ar ij se overleg ia pauze hervat Brussel kan nooit iedereen in de Voer tevreden stellen peciale positie van k.-kerk in Ierland orgen in het geding Egyptische studenten weerden zich opnieuw ustralië twee weken Oor 2 man bestuurd Partij cyaankali uit België op Noordzee verbrand Joegoslaaf Minic op buitenlandse zaken Peronistische leider waarschuwt militairen Cuba en Amerika naderen elkaar Geloof maar niet dat we hier gaan vechten' zegt burg emeester ttakos boos op VO-assemblee Kempner wil onderzoek naar Martin Bormann OW/KWARTET WOENSDAG 6 DECEMBER 1972 BUITENLAND T7/K9 ital Vietnamese burgerslachtoffers bereikt top {IJS, SAIGON (UPI, Reuter, AP) De vredesonderhandelaars in Parijs hebben gisteren een rwachte pauze van een etmaal ingelast in hun besprekingen, die een eind moeten maken aan de lamese oorlog. is topadviseur Henry Kissinger ;t Noordvietnamese Politbureau- ,e Doec Tho ontmoetten elkaar dag twee keer in een sfeer van toenemende hoop, dat dit keer de- laatste en beslissende onderhande lingsronde wordt gevoerd. Na afloop van die ontmoetingen werd LIN, BELFAST (Reuter, UPI) De Ieren van 21 jaar en ouder ïen zich morgen uitspreken over de positie van de rooms katho- kerk in hun land. De Ierse regering heeft een referendum uit- ïreven over de vraag of het artikel in de grondwet van 1937, in de speciale positie van de r.k. kerk in de Ierse republiek Herkend, moet worden geschrapt. voorstel wordt door het episco- Ierland gesteund en ook de conservatieve Fine Gael en de tigd- linkse labourpartij, alsmede de twee vleugels van het verbo- erse Republikeinse Leger, wblieke belangstelling voor de itemming is echter niet groot en egering vreest daarom dat de ging van de tegenstanders van de iping succes zal behalen. Hun agne wordt geleid door de 50- i Desmond Broadberry, een va an zeventien kinderen. Hij vindt trapping van het artikel 'de stap naar een samenleving zon- !od' en het openzetten van de deur voor 'andere duivelse invloeden', zoals abortus, echtscheiding en vrijla ting van de handel in voorbehoedmid delen. Voor het handhaven van de openbare orde tijdens de stemming is de 9.000 man sterke politiemacht in het ge weer geroepen. Dat is- waarschijnlijk de reden, dat massale acties tegen leden van het IRA nog uitblijven. Deze acties werden verwacht nadat president De Valera zondag de anti- IRA-wet had ondertekend. De Ierse kiezers kunnen zich morgen ook voor of tegen de verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd van 21 tot 18 jaar uitspreken. door beide partijen breed geglimlacht en vanuit Nixons residentie in Flori da werd vernomen, dat het geheime overleg gisteren zou worden voortge zet. Maar de Noordvietnamese delega tie liet gistermorgen weten, dat een nieuwe ontmoeting pas vanmiddag zal plaatsvinden. Deze berichten werden later vanuit Washington bevestigd. De woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Ziegler, liet tevens weten, dat Kissinger gisteren tijdens zijn 'vrije dag' vanuit Washington 'noodzakelijke instructies heeft ontvangen om de onderhandelingen te kunnen voortzet ten.' Uit regeringsbronnen in Saigon is gisteren vernomen, dat Zuid-Vietnam geen besluit zal nemen over het al dan niet aanvaarden van een be standsregeling, voordat het Ameri- kaans-Noordvietnamese gesprek in Pa rijs zal zijn afgerond. De Amerikaanse senator Charles Percy (Rep.) heeft gisteren in Saigon verklaard, dat een Vietnamees vredes verdrag binnen een maand zal worden getekend. Percy zei op een persconfe rentie na een verblijf van 24 uur in Saigon: 'De wereld kan deze maand het eind tegemoet zien van deze tragi sche episode.' 'Internationale garan ties' en de kracht van de Zuidvietna mese strijdkrachten zullen het zuiden de komende jaren voldoende veilig heid bieden, aldus de senator. Als het in Parijs gaat zoals nu bijna iedereen verwacht, zijn deze Zuidvietnamese militairen bezig hun laatste kogels te verschieten. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG De grote partij cyaankali, die een paar weken geleden in het Belgische plaatsje Hanêche werd ontdekt, is het afgelopen week einde in alle stilte naar de Noordzee vervoerd Het verbrandingsschip Ma- thias 2 heeft de cyaankali afgelopen zondag van Antwerpen, via de Wester- schelde, naar de Noordzee getranspor teerd. De Nederlandse rijkspolitie is, tegen de afspraak met de Belgen in, niet op de hoogte gesteld van het gevaarlijke transport. De Zeeuwse rijkspolitie te water had wel een tip gehad, dat de Mathias afgelopen vrijdag met de lading cyaankali uit de Antwerpse haven zou vertrekken. De politie vroeg bij de Belgische autoriteiten om ophelde ring. In Antwerpen gaf men echter te kennen niets van een gevaarlijk tran sport af te weten; maar mocht de Mathias één dezer dagen vertrekken, dan zouden de Nederlandse autoritei ten op de hoogte worden gesteld. Gerustgesteld door deze mededeling heeft de rijkspolitie de zaak daarom niet meer in de gaten gehouden. Ook de Belgische autoriteiten ge tuige een mededeling van het Ant werpse stadhuis waren niet op de hoogte van het gevaarlijke transport. De Mathias, een Nederlands schip, ligt op het ogenblik ruim twintig kilo meter uit de Zeeuwse kust, waar men bezig is de lading cyaankali te ver branden. Lijden IBERRA (AFP, UPI, Reuter) Australië zal voor twee weken voorlopige regering hebben van slechts twee leden, te weten nier Gough Whitlam, die dertien portefeuilles beheert en Lance nard, plaatsvervangend, leider van de Australische Labour Partij, eveneens dertien portefeuilles krijgt. Margaret Whitlam, de echtgenote van de nieuwe Australische premier, heeft in een interview gepleit voor de vrije verkoop en het vrije gebruik van marihuana. 'Hoewel marihuana niets voor mij is, zijn artsen de mening toegedaan, dat het niet scha delijker is dan drinken of geregeld roken', aldus mevrouw Whitlam. uitzonderlijke situatie is te wij- aan het feit, dat de definitieve g van de Australische parle- sverkiezingen van 2 december eerder bekend zal zijn dan eind nde week en pas daarna zal het ur van Labour bijeen komen om euwe ministers te kiezen. Whit- besloot tot de vorming van dit iet van twee ministers' om zaken innen afhandelen, die geen uit- [edogen. en persconferentie verklaarde de e socialistische Australische pre- gisteren, dat hij de Australische Kadeur in Parijs heeft opgedra- rich in verbinding te stellen met linese ambassadeur in Frankrijk et he mte spreken over erken- van China door Australië. Okto- olgend jaar gaat Whitlam naar voor overleg met de Japanse 'ing en daarna zou hij een bezoek China kunnen brengen, leuwe socialistische regering van alië heeft gisteren ook de dienst- afgeschaft en opdracht gegeven ijlating van dienstweigeraars. De pgeroepenen worden weer naar gestuurd. Verder werd bekendge- dat over enkele weken mannen touwen een gelijk salaris zullen in voor gelijkwaardig werk en ille ambtenaren vier weken va- per jaar krijgen met ingang januari 1973. lam heeft er verder nog de na- op gelegd, dat de Australische nlandse politiek zodanig gewijzigd orden, dat Australië onafhankelij- cordt en dat het land een duide- persoonlijkheid krijgt op het in- tionale vlak. Waarnemers ver ten, dat Australië niet uit de tost-Aziatische Verdragsorganisa- treden, maar in de toekomst wel neer bescheiden rol in deze orga- ie zal spelen. De Amerikaanse senator Edward Ken nedy heeft maandag gezegd, dat 'in 1972 het volk van Zuid-Vietnam het meest te lijden heeft gehad sinds het begin van de oorlog.' 'In dit jaar zijn er al meer slachtoffers gevallen dan in enig voorafgaand jaar', aldus de BELGRADO (DPA) De Servische politicus Milos Minic is gisterei. voor gedragen als nieuwe Joegoslavische minister van buitenlandse zaken en tevens vice-premier. Premier Djemal Bijedic heeft een voorstel tot Minics benoeming voorgelegd aan de commis sie voor de benoemingen van het Joegoslavische parlement. De 58-jarige Minic volgt als minister van buitenlandse zaken Mirko Tepa- vac op, die in oktober aftrad. De koppeling van het ministerschap aan de functie van de vice-premier is een nieuw element in de Joegoslavische politiek. Minic was tot dusver zevende vice-voorzitter van het Joegoslavische federale parlement. In Belgrado wordt hij als een conservatief politicus be schouwd. senator. 'En ondanks de huidige plan nen en hoop op een spoedige vrede neemt de stroom van vluchtelingen en burgerslachtoffers op alarmerende wijze toe.' Kennedy, die voorzitter is van de subcommissie van de Senaat voor vluchtelingenzaken, zei, dat sinds ok tober het aantal vluchtelingen in Vietnam met minstens 200.000 is toe genomen. Kennedy zei ook, dat er sinds april van dit jaar, volgens offi ciële schattingen. 1.232.000 nieuwe Vietnamese vluchtelingen bij zijn ge komen, maar zijn subcommissie schat te dit aantal eerder in de buurt van de twee miljoen. Volgens schattingen van Kennedy's subcommissie vallen er momenteel 15.000 burgerslachtoffers per maand, wat neer komt op een totaal van 200.000 sinds januari, waaronder 65.000 doden. Volgens Kennedy zijn de officiële cijfers over het aantal oorlogsslachtoffers in Vietnam veel te laag. Vrouwenlever Een legergroep van ruim tienduizend vrouwen, die deel uitmaakt van de guerrillastrijdkrachten in Cambodja, poogt momenteel een gunstige positie in te nemen voor een grote aanval op verkeersweg nummer 4, Cambodja's 'weg naar de zee'. Dit is gisteren door de militaire inlichtingendienst in Phnom Penh meegedeeld. Officieren van de inlichtingendienst hadden ge zien, dat de vrouwen de Mekong elf km ten noorden van Phom Penh overstaken. Regeringstroepen zullen proberen dit vrouwenieger tegen te houden. Men heeft kunnen vaststel len, dat de 'Rode Khmer'-bataljons 123 en 124 deel uitmaken van dit vrouwenieger. Deze bataljons staan bekend om hun grote felheid bij ge vechten van 'mens tegen mens.' BUENOS AIRES (UPI) De leider van de Justicialistische Partij, waarin de peronisten samengaan, heeft giste ren gewaarschuwd voor de mogelijk heid van een burgeroorlog in Argenti nië als de militairen doorgaan met het ageren tegen peronistische demon straties. zoals zondag, toen bij zo'n actie een teenager werd gedood. Het was de eerste gewelddadige botsing tussen militairen en peronisten, sinds de ex-dictator Juan Peron vorige maand terugkeerde na een zeventien jarige ballingschap. De leider van de Justicialistische Partij, Juan Manuel Aval, zei gisteren: 'We waarschuwen de strijdkrachten, dat voortzetting van het geweld zal leiden tot het uitbre ken van oorlog'. WASHINGTON (AP) Er begint schot te komen in de toenadering tussen de VS en Cuba, die plaats vindt via de Zwitserse ambassadeurs in de twee landen. Gisteren heeft de Amerikaanse minister van buitenland se zaken Rogers gepraat met de twee diplomaten en naderhand heeft de Zwitserse ambassadeur te Washington verklaard, dat het eerste stadium van het overleg 'zeer veelbelovend' is ge weest. Men had onder meer de positie van Cuba besproken, zoals die tien dagen geleden te Washington was toegelicht door de Zwitserse ambassadeur te Ha vanna. Waarschijnlijk gaat men bij het overleg voorlopig nog alleen aan dacht besteden aan het euvel der vliegtuigkapingen. Spanning Israël-Syrië groeit CAIRO, NEW YORK, TEL AVIV, DAMASCUS (Reuter, UPI, AP) Aan de technische faculteit van de universiteit van Alexandrië is vorige week onrust onder de studenten uitgebroken. Zij hebben een sit-down-staking van een dag gehouden, zo is uit welingelichte kringen in Cairo vernomen. De studenten gingen tot hun actie over, nadat muurkranten waarin zij kritiek leverden op enkele aspecten van het regeringsbeleid, waren wegge haald. De protest-actie is zonder ge weld en zonder verdere betogingen verlopen, aldus de zegslieden die mee deelden dat de toestand aan de uni versiteit nu weer 'vrijwel rustig' is. Het is niet bekend, tegen welke on derdelen van het regeringsbeleid de studenten zich richtten, maar het feit dat er opnieuw door studenten open lijk tegen de regering werd betoogd, is voor de regering een veeg teken. De studenten hebben begin dit jaar ook al tegen de regering gedemon streerd en actie geëist inzake de kwes tie, die iedereen bezig houdt: wat wil de regering, Vrede of oorlog? Als zij één van beide doelen nastreeft, laat zij dit dan in alle duidelijkheid doen. De technische faculteit van de univer siteit van Alexandrie was in 1968 tijdens president Nassers regime het toneel van ernstige studenten-onlus ten, waarbij een tot dusver onbekend aantal studenten door het geweld van de politie om het leven kwamen, of later spoorloos verdwenen. door Harm Lamberts Op het zelfde moment dat burgemeester H. Wijnants van St. Mar- tensvoeren met zijn colega's uit de Belgische Voerstreek in Brussel geld probeerde los te krijgen voor de Franstalige kleuterscholen in de omstreden Voer, demonstreerde in hun dorpen het.Vlaamse Taal- Aktie-Comité. De betogers droegen spandoeken mee met de leus: De Voer is Vlaams. ENE (AFP) De Griekse vice- ier Stylianos Pattakos heeft zich !n interview met het dagblad American fel gekeerd tegen een utie, die de NAV'O-assemblee op ivember in Bonn heeft aangeno- In die resolutie wordt opgeroe- tot herstel van de democratie in inland. lidstaten van de NAVO hebben enkel recht zich in de binnen- se aangelegenheden van Grieken- te mengen', aldus Pattakos. Als at toch doen, zou dat zelfmoord de NAVO betekenen, meende de Premier, een van de drie oprich- van het kolonelsregime. 5en heeft het regeringsgezinde rse dagblad Eleftheros Kosmos ren voor het eerst sinds de agreep van 1967 scherpe kritiek erd op de vice-premier Pattakos. hoofdredacteur van het blad, die oede vriend van premier Papado- wordt beschouwd, noemt in commentaar de uitlatingen van '•os in een ander dagblad Acro- 'onhoudbaar'. In die verklaring ;attakos 'voor dit moment tegen dingen te zijn'. Tevens betitelde 'et huidige bewind als een 'consti- 'nele democratie'. Een benaming, Eleftheros Kosmos aanvechtbaar Als we burgemeester Wijnants op het gemeentehuis in 's-Graven voeren, waar hij secretaris is, vragen hoe dat nu zit, waarom hij en zijn collega's ijveren voor het Franse onderwijs als de meerderheid van de bevolking Vlaams is, geeft hij graag toe, dat de meerderheid van de mensen in de Voerstreek Vlaams spreekt. Dat wil zeggen, aldus de burgemeester, ze spreken een dialect, ze spreken be paald geen Nederlands. Hoewel ongeveer 90 procent van de 4500 inwoners van de Voer van Vlaamse afkomst is, meent de burge meester dat zeker 60 procent Frans voelend is, zoals hij het noemt. En de laatste verkiezingsuitslagen zijn er om die stelling kracht bij te zetten. De Franstalige partij Rassemblement Wallon behaalde in de Voer een grote overwinning. Bij Luik De onderwijzer Eugène Vroonen had ons vertelt, dat de mensen uit oppor tunisme Fransvoelend zijn. Ze willen de burgemeesters in hun dorpen, die heel wat gunsten te verdelen hebben, graag een pleziertje doen. Maar bur gemeester Wijnants heeft er een an dere verklaring voor. 'U moet niet vergeten', zegt hij, 'dat we 130 jaar lang bij de Franstalige provincie Luik hebben behoord. De mensen spreken hier wel hun Vlaamse dialect, maar ze zijn voor hun contacten buiten het dorp helemaal aangewezen op de Franse taal. Als ze twee kilometer de weg afgaan, zitten ze in Wallonië. De meesten werken in fabrieken in Luik en Visé, Franstalige steden. Er zijn er wel die nu er. dan eens naar Maas tricht gaan, bijvoorbeeld met carna val, maar je kunt toch niet verwach ten dat de mensen daar hun inkopen allemaal gaan doen?' De belangrijkste eis van de bevolking van de Voerstreek is dan ook, volgens burgemeester Wijnants, dat ze weer bij Luik gevoegd wordt. Zelf was de burgemeester al heel tevreden ge weest als de regering in Brussel haar belofte was nagekomen en de Voer een apart statuut had gegeven, waar door het gebied noch bij Luik noch bij Limburg zou horen, maar recht streeks zou vallen onder het ministe rie van binnenlandse zaken. 'Dan kon den het onderwijs en het openbaar bestuur hier tweetalig worden en had den we geen problemen meer', aldus burgemeester Wijnants. 'Mij kan het persoonlijk niets schelen- bij welke provincie we nu horen, als we maar officieel tweetalig worden. De mensen kunnen hier best met elkaar overweg. Ook de Vlamingen begroeten elkaar rustig met een bonjour in plaats van met een goedendag. Persoonlijke ran cunes bestaan hier niet. Alleen op politiek gebied zijn er nu wat span ningen. Maar geloof maar niet dat we hier met elkaar gaan vechten. Dacht u dat onze mensen hier de straat opgingen voor demonstraties? Ze zou den zich toch belachelijk maken. De mensen van het Taai-Actie-Comité en de Vlaamse Militanten-Orde, die hier betoogd hebben, kwamen uit Antwer pen. Ze wilden hier een beetje herrie schoppen, maar er is niets gebeurd. Een ruit is ingegooid, maar dat is dan ook alles. We hebben hier nooit geen rumoer of onrust.' Geen Nederlands? Als ik de burgemeester na ons eerste gesprek opbel en hem vertel, dat iemand in zijn gemeente me vertelde. dat er op de Franstalige scholen in de Voerstreek geen Nederlands wordt ge geven, terwijl de wet voorschrijft dat het er zes uur per week moeten zijn. reageert hij verontwaardigd: 'Dat is niet waar. Er wordt op de Franstalige scholen hier meer Nederlands gege ven, dan Frans op de Vlaamse scho len.' Dat is in lijnrechte tegenspraak met de opmerking van de Vlaamse onderwijzer E. Vroonen. Volgens hem werd er in de Voer geen Nederlands onderwezen op Franse scholen on danks inspectie en klachten. Toen ik de burgemeester vroeg hoeveel uur er dan gegeven werd, kon hij dat niet precies zeggen, maar in de twee laat ste klassen van de basisschool toch zeker 6 uur, meende hij. Laten we maar aannemen dat door beide partij en een beetje overdreven wordt, maar we constateren wel. dat wie de Vlaamssprekende inwoners van de Voerstreek in het Frans aanspreekt, ook in het Frans antwoord krijgt, maar dat wie de Fransspr«kenden in het Vlaams aanspreekt, op een muur var. weerstand stuit. Wat dat betreft, is er geen verschil met Brussel. Als de Franssprekenden al Nederlands op scholen krijgen, ln de praktijk blijkt er in ieder geval niet veel van. Dat de Voerstreek het autonome sta tuut destijds niet heeft gekregen, is weer een ander verhaal. In 1971 dien de de regering van premier Eyskens een wetsontwerp in over de Voer streek, dat bepaalde dat het een auto noom kanton zou worden. Maar de CVP wilde over dit ontwerp niet stemmen, vertelt ons Jos van Eynde, de Vlaamse voorzitter van de Belgi sche Socialistische partij. De Christe lijke Volkspartij wilde graag nieuwe verkiezingen uitlokken, in de hoop flinke winst te boeken. Hun premier Eyskens was er immers in geslaagd eindelijk de grondwetswijzigingen er door te krijgen. Maar die hoop ging niet in vervulling. De CVP verloor twee zetels en de BSP won er twee. Toen kwam een nieuw voorstel van de CVP voor de Voerstreek. Het zou geen autonoom kanton worden, maar een gebied in de Nederlandstalige provincie Limburg met speciale facili teiten voor de Franstaligen. Dat voor stel ging naar de Raad van State voor advies en die oordeelde het ongrond wettig. Premier Eyskens zocht toen naar een nieuw compromis. In ruil voor de aparte status van d'? Voer zouden de gemeenten Ploegsteert en Houthem, Vlaamse enclaves in de Franstalige provincie Henegouwen, ook een autonoom statuut krijgen. Maar Eyskens pogingen faalden, want hij kreeg zijn eigen partij niet mee. (Waarom niet, is wéér een apart ver haal, waar we zaterdag op terug ho pen te komen). Zo is de Voer nog steeds een bron van ellende voor de Belgische binnen landse politiek. Zou burgemeester Wijnants tevreden zijn met een apart statuut voor de Voerdorpen, de be wuste Vlamingen voelen er niets voor. Eugène Vroonen noemt dc plan nen van de regering-Eyskens een la chertje. Wat wil Brussel eigenlijk, zegt hij, dat we hier twee veldwach ters krijgen, een Franstalige en een Vlaming? 'In 1962 heeft de regering unaniem gezegd dat de Voer Vlaams was. Dan kunnen ze nu, in 1972, niet zeggen dat het een tweetalig gebied is zonder toe te geven dat ze dan tien jaar hebben toegelaten dat het gebied verfranst werd', meent Vroonen. Wat de regering in Brussel ook zal beslissen, er zal altijd een deel van de mensen in de Voer zijn, dat er niet gelukkig mee is. En dan te bedenken dat de problemen met en in de Voer vergeleken met die van Brussel ui terst klein zijn. Dit is het tweede artikel in een serie. Het eerste is 2 december geplaatst. De Egyptische studenten zijn van oudsher een stuwende kracht geweest voor het nationalistisch beleid van de regering. Zij hebben sinds de juni- oorlog van 1967 nog aan kracht ge wonnen, doordat zij vele contacten met de leger-officieren hebben gekre gen, aangezien zij nu zelf ook allen in militaire dienst moeten. Er hebben zich de laatste dagen ook onrust-verschijnselen voorgedaan aan de twee universiteiten van Cairo. Ook daar verschenen muurkranten, waarin kritiek op de regering werd uitgeoe fend. Tijdens het debat over het Midden- Oosten in de Algemene Vergadering van de VN heeft de Amerikaanse afgevaardigde George Bush de lidsta ten opgeroepen om een ontwerp-reso- lutie van Egypte, Joegoslavië, India en een aantal andere landen te ver werpen. In die resolutie wordt gezegd, dat Israël tot dusver geen gehoor heeft gegeven aan voorgaande resolu ties van de VN of positief gereageerd heeft op de initiatieven van de specia le VN-afgezant Gunnar Jarring. Bo vendien worden in de resolutie alle veranderingen in de status of de structuur van de bezette Arabische gebieden illegaal verklaard en alle landen opgeroepen deze veranderin gen niet te erkennen. TERUGTREKKEN In de resolutie wordt Israël opgeroe pen 'onmiddellijk en onvoorwaarde lijk' zijn troepen terug te trekken uit de gebieden die het in 1967 heeft veroverd, worden alle landen opgeroe pen om militaire en andere hulp aan Israël te ontzeggen waarmee de bezet ting van de Arabische gebieden gecon tinueerd kan worden of de bodem schatten ervan geëxploiteerd kunnen worden en wordt tenslotte de Veilig heidsraad opgeroepen om 'alle ge schikte maatregelen te nemen, ten einde te verzekeren dat de Veilig heidsraad-resolutie van november 1967 wordt uitgevoerd. De Israëlische vertegenwoordiger bij de VN, Joseph Tekoah, heeft vorige week Jarring gewaarschuwd, dat zijn land de erkenning van deze resolutie zal intrekken, indien de Algemene Vergadering deze zal her-interprete ren in een voor Israël ongunstige zin. SYRIë Aan de bestandslijn tussen Israël en Syrië voeren beide partijen verster kingen aan. In Damascus verwacht men een nieuwe Israëlische aanval, terwijl een militaire woordvoerder in Tel Aviv heeft gezegd, dat de Russen iedere week twaalf vliegtuigen vol met wapens naar Syrië sturen. FRANKFURT (DPA, Reuter) De advocaat Robert Kempner, die plaats vervangend officier van justitie was bij de Neurenbergse processen tegen oorlogsmisdadigers, heeft de vier geal lieerde mogendheden gevraagd een nieuw onderzoek in te stellen naar de kwestie van Hitlers plaatsvervanger Martin Borrman. De laatste tijd dui ken weer berichten op dat Bormann, die in Neurenberg bij verstek ter dood was veroordeeld, in Latijns-Ame- rika zou zijn gezien. Kempner schrijft in een brief aan de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Frankrijk en Enge land, dat de geallieerden verplicht zijn deze aanwijzingen te onderzoeken en het doodvonnis alsnog te voltrek ken als Bormann nog in leven is en gearresteerd zou kunnen worden. De aanwijzingen zijn afkomstig van Ladislas Farago, een voormalig mede werker van de geheime dienst van de Amerikaanse marine. Deze zou copie- en van documenten over de verplaat singen en de verblijfplaatsen van Bor mann bezitten, waaronder copieën van rapporten van het Vaticaans Bureau voor Vluchtelingen en een rapport aan Juan Peron toen deze president van Argentinië was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9