Van Thiel: Veel harder debat in de Tweede Kamer i so Nieuwe protesten tegen collegegeld 1 U Voorzitter legt na tien jaar de hamer neer SAMEN Bij grotere boerenbedrijven hogere opbrengst Personalia Eindelijk een echte geoloog naar de maan Pierre Janssen wil andere opzet van Sinterklaas-markt 35 buitenlanders wegens illegaal verblijf aangehouden Bouwbonden NVV en NKV gaan federatie vormen Bezwaarschriften tegen chemische fabriek Naarden Voorzitter streekraad houdt er spoedig mee op Van onze parlementsredaclie DEN HAAG De voorzitter van de Tweede Kamer is een machtig man. Hij kan een minister of kamerlid in bescherming nemen tegen al te heftige aanvallen van andere kamerleden. Hij bepaalt in belangrijke mate wanneer een onderwerp aan de orde komt en wanneer er gestemd gaat worden, za ken die soms van groot politiek belang zijn. Hij moet ook als een van de eersten de Koningin advies uitbrengen over de formatie van een nieuw kabinet. ï(Ol W BL\ NI.AMJ 19, kil ADVERTENTIE NIET ALLEEN MAAR In de Prinses-puzzelaktie üd. 11 november 1972, nr. 11 Ib.v. Philadelphia kwamen deze week de volgende winnaars uit ibus le prijs een Miele afwasmachine A. Beuckers-Attema, Lagendijk 5, Scharnegoutum. te prijs, een Solina-orgel H. J. Oostenenk, Sparstraat 78, Oldenzaal. 3e prijs, een B O Radio K. Zuurman, Sav. Lohmanlaan 30, Hoogezand. 4e prijs, een statenbijbel C. van Ouyn, Jan Tooropstraat 60, Katwijk aan Zee. Se prijs, een Honda bromfiets Mevr. Man-Boot, Weth. Venteweg 94, Gouda, te prijs, een levensmiddelenpakket Mevr. J. de Boer-van Soelen, Ericaweg 58, Laren (N.-H.). Ie prijs, Hamo beautycase met General Cosmetics G. Zomer-Kpoistra, Judith van Marklaan 9, Dedemsvaart. Be prijs, een wollen deken A. Hovega-Dekker, Beatrixstraat 11, Andijk. prijs, een haardroogkap Mej. J. Pit, Pr. Bernhardstraat 9, Uithuizermeeden. 10e prijs, Curver handy sit set Miej. R. v. d. Brink, Krumselaar- seweg 10, Barneveld. He prijs, set handige hulpjes in de huishouding Mej. J. B. Stapelkamp*Schoon- eggendreef 23,6, Utrecht. 12e prijs, set kruidenrekken Mevr. A. Meyer, Beethovenweg 25-B, Amersfoort-2900. 13e prijs, schouwtje P. Fokkens, Marsstraat 97, Haarlem. 14e prijs, badkamerset tiger plastic G. Warhout, Waalstraat 32, Den Helder. 15e prijs, personenweegschaal Joh. Jongsma, Wijntjeterp 248, (Fr.). 16e prijs, tafelcouvert sola G. Hoekstra, Sikke Boukesstraat 23, Zwaagwesteinde (Fr.). 17 prijs, een schotelwarmer C. W. Snijders, Horalaan 5, Ede. 18e prijs, set rimmel oog make-up C. A. Baayens, Burg. Buysstraat 1, Herpt (post Heusden). Met deze macht bevindt de kamer voorzitter zich in een moeilijke posi tie. Traditiegetrouw wordt hij geko zen uit de grootste fractie en heeft hij dus duidelijke partijpolitieke voor keur. Deze voorkeur mag hij echter in zijn beslissingen niet laten meespe len omdat de voorzitter geacht wordt onbevooroordeeld te zijn. Hij loopt door de vereniging van deze tegen strijdige belangen het risico van par tijdigheid beschuldigd te worden, het vertrouwen van de Kamer te verliezen en dan kan hij wel opstappen. Zover is het bij de huidige kamer voorzitter, mr. F. J. F. M. van Thiel, nooit gekomen. Vandaag zet hij, in verband met zijn leeftijd (65), vrijwil lig een punt achter zijn haast tienjari ge carrière achter de groene tafel, een afscheid dat door de jongste kabinet- crisis wat is vervroegd. Nacht van Schmelzer 'Je kan als kamervoorzitter natuurlijk je eigen partij voortrekken, maar dat is erg doorzichtig, de Kamer heeft dat zo ,door en dan verlies je je reputatie van onpartijdigheid, je kan dan wel ophouden. De voorzitter heeft soms grote invloed. Zo bijvoorbeeld in de nacht van Schmelzer in 1967 (toen diende de KVP-fractievoorzitter Schmelzer een motie van wantrouwen in tegen het rooms-rode kabinet (Cals-Red). De keus was toen direct stemmen of de stemming uitstellen. Na peiling van de meningen in de fracties en de regering besloot ik dat dezelfde nacht nog gestemd zou wor den en toen viel het kabinet. Je neemt zo'n beslissing niet rauwelings, maar toch is mij die later wel verwe ten met het argument dat de motie van wantrouwen niet zou zijn aange nomen als de stemming was uitge steld. Het optreden in dit soort moeilijke situaties is niet met regels te om schrijven. Het gaat er mij niet om wat anderen ervan denken, als ik vööfnöjzelf maar weetdat ik mijn uiterste best heb gedaan onpartijdig op te treden. Van uit de KVP-fractie is nooit druk op mij uitgeoefend dingen in haar voordeel te doen. Eerder heeft men mij wel eens verwe ten voor de eigen fractie te streng te ziin'. Telefoontjes In de haast tien jaar dat mr. Van Thiel op de grootste stoel achter de groene tafel presideerde, zijn de poli tieke discussies in de kamer harder geworden, ministers en kamerleden worden feller aangevallen, er worden meer interrupties geplaatst. 'Tijdens de debatten die voor de TV 'Soms lees ik pas de volgende dag wat gezegd wordt....' worden uitgezonden regent het soms telefoontjes van mensen die mij vra gen: 'Waarom maak je geen eind aan dat geruzie, waarom geef je die man de kans niet rustig uit te spreken?'. Het publiek blijkt weinig begrip te hebben voor die interrupties, ik pro beer dan duidelijk te maken, dat die er zo bijhoren, dat de Kamer er is om discussies te voeren. Ik ben voorstan der van interrupties, ze verlevendigen het debat. Als het te gek wordt moet je ingrijpen. De eerste keer is dan de moeilijkste, het ene kamerlid heeft dan al vier keer wat gezegd, het andere slechts tweemaal en dan ver wijt de laatste je natuurlijk dat hij de kans niet krijgt wat te zeggen'. In die tien jaar is mr. Van Thiel uitgegroeid van een voor het grote publiek vrij onbekende, wat rechtse katholieke werkgeversvertegenwoordi ger, tot een alom geacht man, die naast Luns een van de weinige natio nale politieke TV-persoonlijkheden is. Jaarlijks ontvangt hij houderden brie ven van mensen die zijn persoonlijke bemiddeling inroepen voor hun pro blemen. Jaarlijks ontvangt hij ook ontelbare petities, verzoeken, actie groepen en demonstranten, waaruit de groeiende betrokkenheid van het pu bliek bij het politieke gebeuren naar voren komt. Volle tribunes Die betrokkenheid blijkt ook uit de volle tribunes bij belangrijke debat ten. Daar kwam het de laatste tijd nog wel eens tot ongeregeldheden, die echter, volgens mr. Van Thiel, toch een incidenteel karakter behouden hebben. 'Er zit echt geen duidelijke groei in. Het gaat erom dat het pu bliek voldoende kan meeleven, zonder het werk in de Kamer te verstoren. Als er iets gebeurt, schors ik de vergadering altijd, in plaats van hem te besluiten, schorsing heeft minder vergaande consequenties. Bij het optreden tegen dit soort inci denten moet je altijd weten of de mensen echt verontwaardigd zijn. Zo bijvoorbeeld met dat afschuwelijke ge val van die man die zijn kunstbeen de zaal ingooide bij een debat over de uitkeringen van oorlogsslachtoffers. Dat gold ook bij het debat over de vrijlating van de 'drie van Breda', de Mr. Van Thiel: Ik ben voorstander van interrupties, ze v.rl. v •nd'nj n het debat mensen konden hun emoties niet be heersen, ik ben toen zelf naar de tribune gegaan om hen te kalmeren. In andere gevallen weet ik van te voren dat er gedemonstreerd zal wor den. Leden van de toneelgroep Studio zaten eens in toneelkostuum op de tribune toen het over hun subsidie ging. Toen greep ik niet in, omdat je tegenwoordig niet meer weet wat to neelkleren en wat normale kleren zijn, de mensen moeten tenslotte zelf- uitmaken wat ze dragen. Minister Mr. Van Thiel werd in 1963, na het plotseling overlijden van de kamer voorzitter dr. Kortenhorst, voor deze functie gevraagd. Voor die tijd was hij onder meer kamerlid, voorzitter van het katholieke werkgevers ver bond en minister van maatschappelijk werk in het kabinet Drees van 1952 tot 1956. 'Die functie was speciaal gecreëerd om de verdeling van de ministerposten bij de kabinetsforma tie makkelijker te maken. Ik zag niet zoveel in het ministerschap, maar ja, ik was lid van de fractie en die deed eer beroep op mij'. De aandrang vanuit zijn fractie en het vertrouwen dat de Kamer herhaaldelijk in hem uitsprak, waren voor hem ook doorslaggevend om het voorzitterschap in 1963 te aanvaarden', alhoewel ik weinig zit vlees had'. Het zitvlees heeft mr. Van Thiel on derhand wel gekregen: 'Ik probeer zoveel mogelijk vergaderingen bij te wonen, ik heb er maar weinig gemist. Ik luister niet naar alles wat er gezegd wordt sommige uitspraken lees ik de1 volgende dag pas in de krant maar ik hoor wel alles. Je moet de hele tijd in staat zijn direct op te treden. Ook bij langdurige saaie debatten had ik niet veel moeite dat vol te houden, bij hoge uitzondering was ik wel eens slaperig, als jong advocaat zag ik eens een rechter in slaap sukkelen, dat is mij altijd bij gebleven. een bezinning op de toekomst van ons land. Het mag natuurlijk wel, maar wat mij betreft hoeft het geen natio nale hoerastemming te worden'. Een soberheid die de scheidende kamer voorzitter ook vandaag bij zijn af scheid graag zou zien. 'Ik ben een beetje ijdel, dus vind ik het heus wel leuk als mensen wat aardige dingen over mij zeggen. Ik hoop wel dat dat een beetje binnen de perken blijft. Ik zal blij zijn als deze dag om is'. Van onze onderwijsredact^ie AMSTERDAM De boycotacties tegen de collegegeldverhoging zullen deze week en de volgende week in verschillende universiteits steden weer tot demonstraties en protestbijeenkomsten leiden. In Amsterdam wordt morgen door studenten van de universiteit van Amsterdam en van de vrije universiteit een aktiedag gehouden, Groningen en Leiden organiseren volgende week meetings. Vondeling Mr. Van Thiel 'wordt deze week opge volgd door het PvdA-kamerlid dr. A. Vondeling. Na zijn afscheid zal de heer Van Thiel in ieder geval nog een belangrijke functie overhouden: het voorzitterschap van het comité ter herdenking van het 25-jarig regerings jubileum van koningin Juliana. 'Die dag moeten de mensen maar zelf indelen, maar 's avonds moet er toch wel iets zijn van een gedenking en Volgens het Landelijk Overleg Grond- rad loopt de boycotactie goed. Ge schat wordt dat van de ongeveer 100.000 studenten er 40.000 het colle gegeld niet betaald hebben. Ondanks dit hoge aantal boycotten» wil het LOG doorgaan met de strijd. Minister Van Veen heeft de laatste tijd verschillende maatregelen geno men die lastig zijn voor de boycotters. Zo wil de minister dat alleen inschrij- vingsbewijsjes afgegeven worden aan studenten, die in een verklaring mee delen dat ze geen gebruik maken van de onderwijsvoorzieningen. Volgens het LOG gaat de minister met deze eis veel te ver. omdat de wet op de kinderbijslag dit soort verklaringen helemaal niet vraagt van de studen ten. Daarnaast wil de minister dat aanvragen voor uitstel van militaire dienst voortaan alleen door de centra le studentenadministratie ondertekend worden. Meestal gebeurde dit tot nu toe door de studentendekanen. De nieuwe maatregel zou de controle op ingeschreven studenten een stuk mak kelijker maken. VREES Bovendien bestaat er bij de studenten (en bij de universiteiten) de vrees dat de boycotacties gevolgen zullen hebben voor het aantal personeels plaatsen. Universiteiten waarbij door de boycot weinig studenten staan in geschreven. zouden op grond daarvan minder personeel toegewezen krijgen. crp Deze week staat er weer een ouzzel in Prinses. Doet u mee? Niet alleenmaar samen. Dan kunnen we zeggen: Beekbergen wordt het! DEN HAAG De akkerbouwers in Groningen kunnen aanmerkelijk meer verdienen als ze grotere eenheden gaan vormen, zo heeft het Landbouw- Economisch Instituut berekend. Als die eenheden 300 k 350 hectare beslaan kunnen de beste resultaten worden verkregen. Als men gebruik kan maken van tijdelijke arbeids krachten as een bedrijf van 225 hecta re het best. Het LEI heeft in Groningen de resul- 'aten onderzocht van bestaande be kijven. De uitkomsten van grote be kijven (gemiddelde 110 hectare) wer den vergeleken met de resultaten van bedrijven in hetzelfde gebied en met hetzelfde bouwplan, maar met een gemiddelde grootte van 47 hectare. De netto-opbrengst per hectare was bij de grotere bedrijven aanzienlijk hoger. Promoties: Nijmegen (RU): gepromo veerd tot doctor in de letteren J. E. L. van der Geest; gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwe tenschappen mej. J. E. M. H. van Bronswijk; Eindhoven (TH): gepro moveerd tot doctor in de technische wetenschappen J. J. M. Wijtvliet: Benoeming. De Nederlander G. D. J. Kraan, hoofd van de directie emigra tie van het ministerie van sociale zaken, is benoemd tot voorzitter van bet intergouvernementeel comité vo< r Europese migratie dat zetelt in Gene- Morgen gaan ze weer. Voorlopig voor het laatst maken drie Amerikanen zich klaar om naar de maan te gaan: kapitein-ter-zee Eugene A. Cernan, ka pitein-luitenant-ter-zee Ronald E. Evans en (maar daar was een kleine revolutie voor nodig) meneer Harri son H. Schm tt. Voor het eerst zai een burger voet op de maan zetten. Niet omdat hij een verdienstelijk piloot was en dus mak kelijk tot astronaut kon worden opge leid, maar omdat hij geoloog is en daar wetenschappelijk misschien zin voller bezig kan zijn dan een testvlie ger met spoedopleiding maankunde. Het is misschien een beetje wrang gezegd, maar daar zijn twee redenen voor. Het Apolloprogramma dat deze weken zijn afsluiting vindt, begon als een technisohe prestigezaak. Toen de Rus sen de eerste mens in een baan om de aarde lanceerden reageerde president Kennedy met de aankondiging dat binnen tien jaar een Amerikaan op de maan zou staan. Wat die Amerikaan daar precies zou gaan doen, was op dat moment een bijkomstigheid Kater Kennedy's weddenschap met de we reld werd gewonnen (Armstrong en Aldrin, 20 juli 1969. Apollo 11). En de wereld stond, geheel volgens ver wachting, perplex van deze technische prestatie. Toen begon de kater De gestelde doelen waren nog niet be reikt of de begroting van de NASA begon af te kalven. Intussen was al lang duidelijk geworden dat je, eenmaal op de maan geland, daar ook degelijk onderzoek moest doen. omdat het anders toch jammer van de gele genheid was. Al in 1965 had het ruimtevaartbureau zes wetenschaps mensen aangetrokken voor de oplei ding tot astronaut. Een van hen was dr Jack Schmitt, geoloog. Maar om niet helemaal duidelijke re- Et idolijk een echte geoloog: Har rison 'jack' Schmitt, piloot van de maanlander van de Apollo-17. denen waren de NASA-ingenieurs erg huiverig, hun mooie ijzerwaren ook echt aan deze toch wat merkwaardige lieden toe te vertrouwen. In het be gin had dat nog redelijke gronden: de betrouwbaarheid van de ruimtesche pen moest nog bewezen worden, als er iets fout ging kon dat toch beter worden opgevangen door iemand die wijze van .«••reken in een vliegtuig wopgegroeid. Da! argument werd steeds onwaar- - vjnliiker. maar de ene na de ande re Apolln werd bemand met militaire p loten. Er hebben nog mensen erg boos moeten worden voordat, bij deze laatste gelegenheid, een echte geoloog de kans kreeg op de maan zijn beroep irt te oefenen. Maar nu zal toch meneer Jack Schmitt (behoudens af wijkingen in de dienstregeling) de maanlander 'Challenger' maandaga vond om vijf voor negen neerzetten in een vallei bij het Taurusgebergte, o 'icie.'l beschreven als het moeilijk ste landingsterrein tot nog toe. H'i en overste Cernan zullen daar naar verwachting een donkere vulka- n scbe as aantreffen, met genoeg inge slagen kraters om te zien wat voor rots er onder die aslaag zit. Met de gebruikelijke elektrische maanauto zullen zij een lichter gekleurde afzet ting gaan bezoeken, die er uitziet als een soort aardverschuiving, afkomstig van de twee kilometer hoge bergen ten zuiden van de vallei. Er is dus weer een terrein uitgezocht dat op een handzame afstand heel verschil lende bodemgesteldheden heeft, zodat een maximum aan informatie kan worden verzameld. Dat leidt tot de tweede reden om wat wrang over de maanexpedities te schrijven, namelijk dat je eigenlijk alleen maar naar het verzamelen van gegevens zit te kijken wanneer die twee mannen in hun rare pakken daar over het televisiescherm huppe len. Je kunt met hun menselijke problemen meeleven (zou er weer sinaasappelsap binnen de helm van het luchtdichte pak op drift raken?) maar waar het nu eigenlijk om gaat (hoe zit de maan in elkaar?) komt er op dat moment niet uit. Dat wordt later, stukje bij beetje duidelijk. Die tweede reden is dus eigenlijk helemaal fout. Alleen de betekenis van het stenen rapen, gaten boren en instrumenten neerzetten komt pas met een vertraging van maanden en jaren tot zijn recht Wanneer die stenen stuk voor stuk en flintertje voor flintertje worden onderzocht met technieken die voor een deel nog niet bestonden toen ze werden opgeraapt. Wanneer de instrumenten na jaren ineens het onverwachte registreren. Zo heeft men vorige maand ontdekt dat de maan waarschijnlijk een vloei bare, hete "n heeft. De apparatuur d e door de ApoUo's 12, 14, 15 en 16 was achterge.aien registreerde trillin gen van een forse meteoriet die aan de andere kant van de maan was ingeslagen, trillingen die dus dwars door de kern been waren gegaan. Geld waard? Of deze en dergelijke kennis nu de tientallen miljarden dollars waard is die aan het Apolloprogramma werden gespendeerd, is een filosofische «raag waar we nog lang over kunnen pra ten. Het is in ieder geval gebeurd, voor een deel gebeurt liet de komen de weken nog, maar mi.-ssen kunnen we vaststellen dat deze operatie toch op heel verschillende terreinen haar uitwerking heeft gehad Twee gevolgen om er even uit te lichten: bedrijfszekerheid en organisa tie. Hoewel op zo'n maanvlucht soms achter elkaar allerlei dingen kapot gaan, soms om de klungeligstc rede nen (monteur liet draadje Slingeren), heeft de bemande ruimtevaart de in dustrie, en niet alleen in Amerika, nieuwe standaarden van betrouwbaar heid leren kennen. Dat viel onlangs nog op toen in Den Haag veiligheids- techmici elkaar bekenden dat ze de kans op falen van allerlei kleppen en afsluiters niet precies kenden, laat staan iets verstandigs konden zeggen over de kans dat een fabriek met een hele boel van zulke onderdelen een gevaarlijke storing krijgt. Van allerlei elektronische onderdelen kennen we de betrouwbaarheid al wel, zei toen iemand, dat zijn de normen van de NASA. En ook de kunst van het organiseren van heel grote projecten, heeft een forse vlucht genomen omdat een maanreis ongeveer hel omvangrijkste project is dat te bedenken valt. Die kennis wordt in veel andere situaties ook gebruikt. En wat de maan betreft, het Apollo programma zal met de landing van de laatste vlucht nog lang niet zijn beëin digd. Over de inzichten die in de kamende jaren tot stand zullen ko men dankzij het verzamelwerk van achttien ruimtevaarders en de onge telde duizenden in de organisatie ach ter hen, hopen wij af en toe te blijven berichten. De miljarden zijn toch al uitgegeven. Universiteiten die 'hun best gedaan hebben' de boycot te breken, zullen daar dan voor beloond worden bij het toewijzen van personeelsplaatsen. In afwachting van de richtlijnen van de ambtelijke werkgroep, die in op dracht van de minister de juridische problemen rond de boycot moet bekij ken. heeft het college van bestuur van de VU een brief naar de facultei ten gestuurd waarin maatregelen ge noemd worden tegen de boycotters. Een van de mogelijkheden is het invorderen van de verschuldigde col legegelden. Daarnaast noemt het be stuurscollege als mogelijkheid het we ren van niet-ingeschreven studenten uit het onderwijs. De uitvoering van de collegegeldwet wordt door deze brief in feite opgedragen aan de fa culteiten. Deze brief die door de studentenraad van de VU beschouwd wordt als het begin van de bestrijding van de boy cotacties, zal ook morgen tijdens de meeting ter sprake komen. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Het Gemeentemuseum in Arnhem heeft de afgelopen dagen een record geboekt wat de Sinter klaasverkoop betreft van kunstvoor werpen. Er ging voor 32.000 gulden over de toonbank. Niettemin heeft de directeur van het museum de heer Pierre Janssen, be sloten dat de Sinterklaasverkoop-oude stijl heeft afgedaan, althans op deze plaats. In het vervolg zullen aHeen kunstenaars op uitnodiging mogen meedoen Tot nu tne was er een volkomen open deelneming. Er is zeker ook goede kunst verkocht, maar de heer Janssen heeft de indruk dat het middelmatige produkt toch wel het vlotst van de hand ging. Voortaan wil hij alleen werk verko pen, waar hij zelf achter kan staan. Daarbij denkt hij overigens niet pri mair aan de Sinterklaastijd. Om het systeem van de volkomen open deel neming niet geheel te laten schieten, zou hij in de voormalige openbare bibliotheek aan de Mariënburgstraat te Arnhem verkoopexposities van dien aard willen houden. In vier jaar tijdens zijn in het Arn hemse museum ruim 2.500 kunstvoor werpen verkocht in de Sinterklaastijd. De totale omzet bedroeg 110.000 gul den. Er is dus ongeveer veertig gul den per artikel besteed. AMSTERDAM De Amsterdamse vreemdelingendienst heeft maandaga vond veertig arrestaties verricht bij een uitgebreide controle op illegaal in de hoofdstad verblijvende buitenlan ders. Zes van de arrestanten werden weer op vrije voeten gesteld nadat was gebleken dat hun papieren in orde waren. De overigen zullen over de grens worden gezet. De actie werd in overleg met het ministerie van justitie gehouden in zeven pensions, waar de politie illega le vreemdelingen verwachtte aan te treffen. De arrestanten waren 25 Ma rokkanen, vier Egyptenaren, een Fransman, een Portugees, een Tune siër, een Turk en een Joegoslavische vrouw. Zij verblijven over het alge meen enkele weken tot negen maan den illegaal in ons land. Een van de buitenlanders woondp hier al vijftien maanden. Volgens hoofdinspecteur A. J. Knijff van de vreemdelingendienst verblijft er in Amsterdam een groot aantal buitenlanders, dat illegaal ons land is binnengekomen en hier probeert werk te vinden. Het was voor het eerst dat er op grote schaal een controle werd gehouden. 'Voortaan zijn meer van dergelijke acties te verwachten', aldus de hoofdinspecteur. UTRECHT De bouwbond NVV en de bouw- en houtbond NKV hebben aangekondigd als zij in de loop van volgend jaar, als hun gemeenschappe- ':jk hoofdkantoor in Woerden gereed is, een federatie willen gaan vormen. De aankondiging volgt, nadat de hout en bouwbond CNV per brief heeft laten weten niets te' voelen voor een gemeenschappelijke huisvesting. 'Sa menwerking is mogelijk zonder sa menwoning', ocrdeelt de CNV-bond. De voorzitter van de bouwbond NVV, de heer A. Buys betreurt het besluit van de CNV-bond in hoge mate en voorziet dat dit afbreuk zal doen aan de thans bestaande samenwerking tus sen de drie bouwbonden. Als de CNV- bond niet voor samenwoning voelt komt er volgens de heer Buys en volgens de voorzitter van de bouw- en houtbond NKV, de heer L. Brouwer, vrijwel zeker geen federatie van de twee bonden en zal het accent van het gemeenschappelijk vakbondswerk veel meer op de federatie komen te liggen. De heer Buys verklaarde dat de besluitvorming over de nu ter tafel liggende ontwerp-statuten voor de te stichten federatie begin volgend jaar zal plaatsvinden. 'Daarin is nu nog plaats voor de CNV-bond en ook in het nieuwe gebouw is nog ruimte vrij, maar als ze niet willen, zoeken we andere huurders', aldus de heer Buys. Hij kwalificeerde het besluit van de CNV-bond om niet mee te doen als 'een ernstige situatie', maar hij verwacht niet dat de beleidsorga nen van zijn bond op het eenmaal Ingenomen standpunt „uilen terugko men. NAARDEN De werkgroep 'De Le pelaar' in Muiden, die enige dagen geleden weer een nieuwe actie begon nen is tegen de chemische fabriek 'Naarden' (zie Trouw van gisteren) laat op dit rgenblik tienduizend be zwaarschriften drukken. Deze be zwaarschriften keren zich tegen de ontheffingsaanvrage van de chemische fabriek Naarden op de provinciale verordening die per 1 januari aan staande het lozen van afval via de diepbronmethode verbiedt. Geïnteres seerden die ook bezwaren hebben te gen deze vorm van afvallozingen kun nen een bezwaarschrift aanvragen bij de werkgroep 'De Lepelaar' postbus 13 in Muiden. Het bezwaarschrift moet ondertekend gezonden worden naar het gemeentehuis in Naarden, waar tot eind december bezwaarschrif ten kunnen worden ingezonden op de ontheffingsaanvrage. MUNTENDAM Mr. W. G. Verkrui sen. burgemeester van Muntendam gaat zich in het voorjaar van 1973 terugtrekken als voorzitter van de streekraad Oost-Groningen. Hij heeft dit besluit genomen wegens de druk ke werkzaamheden en om zich verder helemaal te kunnen inzetten voor de gemeente Muntendam. Daar liggen be langrijke taken op hem te wachten, zo meent mr. Verkruisen. In kringen van de streekraad is men nauwelijks verbaasd over het besluit van de voorzitter. Het lukt met die streekraad niet, zoals de heer Ver kruisen zich dat op korte termijn had voorgesteld, zo meent men. 'Je bent nieuw hier, Simpkins, let op, spioneren.' de voorman heeft de gewoonte je te be-

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11