Kuitert: synodale uitspraak wilde dubbelzinnig zijn Waarom bisschop Zulu tégen is Vrijgemaakten: geen samenspreking met chr. gereformeerden jtud ShsOsf sist Ao4iAUy4. -, $A4- **jf />t^tf dia. loM 4x* Ufss^t i, yii/Jt, /?a~ dU/fy<£*e *t<^xAL&n£ tjfó JuA ctosf (/\tUrs> st~ /Mis' JruJltn, sJ-< oU~Jsf'Cs( (Jo-s* /K~. -Av ^£sufr*As**£lt JllJLfabYWiijjuj ■JiUrvnUx. \jMj (Lolh (fffc, Ihlovi»- Jhi*& u. fMtii m chx. uWiifc, Trouw K wart et Zaire likwideert confessionele jeugdot\e,ani=aties Lutheranen in VS willen bijstand voor Namibia 4 è^khI vandaag 'Groot Nieuws voor U' uitverkocht, 2e druk komt BeroepingS" werk Boekenetalage TROUW/KWARTET WOENSDAG 6 DECEMBER 1972 KERK/BINNENLAND T2/K2 HATTEM De generale synode van de gereformeerde kerken (vrij gemaakt) heeft verzoeken om samenpreking met de christelijke ge reformeerde kerken en met de classis Amsterdam van de 'buiten- verbanders' afgewezen. Tevens heeft de vrijgemaakte synode het breed moderamen van de hervormde synode een brief geschreven. Zij wijst de hervormde kerk daarin op wat de geloofsbelijdenis zegt over de ware kerk. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Prof. dr. H. M. Kuitert is van mening, dat de uitspraak van de gereformeerde synode gedaan in de discussies rondom de historiciteit van de zondeval, de bedoeling had dubbelzinnig te zijn. Hij zegt dit in een interview, dat gepubliceerd staat in het pas verschenen decembernummer van het VU-magazine (uitgave van de vereniging, waarvan de Vrije Universiteit te Amsterdam uitgaat). We laten hier het betrokken gedeelte van het gesprek volgen: W-magazine: Men bedoelde de ruimte te scheppen? Prof. Kuitert: 'Ja natuurlijk. Dat is zonder enige twijfel wat die uitspraak wilde zeggen. En dan interpreteer ik hem echt niet naar mij toe. En alle mensen, die het anders zeggen, daar van durf ik wel te zeggen, dat ze tegen beter-weten-in praten, want er was eerst een ander ontwerp van een uitspraak die nog vol dingen stond, waarvan een kind kon begrijpen dat die voor mij en vele anderen op de synode, de oude koers zou voortzet ten. Toen is die uitspraak teruggeno men met de uitdrukkelijke verklaring dat ze dat nu juist niet wilden. Daarom heb ik voorgesteld om te laten zien, dat ik niet zo'n al te rechtvaardige man wil zijn, die alle puntjes op de i moet hebben: dat het mij gaat om de ruimte, waarin een mens er over mag denken zoals hij dat het liefste doet En dat is nu gebeurd, vind ik. VU-magazine: Prof. Van den Berg en prof. Augustijn onthielden zich van stemming. Prof. Kuitert: Daar waren s«mmige mensen wat boos over. Daarom heeft Van den Berg de volgende dag een verklaring afgelegd ook namens Au gustijn dat de uitspraak risico's in zich heeft van een meervoudige uit leg. Ze waren niet tégen, maar ze De redactie beboudt zich het recht voor om ter opname in deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BI) fiubllkatle wordt met de naam van de nzender ondertekend. Brieven kunnen wor- den gezonden aan de heer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Ewartet, Postbus 85». Amsterdam. Dr. Bremmer Hoe kan Dr. Bremmer toch zo schrij ven over de geref. gezindte, daar hij zelf ook weer uit de geref. kerk is uitgetreden, terwijl het op het ogen blik zo is dat zijn gezindte zelf ook in de politiek nog op scheuring uit is. Rotterdam C. Dcljkers Tongentaai (6) De heer F. L. Stolk, die pretendeert het 'misverstand' over de in de bijbel genoemde 'tongentaal' uit de weg te hebben geruimd, door dit charisma tot het bezigen van een taaldialect te degraderen, had voor hij dit schreef eerst eens goed Handelingen 19:1-11 moeten lezen. Het is jammer voor de Inzender, maar diens hele dialecten theorie wordt hier zonder meer gelo genstraft. Als Paulus in Efeze enige dicipelen aantreft 'gedoopt in de doop van Johannes' en totaal onkundig van de Heilige Geest, doopt hij ze 'in de Naam van de Here Jezus. En toen Paulus hun de handen oplegde kwam de Heilige Geest over hen en zij spraken in tongen en profeteerden'. Men behoeft niet eens over veel Schriftkennis te beschikken om te concluderen dat deze 'twaalf mannen' allerminst behoefte hadden aan meer dere kennis van 'dialecten'. Om mij een 'dialect' eigen te maken heb ik heus de Heilige Geest niet nodig. Amsterdam F. A. Stroethoff Verkiezingen (2) De heer Den Uyl heeft :n de loop der jaren een laten we het zacht uitdrukken unfaire manier van oppositie gevoerd. De z.g. progressieve drie hebben nu een aantal zetels ge wonnen. die de heer Den Uyl het 'recht' zouden geven te gaan regeren. Welnu, dat hij die kans krijge. Hij heeft er jaren om gesmeekt de macht te krijgen en Intussen wellicht gebe den er niet mee belast te worden. Hij zal dan de unieke kans krijgen zijn De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. arbeiders maatregelen te moeten op leggen, die zij volgens zijn zeggen uit zijn hand wel zullen slikken. Uiteraard zal hij dan trachten de rijken vanaf ƒ20.000,- nog meer te knevelen, maar zal dan met een oppo sitie te doen krijgen, die hem gemak kelijk in de tang kan nemen. Politiek is een harde zaak, maar waarom zou de heer Den Uyl daar nooit iets van behoeven te merken? Utrecht Numansdorp (2) Gaarne wil ik reageren op het inge zonden stuk van prof. Bakema inzake de recreatiewoningen bij Numans dorp. Ten eerste: de vraag die bij het lezen van genoemd ingezonden stuk ontstond, was: 'Wat verstaat prof. Ba kema onder natuur? Natuur is voor hem geen door de tijd gevormd land schap, vlak, wijds, 'met verre horizon ten'. Natuur is bomen, en wel 7500 bomen. Deze bomen horen niet ln het landschap van de Hoeksche Waard. Ze vormen een aantasting van de natuur, terwijl ze een nog gro tere aantasting hiervan aan het oog moeten onttrekken. (Dit geldt in nog sterkere mate voor de 50.000 struiken, die volgent prof. Bakema geplant zullen worden). Prof. Bakema vermeldt niet, dat de thans aanwezige oeverzone zeer ingrijpend wordt aan getast, mede door de aanleg van de havens voor de plezierboten van de bewoners. Aanplant van bomen en struiken kan deze aantasting niet ver vangen. Zoals prof. Bakema schrijft, zal het gebied volgens de landschaps architect ir. W. Thijsen uit biolo gisch standpunt bekeken interessanter worden. Het biologisch interessanter worden van dit gebied zal naar mijn mening hoofdzakelijk tweeledig zijn, nl. a) door de oeveraantasting zal de brandgans het voor de overwintering nog moeilijker krijgen, omdat zijn fourageer- en rustgebied weer aange tast wordt; b) de Hoeksche Waard zal op een klein gebied een hoeveelheid dieren herbergen die qua biotoop ver der nergens in de Hoeksche Waard kunnen leven. Oud-Beijerland KINSJASA (KNP) In Zaire zijn alle confessionele jeugdorganisaties verboden. Voortaan zal alleen de revo lutionaire volksbeweging zich bezig mogen houden met het organiseren van de jeugd. Dit besluit heeft het politieke bureau van de revolutionai re volksbeweging, de eenheidspartij van Zaire, besloten onder leiding van het staatshoofd generaal Moboetoe. Als reden zegt de partij, dat de jeugd een en onverdeeld moet zijn. Omdat de jongeren goede burgers moeten worden, op de hoogte van de voor schriften, de wetten en het gezag van het land, dient de gehele jeugd geor ganiseerd te worden binnen de jeugd afdeling van de eenheidspartij. NEW YORK Het nationale comité voor Afrika van de Lutherse wereldfe deratie heeft aangedrongen op een grote concentratie van hulp voor de zwarte lutheranen in Namibië (Z.W. Afrika) in hun verzet tegen de Zuid- afrikaanse regeringspolitiek. Een van de onlangs uitgewezen Finnen, de zendingsledder Mikko Diamëki, heeft de twee grote lutherse kerken van Amerika bezocht en opgeroepen tot hulp van buiten voor de zwarte ker ken van Namibië in hun strijd tegen de opdeling van Zuidwest-Afrika tot schijnbaar zelfstandige thuislanden omdat dat in de praktijk neerkomt op heerschappij van de blanke minder heid. vonden dat die dubbelzinnigheid risi co's kon opleveren. Natuurlijk is de uitspraak dubbelzinnig. Het is goed dat ze dat openlijk verklaarden, want nu ligt dat ook notulair vast. De bedoeling van die uitspraak was ook dubbelzinnig te zijn. En dat niet in de slechte zin van het woord. Ik denk dat als je niet-dubbelzinnige taal wilt spreken, je al bijna naar de wiskunde moet Zo bedoelt men het wel vaker in een kerk, woorden te spreken waarvan meerderen kunnen zeggen: daar kunnen we ons niet in vinden. Er zijn natuurlijk wel grenzen aan toelaatbare meerduidigheid, b.v. als je precies het omgekeerde ermee zou be doelen, maar in dit gevalEr is eindeloos over gepraat Jaren. Waar om staat er in punt c niet 'gebeurte nis* maar 'gebeuren?' VU-magazine: U had niet kunnen voorstemmen als er 'gebeurtenis' had gestaan? Prof. Kuitert: Nee. Je moet ook goed weten, dat hier stukken achterliggen, een uitvoerig rapport waarin gespro ken wordt over 'zondeval als gebeu ren', een stuk van Van Peursen, waar in hij zegt: dat betekent niet dat je het fixeert op een moment; het is geen natuurlijk gebeuren, maar een ethisch gebeuren. Het betekent dat het voor de verantwoordelijkheid van de méns komt, dat er zonde is. Ik ben uit Lunteren naar huis gegaan met het idee, dat ik nu ook sommige dominees beter begreep. Ik heb wel eens gedacht dat ze oneerlijk waren. Want ze weten precies hoe ik er over denk. Ik heb over die kwestie van Adam wel tien keer op dat katheder- tje voor de synode verklaard: Adam en Eva hebben als historische perso nen niet bestaan: zeg maar wat er gebeuren moet Mag ik er in of mag ik er niet in? Toch zoeken ze naar formuletjes en vragen me dan of ik het ermee eens kan zijn. Eerst dacht ik vaak: jullie zijn niet eerlijk, maar nu denk ik over sommigen weer heel wat sympathieker. Ik denk, dat ze aan de mensen in hun gemeente dachten die het niet kunnen meemaken. Het was een soort pastorale bewogenheid met deze mensen, die hen deed zoeken naar formuletjes. Tot zover uit dit VU-magazine, waarin uitgebreid wordt nagegaan hoe in en rondom de De Vrije Universiteit de kwestie van het ontstaan van de we reld en van de mens aan de orde is gesteld in de loop der jaren. Uiter aard komen dan ook de zgn. kern vraagstukken-avonden van de VU aan de orde, compleet met reeksen foto's, interviews èn vragen-briefjes, waar van we hier boven een paar voorbeel den laten zien. Met de christelijke gereformeerde ker ken hebben de gereformeerde kerken (vrijgemaakt) jarenlang samenspre- kingen gevoerd. De vrijgemaakten braken dit gesprek af, maar de synode van de christelijke gereformeerde ker ken stuurde dit voorjaar een brief, waarin gevraagd om hervatting van het gesprek. In haar antwoord wijst de vrijgemaak te synode erop, dat een eerdere syno de in 1967 twee konkrete verzoeken aan de christelijke gereformeerde synode richtte. Wanneer aan deze ver zoeken geen gevolg zou worden gege ven zou verdere samenspreking geen zin meer hebben. Ten aanzien van, de toeëigening des heils (de christelijke gereformeerden verwijten de vrijgemaakten, dat bij hen de persoonlijke band aan Chris tus op de achtergrond komt) vroeg de vrijgemaakte synode in 1967 uit te spreken, 'dat het uwerzijds genoemde verschil gelegen is binnen het raam van de belijdenis, tenzij uw synode uit Schrift en belijdenis van het te gendeel zou overtuigen'. Ten aanzien van de oecumenische gezindheid eis ten de vrijgemaakten van de christe lijke gereformeerden de bereidheid, om het lidmaatschap van de gerefor meerde oecumenische synode (GOS) en van de internationale raad van ohristelijke kerken (ICCC) te beëindi gen. Op beide verzoeken, herhaald in 1970, is geen bondig antwoord ontvangen. 'Alleen door bondige besluiten aan de zijde van de christelijke gereformeer de kerken zou een weg geopend kun nen worden, die tot daadwerkelijke eenheid voert', aldus de brief, die de vrijgemaakte synode nu opgesteld heeft De christelijke gereformeerde synode was in haar brief ook ingegaan op de scheuring in de vrijgemaakte kerken en had haar vrees uitgesproken voor 'eenzijdigheden, die ten gevolge heb ben dat de volle waarheid niet meer tot zijn'recht komt'..De vrijgemaakten schrijven terug, dat de christelijke gereformeerden in plaats van 'bondig en duidelijk te zeggen aan welke maatstaf dit spreken over eenzijdighe den ontleend wordt', vragen stellen, die meer suggereren dan argumente ren. Buitenverbanders De synode wees voorts het verzoek van de kerkeraad van Maassluis af, om een samenspreking aan te gaan met de 'buitenverbandse classis Am sterdam. Deze classis had de uitspraak van de vorige synode betreffende de scheuring in Noord-Holland beant woord met een 'Weerlegging,' toege zonden aan alle kerken. Maassluis zag in dit stuk een basis voor een ge sprek, maar de voornaamste overwe ging van de synode was, dat de classis Amsterdam welbewust had afgezien van een beroep op de synode zelf. Ook op het verzoek van de kerkeraad van Rotterdam-Centrum om de Weer-' legging te toetsen', ging de synode van Leeuwarden den Dekker Verkiezingen De verkiezingen zijn te vroeg geko men en de echte vragen zijn nog niet opgedoken. Het zijn o.a. deze: Stuiting van de aanval op de aarde en haar volheid. Onderhandelingen ope nen tot een algemeen verbod van ondergrondse kernproeven en van de winning van gas, olie en metalen uit de zeebodem; Staking van in het wilde weg produ ceren en kunstmatig afzetgebieden openen om de winst of voor het scheppen van werkgelegenheid; Inspraak in het produktieproces niet alleen voor kapitaalverstrekker en ar beider maar ook voor de consument. Wat niet nodig is, niet maken; Internationaal overleg met regeringen en vakbonden over de plaats voor industrieën. Bevordering van maatschappelijke vrede, door het wegnemen van de begeerte naar geld en status, door: opvoering van de progressie in de inkomstenbelasting tot 95 pet van het zuiver inkomen boven ƒ50.000,-; Op heffing van het bankgeheim, interna tionaal; bij emigratie terugvordering van de kosten van opleiding, (dit is recht, geen barbarij); toekenning van het minimumloon aan ieder boven de leerplichtige leeftijd die studeert (het zijn werkende jongeren); het stellen van een aantal maximum aantal ku bieke meters woonruimte per hoofd, met uitzondering van studeervertrek maar met inbegrip van garage en tweede huis. Dit is lang niet alles. Maar wat nu aan de orde was. raakt er niet aan. Amerongen door H. Biersteker Bisschop Zulu uit Zuid-Afrika, die de zitting van het centraal comité van de wereldraad van kerken deze zomer in Utrecht niet uitzat maar opstapte voordat de stemming over een nieuw onderdeel van het programma tot bestrijding van het racis me begon, heeft voor het blad De Oud-Katholiek uitgelegd waarom hij tegen dit hele programma is. Hij zegt: de wereldraad heeft goede naam gemaakt bij de verzoening van oorlogvoerende partijen in andere probleemgebieden van de we reld, behalve in Zuid-Afrika. Dat komt door het anti-racismefonds en de daarmee gegeven steun aan guerrilla's; daarmee is de wereldraad partijdig géworden. Als de intentie was geweest het huma nitaire werk van de guerrilla's te steunen dan had veel grotere hulp gegeven kunnen worden door Interchurch Aid. De actie van de wereldraad is volgens de bisschop een schending van het statuut, volgens hetwelk hij niet kan optreden dan op voorwaarden die voor allen aanvaardbaar zijn. Hij zegt voorts: 'Het christelijk getuigenis in Zuid-Afrika kan er niet door versterkt worden als de gelovigen ertoe gebracht worden te zeggen dat de kerken in hun midden slecht en de kerken van de wereldraad goed zijn.' En hij besluit: 'Niet alle zwarten denken zoals ik. Daarom vechten sommigen als guerrilla's en zouden anderen de actie van de wereldraad willen steunen. Maar velen handelen en denken zoals zij nu doen omdat zij niet meer geloven, zoals ik'. Partij kiezen P. Verburg Zuid-Afrika (2) Het lijkt mij goed dat mevrouw Van Lutsenberg Mees-Loopuyt, die in Tr/Kw van 1 december, een ingezon den brief schreef over de thuislanden van de Bantoes, zich gaat "erdiepen in het boek: 'Het afgedankte volk' van Cosmas Desmond. Deze priester heeft de meeste thuislanden zelf bezocht en schrijft in zijn boek over de 'voorzie ningen' en de ellende. Het boek is te koop in iedere boekhandel en te leen in iedere bibliotheek. Schoonebeek mevr. J. M. Rhebergen-Bolwijn. Indrukwekkende woorden van een wijs man die zich van 1969 af consequent tegen het programma heeft gekeerd. Zij tekenen ook de ernst van het dilemma waar de wereldraad voor stond van zijn vergadering in Uppsala af. De muilezels die het lichaam van dr. King naar zijn laatste rustplaats trokken waren nog maar net voorbij en uit de zwarte kerken van Afrika en Amerika kwam als een grondzee de roep op om geloofwaardig chris telijk handelen. In alle toonaarden werd herhaald: wil je werkelijk vandaag nog geloofwaardig zijn dan moet je partij kiezen door rechtstreekse steun aan organisaties van slachtoffers van het racisme, die vervolgens helemaal zélf uitmaken wat ze met die steun doen. Welnu, in Zuid-Afrika en in de nog niet bevrijde delen van Angola, Mozambique en Guiné-Bisseau zijn wel slachtoffers maar uiter aard géén organisaties van die slachtoffers van het racisme. Die vindt men daarbuiten. Dat zijn de bevrijdingsbewegingen. En de steun kon ook niet gaan via Interchurch Aid, want die hulp kan zoals de naam al zegt alleen gaan via kerken en natiomle raden van kerken. Vandaar dit speciale fonds. De statuten van de wereldraad maken van de instemming van alle kerken trouwens geen voorwaarde anders had de raad in politiek opzicht muurvast gezeten zij bepalen dat de wereldraad actie neemt 'waar dit door een of meer kerken wordt gevraagd.' Bisschop Zulu tijdens een aannemingsplech tigheid. Dat maakte natuurlijk het dilemma niet minder pijnlijk. Want zelfs als de Engelssprekende ker ken van Zuid-Afrika 'in hun hart' voor het programma zouden zijn, dan zou het openlijk uiting geven daaraan onverbiddelijk de wet op de onderdrukking van het terrorisme in werking stellen. Het lijdt echter geen twijfel of bisschop Zulu vertegenwoordigt vele leiders van Engels sprekende kerken die er ook in hun hart tegen zijn omdat zij al hun hoop verbinden aan andere wegen tot bevrijding en wie zou daar niet op hopen? Natuurlijk zijn de relaties van de wereld raad met de Engelssprekende kerken in Zuid- Afrika door dit alles zwaar op de proef gesteld. Maar ze blijken toch steviger te zijn dan ook Vorster had gedacht toen hij deze kerken openlijk onder druk zette om met de wereldraad te breken. De grootste en zwaarst* aangevallene, de Angli caanse kerk, bleef erin. De op een na .grootste, de methodistische met 815.000 zwarte, 64.200 bruine en 162.000 blanke leden, besloot zojuist op zijn jaarlijkse conferentie unaniem om lid te blijven. Verscheidene afgevaardigden hadden een mandaat meegekregen om tegen het aanhouden van de band met de wereldraad te stemmen, maar wer den daarvan weerhouden door een indringende toespraak van John Rees, de voormalige beambte van 'Bantoe-Administratie' die inmiddels secreta ris van de raad van kerken is geworden. Er werd kritiek uitgesproken op het programma tot be strijding van het racisme, maar dit ging gepaard met een uiting van waardering voor 'de werken van de liefde en barmhartigheid' van de wereld raad in andere delen van de wereld. Ook de congregationalisten en de discipelen, die zich inmiddels verenigd hebben, blijven erin. En het besluit van de presbyterianen om eruit te stappen blijkt nu onkerkrechtelijk te zijn genomen, zo heeft een toetsingscollege ontdekt. Het was een besluit van het uitvoerend comité, maar dit had de zaak eerst moeten voorleggen aan de algemene vergadering. En die wordt pas eind volgend jaar gehouden. Grootste nood De Afrikaner-kerken, met als grootste de Neder- duits-gereformeerde kerk, zijn sinds het begin van de jaren zestig al geen lid meer van de wereld raad, noch van de Zuidafrikaanse raad van kerken. Ze hebben geen contact met de Engelspre- kende kerken van hun land. Iemand die zich daar nogal ongelukkig over voelt is de Nederduits- gereformeerde theoloog prof. dr. J. A. Heyns. Hij was als afgevaardigde van zijn kerk op de gerefor meerde oecumenische synode te Sydney in Austra lië. Teruggekomen schreef hij in Die Kerkbode: 'Ik handhaaf dat onze grootste nood van dit moment niet is heft oecumenisch contact met christenen overzee, maar met medegelovigen in Zuid-Afrika. zowel binnen als buiten onze confes sie.' Inmiddels is in Johannesburg al een gesprek tussen honderd predikanten van de NG-kerk en de Engelssprekende kerken op gang gekomen het eerste georganiseerde gesprek na tien jaar! Onder de leidende theologen van de NG-kerk is er inmiddels weer een opgestaan om zijn hart uit te storten. Dr. J. S. Krllger, eveneens van Pretoria, heeft in een artikel in het Nederduits Gerefor meerde Theologisch Tijdschrift de hele thuislan den-politiek tot op de grond toe afgebroken. Door een speciale drempel-cursus die hij aan deze bla ke universiteit geeft aan zwarte gegadigden voor een theologiestudie weet hij beter dan de meeste van zijn vakgenoten in de NG-kerk wat er in de zwarte gemeenschappen leeft. niet in. Het geven van een weerwoord achtte zij niet tot haar taak te beho ren, te meer niet daar geen enkele plaatselijke kerk het besluit van de vorige synode aangevochten heeft. Het breed moderamen van de her vormde synode heeft de andere ker ken in Nederland om hun mening gevraagd over de nota over het gast- lidmaatschap in de hervormde kerk. Zo vroeg het hervormd moderamen ook aan de vrijgemaakte synode of invoering van deze richtlijnen naar uw inzicht plaats kan vinden, zonder dat daardoor de verhouding tot uw kerk wordt verstoord, maar veeleer de gemeenschap der kerken wordt ver sterkt. De vrijgemaakte synode wijst in haar antwoord op de Acte van Afscheiding van 1834, waarin de ondertekenaars zeiden geen gemeenschap meer te willen hebben met de Nederlandse hervormde kerk, totdat deze terug keert tot de waarachtige dienst des Heren'. De synode schrijft: 'De Nederlandse Hervormde Kerk is sedert de Afschei ding niet teruggekeerd' tot den waar- aohtigen dienst des Heeren'. Zij be weegt zich Integendeel in een richting die de afstand steeds groter doet wor den. De figuur van het gastlidmaat- sdhap voor leden van de al aangege ven 'Kerken en Geloofsgemeenschap pen' is zelf daarvan een treffend blijk. Zonder enige hoogheid van hart, maar met diepe hartelijke droef heid constateren wij dit Tegenoverge steld aan de weg van dit gastlidmaat- schap is die welke beleden wordt in artikel 28 van de Nederlandse Ge loofsbelijdenis'. De theologische hogeschool van de gereformeerde kerken (vijgemaakt) te Kampen kampt met ruimtegebrek. De synode besloot, de bibliotheek tegen over het schoolgebouw te huisvesten, om de vrijgekomen ruimte voor colle ges te benutten. De kosten hiervan worden geraamd op acht ton. AMSTERDAM Het op 23 november verschenen nieuwe testament in om gangstaal 'Groot Nieuws voor U' is uitverkocht De eerste druk van der tigduizend exemplaren werd in één week tijds verkocht. Op de eerste dag alleen gingen meer dan zevenduizend exemplaren de deur uit Nog diezelfde dag moest opdracht gegeven worden voor een tweede druk. De eerste exemplaren daarvan zullen medio ja nuari beschikbaar komen. De tweede druk zal zeventigduizend exemplaren omvatten. De eerste vijf tienduizend komen medio januari van de binder. Reeds nu is het mogelijk exemplaren te reserveren door de prijs 9.90) over te maken op giro 63635 van het Ned. bijbelgenootschap te Haarlem. De bestellingen zullen dan op volgorde van binnenkomst van de betalingen worden afgewerkt NA DE SINT Eerder wilde ik er niet over begt nen, om het verwijt van betutteÜ te ontgaan, want daar moet je teg« woordig geweldig mee oppasse Goed, u hebt sint gevierd. Het wa» gegund. En zeker de kinderen in omgeving. Hoewel kinderen in dingen soms duidelijk kunnen besd men. De kleine Joost had als één v z'n eerste cadeautjes een plastic zat met een soort lego gekregen. 1 opende het en had vervolgens ge* aandacht meer voor de mand waai nog meer voor hem zat. Als zijn nat genoemd werd hoorde hij het nk Voor hem hoefde het niet meer. H geluk was bereikt. Beschamend vo ons ouderen die toch hier en du nog op rekenden, gedeeltelijk natui lijk ook omdat we op de eind-verzui ting 'koop het dan zelf alsjeblit waren ingegaan. Ik wilde er <Jus bp eerder over beginnen. Niet over tevredenheid met het kleine, n over iets anders. De maand decemb is voor velen een koopmaand. En d •is het einde niet, na de sint. Maar worden ernstige pogingen gedaan i er een geef-maand van te maken. Ec over de Brug staat voor de deur. kerken hebben al aangekondigd dat er dit keer geen gras over zuil t laten groeien, maar meteen zuil beginnen met hun gezamenlijke ak, om hun bedreigde financiën in ve, ger water te koersen. Maar nog zj we er niet, want met de kerst zuil ongetwijfeld ook vele comdté's t hulp aan verre en dichtbije naast een beroep op ons doen. Iemand t nog niet zo lang in de kerk km verzuchtte eens bij de aankondig van de zoveelste kollekte: het is M verdorie, ook altijd geven, geven nog eens geven. Hij had gelijk. Wi het evangelie staat er vol van. E woord dat ieder christen uit z'n hoo moet kennen heeft het als voornaa ste werkwoord: Alzo lief heeft God wereld gehad, dat Hij zijn eniggebon Zoon gegeven heeftJa ,'t is alti geven, geven nog eens geven. En moet het blijven ook. Het enl woord van de Heer dat niet in evangeliën staat spreekt er ook va 'Het ds zaliger te geven dan te ontvi gen', zegt Paulus tegen de mann van Efeze. Die woorden van de Hi moeten wij ons herinneren, voegt er aan toe. Ik heb 't idee dat we moeten leren en doen. NED. HERV. KERK Beroepen: te Opperdoes: W. J. K kert te Oudemirdum. Aangenomen naar Haarlem-Schot* D. J. Monshouwer te Brunssum. Bedankt voor Vorden: A. Mol Leeuwarden. GEREF. KERKEN Beroepen te Groningen-Z.: drs. Dijk te Oostwold; te Naaldwijk: G. v. d. Pol te Leeuwarden-Huizum; Ommen en te Winschoten: T. de Bo te Giessenburg; te Nieuw-Weerdinj ds. R. Toorman te De Krim (Ov. (voorheen chr. geref.), die dit bero heeft aangenomen: te Woerden: P. B. Pool te Vinkeveen. die dit bero heeft aangenomen. Beroepen: te Naaldwijk: G. J. van d(' Pol te Leeuwarden-Huizum. Aangenomen naar Zuidhorn: W. roense te Silvolde en Gendringen, bedankte voor Enkhuizen (verb, ber naar Antwerpen: G. Mulder te Dro rijp (verb. ber.). GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Eemdijk en te Gorichi in combinatie met Langerak: Woudt, kand. te Bunschoten. Bedankt voor Grand Rapids: K. Kapteyn te Spakenburg-N. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt te Soestdijk: H. van Leeuw te Urk; voor Nunspeet: M. Vlietstra Werkendam. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Werkendam: J. Kare te Opheusden. Henk Baaren Sr. en A. G. Vél Meubelstijlen. Ultg. Kluwer. Devfl ter. 202 pag. 29,50. Een bijna 'ouderwets' leerboek ov de ontwikkeling van de meubelstijl door alle eeuwen. De grote belang» ling voor antiek heeft de laatste jar een stroom van boekjes over dit derwerp losgemaakt die aan een oppervlakkige weetgierigheid te? moetkomen. Het boek van Baaren Vélu is in de eerste plaats bedoeld leidraad voor hen die studeren vo een van de examens van de vakgfl pen woninginrichting of dergelijke va opleidingen. Het heette dan ook 1 de eerste verschijning in 1947 'I*f boek der meubelstijlen.' Voor de vi de, thans verschenen, druk heeft n de titel gewijzigd in Meubelstijlf Aan de inhoud is nauwelijks gewijzigd. Het blijft dan ook in eerste plaats een boek voor hen zich gedegen willen laten Informer over het hoe en waarom van veranderingen in constructie en uit lijke vormgeving van meubelen. M veel foto's en tekeningen worden soms kleine verschillen die de opeo volgende stijlen typeren nogeens ds delijk aangegeven. De meeste dacht wordt besteed aan de Fran meubelstijlen, wat niet wegneemt d bijvoorbeeld ook de Engelse stijl met even grote gedegenheid en sy» matiek worden behandeld. RJII

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2