B I ÏDREEFMEUBELENJ 'n rasverkoper in de dop Landbouw verdedigt zich tegen aanval op bio-industrie Poll zwalkt van links naar rechts in 'De beklemde elite' LASSER/BANKWERKER H AGAZI MEDEWERKER ET MOTORHUIS Sportuitlaten binnenkort wellicht taboe Barbediende dood na schietpartij Man vernielt voor tienduizend gulden aan winkelruiten Brand in winkelcentrum Nixon gaat wellicht West-Europa bezoeken Bejaarde bewoner van Maarssen is al weeklang zoek Peking: Moskou en VS laten Israël zijn gang gaan Sinterklaas nam duik in kanaal Surinamers vragen koningin om hulp Proces-Mahler tijdelijk achter gesloten deuren Vragen over mishandeling Surinamers GEMEENTE ALKEMADE maakt bekend GEMEENTE VOORSCHOTEN I TROUW/KWARTET DONDERDAG 7 DECEMBER 1972 Ir. Knottnerus:Stemmingmakerij Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van het landbouw schap, heeft zich gisteren teweer gesteld tegen de aanval van de stichting natuur en milieu op de bio-industrie: de moderne varkens-, kippen- en kalverenbedrijven. Deze stichting gaf vorige week een brochure uit, waarin wordt gesteld dat de bio-industrie het milieu sterk vervuilt en het landschap ontsiert. In de bestuursvergadering van het landbouwschap beschuldigde ir. Knottnerus gisteren de samenstellers van de brochure van stemmingmake rij. Met de brochure heeft men een groot deel van de agrarische bevol king in de beklaagdenbank gezet, al dus Knottnerus. Hij erkende, dat de ontwikkeling van de bio-industrie (door landbouwers 'veredelingsland- bouw' genoemd) schade kan toebren gen aan natuur en landschap. Maar ROTTERDAM Wanneer de Rotter damse rechtbank zich in haar vonnis in die zin uitlaat, is het niet onmoge lijk, dat in ons land binnenkort het gebruik van zogenaamde sportuitlaten onder auto's strafbaar wordt. Om deze uitspraak uit te lokken, heeft de Rot terdamse verkeersjournalist Paul Krol in samenwerking met inspecteur P. Tieleman van de Rotterdamse ver keerspolitie een proefproces uitgelokt. Krol liet zich aanhouden met zijn auto, waarvan één van de drie knal dempers vervangen was door een uit- laatpijpje. De wagen produceerde veel meer geluid dan de wettelijk toegesta ne 83 decibel. De voorschriften voor het vervolgen van dergelijke overtre dingen zijn zo ingewikkeld, vond Tie leman, dat er geen beginnen aan is. De politiedeskundigen vertelden tij dens de rechtszaak, dat ervaren poli tiemensen op gehoor kunnen beoorde len, of een auto teveel lawaai maakt. In de toekomst wil de politie dan ook zonder meer bekeuren, als een auto te veel lawaai maakt, terwijl het dan ook strafbaar is om een andere uitlaat onder de auto te hebben dan diegene, die daar standaard bij geleverd wordt. Dat zal dan alleen kunnen als de rechtbank het aldus luidende vonnis var. de kantonrechter, waarvan giste ren het hoger beroep diende, bevestit. Krol zal de hem door de kantonrech ter opgelegde boete van elf gulden dan echter niet hoeven te betalen, want uit waardering voor de wijze waarop net proefproces was opgezet, liet officier van justitie mr. W. D. Meeter deze boete in zijn eis verval len. DEN HAAG De 30-jarige barbe diende R. van Vliet uit Den Haag is gisteren in een ziekenhuis in zijn woonplaats overleden, twee maanden nadat hij op het parkeerterrein van de Frederikskazerne in Den Haag was gewond door drie kogels uit het pis tool van de 44-jarige adjudant J. W. uit Moerkapelle. De adjudant deed op die dag, 7 okto ber, in de kazerne dienst als officier van piket. Van Vliet was na afloop van een feestje in de onderofficiers mess van de kazerne, waar hij als barbediende werkte, me* enige ande ren in een auto gestapt op het par keerterrein bij de kazerne. De adju dant, die volgens de legervoorlich- tingsdienst onder invloed van sterke drank was, kreeg woorden met het gezelschap en trok zijn pistool. Hij richtte het op het groepje dat in de auto wilde stappen en schoot drie maal. Van Vliet werd ernstig gewond door schoten in buik. arm en schou der. DEN HAAG Voor een wedden schap heeft de 24-jarige Haagse orgel draaier F. J. M. vier winkelruiten met een gezamenlijke waarde van tienduizend gulden vernield. Hij kreeg 25 gulden van zijn kornuiten. Dat wil zeggen dat hij de wedden schap had gewonnen. Tegenover deze 'winst' stond echter een proces ver baal en opsluiting in een cel van de Haagse politie. MIDDELBURG Het dak van een winkelcentrum in aanbouw in Middel burg is gistermiddag in brand geraakt, nadat een ketel met bitumen door een felle windvlaag vlam vatte. De dakbe- dekkers konden zich op tijd in veiilg* heid brengen. De brandweer van Middelburg, die met groot materieel uitrukte, kon de schade tot enkele tienduizenden gul dens beperkt houden. WASHINGTON (Reuter) Uit diplo matieke bron in Washington is verno men. dat president Nixon voornemens is begin volgend jaar enkele West- europese hoofdsteden te bezoeken. Het bericht werd door het Witte Huis be vestigd noch ontkend. deze neveneffecten van de verede- lingslandbouw zijn door het bedrijfs leven steeds erkend en krijgen in de praktijk ook de aandacht. Knottnerus wees er op. dat de land bouw zich met de overheid inspant om bijvoorbeeld het stankprobleem van de bio-industrie op te lossen. 'Wij erkennen de ernst van de zaak en willen met iedereen praten, die se rieus naar een oplossing streeft. De stichting natuur en milieu heeft de zaak echter 'zwaar in de emotionele sfeer getrokken', meende hij. Het landbouwschap moest zich ook later weer bezig houden met de moge lijke botsingen tussen de landbouw en de beschermers van natuur en land- schaps. De belangstelling voor natuur en landschap neemt sterk toe en dat raakt de landbouwer, omdat hij moet werken in het landelijk gebied van Nederland. Het landbouwschap staat op het standpunt dat dit landelijk gebied ook in de toekomst het werkterrein van de boeren zal blijven en dat men hem daarom van de kant van natuur- en landschapsbeschermers niet teveel be perkingen zal kunnen opleggen. Het bestuurslid J. van Noord pelitte giste ren voor een agressievere houding van de landbouw. De niet-agrarische aanspraken op het landelijk gebied 'komen als een stoomwals op ons af', zo meende hij Hij vroeg om een schema waarin duidelijk wordt bepaald in welke ge bieden de landbouw zijn gang kan gaan. De meerderheid voelde niet zoveel voor een dergelijk schema. De landbouw komt in het hele land in zeer verschillende vormen voor en alleen daarom al zal het zeer moeilijk zijn normen te vinden voor een lande lijk landbouwstructuur-schema. Van geval tot geval zal men de belangen van de landbouw krachtig moeten ver dedigen. UTREGHT De 72-jarige heer Jan Schaap uit Maarssen wordt sinds don derdag 30 november vermist. Hij ver liet op die dag in de vroege ochtend zijn woning voor een bezoek aan het Groene kruis. Vandaar vertrok hij om 9.15 uur naar de bushalte om terug te gaan naar Maarssen. Hij is daar ech ter niet aangekomen. Zijn familie vreest dat hem een ongeluk is overko men. Hij had geen indentiteitspapie- ren bij zich. De rijkspolitie in Maarssen verzoekt iedereen die inlichtingen kan geven over de verblijfplaats van de heer Schaap, zich te melden. Het signale ment van de vermiste luidt: ongeveer 1.58 meter lang, gezet postuur, grijs haar (kalend), opvallend kleine han den met korte dikke vingers. Hij was gekleed in een donker kostuum, grijze overjas, zwarte hoed en lage zwarte schoenen. NEW YORK (AP, Reuter, UPI) China heeft de VS en de Sowjet-Unie ervan beschuldigd Israël door hun steun in staat te stellen 'als nietig land' anderen uit te dagen en ruzie te zoeken. De Chinese VN-ambassadeur Hwang Hwa verklaarde in de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties: 'Terwijl de Amerikaanse regering de Israëlische agressoren in hun koorts achtige expansiedrift steunt, voert een andere grote macht (bedoeld is de Sowjet-Unie - red.) zich voordoend als een vriend van de Arabische vol ken. een grootscheepse infiltratie en expansie in het Midden-Oosten uit'. Hwang Hwa vervolgde dat terwijl Amerikaanse steun aan Israël voor iedereen duidelijk te zien is de Sow jet-Unie misleidender en gevaarlijker is dan het ouderwetse imperialisme. (Peking noemt Moskou's beleid 'soci- aal-imperialisme' en dat is volgens de Chinezen een moderne vorm van im perialisme). Volgens Hwang geeft Moskou de Arabieren wapens maar verbiedt hen om Israël aan te vallen. Hij waarschuwde dat dit zal leiden tot een Russisch-Amerikaanse confronta tie, een wereldoorlog en de verdwij ning van de Arabische naties. Van onze correspondent APPINGEDAM In Appingedam maakte Sinterklaas op zijn verjaardag om tien uur een duik in een vieter meter diep kanaal, toen hij met een door één van de zwarte Pieten be stuurde auto in een slip terecht kwam en daarna het water indook. Midden in het kanaal slaagden de vier inzit tenden erin zich nog tijdig uit het al zinkende voertuig te bevrijden en op eigen kracht aan de kant te komen. Speciaal Sint Nicolaas had het wel moeilijk met zijn omvangrijke 'aankle ding.' Ook de drie zwarte Pieten kwa men met de 'natte' schrik vrij. De snel aanwezige kikvorsploeg te- hoefde niet meer in actie te komen. Bij omwonenden werd hel ontluister de gezelschap van droge kleren voor zien en met hete koffie met specu laas?weer op verhaal gebracht. Alle betrokkenen waaronder twee dames, waren afkomstig uit Appingedam. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het actiecomité 'Bij stand in Suriname nu' heeft koningin Juliana gevraagd steun te verlenen bij een geldinzamelingsactie voor Su riname en de Nederlandse Antillen. In een open brief aan 'Soestdijk' wijst het Actiecomité op de dringende noodzaak een einde te maken aan de sociale nood in de overzeese rijks delen. Om aan de inzamelingsactie waar voor overigens nog geen datum vast staat bekendheid te geven wil het actiecomité de beschikking krijgen over tv-zendtijd. Het vraagt de konin gin ook hierbij te bemiddelen. Het actiecomité zou graag een programma presenteren met Surinaamse en Antil liaanse artiesten. Ook wordt voorge steld de koninkrijksdag (15 decem ber) dit jaar uit te roepen tot 'dag van nood voor het koninkrijk' om op die wijze de aandacht van het Neder landse volk op de problemen in Suri name en de Antillen te wijzen. Het actiecomité heeft zich tot de koningin gewend omdat het van me ning is dat van de koninkrijksrege ring voorlopig niets kan worden ver wacht. BERLIJN (DPA) Het proces in West-Berlijn tegen de 36-jarige jurist en oprichter van de links-extremisti sche Baader-Meinhofgroep Horst Mah ler, is gisteren tijdelijk voor het pu bliek gesloten door het optreden van het lid van de Baader-Meinhoff-groep Gudrun Ensslin. Ensslin, dochter van een evangelische geestelijke, probeer de een van de offiiceren van justitie een klap te geven en gaf de rechter ten antwoord: 'Hou je muil'. Een twee de beklaagde, Gerhard Müller, ver klaarde, dat hij door beambten onder druk was gezet om belastende uitspra ken over het 'Rode Leger' van de Baader-Meinhofgroep te doen. Hij noemde zichzelf 'eenvoudig strijder voor de wereldrevolutie'. DEN HAAG Over herhaalde mis handelingen in of buiten de politiebu reaus van Surinamers en gastarbei ders heeft het Tweede Kamerlid Roet hof (PvdA) de minister van justitie vragen gesteld. De gevolmachtigde mi nister van Suriname, dr. J. Polanen heeft zich inmiddels ook bij de minis ter van justitie beklaagd over discri minerend optreden van politiemensen. De heer Roethof wil van de minister weten welke maatregelen hij denkt te nemen om aan de, wat hij noemt, incidenten tussen de politie en de rijksgenoten en vreemdelingen een einde te maken. Het Tweede Kamerlid heeft de in druk, dat de politie te overijld op treedt. 'In gemoede mag men zich afvragen', aldus de heer Roethof, 'of de evenredigheid tot het geconstateer de vergrijp steeds in acht wordt geno men'. De aanleiding tot de vragen van de heer Roethof is de behandeling door de vreemdelingenpolitie in Rotterdam van de Marokkaan Adislam Sbaiti (24 jaar) die met een neusbreuk in het Dijkzigtziekenhuis moest worden op genomen. Het is de vraag of bij de fouillering van de Marokkaan, die zich vrijwillig bij het politiebureau meldde om inlichtingen over zijn broer te geven wel is gehandeld vol gens het Wetboek van strafvordering. Volgens dit wetboek kan van een onderzoek aan lichaam en kleding slechts sprake zijn, wanneer tegen de aangehoudene gerichte bezwaren be staan. Adislam Sbaiti kon later echter zonder meer weer gaan. De Rotterdamse officier van justitie, mr. J. D. de Jong verwacht intussen vandaag een rapport van de korpslei ding van de politie over de gebeurte nissen rondom Sbaiti. Mr. De Jong heeft gisteren gezegd dat hij op basis van dit rapport zal beslissen of de rijksrecherche bij het onderzoek moet worden betrokken. De Marok kaan heeft, zoals bekend, via de advo caat mr. M. Hooykaas een klacht inge diend over mishandeling door vier agenten. CT7] AMSTERDAM K. L. Poll lijkt niet alleen door zijn lichaamslengte op een fles tonic. Zijn boek 'De beklemde elite' roept bij mij ook de associatie oo aan de fles tonic waarover vader en zoon tijdens een Stei-reclame-spot twisten of hij rechts of links is. Poli's ongeeëve- naarde kritiek op het profijtbeginsel in de politiek lijkt zo links als het maar kan. Maar even verder vindt men even smeuige, maar veel rechtser aandoende passages over de kunstenaars in de contrapres tatieregeling. Is Poll rechts of links? Voordat de christen-democratische partijen zich opnieuw uitleveren aan het profijtbeginsel van Drees doen zij er goed aan nog eens na te lezen wat Poll over de 'geldpest' schrijft. De regeringsverklaring van 1971 is vol gens Poll een terugval in de liberale negentiende eeuw. 'Over tien jaar, als de vervuilingsziekten zijn uitgebro ken, als de doktoren hun zevende landhuis kopen, als het aantal studen ten verminderd is tot 60.000 fors betalende jongere heren, als de kunst subsidies zijn afgeschaft( zullen we het ongelovig in de geschiedenis boekjes kunnen nalezen: 1971 de regering proclameert het materieël ei genbelang als leidend beginsel voor het staatsbeleid'. Links? Maar linkse studenten zullen Poll ver vloeken, wanneer zij lezen hoe hij een 'nummertje onrechtvaardig generalise ren' over de universiteit weggeeft. De goeden niet te na gesproken, zegt hij, maar de meeste docenten en onderzoe kers hebben er een Augiasstal van gemaakt. Gewichtigdoenerij, vergader ziekte. onbekwaamheid Poll wordt treurig als hij erover nadenkt. En ondanks alle miljarden die naar de universiteit toe gaan en ondanks de verhouding van 1 man personeel op 4 studenten (ter vergelijking: de leer- lingschaal in het kleuteronderwijs is 37), haalt dan ook nog een derde van de eerstejaars nooit de eindstreep. Rechts? Ook ln het hooidstuk over het cul tuurbeleid snijdt het mes van Poll aan twee kanten. 'Als het nageslacht zich nog eens verdiept in de toestand omstreeks 1970, zouden zij kunnen denken dat het kunstsubsidiestelsel gebaseerd is op een stilzwijgende af spraak: het publiek is bereid een groot aantal kunstenaars op gemeen- schapskosten in het leven te houden op voorwaarde, dat het niet hoeft te lezen wat zij schrijven, niet hoeft te kijken naar wat zij maken en niet hoeft te luisteren naar wat zij compo neren'. Wil Poll alle subsidies afschaf fen? Is hij echt rechts? Voordat de Biesheuvels en Drezen denken een medestander in hem te vinden: Poll wil de begrotingen van onderwijs en c.r.m. niet verlagen. Hij wil het geld wel anders gebruiken. Meer aandacht voor het kweken van een kunstpubliek, niet te bang zijn voor selectie op kwaliteitsgronden, meer geld voor kunstonderwijs, mis schien een algemeen cultureel abon nement tegen een naar draagkracht vast te stellen prijs. En wat het onderwijs betreff: massaal hoger on derwijs (dat gaat nog veel meer kos ten dan nu), maar dan wel goed onderwijs en geen studenten die tien jaar vergaderen en Tom Poes lezen. Desnoods met een -nspectie voor ho ger onderwijs. 'De beklemde elit uestaat voor een groot deel uit reeds eerder versche nen artikelen (Hollands Maandblad en NRC-Handelsblad). Maar ieder die zich rekent tot de beklemde elite zal dankbaar zijn dat hij nu in dit boek een aantal argumenten bij elkaar heeft om rechts van zich af te kunnen houden zonder zich te hoeven uitleve ren aan de strenge, maar soms ook zeer warrige ideologie van kritische kunstenaars en st"denten P. J. H. K. L. Poll: 'De beklemde elite'. Uitga ve iVlculenhoff. Prijs 14,50. BBURGSTEEG 3 5-12NIEUWSTRAAT if J LEIDEN Tel 20657 LEIDEN I WINDSOR-OUDHOLLANDS-KLASSIEK L BIEDERMEIER-QUEEN-ANNE 1 E— DONDERDAG AVOND VERKOOP -J De burgemeester van Alkemade dat het college van burgemees ter en wethouders van die ge meente voornemens is met toe passing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50. lid 8. der Woning wet. vergunning te verlenen aan de heer M. B. Cozijn. Veerstraat 29 te Oude Wetering, voor het verbouwen van een bergruimte op het aan de Veerstraat 30 al daar gelegen perceel, kadastraal bekend gemeente Alkemadc. sectie B nr. 1823 Een ieder, die tegen dit voorne men bezwaren heeft, is bevoegd deze schriftelijk in te dienen bij het college van burgemeester en wethouders In de periode van 8 december tot en met 22 decem ber 1972. Het betreffende bouwplan ligt gedurende deze termijn op werkdagen tussen 08.00 en 12.30 i uur ter secretarie op de afde ling openbare werken ter in zage. Roelofarendsveen. 7 dec. 1972. LJ.A.M. IY1 C II C E D E S - II 'E !S1 Z De Burgemeester der Gemeente Voorschoten brengt ter voldoe ning aan het bepaalde ln artikel. 31 van de Wet op de Ruimtelijke- Ordening ter openbare kennis, dat met ingang van 8 december voor een ieder ter Gemeente- Secretarie. afdeling Bestuursza ken. ter inzage ligt het bestem mingsplan "Adegeest 1968". vastgesteld door de Raad der Gemeente Voorschoten bij be sluit van 22 november 1968. Genoemd besluit is. voor zover aan het bestemmingsplan geen goedkeuring is onthouden bij besluit van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland d.d. 7 ja nuari 1970 en bij het eveneens ter inzage liggende Koninklijk Besluit van 27 oktober 1972, on herroepelijk geworden. Voorschoten, 7 december 1972. De Burgemeester voornoemd. Dr. J. van der Haar. VONDELLAAN 45 LEIDEN TEL. 69303 Officieel dealer voor MERCEDES BENZ PERSONEN- BESTEL- VRACHTWAGENS. t) Wij vragen voor spoedige indiensttreding: die voor afgifte van de onderdelen dient zorg te dra gen aan zowel de personenwagen- als vrachtwagen- afdeling, alsmede rechtstreeks aan onze cliënten. Leeftijd vinden wij minder belangrijk dan accurates se en gevoel voor serviceverlening: ervaring in onze branche is gewenst. Geïnteresseerden kunnen wij een' prettige werkkring in het voor uitzicht stéllen, alsmede een juiste beloning en een uitstekend pakket aan overige arbeidsvoorwaarden. Sollicitaties sphriftelijk of mondeling gelieve U te richten aan: N.V. LIAM - Vondellaan 45 - Leiden - Telefoon (01710) 69303. Het team - meest jonge - verkopers van het Motorhuis in Leiden ziet zich voor 'de taak geplaatst een toenemend aantal (toekomstige) Opel-rijders te adviseren ende begeleiden bij de koop van hun auto. Ook al door het ingebruiknemen van een grotere, moderne showroom in het binnenkprt te betrekken nieuwe pand aan de Vondellaan, is er plaats voor Het gaat hier cqn een echte groeifunktie voor een jonge» man met enthousiasme, initiatief, werklust en feeling voor auto's. Wij horen graag van hem of hij wèl of géén diiwkte ervaring heeft. Reakties, schriftelijk of mondeling (na telefonische afspraak) aan onze heer B. van Zwieten, aan ons (oude) adres Morssingel 1b, Leiden. Postbus 44. Telefoon 01710-2 47 41. Morssingel^! b Leiden Telefoon 01710 - 2 47 41 i De meeste dealers moeten u overtuigen met auto's vol glimmende sierstrippen en verchroomde bumpers. Zo niet de 2CV van Citro&i. Die houdt 't liever op ruimte, comfort en vele zuinige kilometertjes. i Hetgeen echter niet wegneemt dat we de 2CV graag eens extra oppoetsen als u komt voor een proefrit; 2CV: Gezond verstand op wielen N.V. AUTOM. BEDR. VAN DER VELDE Zoeterwoudseweg 23 Leiden 1 v.d. Valk Boumanweg 180 Leiderdorp BAKKER'S AUTOM.,BEDR. B.V. Zijlsingel 36 Leiden Hoofdstraat 133 Sassenheim MM. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 14