Ruppert voelt niet veel voor een extra parlementair kabinet eigerende reserve- fficier veroordeeld Actie 'zichtbaarheid' slaat erg goed aan Hartchirurg moet al vijf maanden werkloos toezien KI Herdenkingsboek voor de prins Palermo: op weg naar de 40 mille Etiket 'veilig verkeer - kleur' overwogen Hagenaar reed in op politieman Het weer u KWARTET WOENSDAG 6 DECEAIRF.R 1972 BINNENLAND T3/K5 r politiek Den Haag pessimistisch over kansen onze parlementsredactie EN HAAG De vorming van een extra-parlementair kabinet (geen rechtstreekse bindingen met de eede Kamer) is de allerlaatste mogelijkheid die informateur dr. Al. Ruppert in zijn onderzoek zal rtrekken. Eerst zal hij de mogelijkheid onderzoeken van een parlementair meerderheids- cq. min- irlieidskabinet. zijn eerste persconferentie gister- iddag zei dr. Ruppert voor 'een jzonder zware opgave' te staan, jor deze krachtmeting echter zal hij ikele dagen doorbrengen met de be- udering van de uiteenlopende advie- Anders n die de fractievoorzitters aan ko- ngin Juliana hebben uitgebracht en het doornemen van een lijvig dossier, waarin de departementen beleids vraagstukken en knelpunten' uiteen hebben gezet. Dr. Ruppert ziet de informatie-op dracht duidelijk anders dan die waar mee informateur Steenkamp destijds de basis legde voor het kabinet-Bies heuvel. Hij stelt: 'In de opdracht van de heer Steenkamp zaten sterke for matie-elementen. Dat is bij mij niet het geval. Bij mij gaat het primair om een terreinverkenning'. VD-beleggingsadvise ur werd anarchist au een onzer verslaggevers RNHEM Toen Gerard W. Schut eind 1961 in militaire dienst ging, werd hij, naar eigen zeggen, Is veel andere jongens gelokt door het avontuur en hechtte hij geloof aan de kreet dat je in dienst n echte vent' wordt. Gisteren liet hij weten tot de overtuiging te zijn gekomen 'dat achter de wrede nrlogsgod Moloch de nog wredere god Haridel staat.' vormen van een kabinet 'dat zich verzekerd weet van een vruchtbare samenwerking met de volksvertegen woordiging dan wel mag vertrouwen in voldoende mate steun in de volks vertegenwoordiging te zullen onder vinden'. Volgens de heer Ruppert betekent dit zowel een onderzoek naar de vorming van een parlementair meerderheidska binet als een minderheidskabinet. Een extra-parlementair kabinet valt in principe ook onder deze noemer, maar dr. Ruppert vindt zo'n kabinet wel 'de laatste in de rij'. Somber In politiek Den Haag houdt men er rekening mee, dat de informateur juist vanwege zijn ruime opdracht een bijzonder lange informatieperiode tegemoet gaat. Over de kans van sla gen is men zeer pessimistisch. De meningen lopen te zeer uiteen. Een parlementair meerderheidskabinet zal moeten bestaan uit de oude coalitie, dan wel uit de confessionele partijen met de progressieve drie. Beide com binaties maken, gezien de opstelling van de partijen, weinig kans. Voor de vorming van een minderheidskabinet bestaan er in principe drie mogelijk heden: confessionele partijen met de VVD, de confessionele partijen alleen en de progressieve drie alleen. Ook voor deze combinaties is vooralsnog onvoldoende steun te vinden in het parlement. Rustig grond van die overtuiging ver beurde Gerard Schut, inmiddels be- irderd tot reserve-eerste-luitenant, oproep om zich op 21 augustus van jaar naar de legerplaats Ossen- echt te begeven. Hij zou daar tot 9 ptember moeten deelnemen aan her- iingsoefeningen. De 31-jarige infan- rie-officier moest op 22 augustus tor de marechaussee naar Ossen- echt worden gebracht, de legerplaats weigerde Schut ge lig te geven aan de opdracht van jn commandant zich te laten inkeu- n. Ook toen deze hem erop wees dat zich schuldig maakte aan een isdrijf, volhardde de reserve-officier zijn weigering. Schut werd achter tralies gezet en op 24 augustus ar Nieuwersluis gebracht. Op 31 igustus ging hij terug naar Ossen- recht. waar hij op vrije voeten werd esteld. Toen Schut sprak over 'niksnutten als onderofficieren en officieren' merkte de president van de krijgsraad, mr. R. W. Reindersma, geërgerd op van de 'politieke redevoering', zoals hij zei, niet gediend te zijn, waarop de gewe zen officier nog drie minuten spreek tijd kreeg. Onder protest kortte Schut zijn op schrift gestelde 'redevoering' Aan het begin van zijn pleidooi be streed de beklaagde de krijgsraad het recht hem te beoordelen of veroorde len, omdat hij naar zijn gevoelen had opgehouden tot de krijgsmacht te be horen. Hij wilde ook weten hoe zijn rechters heetten: de president had er. na enige aarzeling, geen bezwaar te gen dat de griffier de namen voor de beklaagde op een papiertje schreef. Gerard Schut kondigde aan het slot van zijn plidooi aan dat hij in een open brief aan de Koningin en aan de Tweede Kamer de problematiek aan de orde zal stellen van degenen die op politieke gronden dienst weigeren. De opdracht van dr. Ruppert is bij zonder ruim gesteld, namelijk de mo gelijkheden te onderzoeken tot het Intslag )e krijgsraad veroordeelde gisteren afvallige officier, conform de eis i de auditeur-militair, tot negen lagen gevangenisstraf met aftrek van oorarrest, ontslag uit de militaire ienst en ontzetting uit de bevoegd- eid bij de gewapende macht te die- en .Gerard Schut heeft zijn gevange- isstraf al in voorarrest uitgezeten. j e auditeur-militair, mr. J. M. Bekke- ..0, achtte bewezen dat Schut zich eeft schuldig gemaakt aan opzettelij- ongehoorzaamheid en volharding i opzettelijke ongehoorzaamheid. Hij li zich te kunnen voorstellen dat mand van overtuiging verandert, vond het onvoorstelbaar dat ie- land die de officierseed of -belofte eeft afgelegd, daarvan geen medede- ng doet. olgens de auditeur had Schut ont- ag uit militaire dienst moeten vra- en of een beroep moeten doen op de et gewetensbezwaren. 'Deze procedu- e', aldus mr. Bekkering, 'had niet oeven plaatsvinden. Nu de beklaagde ewust deze weg heeft gekozen, is het nontkoombaar dat hij uit militaire ienst wordt verwijderd, ik zou bijna iggen: weggejaagd. Een officier die iet 'Je maintiendrai' niet> kan hand- aven, verdient niet beter', ierard Schut, een paar jaar geleden og beleggingsadviseur, is nu in zijn oonplaats Vlaardingen projectleider het Jeugdontmoetingscentrum lommunio. Voordat hij daar in ienst trad. was hij enige tijd ambte aar bij de sociale dienst in Rotter- am. 'adat hij anderhalf jaar geleden nog p herhalingsoefeningen was geweest, wam hij langzamerhand tot andere enkbeelden over de maatschappij en le functie die het leger daarin ver uit. Hij ontwikkelde zich, na aanvan kelijk met de VVD te hebben ge- ympathiseerd, tot een aanhanger van welke partij hij vorig jaar in de lemeenteraad van Vlaardingen ging 'ertegenwoordigen. Toen hij zich ook •ij D'66 niet meer thuis voelde, ging lij een onafhankelijke eenmansfractie Vormen. Anarchisme Ierard Schut, die zijn eigen verdedi- ling voerde, zei gisteren voor de krijgsraad dat hij heeft gehandeld vanuit een anarchistische maatschap pijvisie. Hij had geen beroep willen doen op de wet gewetensbezwaren, omdat hij politieke bezwaren tegen iet Nederlandse leger heeft, maar wapengebruik door onderdrukten in onderontwikkelde landen niet afwijst. Hij merkte op het maar een 'vreemde zaak' te vinden dat onderscheid wordt gemaakt tussen gewetensbezwaren en lolitieke bezwaren. n zijn pleidooi zei Schut dat hij door studie en ervaring een heel andere kijk op de staat heeft gekregen. In felle bewoordingen hekelde hij de vooral in militaire dienst aangeprezen vaderlandsliefde ('bijgeloof dat kunst matig gekweekt en in stand gehouden wordt door leugen en bedrog') en de door militairen gekoesterde nationale gevoelens. Dr. M. Ruppert deze opdracht iets meer hoop op ge kregen dat er ruimte zal komen voor de presentatie van het progressieve minderheidskabinet. Dit kabinet zou als laatste mogelijkheid overblijven. Zie ook pagina T5/K7 Het informatei'.rschap van de heer Ruppert is in anti-revolutionaire kring betrekkelijk rustig ontvangen. Liever zou deze partij een informa teur hebben gezien uit de socialisti sche hoek. Dat is ook de reden waar om prof. mr. De Gaay Fortman, de voorzitter van de AR-fractie in de Senaat, eerder de opdracht had gewei gerd. Informateur Ruppert zei dit te betreuren. Hijzelf had de opdracht aanvaard 'zonder partijpolitieke bin ding en voor zijn persoonlijke verant woordelijkheid'. In de kring van PvdA, D'66 en PPR heeft men er na de verstrekking van Weer tijdelijke oplossing? Van een verslaggever EINDHOVEN De 44-jarige hartchirurg dr. Peter van der Schaar is niet onberoerd gebleven onder de gebeurtenissen die bekend staan als 'het Eindhovense hartconflict'. Hij vindt een van de afschuwelijkste gevolgen ervan, dat hij al vijf maanden gedwongen is tot werkloosheid. Gistermorgen heeft prins Bernhard op paleis Soestdijk het eerste exemplaar ontvangen van het herden kingsboek 'Een ereschuld ingelost'. Het boek, dat door ir. G. S. Vrijburg werd geschreven, is opgedragen aan allen die in en voor het voormalig Nederland-Indië hun leven verloren. Hij wil zo snel mogelijk weer aan het werk, waar dan ook. Een mo gelijkheid daartoe is het St. Jans ziekenhuis in Weert, waar op het ogenblik initiatieven worden ont plooid om dr. Van der Schaar als tijdelijke oplossing hartoperaties te laten verrichten. Dr. Van der Schaar meent dat het hem op korte termijn kan lukken de ontbrekende voorzieningen in orde te maken en een medisch en verpleegkundig team van voldoen de kwaliteit samen te stellen. Er moeten echter ook garanties voor deze medewerkers zijn en daarom is 'groen licht' van het ministerie van volksgezondheid en milieu hygiëne een vereiste. Met deze mo gelijkheid in Weert kunnen vol gens dr. Van der Schaar op korte termijn in Zuid-Nederland in ieder geval weer hartpatiënten worden geholpen, zolang het 'centrum van topklasse', dat door een werkgroep wordt voorbereid voor de regio Eindhoven, nog niet is verwezen lijkt. Als gevolg van het Eindhovense hartconflict. dat eind augustus in de publiciteit kwam, maar al van ver daarvoor dateert, maakt dr. Van der Schaar een sombere in druk. De traagheid waarmee alles verloopt en het uitblijven van een oplossing die hem weer aan het werk kan laten gaan, hindert hem. Als hij verneemt dat het zieken huisbestuur een gesprek met mi nister Stuyt heeft, stoort het hem dat dat pas op 12 december zal zijn. Hij vindt dat het allemaal veel sneller zou moeten gaan. Een specialist die al geruime tijd met dr. Van der Schaar in team verband werkt, zegt hierover: 'Hij is geen man om met de armen over elkaar te zitten. Hij brandt van verlangen weer aan het werk te gaan.' Volgens deze zegsman heeft dr. Van der Schaar in het Binnenzie- kenhuis in totaal meer dan 300 hartoperaties verricht. Dit jaar had hij tot juli meer dan 70 operaties gedaan toen het verder werken hem onmogelijk werd gemaakt. De negatieve uitlatingen over de persoon van dr. Van der Schaar, gedaan door artsen uit het Binnen- ziekenhuis, worden krachtig ont kend door anderen, die hem en zijn werk goed kennen. Enkele van hun karakteristieken zijn: 'Een man van wereldfaam', 'uiterst be kwaam, zowel technisch als weten schappelijk', 'bijna geniaal', en 'volledig professorabel.' Hij kan, zo wordt gezegd, inderdaad be schouwd worden als een moeilijk man, maar meer voor zichzelf dan voor anderen. Hij stelt hoge eisen aan bekwaamheid en inzet. Maar als men daartoe bereid is, is er uitstekend met hem samen te wer ken.' Ook de Nederlandse hartpatiënten vereniging is overtuigd van de kwaliteit van deze Eindhovense hartchirurg. De heer H. S. Fievet uit Breda, voorzitter van de vere niging steunt dr. Van der Schaar door dik en dun en streeft ernaar hem zo snel mogelijk weer aan het werk te krijgen. Volgens de heer Fievet is er in Eindhoven gesold met de belangen van de hartpatiënten. De medede ling van de ziekenhuisdirectie in Eindhoven dat er geen wachtlijst van hartpatiënten is, is door de vereniging pertinent tegengespro ken. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De actie van Veilig Verkeer Nederland (WN) op het thema 'zichtbaarheid in het verkeer1, waarin kind en bejaarde centraal staan, slaat gewel dig aan. Ofschoon de actie pas in oktober is begonnen, is er veel meer licht gekleur de kinderkleding gekocht. En wat belangrijker is de kledingfabrikanten en -winkels hebben op de actie ingehaakt en hebben al de eerste afspraken gemaakt. Slachting pe Groningse polemoloog prof. mr. B. A. Röling citerend, stond Schut stil bij de oorzaken van oorlogen, die, w zei hij, in het teken staan van nationaliteit en niet van humaniteit. Leger en vloot noemde hij 'werktui gen van de slachting van onze bescha ving'. 'Veilig Verkeer Nederland heeft bereikt dat industrie en handel geïnteresseerd zijn geraakt in het verkeers-veilig- heidsaspect van kleding en dat we met z'n allen daar iets aan gaan doen', zegt de heer W. van der Vossen van V D. 'Dit (verkeersveilig) artikelen pakket moet niet beperkt blij ven tot ons bedrijf, maar we moeten dat uit ideële overwe gingen propageren bij al onze collega's'. ('Ja onze collega's, we kennen geen concurren ten'). 'Het is een 'must'. We moeten er een groots opgezet te actie van maken, waaraan iedereen gaat meedoen'. Het blijkt dat een paar dagen geleden de grootste kledingfa briek van Nederland en van Europa, Chas Mcintosh, heeft besloten voortaan alle stoffen bunches (verzameling van kleuren in een bepaalde kwali teit)1 voor kinderkleding naar VVN in Hilversum te sturen, die dan bepaalt welke kleuren de grootste veiligheid in het donker bieden. Pas daarna worden er van deze stoffen kledingstukken gemaakt. Bij WN wordt overwogen de aangewezen 'goede kleuren' te voorzien van het etiket 'veilig verkeerkleur'. Meer contact Veilig Verkeer Nederland blijkt overigens al benaderd te zijn door tal van fabrikanten van kinderkleding, zowel met artikelen als kinderkousen en kleurenstalen, als in schrifte lijke en mondelinge contacten, zodat de fabricage van 'ver keersveilige' ":leding zeker niet tot Mcintosh beperkt zal blijven. Dat blijkt ook uit de medede ling van de heer H. van den Hof van WN die zegt: 'de kledingindustrie heeft grote belangstelling, men is enthou siast en ze willen allemaal graag meedoen. Er lopen mo menteel gesprekken tussen ons eri een aantal kledingbe drijven over hoe en wat we gaan doen; hoe zo goed moge lijk op de zichtbaarheid van kleding in het verkeer kan worden ingehaakt. Het zit er zodoende in, dat volgend jaar veel meer lichte kleding in de winkels zal hangen. Men is namelijk bereid bij het samen stellen van de collectie met 'verkeers-veilige' kleding reke ning te houden'. En moeilijk punt blijkt de bejaarden voor deze kleding warm te maken. 'Oudere men sen zweren nog vaak bij blauw of zwart omdat ze vin den dat zo'n kleur bij hun leeftijd hoort', aldus de heer Van den Hof. Voor de kledingindustrie en --handel is het tijdstip waarop VVN met de actie is begonnen begin oktober in feite te laat gekomen voor het lopen de winterseizoen. Maar voor zover mogelijk is door de han del nog ingehaakt op de bete re zichtbaarheid van lichte kleding in het verkeer door extra op deze kleding te wij zen, met name door in de etalages en winkels de door VVN beschikbaar gestelde af fiches opvallend op te hangen. De consumenten hebben er eveneens op ingehaakt, hetgeen blijkt uit de medede ling van verschillende (groot-) -winkelbedrijven dat de lich tere kleding er uit is 'gevlo gen'. Onderzoekingen hebben aange toond dat donkere kleding in het duister niet opvalt. Daarom wordt voetgangerskle- dmg aanbevolen die een con trast met de omgeving geeft, of iets in de hand te houden dat opvalt, zodat men als voet ganger eerder en beter gezien wordt. Dat kan door een lich te jas te dragen of een witte sjaal, maar ook 'door een' op vallende tas of een krant in Ongelukken Vorig jaar kwamen in het ver keer bijna 1.100 kinderen en bejaarden om het leven. Vol gens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bedroeg het dodencijfer voor de leef tijdsgroep 0-14 jaar 449 en dat voor de groep boven de 65 jaar 624. Ervan uitgaande dat het verkeer in ons land jaarlijks ongeveer 3.000 men senlevens eist, betekent dit dat ruim een derde van deze slachtoffers vallen onder kin deren en bejaarden. Uit de statistieken is wel iswaar niet af te lezen van hoeveel ongelukken het 'niet gezien' worden de oorzaak is. Aangenomen wordt echter dat vooral in het donkere jaarge tijde deze factor zeke: een rol speelt. De giftenstroom voor 'Palermo' beweegt zich naar de ƒ40.000,- een bedrag, dat we nog déze week, met veler medewerking, hopen te bereiken. Dan resteert er nog een slordige ƒ30.000,-! Het gaat om een daadwerkelijke handreiking voor evangelische arbeid in een uithoek van Euro pa, voor hulp aan een pioniers- groep, die strijd tegen sociaal onrecht en armoede. Wie voldaan, blij is na de Sin terklaasavond, verrijkt verder leeftZo er nog fut, financië le mogelijkheden zijn overgeble ven U behoeft niet te ra den. De Trouw-Kwartet-Sinter- klaasactie gaat dóór. Totdat de 75.000 voor het oecumenische werk der Waldenzen er is! We rekenen èr op! Het gaat om de aanbieding van een kinderbadje én een speel plaats in het in aanbouw zijnde centrum 'De Noteboom', in een volkswijk, waar ds. Panascia en de zijnen sociaal dienstbetoon op breder basis dan voor heen gaan realiseren. Giften onder vermelding 'Sou laas voor Palermo' blijven wel kom via het centrale gironum mer van de NV de Chr. Pers - 26 92 74 Amsterdam. Of op haar rekening bij de Ned. Mid- denstandsbank, Herengracht, Amsterdam nl. 69.73.60.768. Voor Amsterdam en omgeving: gemeentegiro X 500. Van een verslaggever DEN HAAG Een 21-jarige Haagse agent heeft zich met een koene sprong het leven gered toen een auto mobilist zijn stopteken negeerde en op hem inreed. Het incident deed zich voor bij een radarcontrole. De auto mobilist werd erop betrapt dat hij 27 kilometer per uur sneller reed dan de toegestane 50. De man, de 26-jarige glazenwasser H. B. uit Den Haag, die in dezelfde straat nog kon worden klemgereden door een patrouillewa gen werd gearresteerd. Hij zal zich moeten verantwoorden voor poging tot doodslag of het toebrengen van zwaar letsel. Nog van slag Van onze weerkundige medewerker- Heeft u het gehoord? Door de bomen? Het is dan ook een zeer onstuimige Sint Nicolaasdag geweest. Hij ver toonde veel gelijkenis met 5 december 1940 toen het ook geweldig stormde met veel regen. De oude baas zal geweldig veel moeite gehad hebben zijn dakmaraton naar behoren te vol brengen. Uitgerekend op 5 december diepte dan ook een depressie zich bij Ierland dermate uit (965 millibar bij de He- briden) dat er in de loop van dinsdag in W.-Europa een zuidwesterstorm op stak vooral boven zee. In de ochtend had Ierland zich al als eerste gemeld met hoge windsnelheden: toppunt 144 km per uur (11 Beaufort) in Belmul- let, in het uiterste noordwesten van Ierland. (Het Britse record voor de cember is een stoot van 162 km per uur op 12 december 1956). Rond het middaguur meldde het Engelse licht schip Doiosing nabij de oostkust onge veer op de breedte van de Waxldenei- landen: zuidzuidwest gemiddeld 9 Beaufort. Voor Aberdeen en Lowes toft (Engelse zuidoostkust) werden in de loop van de middag dringende waarschuwingen voor hoog water uit gegeven. Later in de middag begon het ook in ons land zeer hard te waaien. Wij blijven voorlopig in de depressiesfeer. Van tijd tot tijd komen er wat opkla ringen maar daarna volgt telkens weer een nieuwe storing met regen en aanwakkerende wind. Het onweer, dat zondagmiddag gesignaleerd werd. op de Oceaan is te volgen geweest tot in Denemarken. In de nacht van maan dag op dinsdag is het ook in het westen en noorden van Nederland waargenomen: wij kregen een melding erover van Ameland Daaruit is erg duidelijk te zien hoe lang een derge lijke onstabiliteitzone zijn kermerken weet te behouden. Uiteraard hield het relatief warme zeewater het 'potje' aan het sudderen. de hand te houden (Brom-) fietsers wordt op het hart ge bonden te zorgen dat voor- en achterlicht in orde zijn. Dit niet alleen om donkere wegen te kunnen zien, maar vooral om (door automobilisten) ge zien te kunnen worden. Weerrapporten van gisteravond 19 uur, ma ximumtemperatuur en neerslag tussen 7 en 19 uur: Amsterdam regen 9 graden 1 milli meter, De Bilt regen 9 l, Deelen regen 8 1. Eelde regen 8 2. Eindhoven regen 10 0.1, Den Helder regen 9 2. Luchthaven Rotter dam regen 10 1, Twente regen 9 0.5, Vlls- slngen regen 10 0.1, Zd.-Limburg regen 9 0.1, Aberdeen licht bew. 7 2, Athene zwaar bew. 17 0, Barcelona onbewolkt 13 0, Berlijn on bewolkt 8 0. Bordeaux onbewolkt 14 0.3, Frankfort zwaar bew. 9 0.3, GenOva on bewolkt 11 0.1, Helsinki geheel bew. 5 0, Innsbrtlck geheel bew. 5 8. Kopenhagen zwaar bew. 7 0. Llsabon zwaar bew. 14 3. onbewolkt 16 0. Oslo regenbul 7 5, Rome hall bew. 17 0. Spilt zwaar bew. 13 0, Stock holm zwaar bew. 7 0.3, Wenen geheel bew. 8 1. Istanboel mist 13 0, Las Palmas half bew. U 0. Tel-Aviv licht bew. 18 0. Tunis hall bew. 19 2. waterstanden Hoog water - 6 december: Vlissingen: 1.54- 14.12: Haringvliet a d. Zeezijde: 3.40-15.56; Rotterdam: 4.46-17.01: Scheveningon: 3.18- 15.32; IJmuiden: 3.51-16.05: Den Helder: 7.41- 19.57; Harlingen: 9.54-22.09; Delfzijl: 13.40.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5