Tekeningen van akkoord na tien grote complicaties dichtbij Ruppert zal zeker niet overhaast te werk gaan - Vanavond wordt een bewogen periode afgesloten Winstpunt Touwtrekken Kunst Een reine trein blijft utopie Pompen voor water zonder fluor Demonstreren kan in Utrecht straks zonder vergunning /I, 'iltui KW Commentaar De breuk tussen de christen-democra ten in de deelstaat Beieren en de rest van de Bondsrepubliek Duitsland, die na de verkiezingsnederlaag van 19 no vember dreigde, is uitgebleven. CDU en CSU blijven in de Bondsdag één fractie vormen onder leiding van CDU-voorzitter Rainer Candidus Bar- zel. Franz Josef Strauss, voorzitter van de CSU (de Beierse zusterpartij van de CDU) heeft zijn zin niet gekregen. Zijn streven, de CSU los te maken van de CDU en haar tot 'nationale' partij uit tc roepen, vond in Beieren geen weer klank. Voor het eerst zijn er duidelijke aanwijzingen, dat men ook daar Strauss als een belemmering gaat zien. Dat is een winstpunt. In de eerste plaats kan het betekenen, dat de rol van Strauss als de man die ook de CDU zijn wil oplegt, is uitgespeeld. Voorts wordt voorkomen, dat de CSU als concurrent van de CDU een ver gaarbak zou worden van teleurgestelde extremistische Duitsers, die als het ware nog altijd het verleden ongedaan willen maken. Een op eigen kracht opererende ex treem-rechtse CSU zou onwillekeurig berinneringen aan dit verleden hebben opgeroepen. In de Bondsdag zou een dergelijk optreden geleid hebben tot taferelen, die in de ten ondergang gedoemde republiek van Weimar aan de orde van de dag waren. Zij zouden een slecht voorteken zijn geweest. Nu de eenheid onder de christen democraten bewaard blijft en Strauss noodgedwongen een toontje lager zingt, is de vrees voor extremistische escapades verdwenen. De problemen van de oppositie zijn er echter niet mee opgelost en Barzel heeft tijd nodig om zijn ontredderde partij tot een hechte eenheid te maken. Het is de vraag, of dit Barzel zal lukken. Hij zal er verstandig aan doen. zijn kanseliers-aspiraties te vergeten en zijn partijgenoten gelegenheid te geven naar een andere partijleider om te zien, door zich in dc toekomst uitsluitend te wijden aan zijn taak als fractievoorzit ter van CDU en CSU in de Bondsdag. Om de verwarring niet nóg groter te maken, zal Barzel waarschijnlijk niet de verleiding kunnen weerstaan, zich als fractieleider te keren tegen het met dc DDR gesloten basisverdrag. De gevolgen van een dergelijke houding zijn echter minder ernstig, nu sociaal democraten en linksliberalen in de Bondsdag, een stevige meerderheid heb ben. Ondanks hun forse overwinning bij de Westduitse bondsdagverkiezingen van 19 november hebben de coalitie-partij en SPD en FDP nog geen overeen stemming kunnen bereiken over een regeringsprogramma. Het ziet er naar uit dat kanselier Willy Brandt persoon lijk enkele beslissingen moet nemen, die bij één van beide partijen ontevre denheid zullen wekken. Oorzaak van een belangrijk deel der problemen is de sociaal-democratische minister van economische zaken en financiën: Helmut Schmidt. Hij zou het liefst beide portefeuilles blijven behe ren, zoals zijn voorganger prof. Karl Schiller dat geruime tijd heeft gedaan. Op die manier meent hij de inflatie het krachtigst te kunnen aanpakken. In werkelijkheid voelt Schmidt weinig voor het afstaan van de portefeuille van economische zaken, omdat deze niet door een partijgenoot, maar door de liberalen wordt opgeëist. Gegadigde is de huidige minister van binnenlandse zaken. Hans Dietrich Genscher. Deze werd al tijdens de verkiezingscampagne naar voren geschoven als toekomstige minister van economische zaken. Omdat Schmidt beseft dat hij zijn zin niet kan doordrijven, heeft hij zich bereid verklaard afstand te doen van economische zaken, echter op voor waarde dat de afdelingen monetaire en conjunctuur-politiek voortaan onder fi nanciën zullen ressorteren. Begrijpelijk genoeg voelen de liberalen, die een gematigd beleid willen, niets voor zo'n vrijwel lege portefeuille. Schmidts streven naar de positie van 'sterke man' in het kabinet van Brandt stuit overigens ook op verzet binnen de SPD. Zijn poging, zich nu al op te werpen als opvolger van Brandt, kost hem veel sympathie. Men noemt hem al de 'rode Strauss', ook vanwege zijn scherpe tong. Ofschoon die vergelijking niet opgaat, moet zij voor Schmidt een teken aan de wand zijn. Roland Holst-prijs voor Kees Winkler HILVERSUM De Henriette Roland Holstprijs 1972 is toegekend aan de dichter Kees Winkler uit Amsterdam. Het bestuur van de Henriette Roland Holst-stichting kende de prijs toe op voordracht van een adviescommissie, die werd gevormd door Henny Mi- chaelis, Gerrit Kouwenaar en Tom van Deel. Je prijs wordt uitgereikt op 14 december in het cultureel centrum 'De Vaart' in Hilversum. door Klaas van der Veen DEN HAAG Als de centrale werkgevers- en werknemersorga nisaties vanavond in het impo sante hoofdgebouw van rijks waterstaat het 'centraal akkoord' ondertekenen, dat zij met instem ming en alle mogelijke medewer king van de regering zijn over eengekomen, zal een periode worden afgesloten die in de na oorlogse sociaal-economische ge schiedenis zonder meer de meest bewogen en de meest spectacu laire genoemd mag worden. Met als uitschieters het sneuvelen van een kabinet en het heengaan van de voorzitter der grootste vakcentrale van ons land. Nmmer tevoren werd een centraal sociaal-economisch akkoord (ook niet de befaamde loonexplosie-overeen komst van eind 1963 op zo'n wonder baarlijke wijze voor de deuren van de hel' weggesleept dan thans het geval was. Nimmer tevoren ook wer den met zó grote inzet van alle be nen en werd aan zóveel (merendeels trokkenen zóveel barrières overwon nen en werd aan zóveel (merendeels onvoorziene) complicaties het hoofd geboden. Laten wé de tien grootste complicaties de revue nog maar eens even laten passeren. ■1 De eerste complicatie ontstond in feite in de herfst van vorig jaar. toen na zeer intensief en langdurig j onderhandelen geen overeenstemming I over een 'matigingsakkoord' voor 1972 j kon worden bereikt p Het gevolg was dat er dit jaar van een werkelijk terugdringen van de inflatie geen sprake is ge weest. Een positief resultaat was ech- j ter, dat alle partijen zich (op initia tief van de regering) vroeger in het jaar dan ooit tevoren om de sociaal- economische beleidstafel schaarden met het vaste voornemen om voor 1973 wèl een gezamenlijke overeen komst te bereiken. De gesprekken wa ren evenwel nog maar nauwelijks eni ge maanden op gang of de tweede grote complicatie diende zich aan: de kabinetscrisis, mede ontstaan omdat DS '70 (zo legden de uitgetreden bewindslieden van deze partij uit) haar eis tot een rigoreuze aanpak van de inflatie (een algemene loon- en prijsmaatregel) niet gehonoreerd zag. Het tweede kabinet-Biesheuvel bleef onverbiddelijk vasthouden aan het standpunt dat de inflatie alleen met succes kan worden aangepakt in over eenstemming met en onder volle me dewerking van het georganiseerde be drijfsleven. O De linkse oppositie en het radi- cale deel van de vakbeweging zagen kansen om ook het tweede kabinet-Biesheuvel op de klip van de vakbewegingsverlangens voor het soci aal akkoord stuk te laten lopen of althans een onvergetelijke nederlaag te bezorgen. De stemmen dat zo'n akkoord met 'deze' regering 'onmoge lijk' zou kunnen worden afgesloten klonken steeds luider en namen de omvang van een lichte orkaan aan toen de rijksbegroting en daarmee de beleidsplannen van de regering ver schenen. De drie vakcentrales stonden in 'vuur en vlam' en verklaarden unaniem dat de regering op vrijwel geen enkel punt aan hun verlangens tegemoet - was gekomen en dat het sociaal akkoord wel vergeten zou kun nen worden indien het beleid niet De hoofdrolspelers bij de onderhandelingen over het sociaal akkoord. Links boven: CNV-voorzitter Lanser en NKV-voorzitter Mertens. Rechtsboven: minister Boersma in gesprek met waarnemend voor- Prijsb©l©id zitter A. de Boon van het NW. Linksonder: minister Langman. Rechtsonder: mr. P. M. H. van Boven, voorzitter van het Ned. Chr. Werkgeversverbond, met aan zijn linkerzijde VNO-voorzitter drs. S. Bakkenist. protest, zowel in de politiek (prijs- stop) als binnen de vakbeweging (geen prijsstop, maar wel ingrijpen). De werkgevers, inmiddels akkoord ge gaan met een meldingsbeschikking voor prijsstijgingen in overeenstem ming met het sociaal contract (intus sen omgedoopt in centraal akkoord), verzetten zich met een felheid zoals zij maar zelden laten zien. q Volgende complicatie: de rege- ring kondigt een prijscalculatie- beschikking af. i n Tiende complicatie: de centrale 1 u werkgeversorganisaties weige ren het centraal akkoord (in de be staande vorm) te ondertekenen en vroegen tijd voor nieuw beraad met de achterban. Al gauw werd duidelijk dat zij het centraal akkoord toch niet alsnog zouden torpederen. Wel slaag den zij in een kleine 'wraakneming' door ervoor te zorgen dat het akkoord niet meer vóór de verkiezingen, zoals de regering vurig had gehoopt, defini tief tot stand kwam. Verdere complicaties voorbehouden zal hot centraal akkoord dus vanavond worden getekend en dat mag, gezien de barrières, die moesten worden overwonnen, een wonderbaarlijk re sultaat worden genoemd. De belang rijkste inhoud is: Arbeidsvoorwaarden Maximale loonstijging bij vernieuwing van cao's 3 5'procent iwaarvan gemiddeld een half a één procent reële inkomensverbete ring zal overblijven. Volledige compensatie v-.n prijsstiiginccn (exclusief de gevolgen van enkele belasting- v.rnogingcn Degenen, die niet onder een cao vallen, moeten zich In dezelfde mate matigen, ter wijl de hogere inkomens ln dit opzicht een extra bijdrage moeten leveren, over de omvang waarvan de werkeevers per bedrijf openlijk 'verslag' moeten doen. De overheid zal d» zelfstandige beroeps- heoefenar-s en niet bij het centraal akkoord betrokken organisaties h-wegen tot het voe ren van e-nzelfde beleid. Indien de arheidsproduktiviteit sterker stijgt dan de verwachte 4 4 5 pet zal over de besteding van de daardoor (loon (ruimte nader overleg worden gepleegd. drastisch werd gewijzigd. De derde grote complicatie. A Kort na 'derde dinsdag' depo- neerde de commissie van econo mische deskundigen van de SER de vierde complicatie op de Haagse over- legtafelen: er zou volgens haar in 1973 een loonkostenstijging mogelijk zijn van elf procent inplaats van de negen procent, waarvoor de regering zich had uitgesproken en waarop de hele rijksbegroting gebaseerd was. Nu was het de werkgeversbeurt om vuur te spugen en daarbij werd ook van regeringszijde een vlam in het zakje gedaan. De toekomst van het sociaal akkoord zag er donkerder uit dan ooit c Maar zie, tenvijl achter de scher- men reeds gedokters werd aan een compromis (loonkostenstijging van 10 10.5 procent?) verstomde de kritiek op de 'wijze mannen' van de SER om plaats te maken voor een nieuwe complicatie: de onthulling dat het Centraal Planbureau de stijging der sociale verzekeringslasten schro melijk had onderschat en dat als gevolg daarvan aan een loonkostenstij ging van elf procent inderdaad niet te ontkomen zou zijn. C Atnier de schermen werd stug doorgewerkt aan de formulering van het concept-akkoord. Naarmate de regering tot meer concessies bereid bleek toonde de vakbeweging zich toe schietelijker, tot in principe een alge heel akkoord met de werkgevers mo gelijk bleek. Maar opnieuw werd er dik, zwart roet in het eten gegooid: de Industriebond-NVV van Arie Groe- nevelt verwierp de met zoveel moeite tot stand gekomen overeenstemming, waarop NVV-vonrzitter drs. H. ter Heide er de brui aan gaf. -7 De dreigende scheur binnen deze grote vakcentrale kon worden ge heeld, maar de (voorlopige?) vrede was nog maar nauwelijks beklonken of de zevende grote complicatie dien de zich aan: de plotselinge extra prijs stijging van 2.3 procent in de periode van 15 augustus tot 15" oktober. o Kort daarna gevolgd door de achtste complicatie in de vorm van de onthulling dat het Centraal Planbureau zich opnieuw had vergist, ditmaal in de verwachte prijsstijging voor 1973, die 1.5 2 procent hoger zal uitvallen dan eerst werd aangeno men. Steeds luider klonk opnieuw het Concessies door P. L. van Enk Sinds Marinus Ruppert in 1959 op de schouders van zijn collega's het Utrechtse CNV-gebouw werd uitgedragen hij had net onder gepaste joligheid afscheid als CNV-voorzitter genomen is hij wei nig meer in de openbaarheid getreden. Rust nodig Hij kwam nog wel eens in de krant omdat hij een ere-dnetoraat van de VU kreeg en ook omdat hij jarenlang als bouwcurator van de Utrechtse uni versiteit het nieuwe gebouwencom plex in De Uithof bij Bunnik uit de grond hielp komen. ('Wat leuk, he ren, dat u komt kijken wat er hier aan de knikker is', zei hij dan als hij op een persconferentie kwam melden hoever het universiteitsproject gevor derd was). Maar voor het ovenge deed Ruppert in de rust, die hij zeer bemint, zijn werk achter de gesloten deuren ramen van de Raad van State. Tóch kon het niet uitblijven dat hij n°g eens een hoofdrol als adviseur in de actieve politiek zou gaan spelen. Vo rig jaar al werd zijn naam genoemd als mogelijke informateur en verd r geldt hij als een der AR-kandidaten voor het vice-presidentschap van de Raad van State als opvolger van Beel. Het is insiders bekend dat de nvang en kwaliteit van wat de nu 61-jarige Ruppert allemaal heeft verricht, ver bazingwekkend is. Hij is van afkomst 'een gewone Amsterdamse jongen' zoals hij zich nog altijd graag laat ontvallen zoon van een timmer man uit de Jordaan. Toen hij 21 j--r was is hij knecht van een bloemist geweest, maar raakte al spoedig werk loos. Hij woest steun aanvragen bij de Ned. Chr. Landarbeidersbond, die hem meteen als propagandist in dienst nam. Daarmee begon een stormachtige car rière in de vakbeweging: hij werd hoofdbestuurder en nog later voorzit ter van de NCLB, hielp in 1945 in het pas bevrijde zuiden waarheen hij tijdens een avontuurlijke tocht ont snapt was het CNV heroprichten. Twee jaar later nam hij afscheid van het NCLB om defenitief voorzitter van het CNV te worden, een functie die hij twaalf jaar bleef bekleden. Tijdens de bezetting had hij voorts de oprichting van de Stichting van de Arbeid en van de raad van vakcentra les voorbereid; hij is na de oorlog bovendien voorzitter van de Prot. Chr. Arbeiders-Internationale geweest en vice-voorzitter van het Internatio naai Chr. Vakverbond. De lijst van bestuurdersfuncties daarom heen is om duizelig van te worden. Dat hij voorzitter is geweest van de hoofdcommissie van overleg voor het personeel van de koninklijke hofhou ding hij vernieuwde de arbeidso vereenkomsten van het hofpersoneel heeft mogelijk bij zijn benoeming als informateur op de achtergrond meegespeeld. Ruppert moet tot de vertrouwelingen van het hof zijn gaan behoren. Het aanvaarden van zijn op dracht mag tevens worden gezien als bewijs voor zijn onafhankelijkheid van de ARP. Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman is voorzitter van de AR- fractie ir de Senaat en lid van het partijbestuur; hij kon, toen hij als informateur werd gevraagd, bezwaar lijk om het feit heen dat Biesheuvel had geadviseerd, mr. J. A. W. Burger de opdracht te geven. Ruppert is altijd een nuchterling met een subliem gevoel voor humor geble ven om wie menigmaal smakelijk wordt gelachen, ccn vroom Luthe raan, die zijn werk altijd zonder een spoor van gewichtigdoenerij of ijdel- heid heeft gedaan. Dat het resultaat van dat werk van Ruppert altijd aan de stevige kant is geweest, zal hij zelf wellicht mede danken aan zijn nei ging, het zeker niet overhaast op tafel te leggen. Ruppert slaapt er liever nog eens een nachtje over als hij er niet voor honderd procent van over tuigd is dat het tot in de puntjes gaaf is. We moeten tijdens deze informatie dan ook niet in wonderen van vrofg- tijdige openhartigheid geloven. Je ziet hem vaak op een béétje stati on: zo'n mannetje met een bezem en andere schoonmaakattributen, dat zich naar een wachtende trein rept om het losse vuil op te bezemen. Noodgedwongen doet hij dat met de Franse slag, want zo'n trein moet weer verder en dan moet hij er mét de proppen, papiertjes, bekertjes en kilo's as uit zijn. Dat helpt alleen maar voor het gezicht; als de trein 's avonds uitgereden is. ziet ie er weer als een zwijnenstal uit. En toch is zo'n trein 's morgens aardig schoon weggereden. De Spoorwegen houden er zelf be hoorlijk wat schoonmaakpersoneel op na en behalve die mensen zijn er nog veel meer verreweg het grootste deel afkomstig van schoonmaakbe drijven, die ook voor de treinen inge zet worden. En toch blijken al die mensen, bezems, dweilen, stofzuigers, stoffers en blikken, die miljoenen per jaar vergen, onvoldoende. Of mis schien ook niet. Misschien wordt het werk niet effectief aangepakt. Dat willen de spoorwegen nu nagaan door middel van 'kwaliteitscontroleuses'. veertien voorvrouwen van een groot, schoonmaakbedrijf, die met het oog van de kenner en als het even kan, door de ogen van de reizigers, volgens een rooster op alle lijnen en alle momenten van de dag de reinheid van de treinen controleren en daar rap port over uitbrengen Is op die ma nier het hele land doorkruist, dan zal NS aan de hand van die rapporten bekijken, of het schoonmaakwerk ef fectiever kan worden aangepakt. 'Het zou een belangrijke bijdrage zijn als de reizgers wat netter waren', zegt relatie Prijsaanpassingen zullen worden beperkt tot hetgeen de gemiddelde winst per eenheid prodtikt c.k. per gemiddeld assortiment van prorliikten en diensten constant doet houdon EvontnoM noodzakelijke prijsverhogingen zuilen, indien mogelijk, in de tijd worden gespreid. Op ondernemingen met een relatief gun stig rendement wordt een dringend beroep gedaan geringere prijsaanpassingen door te voeren dan is toegestaan. Ondernemingen, die hun rendement be langrijk zien dalen of hun voortbestaan In gevaar zien komen, mogen In overleg met het ministerie van economische zaken van de regels afwijken. Alle prijsaanpassingen dienen te worden gemeld bij het ministerie met omschrijving van de redenen. (Deze prljsparagraaf geldt evenwel niet zo lang de verdergaande prljscalculatiebe- schikking van de regering van kracht isV De regering heeft terwillc van het centraal akkoord o.m. de volgende concessies en toezeggingen gedaan (ten koste van 85(1 miljoen gulden aan overheidsmiddelen, waar van Inmiddels voor 250 mllioen gulden dek king is gevonden' geen verhoging van het lage btw-tarlef geen bevriezing van de kinderbijslag voor het tweede kind eeen invoering van een eigen risico ln de ziekenfondsverzekering. Invoering van een tweede vormingsdag voor de werkende Jeugd per 1 augustus 1973. verlaging van de leerllngenschaal voor het kleuteronderwijs (met ingang van het schooljaar 1973-1974' geen overheveling van ca. 80 miljoen gulden uit het arbeidsongeschiktheidsfonds van de wao naar de overheidsmiddelen. plaknota meer gerichte maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid ln zwakke regio's en in de bouw. uiterste terughoudendheid m.b.t verho gingen van tarieven, retributies, e.a. maat regelen die prijsverhogend werken. Er wordt een gemeenschappelijke begelei dingscommissie Ingesteld om op de naleving van het centraal akkoord toe te zien. NS-voorlichter Meijer voorzichtig. 'Wij maken alleen schoon, niet vuil. Het Nederlandse publiek is niet zo verschrikkelijk schoon. Waarom zou den er anders t.v.-spots nodig zijn over de rotzooi die we laten slinge ren?' Datzelfde zie je in de trainen. Er zijn bakjes voor lege bekers en papieren, maar toch vind je ze op de grond terug. En er is niet altijd gelegenheid zo'n trein tussendoor even extra schoon te maken, want niet elke trein op elke lijn kan lang genoeg stilstaan. Daar moet natuur lijk teel iets op gevonden worden, als iemand bijvoorbeeld overgegeven heeft Dan wordt zo'n trein, als het even kan. door een andere vervangen. Het zijn trouwens niet alleen onge lukjes en gevallen van verregaands nalatigheid, die een pan van de trein maken. 'Het vandalisme neemt onrust barend toe en moedwillige vernieling komt steeds meer voor. In principe moet de conducteur daarop toezien, maar dat kan hij nooit alleen af. Vijf tig controleurs rijden dag aan dag mee door het land, niet alleen om er op toe te zien dat iedereen voor zijn reis be taalt want ook frauderende passa giers zijn er steeds maar meer maar ook om die vandalen in de gaten te houden. Het interieur wordt vernield, de bekleding wordt met mes sen opengesneden, t.l.-buizen worden afgerukt, toiletpotten en wasbakken kapotgeslagen. 'De Spoorwegen krij gen hun portie van het gewijzigde gedrag van de Nederlander. In het 'hele maatschappelijke leven zien we dat slechter worden, vraag dat maar aan elke willekeurige politieman. Er is minder gehoorzaamheid aan de au toriteiten. als ik dat zo mag zeggen'. Laat niemand ooit ontkennen dat er iets is tussen de melkboer en zijn klanten. De Vereeniging van Neder- landsche Melkinrichtingen heeft Ma- krotest een rapport laten maken, dat zwart op wit 'de relatie tussen de melkman en de huisvrouw' is ge noemd. Een goede relatie, dat is dui delijk als je ziet hoe positief de huisvrouw over hem spreekt. Dat hij thuis (c.q. aan de deur) komt bijvoor beeld. en verder zijn niet opdringeri ge verkoopmethode en zijn hulpbe- tooa Die melkman komt overigens niet overal met zijn zuivelgebulde kar. Dertig procent van de Nederlandse huisvrouwen moet het zonder hem doen en waar hij wel komt, laat éénvijfde van die vrouwen hem links liggen. En zelfs de beste klanten ko pen nog wel veertig procent van zijn artikelen niet bij hem. Daarvoor gaan ze naar de supermarkt, want hoewel de melkboer meer verse produkten heeft, is de supermarkt toch een tik keltje goedkoper, vinden ze en de produkten wat beter gekoeld. In het noorden raakt de melkman veel meer yoghurt en koffiemelk aan zijn dames kwijt dan in het westen en de huis vrouwen in de steden willen weer meer van hem op het terrein van kaas en frisdranken. consideratie En nou zitten ze met de brokken. Veel Engelsen vonden het toch al oneerlijk, dat prinses Anne na twee aanhoudingen wegens te hard rijden in haar fraaie sportwagen er met een weliswaar officiële, maar vriendelijke berisping afkwam, en nu is er dan in de rechtszaal over gesproken. Voor de rechter van Willenhall ctond beklaag de Neville Saville, die exact hetzelfde op z'n kerfstok had. Hij vond dan ook dat hij recht had op dezelfde consi deratie als waarmee Anne behandeld was, maar omdat hij geen prinses was, kreeg hij tien pond boete. Het prinsesje zal nog wel een staartje hebben. scheef Reclames op muren plakken mag best in Renkum. maar dan moet je er wel voor betalen. De plakkerij is daar tot een ware plakrage uitgegroeid, die de mensen van gemeentewerken handen vol werk geeft. In de hoop de plak- woede een beetje te beteugelen, stuurt de gemeente nu nota's naar de plakkers. Een bar-dancing uit Veenen- daal die z'n reclamebiljetten her en der op Renkumse muren plakt, heeft al tweemaal een rekening van ƒ542.64 gehad, maar trekt zich er niets van aan. Renkum zal z'n strafcenten via een civiele procedure moeten zien los te krijgen. Denk maar niet dat Pisa dc enige scheve toren bezit, schrijft ons Heinz Thien uit het Westduitse Papenburg (waarbij hij gemakshalve onze eigen scheve toren van Edam vergeet). Deze op het plaatje is minstens even scheef en trekt minstens evenveel nieuwsgie rige toeristen. Het is een Chinese tempel, een pagode bovenop de Tij- gerberg bij de stad Soetsjau, zo'n honderd kilometer ten westen van Sjanghai, die zijn sterke neiging naar links van het midden (of rechts voor wie er andersom voor wil staan) aan een lichte aardbeving te danken heeft. Op die Tijgerberg werd 2400 Jaar geleden een keizer van de Tsjau- dynastie begraven, waarna onmiddel lijk alle arbeiders die zijn tombe gebouwd hadden, een kopje kleiner werden gemaakt. Vele eeuwen later begonnen de Chinezen op dezelfde Tijgerberg met de bouw van de pago de. die in 961 n. Chr. klaar kwam. Bij restauratiewerk zijn perkamentrollen tevoorschijn gekomen, waarvan al de ze gegevens tot op de datum nauw keurig af te lezen waren. Aangenomen mag worden dat de moeizame afsluiting van het centraal akkoord een sociaal-economische chaos zal voorkomen en dat de onderhande lingen over de nieuwe cao's (waarvan die over de bouw-cao inmiddels be gonnen zijn) vrij rustig zullen verlo pen, al zijn ook daarbij verdere com plicaties niet uitgesloten. AI met al mag de verwachting worden uitgesproken, dat het aan het sociaal- economische front (wat de mogelijk heid van nieuwe spanningen betreft) in de komende maanden vrij rustig zal zijn. Dat is ook dringend gewenst, want naast de kabinetsformatie dienen voldoende andere problemen zich aan. voor de oplossing waarvan aan een rustige sfeer grote behoefte bestaat. Zoals bijvoorbeeld het uitstip pelen van een 'nieuwe koers' door het NW, de opvulling van het beleidsva- cuilm als gevolg van het verdwijnen van drs. Ter Heide (zijn opvolger zal eerst in april worden gekozen) en het gestalte geven aan de federatieve sa menwerking der drie vakcentrales. En bovendien: vlugger dan we denken is de tijd al weer daar voor nieuw centraal overleg. Over een (gezamen lijk) sociaal-economisch akkoord voor 1974 en, zo mogelijk, voor volgende jaren. Met opnieuw als belangrijkste doelstelling: de inflatiebestrijding, want daarvan zal met een loonkosten stijging van ruim twaalf procent (bij na evenveel als dit jaar) ook in 1973 nauwelijks sprake zijn AMSTERDAM Binnenkort zullen in Amsterdam de tankwagens voor ongefluorideerd drinkwater worden vervangen door pompinstallaties. Een dergelijke installatie was reeds vanaf het begin van de fluoridering van de Van Hallstraat in gebruik. Het voordeel voor de consument bij dit nieuwe systeen is dat het tappunt dag en nacht ter beschikking zal staan, terwijl men thans nog aan dc openstellingstijden van 9.00-16.00 uur gebonden is. Bovendien zal het water met een hogere tapsnelheid afgeno men kunnen worden, zodat men min der lang hoeft te wachten. Op drie punten wordt hetwater nu nog via tanks geleverd. Op het vijfde punt, in Driemond, wordt het water recht streeks vanaf het zuiveringsbedrijf ge leverd. LELYLAAN Het. wijkcentrum Slo- tervaart/Overtoomse Veld houdt np donderdag 7 december een informatie bijeenkomst in het wijkcentrum. Op deze bijeenkomst komen de verkeers- plann enter sprake die de gemeente lijke verkeerscommissie heeft gemaakt om de Lelylaan te ontlasten. De ge meente bestudeert twee plannen om de verkeersstromen te leiden van de Coentunnel naar de Haag-weg. Het wijkcentrum wil haar standpunt bepa len,. in een gesprek met de buurtbe woners. UTRECHT Voor een demonstratie heeft men in Utrecht in de toekomst geen vergunning meer nodig. De de monstratie dient wel aan de politie gemeld te worden. Dit is een van de punten uit het ontwerp voor een nieuwe algemene politieverordening van de gemeente Utrecht. De nieuwe verordening moet nog door raadscommissies en gemeen teraad worden besproken. Organisatoren van demonstraties moe ten hun plannen met de politie door praten, waarna zij altijd vergunning krijgen, tenzij naar het oordeel van de burgemeester de demonstratie kan leiden tot wat in het ontwerp wordt genoemd 'ernstige belemmeringen van het verkeer, het ontstaan van wanor delijkheden of aantasting van rechten en vrijheden van derden'. Ook de vrijheid van meningsuiting op de openbare weg wordt in dit ont werp anders gereguleerd. Er komt geen algeheel verbod noch een alge meen vergunningstelsel voor uitingen op of langs de openbare weg. Dit kan ook niet op basis van de vrijheid van meningsuiting en vrijheid van druk pers, die door de wet en de recht spraak zijn beschermd. Het aanplak ken van drukwerken met commerciële inhoud wordt wel aan een vergunning gebonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7