Duitse oliegolf bij Nederlandse grens tot staan gebracht Droogkokende rijst Ch Margarine Silver Queen 98 Ch Reuze koek Mr. Van Thiel nam na 10 jaar afscheid als Kamervoorzitter »00 Cola drink 92 Koelhuis- boter Rookworst Groentesoep 61 SjK ChAarbeien- jam huishoud I Kilo magere varkenslappen Versevoorgebakken patates frites Fijne braadworst J jf' Jy - V? Rode kool Boeren kool Twee gewonden bij autobotsing Meer bijbels in Tsjechoslowakije ChKuikenrollade kilopak Sherry Amontillado albert heijn kuipje 250 gram Ch Leverpastei TROUW/KWARTET DONDERDAG 7 DECEMBER 1972 ENSCHEDE/GRONAU In het Nederlandse grensgebied is men ge- sche alarminstallatie heeft blijkbaar imponeerd door de wijze waarop de Duitsers dinsdag, toen tussen de niet gewerkt, plaatsjes Gronau en Ochtrup een olieleiding openbarstte, die van De, CI>U hee*1 aangekondigd dat zij Wilhelmshaven naar het Ruhrgebied loopt, deze calamiteit hebben op- d™lieiinrp8op dive™ gevangen. Dat gebeurde echt Duits, dus zeer 'gründlich'. vragen antwoord verlangt. OUDE PEKELA Op de gevaarlijke wegkruising provinciale weg-Raadhuis- laan in Oude Pekela heeft zich gister middag opnieuw een ernstige botsing voorgedaan, waarbij twee autobestuur ders naar het St. Lucasziekenhuis in Winschoten moesten worden ver voerd. Omstreeks half een naderde een 23- jarige onderwijzer uit Winschoten, komende uit de richting Nieuwe Pe kela, de kruising. Van de andere kant komende stond een 25-jarige automo bilist uit Oude Pekela voorgesorteerd om naar links de Raadhuislaan in te rijden. Waarschijnlijk heeft de onder wijzer deze stilstaande wagen niet opgemerkt, waardoor een frontale bot sing volgde. Beiden die alleen in de auto's zaten, kwamen in een droge sloot terecht. Met o.m. beenfracturen en andere verwondingen werden ze naar het ziekenhuis vervoerd. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Mr. F. J. F. M. van Thiel heeft gisteren, na een haast tienjarige carrière, afscheid genomen1, als Kamervoorzitter. Aan het eind van de laatste Kamervergadering die hij voorzat, deelde minis ter-president Biesheuvel mr. Van Thiël zijn benoeming tot comman deur in de orde van de Nederlandse leeuw mede. De minister-president, en de vandaag te kiezen nieuwe voorzitter, het PvdA-Kamerlid dr. A. Vondeling na mens de Kamer, roemden de soepele en rechtvaardige wijze waarop mr. Van Thiel de vergaderingen heeft ge leid. 'In het algemeen is het oordeel vdn verschillende partijen over de leiding verschillend. In deze Kamer met zijn vele partijen is dat niet het geval. Namens allen kan ik zeggen: wij vinden het erg spijtig dat u weggaat, korter en duidelijker kanjf/1 u niet loven,' aldus dr. Vondeling. Hij bood de scheidende Kamervoorzi ter een gouden cassette aan met d namen en opdrachten van alle r mensen waarmee mr. Van Thie l.J zijn hoedanigheid te maken heeft g had. Tevens werd van hem een schilderd portret onthuld dat in 1 Kamergebouw opgehangen zal wordeJ Mr. Van Thiel wees in zijn afscheidi speech op de negatieve indruk soms bij het publiek over het Kam werk bestaat. 'Ik ben ervan overtuig dat een groot deel van die kritiï voortvloeit uit onbekendheid met 1 Kamerwerk en ik heb in persoonlijk contacten naar buiten altijd gepiJ beerd een juist begrip voor dit werj te wekken.' Om zijn voorzitterschap uit te luidef gebruikte mr. Van Thiel tenslotte J nooit eerder door hem ter hand genj men tafelbel, die bedoeld is om i noodgevallen de Kamer te laten or| ruimen. 'Ik heb de indruk dat we er als Nederlanders van kunnen leren hoe de Duitsers dergelijke rampen bestrij den; ik wil proberen er precies achter te komen hoe zij het hebben gedaan en ik wil de gegevens ook doorgeven aan het ministerie van volksgezondheid', aldus dr. H. de Klerk, staffunctionaris Milieubeheer Twente. Mede dankzij het resolute optreden van de Duitsers, die alleen al tiental len wagens van de Bundeswehr had den ingezet, heeft de olieramp in het Duitse grensgebied vermoedelijk rela tief beperkte consequenties gehad, ook voor de meeste Duitse boeren in deze streek. Het zag er gisteren naar uit, dat de calamiteit ook voor Oost- Nederland geen ernstige gevolgen zal hebben. Drie miljoen De heer De Klerk schat dat er tegen de drie miljoen liter olie is ontsnapt. Het beekje de Hornebach, da/t voor ons land mogelijk fataal zou kunnen zijn, werd op dubbele wijze afgedamd. Daardoor is het Nederlandse opper vlaktewater voor de olie vrijwel onbe reikbaar geworden. Wat het drinkwa ter betreft valt er daarom weinig te vrezen. Of de olie op langere termijn ons grondwater helemaal onberoerd laat is op dit moment nog niet te zeggen. De ramp speelde zich dinsdag af tus sen Ochtrup en Gronau nabij een hoogspanningsgebouw dat zeker onder een dikke, drabbige, bruinachtige olie massa zou zijn verdwenen, ware het niet dat de wind de andere kant op stond. In de olieleiding, die 70 cm breed is, was bovengronds een forse breuk ont staan bij een lasnaad. Met een druk van 50 atmosfeer spoot de olie soms 10 meter omhoog om in een brede, smoezelige waaier neer te vallen. Zij bedekte een stuk boerenland in deze omgeving ter grootte van naar schat ting 10 hectare. In de bodem zal door de olie vermoedelijk een terrein van een vierkante kilometer zijn aange tast, maar er wordt ook al gesproken van 5 vierkante kilometer. Spoed Met spoed kwam in Duitsland het apparaat (politie, brandweer en leger) op gang terwijl aan de Nederlandse autoriteiten he.t zgn. 'cataströphe- alarm' werd doorgegeven. De olie werd uit de sloten gezogen en in tankwagens afgevoerd. Op het 'res tant' werd tenslotte ecoperl, een kunststof die olie absorbeert, uitge strooid. Volgens de commandant van de Enschedese brandweer, de heer H. Maas, zal er echter nog 'een bult werk verzet moeten worden' om het rampgebied geheel van de olie te verlossen. Bij de openbare Nutsbedrijven in En schede dacht men gisteren, nadat de balans voorlopig was opgemaakt, dat de Duitse nalamiteit althans het drink water in het Nederlandse grensge bied niet zal vervuilen. Dit water komt wel voor een deel uit Duitsland, maar het wordt diep (100 m.) wegge haald. 'Ons water is afhankelijk van de bodemkwaliteit; wat zich in Duits land afspeelde is vooral een kwestie van oppervlaktevervuiling.' Ook bij het waterschap Regge en Dinkel te Almelo had men de hoop dat de olie Nederland niet zal binnenkomen. Er is wel wat genoemd werd 'een blauw- filmpje' in de Twentse wateren waar genomen, en zoiets ontstaat reeds bij een geringe hoevelheid olie. Enkele employees blijven echter op dit punt de komende dagen attent Over de hoeveelheid olie die uit de kapotte leiding gespoten is, lopen de schattingen nogal uiteen. Esso taxeert het op niet meer dan een half mil joen liter, maar een speciale onder zoekcommissie van de Regie- rungsprdsident in Münster liet giste ren weten, dat het veel meer moet zijn. Hoewel in Twente de slagvaardige bestrijding hoog wordt aangeslagen, verbaast men zich er wel over dat het zolang heeft geduurd voordat de cala miteit werd ontdekt, en de kraan kon worden dichtgedraaid. De automati- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De eerste acute vraag naar bijbels in Tsjechoslowakije is gelenigd. Dit is van Tsjechische zijde meegedeeld op een bijeenkomst van Europese bijbelgenootschappen in Rome. In de afgelopen twee jaar zijn vanuit het westen twee maal honderdduizend bijbels geleverd. Deze bijbels werden verdeeld over de plaatselijke gemeen ten, die voor de verkoop zorgden. Ook was het enige raaien mogelijk om in Tsjechoslowakije zelf te produceren. Een maand geleden konden bovendien 2500 bijbels in een heel grote druk voor slechtzienden worden ingevoerd. Het Tsjechische bijbelwerk gaat nu prioriteit geven aan een nieuwe verta ling. Enkele jaren geleden begonnen leden van de Comenius-faculteit de bijbel opnieuw te vertalen. Besloten is alle krachten in te spannen, om deze vertaling in 1979 in zijn geheel te publiceren. De vier evangeliën zijn reeds gereed en verschijnen volgend jaar in een oplaag van 30.000 exem plaren. In 1974 wil men een aparte uitgave van de nieuwe vertaling van de Psalmen publiceren. 9 Uit de diepvries voorgebraden albert heijn fles 1 liter Speciale aanbieding pakje 250 gram 69 albert heijn extra kwaliteit vacuum verpakt 250 gram Maggi zakje 2 blikjes a 100 gram advies prijs pot 450 gram l1.5 500 gramJJJO" 2*8 kant en klaar alleen even opwarmen 500 gram 'Verse gewassen en gesneden 500 gram 48 68 Prijzen gelden van donderdag 7 t/m zaterdag 9 december

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 12