Prachtige Nabucco in donker trappenhuis >o Deszö Ranki vertolkt Liszt voortreffelijk Red Wing, het meest solide rockploegje Bewondering vooral voor Ellen Edinoff Ether-activiteiten van de Jakoma Prof. Jaarsma: waar kwam avondmaalswijn vandaan? Trouw K wart et Hubert Soudant een geboren dirigent Er is een aansteker voor iedereen. Overal verkrijgbaar! vandaag Kerken in VS willen Vietnam-amnestie Boekenetalage BINNENLAND T2/K2 1 trp door Jac Kort AMSTERDAM Nabucco, het eerste theatersucces van de toen 29-jarige Verdi, behaalde vrijdag avond opnieuw geweldige ovaties tijdens de première in de Stadschouwburg die wat de bezetting be treft weinig afweek van die van twee jaar geleden. Opnieuw toonde Jan Derksen zijn fan tastisch kunnen als zanger en acteur in de titelrol en was de Engelse sopraan Pauline Tinsley zijn opval lendste tegenspeelster als eerzuchtige bastaarddochter. Zo kan men nog meer rollen noemen. Bijvoorbeeld Henk Smit als een fraai zingende, maar weliswaar wat stijf acterende hogepriester, Zaccaria, Nelly Mopurgo als Fenena en Jan Blinkhof als Ismaele. Zij allen hebben hun bijdrage geleverd aan een rede lijk goede voorstelling van Verdi's opera, die na 130 jaar nog boeit door de muziekdramatische kracht van dit werk. Ik mag hierbij vooral niet voor bijgaan aan de overweldigende in- door Jac Kort AMSTERDAM Het spelen met geluidsbanen en klankvelden, zo als het moderne componeren veelal wordt omschreven, kan soms leiden tot verrassende resultaten, onverschillig of daarbij de klas sieke muziekinstrumenten worden gehanteerd, of dat men geheel of gedeeltelijk met nieuwe of onconventionele geluidsbronnen werkt. Op de VARA-matinee roerde het Ra dio Filharmonisch Orkest olv de Ja panse dirigent Hiroyuki Iwaki het werk Kyo-so van zijn landgenoot Maki Ishii uit, waarin met het gebruikelij ke orkest, zij het met een voltallig slagwerkinstrumentarium, werd geëx perimenteerd. Aangezien een en ander met veel smaak en een zekere vindin grijkheid en vakmanschap gebeurde, was het enige bezwaar dat ik bij het luisteren had, dat driemaal van de teerste fluistering naar een oorverdo vend lawaai gaan wat veel is. Nu weet ik niet, of dat lawaai volgens Ishii zo exhorbitant moest wezen, of dat dirigent Iwaki daarvoor persoon lijk verantwoordelijk moet worden ge steld. Wanneer ik afga op de klankla wines, die Iwaki na de pauze in Tsjaikowsky's Eerste Symfonie ontke- tende, dan begin ik hieraan te twijfe len. Want Iwaki beschouwt zijn taak, die hij op zichzelf kundig en enthou siast vervult, hoofdzakelijk hieruit te bestaan, dat hij correct maatslaat, zo min mogelijk het geluid afdempt, ie der crescendo opdrijft en tot het absolute hoogtepunt opstuwt. Klankverfijning was er zaterdagmid dag daardoor nauwelijks bij, tenzij in het fenomenale pianospel van Deszö Ranki, die de solopartij vertolkte in het Tweede Pianoconcert van Liszt. Deze 20-jarige Hongaar beschikt niet alleen over het technische vermogen om een werk als dit te lijf te gaan, maar bovendien over de artistieke kwaliteiten om er muziek van te ma ken. Een opmerkelijke, bewonderens waardige prestatie, die een wat fijn zinniger accompagnement van het Ra dio Filharmonisch Orkest verdiend had. door Willem-Jan Martin AMSTERDAM De Amsterdamse muziekfreaks hebben het er, de goeden niet te na gesproken, afgelopen vrijdagavond lelijk bij laten zitten. Ik bedoel als zo ongeveer het meest solide rockploegje dat de wereld momenteel rijk is als een trein over en door de hoofdstede lijke cultuurtempel dendert, dan dien je te zorgen dat je ter plaatse bent. En dan moet je niet met een of andere flauwe smoes achter de kachel blijven hangen of de spaarcenten be steden aan zulke voorspelbare aange legenheden als de beide zondagscon certen van firma Santana die ruim voor tijd volledig waren uitverkocht (de zo idealistisch gestarte heren van het organisatiebureau Mojo nemen met de dag minder risico, een vol huis lijkt meer eis dan wens). Toch had het al blijft het een schande ook zo zijn vrolijke trekjes, al die onbezette stoeltjes tijdens het optre den van Red Wing (overigens georga niseerd door een zijtak van het bu reau Mojo), de vijf uit het Californi- sche Sacramento om wie het hier te doen is: er was zo meer dan genoeg "ruimte om eens flink rond te sprin gen, iets waar de groep in zeer ferme mate en onverbiddellijk toe uitnodig de. Het was te enen male onmogelijk om je niet op de een of andere wijze (geconstateerde uitersten: een be schaafd met de hakken tikkende intel lectueel en twee gesjeesde parachutis ten, die luchtsprongen van een meter of twee beproefden) aan enige ritmi sche uiting over te geven. Er bestaat immers zoiets als de wet van behoud van energie, die zegt dat energie niet De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pérs Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. zo maar kan ontstaan en evenmin verloren kan gaan: de enonne dosis inzet, stuwkracht en plezier die Red Wing in zijn muziek stopte kon dus weinig minder dan overslaan naar de enkele honderden aanwezigen die al na de eerste nummers volkomen plat het optreden volgden op een manier die de eerbiedwaardige gewel ven sedert tijden zeker niet meer zullen hebben beleefd. Wat een vrolij ke keuken. De muziek van Red Wing combineert de verworvenheden van Rhythm en blues en country and western. Voor de praktijk betekent dat een nadruk op een betonnen ritmische onderbouw (drummer George Hulling, bassist Da- Ie Lyberger, ritmegitarist Ron Floe- gel), spetterende glasheldere gitaren (de uitstekende tandem Andrew Samu els en Tom Phillips) en hoge en scherpe meerstemmige zang (alle vijf minus Phillips en Lyberger). Twee lp's getuigen bovendien van een soe pel compositorisch vermogen: de drie gitaristen schrijven zelf een en ander, wat dan wordt afgewisseld met klassiekers uit de rhythm and blues sector. Vrijdagavond kwamen daar nog bij een tweetal werkjes van Merle Haggard (Prison Man, de titel van het andere nummer ging in het geweld verloren), het stuk Slow Down en de Little Richard-compositie Tuttifrutti, waarvoor bij wijze van uitzondering Dale Lyberger voor de zangmicrofoon stond opgesteld. Behalve cl t, verschilde het podium- werk alleen opzienbarend van plaatac tiviteiten door het veel vollere min der steriele geluid. Natuurlijk is het altijd moeilijk om zaalenthousiasme (de respons nietwaar) in studioter men te 'vertalen', maar een zo opval lend verschil als in dit geval gaat eigenlijk niet. Dat moet anders kunnen en als ik George Hulling met wie ik voor de aanvang van de toernee enige woorden wisselde, goed beluisterd heb, zal dat ook gebeuren. Goed. Tenslotte nog dit: zij die het concert van Red Wing om welke reden dan ook hebben gemist (zie aanhef) krij gen nog één kans om hun vergrijp goed te maken. Wegens ongehoord succes zal de Nederlandse toernee van Red Wing nog met twee concerten worden uitgebreid. Een daarvan vindt woensdag plaats in het welbekende jeugdhonk Paradiso. Zorg dat je er bent, dan kan je meteen CCC nog even 'meenemen': de dames en heren uit de Brabantse Peel die Red Wing op hun toernee vergezellen komen er steeds beter in. Hun nummers zijn misschien niet altijd even sterk, maar wat bijvoorbeeld jongens als Jaap van Beusekom, Ernst Jans en Joost Belin- fante uit hun instrumenten halen (respectievelijk voornamelijk banjo, piano en gitaar) is precies zoals country en western zijn moet en niet anders. breng van het Nederlands Opera koor, ingestudeerd door Cor Olthuis, dat schitterende prestaties leverde. Wanneer ik toch niet verder kom dan 'redelijk goed', l'igt het aan de volgen de factoren. Ten eerste aan de regie van Filippo Sanjust, waartegen ik het bezwaar heb dat hij, evenals in Lo hengrin, verzot is op trappen. In Salomo's paleis maar ook in het kot waarin Nebucadnezar zijn einde tege moet ziet. 'Praktikabel' wordt door Sanjust tot in het belachelijke opgevat als 'trapti- kabel', zelfs zo dat Abigail aan het eind de dood vindt door letterlijk van de trap te vallen. Het is bijna mania kaal, deze trappenregie van Sanjust. Een tweede manie is dat het toneel (evenals bij Lohengrin) de hele voor stelling lang in schemerdonker wordt gehouden, zodat men nimmer een ge zicht, maar ten hoogste een silhouet ziet, hetgeen buitengewoon irritant en bovendien zeer verwarrend werkt. Ook typerend voor deze regisseur is zijn consequentie om de acteurs bijna voortdurend op het achterste deel van het toneel te laten zingen, wat ten gevolge heeft dat zelfs iemand die Italiaans verstaat niet weet waar zij het over hebben. Hans Vonk. die met deze voorstelling zijn eerste Verdi opera deed, overtuig de mij niet van zijn capar'eiten op dit gebied. De samenwerking tussen toneel en orkest verliep lang niet altijd synchroon. (Stond Vonk niet te laag om vanaf het toneel te worden waargenomen?) en het Oroep-orkest overstemde bijna voortdurend wat er op het toneel door de solisten werd gezongen. Ik weet natuurlijk ook wel wat er aan de akoestiek van (de orkestbak van) de Stadsschouwburg ontbreekt, maar ik meen toch wel dat Hans Vonk zich daar meer rekenschap van had moe ten geven. De kostuums van Ruth Hellmer wa ren in één woord prachtig, net zoals de decors van Nico Out. DEN HAAG Het promenadeconcert van het Residentiekorkest stond zater dagavond onder leiding van Hubert Soudant. Deze 26-jarige Limburger, die van huls uit hoornist is, werd bij wijze van spreken als dirigent gebo ren. Hij heeft het leiden van een orkest tot in de toppen van zijn vingers en hij maakte op dit concert een uitstekende indruk. Lichtvoetig en glashelder speelde het orkest het Vivaldi-concerto. Soudants directie is energiek, exact en zeer duidelijk. Hij leidt het ensemble doch laat in de solistische trekjes de instrumentalis ten de vrijheid zichzelf te zijn. Soudant werd naar het tweede plan verwezen door Carlos Feller, de bari ton-solist. in het kostelijke werk van Cimarosa getiteld II Maestro di Cap- pella. Een herhaling uit het vorige seizoen, omdat Feller dit zo geniaal presenteerde dat stormen van applaus de afsluiting vormden van veel pu bliekelijke lachslavo's. Op de avond van 7 december kan men via Hilver sum 2 deze prachtige stem bewonde ren, al mist men dan wel het meester lijke spel van Feller. Het orkest vormde voor Feller een gewillig appa raat en Soudant hield het geheel goed in de hand. De programma's van de promenade concerten vallen bij het Haagse pu bliek goed in de smaak. De meesle pende dansen uit Galanta van Kodaly en de sprankelende, meesterlijk ge schreven burendans van Ponchielli. Bijna 100 jaar oud is deze dans, doch de tijd heeft van de waarde van deze muziek weinig of niets kunnen af doen. Als uitsmijter de driedelige sui te uit Fancy Free van Bernstein, een onvervalste voorloper van de West Side Story. Hubert Soudant heeft volkomen kun nen overtuigen, het orkest speelde on der zijn leiding geïnspireerd. Een spoedige terugkeer op dit podium ver diént Soudant zeer zeker. ADR. HAGER Achter papieren slingers en hoepels Ellen Edinoff, de meest bewon derde danseres van de Stichting Eigentijdse Dans op de avond van Koert Stuyf Koert Stuyf had zijn avond door Ber Huising AMSTERDAM De zaterdagavond in Carré met de enkele voor stelling van de Stichting Eigentijdse Dans, geleid door Koert Stuyf en Ellen Edinoff, kwam goed aan bij het eigen publiek, dat stil aan dachtig, en ook wel geduldig, toekeek, lachtte waar het kon, bewon derde af en toe, en gul applaudiseerde. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In het maandblad Tenminste (voor informatie en ge sprek over de verhouding Reformatie- Rome, p.a. Jodichemdreef 28, Odijk staat de brief gepubliceerd die de r.k. theoloog prof. dr. F. Haarsma aan de centrale kerkeraad van de Utrechtse hervormde gemeente schreef. Deze brief luidt. Broeders en Zusters in de Heer, Op 19 aug. heb ik het voorrecht gehad deel te mogen nemen aan de open Avondmaalsviering, uitgaande van uw gemeente bij gelegenheid van de landelijke bijeenkomst tijdens de vergadering van het Centrale Comité van de Wereldraad van Kerken te Utrecht. Het heeft mij ontroerd en een diepe vreugde geschonken, dat dit eindelijk mogelijk was: eten van het ene Brood en drinken uit de ene Beker samen met mensen, die je door jarenlange kontakten hebt leren her kennen als je medechristenen. Graag wil ik u zeggen, dat ik daar dankbaar voor ben. Toch zijn er bij mij enkele vragen gerezen, die ik u wil voorleggen in het vertrouwen, dat u ze wilt beant woorden, respektievelijk in overwe ging nemen in dezelfde gezindheid, waarin ze tot u gericht worden, name lijk vanuit het verlangen naar een verdere groei tot eenheid van de gescheiden kerken. Mijn eerste vraag is van informatieve aard: hij heeft betrekking op iets wat mij niet helemaal duidelijk is gewor den. Gedurende de uitdeling en kom- munie merkte ik op, dat de bekers op de verschillende punten in de zaal werden bijgevuld. Het was mij niet duidelijk waar de wijn die daarvoor diende vandaan kwam. Mijn vraag u zult dat van een rooms-katholiek kunnen begrijpen is of deze wijn onder het voorgaande deel van de dienst op de Avondmaalstafel heeft gestaan. Is dit inderdaad het geval, dan is er voor mij geen moeilijkheid. Is dit niet het geval dan weet ik dat dat niet in strijd hoeft te zijn met de Avondmaalsgebruiken en -opvatingen in uw kerk. Het zal u echter bekend zijn, dat deze zaak in de rooms- katholieke en verschillende andere kerken anders ligt: bovendien dat het om een zeer gevoelig punt gaat in de beleving van de Maaltijd des Heren. Vanuit oecumenische oogpunt rijst dan de vraag, of het mogelijk zcw zijn met deze gevoeligheid rekening te houden. Mijn tweede vraag heeft betrekking op de orde van dienst, die u gekozen hebt voor deze viering. Had het niet meer voor de hand gelegen voor deze De bewondering, ook de mijne, ging uit naar Ellen Edinoff. Zij is uiterst tenger en sierlijk," maar daarbij een sterke persoonlijkheid met een krach tige expressie, bijzonder beheerst in haar, meestal zeer langzame, dus moeilijke, bewegingen, soepel en mooi van gebaren, opvallend aanwezig en vreemd genoeg enigszins afwezig ook. Zij heeft iets oosters en iets van een tragische pierrot. Heel mooi om te zien. En Koert Stuyf liet er ook heel lang naar kijken. De anderen deden niet veel meer dan het lege toneel overlopen, langzaam, snel, met een knikje of een draaltje, heen en weer, zonder enige ontmoeting, terwijl El len in zichzelf besloten dromerig voortging, met veel herhalingen, op een droevige muziek van Reinbert de Leeuw aan de vleugel (die eenzaam in de piste stond). Na de pauze was er een verrassing met humor en herkenbaarheid: Koert Stuyf komisch nimisch als een music- halzanger met het masker van de eeuwige glimlach en een paar horen tjes, die grappig verliefd om de danse res heendraaide. Ellen Edinoff in kleurige veren boa's, enerzijds ook gemaskerd, danste en bewoog weer wonderlijk zeker, op het toneel, er af, over kabelklossen de pistevloer op. Spiegels verstrekten de theatereffec ten. Grammofoonplaatjes met hits van vroeger en projecties van Nederlandse kamerleden gingen eraan vooraf. Als grapje. De avond begon, een half uur over tijd trouwens, met eindeloos neerstromende papieren bruiloftslin gers, en het gekleurde vloeipapier bleef uitvoerig aanwezig. Eerst in strookjes, later in vellen, aan grote hoepels geplakt, en daarmee, daarin, daaronder werd eindeloos geschreden, gezwenkt, gedraaid, gewapperd. Nu ja, niet eindeloos, maar wél lang. Dat gedoe met die toestanden hoefde vóór mij niet. Van beweging, om van dans niet meer te spreken, is het beperkt en saai, van betekenis is het arm en zo goed als leeg. De bijbehorende dichtregels (Amerikaans van Dylon enzo) maken mij weinig wijzer over eventuele bedoelingen. De muziek kwam van ettelijke grammofoonpla ten. Al het werk, alle moeite, alle kosten van affiches, advertenties, stickers, een programma met vele fo to's o.a. waren voor die ene, goed bezette, voorstelling. (ADVERTENTIE) Drs. Manusama, directeur van de Jakoma (midden) laat de studio in aanbouw zien door Ton van der Hammen Aan de Djalan Salemba Raya, bij een druk kruispunt in Djakarta- city, staat het gebouw van de Raad van Kerken in Indonesië. Hier ko men de draden van alle protestant se kerken bijeen. De taken zijn veelomvattend. Men zit er met de verschillende diensten als haringen in een ton. Daarom wil Kom over de Brug met een halve ton wat meer ruimte helpen maken. Een bescheiden hoekje nem nog gedurende een kleine maand de Jakoma in. Dat is de stichting voor massacommunicatie, die men sinds 1969 van de grond probeert te krijgen. Met Kerst wordt de eigen, bescheiden produktiestudio in gebruik genomen. Elders in de hoofdstad legt men er de laatste kom over da brug giro 76oo hand aan. Directeur drs. Z. J. Manusama, wéér zo'n dag en nacht werker in kerkelijk, politiek en sociaal opzicht ('s nachts werkt hij aan zijn proefschrift over de adat op Ambon), zet de bedoelingen met Jakoma uiteen. In het hele eilandenrijk waren tot voor kort, behalve de regeringszen ders, zo'n vierhonderd particuliere zenders in de ether. Vele uiterst primitief. Daarom heeft de rege ring minimum-eisen gesteld en Zijn er nu nog honderdvijftig offi cieel toegelaten: hiervan zo'n twin tig evangelisch geïnspireerd. De Raad van Kerken ging met mensen van deze twintig in Sukabumi om de tafel zitten en er kwam tenslot te het volgende uit. Met hulp van de World Associa tion of Christian Communication in Londen (directeur oud NCRV-man drs. Aad van Duist) èn 'Oegstgeest' kon het gebouw worden gezet en de technische uitrusting bij Phi lips worden aangekocht. Het plan is niet zélf te gaan uitzenden. Wél programma's te maken, technici op te leiden en jonge mensen artis tiek te scholen. Een begin zal worden gemaakt met programma's die gratis aan christelijke, maar ook niet-christelijke zenders wor den aangeboden. Afname is verze kerd, want de behoefte is groot. Daarnaast zullen tapes en cassettes voor de verkoop met muziek (van pop tot en met geestelijke liede ren) worden 'gevuld'. Gewoon, voor iedereen om te kopen, want daar is grote vraag naar en het helpt misschien een beetje bij de exploitatie. Zo probeert Jakoma de ziel te worden in evangelisch ge richte ether-activiteit. Vraag niet wat een hoofdbrekens dat alles kost. De uitrusting moet importloos binnenkomen. Dat al leen vergt al veel (vruchteloze?) tijd en energie. Op een NOS-man werd gerekend, men was als een kind zo blij, maar die liet pas afweten. Toekomstige cursisten moeten worden geselecteerd. Be langstelling genoeg, maar wie? De produktie moet starten met free lance vakmensen, als het kan weJ een beetje voordelig. Intussen gaat het zinvol vullen van door de regering aan de kerken aangebo den zendtijd (radio en tv) door. Kortom: een onafzienbare rij hor des moet worden genomen. Niet in de laatste plaats de geld-horde. Die wil Kom over de Brug helpen nemen. Drie ton als krap bemeten werkkapitaal voor drie jaar. Ik word meegevoerd naar de stu dio in aanbouw. Hoofdopzichter Hendrik Mangkin leidt ons rond. Een degelijke, eenvoudige geluids- fabriek, straks trillingvrij en ge- luiddicht. Déér zie je al de contou ren van de spreekstudio, dóér van de studio voor muziek- en zanguit voeringen, dóér van de controleka mer. Er is ook een ruimte voor de administratie. Vijftien man moeten er straks aan het werk. Nu zijn er nog maar vier. Zal het allemaal lukken? gelegenheid zij het in verkorte vorm de 111e orde van dienst uit het Dienstboek van de Nederlandse Hervormde Kerk te gebruiken? Het is immers deze orde, die de christenen van andere tradities (oud- en rooms- I katholieken, anglikanen) zoveel meer vertrouwd is en die bovendien aan sluit bij de praktijk van de onverdeel de kerk. Nomgaals, deze vragen zijn volstrekt niet bedoeld als een aan klacht of een beschuldiging. Hiervan j kan geen sprake zijn, alleen reeds omdat het hier ging om een open avondmaalsviering, waarvoor enkel uw kerk de verantwoordelijkheid droeg. Waar het om gaat, is de vraag wat wij voor elkaar en met elkaar kunnen doen, zonder ontrouw te wor den aan onze diepste geloofsovertui- j ging Met gevoelens van hoogachting. F. Haarsma I VOORBEDE Nog dieper is de afdaling van God in deze geschiedenis, onderweg naar So dom en Gomorra. Nu komt het initia tief van de zijde van Abraham. Eerst zagen we als 't ware God een ogenblik peinzend stilstaan, voordat Hij aan zijn partner meedeelde waarheen de reis was en met welk doel, nu lezen we: maar Abraham bleef nog staan voor den HERE. Abraham draalt. Zal hij zijn mond opendoen? God heeft hem moed gegeven. Maar kan hij wer kelijk met zijn vraag komen? U kent de vraag: het gaat om de eventuele rechtvaardigen die nog in Sodom ge vonden worden. Abraham brengt een soort 'handel' met God op gang. Hij begint met het stellen van de moge lijkheid van vijftig rechtvaardigen in Sodom. Zal dat de Heer kunnen bewe gen tot het schenken van vergiffenis? De Heer heeft zelf gezegd dat Hij op onderzoek uitgaat. Maar het wordt goed gevonden dat hier een mens er nader naar informeert. Bijna klinkt Abrahams vraag als: U zult toch wel nauwkeurig onderzoeken. God! Er komt geen afkeuring over deze vraag waarvan Abraham zelf aanvoelt dat 't nog al wat is: de rechter van hemel en aarde herinneren aan een zekere accu ratesse bij het onderzoek. Eindeloos geduldig spreekt de Heer van vergiffe nis tot het vinden van tien rechtvaardi gen toe. Zelfs bij slechts tien zal de Heer zelf het lijden van de vergiffenis I op zich nemen. Hier is geen onbesuisde strafexpeditie op gang gebracht. 'Alle vergeving is plaatsbekledend lij den voor wie vergeeft', schrijft Van Selms. De voorbede van de aartsvader gaat diep op Gods geduld en ontferming in. Maar het kan en het mag. Hij heeft iets van de weduwe bij de rechter waarvan Jezus later spreekt. Hij houdt vol. Voorbede is ook iets van volhouden bij God, niet het doorgeven van een in tentie-briefje. En dan komt er een ein de aan- Abraham keert terug. God gaat verder. Het gericht is zijn zaak. Het rechten over de aarde heeft te maken met zijn diepe wil dat het hier recht is en toegaat. Heel veel later zal God in de Messias uitgaan om te rechten. Dan zal de grote vergiffenis plaats vin den waarbij God plaatsbekledend lijdt. Dan zullen de dingen tussen God en de mensen recht gezet, gericht en geoor deeld worden, definitief. (Genesis 18, 22-33) DALLAS (AP) Vertegenwoordigers van de meeste Amerikaanse protes tantse en oosters orthodoxe kerken hebben aangedrongen op amnestie voor de duizenden, die zich hebben onttrokken aan militaire dienst in de Vietnamese oorlog. De kerkvertegen- woordigers meenden dat amnestie noodzakelijk was om een begin te kunnen maken met het genezen van de wonden die de oorlog het Ameri kaanse volk heeft toegebracht. Met dit standpunt gaat de algemene vergaderin van de Amerikaanse gevangen zitten of gevaar lopen ver volgd te worden. In totaal gaat het om 500.000 jonge Amerikanen. Ben Borgart. De vuilnisroos. De Be zige Bij, Amsterdam, 1972. 149 blz. LRP 423. ƒ12,50. Zwerversverhalen, romans over on- maatschappelijken doen het goed op het ogenblik (denk aan Hesse). Onaf hankelijk gedrag en een drang naar vrijheid kenmerken de hoofdfiguur van het romandebuut van Ben Borgart. 'De vuilnisroos'. Hij dobbert in een bootje door Noord-Holland, leeft na bij en van een vuilnisbelt, tussen de zwijnen als een Verloren Zoon, raakt zijn schuit kwijt, komt bij gegoede burgers thuis, trekt met een jong meis je, na uit het ziekenhuis ontsnapt te zijn, op de fiets door Nederland en vlucht tenslotte voor de politie. Zo ongeveer is het romanverloop. Veel in teressante bespiegelingen over dit soort leven, of over het leven dat de meeste anderen leiden, staan er niet in het boek. De tegenstellingen natuur- cultuur en vrijheid-gebondenheid spe len vanzelfsprekend wel sterk mee, maar veel meer dan een vrijbuiterig verhaal maakt Borgart er niet van. Op de belt, hoe symbolisch, treft de hoofdfiguur een zogenaamde vuilnis roos aan, teken van zuiver leven te midden van de cultuurrommel. Bor gart heeft die vuilnisroos in zijn ro- manopzet te weinig overtuigend laten bloeien. Met al z'n avonturen is het boek toch betrekkelijk vervelend T.v.D.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2