SPORTHAL ALS SOCIAAL CENTRUM 'UEFA moet fans beschermen tegen j eugdige vandalen' Sportiviteit en economie bi: Trappers tegenstrijdig Manchester U. Verbant' Best naar transferlijst Wenninger topt met ■cirkelen' itry Tuma: Bond en clubs moeten zorgen voor evenwicht l ft L* Urbanus terug bij A-team Pachman speelt in Assen Gordon Banks voor gerecht )l W KWARTET WOENSDAG 6 DECEMBER 1972 SPORT T11/K13 Van 0112e speciale verslaggever PEN HAAG Bij de bouw van sporthallen neemt het getal nog al tijd een belangrijke plaats in. Niet onbegrijpelijk, gezien het in de nota Sport '70 becijferde tekort van 500 sporthallen. Maar nu jaarlijks ge middeld vijftig van dergelijke hallen uit de grond worden gestampt, drin gen zich ook steeds meer vragen op. Of, bijvoorbeeld, de vorm van die jccommodaties nog niet aan een drastische herziening toe is; of de hallen niet te eenzijdig op een be paald soort sportbeoefening zijn ge richt en of de vaak kolossale stenen sport-panden niet nadrukkelijker moeten worden afgestemd op de ge hele gemeenschap in plaats van op het in de wedstrijdsport actieve deel daarvan. In de nota Sport '70 werd reeds aangestipt dat de bestaande sporthal len vooral zijn gericht op sporten die veel ruimte vragen (zoals volley bal, handbal, basketbal, korfbal). Ook bestaat de accommodatie uit niet veel meer dan alleen die sport- ruïmte. 'Er is te weinig gelegen heid om de hal', zoals de nota schrijft, 'een sociaal ontmoetings- mnt' te doen zijn. Die kritiek heb- ien een negental sportbonden (de zgn. kleine zaalsportbonden) uitge werkt in een rapport, dat vorige week aan de Nederlandse Sportfe deratie is aangeboden. Achtergesteld besteden aan de kleine zaalsporten, waarvan sommige juist voor oude ren en invaliden geschikt zijn.' Aanleiding tot het rapport is het gevoel te worden achtergesteld. Voor sporten als tafeltennis, Judo. krachtsport, dammen, schaken, bil jarten, bridge, schennen en kegelen bestaan in de traditionele sporthal len te weinig mogelijkheden zich te ontplooien. Er bestaat, zo menen de negen bonden, een sluimerende be langstelling voor dergelijke sporten, maar dit leidt nauwelijks tot toene mende beoefening omdat er gewoon te weinig passende accommodaties zijn. Door het huidige beleid wor den bepaalde sporten bevoordeeld, terwijl het beleid toch in de eerste plaats op veelzijdigheid zou moeten zijn gericht. Bovendien worden, doordat de voorgetrokken sporten veelal door jongeren worden beoe fend, bepaalde leeftijdsgroepen van het gebruik uitgesloten. Het rapport schrijft daarover: 'Recreatieve voor zieningen die terecht overigens met gemeenschapsgelden tot stand worden gebracht, moeten in principe bruikbaar zijn voor alle groepen van de bevolking. Ook bij de realisering van ruimtebiedende voorzieningen in de sport moet hier aan aandacht worden geschonken. Dit pleit ervoor ook aandacht te Goedkoper De accommodaties die de negen bon den voor ogen staan, zijn uiteraard kleiner en daardoor ook goedkoper. Hier is geen sprake van kostenop- drijving door de vaak onnodige ei sen die sportbonden stellen. Telkens schrijven de sportbonzen nieuwe af metingen voor, moet de afstand tus sen vloer en plafond worden ver hoogd. Tot welke verspillingen dat kan leiden hebben de Olympische Spelen in München wel duidelijk gemaakt. Op het Oberwiesenfeld bij voorbeeld is naast de wielerbaan van 26 miljoen mark in de sporthal een nieuwe wielerbaan gebouwd, omdat de Olympische baan volgens de Olympische reglementen niet overdekt mag zijn en zodoende onge schikt is voor het gebruik in de winter. De eisen van de kleine zaal sportbonden daarentegen zijn ge makkelijker en goedkoper in te wil ligen. Maar kleine accommodaties zijn niet alleen goedkoper, ze kunnen veel gezelliger zijn. Bovendien kunnen bij de kleine zalen beter ruimten worden gebouwd met sociale en cul turele functies, omdat het complex zelfs dan nog een intiem karakter kan behouden. Bij grote sporthallen wek je, wanneer vergaderzalen en dergelijke worden bijgebouwd, snel drempelvrees en schep je een com plex dat door zijn omvang vaak moeilijk overeenstemt met de be staande bebouwing. Het gezelligheids aspect krijgt in de in het rapport ontwikkelde modellen van kleine ac commodaties ruim aandacht. Hoewel de sportbeoefening op de eerste plaats komt, menen de negen bon den dat er voldoende ruimte voor nevenactiviteiten moet zijn. Zij den ken daarbij aan ballet, huisvrou- wengymnastiek, bejaardengymnas- tiek, buurtvergaderingen, jongeren- soos, lezingen etc. Topsport Het ligt voor de hand dat met dergelijke uitgangspunten de hal niet bij uitstek geschikt kan zijn voor de beoefening van topsport. Dat is een onmogelijke zaak wan neer gelijktijdig of opeenvolgend meerdere takken van sport plus nog eens nevenaktiviteiten plaatsvinden. In het rapport wordt dan ook ge steld dat wanneer je je richt op de wedstrijdsport, de recreatiesport en de bewegingsrecreatie, je genoegen moet nemen met 'minder dan 100 procent van de eisen die gesteld worden aan accommodaties voor top- sportbeoefening.' De sporthal als ontmoetingscentrum is een vaak gehanteerd begrip de realisering daarvan zou via het mo del dat de kleine zaalsportbonden voor ogen staat, tot stand kunnen komen. Daarnaast is het rapport van de negen bonden op te vatten als een mogelijkheid de sport uit het (indertijd overigens vrijwillig geko zen) maatschappelijk isolement te helpen verlossen. De sport bijvoor beeld vervulde een rol in het jeugd werk, maar opereerde zelfstandig de sport heeft te lang het hoofd afgewend. In de integratie die nu wordt nagestreefd zou een dergelijk sportcentrum met een accent op het sociale contact een belangrijke stap vooruit zijmDe plannen die in het rapport zijn ontvouwd, zijn dan ook in de eerste instantie met enthousi asme ontvangen. Niet alleen bij het Ministerie van CRM en de NSF, maar ook bij een organisatie als de Stichting Ruimte voor de Jeugd. Resteert het belangrijkste en moei lijkste werk van het opstellen van een rapport: de realisering van de gedachten daaruit. Daarbij is vooral de overheid betrokken: het rijk om te stimuleren, de gemeente om te bouwen. Een klein voordeel daarbij kan zijn dat je met kleine accommo daties in meer dan alleen sportief opzicht meer kunt doen. En voor minder geld. HANS SCHMIT Dennis Follows, secret oris FA: AMSTERDAM (ANP) De Europese voetbal unie (UEFA) gaat in maart een nieuwe voorzitter kiezen als opvolger van de deze zomer overleden president Gustav Wiederkehr. Er zijn vier kandi daten, de Hongaar Sandor Barcz, de Italiaan dr. Artemio Franchi, de Nederlander Jos Coler en Dennis Follows uit Engeland. 'Ik hoop,' vertelde de 64-jarige secretaris van de Engelse Football Association, 'dat de man met de meeste kwaliteiten in maart zal winnen.' Zonder de valse bescheidenheid, die Britten vreemd is, liet hij blijken zelf te vinden kwaliteiten voor die functie te bezitten. onze speciale verslaggever OSDUINEN Enkele jaren geleden nam het pas een gering ital seizoenen op de ijshockeymarkt oprerende Tilburg-Trapper hegemonie van het toen sterk ingedommelde Hijs over. Een op- nbarende ontwikkeling, die veel emoties opriep. Manager Van rkhoven: 'Ik was destijds nog coach. Ik kan me herinneren dat ik r we de eerste gewonnen wedstrijd tegen Hijs speelden in vier ;en geen oog dicht had gedaan. In gedachten werd het hele gebeu- ettelijke malen afgedraaid. Toen de wedstrijd begon had ik hem wijze van spreke al gespeeld'. dsdien is er veel veranderd. Niet Kn Hijs kon de prestatiecurve van burg niet bijbenen, dat overkwam i Bosch en Smoke Eaters eveneens, rig jaar ervoer Tilburg nog in de International de concurrentie het Canadese legerteam de Rai- h, dat de bokaal ook prompt vero- rdf. De Raiders mocht dit seizoen t voor de Cup International in- irijven. Op last van de legerleiding, vond dat er te veel aandacht aan rt en te weinig aandacht aan speci- militaire zaken besteed werd. ir Tilburg een onaangename beslis- LO IICH (ANP) Weer verdwijnt naam van de raambiljetten. Bin- rraad een jaar verliezen de winterwie- lanen hun derde 'grote'. Na Peter it en Rudi Altig beëindigt nu ook Zwitser Fritz Pfenninger (36) zijn Jière. Zondag, aan de finish van de hagse van Zürich, was het iluss' voor Pfenninger. Hij zal zich aren in het legioen der onvergete- fr en zoals Jan Pijnenburg, Piet van arki npen' Gerrit Schulte. Rik van enbergen, Gustav Kilian of Peter i In .één °Pz'cht is 'Pfenni' zelfs 'ore! El Hij nam deeI aan 179 zesdaag- ;"'s hetgeen overeenkomt met bijna e jaar cirkelen op de houten altjes. Pfenninger is daarmee we- 'recordhouder. ,tje 27 januari 1955 startte Fritz Pfen- 0 ve ?er voor de eerste maal in een B, ^agse, welke melange van circus Qa sport hem daarna zeventien jaar in W. t .^Sische greep heeft gehouden. 33 ,1 Gerlikonhal van zijn geboorte- Zürich, waar de cirkel zich ook 01. streed Pfenninger aan de zijde zijn landgenoot René Streheler rstd r eerste maal, maar meer tegen jiski r®" dan tegen de concurrentie. Op uit laatste dag van die eerste kracht- sort< ef bezweek Fritz. Zijn zitvlak was E. van het doorzitten. De jonge den. r?r, hardde zich echter snel. egen tijd was Pfenninger een heer- .Naast de 43 overwinningen ver- "pe hij met zijn sprintersbenen 43 -f°s- Vandaar dat men hem in elk iel galeis, van West-Berlijn tot en rst wijs de 'taxidief' noemde. Ove- icht -a® heeft Fritz Pfenninger alle 43 E. °nobielen 'goed' verkocht en heeft ien. s'echts schertsenderwijs weieens de< een taxibedrijf te zijn begon- sing. Een publiektrekker viel weg. Immers, zo blijkt duidelijk uit de cijfers, zonder spanning oefent ijshoc key, zelfs in Tilburg een te geringe aantrekkingskracht uit om een verant woorde exploitatie mogelijk te maken. Van Morkhoven: 'Het bestuur heeft laat moeten besluiten betalingen aan leveranciers aan te houden om de baanhuur en de salarissen voor de spelers zeker te stellen. Er stroomt te weinig geld binnen. We zijn volko men afhankelijk van de recettes. Een sponsor hebben we niet, al is die markt drie jaar lang intensief be werkt'. ACHTERBAN Tilburg zou eigenlijk eens moeten verliezen om de greep op de achter ban te verstevigen. Een unieke kans daartoe was de maandagavond gespeel de ontmoeting tegen Hijs, dat in de formidabele accommodatie die het schaatscentrum 'De Uithof' biedt eveneens jaagt op de gunst van het publiek. Tilburg streek ook in die confrontatie de twee punten op, al moest de formatie erg diep in de reserves tasten. Hijs' voorziter Van der Hijden: 'Eigenlijk heeft Tilburg het verkeerd verkocht. Het was eigen belang geweest als de ploeg verloren had'. Van Morkhoven: 'Inderdaad, uit economische overwegingen was een nederlaag te prefereren geweest. Na 8 van de 12 wedstrijden is de Neder landse competitie al beslist. Nijmegen en Raak kunnen ons theoretisch nog benaderen, maar praktisch lijkt me dat uitgesloten. Een gegeven, dat de interesse van het Tilburgse publiek zeker niet zal opwekken. Maar je kunt van ijshockeyers toch niet verlangen, dat ze bewust op een nederlaag aan sturen. We zijn met sport bezig. En het is toch in strijd met elke sportge- dachte als het resultaat niet als mik punt wordt genomen'. GEEN CIRCUS IJshockey is. hoewel het daar wel vaak naar neigt, geen circus, waar de publiekbelangen het enige criterium vormen. Jerry Tuma, een van Til- burgs voornaamste pijlers: 'Je kunt aan ons niet vragen te verliezen. Daar is trouwens niet over gesproken. Het Is ons probleem ook niet. De bond en de clubs zelf zouden er voor moeten zorgen dat er een machtsevenwicht bestaat. Zoals een paar jaar geleden. Toen Smoke Eaters, Den Bosch en HIJS aan elkaar gewaagd waren. De competitie was destijds interessanter. Veel uitverkochte huizen. Waar je momenteel ook komt, signaleer je een tanende belangstelling. In Heeren veen, Tilburg, Den Bosch en Geleen. We speelden recentelijk tegen Smoke Eaters. Vroeger was dat spektakel. Nu is het verschil in kwaliteit zo groot, dat slechts 800 mensen op die wed strijd afkwamen. Volgens mij een ge volg van de politiek die de bond voert. Het toegestane aantal buiten landers is drastisch beperkt om Ne derlanders de kans tot ontwikkeling te geven. Maar wat gebeurt er? Ieder een gaat in Canada leuren om mensen met een Nederlands paspoort. Dat is onzin. Die figuren zijn toch in enkele jaren weer verdwenen. Dan kun je net zo goed toestaan, dat buitenlan ders aangetrokken worden. Wie inte resseert het of een speler van Neder landse origine is? Als ze maar een goede spannende show geboden wordt'. Het predikaat 'goede spannende show' verdiende HIJS-Tilburg. Een confron tatie die pas in de laatste periode (ingegaan met 4-5) werd beslist. 'Pro paganda voor het ijshockey', noemde Van Morkhoven het. Tuma: 'Dit was nu eens een wedstrijd waarin er ^el van je gevergd werd. Je was blij met •■iij m 'f-fQ-j G v;r' w, Henri Hunting (midden) in gevecht met Petrnousek (nr. 9) en Jerry Tuma (nr. 7) tijdens de wedstrijd HIJSTilburg Trappers. die overwinning, omdat het moeite wm had gekost'. Het merkwaardige echter is dat de zekerheid die van hem afstraalt hem niets minder vriendelijk, welwillend en aimabel maakt. Follows is een honderd procent Brit, met respect voor tradities, maar zo internationaal gegroeid dat hij zijn standpunten als de enig juiste overbrengt. Hij is En gels als de voorzitter van de FIFA Sir Stanley Rous, maar op geen enkele manier autoritair. Geeft Sir Stanley de indruk een kolonel te zijn, die er op staat dat onder alle omstandighe den de schoenen gepoetst zijn, dan is Dennis Follows de fourier, die precies alles weet wat er in zijn regiment omgaat en die bij de verstrekking van nieuwe overhemden geen officier zal voortrekken boven een gewoon sol daat. Hij zal de regels naleven, niet omdat die regels er toevallig ijn, omdat die regels er toevallig zijn, samenleving waar hij deel van uit maakt, beter te laten draaien. GELIJKE KANSEN Follows bijvoorbeeld is tegenstander van het loten van vroeger en de strafschoppen van nu bij onbeslist geëindigde Europese bekerwedstrij den. 'Maar er is geen andere moge lijkheid. In het overvolle seizoen van de topvoetballers kunnen geen extra wedstrijden meer worden ingevoegd zonder bepaalde clubs schade te be rokkenen. En dat kan niet, ieder die deelneemt moet gelijke kansen heb ben.' Hij gelooft in een voortzetting van de wedstrijden tussen de Europese- en de Zuidamerikaanse bekerwinnaars. 'Om dat voetbal universeel moet zijn. Ik zou willen doorgaan met die serie. Maar omdat ik de verschillen in tem perament en gewoonten ken, zou ik geen club willen verplichten die wed strijden te spelen. Men ziet vaak voor namelijk de moeilijkheden van het vergrote internationale contact en vergeet de voordelen. Ik durf te bewe ren dat ons Engelse voetbal is veran derd en verbeterd door de internatio nale competities waar wij intensief aan deelnemen. Een verliespunt voor het Britse voetbal is dat het speelveld tot voor enkele jaren heilige grond meer en meer door publiek wordt betreden.' WANGEDRAG Het wangedrag om de velden leidde ertoe dat Follows het heftig gekriti seerde voorstel indiende jongeren van de staantribunes te weren. Is Follows dan een van die oudere mensen die de jeugd als schuldig voor iedere ongunstige verandering aanwijst? 'Ze ker ndet', reageerde hij verontwaar digd. 'Wij hebben de zaak onderzocht. Vandalisme op de tribunes en na de wedstrijden ontstaat in Engeland zelden door dronken toeschouwers. De statistieken van de politie hebben uit gewezen dat onder de gearresteerden een uitzonderlijk en onevenredig hoog aantal jongeren, gewoonlijk onder de 8, zit. Wij moeten maatregelen ne men om de mensen die uitsluitend voor het voetballen komen te bescher men.' Follows heeft een belangrijk gedeelte van zijn leven met jongeren opgetrok ken. Als leraar, als penningmeester van de internationale studenten sport stichting. Het is slechts een van de banen die hij in internationale stu denten- en luchtvaartorganisaties heeft bekleed. Dergelijke functies noemde hij terloops en zonder trots voegde hij er aan toe: 'Een belangrijk gedeelte van mijn leven heb ik be- VOORBEREIDING Tilburg en HIJS ontlopen elkaar wei nig in kwaliteit. Het verschil tussen de twee ploegen berust op de gebrek kige voorbereiding van HIJS dat pas sinds kort regelmatig op de Uithof kan trainen. De Tsjech Hainy, de coach: 'Ik ben nu zes weken bezig. Er is al veel verbeterd. Maar in een dergelijk tijdsbestek kun je onmoge lijk al te grote prestaties verwachten'. Van Morkhoven: 'Je ziet bij HIJS hoe belangrijk het is, dat er een typische coach is, een man die zich niet hoeft te concentreren op zijn eigen spel. De ploeg toont discipline. Nog niet vol doende, maar in ieder geval meer dan in het verleden het geval was'. HIJS moest tegen Tilburg alles geven. Meer da n de tegenstander, die over drie lijnen kon beschikken en boven dien de puck meer spelender wijs van man tot man schoof. Bennie Roomer, verdediger van HIJS: 'Omdat Tilburg makkelijker combineert, moeten wij meer schaatsen. Dat put je uit. Zoals in de derde periode bleek. We waren volkomen uitgeblust'. Hainy: 'Ik heb aanvankelijk geprobeerd 'de derden lijn in te zetten. Dat doe ik zo veel mogelijk om de echte Nederlanders 'n kans geven. Maar ze zijn nog te jong (Wielheesen, SchSffer) of te oud (Bakker). Het kon tegen Tilburg niet. Ze zijn te gemakkelijk gepasseerd. Ik zal niettemin mijn beleid op de jeugd afstemmen. Over pak weg twee, drie jaar moet HIJS vooral uit eigen kweek krachten kunnen putten'. NEDERLANDSE COMPETITIE: Nijmegen-Tllburg 4-7: Thialf-Smoke Eaters 6.S. Smoke Eaters-Raak 2-7, HIJS-Tilburg 6-8. Stand: Tilburg S-16. Raak 8-10, Nijmegen 7-9, Smoke Eaters S-6. HIJS S-5, Den Bosch 6-4. Thlall 8-0. BENELUX COMPETITIE: Tilbtirg-Luik 9-1. Brussel-Den Bosch 19-1. Stand: Tilburg 4-8. Raak 4-5. Luik 4-5, Brus sel 7-5. HIJS 1.2. Nijmegen 2-2. Thialf 3-2. Smoke Eaters 3-2. Den Bosch 4-1. CUP INTERNATIONAL: Luik-HIJS 3-4. Warriors-Nijmegen 8-2. Stand: Brussel 9-9. Tilburg 4-8. Warriors 5-8. Luik 7 6. HIJS 3-4. Raak 3-4. Nijmegen 5-4, Grenoble 4-3. Smoke Eaters 3-2. Parijs 5.0. JOHN LINSE MANCHESTER (UPI, Reuter) George Best, de Ierse troef van Manchester United, wordt op de transferlijst geplaatst. Best wordt tevens gestraft met een schorsing van 14 dagen. Het bestuur van de Engelse club kwam gisteravond na een spoedzitting tot dit be sluit. De recente moeilijkheden met Best liggen ten grondslag aan deze opzienbarende beslissing. George Best heeft de afgelopen veer tien dagen vier keer zonder opgave van redenen de training verzuimd. Best is Manchester ontvlucht en on der meer gezien in een Londense nachtclub in gezelschap van de Au stralische actrice Annette Andre. Deze nieuwe escapade van de 26-jarige voetbalster lijkt veel op zijn uitstapje naar Spanje, eerder dit jaar. Bij die gelegenheid liet hij weten niet meer te zullen voetballen, een besluit, waarop hij later terug kwam. Vrien den van Best zijn van mening dat hij nu definitief een punt zal zettero ach ter zijn voetbalcarrière. De manager van Manchester United, Frank O'Farrell. verklaarde niet ver baasd te zijn dat Best is weggelopen. 'Op het veld is hij heel wat mans. Maar daarbuiten kan hij het leven niet aan. Wanneer de moeilijkheden zich opstapelen, blijft hij van de trai ning weg en durft de manager niet meer onder ogen te komen. Dan loopt hij eenvoudig weg'. In het officiële communique, dat de club gisteravond uitgaf, staat onder meer: 'Na het dagelijks bestuur en de manager gehoord te hebben, is het voltallige bestuur van Manchester United tot de conclusie gekomen dat er geen enkel alternatief meer is. Best wordt op de transferlijst ge plaatst en krijgt bovendien een schor sing van 14 dagen'. De plaatsing van Best op de transferlijst zal zonder twijfel een geweldige reactie teweeg brengen. Het beloofd een van de he vigste gevechten uit de historie van de Britse transfermarkt te worden. Sommige clubs hebben echter al laten doorschemeren de nodige terughou dendheid in acht te nemen, vanwege de recente moeilijkheden met Best. In oktober van dit jaar werd hij in Sofia tijdens de wedstrijd Bulgarije-Noord- Ierland uit het veld gestuurd en in november werd hij aangeklaagd we gens mishandeling van een serveer ster in een nachtclub. Voor deze laat ste zaak zal Best zich in januari 1973 voor de Britse rechtbank moeten ver antwoorden. Onder normale omstandigheden is een speler als Best een recordbedrag van 2.5 miljoen gulden waard op de Britse transfermarkt. George Best heeft 12 jaar voor Manchester gespeeld. Hij debuteerde op 17-jarige leeftijd en viel al snel op door zijn grote voetbal- technische kwaliteiten. George Best maakte deel uit van het Manchester team, dat in 1968 de Europa Cup won. De laatste jaren manifesteerde Best zich steeds meer als play-boy; hij reed George Best in een Rolls Royce, die bijna 90.000 gulden kost en werd herhaaldelijk gezien in het gezelschap van Skandi- navische schonen. Zijn belangstelling voor de voetballerij verminderde, het geen een dalende lijn in zijn presta- tie-curvq ten gevolge had. steed aan internationale organisaties.' Maar hij is vooral voetbalman. Sinds 1956 heeft hij alle vergaderingen van UEFA en FIFA bijgewoond. Hij is tien jaar betaald secretaris van de Engelse FA. Hij zit al 24 jaar in het bestuur van die Football Association. In die periode heeft hij zich een even fanatieke tegenstander van spelverru- wing als voorstander van uitbreiding van de internationale contacten ge toond. ONMOGELIJK Zal hij daarom, wanneer hij voorzitter van de UEFA wordt, streven naar een Europese competitie? Het antwoord is negatief. 'Een uitbreiding van de in ternationale contacten is nauwelijks haalbaar. Een Europese competitie naast de bestaande bekertoernooien en de nationale competities is onmo gelijk. Ten eerste zullen de bonden het niet willen dat de topclubs voor een periode van ten minste een vol seizoen aan de eigen competitie wor den onttrokken. Wat is het Neder landse kampioenschap zonder Ajax of Feyenoord, wat is het Schotse zonder Celtic of Glasgow Rangers? Hoe kun nen Oosteuropese ploegen meedoen met hun gedwongen rustperiode in de wintermaanden? Men denkt steeds meer internationaal en misschien komt er over een jaar of tien wel een Europese competitie, maar binnenkort zie ik het nog niet gebeuren.' Follows is heilig overtuigd van de voorname plaats die Europa inneemt in het wereldvoetbal. 'Als voorzitter van de UEFA zal ik blijven vechten om de belangrijke plaats van Europa in de FIFA te behouden. Ik vind dat Europa daarop recht heeft. Niet op traditionele gronden, maar als logisch gevolg van de Europese bijdragen aan de ontwikkeling en verbreiding van het voetbal. Als afspiegeling ook van het grote aantal Europese voetballers en hun kwaliteit' RIVALITEIT Geeft Follows zichzelf een kans als opvolger van Gustav Wiederkehr te worden gekozen. Hij durfde geen di rect 'ja' te zeggen. Hij kent de vrees voor vergroting van de Britse invloed in de voetbailorganisaties, waar Groot- Brittannië met vier bonden sterk is vertegenwoordigd en Sir Stanley Rous een belangrijke rol speelt. Hij vindt dat dergelijke argumenten niet door slaggevend moeten zijn. 'De vier Britse bonden zijn absoluut onafhankelijk. Zij stemmen vaak verschillend, zij spreken nooit met een mond omdat zij alle vier Brits zijn. De rivaliteit on derling is optimaal, dat blijkt iedere keer weer als Engeland tegen Schot land speelt En wat naast een Engelse voorzitter van de FIFA ook een En gelse vooraitter van de UEFA betreft, niemand heeft toch bezwaren gemaakt tegen het feit dat voorzitter en secre taris van de UEFA Zwitsers waren, dat de FIFA een Zwitserse secretaris heeft. Het gaat er niet om waar de belangrijke functionarissen vandaan komen, het gaat er om dat zij ge schikt zijn voor die baan, dat zij internationale ervaring hebben en thuis zijn in de voetbalwereld.' AMSTERDAM Charles Urbanus is terug als coach van het Nederlands honkbalteam. Urbanus zal zaterdag de training leiden van het A-team. Daar mee is een einde gekomen aan het conflict tussen Urbanus en een groep spelers, dat voor de coach na het we reldkampioenschap 1970 aanleiding vormde voor zijn functie te bedanken. De 'rebellen' van weleer, Hans Augus- tinus, Boudewijn Maat en Fred Beckers, zijn in de selectie opgeno men. GRONINGEN (ANP) De Tsjechi sche schaakgrootmeester Ludek Pach man zal op woensdag 13 december in Assen een simultaanseance geven. Aan deze seance nemen 30 spelers uit As sen, Emmen en Groningen deel. STOKE (ANP) Gordon Banks, de doelverdediger van het Engelse voet balelftal, zal worden aangeklaagd we gens gevaarlijk rijden. De politie in Newcastle-Under-Lyme, een plaats vlak bij Stoke maakte dit gisteren bekend. De aanklacht is een gevolg van het auto-ongeluk waarbij Banks zijn rechteroog beschadigde. De op roep op 8 januari voor de rechtbank te verschijnen is Gordon Banks in middels overhandigd. De 34-jarige doelman van Stoke City botste op 22 oktober op een stille weg tegen een vrachtwagen. Door dit on geluk liep hij zulke ernstige verwon dingen op dat tot een spoedoperatie moest worden overgegaan om te pro beren het 'licht' in zijn rechteroog te redden. In het ziekenhuis hebben de behandelende doktoren gezegd dat Banks vermoedelijk hinder van het ongeluk zal blijven ondervinden. Gor don Banks echter hoopt in het begin van het nieuwe jaar weer met trainen te kunnen beginnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13