Toneelspelers zetten de kinderen aan het denken Niet ieder overtuigd van mogelijkheid van tweede vormingsdag X^U^/ Saimêöe& Saiméöeê 'Proloog' maakt rotzooi in de klas Dietrich Fischer-Dieskau beëindigt uniek project (Zz% I men schrijft ons De redactie behoudt zich het recht voor om ter opname in deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publikatle wordt met de naam van do Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de lieer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Postbus SS». Amsterdam. Polarisatie (3) De discussie over polarisatie (Tr-Kw 25-11) maakt de lezer niet veel wijzer. Men mocht op zijn minst verwachten een duiden van de positieve gevolgen van polarisatie: het aan het licht ko men van de waarheid (werkelijkheid) leidend tot een bewustwording van de werkelijkheid waarin we leven, zonder welke geen eerlijke interpretatie daar van mogelijk is., enz. enz. Ik acht het een van de meest hoopwekkende ver schijnselen van deze tijd. Zie. wat er b.v. in de kerkelijke wereld, al polari serend, niet aan het licht gekomen is van de essentie van de bijbelse bood schap. Als ik dat vergelijk met datge ne wat daarvan in mijn jeugd op mij afkwam, is het mij alsof nu pas het Boek open komt en tegelijk daarmee perspectieven gegeven worden naar de wereld van morgen. Kenmerkend voor het polariseren is het aan het licht komen van bestaande tegenstellingen, tot nu toe onbewust verborgen geble ven of wat veel erger is bewust toegedekt. Waar dat gebeurt beginnen mensen uitzicht te krijgen op veran dering en gaan er aan werken. Zie naar mannen als Luther King en Beyers Naudé. Waar het niet gebeurt of wordt tegengegaan daar is de uitzichtloosheid bestendig en mag de vrees gevoed voor naderbij komend en onafwendbaar onheil. Zo gezien is het een zinnige vraag of de vrede méér gediend wordt door de van der Heides dan door Groenevelts, zij die al polariserend werkelijke tegenstel lingen en onhoudbare structuren blootleggen, en, doelbewust wegen op gaan om die de baas te worden (ver zoenen). Vooral christenen zouden moeten inzien dat polariseren iets anders is dan prediken van vijand schap en verwijdering. En een hoogleraar van de VU zou op zijn minst moeten willen inzien hoe zeer zijn eigen universiteit een vrucht is van het polariserend bezig zijn van Abram Kuyper. Een vrucht die wij nu, honderd jaar later, mogen zien rijpen. Eibert Draisma, sr. Pijnacker Kernenergie Het onderzoek van de Raad van Mi lieudefensie naar het standpunt van de politieke partijen over kernenergie werpt een merkwaardig licht op de waarde der politieke programma's. Wat zeggen de programma's? Op een moment dat in Nederland al de twee de kernenergie elektrische centrale gebouwd wordt en plannen bestaan voor meerdere andere centrales, blijkt in de politieke partijen dat kernener gie nauwelijks politieke aandacht trekt. Het program van aktie van de ARP, de beleidsnota 1972 van de CHU en het urgentieprogram 1971-1975 van ARP-CHU-KVP bevatten geen woord over de politieke vragen rond de kernenergie. Evenmin trouwens het werkprogramma: 'Kerncentrales bui ten dichtbevolkte agglomeraties bou wen en voor een goede beveiliging zorgen' (zij zien dus kennelijk wel enig gevaar). De VVD geeft in het Liberaal Manifest 1972 geen informa tie wel in 'Liberalen op nieuwe we gen' (programma 1971-1975). Zeer op timistische informatie: 'De kernener gie belooft een rijke, goedkope en schone energiebron te worden. De overheid moet aan de burger duide lijk maken dat de technologische ont wikkeling, die men vaak als een be dreiging voelt, juist grote belofte in houdt. Bij het streven naar internati onale coördinatie vereist de kernener gie bijzondere aandacht.' P.v.d.A-, D'66 en PPR zien het in hun geza menlijk regeer-akkoord als heel wat moeilijker en gevaarlijker: 'Ontwikke ling van kerncentrales zo mogelijk opschorten totdat de problemen van nucleaire besmetting bij rampen en opslaan van afval zijn opgelost.' De PPR is het meest kritisch en afwij zend. 'De bouw, de werking, dan wel de inwerkingstelling van kernreakto- ren dient gestopt dan wel nagelaten te worden totdat de problemen aan gaande de gevolgen van radioactieve straling, de bedrijfsveiligheid en de verwerking van radioaktief afval zijn opgelost, ongeacht de gevolgen voor de energievoorziening'. Amsterdam Fokke Goudswaard Ervaringen DDR (8) Het verband dat de heer A. Jonkers legde t.a.v. het doodschieten van men sen bij de muur is op zichzelf niet onjuist, maar wel onvolledig. Mij gaat het er nl. om, dat je de merites van een staat niet alléén mag beoordelen naar de mate van vrijheid of onvrij heid, maar dat er ook nog andere criteria zijn die men niet uit het oog diént te verliezen, zoals bv. gerechtig heid. Vandaar dat de conclusie in de laatste zin van de heer Jonkers ook in ADVERTENTIE Kwaliteits- HANDS~V:OEM=N en-TASöiN Handzame prijzen. In Uw omcoving voorHANt '^ii. deze samenhang volkomen misplaatst is. Ook de heer J. de Wit zou zich een wat minder liberaal en een wat relativerender oordeel kunnen aanma tigen over de DDR en hij zou dan niet enkel in zijn betoog op de (veel geprezen) vrijheid in het Westen en de onvrijheid in de DDR moeten wijzen, zeker niet als hij de zaken zo zwart-wit afschildert Utrecht Theo Ruppert Miljonairs Het bericht omtrent de miljonairs in Nederland doet verrijkingen bij ver scherpte tegenstellingen tussen rijk en arm vermoeden. Door de voort gaande inflatie stijgen de geldswaar den van verscheidene vermogens en hebben verschuivingen naar hogere vermogensklassen plaats zonder dat van reële verrijkingen sprake is. Deze verschuivingen verklaren groten deels de stijging van het aantal miljo nairs in 1968. Wellicht is iemand die thans een huis bezit van 40.000 over een aantal jaren miljonair, terwijl een opbrengst van dat bezit dan de zelfde koopkracht heeft als in 1972 Tegenover de grote vermogens wer den de drie miljoen mensen gesteld, die minder dan 9.000 per jaar ver dienen. Deze inkomensgroep wordt evenwel voor het overgrote deel ge vormd door jeugdigen, part-timers, werkstudenten en anderen die be paald niet tot de misdeelden in onze samenleving mogen worden gerekend. Reeds daarom is het sprongetje van vermogens naar inkomens misleidend. Bij een inkomen van bv. 6.000 per jaar van een 17-jarige komt uw 'daar tegenover' in een wat wonderlijk licht. Bovendien zijn er ook onder de miljonairs met relatief lage inkomens, doordat hun vermogens geen of een geringe opbrengst geven, bijv. een onverhuurd kasteel. In de politiek worden ongesorteerde statistische ge gevens gaarne als bewijsmateriaal ge hanteerd; voor een objectieve voor lichting zijn zij evenwel ongeschikt. 'There are damns, lies and statistics'. Amsterdam B. J. Wijnbeek Ds. Glashouwer Ds. Glashouwer wordt verweten zich onchristelijk op te stellen tegenover anderen. Ik dacht dat hij verkeerd begrepen is of dat hij zich verkeerd heeft uitgedrukt. Ik geloof dat hij in wezen bedoelt: indien er een valse leer wordt verkondigd of de Schrift niet meer in' zijn geheel wordt aan vaard, is dit niet te aanvaarden als men gelooft dat alle Schrift van God is ingegeven. Wat betreft de tongentaai: Paulus zegt: 'Ik wou dat u allen in tongen sprak, maar.Hij verklaart ook dat de tongentaai een gebed is. Wat be seft men nog weinig dat de Here wil dat wij geestelijke mensen worden. Daarom is er de mogelijkheid gegeven dat indien onze woorden tekort schie ten de Geest voor ons bidt en dit zijn dan (Paulus) woorden die alleen God verstaat. Zie ook 1 Corinthe 13 vers 1 en 14 vers 2 en Handelingen 10 vers 45 tot 48 en 19 vers 6. Rotterdam H. H. Beek Duidelijkheid De verkiezingsdag leert ons dat het Nederlandse volk vooral duidelijkheid wenst; alle partijen die dit zijn ge weest kwamen dan ook tot winst De nederlaag van KVP en CHU vertelt ons dat de christenen willen dat hun partijen een politiek voeren, waarin de beginselen welke zij belijden her kenbaar zijn. Het steeds maar toege ven aan de wensen van de progressie ven is voor velen reden geweest hun partij te verlaten. De heer Biesheuvel was altijd zeer duidelijk. Hij heeft op een positieve, besliste manier progres sieve elementen bestreden en afgewe zen, daarbij stellend dat politiek voor hem een principiële zaak is en blijft. Het resultaat is duidelijk! Onbegrijpe lijk is het, dat de KVP mensen als De Zeeuw niet beslist en principieel af wijst omdat alleen deze houding het behoud van voornoemde partij zou betekenen. Met de CHU is het evenzo gesteld. De leden van de confessionele partijen willen geen deconfessionalise ring maar duidelijke, christelijke poli tiek. Dit is de les van 29 november. Groningen H. Dijkstra (ADVERTENTIE) Kwatiteits- HANDSCHOENEN en -TASSEN Handzame prijzen. In Uw omgeving j voorHANDEN. ROTTERDAM Smit-Tak, het grote Nederlandse bergingsbedrijf, gaat hoogstwaarschijnlijk het grootste Westduitse bergingsbedrijf Ulrich Harms uit Hamburg overnemen. Een bericht in het Hamburger Abcndblatt. die sprak van een overname, werd door de directeur van het bedrijf, P. van der Berg, niet tegengesproken. TROUW/KWARTET MAAMJAG 4 UEi i.Miü.K l'J72 je nou grondstoffen halen, als er geen auto's meer zijn?' Maar dat was niet de bedoeling, legt Nienke uit, er mo gen best auto's zijn, maar je moet met z'n allen beslissen of de auto's echt allemaal nodig zijn. Als ze nodig zijn, nou, dan maak je auto's. 'Je kunt vuil naar de maan schieten', zegt een jongen, 'dat is een goede oplos sing'. Een andere jongen rekent voor. dat er met één raket maar tachtig ton vuil meegeschoten kan worden' Dat is een jongen die alles van Saturnussen en Apollo's afweet, zegt de juffrouw. Dat wegsc hiete is ook geen goede oplossing dus. Tot slot zegt Nienke dat het de bedoe ling was om te vertellen dat je je altijd moet afvragen, waarom de din gen zo zijn als ze zijn. Daar moet je achter zien te komen. 'Het is vaak veel ingewikkelder dan je denkt. Maar het is nooit zo, dat iets nou eenmaal zo is en dat dat niet veran derd kan worden'. De volwassenen moeten dit verhaal ook kennen, vin den de kinderen en daarmee zijn de Proloogmensen het eens. 'Maar het is wel zo, dat hoe jonger je het weet, hoe beter het is'. De kinderen gaan naar huis en Nien ke en Fred praten nog wat na met de juffrouw. Dat hoort bij deze vor mingsprogramma's De discussie viel Met genoegen heb ik de reactie i jgeJ mevrouw G. Konings-Rooks uit G in - kesklooster (Tr/Kw) van 28 noveml pUb op mijn ingezonden stuk over Friese taalproblemen (Tr/Kw van november) gelezen. Als de meerc au heid van de bevolking van Gerkeskli ijft. ter net zo graag als mevrouw Kon bij Friesland wil blijven, ondanks eventueel wettelijk verplicht on< wijs in het Fries, is er niets aan hand. Op zichzelf juich ik het le van Fries toe, en zeker van mem die zo dicht tegen het eigenlijke gebied van het Fries wonen. Ov gens zou het ook niet slecht zijn Fries als leervak in heel Nederl verplicht te stellen, net zoals Vlaams dat is in de Waalse geweainpj Maar dat is de minister nog niet eiS' plan. Ik heb slechts willen wijzenl een mogelijk onrecht, dat zou kun (F® worden aangedaan, als men men P*c die zelf niet Friestalig zijn en Dcei geen Fries willen leren wel daal wettelijk zou gaan verplichten, ter een andere oplossing heel goed 1 lijk zou zijn. Het is mij bekend, vooral in de Stellingwerven i weerstand bestaat tegen een dergi ke verplichting. Men voelt zich in streek helemaal niet Fries. Een r rendum zou mogelijk een demola schè oplossing kunnen bieden. Met stadsfriezen, op zijn Gronings no i mevrouw Koning hen stadtjers, is g. een andere kwestie. Zij wonen mers midden in het Friese taal, zij spreken vaak een soort mi lekt van Fries en Hollands. Het se culturele leven speelt zich voor ü(,r groot deel in hun woonplaats af. )t(j de stadskinderen op de scholen die voor Nederland unieke twee-tal ln situatie worden geconfronteerd, 1 eme mij gezond. Hoorn ^5( drs. G. R. Zonderg'AS; Friese taal (3) BINNENLAND eenpersoonsaktietje nooit tegen op. En het helpt ook niets of zij in haar eentje ophoudt met plastic bekertjes te kopen of dat alle kinderen in de klas beloven geen plastic meer te kopen: de fabriek gaat rustig door want er zijn nog meer dan genoeg mensen die wél plastic kopen. Discussie Nu volgt er een stukje discussie. De kinderen proberen oplossingen te ver zinnen, ze willen van oud plastic nieuw plastic maken. Maar omdat dat duurder is, is dat geen goeie oplos sing. Een jongetje vraagt gespannen hoeveel procent van de wereld nu al vervuild is. Juf vertelt dat ze in de klas net de procenten behandeld heeft en dat dat de kinderen erg bezig houdt. Een ander jongetje klaagt Nienke en Fred aan: 'U doet zelf aan vervuiling, want U heeft erg veel plastic bekertjes bij U'. Fred verde digt zich: 'Maar we doen er al twintig toneelvoorstellingen mee. Trouwens, ze zijn toch al gemaakt. Ze niet kopen helpt niet als ze er toch al zijn'. Een slecht argument, denk ik. maar de kinderen gaan er niet op door. Het toneel gaat door. Nu wordt de gang van zaken binnen de fabriek gespeeld. Fred is de baas en die beslist dat er plastic gemaakt moet worden. Nienke, als arbeider kan daar niets tegen beginnen. Er heerst grote werkloosheid, ze mag al blij zijn dat ze een baan heeft. Ze verdient niet zo veel, de winst gaat voor een deel naar nieuwe machines, reclame en de ver zekering, maar de baas houdt ook een groot deel van wat ze werkelijk ver dient, in zijn eigen zak. Hoe moet dat nu? De discussie komt weer op gang.- Waarom krijgt de baas het meeste geld?' 'Sommige mensen zijn hoger', zegt een meisje, 'die hebben meer te zeggen en dan krijg je ook meer geld'. Er wordt stevig doorgepraat op dit thema. De kinderen zijn het voor een deel wel eens met de Proloog mensen, maar sommigen vinden dal die arbeiders ook schuld hebben. 'Het kan ze niet schelen, ze moeten wel werken en geld verdieneen. Ze trek ken zich er niks van aan'. 'Ja', zegt Nienke, 'maar dat zei ik al, er is werkloosheid en je bent soms wel verplicht om werk aan te nemen waar je het niet mee eens bent'. Geen stomme inspraak Samen met de kinderen proberen Fred en Nienke nu een oplossing te verzinnen. Er moet inspraak zijn, maar dan niet die stomme inspraak over de kleur van de stoeltjes in de kantine, die Fred als baas aan Nienke als arbeider aanbiedt. Als ze allebei boos worden op elkaar (dat is toneel speL!geeft Fred de eerste klap. 'An ders was jij begonnen' zegt hij. Je moet aardig tegen elkaar zijn, opperen de kinderen. Maar Nienke zegt, dat de baas toch wel op een heel rare manier aardig is, dat hebben ze toch net gezien. Van iedereen Uiteindelijk wordt besloten dat hel het besté is als de fabriek van ieder een is. Als er één baas is (of een paar) dan kom je er nooit tussen. En als de fabriek van iedereen is, dan kun pe ook samen beslissen of die plastic bekertjes nog wel gemaakt moeten worden. Op het bord komt een rijtje voor waarden: 'samen bezitten van fabrie ken en machines; maken wat nodig is. met de minste vervuiling; dingen ma ken die langer meegaan en niet zou gauw vervangen hoeven te worden; het werk goed verdelen, iedereen wat: iedereen evenveel verdienen'; Maar het belangrijkste is, dat alle mensen eensgezind worden en samen gaan werken aan veranderingen. Want het gaat niet zo maar. Een ongerust meisje vraagt: 'Hoe kun Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De tweede dag vorming voor 15-jarige werken de jongeren moet doorgaan. Poli tiek lijkt dat een uitgemaakte zaak. Het lijkt ook een eis van rechtvaardigheid. De regering-De Jong heeft destijds een plan gemaakt voor geleidelijke uitbreiding van het onderwijs aan werkende jongeren. Ook de regering- Biesheuvel heeft zich daar in haar regeerakkoord op vastgelegd. De wer kende jongeren hebben het grootste gelijk van de wereld als ze de politici nu houden aan hun beloften. Ze zijn lang genoeg gediscrimineerd. En be- loofd is beloofd. Na de eerste dag voor 15-jarigen in 1971 en de eerste dag voor 16-jarigen in 1972 volgt in 1973 dus de tweede dag voor de 15-jarigen. Daar zou dan in 1974 een tweede dag voor 16- jarigen bovenop komen, en in 1975 zouden ook de 17-jarigen een dag vorming krijgen. Het schema klopt precies. Iedereen was er heilig van overtuigd dat je hieraan niet mocht tornen. Totdat in september de in staat van ontbinding verkerende regering-Bies heuvel roet in het eten strooide. Er was geen geld in 1973. De tweede dag voor 15-jarigen kost minstens honderd miljoen en dat was kennelijk teveel. Bovendien, verontschuldigde minister Van Veen zich, we zijn er nog niet aan toe. We kunnen in zo'n korte tijd geen behoorlijk onderwijsprogramma voor twee dagen maken. En waar haal je zo gauw nog meer goede vormings leiders en gebouwen vandaan? C. H. J. Piets: twijfel aan haal baarheid van tweede dag. Er ging een storm van protest op. De organisaties van werkende jongeren beschuldigden de regering van woord breuk en de vakbeweging en de pro gressieve partijen kozen onvoorwaar delijk hun kant. Bij de onderhande lingen over het centraal akkoord werd de tweede dag voor vijftienjarigen een van de onverbiddelijke eisen van de vakbeweging. En de regering zwichtte. Waar mogelijk zou de twee de dag worden ingevoerd. Maar dat is niet genoeg, zeiden de organisaties voor het vormingswerk. Volledige in voering is de enige mogelijkheid om de toch al grote ontduiking van de partiële leerplicht tegen te gaan. En het schaduw-kabinet stelde zich achter die eis. Maar is het mogelijk om over de hele linie aan alle vijftienjarige werkne mers twee dagen per week vorming te geven? Niet iedereen is daarvan over tuigd. Niemand minder dan de socia listische wielrenner Anne Vondeling schreef laatst: 'Ik maak me grote zorgen over de inhoud en aantrekke lijkheid van het onderwijs voor deze jongeren. Ik heb gemerkt dat het vaak erg moeilijk is voor hen een zinvol programma te maken.' Dat slaat dan op de eerste dag vorming. Hoe zal dan het programma eruit zien als de jongeren twee dagen per week naar het vormingscentrum komen? Ter verontschuldiging van de vor mingscentra voegt Vondeling eraan toe dat die onaantrekkelijkheid van het programma voor de werkende jon geren mede een "gevolg is van hun slechte ervaringen bij het basisonder wijs. Vondeling staat niet alleen in zijn twijfels. De directeur van de lts in Roermond, de heer G. H. J. Piets, is een groot voorstander van onderwijs voor werkende jongeren. Hij is de motor achter het nieuwe streekcen- Dr. A. Vondeling: twijfel a ago aantrekkelijkheid van vormin|wici werk. trum in Roermond waar men g experimenteren met volledig dag J derwijs aan (niet meer werker.;1 'werkende') jongeren van 15 tot jaar. Maar ook hij betwijfelt of mogelijk is die twee dagen vorm ^U1. per week op dit moment in te ren- Ook bij de werkende jongeren 1 bestaat wel twijfel aan de wen: heid van die tweede dag in 1973. blad WJ van de katholieke werker jongeren van eind november schr pn in een verslag over een verkiezings 1 z eenkomst: 'Joop den Uyl wil in 1 e^s de tweede dag vorming voor 15-ja,me) gen invoeren, als hij in de regeri stpi komt. Geen applaus. De reactie is: ipats hebben we aan nog een dag erbij we toch ontslagen worden, of mini geld krijgen?' Dergelijke reacties duiden erop dat invoering van de leerplicht op pap tw makkelijker is dan in de praktijk. 1 ilitii geld is daarbij nog niet eens zwaarste hindernis. Het grootste jèg ii bleem is: hoe maak je een aantrettn lijk en zinvol programma voor jper gens en meisjes die drie dagen week werken? Dit is het eerste artikel van een s«f van drie. i!ÏÏ Van onze onderwijsredactie EINDHOVEN Een vijfde klas van een basisschool in Eindhoven. De klas, 31 kinderen, zit in een halve cirkel te kijken naar het toneel stukje dat twee spelers van de toneelwerkgroep Proloog voor de klas opvoeren. Juf zit achterin. De toneelspelers, Nienke Sikkema en Fred van de Kerkhoven voeren het programma 'Waar komt dan al die rotzooi vandaan?' op. De keet klinkt de kinderen bekend in de oren. Er is wel eens een man op de televisie te zien die dat ook zegt. Die man zit op een weiland en ineens zie je dat er overal papiertjes, blikjes en ander afval liggen. Dat is milieuvervuiling. En milieuvervuiling is het onderwerp van het programma dat Proloog op zo'n 200 basisscholen in en rond Eindhoven (en een paar scholen in Maastricht) brengt. Het is een vormingsprogramma. Er worden niet alleen een paar toneelscè nes opgevoerd, tussen de stukjes door praten Nienke en Fred er met de kinderen over milieuvervuiling, fa brieken, wie de baas is in de fabriek 'Maak de fabriek van iedereen....' en hoe je iets zou kunnen veranderen aan de steeds groter wordende rotzooi om ons heen. Proloog wil proberen het denken van de kinderen op gang te brengen. Daarvoor is nodig denkstof aan te dragen, dingen te zeggen en te doen die in de lessen op school niet altijd duidelijk naar voren komen. Om denkprocessen op gang te brengen is het nodig kritisch te zijn. Kritsch ten aanzien van de gewone dingen die je als kind van je ouders hoort, van andere kinderen, van de juffrouw in de klas. En Proloog wil de kinderen helpen door ze in de vorm van toneel en discussietjes andere informatie te geven. Instemming Als het stuk begint schrijft Nienke 'milieuvervuiling' op het bord. Dat woord herkennen de kinderen en ze beginnen instemmend te mopelen. Wat is milieuvervuiling? Na wat heen en weer gepraat wordt besloten dat milieuvervuiling is: wat vroeger schoon was, wordt nu door de mensen vuil gemaakt. Intussen is Fred begonnen met rot- zooi-makerij. hij strooit plastic bussen en bekers in het rond en proppen papier. De kinderen beginnen een beetje te giechelen, vooral als Nienke Fred boos tot de orde roept. Als de troep weg is, wordt op het bord geïllustreerd hoe plastic gemaakt wordt uit olie, gas of kolen. Die grondstoffen zijn nodig; bij de berei ding van plastic vervuilt de fabriek de lucht met dikke rook en het water met giftig afvaL Het toneelstuk gaat verder. Terwijl Fred speelt dat hij de plastic beker tjes produceert, doet Nienke van alles om daar iets tegen te ondernemen. Ze houdt tegenacties, maar de fabriek blijkt veel machtiger te zijn: via de televisiereclame wordt propaganda voor de plastic bekertjes gemaakt. En daar kan Nienke met haar kleine Met het uitbrengen van de cassette met vier LP's bevattende de grote liedercycli 'Die schöne Milllerin', 'Winterreise' en 'Schwanengesang' heeft de wereldvermaarde Duitse bari ton Dietirch Fischer-Dieskau samen met zijn voortreffelijke begeleider Ge rald Moor op D.G.G. de laatste hand gelegd aan het project 'De Liederen van Schubert'. Deze nieuwe cassette is voor de reduceerde prijs van 72 te verkrijgen. Niettegenstaande het feit dat de bari ton de verschillende cycli in de loop van de jaren al enkele malen aan de grammofoonplaat heeft toevertrouwd (de Müllerin tweemaal, de Winterrei se zelfs drie maal, het laatst met Demus aan de vleugel op D.G.G. en Schwanengesang één maal) kunnen deze nieuwe reproducties, die gedu rende de jaren 1971-72 in de Ufa- Tonstudio te Berlijn werden opgeno men, om meer dan één reden van harte worden verwelkomd. Daar is om te beginnen het feit van de geheel nieuwe benadering, hetgeen resulteer de in een soberder aanpak, meer ge abstraheerd ook, van het materiaal, met als gevolg een directer aanspre ken van de tekst en de muziek. Het in de Müller-liederen vaak aanwezige sentimentele element werd op deze wijze ook meer naar de achtergrond gedrongen, tengevolge waarvan een vrijer en meer warm-menselijk bele ven van het geheel mogelijk werd gemaakt. Wat de nu 47-jarige zanger presteert met zijn prachtig getimbreerde stem, zijn perfecte techniek die hem in staat stelt al zijn bedoelingen zonder uitzondering te realiseren, en zijn intelligente voordrachtskunst, is zelfs in deze tijd met zijn vele grote musi ci-vertolkers volstrekt uniek te noe men. Voeg daar nog de uitzonderlijke Dietrich Fischer-Dieskau twee-eenheid met de 'gepensioneerde' Gerald Moore bij, en men heeft aan alle voorwaarden voor het hoogst denkbare niveau op dit gebied vol daan. De opnamen en de persingen zijn tevens van zeer hoog gehalte. In verband met het uitkomen van deze cassette zij tevens het verschij nen vermeld van een boek van Fi scher-Dieskau, getiteld 'Auf den Spu- ren der Schubert Lieder', Verlag F. A. Brockhaus, Wiesbaden 1972. Hierin toont de kunstenaar-schrijver ander maal zijn inlevingsvermogen in de materie en de kennis van de figuur Schubert, 'die zich op paden begaf, die niemand vóór hem nog betreden had.' Werkende jongeren en onderwijs (I) tegen, vond ze, de kinderen waren een beetje sloom. Dat is vaak zo 's middags. Maar ze vindt het alles bijel- kaar toch wel aardig, omdat er belang rijke kwesties aan de orde gesteld worden. Ze is het niet met alles eens wat Proloog wil. maar dat geeft niet. 'De kinderen nemen vaak klakkeloos de ideeën van hun ouders over en daar moet je soms wel wat tegeninfor- matie tegen aandragen'. Daarom is het wel nodig, dat ze na deze middag doorgaat met 't praten over milieuver vuiling, het meedoen van arbeiders in de fabriek en alle andere punten die Proloog ter sprake gebracht heeft. Bovendien zou ze er veel voor voelen om ditzelfde programma aan de ou ders te laten zien. Dat vindt Proloog ook en dat idee zal uitgewerkt word- den. Een vraag aan Nienke en Fred: 'Wordt er niet al te makkkelijk een tegenstelling gemaakt tussen fabrieks eigenaars en arbeiders? Staat het wel vast dat alles beter zal gaan en dat er minder vervuild zal worden, als arbeiders mee mogen beslissen? zegt Nienke, 'dat willen we ook j suggereren. In een andere klas i we kwamen, zaten een paar kindei) van ondernemers. Daar ging sprek veel meer de richting op of h ouders dan in hun eentje de schij waren. Maar dat is natuurlijk 1 en dat hebben we ook duidelijk Ij sproken. De gesprekken hangen i tuuriijk voor een belangrijk deel| van wat de kinderen zelf inbrengen!

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6