DEBACLE HEINZ STUY Excelsior weer in ouderwetse doen Ajax-doelman bepaalt in grote mate Spartaanse overwinning: 3-1 Gele kaart voor Cruijff-Keizer Eerste divisie Topscores m 222 SPORT T7/K9 Scheidsrechter Charles Corver heeft Johan Cruijff de gele kaart getoond. De Ajax-aanvoerder is het daar De vreugde over de overwinning op Ajax kent bij Sparta nauwelijks grenzen. Charley Bosveld, één van kennelijk niet mee eens. Sparta-verdediger Hans Venneker probeert de situatie te sussen. de hoofdrolspelers in het enerverende duel. wordt door Nol Heijerman omhelsd. Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Stefan Kovacs, trainer van Ajax, peinsde er niet over het onthutsende gebeuren op Spangen (3—1 winst voor Sparta na een voorsprong voor Ajax) aan een nauwegezette analyse te onder werpen. De Roemeen beperkte zich tot een enkele opmerking. 'On verwachte en domme doelpunten hebben de ploeg gedemoraliseerd. Er was geen agressie, geen inspanning meer nadat Sparta zich had gedistancieerd'. En Johan Cruijff, al even onbewogen: 'Dat kan wel een» voorkomen, zo'n minder goede wedstrijd. Maar ik geloof niet, dat deze ontwikkeling tot consequenties zal voeren'. Kovacs en Cruijff, de aanvoerder, hinkten lichtzinnig over enkele feiten heen, die de Amsterdamse formatie toch tot zelfkritiek hadden moeten stemmen. Feiten die vooral betrek king hebben op het optreden van doelman Heinz Stuy, de centrale én allesbepalende figuur in dit sensatio nele duel. Stuy, wiens kwaliteiten voortdurend ter discussie (kunnen) worden gesteld, drukte zó nadrukke lijk zijn stempel op het wedstrijd beeld, dat Nol Heyerman later op merkte: 'Moet dat nu werkelijk Ne derlands derde doelman voorstellen?' De feiten, chronologisch geregi- streerd: 44' minuut Vrije trap voor Sparta. Bosveld presenteert zich achter de bal, maakt een overstapje, waarna Hans Venneker krachtig uithaalt van rond 35 meter. Een typische schuiver, die tussen legio benen in het doel van Ajax verdwijnt. Stuy reageert niet. Excuseert zich later: 'Ik werd verrast Die bal gleed onder de voet van Ruud Krol door. Daar had ik niet op gerekend.' 54' minuut. Linksbuiten Van Staveren komt in het bezit van de bal en verstuurt een hoge voorzet naar Bos veld, die Kreuz in kansrijke positie kopt. De Oostenrijker scoort óók. Bos veld: !Stuy maakte de fout niet te reageren op die hoge voorzet. Toen ik Kreuz zag staan was hij eigenlijk al gepasseerd.' Stuy: 'Op onbegrijpelijke wijze lijden wij balverlies. Van Stave ren lanceert die pass en er duiken plotseling drie mensen voor me op. Geen van allen gevolgd door een Ajacied.' 74' minuut Charley Bosveld soleert buiten het strafschopgebied. Legt de bal voor zijn (sterke) linkervoet en pegelt plotseling op Stuy. De doelman lijkt verbijsterd. Valt nog wel uit, maar moet niettemin constateren, dat Sparta voor de derde keer mede door zijn schuld scoort. Stuy: 'Dat lijkt me een logische ontwikkeling. Sparta komt voor, wij moeten aanvallen en dus risico's nemen. Dan kan het ge beuren, dat de tegenstander plotseling scoort.' KINDERLIJK Stuy stapte niet alleen in de fout bij de drie doelpunten. Ook daarvoor al had hij enkele keren geblunderd door vrij eenvoudige schoten op kinderlij ke wijze te laten glippen. Zó duidelijk schutterde hij, dat Stefan Kovacs re serve Sies Wever na het tweede doel punt liet warmlopen. Nadat Stuy zich op een door Van Staveren uitgevoerde counter in geringe mate gerevan cheerd had, werd Wever weer naar de dug-out gedirigeerd. Kovacs: 'In prin cipe liet ik Wever om het psychologi sche effect zich losgooien. Ik had hem wellicht nog opgeroepen, als Wever niet aan zijn arm geblesseerd was.' Opmerkingen die bij Sies Wever in het verkeerd-: keelgat schoten. Hij: 'Kovacs beweerde wel degelijk, dat ik Stuy's positie moest overnemen. Ik begreep niet waarom hij me weer terugriep. Ik had het niet zo leuk gevonden, als ik had moeten invallen, we speelden immers een verloren wedstrijd, maar ik had die kans toch wel eens willen pakken. Dit is nu het tweede kunstje, dat mij overkomt. Vorig seizoen speelde Stuy slecht te gen PSV, maar werd hij eveneens gehandhaafd.' Waarna Wever verbaasd opmerkte: 'Wat?? Zei Kovacs, dat ik geblesseerd ben aan mijn arm. Dat wist hij nota bene pas na de wedstrijd. Het stelt trouwens hoegenaamd niets voor.' Een gebelgde Sies Wever dus, die omwille van de financiën genoe gen kan nemen met een plaats op de tweede rang, als daar ook reden voor Is. 'Maar*, zo merkte hij op, 'bij de warming up kon je al zien. dat Stuy z'n dag niet had. Kovacs ziet zoiets niet, zoals hij wel meer dingen niet ziet KWETSBAAR: Niet alleen Stuy was tegen Sparta kwetsbaar. Dat was de gehele defen sie, het middenveld en in de frontli nie Sjaak Swart en Piet Keizer, die na een knappe start (onder meer een schitterende treffer uit een vrije trap waar Doesburg zich duidelijk op ver keek). De kwetsbaarheid van Ajax werd door de Rotterdamse formatie pas onderkend, nadat Ajax de leiding had veroverd en Willy Kreuz door zijn niet te beschrijven werklust de zwakke plekken had aangewezen. Kreuz stortte zich geassisteerd door Heyerman in elk duel en naarmate zij meer door de tweede lijn gesteund werden, werden er ook openingen ge forceerd. Leo Steegman, trainer van Sparta: 'Bij de voorbereidende bespre king heb ik iedereen erop gewezen geen angst voor Ajax te kennen. Het voorbeeld Heyerman naar voren ge bracht. Die trekt zich van Ajax' repu tatie niets aan. Die houding nam de ploeg pas na een half uur aan.' Sparta joeg Ajax ineens op. Op het middenveld en in de defensie. Onder die druk (Steegman: 'Daar is lef voor nodig; normaal kan Ajax altijd rustig uitverdedigen') bezweek Ajax niet volkomen; maar het gevolg was wel, dat er opvallend veel balverlies werd geleden, Blankenburg vooral zijn toe vlucht moest zoeken in 'blinde trap pen'. Barry Hulshoff: 'Mogelijke oor zaak kan een gebrek aan concentratie zijn. In toenemende mate wordt er door sommige jongens voor de wed strijd een nonchalante houding gede monstreerd. Wellicht daarom ben je kwetsbaar; raak je erder in paniek.' De ommekeer in de wedstrijd Spar- Heinz Stuy (voorgrond) staart verslagen naar de grasmat van Spangen, terwijl de Spartanen hun tweede doelpunt tegen Ajax uitbundig vieren. taAjax was vooral het gevolg van de ontwikkelingen op het middenveld. Waar Ajax aanvankelijk domineerde (Sparta liep achter Ajax aan), maar later werd overvleugeld door de kei hard werkende Van de Veen en Wal beek en de soms weer briljante Bos veld. De vormgever van Sparta reken de af met de fabel dat Johan Nees- kens elke spielmacher kan elimineren. Zijn allereerste actie was al tekenend voor zijn instelling. Neeskens passeer de hem, maar werd onmiddellijk on deruit gehaald. Bosveld: 'Ik ben echt niet bewust het veld ingestapt met het idee: de eerste klap is een daalder waard. Maar ik weet óók, dat een eerste goede actie het hele optreden in de wedstrijd voor 50 procent kan bepalen.' Steegman. 'Ik kreeg van Neeskens de indruk, dat hij wat aan- Van onze sportredactie ROTTERDAM Sparta-Ajax was geen eenvoudige wedstrijd voor een scheidsrechter. Maar Charles Corver, ten onrechte coming-man genoemd (hij is er al), loste alle problemen voortreffelijk op. Corver zag op een revanche-reactie van Doesburg na elk incident en handelde daar ook naar. Toen Piet Keizer, geïrriteerd door het scoreverloop, Ter Horst van een knietje 'bediende' slingerde hij de vedette zonder pardon op de bon. Cruijff was het daar niet mee eens en diende van repliek. Reden voor Cor ver om ook Cruijff te noteren. Cruijff later: 'Af en toe leek het wel een kleuterklasje. Ik raag toch als aanvoerder wel naar het 'waarom' van een gele kaart informeren. Ik had geen gele kaarten bij me, maar anders had ik Corver er een gepresenteerd'. Theo van Duivenbode werd gistermid dag andermaal genoteerd. Vorige week zat hij nog een schorsing uit, tegen de FC Amsterdam werd zijn tweede overtreding met een gele kaart bestraft Scheidsrechter Van Ge- mert: 'Van Duivenbode blokkeerde Van der Merkt zonder de bedoeling te hebben de bal te spelen'. geslagen is door alle publiciteit rond zijn optreden tegen België waar hij zoveel overtredingen veroorzaakte.' Zonder een sterk brekende Neeskens kon Sparta het initiatief overnemen. De verdediging bleef niet meer han gen, het middenveld sloot aan en Ajax moest terug. Steegman: 'Teke nend voor de veranderingen was het optreden van Ter Horst. Toen wij pressie gingen uitoefenen verschool hij zich niet meer achter Curijff, maar durfde aan te sluiten. Daarbij gokkend op de buitenspelval, die ge lukkig feilloos gehanteerd en door de grens- en scheidsrechter geïnterpre teerd werd.' Sparta won tenslotte de slag op het middenveld. Zelfs toen na 21 de formatie zich iets behouden der ging opstellen kon de Europese kampioen geen zichtbaar overwicht opbouwen. Bosveld: 'Niet ik, maar de gehele tweede lijn troefde Ajax op het middenveld af. In de slotfase kon je aan alles merken, dat Neeskens, MUhren en Haan er geen gat meer in zagen. Ze liepen te zwemmen.' SPARTA-AJAX 3-1 (1-1) 21. Keizer 0-1, 45. Venneker 1-1. 53. Kreuz 2-1, 76. Bosveld 3-1. Scheidsrechter Corver. Toeschouwers 32.000. SPARTA: Doesburg, Venneker, Ter Horst, EIJkenbroek, Visser, Van Veen, Walbeek. Bosveld, Heijerman, Kreuz. Van Staveren. AJAX: Stuy. Suurbler, Blankenburg. Huls hoff. Krol, G. Mühren, Haan. Neeskens. Swart (Rep). Cruijff. Keizer. JOHN LINSE Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM De trieste her innering aan de afgang vorige week zaterdag in De Meer (80) is in het kamp van Excelsior won derbaarlijk snel vergeten. Een gelukkige omstandigheid. De Rot terdammers konden daardoor FC Twente dermate karaktervol par tij geven dat zij in het licht van hun sombere situatie op de rang lijst, een bijzonder hoopvol resul taat (00) registreerden. Ex celsior was tegen de Twentena ren eindelijk weer eens in zijn ouderwetse doen: fel, geconcen treerd en bereid voor elke centi meter grond een complete (spor tieve) oorlog te voeren. De spelers hielden zich bovendien consequent aan de richtlijnen van hun trainer Joop Castenmiller, die had verordonneerd dat FC Twente geen moment de gelegenheid moest worden geboden zijn geliefde speel wijze te concretiseren. FC Twente heeft dan ook nimmer de gelegenheid gehad diep te spelen, waardoor het rendement van snelle spelers als Willy en René van de Kerkhof tot nul komma nul werd gereduoeerd. Omdat de ploeg niet de nodige fanta sie en inspiratie kon opbrengen langs andere wegen zijn opponent te bestrij den, hield Excelsior aan de confronta tie een puntje over. Meer heeft er ook absoluut voor de Rotterdammers niet ingezeten, al waagden zij zich kort na de onderbreking aan een reeks van niet onaantrekkelijke aan- valsacties, die vier hoekschoppen ople verden. Het publiek (3.000), verrast door de elan waarmee de thuisclub FC Twente terugdreef, juiohtte zijn favorieten uitbundig toe. 'Ik hield mijn hart vast' verklaarde later trai ner Castenmiller, 'dat de jongens overmoedig zouden worden, want FC Twente, iedereen weet dat zo langza merhand. wil juist dat de tegenstan der het initiatief neemt, om dan via razendsnelle counters toe te slaan. Ze hebben zich echter dit dreigend ge vaar uitstekend gerealiseerd.' FC Twente, het is na het voorafgaan de duidelijk, heeft zich in Rotterdam niet gemanifesteerd als een sub-top- formatie, ofschoon het team in de eerste twintig minuten ruimschoots de mogelijkheden heeft gehad een ruime voorsprong te nemen, maar Willy van de Kerkhof (consequent afgeschermd door Aad den Butter) Pahlplatz (volledig in de greep van Gerrit den Butter), Jeuring (kansloos tegen Van der Heijden) en René van de Kerkhof (tegen Bron opvallend weinig aan de bal) opereerden te gejaagd en te slordig om de opnieuw uitstekend spelende doelman Van de Roer te passeren. 'Geen wonder', klaagde FC Twente-trainer Spitz Kohn na afloop. 'Excelsior jaagt het publiek op deze manier van spelen weg. Kohn's woorden klonken echter te weinig overtuigend om het falen van zijn équipe toe te schrijven aan Excel siors verdedigende instelling. 'Mis schien', gaf Kohn toe, 'lag het ook wel aan de instelling. Ik heb ze Jan Jeuring, spits van FC Twente, neemt een sierlijke zweefduik. De bal zou hij echter niet meer bereiken. genoeg gewaarschuwd zich niet blind te heeft in de slotfase van het duel te staren op de 80 tegen Ajax. Voor nog wanhopig getracht een doelpunt de rust hebben ze drie keer de kans te forceren, maar dat pogen verliep zo gehad om voor te komen. Dan loopt krampachtig en zo weinig overtuigend zo'n wedstrijd heel anders.' FC Twen- dat elke poging bij voorbaat tot mis-. PSV—FC Utrecht 5—1 Go Ahead—NEC 0—1 FC AmsterdamFeyenoord 1—3 HaarlemFC Groningen 1—1 AZ'67—NAC 2—2 MVV—Telstar 4—4) SpartaAjax 2—1 ExcelsiorFC Twente 0-6 FC Den Haag— -FC Den Bosch 0—6 Feyenoord 15 12 2 1 26 37—8 Ajax 15 12 0 3 24 51—10 FC Twente 15 10 2 3 22 20—10 Sparta 15 9 3 3 21 39—14 MW 15 8 3 4 19 27—13 FC Den Haag 15 6 5 4 17 21—18 NEC 15 6 4 5 16 17—19 PSV 15 6 3 6 15 22—19 FC Amsterdam 15 6 3 5 15 23—22 NAC 15 4 5 6 13 16—23 FC Utrecht 15 5 3 7 13 19—29 Telstar 15 5 2 8 12 16—26 Haarlem 15 4 4 7 12 16—20 AZ'67 15 4 3 8 11 19—33 Go Ahead 15 3 4 8 10 15—25 FC Groningen 15 1 7 7 9 12—28 FC Den Bosch 15 2 4 9 8 6-30 Excelsior 15 1 5 9 7 5—34 Roda JCPEC Zwolle 3—1 HeraclesDe Graafschap 13 Fortuna VI.Wagenlngen 20 VolewijckersSC Cambuur 1—1 SC TilburgVolendam 1—2 Veendam—FC VVV 0—0 IleerenveenFortuna SC 11 VitesseSW l—l FC DordrechtHelmond Sport 11 HVCEindhoven 10 Wageningen 18 Vitesse 18 De Graafschap 18 Helmond Sport 18 Roda JC Volendam SC Cambuur Heerenveen Fortuna SC Eindhoven PEC HVC FC Dordrecht 18 Fortuna VI. Veendam Volewijckers SC Tilburg SVV FC VVV Heracles 9 5 9 5 7 9 6 10 6 9 7 5 6 7 6 7 5 9 7 4 6 6 5 8 1 14 5 6 3 9 3 8 3 8 3 8 2 10 4 5 4 23 4 23 2 23 2 22 2 21 6 19 5 19 5 19 4 19 7 18 6 18 5 18 3 16 7 16 6 15 6 14 7 14 7 14 6 14 9 13 34—23 30—20 22—12 25—21 21—16 24—18 28—23 19—19 17—17 18—15 24—23 18—18 14—17 17—21 19—24 26—32 20—24 11—22 10—22 22—32 Wageningen periodekampioen TWEEDE PERIODE De Graafschap 8 Helmond Sport 8 SC Cambuur 8 Volendam 8 FC VVV 8 HVC 8 SC Tilburg 8 Veendam 8 Vitesse 8 Wageningen 8 Heracles 8 PEC 8 Eindhoven 8 Heerenveen 8 Fortuna SC 8 Fortuna VI. 8 De Volewijckers 7 Roda JC 7 FC Dordrecht 8 SW 8 PROGRAMMA Tweede ronde KNVB-beker: zondags Haar- lera-Feyenoord, AZ '67-FC Den Bosch, FC Amsterdam-Helmond Sport, Telitar-FC Twen te EllnkwlJk-FC WV. Volendam-PEC, Da Vo ewijckers-Vitesse. SW-Roda JC. Sparta- MV, Excelsior-FC Utrecht, FC Den Haag- Sparta '25. Veendam-FC Groningen. NEC-Go Ahead, Heracles-Heerenveen. NAC-AJax SC Tllburg-PSV. 5 3 0 13 13—5 2 6 0 10 7—3 3 3 2 9 16—12 3 3 2 9 7—6 2 5 1 9 7—7 2 5 1 9 5—5 2 4 2 8 10—8 2 4 2 8 10—8 3 2 3 8 11—10 2 4 2 8 13—13 2 4 2 8 12—13 2 3 3 7 8—8 2 3 3 7 8—8 1 5 2 7 7—9 1 5 2 7 6—8 2 3 3 7 6—9 1 4 2 6 11—11 1 4 2 6 8—9 0 6 2 6 6—11 1 4 3 6 4—12 lukken gedoemd was. Scheidsrechter Ram moest in deze periode herhaalde lijk waarschuwend de vinger opsteken tegen Eddie Achterberg en de gebroe ders Kerkhof, die wat al te provoce rend optraden. Ram, die enkele malen de voordeelregels voorbeeldig toepas te. is overigens geen moment in moei lijkheden gekomer. Excelsiors instelling was tegen FC Twente lovenswaardig. 'Als we zo blij ven spelen redden we het', meent Hans Bassant, die gisteren uitgroeide tot de beste aanvaller. Ook Thijs Ivwakkernaat komt als rechterspits be ter tot zijn recht dan als middenvel der. Vooral in de tweede helft her vond hij zijn oude vorm enigszins. 'Je kon vandaag merken dat we weer een eenheid vormden en bereid waren alles voor elkaar over te hebben. Daar heeft het dit seizoen veel te vaak aan pntbroken. Trainer Castenmiller: 'On danks de afwezigheid van Roggeveen (geblêsseerd), Van Nierop (eveneens geblesseerd) en Van der Vaart (her stellende van een griep) hebben we het tegen FC Twente gered. Voor mij het bewijs dat de spelers van de selectiegroep elkaar in kwaliteit niet veel ontlopen.' EXCELSIOR-FC TWENTE 0-0 Scheidsrech ter Ram. Toeschouwer* 3.000. EXCELSIOR: Van der Roer, G. den Butter, Tctteroo. Van der Heijden, Bron, De Mos, A. den Bulter, Meulstege (Coenen). Kwakker- naet. Van der Helde, Bassant. FC TWENTE: Schrijvers Van Ier*sel. De Vries. Drost. Cranen. W. van de Kerkhof. Acheterberg. Van der Vall, R. van de Kerkhof. Jeuring. Pahlplatz. RICHARD MATTHIJSSE Johan Cruyff blijft ondank» de nederlaag van Ajax. onbedreigd leider in de eredivi sie. De groot» t* sprong maakte de PSV-er Willy van der Kuylen. die driemaal tegen FC Utrecht raak schoot en daarmee zijn totaal op zeven bracht. Peter Reeiel van Feyenoord en Ben Bedel van MW ecoorden na lange tijd ook weer een». 1. Cruyff (Ajax) 1; 2 Ger Muhren (Ajax) 10) 3 Redel (MVV) en Ressel (Feyenoord) 9; 5 Kreuz en Bosveld (Sparta), Van Hanegera (Feyenoord), Janssens (Ned), Van Dijk (NAC) en Brokamp (MW) 8; XI Van Veen (FC Utrecht) en v.d. Kuylen (PSV) 7: 14 Schneider (Feyenoord), Rene V.D. Kerkhof (FC Twente). Venneker (Sparta). Keizer (Ajax), Schmidt Hansen (PSV) en Bonfere (MW) 6: 20 Heyeerman (Sparta). Swart en Haan (Ajax), Bre» (FC Den Heag), Husera (FC Amsterdam) en Jeuring (FC Twente) 5. In de top van de scherpschuttersllist deed zich slecht* één verschuiving voor: Zutdema schoof door zijn treffer tegen De Volewijc kers op naar een gedeelde tweede plaate. De Wagenlnger Gerdo Hazelhekke, die In de wedstrijd tegen Fortuna Vlaardlngen uit het veld werd gezonden, zag voorlopig zijn ereplaat» niet In gevaar komen. Stand: 1. Hazelhekke (Wageningen) 12, 2. Veenendaal (Vitesse). Zuidema (Cambuur) 10. 4. Meur» (Wageningen) 9. 5. Heskamp (PEC), Bram van Kerkhof (Vitesse) 8. 7. Van Meeteren (SC Tilburg), Van Leeuwen (Roda JC). Blotenberg (FSC) 7. 10. FrSnkel (HVC). Kreekels (Helmond Sport). De Jonge (SC Cambuur), Prins (Helmond Sport), Feyer (Heracles), Jan MUhren (Volandam). De Blaauw (De Graafschap) en Hoogmoed (FC Dordrecht) 6. 18, Heybersbarg (Fortuna VI), Prinsen (Haerenveen) Stoffals en oogen doorn (PEC), Van de Kerkhof (Helmond Juist ingevuld ziet het formulier van toto 19 er als volgt uit: 122331133112 3. DUITSE LOTTO De winnende getallen In de Dultae lotto zijn: 2 11 12 14 25 40. Reservegetal: 8. Olympla nummer: 1375. ATLETIEK De Oostdultse atleet Wolfgang Nordwig heeft bekend gemaakt niet meer In wed strijden te zullen uitkomen. Nordwig een 29-Jarlge Ingenieur, was In 1966. 1969 en 1971 Eur*- - - - - gen Europees kampioen polsstokhoogsprln- en werd In München Olympisch kam- met 5.50 meter, letterlijk en figuur- zoen een zponior gevonden. Proteus Eretes hoopt door een ruimere mogelijkheid voor het voeren van reclame, vooruitlopend op I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9