Industrialisatie in Ierland vordert Libye wil front van olieconcerns breken i Hoge boetes verwacht in EEG-suikerkartel Bierverbruik wat minder gestegen Spaanse groep stopt regeling inzake IOS zig bedrijf bezig bedrijf bezig bedrijf DOW JONES INDEX Franse banken gaan verkoop Concorde en luchtbus stimuleren Ir. Philips'we moeten in '73 waakzaam zijn' Cannon Street Investments vergroot activiteit in EEG Lenen in buitenland nog moeilijker voor Westduitsers Beurswaarde steeg in november weer Ned. fondsen in New York Amerikaanse goederenmarkten Wall Street vast gestemd OUT/KWARTET DONDERDAG 7 DECEMBER 1972 FEVANCIëN/ECONOMIE T15/DRL17 In 1971-72 ongeveer 64 00 arbeidsplaatsen erbij &UBLIN De Ierse regering leeft vorig jaar in totaal 26 liljoen uitgegeven aan subsidies oor nieuwe binnen- en buiten- jidse industriële vestigingen en elangrijke uitbreidingen van be- aande ondernemingen. Dat is uim het dubbele van het twee iaar daarvoor verstrekte bedrag, blijkt uit het jaarverslag van Industrial Development Autho- ity 'IDA Ireland', het regerings- ureau voor industriële ontwik- ;eling, over het op 31 maart 1972 fgesloten boekjaar. investeringen in duurzame pro- uktiemiddelen voor nieuwe indus- riële vestigingen en belangrijke uit- reidingen beliepen in het afgelopen aar in totaal 53 miljoen of bijna venveel als in de twee voorafgaande iren tezamen. IDA Ireland heeft in iet verslagjaar '72 subsidie-aanvragen oor nieuwe middelgrote en grote adustriële projekten en belangrijke itbreidingen goedgekeurd, die teza- len aan ongeveer 6.400 mensen werk illen bieden. De totale investeringen vaste activa hiervoor bedroegen 38,5 miljoen. De IDA heeft zich ver licht hieraan 12,6 miljoen toe te oegen. edert 1960 zijn met medewerking en ubsidies van IDA Ireland niet min er dan 668 nieuwe projekten met in otaal 57.660 werknemers door 212 erse en 456 buitenlandse onderne- lingen in bedrijf genomen. Het to- aal aan investeringen in duurzame roduktiemiddelen bedroeg 221,9 liljoen. Er vestigden zich tot nu toe 9 Nederlandse ondernemingen in Ier land, die aan ongeveer 7000 men en werk verschaffen en waarin 28 liljoen werd geïnvesteerd. DA hoopt in het lopende vp^slagjaar iet diverse buitenlandse b ven en oor uitbreiding van de bii. nla..dse idustrie overeenstemming te kunnen ereiken over het scheppen van 14.000 ieuwe arbeidsplaatsen. Gedetailleerde lannen zijn opgesteld voor elk van industrialisatiegebieden waar- AMSTERDAM In ons land is de eerste tien maanden van 1972 7 min. hl bier omgezet of bijna 7 pet. meer dan in dezelf de periode van vorig jaar, zo blijkt uit cijfers van het Pro- duktschap voor Bier. De stij ging was echter minder groot dan in 1971 toen het verbruik met 10.3 pet. omhoog ging. Het produktschap noemt het waar schijnlijk, dat het slechte weer in de afgelopen zomer en de teruglopende conjunctuur een minder gunstige invloed op het bierverbruik hebben gehad. De bieruitvoer gaf in de over zichtsperiode met 1.2 min. hl. een daling van 8.2 procent te zien. Dit wordt geweten aan de vestiging van brouwerijen in een aantal exportlanden en de aanzienlijk gestegen kosten van de Nederlandse brouwerijen waardoor hun concurrentieposi tie wordt aangetast. Fabriek van Liebherr in Killarney (Ierland). Liebherr is een Duitse fabrikant van machinerieën en kranen. in het land is verdeeld. Het bureau heeft zich ten doel gesteld de groei van het aantal arbeidsplaatsen in de industrie met 50 pet te verhogen tot 11.000 per jaar. Daarnaast zullen er in de komende vijf jaar echter 3.500 arbeidsplaatsen per jaar verloren gaan door de nood zakelijke herstructurering en moder nisering van een aantal bestaande Ier se bedrijven. Dit in verband met de te verwachten toenemende concurrentie op de binnenlandse markt als gevolg van Ierlands lidmaatschap van de EEG. De netto groei van 7500 arbeids plaatsen per jaar zal tevens resulte ren in eenzelfde groei van het aantal arbeidsplaatsen in de dienstverlenen de sectoren. IDA Ireland werd door de Ierse rege ring opgericht ter bevordering van een evenwichtige industriële ontwik keling van het land. Alle subsidie aanvragen- en uitkeringen worden door dit bureau behandeld. Daarnaast verschaft het o.m. uitgebreide voor lichting over vestigingsmogelijkheden en de daarvoor beschikbare belasting- faciliteiten, terwijl het tevens beschikt over uitgestrekte industrieterreinen met bedrijfsklare fabrieksgebouwen, die tegen aantrekkelijke prijzen kun nen -/orden gehuurd. IDA Ireland verstrekt ook subsidies voor research en ontwikkelingswerk tot 50 pet van het voor een bepaald projekt goedgekeurde bedrag met een maximum van 15.000. Deze uitgaven vergden in het verslagjaar in totaal 15.000. Deze uitgaven vergden in het verslagjaar in totaal 155.000. Vragen Vredelina over ACF O O BRUSSEL Vijftien suikerproducerende ondernemingen binnen de EEG zullen boetes krijgen van in totaal vele miljoenen dollars, op- Igelegd door de Europese Commissie. Dit is de verwachting van goed ingelichte kringen rond de Europese instellingen. Volgens deze ingewijden zou de Europese Commissie strenge straffen willen op leggen aan de vijftien ondernemingen, die beschuldigd worden van mwettige kartelafspraken. Eén van de bedrijven zou zelfs een oete van een miljoen dollar 3,24 min.) krijgen. Een dergelijk bedrag is Wg nooit eerder door de Commissie |ipgelegd in het kader van de anti wetgeving. Commissie verweet 22 suikerpro- ucenten (waaronder de Centrale Sui- ermaatschappij en de Suiker Unie) n juli dat de suikerprijs in de EEG ils gevolg van een prijsafspraak 30 jet. hoger was dan de wereldprijs. Een ander belangrijk punt is, dat de iuikermaatschappijen volgens de Com- nissie de EEG min of meer hebben Dpgedeeld in deelmarkten. Een suiker raffinaderij zou wel aan een raffina derij in een ander land leveren, maar niet aan een buitenlandse handelaar of hij zou een hogere prijs dan nor maal moeten betalen. Dit is destijds door Suiker Unie ont kend. 'In Nederland kan iedereen sui ker importeren', zei men daar, 'de suikerproducenten hebben zelfs last van concurrentie uit het buitenland.' De Europese Commissie zei in haar beschuldiging destijds verder, dat overschotten door België en Frankrijk buiten de EEG zijn verkocht in plaats van aan Duitsland en Italië, die tekor ten hebben. KININE De Europese Commissie heeft een maal eerder kartel boetes opgelegd, jnl. in het geval van het kininekartel. Onder de bedrijven, die toen bestraft werden, was Amsterdam Chemie Far macie (ACF), dat ruim 700.000 moest betalen. Ir. H. Vreedeling (soc.), lid van het Europees parle ment heeft de Europese Commissie Inmiddels gevraagd of het juist is, dat ACF deze boete nog steeds niet be taald heeft. Vredeling vraagt ook of er aanleiding bestaat voor het ver moeden, dat als dé onderneming kan aantonen wel betaald te hebben, het bedrag niet terug te vinden zou zijn in de boekhouding van de Europese lemeenschappen. "ind augustus heeft de Europese Commissie de Nederlandse regering gevraagd de boete te innen. ACF had inderdaad niet betaald, maar na de veroordeling drie jaar tevoren daar ook nooit het verzoek toe gekregen, aldus de directie. MADRID De Interatlantic Develop ments Corp. en de Compania Espanola de Finanzas y Administracion (Cefa- sa) hebben de regelingen met Kilmo- rey Investments betreffende IOS Ltd. beëindigd. Verscheidene bestuursle den van IOS zijn afgetreden. Op 26 oktober sloten Kilmorey en Interatlantic een overeenkomst, krach tens welke Interatlantic een meerder heidsbelang verwierf in IOS, haar dochterondernemingen en beheers- maatschappijen van verscheidene beleggingsfondsen. Tegelijkertijd trof Interatlantic met Cefasa een regeling voor het beheer van deze maatschap pijen en fondsen. Inmiddels is tegen International Con trols, haar president Robert Vesco en anderen in de Verenigde Staten een rechtszaak aanhangig gemaakt wegens malversaties met gelden van IOS. Indult. SpnrfD Uttl. tlbl. Hndi 5 dec. 1022.95 238.86 123.05 75.00 464.9 6 dec. 1027.54 239.44 122.83 465.2 Annd. tlbl. lot. H. L. 5 dcc. 17.800 22.700 1.813 600 853 dec. 18.610 1.824 812 641 Koersen in Montreal Ut S/1! Asbestos Corp. 16% 17 Canada Fund. 67.67 Consol Bathurst 16',fe 16% Dom Tar Chem 17% 17% Husky 19 19 Aat. Gas 12 Ut', jass Ferguson 19% 19% ^'•Resources 8.43L 6heH Canada 57% 57% 68.07 16% 17% Ballast Nedam wapent zich tegen overval AMSTERDAM De Ballast-Nedam Groep heeft aandeelhouders voorge steld de statuten van de onderneming zodanig te wijzigen, dat het mogelijk wordt preferente aandelen uit te ge ven. Men acht dit een middel om te voorkomen dat door een zg. oven-al derden op ongewenste wijze hun wil aan de aandeelhouders zouden kunnen opleggen, aldus een toelichting van de directie. Bij goedkeuring van de sta tutenwijziging zal het maatschappelijk kapitaal worden verhoogd van 30 min tot 80 min. Dit kapitaal is dan verdeeld in 2 min gewone aandelen van elk 20 en 40.000 preferente aandelen van elk 1000. Het geplaat ste gewone kapitaal bedraagt ruim if 18.7 min. Naast deze niéuwe bepaling in de statuten, die overigens verder ook zijn aangepast aan de nieuwe struc tuurwet. is bovendien een regeling getroffen voor het geval de aandeel houders mochten besluiten een aan deelhouderscommissie in te stellen. Sanders Behang: DELFGAUW Door de bescheiden afzetmogelijkheden in de export en het wegvallen van een deel van de Nederlandse afzet, zal de omzetgroei bij de Fabriek van behangselpapier gebr. Sanders, voortaan Sanders Be hang geheten, dit jaar beperkt zijn. Over de winstverwachting spreekt de directie zich in het jaarverslag gema tigd optimistisch uit. Voor het huidi ge boekjaar (eindigende 30 juni) ziet men een consolidering van de be staande posities. Gezien de voorberei dingen voor de collectie van 1973-1974 meent men echter dat er voor de omzetontwikkeling op langere termijn gunstige perspectieven liggen. Zoals eerder bekendgemaakt heeft Sanders in 1971-1972 een winst ge boekt van ruim 2,4 min tegen 1,9 min over het vorige boekjaar. Voorge steld is het dividend te bepalen op 17,5 pet, waarvan desgewenst 5 pet in aandelen (vj 17,5 pet geheel in con tanten). De omzet steeg met ƒ10 min tot ruim 42 min. Interne moeilijkheden bij Sanders (directeur B. A. Hermelink ging weg) hebben geleid tot het vertrek van nagenoeg de hele staf van de vesti ging in Enschede. 'Dit vertrek bield direct verband met de oprichting n een nieuwe behangselpapierfabriek in Enschede in maart van dit jaar, aldus de Sanders-directie in het jaarverslag. Hierdoor werd de fabricage in onze fabriek in Enschede nadelig beïnvloed en werd de uitvoering van het inves teringsproject bemoeilijkt. Deson danks is de uitbreiding van de fabriek nagenoeg volgens de planning verlo pen'. aldus de directie. Van Ommeren ROTTERDAM Voor Phs. van Om meren zijn de zeevrachten in het tweede halfjaar van 1972 gestadig ver beterd, zodat het nu bereikte niveau een redelijke winstgevende exploitatie van de vrijgekomen tonnage mogelijk maakt. De verwachting is dat dit vrachtenpeil zich ook in 1973 zal handhaven en wellicht door het om vangrijke graanverschepingsprogram- ma nog verder zal verbeteren. Het bedrijf houdt echter rekening met de invloed van een mogelijke koude win terperiode op het tankvrachtenniveau, zo is medegedeeld in een buitengewo ne aandeelhoudersvergadering. De betere resultaten in de zeevaart sector in de laatste maanden van dit jaar zijn echter niet in staat de voorafgaande sterke terugval goed te maken. Over 1972 zal dan ook met een aanzienlijk lager bedrijfsresultaat uit de zeevaart rekening moeten wor den gehouden. De rederij zal begin volgend jaar haar vloot uitbreiden met 'een 66.000 tons bulkcarrier. Anderzijds is de maat schappij bezig met de verkoop van schepen, die niet meer in het huidige vlootpatroon passen. De resultaten van de deelneming in internationale baggerwerkzaamheden geven goede verwachtingen voor deze voor de on derneming nieuwe en "oor verdere groei vatbare activiteit. DIF AMSTERDAM In het boekjaar 1971-1972 (eindigende 31 augustus) is het vermogen van Beleggingsfonds voor Nederlandse Internationale Waarden (Dutch Internationals Fund) toegenomen van 45,4 min tot 48,3 min. In het vorige boekjaar daalde het vermogen 'van DIF nog met bijna 15 pet. Het netto inkomen in het afgelopen boekjaar bleef een weinig achter bij dat van vorig jaar. Het daalde van 2,20 min tot 2,15 min. Zoals eerder gemeld zal het al uitge keerde interim dividend van 6 per Door het voeren van verdeel- en heerspolitiek ..,21 PARIJS Vier Franse banken heb ben een leasing-maatschappij opge richt ter bevordering van de verkoop van het Frans-Britse supersonische verkeersvliegtuig Concorde en van de voor korte afstanden bedoelde Euro pese luchtbus. Het zijn Crediet Lyon- nais, locafrance, Banque Nationale de Parijs en Banque Fran?aise du Com merce Exterieur. De nieuwe maatschappij heet Tranair- bail International en heeft tot taak gegadigden voor de Concorde of de luchtbus kapitaal aan te bieden om de vliegtuigen te kopen of te 'leasen'. Ook is zij bereid de behoeften van een particuliere luchtvaartmaatschap pij na te gaan en aanbevelingen te doen over de beste methode voor de financiering van vliegtuigaankopen hetzij tegen contante betaling dan wel op krediet, of in de vorm van een leasing-overeenkomst. De franse ban ken zijn van plan belangen in het project aan te bieden. EINDHOVEN 'Hoewel we zeker niet pessimistisch zijn, zullen we in 1973 een grote mate van waakzaam heid dienen te betrachten. We ver wachten een gunstige ontwikkeling wat betreft de verkopen van o.a. de kleurentelevisie. De reeds ingetreden zeer redelijke verbetering in de sector huishoudelijke apparaten zal een posi tieve uitwerking hebben op het totale resultaat'. Aldus vatte ir. F. J. Philips, presi dent-commissaris van Philips, zijn toe komstvisie voor het concern samen in een buitengewone vergadering. Over de gang van zaken werd medegedeeld, dat de tendens van de eerst negn maanden zich in het vierde kwartaal voortzet. De omzetontwikkeling tot en met november wijst op een omzetstij ging van 8 tot 9 pet voor het hele jaar. Met nadruk wees ir. Philips er nog eens op, dat het vierde kwartaal een wat minder hoog stijgingspercentage van de resultaten te zien zal geven in vergelijking met het vierde kwartaal van 1971. In dat kwartaal trad nl. reeds een verbetering in. Van één onzer redacteuren AMSTERDAM Libye ligt overhoop met een groot aantal oliemaat schappijen. Kolonel Khaddaffi tracht het front van de concerns te breken door onderhandelingen te beginnen met één van de kleinere onder hen: Bunker Hunt en wel over een 50 50 deelneming. Bij het overleg met de oliemaatschappijen praat het Noordafrikaanse land vanuit een betrekkelijke machtspositie omdat de financiële reserves bijzonder groot zijn en men te maken heeft met een aantal maat schappijen, die onderling nogal verdeeld zijn. Van die verdeeldheid trachtten de Libyers nu opnieuw gebruik te maken. De belangrijkste scheidslijn in het blok olieconcerns is het verschil tus sen de grote en de kleine maatschap pijen. Voor de kleinen zou het weg vallen van de putten in Libye, bijv. door nationalisatie, desastreus zijn. Het is vaak hun enige activiteit bui ten de VS. Hoewel de grote concerns wel een stootje kunnen hebben wachten toch ook zij de ontwikkelingen met anst en beven af. De grote vrees is dat als Libye er in slaagt zijn aandeel in de oliewinning te vergroten ook andere Arabische landen, zoals die rond de Perzische Golf. weer meer zullen gaan vragen. Het verschil tussen de grote en de kleine maatschappijen in Libye blijkt uit het feit dat de kleinen thans alles op alles zetten om zoveel mogelijk olie naar boven te halen zij zitten op het wettelijk toegestane maximum terwijl de grote onder hen de activiteiten steeds meer afremmen. De investeringen in exploratie en exploi tatie zijn geminimaliseerd. In oktober werd nog op twaalf plaatsen door de grote olieconcerns naar nieuwe reser ves gezocht, op dit moment is men op nog maar drie punten bezig. Het te rugbrengen van de produktie blijkt bij vooral de Esso, één van de grootste olieconcerns ter wereld, die nog maar de helft produceert van de hoeveelheid die is toegestaan. De acti viteiten in Libye worden duidelijk af- Aanmelding Protector t.m. 28 december aandeel van 50 als totaal dividend gelden. Obligatielening AMSTERDAM De koers van uitgif te van de 7,/5 pet 25-jarige obligatie lening 1973 van 50 min ten laste van de Nederlandse investeringsbank steld op 98 pet. De inschrijving op deze lening staat open op 8 december. Michelin LAKE SUCCES De Franse banden fabriek Michelin gaat meer dan 200 miljoen investeren in de bouw van bandenfabrieken in de VS. Dit is meegedeeld door Michelin Tire Corp. in Lake Succes (staat New York), de Amerikaanse dochteronderneming van Michelin. De bouw van de fabrieken, waarvan het aantal nog niet vast staat, begint het komende voorjaar. Verwacht wordt dat de produktie be gin 1975 op gang zal komen. De keuze van de vestigingsplaatsen zal worden bepaald tijdens onderhandelingen en onderzoekingen die nog aan de gang zijn. De produktie zal geheel uit radi- aalbanden bestaan, aanvankelijk al leen voor personenauto's. Windsurfers ALMELO Nijverdal-ten Cate heeft overeenstemming bereikt met het Amerikaanse Windsurfing Internatio nal (Los Angeles) over de produktie en distributie van 'windsurfers'. Windsurfers zijn kleine sportvaartuig- jes in de vorm van een surfplank met een uitneembare mast en zeil. De sport windsurfing is in Nederland nog niet bekend. Nijverdal-ten Cate gaat de 'bootjes' vervaardigen en dis tribueren voor Europa, Noord-Afrika en het Nabije Oosten. De eerste in Europa geproduceerde windsurfers zullen begin 1973 op de markt verschijnen. Eén bootje zal in Nederland 1190 gaan kosten. Scheepshypotheekbank ROTTERDAM De scheepshypo theekbank Nederland nv hervat met ingang van 7 december tot nadere aankondiging de uitgifte van 7,75 pet pandbrieven tegen 98,5 pet. De jaar lijkse verplichte uitloting is 10 pet, voor de eerste maal op 1 augustus 1974. Vervroegde aflossing is voor 1 augustus 1979 niet toegestaan, zo deelt de bank mede. AMSTERDAM Het bod in contan ten van Cannon Street Investments in Londen op alle gewone aandelen van Beleggingsmaatschappij Protector zal worden uitgebracht door Cannon Street European Trust in Amsterdam, een vollèdige dochter van CSI voor belegging in Europese ter beurze ge noteerde aandelen. Tot en met 28 december kunnen aandelen Protector worden aangemeld. Inmiddels is met houders van 25 pet. van het uitstaande kapitaal overeen stemming bereikt over de overdracht van hun aandelen. Het bod wordt gebaseerd op de intrinsieke waarde plus een opslag van 8 pet., berekend twee dagen vóór sluiting van de aan meldingstermijn. Dit bedrag zal op 22 december voorbeurs worden gepubli ceerd. Indien de berekening was toe gepast op 1 december zou het bod 129 hebben bedragen. BONN (Reuter, AP) De regering Brandt heeft het voor de Duitsers opnieuw moeilijker gemaakt geld in het buitenland te lenen. Was het tot nog toe zo, dat men van in het buitenland opgenomen leningen van meer dan 500.000 markt de helft ren teloos bij de centrale bank moest deponeren, gisteren is de grens ver laagd tot DM 50.000. Geldlenen over de grens wordt erg duur voor de Duitsers, want voor bijna ieder beno digd bedrag moeten zij het dubbele aantrekken. Wellicht hangt de Westduitsers bin nenkort nog een andere anti-inflatie maatregel boven het hoofd. Een door de regering aangewezen raad van eco nomische adviseurs vindt nl. dat men om de inflatie te bestrijden de belas ting moet verhogen. De raad wil dat extra revenuen voor de overheid DM 9 miljard opbrengen. Mocht dit gelukken, door middel van bijvoorbeeld een extra-heffing van 10 procent op de inkomstenbelasting en het schrappen van bepaalde belasting verplichtingen, dan moet het geld dat hierdoor wordt opgebracht door de Westduitse centrale bank worden 'be vroren', aldus de adviseurs. Het alternatief is hun ogen de over heidsuitgaven in 1973 te gaan inkrim pen met 4 miljard mark. Maar in dat geval zullen de belastingen ook wor den verhoogd en wel tot een extra opbrengst is bereikt van 5 miljard mark. DEN HAAG In november is de koerswaarde van de gewone Nederlan- se aandelen, genoteerd op de Amster damse effectenbeurs, verder toegeno men. Bij een 14 min hogere nomina le waarde, steeg de reële waarde van ƒ46.867 min tot 47.565 min, aldus het CBS. Op de laatste beursdag van november bleek de werkelijke waarde van de aandelen van de internationals in die maand met ƒ598 min tot ƒ30.513 min te zijn toegenomen. De aandelen van handel, industrie en diversen werden in totaal 146 min duurder en verte genwoordigden een reële waarde van 10,670 min. Aandelen scheep- en luchtvaart hadden een waarde van 1244 min (oktober 1226 min.). Aandelen van het bank-, krediet en verzekeringswezen vertoonden in no vember evenwel een waardedaling met ƒ52 min tot ƒ4318 min. Ook de aandelen van de overige fondsen wa ren wat lager en kwamen op ƒ820 min (-ƒ6 min). De gemiddelde koers van de Nederlandse aandelen ging met 7 punten omhoog tot 496. De beurswaarde-index (1963 100) kwam op 128,8 (oktober 127,0). EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondver- keer kwamen gisteravond de volgende koer sen tot stand (tussen haakjes staat de offi ciële slotkoers van dezelfde dag) AKZO (72.50). Hoogovens (81.50 Kon. Olie 125.40/50 gl (125.30). Philips 53.80/90 gl (53.80). Unilever 142.50/70 gl (142.00). KLM (120.50). CSI is een op de Londense effecten beurs genoteerde beleggings- en bank instelling met activiteiten in het Ver. Koninkrijk en Europa. De onder neming is van plan haar activiteiten in de EEG verder te ontwikkelen. In Nederland heeft CSI inmiddels 88 pet. van de aandelen verkregen in de Algemene Beleggingsmaatschappij La- peg, die werkzaam is in de financiële sfeer, en een 100 pet. belang in P. M. Tamson, die zich beweegt op het ge bied van de produktie en verkoop van laboratoriumapparatuur en -benodigd heden. Het bod van CSET op Protec tor kan als een logische stap worden gezien in de ontwikkeling van CSI in Nederland. Het ligt in de bedoeling de huidige activiteiten van Protector verder uit te breiden. CSI en CSET zullen er naar streven geen verandering te brengen in haar fiscale status van beleggingsinstelling. De expansie kan door voortgezette plaatsing van aande len Protector, zoals bij een open-end beleggingsmaatschappij gebruikelijk, worden gerealiseerd. CSI acht het van belang om de notering van de aande len Protector op de Amsterdamse ef fectenbeurs te handhaven. geremd, omdat men vreest dat de grond onder de voeten nog heter gaat worden. VOOR HET BLOK Wanneer Libye er in zou slagen Bun ker Hunt zo ver te krijgen dat ze Libye een aandeel van 50 prooent toestaat, dan zijn alle andere olie maatschappijen min of meer voor het blok gezet. Zij zullen dan of eenzelfde regeling moeten accepteren, of moe ten verdwijnen. Enige tijd geleden heeft Libye al een 50:50 contract ge slopen met AGIP, een dochter van de Italiaanse staatsonderneming ENI. Maar deze maakt geen deel uit van de internationale organisatie van olie maatschappijen. Volgens de andere concerns kan het akkoord met AGIP dan ook geen leiddraad zijn bij andere onderhande lingen, maar Libye's minister van oliezaken Mabroek heeft onmiddellijk daarna erop gewezen dat het Noord afrikaanse land in het vervolg steeds het principe van 'effectieve participa tie' zal toepassen. Bij de pogingen het front van de oliemaatschappijen te doorbreken komt Libye ook steeds losser te staan van de OPEC. de organisatie van olieproducerende landen. Maar Ma- broek heeft gezegd, dat men zich niet gebonden voelt aan de eisen die de OPEC stelt, 'omdat zij niet ver ge noeg gaan.' NIET TOEVALLIG Dat Libye in haar poging het front van de concerns te doorbreken heeft gekozen voor Bunker Hunt, waarmee geheime besprekingen plaats vinden, is niet toevallig. Vorig jaar werden de bezittingen van Bunker Hunts partner in Libye, BP genationaliseerd en on dergebracht bij de Libyse staatsmaat- schappij. Ondanks sterke druk van de Libysohe autoriteiten heeft Bunker Hunt tot nu toe geweigerd de nu door de staatsmaatschappij geprodu ceerde olie uit het Safir-veld, waar de belangrijkste bewezen reserves lig gen te exporteren. Alle pogingen van Libye zelf om in West-Europa en de VS ruwe olie te verkopen hebben tot nu toe gefaald, omdat BP potentiële kopers heeft ge dreigd met tegenacties. De genationa liseerde olie wordt daarom nu maar in kleine hoeveelheden verscheept naar de Sowjet-Unie dat in feite zelf al genoeg heeft en andere Oosteuropese landen. Medewerking van Bunker Hunt zou Libye zeer welkom zijn. Bovendien kan een akkoord met deze maatschap pij als voorbeeld worden gesteld voor de andere concerns. Daarom tracht Khaddaffi nu door raiddel van een verdeel- en -heerspolitiek ten opzichte van de oliemaatschappijen zijn zin te krijgen. t - Gedaan; b - Bieden; L - Laten; n - N'om. CHICAGO Tarwe dot ntrt. mel 5/12 258% 257% 251% 6/12 254% 253% 248% Mais dec. mrt. mei 156% 158% 159% 152% 154% 155% Haver mrt mel dec. 109 106% 103% 103% 101% 99% Sojabonen nov. Jan. mrt 405% 407% 408 401% 404% 405% dec. mei 147%b 148%b 97% b 96 99% L 97%b 98%L 95L Gerst okt. dec. mei 134% 137% 136% 133b 135% 135%L Lijnzaad okt. nov. 342% 353'.* 346% 356%b NEW YORK Katoen dec 33.28 mrt 32.75-70 jull 32.70 33.70 32.80 32.67b-70L Cacao Loco G Loco B dec 37 V, 35% 31.75 32.20 37% 35% 32.25 32.60 Woltops loco dec. 165.OOn 164.00b 169.OOn 168.00b Suiker contr. II loco g.7o J»"- 8.80 n mei 9.02.8.99 g 8.85 8.68n S.90-S.858 Koper sept, okt 47.30 47.60 47.30 47.60 Str. loco 173%174% L Antwerpen Autlr. wol sept. 182 L Okt. 182 L nov. 181 L ROUBAIX Wol topt sept 20.60-20.65 okt. 20.65-20.70 nov. 20.70 8 LONDEN Metalen en per ton 175-176*,,L J.00-5.50 1S0L 179L 17IL 20.35L 20.45-20.50 20.45-20.50 NEW YOKK ACF Industries Airco Allied Chemical Alum Co of Am American Brands American Can Am Cyanamid Am Electr Power Am Metal Climax Am Motors Am Smelt C Ref Am Tel Tel Ampcx Anaconda Armco Steel Atlant Richfield Bendix Belhl Steel Boeing Burlington Ind Can Pacafic Ry Celanese Chase Manhattan Chesap Ohio R Chrysler Cities Service Colgate-Palmolive Colt Industries Commonw Edison Cons Edison Cont Can ContOil Curtiss Wright Curtiss Wright A Dart Ind lieer* and Co Duw Chemical Du Pont (Et) 49% 49 18% 19% 31% 30% 55% 55% 44% 44% 31% 31% 34 33% 30% 31 31% 32 9% 9% 19% 19% 52% 52% 7 7 20% 20% 25% 25% 75% 77 31 30% 25% 25% 36 36% 15% 15% 40% 40% 56% 56% 48% 49% 40% 41% 46% J«0% !2%ex 22", 37% 37% 25% 25% 32% 32% 39% 39% 37% 38% 44% 47% 50% 60% 46% 46% 101% 101% 173% 174% Eastman Kodak 139% 142% First Nat City 70% 70% Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Util Gen Tel El Getty Oil Gilette Gimbcl Brothers Goodyear I and R Gulf Oil Illinois Centr Insilco Int. Busin Mach Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Tel Tel 69% «9% 29% 29% 81% 81% 22% 22% 31% 32% 96% 95% 63% 63% 24% 25% 32% 32 26 26% 29% 29 14% 14% 398 397 39% 39% 32% 32% 39% 40% 58% 59% Llng-Temco Vougl 10% 10% Litton Ind 14% 15 Lockheed Aircraft 9% 10% Marcor !9%ex 29% Martin Marietta 20 20 May Dep Stores 51% 51 McDonnell Dougla 36% 36 Mobil Oil Corp 72% 72% Nat Biscuit Nabisco Nat Distillers Nat Gypsum Nat Steel Nat. Lead Ind. North Am Rockw 33% 33% 61% 61% 33% 33 16% 16% 18% 18% 43% 44 V, 17% 17% Admiral Corp Allcnghcny Pow S Akzona Am Standard Amsted Ind 23 23% 30% 30% 13% 13% 43% 43% Can Breweries 5% Cerro Chadbourn Goth 6% ex Chase Select Fd 2% 1 Columbia Gas 11.62 Comlnco 33 j Cont Telephone 25% Fluor, Corp 29% 3 Int Bnk for Rec 98%b98%b Int Flav Frag 85% 88% Int Paper (S4) 60 43% 43% 28% 28% 36% 37 Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger Leasen 21% 22% Lone Star Cement 25% 24% Lehman 18% 18% Madison Fund Pac Gas and El. Penn. Central Pepslco Phelps Dodge Phillip Morris Phillips Petr Procter Gambl RCA Republic Steel Reynolds Ind Royal Dutch Petr Santa F6 Ind. Sears Roebuck Shell Oil Southern Southern Pacific Railway Spcrry Rand Stand Oil Calif Stand Oil Indiana Exxon Corp Studebakcr-Worthl Sun Oil Texai Gulf Texas Inst Transamerlca Unilever Union Carbide Uni Royal United Aircraft United Brands US Steel West Union Tel Wcstlnghouse El Wonlworth Nat Can NY Centr A North West R N Am Phillips Co 32% 32% 3% 3% 87% 88% 38% 38% 115% 115 40% 41% 108% 109% 37% 38% 28% 54% 56 41 41% 34% 34% 113% 113% 57% 57% 21 21V* 48 46% 50 60 49% 78% 78 85 85% 17V, 38% il'i 171»', - 19 18% 47% 50% 50% 16 15% 47 47 H 12 12% 34% 33% 18% 18% 8% 8% 72V* 73% 38% 36% Occidental Petr 12% 12% Standard Brands Tandy Union Electr United Corpi United Gas 18% 18% 9% 18% 18% 12% 12% Western Bancorp 36% 36%

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17