a 3 32231 Vietnam-akkoord is kwestie van dagen Adviezen aan koningin zeer uiteenlopend Feyenoord op kop na verlies Ajax Vakantiereis eindigt in Spanje met 155 doden v. d. Velde Kissinger blijft adviseur Nixon Friese gemeente fel gekant tegen DAF in België Vluchtauto daders overval Groningse ®n deze krant bank teruggevonden Nieuwe Leicis e Courant I 2 LEIDEN. Zoeterwoudsewen 23. tel. 33741 „Stantvasticn is gnebleven leiderdorp, v. d. vaik/Boumanwes CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hert in teghenspoetl" 2 wassenaaï?.°V. zuyien van Nijcveiutr. 372, tel. 1441. Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Zogezegd Wiegel trapte duizenden op het hart met zijn verhalen over het misbruik van de sociale voorzie ningen. Daar willen we niets meer mee te maken hebben. Drs. A. A. M. Verdijk (KVP-Kamerlid) Bewolking Toenemende bewolking, plaatse lijk regen en tot krachtig of hard toenemende wind uit zuid tot zuidwest. Maximumtempera turen ongeveer 8 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: vrij zacht met opklaringen, maar ook korte tijd regen. Morgen zon op: 08.30 onder: 16.30 Maan op: 08.30 onder: 15.50 Boegeroep tijdens vergaderingen Heilloos De heer Van Mierlo vindt echter, evenals drs. Den Uyl die dat, vorige week al zei. dat er niet meer onder handeld kan worden met welke partij dan ook. Het enige waarover gespro ken moet worden is of de confessione le partijen een progressief minder heidskabinet niet 'a priori het been zullen breken'. Een regering van con fessionele partijen met de WD en eventueel DS'70 noemde hij heilloos. De VVD is van een conservatieve een reactionaire partij geworden. Het is daarom waarschijnlijk dat zo'n kabi net al na een jaar zal exploderen en gebeurt dat niet. omdat de partijen elkaar koste wat het kost zullen vast houden, dan zullen de spanningen in de samenleving explosief worden, al dus de heer Van Mierlo. In beide gevallen achtte hij het slaan van een brug tussen confessionele partijen en de progressieve drie bemoeilijkt. De politieke impasse weerspiegelt zich ten slotte ook in het advies van de fractievoorzitter van DS'70, de heer Berger. Deze ziet de oplossing in de benoeming van een informateur uit AR-kring (mr. Ruppcrt) of uit KVP- kring (mr. Van Thiel), die primair de mogelijkheid zal onderzoeken van een meerderheidskabinet van KVP eventu eel met AR en CH en de linkse drie. Op het ogenblik is er volgens de heer Berger onvoldoende samenhang voor een kabinet van confessionele partijen Overeenkomst spoedig verwachtondanks verset van Thieu PARIJS (Reuter, UPI, AP) Binnen enkele dagen wordt overeenstemming verwacht tussen Hanoi en Washington, al dan met instemming van Saigon, over een wapenstilstand in Vietnam. KEY BISCANE (Reuter, AP) Henry Kissinger zal zijn functie als presidentiële adviseur behouden tij dens de tweede ambtstermijn van Nixon. zo is zaterdag bekendgemaakt. De meeste top-medewerkers zullen met Kissinger blijven. Dat zijn Ro nald Ziegler, woordvoerder van het Witte Huis. John Ehrlichamn, advi seur voor binnenlandse zaken, Her- bert Klein voor public relations en Bob Haldeman voor bestuurlijke za ken Vier adviseurs zullen vertrekken: Ju ridisch adviseur Charles Coison, wiens man genoemd werd in verband met het Watergates-schandaal. Nixons enige neger-adviseur Robert Brow, oud-minister van volksgezondheid Ro bert Finch en Harry Dent. Er zullen nog meer wijzigingen in de staf van het Witte Huis volgen. se troepen eisen. Er zou reeds over eengekomen zijn dat een flink aantal noordelijke militairen uit het zuiden zal worden teruggetrokken na de tot standkoming van het bestand en dat Hanoi meer troepen zal terugtrekken, als Zuid-Vietnam zijn troepen demobi liseert. Kissinger zou willen proberen een dergelijke verklaring los te krij gen van Tho. SANTA CRUZ (Reuter, UPI. DPA) Een Spaans charter vliegtuig met een grote groep Westduitse toeristen is gistermor gen kort na het vertrek neerge stort. Alle 155 inzittenden kwa men om het leven. De ramp ge beurde op de luchthaven Los Ro deos van Santa Cruz op het Ca- narische eiland Tenerife. Een woordvoerder van de charter maatschappij, Spantax, heeft verklaard dat 75 van de 148 Westduitsers vrou wen waren. Er bevonden zich geen kinderen aan boord. De bemanning bestond uit zes Spanjaarden en een Westduitser. Het is één van de ernstigste rampen uit de burgerluchtvaartgeschiedenis. Enkele seconden na zijn vertrek stort te de viermotorige Convair-990 in vlammen neer op het einde van de startbaan. Alle inzittenden werden on middellijk gedood, behalve een vrouw, die zwaar verbrand maar nog levend weggesleept kon worden. Zij stierf korte tijd later. De~ oorzaak van de ramp is niet bekend. Getuigen hebben echter ge zegd, dat het straalvliegtuig getroffen werd door een explosie in de rechter vleugel op het moment dat het ver trok. Het toestel won geen hoogte, de neus dook aan het einde van de startbaan op de grond en het vlieg tuig explodeerde in een grote vuur bal. Er gaan geruchten, dat er sabota ge in het spel is, maar dat lijkt onwaarschijnlijk omdat een bomexplo sie doorgaans niet plaatsvindt in een vleugel. Onderzoek Het Spaanse ministerie voor lucht vaart heeft een onderzoek gelast naar de ramp. De Westduitse minister van transport heeft een groep deskundi gen opdracht gegeven naar de plaats van het ongeluk te vertrekken. De passagiers waren onderdeel van een groep van 250 Westduitse reisbu reau-medewerkers en familieleden die zaterdagavond na een cruise met het Griekse schip Jason in Santa Cruz arriveerden en gisteren in twee groe pen naar Mlinchen zouden vliegen. Sommige gezinnen werden door de twee vluchten gescheiden. Een man, die naar Milnchen vloog met de twee de groep, verloor zijn vrouw, vader, moeder en zuster bij de vliegramp. De tweede groep vertrok 's middags met een ander chartervliegtuig. Ang stige familieden wachtten op het vliegveld van Milnchen, omdat ze niet wisten of hun verwanten in het vlieg tuig hadden gezeten. Spantax is Spanjes grootste charter maatschappij. Het heeft een vloot van acht Convair-990's en veertien andere toestellen. Het verloor een andere Convair twee jaar geleden nabij Stockholm. De maatschappij ontsnapte aan een ramp, toen een piloot een landingsbaan van een fabriek aanzag voor het vliegveld van Hamburg en het tjokvolle vliegtuig desondanks heelhuids op de korte baan deed lan den. Het ongeluk van gisteren is het op twee na grootste vliegongeluk van dit jaar. Het grootste ongeluk van dit jaar (en van alle tijden) gebeurde op 14 oktober, toen een Rusissch vlieg tuig bij Moskou neerstortte, waarbij 170 mensen het leven verloren. Hon derdvijfenzestig mensen verloren het leven, toen op 14 augustus een Oost duits vliegtuig nabij Oost-Berlijn neerstortte. Spaanse rampen Het meest recente Spaanse vliegonge luk gebeurde in januari van dit jaar, toen een toestel van de Iberian Airli nes tegen een heuvel van het eiland Ibiza botste. Daarbij verloren 104 mensen het leven. In juli 1970 kwa men 105 toeristen en zeven beman ningsleden om. toen een Deens toestel neerstortte in noord-Spanje. Verleden jaar werd Spanje bezocht door onge veer 15 miljoen toeristen. Twee-derde van hen kwam met chartervluchten. De koningin had zaterdag haar hondje Sara meegenomen naar Huis Ten Bosch in Den Haag. AR-fractieleider Biesheuvel op de trappen van Huis ten Bosch, ter wijl hij zich naar de Koningin be geeft. en de VVD. De heer Berger is na een langdurig en moeilijk debat in zijn fractie tot fractievoorzitter gekozen. De lijsttrekker van deze partij dr. Drees zou niet benoemd zijn omdat hij de laatste kabinetscrisis medever- norzaakt heeft en daarom nu moeilijk als fractievoorzitter de onderhandelin gen kan voeren voor een nieuw kabi net. Twijfels over de capaciteiten van Drees als fractievoorzitter schijnen echter ook een rol te hebben ge speeld. De kleinste fracties worden vandaag op paleis Huis ten Bosch verwacht voor het uitbrengen van hun advies. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De ARP en de CHU hebben koningin Juliana ge adviseerd eerst de mogelijkheid van de vorming van een parlemen tair meerderheidskabinet te onderzoeken. De grootste fractie in ons land, de PvdA. zal voor deze opdracht de (in) formateur moeten leveren. Ook in het progressieve kamp traden verschillen aan de dag. Wel adviseerde de fractievoorzitter van de PPR dr. Bas de Gaay Gortman, evenals PvdA en D" om drs. Den Uyl tot formateur te benoemen. Maar anders dan PvdA en D'66 vindt de PPR-voorman dat de progressieve drie concessies zullen moeten doen aan met name de KVP. Zo te horen breidt de veestapel zich enorm uit. WESTSTELLINGWERF Tegen het stichten van een DAF-fabriek in België hebben b. en w. van de Friese ge meente Weststellingwerf zich fel ge keerd. Gevonden wordt dat de proble matiek van de stimuleringsgebieden in Nederland ook bij de directie van DAF voorop moet staan, ook al zijn er andere factoren aanwezig die plei ten voor België. 'Allerlei pogingen worden aangewend, zelfs in het buitenland, om de indus trialisatie in het noorden van de grond te krijgen. Het is bitter te en-aren dat onze eigen industrie naar het buitenland gaat', aldus de brief die b. en w. hebben geschreven aan de DAF-directie. Het gemeentebestuur zal een beroep doen op al degenen die hun invloed aan kunnen wenden om de beslissing van DAF terug te draai en. Het Amerikaanse dagblad New York Times zegt dat een akkoord binnen 'twee of drie dagen' is te verwachten en de Parijse Le Monde verneemt, dat het bestand tussen 12 en 15 december zal ingaan. Vanmorgen worden de geheime be sprekingen tussen de Amerikaan Henry Kissinger en de Noordvietna- mees Le Doec Tho hervat. De algeme ne verwachting is dat dit de laatste gespreksronde zal zijn. Het Witte Huis wilde geen commentaar geven op berichten dat president Nixon Zuid-Vietnam heeft laten weten, dat hij omstreeks 15 december een be stand zal ondertekenen, of Thieu het ermee eens is of niet. Dat Nixon Thieu een 'ultimatum' had gesteld werd door het Witte Huis 'speculatie ve geruchten' genoemd. Desondanks zeggen Amerikaanse di plomaten. dat de Amerikaanse presi dent tegenover Noeien Phoe Doec, speciaal adviseur van president Thieu. duidelijk heeft gesteld, dat Amerika van plan is deze week het vredesak koord te sluiten, cn dat dit zal gebeu ren ongeacht of Saigon er mee in stemt of niet De Amerikaanse onder handelaar in Parijs. William Porter, is dezelfde mening toegedaan. Vogens hem wil Nixon geen enkele 'onnodige' vertraging. Bestand De New York Times meldt dat over enkele dagen reeds een akkoord zal worden bereikt tussen Kissinger en Tho. Het akkoord zal een week daar na, omstreeks 15 december, worden gesloten. De Amerikanen zullen daar op hun bombardementen en het leg gen van mijnen voor Noordvietname- se havens stopzetten. De beëindiging van de vijandelijkheden in Zuid-Viet nam zal afhangen van de onderschrij ving van het akkoord door het regime in Saigon. Zuid-Vietnam heeft inmiddels gezegd, dat het mogelijk is dat Amerika een afzonderlijk verdrag sluit met Hanoi, ondanks de bezwaren van Saigon. De ze uitspraak kwam van Saigons minis ter van buitenlandse zaken, Tran Van Lam. Lam zei te hopen, dat Washing ton een pnvé-regeling zal weigeren, omdat 'het ondertekenen van een stukje papier om 70 miljoen mensen aan de communisten uit te leveren niet datgene is waarvoor de regering van Zuid-Vietnam staat.' De minister herhaalde Saigons belangrijkste eis: dat Hanoi zijn troepen terugtrekt uit Zuid-Vietnam. Noord-Vietnam heeft echter Amerika gewaarschuwd tegen het veranderen van het ontwerp-akkoord. Volgens dit ontwerp behoeft Noord-Vietnam zijn troepen niet terug te trekken uit het zuiden. Als de regering-Nixon wijzi ging eist van de grondbeginselen van de overeenkomst is haar werkelijke oogmerk verlenging van de 'Ameri kaanse agressie-oorlog in Vietnam en Indo-China', zo schreef gisteren het Tran Van Lam officiële Xoordvietnamese dagblad NHa Dan. Een Hongaarse correspondent meldde dat Hanoi nooit vrede zal sluiten, op de eisen van presiden t Thieu, dat 'elke Zuidvietnamese communist zich in het noorden moet gaan vestigen.' 'Honderdduizenden mannen, die oor spronkelijk uit Zuid-Vietnam afkom stig zijn, zijn na 1954 uit hun land verjaagd maar sindsdien teruggekeerd om 'hun land, hun gezinnen en hun huizen te bevrijden. Deze bijstands verlening is te begrijpen aangezien het Vietnamese volk één en ondeel baar is, dat de strijd die het voert en de vijand die het tegenover zich vindt, gemeenschappelijk is. Het is niet eenvoudig vast te stellen wie de zoon van het noorden en wie de zoon van het zuiden is.' Feiten Hanoi blijft er dan ook op hameren dat Vietnam één land is. dat op dit moment twee regeringen, twee legers en drie politieke partijen (de 'neutra len' meegerekend) heeft. De eisen van Saigon, 'de marionettenregering van Washington', (terugtrekking van de Noordvietnamese troepen, herstel van de gedemilitariseerde zone en verzet De fractievoorzitter van de ARP, mr. Biesheuvel vindt dat eerst een infor mateur moet worden benoemd. Hij stelde voor, de oud-fractievoorzitter van de PvdA mr. J. A. W. Burger te vragen, die thans lid van de Raad van State is. Dr. Tilanus, fractievoorzitter van de CHU wil een formateur aange wezen zien. Hij noemde mr. I. Sam- kalden, burgemeester van Amsterdam. Het advies van de ARP en de CHU wijkt af van het advies van de groot ste confessionele partij, de KVP. De fractievoorzitter van deze partij, mr. Andriessen, droeg vrijdag een AR in formateur voor (de staatsraad M. Ruppert, of de AR-senator prof. mr. W. F. de Gaay Fortman Sr.), die onder meer de vorming van een extra parlementair kabinet zou moeten on derzoeken. Dr. Tilanus vindt echter dat de KVP met dit advies wel erg snel van stapel loopt: 'Eerst zal for meel en duidelijk moeten blijken of de vorming van een meerderheidska binet hetzij van de christen-democra ten met de PvdA of van de confessio nele partijen met VVD en DS'70 niet mogelijk is', aldus de heer Tilanus. Eerst daarna zou hij tot de benoe ming van een informateur willen overgaan die de mogelijkheden van een extraparlementair kabinet (geen rechtstreekse binding met het parle ment) of een zakenkabinet zal moeten nagaan. Onaanvaardbaar Pas in de allerlaatste plaats denkt de heer Tilanus eraan ruimte te maken voor een minderheidsregering van de progressieve drie: 'de linkse drie heb ben slechts de steun van een derde van het parlement. Het is onaanvaard baar dat wij voor zo'n regering slechts de rol van bijwagen mogen spelen', aldus de fractievoorzitter van de CHU. Hij zei het jammer te vin den dat de partijraad van de KVP zich zaterdag in meerderheid heeft uitgesproken tegen een regering van confessionele partijen en de VVD: je kunt niet bijvoorbaat nee zeggen; dat is een vorm van polariseren die wij bij de progressieve drie terecht afkeu ren, aldus de heer Tilanus. Mr. Bies heuvel lichtte zijn advies toe met de opmerking dat in ons land niet con gressen, maar de resultaten van de verkiezingen de gang van zaken van de kabinetsformatie bepalen. Hoe de fracties daarop reageren zal tijdens het (in)formatieoverleg moeten blij ken. CHU-fractieleider A. D. W. Tila nus stond zaterdag even stil voor de fotograaf voor hij naar de ko ningin ging. De progressieve drie zullen bereid moeten zijn wijzigingen aan te brengen in het voor de verkiezingen gepresen teerde deelkabinet en eventueel bereid moeten zijn om bepaalde mensen te la ten vallen. De KVP van haar kant zal er geen bezwaar tegen moeten hebben enige geestverwanten in het kabinet zitting te laten nemen. Het progres sieve miderheidskabinet krijgt dan enigszins het karakter van een extra parlementair kabinet. Le Doec Tho Henry Kissinger tegen de voorgestelde Nationale Raad) miskennen volgens Hanoi 'vol komen de feitelijke situatie in Zuid- Vietnam en zijn in tegenspraak met alle fundamentele beginselen, die er kend zijn in het ontwerp-akkoord.' Volgens ingewijden zal Amerika geen terugtrekking van de Noordvietname- Buitenland Ierland opent jacht op IRA Kunst Nabucco, Soudant, 5 Ranki, Stuyf Bockenetalage Radio en tv Strips, feuilleton Puzzel O Recept Men schrijft ons Vreugde bij Sparta na de over winning op Ajax. Op de foto Heijerraan en Kreuz. GRONINGEN De politie heeft een Volkswagenbusje gevonden waarin de zes overvallers die vrijdag in Gronin gen bij een overval op de Nederland se Middenstandsbank 80000 gulden buitmaakten zijn overgestapt. In het busje werden kledingstukken aange troffen onder meer een ijsmuts die een overvaller over het hoofd had getrokken ter vermomming. Het bus je bleek in Amersfoort te zijn gesto len. Van de daders zelf ontbreekt volgens de politie nog elk spoor. De daders ontsnapten in een rode Fiat 125 die in Assen blijkt te zijn gestolen. Ze reden ermee naar de Raamstraat en stapten over in een Volkswagenbusje. Dit busje werd dezelfde avond nog aangetroffen in de Bataviastraat. Vol gens de politie is nog niet te zeggen of het hier gaat om een groep die al vaker bij bankovervallen is opgetre den. RITA 'Ze hadden zulke goedkope rozijnen, dat er geen geld overbleef voor de andere boodschappen.' Binnenland KVP: niet met VVD Kerk 'Waar kwam de avondmaalswijn vandaan?'... Van onze sportredactie Het nieuwe sponsor-reglement van dc schaatsbond dreigt tot moeilijk heden te leiden. Enkele noorde lijke leden van de kernploeg heb ben persoonlijke contacten met een sponsor, hetgeen in het nieuwe reglement niet is toegestaan. Zie voor meer sportnieuws de sport pagina's. AMSTERDAM Feyenoord is sinds gisteren de nieuwe lijstaan voerder in de eredivisie. De Rot terdamse ploeg won ln Amsterdam met 31 van FC Amsterdam, ter wijl Ajax in Rotterdam met dezelf de cijfers van Sparta verloor. Feyenoord heeft nu een voorsprong van twee punten op de houders van de Europa Cup. Het verlies van Ajax was voor een groot deel te wijten aan het optreden van doelman Heinz Stuy. die aan alle drie de doelpunten schuld had. FC Twente verspeelde eveneens in Rotterdam een punt aan het laag geklasseerde Excelsior.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1