INT KOCHT DUUR IAAR DOELMATIG Produktie Monroe wordt zes maanden voortgezet Lardgaspijpleiding in llaska in studie Meningen over koffie- akkoord verdeeld EEG-ministers akkoord over regionaal beleid bankopen pas laat op gang Fokio beperkt iuto-export Zaalberg verwacht verdubbelde winst Frans plan voor bestrijding van inflatie November redelijk goede spaarmaand GS: streekbussen rijden gewoon door weekstaat nedbank zig bedrijf bezig bedrijf bezig bedrijf Inilever coördineert narktonderzoeken Ned. fondsen in New York NEW YORK GEDRUKT [ROUW/KWARTET WOENSDAG 6 DECEMBER 1972 FINANCIëN/ECONOMIK T13/K15 n een onzer verslaggevers MSTERDAM Vroeger zag men na 5 december mannen met nieuwe stropdassen en sokken. Nu ebben ze een filmprojector of een platenspeler gekregen. Ook Sinterklaas heeft kennelijk last van de Jjlatie. Er zijn dit jaar vooral veel duurzame en dure artikelen gekocht, waarbij het accent lag op P wL^jnatigheid, zo is de algemene indruk in de Nederlandse detailhandel. e Sinterklaasaankopen zijn dit jaar as laat op gang gekomen. Volgens de eer Van der Laan, bedrijfsleider van A was men eerst enigermate igerust over het wegblijven van het ibliek. Maar eind vorige week barst- de kooplust toch goed los. Nu is de eer Van der Laan van mening dat er ièt minder is ingekocht dan voor- aande jaren. ver de gehele linie zijn de verkopen A svredigend verlopen, zij het dat som- lige winkels en warenhuizen 'niet de rwetse drukte van voorgaande ja- hebben meegemaakt.' Daarbij eten een aantal zaken in aanmer- worden genomen, zo menen de r__enstanders: De definitieve aanslag voor de in- „stenbelasting is dit jaar voor het st versneld geïnd. De belangstelling voor korte va- |ities tussendoor wordt steeds gro- waardoor met Sinterklaas wat orzichtiger wordt gekocht. jij Veel mensen hebben in verband et de prijsverhogingen in januari jj ze maand een nieuwe auto aange* rJ. De huurliberalisatie heeft een gro- J belangstelling voor het kopen van J mingen tot gevolg. 3 t alles leidde tot voorzichtigheid bij I aankopen wat ook blijkt uit het J j it dat er maar heel weinig geld van J spaarbankboekjes is gehaald. De 3^1 druk bestaat dat heel wat mensen it geld hebben achtergehouden. Een ^*{ordvoerder van de Nederlandsche rbankbond verklaarde dat er ech- op het ogenblik nog maar sum- mere gegevens beschikbaar zijn. «H eel veel wordt tegenwoordig met II taaicheques gekocht. Dit verkeer is korte termijn niet te volgen.' (drukken Jikele indrukken van een paar win- lls en warenhuizen: (et name bij de BIJENKORF zijn dit veel duurzame artikelen aange schaft. Volgens een woordvoerder van het concern spelen de prijsverhogin gen die op 1 januari ingaan hierbij een rol. Bij VROOM EN DREESMANN liggen de aankopen op hetzelfde niveau als vorig jaar. De geldomzet is ongeveer 8 procent hoger maar dat komt door dat het geld vorig jaar meer waard was. Volgens een woordvoerder van V&D heeft men bij de aankopen vooral op doelmatigheid gelet. Er is veel vraag geweest naar boeken waar bij de nadruk lag op informatie. C&A had te maken met een grote belangstelling voor dusters, kamerjas sen en trainingspakken. Een woord voerder liet weten dat men 'niet onte vreden is over de gang van zaken.' Directeur JUNGERHAUS van het ge lijknamig warenhuis in huishoudelij ke en luxe-artikelen te Rotterdam spreekt met 'gepast optimisme' over Sinterklaas 1972. 'We twijfelden vori ge week wel een beetje, maar de verkoop is uiteindelijk toch goed op gang gekomen. We mogen echt niet klagen.' Ook bij PERRY VAN DER KARR is men niet ontevreden, hoewel ook daar de start erg moeilijk is geweest. Er zijn weer tienduizenden spellen aan de man gebracht ('gezelligheid wordt steeds belangrijker'). Ook werden goe de zaken gedaan in wintersport-artike len, de duurdere tafelbiljarts, schaat sen en voetbalschoenen. De MIRO's, zelfbedieningswarenhui zen behorend tot het Albert Heyn- concern, die voor het eerst de Sinter klaastijd goed meemaakten, hebben vooral te maken gehad met een sterke vraag naar gouden en zilveren siera den. Met deze kleurplaat, verspreid o.a. op kleuterscholen, wilde het Utrechtse jongerencentrum de Kargadoor de Sinterklaasaankopen, wat afremmen. Het heeft kennelijk weinig geholpen. stens evenveel banket en letters als vorig jaar. Marsepein wordt echter véél meer gegeten dan in voorgaande decembermaanden. Snoepgoed Op en rond 5 december wordt ook weer heel wat afgesnoept. Bij Jamin en Albert Heyn verkocht men min- ICHORAGE El Paso Natural Gas maakt een studie van de moge- :heden van een project van 2 miljard (ongeveer 6,5 miljard) tor het vervoer van aardgas van de noordelijke helling in Alaska ir het zuiden van de staat. Het project omvat het aanleggen van pijpleiding van 1270 km voor het vervoer van 5,4 miljoen ku- eke meter aardgas per dag, alsmede de bouw van een fabriek aan kust om het gas vloeibaar te maken. mkschepen zullen het gas vervol- ns transporteren naar havens aan westkust van de Verenigde Staten, a onderneming heeft al drie tank- :iO Japan beperkt de uitvoer auto's door een verordening voor rsing van de export toe te pas- De beperking zal officieel in de letsvergadering van dinsdag wor- goedgekeurd en zal met ingang 1 januari van kracht worden. De •egel geldt voor personenauto's, rachtwagens, chassis en motorfietsen. Ie uitvoer zal in het jaar dat op 1 eptember 1972 ls begonnen, met on eer $450 miljoen (ongeveer ƒ1,4 ïlljard) worden verminderd. De ex- irt van auto's en chassis zal worden irkt tot niet meer dan 27 procent oven de feitelijke uitvoer in het op 1 augustus jl geëindigde jaar en die in motorfietsen tot 35 procent boven e uitvoer in dat jaar. Voertuigen laan op de lijst van twintig goede- fngroepen waarvoor Japan verorde- Ingen voor beheersing van de export il toepassen met het doel het over- chot op zijn handelsbalans met onge- eer $1 miljard (ƒ3,2 miljard) te erminderen om een tweede revalua- van de yen te voorkomen. De fissan Motor Company heeft medege- eeld dat de automobielindustrie met et ministerie in onderhandeling is ver enkele details van de b^perkings- 'aatregel. schepen besteld voor het vervoer van vloeibaar gemaakt aardgas: zij kosten elk 100 miljoen (ongeveer ƒ325 miljoen). De aardgasleiding zou even wijdig komen te lopen aan de olielei ding waarvoor plannen bestaan. De gasleiding zal pas worden aangelegd wanneer de olieleiding twee of drie jaar in gebruik is. Amerikaanse milieubeschermingsgroe peringen zijn ir actie gekomen tegen de plannen voor de aanleg van de olieleiding. Rechtbanken in Washing ton houden zich er nog steeds mee bezig. De drie grote oliemaatschappij en die zich toeleggen op de exploratie op de noordelijke helling van Alaska, zijn Atlantic Richfield, Humble Oil en Standard Oil of Ohio. LEIDEN Op grond van de gang van zaken tot dusverre dit jaar ver wacht de Kon. Ned. Fabriek van Wol len Dekens v/h J. C. Zaalberg en Zn een verdubbeling van de winst over 1972. Dit wordt gemeld in een bericht aan aandeelhouders over de over dracht van de Wolspinnerij Ede en de Leidse Dekenfabriek Van Wijk in Lei den (behorende tot de Hollandse Ta pijtindustrie) aan Zaalberg. De integratie van deze bedrijven zal met terugwerkende kracht van 1 janu ari 1972 af geschieden. De resultaten van Van Wijk en Ede worden daarom verantwoord aan Zaalberg. Dit bedrijf behaalde over 1971 een winst van 294.000. In dit jaar hebben de verko pen aan derden, van zowel garens als dekens, op een zeer bevredigend ni veau gelegen. De samengevoegde winst van Van Wijk en Ede over 1971 komt uit op ƒ628.000 (ƒ65.000). Zoals reeds eerder gemeld verwerft Zaalberg de belangen van HT1 tegen betaling van nominaal 3 min aande len Zaalberg en een bedrag van 4 min in contanten. Binnen de al be staande samenwerkingsovereenkomst verkereg HTI destijds een belang van 50 pet in Zaalberg. Door de nieuwe transactie neemt dit belang toe tot ongeveer 75 pet. De HTI. die steeds meer het karakter krijgt van een houdstermaatschappij, beschouwt haar participatie in Zaalberg als een beleg ging op lange termijn. Het personeels bestand van Zaalberg zal toenemen van 146 tot 411 personen. PARIJS De Franse regering wil de waardevermindering van het geld met een veel omvattend plan te lijf gaan. Uit betrouwbare bron is vernomen dat de zwaartepunten van het plan dat gedeeltelijk met de regering van andere landen der Europese Economi sche Gemeenschap is afgesproken de volgende zijn: 1. Verhoging van de reserves die banken bij de centrale bank moeten aanhouden, van 33 pet tot waarschijn lijk 50 pet van hun verplichtingen. 2. Bemoeilijking van consumptieve aankopen tegen gespreide betaling. 3. Bevordering van het sparen door verhoging van de spaarrente. 4. emissie van een grote staatslening. 5. Prijsverlaging voor rundvlees en andere belangrijke levensmiddelen door intrekking van de BTW geduren de 6 maanden. 6. Invoering van een glijdende schaal voor lonen en prijzen. Wat dit laatste betreft denkt de Fran se regering aan een stelsel van collec tieve arbeidsovereenkomsten waarin de loonsverhoging min of meer afhan kelijk zal zijn van de prijsstijging en een verbetering van de koopkracht met twee A drie pet per jaar zou worden gewaarborgd. AMSTERDAM November 1972 is in het algemeen als een goede spaar maand voor de dag gekomen. De meeste grote spaarbanken konden aan merkelijk hogere overschotten boe ken. Alleen de Spaarbank te Rotter dam en de RPS moesten een ontspa- ring noteren. In Rotterdam werd 1,2 min meer uitbetaald dan ingelegd te gen vorig jaar een overschot van 1,5 min. De Spaarbank voor de Stad Amster dam zegt, dat de opvragingen voor St. Nicolaas dit jaar zijn meegevallen. Het overschot bedroeg ƒ2 (1,8) min. De Nutsspaarbank in Den Haag zag het spaartegoed toenemen met 2.7 (0,8) min. De Nutsspaarbank West-Nederland kreeg in november ƒ5,5 (2) min meer binnen dan moest worden uitgegeven. De Bondsspaarbank voor Midden- en Oost-Nederland boekte een overschot van ƒ2,7 (1,1) min. Vezelindustrie niet gestimuleerd door hoge prijzen van wol DEN HAAG De Westeuropese che mische vezelindustrie ondervindt geen grote invloed van de duurte van wol, aldus een woordvoerder van de Enka in Arnhem. Wel is er sprake van een kleine verbetering. Bij de Enka wees men erop, dat de verschuiving van wol naar chemische vezels nooit in grijpend kan zijn, omdat het verbruik van chemische vezels in Europa veel groter is dan dat vap wol. West- Europa produceert per jaar ongeveer 1,4 miljoen ton chemische vezels en verbruikt rond 550.000 ton wol. Zou als gevolg van de hoge prijs het wolverbruik met 10 pet dalen, dan zou dit betekenen, dat er, als alles ten goede zou komen aan de chemische vezels, de produktie van het laatste artikel met 550.000 ton of slechts ca. 4 procent zou stijgen. Sluiting bedrijf in Medemblik voorlopig afgewend AMSTERDAM De directie van Monroe International is met de vakbonden overeengekomen dat de produktie van schrijfraachineonderdelen in de vestiging in Medemblik vóór 1 januari a.s. naar de fa briek in Amsterdam wordt overgebracht, maar dat verhuizing van de assemblageafdeling niet binnen zes maanden zal gebeuren. De industriebonden van NKV, CNV en NW deelden maandag mee dat 'liet bedrijf in Medemblik voorlopig voor een jaar normaal in bedrijf zal blijven.' Dit is dus volgens de Monroe-directie niet juist. Volgens een woordvoerder van het hoofdbedrijf in Amsterdam betekent het verhuizen van de produktie (schrijfmachinewagens) naar Amster dam niet dat de werknemers ook naar Amsterdam moeten. 'De tien tot vij- tien man die aan de produktielijn staan gaan allemaal bij de assemblage afdeling (ongeveer 80 man). En als die naar Amsterdam mocht verhuizen LONDEN Vertegenwoordigers uit 62 koffieproducerende en -con sumerende landen zijn bijeen om te praten over de prijs die de we reld voor deze drank in de komende tijd moet gaan betalen. De pro- ductlanden krijgen momenteel $0,55 per pond. De VS, Groot-Brittannië en West- Duitsland, flink door de inflatie ge troffen stellen, dat deze prijs 0,30 boven die van vorig jaar ligt en dus dient te worden verlaagd. Brazilië en andere belangrijke koffieproducerende landen daarentegen mensen, dat reëel gesproken, dus de inflatie en de deva luatie van de dollar in aanmerking genomen, de prijsstijging slechts een paar procenten bedraagt. Zij willen de prijs houden zoals die is. Beide partijen zijn van de Internatio nale Koffie Overeenkomst die in de afgelopen 10 jaar de prijs van deze populaire drank op de wereldmarkt heeft gereguleerd door de instelling van nationale quota (hoeveelheden, die elk land mag leveren), en van de 'schommelprijzen', waarmee deze quo ta worden verhandeld om een over eengekomen prijsniveau te handha ven. De Internationale Koffie Over eenkomst loopt op 30 september 1973 af. De nog deze week durende vergade ring van 41 koffieproducerende lan den en 21 verbruikerslanden kan be palend zijn of, en in welke vorm het akkoord zal worden vernieuwd. De tot dusverre gevoerde besprekingen zijn 'hard' te noemen, aldus gedelegeer den. Normaliter worden de quota en prij zen voor een heel koffie-jaar (1 okt.- 30 sept). vastgesteld tijdens een in augustus te houden bijeenkomst. Maar in augustus van dit jaar liepen de meningen zover uiteen, dat alleen overeenstemming werd bereikt over een voorlopig quotum van 13 miljoen zakken zonder schommelprijzen in het eerste kwartaal. De taak van de huidige vergadering is de oplossing van de vraag wat er in de komende drie kwartalen moet ge beuren. De VS zou het liefst het hele quota-schommelprijzen-systeem opdoe ken omdat vraag en aanbod thans in een betrekkelijk evenwicht verkeren. BRUSSEL De Europese Ministerraad is erin geslaagd overeen stemming te bereiken de tegenstellingen over een Europees regio naal beleid voor de 9 EEG-landen uit de weg te ruimen. In een vol gende zitting (18 december) zullen verdere besluiten worden geno men. Dit regionale beleid, dat in vijf jaar tijd 250 miljoen gaat kosten, zal er toch wat meer 'communautair' uitzien dan eerst de verwachting was. Frankrijk vooral had zich op het standpunt geplaatst dat dit beleid na tionaal moest worden uitgevoerd en dat het alleen door alle landen samen dient te worden betaald. De ministers werden het er echter over eens, dat ontwikkelingsprojecten in bepaalde regio's weliswaar door de lidstaten aangemeld zullen worden, maar dat de Europese commissie zal beslissen of, en zo ja, aan welke bedrijven in welke regio's steun verleend wordt. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN GS van Groningen weten niets van streekvervoerbedrij- ven die tot opheffing of vermindering van buslijnen op het platteland zou den willen overgaan. Ze antwoorden dit op vragen van het AR-statenlid O. Bakker. Er wordt op gewezen dat op het ogenblik in de provincie Groningen een onderzoek naar het openbaar vervoer wordt uit gevoerd. Tot eventuele wijzigingen wordt beslist door de commissie ver- voervergunningen, waarin ook GS zit ting hebben. ln duizenden guldens 27-ll-*72 4-12-1972 Verschil 6.S29.540 6.629.540 onv. 4.630.577 4.604.610 —25.967 213 209 —4 onv. 2.351 661 2.351 661 onv. 185.767 170.496 15.271 9.366 16.111 +6.745 29.083 27.903 —1.180 377 411 377.290 —121 178 910 178.930 onv. 67.475 «6.596 —879 14.660.02314.623.345 —36.677 10.753 009 10.945.851 +192.842 1.436.874 1.590.608 +153.734 287.876 115.871 —172.005 211.699 39.877—171.822 286.080 260 237 —25.843 33.788 35.240 +1.432 ■OTTERDAM Unilevers belang- ijkste vier marktonderzoekbureaus 1 Europa tw. SOCMAR (Neder- ttd), IVE (Duitsland), SECED Frankrijk) en RBL (Engeland) aan met ingang van 1 januari 1973 °der de naam European Market Re- earch Group hun marktonderzoek- rategie coördineren. Naar verwach- ng zullen het jaar daarop de markt- nderzoekbureaus van Unilever in «lgië. Italië en Scandinavië even- ®ns tot de groep toetreden. De ande- Europese vestigingen volgen later, 'en is van mening dat coördina- e van de strategie op het gebied van et marktonderzoek en de verdere «wisseling van kennis met betrek- •«g tot wetenschappelijke ontwikke len door de vorming van de groep Torden gestimuleerd, aldus bericht liever. Zaalberg verwacht verdubbelde winst LEIDEN Op grond van de gang van zaken tot dusverre dit jaar ver wacht de Kon. Nedi Fabriek van Wol len Dekens v/h J. C. Zaalberg en Zn. een verdubbeling van de winst over 1972. Dit wordt gemeld in een bericht aan aandeelhouders over de over dracht van de Wolspinnerij Ede en de Leidse Dekenfabriek Van Wijk (beho rend tot de Hollandse Tapijtindus trie) aan Zaalberg. De integratie van deze bedrijven zal met terugwerkende kracht van 1 janu ari 1972 af geschieden. De resultaten van Van Wijk en Ede worden daarom verantwoord aan Zaalberg. Dit bedrijf behaalde over 1971 een winst van 294.000. In dit jaar hebben de ver kopen aan derden, van zowel garens als dekens, op een zeer bevredigend peil gelegen. Zoals reeds eerder gemeld verwerft Zaalberg de belangen van HTI tegen betaling van nominaal 3 min aande len Zaalberg en een bedrag van 4 min in contanten. Binnen de al be staande samenwerkingsovereenkomst verkreeg HTI destijds een belang van 50 pet in Zaalberg. Door de nieuwe transactie neemt dit belang toe tot ongeveer 75 pet. Hazemeyer HENGELO Hazemeyer zal voor haar bedrijf in Hengelo bij de arbeids inspectie een tijdelijke werktijdver korting aanvragen. Naar de directie heeft meegedeeld is dze aanvraag het gevolg van de conjuncturele situatie, waardoor op een aantal gebieden de orderontvangst lager is. Hierdoor is er voor een deel van het personeel ongeveer 5 procent in het Hengelo se bedrijf in de eerste maanden van 1973 niet voldoende werk. De werktijdverkorting, die voor voor lopig voor zes weken zal gelden, zal zodanig worden gespreid dat in diver se afdelingen een of meer halve da gen per week korter wordt gewerkt. De ondernemingsraad en de vakbon den zijn ingelicht. De werktijdverkor ting zal, aldus de directie, voor de betrokken personeelsleden geen finan ciële "gevolgen hebben. Bos Kalis PAPENDRECHT De toetreding van Internationals Gewapendbeton- Bouw tot de Bos Kalis Westminster Dredging Group heeft o.m. geleid tot een hergroepering van de activiteiten van de groep in Nederland voor wat betreft de utiliteitsbouw en de water bouwkundige werken, zo heeft de raad van bestuur van Bos Kalis mede gedeeld. Dit houdt in dat IGB de werkmaatschappij zal zijn die zich in hoofdzaak toelegt op de utiliteits bouw, terwijl Dirk Verstoep in het bijzonder de waterbouwkundige wer ken zal uitvoeren. AMAS AMSTERDAM Amsterdam Assets (AMAS) heeft op langere termijn plannen om verder te expanderen. Speciale belangstelling gaat hierbij uit naar maatschappijen in de papier sector. (In september nam AMAS de Papiermaatschappij Polak en Van Berg over). Op het ogenblik zijn de contacten echtei niet van dien aard, dat in de nabije toekomst overnemin gen of acquisities zijn te verwachten. De winstontwikkeling bij AMAS ont wikkelt zich bevredigend. Begint 1973 kan een bericht over de gang van zaken worden tegemoetgezien. Obligaties 'Zonnehuis' AMSTERDAM De koers van uitgif te van de 8 pet 30-jarige obligatiele ning 1973 van 15 min ten laste van de Christelijke Vereniging tot Verple ging van Langdurig Zieken 'Het Zon nehuis' is vastgesteld op 99 pet, zo berichten emittenten. De inschrijving staat open op 7 december. BOVI DIEMEN JENAer Glaswerk Schott te Main? (W. Duitsland), onderdeel van de Stichting Carl Zeiss en de grootste speciaalglasfabriek van West- Europa, heeft BOVI te Diemen over genomen. BOVI is gespecialiseerd in het leveren van hittebestendig glas. De grootste afnemers zijn de haarden- fabrikanten. Gezien de malaise in de haardenindus trie, was de toekomst voor BOVI vrij onzeker geworden. Door de overne ming is de werkgelegenheid van de 30 personeelsleden veilig gesteld. Onder de naam Schott-Nederland zal BOVI als verkoopkantoor van het JENAer Glaswerk gaan fungeren. Helder-Van der Wall ARNHEM Het groothandelsbedrijf Helder-Van der Wall (ijzerwaren en metalen), met vestigingen in Arnhem, Rotterdam en Spijkenisse, rekent dit jaar op een verlies van 4 tot 5 min. De geleidelijke inkrimping van het bedrijf hoopt de directie in juli van het volgend jaar te hebben vol tooid. Op dat moment verwacht zij het personeelsbestand van 170 man te hebben teruggebracht tot 20. Deze werken dan bij de dochteronderne ming Zwijsen en co in Rotterdam. ACTIVA Goud Vord buiten! geld Bultenl. bet raid Vord bultenl. gld l+ekklngst IMF Dlscontoportef. Gekocht papier Voorsch. rek ert Voorschot Staat Ned. munten Bel. kap. en res. Geb en inveni. Olv. rekeningen Totaal PASSIVA Bankbiljetten 's Rijks schatkist Banken Nederland Andere ingez Btl geldsoorten Bultenl banken And rael tngei 21.409 5.987 —15.422 tegenwaarde IMF 855 985 855.9S5 onv. Kapitaal 20 000 20.000 onv. Reserves 357.420 357.420 onv Olv reken. 393.883 396.270 +387 Totaal U.660 02314.623.346 —36 677 Goud en deviezen 13.471.11013.485.701 +14.591 Muntbiljetten 13.962 13 953 —9 Schalk, p buitenl onv. Dekkingsperc. 74.60 74.66 —0.6 Geldmarkt bleef weer vrij rustig AMSTERDAM De afgelopen week is op de geldmarkt vrij kalm verlo pen. Doordat de banken de uitzetting van de bankbiljettencirculatie met 192,8 min. van 10.753,0 min. tot 10.945,9 min. alsmede wat belasting betalingen moesten financieren, nam hun saldo af met 153,7 min. Hier door kwam het op 115,9 min., ter wijl daarnaast nog 6,7 min. aan voorschotten werd opgenomen, waar van het saldi steeg tot 16.1 min. Ook het saldo van de andere ingezete nen liep om dezelfde redenen terug met 171,8 min. van 211,7 min. tot 39,9 min., zo blijkt de weekstaat van de Nederlandsche Bank. Op de geldmarkt verwacht men dat de situatie op de markt de komende tijd redelijk in evenwicht zal blijven (dag geld doet nu 1,75 pet.), waarna na de 15e een zekere verruiming zal optre den door de betalingen aan de ge meenten. Rond de jaarwisseling moet weer met een zekere verkrapping re kening worden gehouden. Het kasre- servepercentage voor de tijd van 7 tot en met 13 december is door de centra le bank onveranderd vastgesteld op nul. Meer woningen gereed dan vorig jaar DEN HAAG In de eerste tien maanden van dit jaar zijn in ons land 121.001 woningen klaar gekomen, 14.440 woningen meer dan in de over eenkomstige periode van 1971, toen 106.561 huizen zijn voltooid. De regionale politiek dient om boeren in onderontwikkelde gebieden, die hun land verlaten, aan industriële arbeidsplaatsen te helpen. Om dat doel te bereiken zal aan bedrijven in zulke regio's, die nieuwe arbeidsplaatsen scheppen een subsidie van maximaal 1.500 per te realise ren plaats worden gegeven. De raad kan nog niet besluiten of zo'n bedrijf minstens 20 of slechts minimaal 10 nieuwe plaatsen moest verzekeren. Ook andere technische details moeten nog ter discussie komen, zoals het definiëren van regio's en zones. Van de in totaal 250 miljoen zal ieder half jaar 25 min ter beschik king komen. Het geld wordt verstrekt door de Afdeling Oriëntatie van het Europese Landbouwfonds. De Europe se commissie zal nagaan of de in totaal 250 miljoen nog verhoogd moet worden. 80 a 90 procent van het geld zal naar onderontwikkelde regi o's gaan en de rest is beschikbaar voor achtergebleven zones. Regio's die bij uitstek voor steun uit dit fonds in aanmerking komen zijn. West-Berlijn, Westduitse grensgebie den met Oost-Duitsland, delen van Ierland en Schotland, Zuid-Italië, mo gelijk het Franse Centraal Massief en eventueel enkele probleemgebieden in Nederland. willen wij best een busdienst instel len, het voorstel van de directie daar over aan het personeel blijft staan'. De heer J. Pot van de industriebond- NW verklaarde desgevraagd, dat in het overleg inderdaad sprake is ge weest van het feit, dat de verhuizing van de assemblageafdeling 'niet bin nen zes maanden zal gebeuren'. Maar nader werd overeengekomen, dat deze periode kan worden overschreden en desnoods een jaar kan worden. Inmid dels zal de Monroe-directie in overleg met ondernemingsraad en vakbonden zoeken naar vervangende werkgele genheid. De heer Pot toonde zich verheugd over het feit, dat in het overleg en dank zij de reacties van de 'gemeen schap van Medemblik' toch nog een basis is gevonden voor behoud van werkgelegenheid op dit moment. Ontevreden toonde hij zich over de nieuwe confrontatie met de 'keiharde Amerikaanse mentaliteit'. In feite is de vakbeweging machteloos tegenover multinationale ondernemingen, een macht die moeilijk is te doorbreken. De vakbeweging zal er goed aan doen door internationale samenwerking een breed front te gaan vormen tegenover deze ondernemingen, aldus de heer Pot. Het thans behaalde resultaat wil de heer Pot binnen het kader van de mogelijkheden van de vakbeweging evenwel niet negatief beoordelen. Hij meent dat een reële basis voor verder overleg is gevonden. Twee jaar geleden produceerde Mon roe International elektro-mechanische rekenmachines, maar omdat de markt omzwaaide naar elektronische machi nes moest Monroe zijn produktie stop zetten. Besloten werd toen de fabrie ken in te schakelen bij de internatio nale schrijfmachineproduktie. De wa gens van Monroe worden via Rotter dam verscheept naar de fabrieken van Royal-Imperial. Beide fabrieken ma ken deel uit van het concern Litton industries. 'Deze overschakeling is een bewijs van de kracht en de voor delen van een wereldomvattend con cern', aldus de Monroe-directie. Bij verdere ontwikkeling van het pro gramma bleek echter dat gescheiden produktie kostbaar was, zodat de ves tiging in Medemblik onder de loep werd genomen. Kon. Olie noteerde op 5 december 3 41-41% (39%-li); Philips S 16%-18% <1-6%-%)Uni lever S 47%-48% M7%-48% en KLM 36% (36%). Opgave duPont, Glorc, Forgan. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondver- keer kwamen gisteravond de volgende koer sen tot stand (tussen haakjes de officiële slotkoers van dezelfde dag. AKZO (72.50). Hoogovens (8.50). Kon. Olie 123.50-124.00 (123.20). Philips 53.80- 54.00 (53.90). Unilever 142.00-142.10 (142.00). KLM (120.30). DOW JONES INDEX Indust. Sporen Utll. Obi. Mods 5 dec. 1022.95 238.86 123.05 75.00 464.9 1 dec. 1023.93 237.19 123.11 74.87 461.5 4 dec. 1027.02 238.72 123.05 464.5 Aaod. obi. lot. u. l. 5 dec. 17.800 22.700 1.813 600 853 Idee. 22.570 22 850 1.823 956 534 4 dec. 19.730 1.817 835 684 Koersen in Montreal Asbestos Corp. Canada Fund. Consol Bathurst Dom Tar Cliem Husky Nat. Gas Mass Ferguson Nat. Resources Shell Canada 67.63 16% 17% 18% 11% 19% S.36L 57% 16% 67.67 16% 17% 19% 57% NEW YORK ACF Industries Alrco Allied Chemical Alum cc of Am American Brands Am Can Am Cyanamld Am Elecir Power Am Metal Climax Am Moturs Am Smelt and Rei Am Tel and Tel Ampex Anaconda Armco Steel Atlaiil Richfield 49% 18% 31% 55% 44% 317» 34 30% 31% 9% 19% 52% 7 20% 25% 7574 Bendix 50%ex 51 Bethlehem Steel 31 31 Boeing 26 25% Burlington Ind 36 31 Canadian Pacific Celanese Chase Manhattan Chesap and Ohio Chrysler Cities Service Colgate-Palmolive Coll Industries Commonw Edison Cons Edison Cont Can Cont Oil Curtlss-Wrlght Curtlss-Wrtghi A Dan Industries Deere and Co Dow Chemical Du Poni iEl) Eastman Kodak First Nat City 15% 15% 40% 40% 57% 56% 49% 48% 40% 4074 47% 26% 89 90% 22J2%ex 37*4 3774 25% 25% 32% 32% 3974 3974 36% 37% 44% 5074 50% 47% <6% 101% 101% 174% 173% 139% 139% 70 70% Gen Eleciric Gen Funds Gen Moturs Gen Publ mil Gen Tel and Elec Getty Oil Giletle Gimhel Brothers Goodyear 1 and R Gulf Oil lllinuis Centr Ind Insllco Ini Bustin Mach Inl Harvester Int Nickel of Can Inl Paper Ini Tel and Tel 69% 69% 29% 29"% 81% 81% 22% 22% 31% 31% 9614 96% 64% 63% 24% 2474 32', 32% 32% 40% 60% Ling-Temco Vough 9% 10% Litton industries 13% 14% Lockheed AlrcraP 9% 9% Marco r 29%!9%ex Martin Marietta 20 20 May Dep Stores 51% 5174 Mcdonnel Douglas 37% 36% Mobil Oil 72V4 72% Nabisco 6174e 61% Nat Cash Register 33% 33% Nat Distil and ot 1674 16% Nal Gypsum 18%e 18% Nat Steel 44% 43% Nal Lead Ind 18e 17*4 Nurih Am K-ckw 33% 33% 25.70 25.80 Olln is% i8% Pacific Gas and El 32% 32% Penn Central 3% 3% PepsIco 87%e 87% Phelps Dodge 38% 38', Philip Morris 115% 115*, Philips Petroleum 40% 40% Procter and Gamb 109% 108'i RCA 38 37% Republic Steel 28% 2874 Reynolds Ind 56% 54% Roval Dutch Petr 39% 41 Santa Fe Ind Sears Roebuck Shell Oil Southern Southern Pacific Southern Railway Sperry naiid Standard Oil Cal. Standard Oil Ind Exxon Corp. SlUdehuker- Sun Oil 34% 114% 57% 21% 47% 50% 85% 87% irlhl 56% 45% 34% 113% 57% 87% 56% 45% Admiral Corp 18% 19% Gen Cigar Allegheny Pow S 23% 23 Akzona 30'4 30% Hit Bnk for Rec Am-Slandard 14 13% Inl Flav Frag Amsied Ind 42% 43% lot Paper 4) Bali Ohio 4%* 49 49 inlerspar Bavuk Cigars 13% Kansas City Ind Can Breweries 5% 5% Kansas Power Cerro 1674 KI.M Chadhourn Oetb 3 6% ex Kroger Chase Select Pd 11.58 2% Columbia Gas 32% 11.62 Leasee Cuminco 25 33 Lone SUr ceina Cont Telephone 26% 2574 l.ehman Fluor Corp - 29 2974 Madison Fund 43 43% 28% 287, 38% 23% 2a 22% 21% 26 25% 18% 18% Texaco Texas Gulf Texas lustrum Transamerlca 38 17174 19% 3774 171', 19 Unilever Union Carbide lliiimya) United Aircraft United Brands U S Steel 50% 16% 47 12% 3374 50' 4 16 47 12 34% Western Union Wesiinghouse El. Wonlwurth 54 45% 3574 53". 45 35 vi Nat Can NY CVnir A Ni.rlh West B N Amer Philips Co 18+4 8% 73% 37% 18% 8% 72% 36% uccidental Petr 12% 13% Pacific Light I'uhlic Serv 25 2574 25% 25% Standard Brandt u% iaridy Corp 42% 41% i.mun Elect iiiuied Corps nulled Gaa 18% 9% 18% 18% 9% 18% Westers Bancorp 35% 36 Vi

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15