mens met dier. Door het hele park zijn looppaden aangegeven, die tot in het bestaande winkelgebied doorlopen Met dit discussieplan hoopt de werk groep de nodige stof te hebben bijge dragen om te kunnen komen tot een optimaal woonmilieu in de gemeen schap Koudekerk. De architectenwerkgroep staat pal voor ontwikkeling van het h.uidige ADVERTENTIEJ r N Stormachtige ontivikke dat je zo fijn kunt kombineren met een rok en een bloes of een broek en een trui van HAARLEMMERSTRAAT 114-120 TEGENOVER DONKERSTEEG HAZERSWOUDE B en w. hebben herhaalde malen aan de bouwvereni ging aangeboden vierentwintig wonin gen aan de Kastanjelaan over te ne men. De vereniging heeft tot dusver nog niet positief gereageerd. Voor verbetering en herstel van de wonin gen voteerde de raad destijds een krediet. In afwachting van het stand punt van de bouwvereniging met be trekking tot de overneming, zullen eventuele verdere verbeteringsplan nen door b. en w. niet aan de orde worden gesteld. HAZERSWOUDE Maandagavond bracht de Sint zijn eerste bezoek aan het bejaardencentrum Driehof in Ha zerswoude-dorp. Hij deelde zijn ge schenken uit, waarbij hij voor ieder een toepasselijk woordje had. Onder het genot van de gebruikelijke choco lademelk en ook enkele glaasjes wijn verliep de avond in een prima sfeer. Veel bijval oogstte de heer Ramselaar met twee leuke voordrachten. LISSE Vrijdag 15 december bestaat de ELKA-kistenfabriek vijftig jaar. Het bedrijf begon als de 'Lissesche Kistenfabriek', waarvan de heer Hugo P. Zwet sloot de oprichter was. Bollenkis- ten waren de eerste produkten die in een (bescheiden) pand in de Kapelstraat werden gemaakt. De produktie geschiedde door mankracht. Er waren twee vaste personeelsleden en in de drukke zomermaanden kwamen er nog eens twintig losse werkkrachten bij. In 1922 wertitn vijftigduizend kisten gemaakt, wat een jaar later al tot 85.000 was gestegen. Ruimtegebrek maakte het nodig te verhuizen naar de Grachtweg, waarna een stormachti ge ontwikkeling werd meegemaakt, tijdens de oorlogsjaren ontstond een groot gebrek aan hout en dat legde liet bedrijf stil. Na de herbouw in 1945 was de ontwikkeling nog storm achtiger dan voor de oorlog. Wij gingen ons ook meer specialiseren in het maken van fust voor allerlei be drijven. Was de omzet voor de oorlog geheel op dc bollenhandcl afgestemd, in 1950 bedroeg de omzet van kisten- materiaal voor de bollenbedrijven 70 pet van het totaal. Dat wil niet zeg gen dat de omzet voor de bollenbe drijven verminderde. Deze nam toe. maar daarnaast ging de produktie van fustmateriaal voor andere bedrijven een belangrijke plaats innemen', aldus de heer Zwetsloot. Nu, in 1972 maakt de omzet van fustmateriaal voor de bollenbedrijven nog 40 pet uit van de totale omzet. De zgn. gaasbak, ter vervanging van de houten bollenstellingen in de ou derwetse bollenschuren, is een belang rijk artikel gebleven. De heer Zwet sloot, die dertien jaar geleden de lei ding op zich nam, noemt de produktie van de gaasbakken het 'vlaggeschip' van het bedrijf Ook op technisch gebied maakte EN- KA een grote ontwikkeling door. Al lerlei machines deden hun intrede. 'Voor het uitvoeren van speciale op- ADVERTENTIE HAZERSWOUDE Dinsdagmiddag werden de bewoners van het bejaar denverzorgingshuis 'Driehof' aange naam verrast, doordat de leerlingen van de Christelijke Mavo hen opzoch ten om een gezellig babbeltje te ma ken. Onder leiding van de heer Poot, directeur van de school, en enige leerkrachten gingen de jongelui hun St. Nicolaassurprise om 15 uur over handigen aan de bewoners. Waar al len bijzonder enthousiast over waren, was het feit, dat ondanks een leef tijdsverschil van veelal 50 jaar of meer heel fijne gesprekken gevoerd konden worden. Dit werd ook nog eens onderstreept in de dankwoorden, die na afloop in de conversatiezaal werden gesproken door de directrice en de woordvoerder namens de be jaarden. KOUDEKERK Geboren. Richard R z v Antonie van Harskamp en van A J Vos; Anne E d v D Oudshoorn en W J A Creemers; Gerrit W z v P J Van Harskamp en W Nagtegaal. Gehuwd: Gerrit Velgersdijk en Fran- sientje P Zweeris. KATWIJK De 'Oude Pastorie' aan de Kerkstraat gaat binnen kort tegen de grond. Daarom moest de gelijknamige culturele werkgroep uitkijken naar een an dere behuizing. Men heeft een nieuw onderdak gevonden en wel in het pand Lytweg 2, voor de Katwijkers beter bekend als de voormalige kapsalon Coorn. Dc huisvesting is wederom in ecu saneringspand. De leden hebben ech ter wel dt garantie minstens vijf jaar over de ruimte te kunnen beschikken. 'Het is onbegrijpelijk wat die Kat- wijkse architekten hier willen', ver zucht Jan Noordhuis. 'Kijk maar eens naar de flats in de Zuidstraat, die er voor moeten terugkomen 'De Oude Pastorie' telt zes leden. Op de foto (v.l.n.r.): Bart Bavelaar, die allerlei vormen van creatieve hand vaardigheid beoefent; Dick Hogewo- ning, experimentele fotografie; Bas Haasnoot, etsen en collages en Jan Noordhuis, tekenaar en schilder; zit tend; pottenbakster Petra van Dijk. Op de foto ontbreekt Corry van Eg- mond, die beelden en wandkleden vervaardigt. Kinderen willen plotse ling trambestuurder, ver pleegster of vader worden. Of pianist. Ook dit laatste ver neemt u met enige arg waan, temeer omdat bij de voorbereidingen een piano niet gemist kan worden. Bender- K D-die in zijn ruim 120-jarig be staan wel weet dat niet elk kind een Rubinstein wordt' -weet hier raad op. U krijgt een piano thuis en de mu zikale proeftijd van uw kind begint. Blijft het na enige tijd bij Moeder-d'r-ligt-een-kip- in-'t-water, dan .geeft u de piano terug en betaalt u alleen de huurprijs. Zijn de resultaten welluidender, dan betaalt u de koopsom onder aftrek van de reeds betaalde huur. Het is maar een van die vele adviezen waarmee we altijd voor u klaarstaan... kettnerSCduwaer deskundig in klank Leiden: Hogewoerd 90 KATWIJK AAN ZEE Vrijdag 8 december: hoog water 4.37 en 16.47 uur, laag water 0.29 en 12.46 uur. drachten hebben wij nog enkele werk nemers in de afdeling handenarbeid aldus de direktie. Er zijn in totaal ondanks de mechanisering honderd personeelsleden bij ELKA in dienst. 'Het is een gunstig teken dat in ons bedrijf regelmatig jubilea worden ge vierd van mensen die 25 of 40 jaar bij on werken'. De heer H. P. J. Zwet sloot wordt ter zijde gestaan door 'adjunkt' P. J. van der Berg uit Noordwijkerhout en de heer J. van der Loo heeft als algemeen bedrijfs leider de verantwoordelijkheid voor de goede gang van zaken in de fa briek en de aflevering. Juist op de dag van het gouden jubileum gaat de heer Van der Berg jubileren. Hij is dan een kwart eeuw in dienst van de kistenfabriek. Don derdag 14 december viert ELKA met het gehele personeel feest en op vrij dag 15 december wordt een receptie gehouden in Treslong van 4 tot 5.30 uur. Op de markt in IJmuiden aangevoer door 15 schepen 47 kil wijting 303 kisten kabeljauw, 1081 ten en 495 kisten haring, 5 schol en 43 kisten schar, 27 varia, 283 stuks stijve kabeljauw. Besommingen: Katwijk 29, 1590 14.870, IJM 44 2370, WR 45 1900. i Spanvissers: ENK 7 en VOL 6 I3.f KW 33 en 180 4490, VOL 1 8.100, VOL 9 en 19 12.200, VOLl EN 128 9.700. IJM 25 en 212 4300. BESOMMINGEN Per 50 kg in guldens: wijting 1 1 100 schar 152-100; sport 57.20; haf 39.60-36.50; bot6 9-58; schol 2 en 3 ff" schol 4 123; kabeljauw 1 160-129 2 li 152; 3, 140-115; 4 140-112; 5 135| lever 7-6. VISSERIJ BERICHT Aan de woensdagmarkt werden le IJ mul aangevoerd: 22 kisten wijting. 44 kisten! beljauw. 431 premie-kisten haring, 2" ten schol, 27 kisten schar, 5 kisten vj 43 stuks stijve kabeljauw. Besommingen: KW 170 10090 KW IJ KW 4 65(1 WR 5189 WR 56 24400. BESOMMINGEN IJMUIDEN IJMUIDEN Per kg in guldens: 14.80 wijting 1 142.165-105 schar 120-105 Sl bok 57 schol 1 147 2 177-147 3 142-130 4 1L kabeljauw 1 20n 2 157 3 192-140 4 150-1] 137-132 tarbot 420-350 haring 1 lever 71 bot 61. SCHE.VENINGEN, 6 december Vissenl richten. Besommingen trawlers- SCH l_ 4610. Besommingen kustvissers: SCH 28. ll~ ARM 46. 160 Noteringen: wijling gestr, 90-92, wl|f dicht 68-80, schar 79-80, kabeljauw m I 120. kabeljauw I 06-10 kabeljauw II 9SJ Steurharing 61-67 Aanvoer 18 kisten km 0' jauw. 45 kisten wijting, 13 kisten schar,] kantjes haring. Verwachte aanvoer morgen: onbekend. LEIDEN. 6 december Groente- en B s b veiling. Per 100 kg appelen 33, peren 6 aardappelen 23. andijvie 74-78, kroten kookt 65. boerenkool 43-49. rode kool groene kool 22-32. witte kool 21. prei 2 spinazie 128-132. spruiten A 59-63. spru B 48-50. champignons 265-285. tomaten A™ 1010. B 790-820. C 610. CC 270. uien t witlof 118-158. per 100 stuks bloemkooliani 48. knolselderij 38. sla A 22-26. B 14-19. ;nn, KATWIJK AAN DEN RIJN. 4 decemberf",11 Groenteveiling. Waspeen A I 490-720, 270- 20. B I 420-810. B II 360-440, C I ford 580, C II 320-420. groene kool 35-37. bot* kool 55-48, knolselderij 35-46. andijvie winterpeen 590, spruiten 57-60, bloemko 6 li II 40, prei 40. Aanvoer waspeen 107000 k en KATWIJK AAN DEN RIJN, 5 december 1 Groenteveiling. Waspeen A I 460-650. 1 260-620. B 1 440-810, B 11 200-420, C I [aa, Sinf 11 ssn.sfin lilnomlrnnl S 1 ino S II la'11 V id. cwe 610. C II 380-530. bloemkool 8 I 109. 101 78. 10 II 18. 12 I 21-21. schorscnert 93-111, 11 52-62. knolselderij 36-46. 47-65. boerenkool 48-51, groene kool 11 peterselie 26 Aanvoer waspeen 214000 ROELOFARENSVEEN. 5 december B menvetling. Anjers Rose. rood. Keefer. cc, Arthur. Lena, Esperence. Anne Ml Pr Ann 23-37 Sim wit. Carnaval. ShocL- 26-29. Rozen Garnette. Zorina. annab Bldl Sonora. Carina 25-3 Carol. Spanish i es a Douchka. Fabcrge 25-31. Nordia. BeU™ Promineni. Motrea 41-52. Baccara 71 Sonia 54-76 Anthurlumbloemen 85-105. I cinten 34-37, Astroenieria 34-37. Nerine Strelitzia 210-250, Ilex Verticilata 85- l(l<t Geplozen stuks chrysanten 19-58. TroK ysanten 155-245. Idem jaarrond 245-325. I e monen 45-74. Frcesias 125-233, Trosan 180-205, Irissen 240-315. Narcissen 145- Gladiolen 130-325 per bos. egt Dei HILLEGOM Maandagmorgen 111 vo?k cember om 10 uur komt de r!|Er bijeen. Agenda: Beantwoording al y( mene beschouwingen betreffende j,,: begrotingen 1973; vaststelling gcmeLj^' tebegroting en bedrijfsbegrotim ,.jn] voor 1973; verhoging tarieven stra)jen belasting; wijziging verordeningen |je oolafvoerrecht en reinigingsrecht herziening begrafenisrechten; vertpyi ging tarieven ledigen faecaliënputt r v 1 wijziging hondenbelasting; vaststelt Hiv bedragen per leerling voor 1973 I gres behoeve van het gewoon en het l»men tengewoon lager onderwijs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4