Burgerzin voert weer woningactie krepeergevallen 'Medicijnen groter gevaar dan alcohol' entraal akkoord 1973 ondertekend Met 'n vakantiereis neem je geen risiko. 6a je tegenwoordig regelrecht voor naar de Raiffeisenbank of de Boerenleenbank. Raiffeisenbank IfifBoerenleenbank CDAGCVERS O» Kom morgen de reisgids even halen FRICANDEAU LAPPEN /|98 89 Initiatief vorig jaar goed aangeslagen Bedrijven zetten illegale gastarbeiders op straat Het weer luppert praat net Boersma cUwdyUler~allefcBeSte kguze KLEI AARDAPPELEN HARDE SPRUITEN Prof. dr. R. A. A. Maes in inaugurele rede: Man dodelijk verongelukt Thans f 35.000 voor Palermo HlkoUW/KWAKTET DONDERDAG 7 DECEMBER 1972 oire BINNENLAND T3/K11 ADVERTENTIE an een onzer x< erslassevers DEN HAAG In nauwelijks een jaar tijd is het aantal woningnoodslachtoffers in Den Haag, aan Lie wegens ziekte of lichamelijke gebreken door de GG en GD eed medische urgentieverklaring van de hoogste categorie was verstrekt, verdrievoudigd. )it maakte mr. J. M. J. Korff de }ids, voorzitter van het bestuur van ;e stichting Burgerzin-actie gistermid- |ag bekend bij de introductie van een lieuwe actie met het doel een fonds e vormen voor de aankoop van te oop staande voormalige huurwonin- cn om deze ter beschikking te stel en van ernstige slachtoffers van de foningnood. )e stichting Burgerzin-actie werd in ovember vorig jaar opgericht. Toen varen er in Den Haag 43 gezinnen ie sociaal-medisch gezien het meest ringend om een geschikte woning erlegen zaten. Op dit moment zijn it 128 zeer urgente gevallen. Volgens ir. Korff de Gids is dit aantal zo estegen door de toename van het antal verkeersongevallen, niet alleen i Den Haag, maar in praktisch alle rote steden. Ernstig letsel dat in het erkeer is opgelopen is er de oorzaak van dat deze slachtoffers bijvoorbeeld vaak niet meer in een bovenwoning kunnen blijven en gedwongen zijn naar een ander huis uit te zien. Een groot aantal gevallen betreft rolstoel patiënten. Hartpatiënten Op dit moment worden bij het bureau huisvesting van de gemeente Den Haag elke maand vijftien nieuwe ge vallen ingeschreven. Ook het toene mende aantal hartpatiënten is van grote invloed op deze groeiende nood situatie. Bij de door de GG en GD verstrekte medische urgentieverklarin gen wordt in zeer veel gevallen opge merkt, dat een benedenwoning en soms een benedenwoning met tuin is vereist. Tot op heden heeft de stichting Bur gerzin-actie negentien gezinnen aan een goede woning kunnen helpen. Zeer binnenkort komen er nog drie woningen voor krepeergezinnen. Niet alle gezinnen werden geplaatst in door Burgerzin zelf aangekochte wo ningen. In tien gevallen kwamen wo ningen beschikbaar doordat particulie re huiseigenaren deze aan dé stichting aanboden ten behoeve van krepeerge zinnen. De woningen hebben de stich ting gmiddeld 35.000 gulden gekost. Dankzij de vele spontane bijdragen van burgerij en bedrijfsleven in Den Haag en omgeving heeft de stichting thans de beschikking over een werk kapitaal an 300.000 gulden. Evenals vorig jaar kan men varraf zaterdag 16 december zogenaamde cer tificaten van Burgerzin in waarden van 5 tot 1000 gulden kopen. Daartoe zijn warenhuizen in Den Haag en Leidschendam ingeschakeld. Bekende sportlieden zullen de certificaten van hun handtekening voorzien. )EN HAAG In een uiterst ontspannen sfeer en duidelijk opge licht hebben de voorzitters van de elf centrale werkgevers- en werk- eniersorganisaties gisteravond het centraal-sociaal economische ak- oord voor 1973 ondertekend. Geldlening ij deden dat onder het glunderend neziend oog van de ministersdelegatie nder leiding van drs. J. Boersma sociale zaken), die zich vanaf het oorjaar tot het uiterste heeft inge- lannen dit centrale akkoord tot stand brengen. tan de ondertekening werd eerder op avond in een vergadering van de "iting van de Arbeid (het hoogste •legorgaan van werkgevers en emers) algehele overeenstem- ig bereikt over de door de werk ers verlangde aanvulling op de jraaf over het prijsbeleid, waarin ;d wordt dat deze paragraaf pas kracht wordt 'vanaf de datum p de van overheidswege getrot- ;n prijsmaatregel wordt ingetrokken', het daarna gehouden afgeronde ge" irek met de regering kregen de drie ":centrales en de acht centrale werk- 'ersorganisaties in industrie, mid- en kleinbedrijf en landbouw de :ekering dat alle in het overleg 'er het centraal akkoord gedane con- issies en toezeggingen van de rege- ng zullen worden nagekomen, uiter- ird voor zover het huidige (demis- onaire) kabinet daartoe bij machte ferkgeverswoordvoerder drs. S. C. akkenist sprak van een 'moeizaam en a vele hindernissen verkregen, maar elangrijk resultaat'. Werknemers oordvoerder J. Lanser noemde het entraal akkoord een 'historisch mo- lent in de sociaal-economische ge- :hiedenis' en minister Boersma sprak an 'een goede basis voor een verdere itbouw in de komende jaren van een venwichtig beleid, zowel in materiële Is in inmateriële sfeer'. De regering zal volgende week ge sprekken hebben met een groot aantal organisaties van vrije beroepsbeoefe naren en lager personeel om ook hen te bewegen zich overeenkomstig het centraal akkoord te gedragen. (ADVERTENTIE) GOUDEN VREDES-MEDA1LLON Daze prachtige Kerst- medaillon toont de beeltenis vanr Jezus Christus welke wordt I omvat deor een ster-1 renkrgns van 7 echte achterzijde t vroeg-christelijk s. verfraaid door J lak-emaille, tevens, de „NIET DOOR MACHT OF GEWELD MAAR DOOR MIJN GEEST" 400 ex. 7 gr. H 23 mm ƒ129, JfC. 20O ex. 12,5- Sr. 0 28 mm ƒ189.- *D. 50 ex. 25 gr. 0 38 mm a ƒ389.- ifE. 25 ex. 50 gr. 0 38 mm ƒ689.- Zilver 30 gr. 0 38 mm a 79.- 4-Voorzlen van een origineel olijfhouten is bij di r Ketftmls. Prijzen Incl. b.t.w. bij banken, juweliers en recht- ORANJE MUNT DEN HAAG Lange Poten 5a Tel. 070-64.69.24 in en verkoop van alle munten ;KX»COODOOOCXWOC£ Onlangs ging de gemeenteraad van Den Haag akkoord met de verstrek king van een geldlening van 2 mil joen aan de stichting die er woningen mee wil kopen, teneinde zo snel mo gelijk zeer urgente gevallen te kun nen helpen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland moeten nog akkoord gaan met deze lening. De stichting zal per jaar 3 1/3 procent aflossen. De rente (maximaal 7 procent) behoeft voorlopig niet te worden betaald als de exploitaite van de woningen daar toe geen mogelijkheid geeft. De stich ting lanceerde vorig jaar het motto 'Krepeergezinnen, wijs ze een deur' dat ook nu weer wordt gebruikt. De volledige opbrengst, zo verzekert het bestuur, komt ten goede aan de wo ningnoodzaak. Er is niets aan de strijkstok blijven hangen dankzij de belangeloze medewerking van zeer ve len. Van de 300.000 gulden die door de bevolking en het bedrijfsleven bijeen is gebracht is slechts 700 gulden voor onkosten gebruikt (portikosten en dergelijk). Inmiddels is het initiatief van de Burgerzin-actie-ook aangesla gen in Utrecht, waar een inzameling op touw wordt gezet. Ook in Amster dam wordt overwogen een actie voor de slachtoffers van de woningnood te beginnen. Tijdens de persconferentie vroeg het bestuur aandacht voor voorzieningen in nieuwbouwwoningen ten behoeve van invaliden. 'Het is heel gek, maar in ons land wordt daar blijkbaar niet aan gedacht. Wanneer nieuwbouwflats zouden zijn voorzien van drempelloze toegangshallen en brede liften (met vanuit een rolstoel bereikbare bedie ningsknoppen) zouden dergelijke ge zinnen aanzienlijk gemakkelijker ver plaatst kunnen worden,' aldus be stuurslid J. Kleijn. De toename van het aantal medische- urgente gevallen maakt het volgens hem noodzakelijk op het stuk van de woningbouw meer te doen dan het incidenteel door nieuwbouwprojecten 'strooien' van een gering aantal zoge naamde aangepaste woningen. Een vakantiereis bespreek je bij de de bank voor iedereen 3000 vestigingen Van een verslaggever ROTTERDAM Nu de arbeidsmarkt wat minder krap is ruilen bedrijven in liet gebied van de Waterweg illegale gastarbeiders in voor legale. Dit signaleert althans de liga van minderheden te Rotterdam. De illegale ar beiders worden zonder enige afvloeiingsregeling op straat gezet. Als gevolg van hun feitelijke rechteloosheid komen deze mensen in een wanhopige si tuatie. In een brief aan de minister van sociale zaken protesteert de liga tegen derge lijke praktijken, en vraagt om een 'generaal pardon' voor illegale gastarbei ders die vanaf 1 augustus 1971 tenminste een jaar in dienst van een Neder lands bedrijf hebben gewerkt. Verder wenst de liga uiteraard een afvloeiings regeling voor illegale arbeiders, die gelijk is aan de regeling van legaal ver blijvende arbeiders. Buien en wind ADVERTENTIE iezes van aakt, >EN HAAG Informateur dr M. luppert zal vandaag een diepgaand esprek hebben met minister Boersma sociale zaken) over de sociale proble- latiek. Daarna zal hij een meer in- ormatief gesprek hebben met minis- er Nelissen (financiën) over de bud- etaire vraagstukken. 'olitieke waarnemers menen dat de iformateur uit dit gesprek met mi nster Boersma een eigen visie wil estilleren hoe een kabinet de sociale problematiek moet aanpakken. Op ba- is daarvan zou hij later met de "actievoorzitters gesprekken voeren, •r. Ruppert vaart hiermee een andere >ers dan indertijd informateur teenkamp. Deze kwam al overleggen- tot de formulering van compromis- i die de basis werden van het abinet-Biesheuvel. Informateur Rup ert bracht dinsdagmiddag een be- iefdheidsbezoek aan minister-presi- ent Biesheuvel. De rest van deze eek zal hij nog besteden aan de estudering van de adviezen en de oeumentatiemap van de departemen- en. 'r. Ruppert heeft nog niet beslist 'anneer hij de adviezen van de frac- evoorzitters aan koningin Juliana zal ubliceren. Verwacht wordt dat hij, anneer hij tot publikatie overgaat, e adviezen van kanttekeningen zal oorzien. 'O rm- mber 500gram GEKOOKTE GELDERSE WORST 150 gram BERLINER 150 gram bintjes M j||| 5 Kilo 1 kilo Geldig t/m 9 december U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2en3vanUwdamesblad Nog steeds wordt het tveer beheerst door diepe oceaandepressies. Vandaag zullen twee minima van 970 en 975 millibar, respectievelijk bij de Hebri- den en bij de Far Oer liggen. Een koufront dat gistermiddag om vier uur goed met behulp van onweerspei lingen gelokaliseerd kon worden ten zuidwesten van Ierland, zal volgens de internationale computeranalyse vanmiddag een positie van Noordwest- Spanje via Parijs, Maastricht, Ham burg, Kopenhagen tot voorbij Lenin grad innemen. Reken dus maar op stormachtige win den, regen en buien. Een eraan voor afgaande gólfstoring bracht woensdag overdag in Bristol 27 mm regen met in de vooravond ook onweer evenals in Manchester. Dungeness in het ui terste zuidoosten van Engeland rap porteert een windstoot uit zuid tot zuidwest van 80 km per uur oftewel 9 Beaufort. Rijkswater staalman Folkert IJnsen te Wognum, afkomstig van het winderige Ameland (na een zeer ge rekt nietes-welles spelletje schijnt zijn bijdrage over classifikatie van winters van de middeleeuwen tot nu toch in 'Hemel en Dampkring' te zullen verschijnen), ziet de betrekke lijkheid van de statistiek als bron voor maand- en seizoenprognoses wel in. Toch weerhoudt dit hem niet iets in die richting te zeggen op grond van zijn eigen met grote precisie gedane windwaarnemingen in de herfst. In verband met de sterke zuid-component in november na een 'oostelijk zwaar tepunt' in oktober, ziet hij vooral overeenkomst met 1940. Toch zal het volgens hem niet tot een strenge win ter komen, wel tot een seizoen met een hoger vorstgetal dan normaal (is 20). Daarnaast verwacht hij van tijd -yL )- zonnig opklarin ««CU, HAG sneeuw min. temp. windrichting tot tijd veel wind, waarbij wij diverse malen achter depressies invallen van polaire lucht zullen hebben en waar bij we langer dan normaal in die luchtsoort zullen verblijven. De heer IJnsen gokt wat januari, februari en mogelijk maart betreft op een circula tiepatroon als in het seizoen 1954^5. Weerrapporten van gisteravond 19 uur. ma ximumtemperaturen en neerslag van 719 uur: Amsterdam regen 11 graden 1 milli meter, De Bilt regen 12 0.1, Deelen zwaar bew. li 0.4, Eelde regen 12 1, Eindhoven geheel bew. 12 0. Den Helder regen 11 1, Luchth. R'dam tegen 11 0.1, Twente zwaar bew. 12 0.1, Vlisslngen geheel bew. 11 0, Zd.-Limburg half bew. 12 0, Aberdeen on bewolkt 5 0, Barcelona zwaar bew. 14 0, Berlijn zwaar bew. 10 0. Bordeaux geheel bew. 12 0.3, Brussel zwaar bew. 11 0, Frank fort zwaar bew. 10 0, Gonèvo licht bew. 7 0, Helsinki regen 7 7, Innsbrück onbew. 5 0. Kopenhagen regen 10 0.3, Locarno onbew. 9 0, Londen regen 12 14. Luxemburg licht bew. 11 0, Madrid regen 6 0.1, Malaga 'on bewolkt 18 0, Mallorca licht bew. 17 0. Mün- chen onbew. 9 0. Nice onbew. 15 0, Oslo onbew. 6 0. Parijs regen 12 0.4, Rome onbew. 18 0, Split onbew. 17 0. Stockholm half bew. 9 0. Zurich hall bew. 8 0, Casa Blanca on bew. 18 0. Las Palmas onbew. 17 0, Tel- Avlv onbew. 19 0. Tunis weerlicht 18 3. We nen onbew. 9 0 Hoog water 7 december Vlisslngen: 2.30- 14.50: Haringvlie a d. Zeezijdet: 4.18-16.30; Roterdam: 5.21-17.38: Schevenlngen: 3.56- 16.07; IJmulden- 4.29-16.40; Den Helder: 8.16- 20.31; Harllngen; 10.31-22.42; Delfzijl: 0.27- 12.47. 'OORDWIJKERHOUT De 70-jari- e P. Zandbergen uit Noordwijker- '°ut is dinsdagmiddag bij een auto- otsing in de Dorpsstraat dodelijk 'erongelukt, nadat hij vanwege het latte wegdek met zijn auto in een "P was geraakt en daardoor een otsing had veroorzaakt met een te- ePligger, een 25-jarige Noordwijker. liep snijwonden op bij het onge- en zijn passagier kneusde zich. Van een verslaggever UTRECHT Het gebruik van bepaalde geneesmiddelen veroorzaakt meer onge lukken dan liet overmatig gebruik van al cohöl. Dit zei prof. dr. R. A. A. Maes, hoogleraar in de toxicologie aan de rijks universiteit in Utrecht, gisteren in zijn inaugurele rede. Prof. Maes vermeldde een Westduits onderzoek, waaruit bleek dat in tien tot twaalf procent van een aantal onge- valle.i zonder duidelijke oor zaak, later werd vastgesteld, dat de autobestuurder in de 24 uur voorafgaand aan het ongeval medicijnen had ge bruikt. Bepaalde psychofarmaca (o.m. kalmerende middelen) beïn vloeden volgens prof. Maes het gezichtsvermogen, het oor deelsvermogen en i.ct reactie vermogen. 'Andere stoffen veroorzaken hallucinaties', zo vervolgde prof. Maes 'net als in een droom, met een bijko mend gevaar dat er een ge vaarlijke wijziging in de ruim te- en tijdswaarneming ont staat. 'In volle bewustzijn le ver. de gebruikers van deze middelen als in een droomwe reld, die echter als werkelijk wordt beleefd en in de meeste gevallen zelfs, als meer werke lijk dan de gewone dagelijkse omgeving', aldus prof. Maes. Vergiftiging Hij stelde dat de moderne le vensstijl een stroom van ver giftiging tot gevolg heeft. 'Een aldoor groter deel van de technische beschaafde volke ren wordt door de westerse jachtige levenswijze blootge steld aan steeds grotere span ningen en vele roepen aller lei middelen te hulp. Vanouds diende daartoe alcohol en ta bak, maar thans ook kalmeren de opwekkende, verdovende of hallucinaties opwekkende stof fen. Vaak plaatsen ze zowel de toxicoloog als de wetgever voor grote moeilijkheden. De moderne medisch-toxilogi- sche kennis heeft er volgens prof. Maes toe geleid dat vele vergiftigingen, mits tijdig ont dekt, niet meer dodelijk aflo pen. Al in 1949, zo vermeldt hij, is in Nederland een voor lichtingscentrum opgericht waar allerlei informatie is ver zameld over giftige stoffen. Dit centrum is volgens hem geen luxe in een maatschappij die de mensen overal in de industrie, in de landbouw, in de huishouding en bij de apo theek in de buurt van giftige stoffen brengt. En passant noemde prof. Maes het een bijgeloof dat melk een univer seel tegengif zou zijn. Daar voor is, zo zei hij, geen enkele wetenschappelijke basis. Bezorgdheid De toxicoloog houdt zich, zei prof. Maes, ook in toenemende mate bezig met de lucht- en waterverontreiniging en de ge varen van radio-actieve be- smetting. 'De toxicologen slaan de verontreiniging van het leefmilieu met grote be zorgdheid gade, 'aldus de Utrechtse hoogleraar, die aan stipte dat al lang geleden deze deskundigen waarschuwende geluiden hebben laten horen maar dat zij roepende in de woestijn bleven. 'Het is onthullend dat het pu bliek zich pas betrokken ging voelen en de regeerders pas tot een begin van handelen kwamen nadat hevige acties tegen de vervuiling en de ver vuilers losbrandden, geleid door minder deskundige maar wel demagogisch sterkere groepen, die de massamedia meekregen'. De Trouw/Kwartet-Sinterklaas actie 'Soulaas' voor Paler mo heeft een bedrag van 35.000 bereikt. Voor de steun aan de Waldenzen In de hoofd stad van Sicilië is 75.000 nodig, voor een kinderbad en een speelplaats in het nieuwe oecu menische dienstencentrum in de binnenstad. Giften onder vermelding: 'Sou laas voor Palermo' blijven on veranderd welkom via het Cen trale gironummer van de NV De Christelijke Pers: 269274 - Amsterdam. Of op haar reke ning bij het hoofdkantoor van de Ned. Middenstandsbank, He rengracht, Amsterdam (nummer 697360768). Voor Amsterdam en omgeving: gemeentegiro X500.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11