f )ublin bezorgd ver IRA-actie Franse guillotine weer in gebruik Nergens is de schijn schoner en de werkelijkheid harder dan hier Optimisme stijgt over compromis VS-Hanoi ixon zou naar Egypte ti Israël willen gaan taliaanse kiezers egen huidige regering in MacStiofain beëindigt hongerstaking Dames gaan voor bij NS Hoe? Gif in rivier na auto-ongeluk in Ardennen 't Is glad, man... glad... 't Is gewoon'n ander gevoel, weet je wel. Zeq tegen anti-monarchisten NEE en stem V.V.D. Is er werkelijk zoveel veranderd in het Zuiden van Amerika? ÏÏ15 V /KWARTET WOENSDAG 29 NOVEMBER 1972 BUITENLAND T7/K9 een em- ze- rd) hu iets aar em- het te (LIN, BELFAST (AP, Reuter, 'UPI) De regering van de Ierse Republiek is gisteren bijeenge- 511 .om strengere veiligheidsmaatregelen te overwegen in verband met verwachte acties van de ale IRA. Gevreesd wordt dat het Ierse Republikeins Leger zijn geweldcampagne zal verleggen Ulster naar de Ierse Republiek. Beul onthoofdt twee ter dood veroordeelden PARIJS (AFP, Reuter, UPI) De beul van de La Santé-gevangenis in Parijs heeft gisteren voor het eerst sinds 1969 in Frankrijk weer twee ter dood veroordeelden met de guillotine het hoofd afgehakt. ier Jack Lynch heeft de IRA beschuldigd dat zij een 'directe tloverwogen' actie tegen de staat ondernomen. Lynch verwierp sties dat de gearresteerde IRA- hef Sean MacStiofain. die giste- zijn honger- en dorststaking be- igde, op humanitaire gronden worden vrijgelaten. MacStiofain voor het eerst na tien dagen slok water met medicijnen genut- zo is door zijn geestelijke verzor- meegedeeld. oord-Ierland en op de grens tus- Ulster en de Ierse Republiek de IRA gisteren een golf van allen gelanceerd op politie- en posten. V^or het eerst werd ook ink gemaakt van bazooka-raket- lers van Russische makelij. Bij de allen kwam een Noordierse poli- an om het leven. Ook dit heeft mening versterkt dat de IRA ak wil nemen voor maatregelen deze organisatie door de rege- r in Dublin en de vasthouding van Jtiofain. woordvoerder van de provisionele IRA-vluegel heeft verklaard dat de IRA zal terugslaan. 'De wrede behan deling van een stervende man en de nieuwe wetten van de regering tegen ons zullen ertoe leiden dat het zuiden binnenkort zal meemaken wat het noorden (Ulster) de laatste jaren heeft meegemaakt'. De Ierse regering heeft naast scherpe bewaking van de belangrijkste vlieg velden nu ook ministers, buitenlandse diplomaten en vooraanstaande rech ters op verscherpt politietoezicht ge plaatst. In Dublin is gisteren de 42-jarige mevrouw Maire Drumm tot 22 dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens het aanzetten van mensen om lid van de IRA te worden. Maire Drumm, die uit Belfast komt, is vice-president van de provisionele' Siun Feinpartij, de politieke pendant van de provisionele IRA. De autoriteiten van het militaire kam pement Curragh ongeveer 48 km. ten zuidwesten van Dublin hebben mevrouw Mary MacStiofain, de vrouw van IRA-stafchef Sean MacStiofain, ROET. CAIRO, JERUZALEM (U- Reuter, AP) President Nixon olgens het Libanese blad Al Nahar plan volgend jaar naar Egypte en iel te gaan voor persoonlijk overleg de regeringsleiders van die lan- Zijn bezoek zou plaats vinden na- van de Russische partijleider zjnew aan de VS in april volgend De correspondent van Al Nahar Washington zegt dit 'uit kringen de omgeving van het Witte Huis' nomen te hebben. Maar de woord- rder van het Witte Huis zei dat het icht van elke grond ontbloot is. Igens het bericht 'hoopt Nixon de chiedenis in te gaan als de man vrede in Vietnam en in het dden Oosten'. Nixon zou een plan het opstellen zijn voor vrede en dat plan zelf een prominente rol rullen. Achtergrond ervan zou dat de deskundigen van het State ftirtment hebben berekend dat de Mie gen 1980 zo'n veertig tot vijftig Meent van de dan benodigde olie iten importeren, haast viermaal zo- 1 als thans. Het grootste deel van olie zou uit het Midden Oosten eten komen. terikaanse deskundigen in het State partment. zoals de onderminister or buitenlandse zaken, Joseph Sisco, aden nu proberen om het conflict 'isen Israël en dc Arabische landen isoleren van de economische en nmerciële betrekkingen, die er tus- de VS en de Arabische wereld staan, aldus nog steeds Al Nahar. Et eerste succes van deze poging was ilangs, toen de minister voor olieza- n van Saoedie-Arabië, sjeik Ahmed iki Jamani voorstelde dat zijn land stemming zou krijgen in de Ame- taanse olie-industrie 'tot aan de mp toe' te investeren, in ruil voor n gegarandeerde en onbelemmerde ie-export naar de VS. ■OME (UPI, Reuter, DPA) Bij laatselijke verkiezingen op maandag hebben de Italiaanse kiezers zich vol- ens waarnemers duidelijk uitgespro- voor een herstel van de verbro ken coalitie-regering van de midden- Partijen en links. liet alleen boetten de christendemo craten en de liberalen aan stemmen beide vormen de huidige rege ring maar ook de fascistische MSI fn de communisten leden verliezen. Winst boekten de socialisten, de soci aal-democraten en de republikeinen. Hoewel de verkiezingen vooral over oeale kwesties werden uitgevochten de stemming ging om een zetel in Senaat, een zetel in het Huis van Afgevaardigden. 778 gemeenteraden n twee provinciale raden en hoe pel slechts eenticnde deel van het Italiaanse electoraat (3,8 miljoen men ton) erbij betrokken was, hechtte Eon grote waarde aan de uitslag, omdat dit de eerste verkiezingen wa len sinds de algemene verkiezingen ^n afgelopen mei. Na die laatste torkiezingen vormde Giulio Andreotti oen conservatieve regering, door de tocialisten in het kabinet door libera len te vervangen. Aangezien de socialisten nu een winst wekten van drie procent, de liberalen procent verloren en de christende mocraten 0,6 procent dit alles ver- Kieken met de verkiezingen van mei - verwacht men toenemende dr'k op ADVERTENTIE Ons antwoord aan Aantjes: Elke stem op het G.P.V. is een versterking van een NIET-SOCIALISTISCH KABINET. Alg. Secretariaat G.P.V. gisteren voor het eerst bij haar man toegelaten. MacStiofain, die nu wat heeft gedronken, is er nog steeds slecht aan toe, zo is meegedeeld. Tot nu toe is nog niet getracht hem gedwongen te voeden Nu hij tot zes maanden gevangenis straf is veroordeeld kan de regering opdracht geven hem te dwingen voed sel tot zich te nemen. Dublin wil de beslissing hierover echter overlaten aan de artsen die MacStiofain behan delen. De IRA-chef heeft bij zijn veroordeling gezworen geen voedsel of drank tot zich te nemen tot men hem vrijlaat. Dr. Dermot Ryan, de rooms-katholieke aartsbisschop van Dublin heeft na bezoek aan MacStiofain meegedeeld dat deze snel achteruit gaat. Lichame lijk is hij zeer. zeer zwak, maar geestelijk lijkt hij alert cn krachtig. Een arts heeft mij verteld dat hij plotseling kan sterven, aldus de aarts bisschop. ADVERTENTIE De echtgenote van de IRA-stafchef Sean MacStiofain is gisteren voor het eerst bij haar man toegelaten. Maire Mac Stiofain gaf eerder een persconfe rentie naar aanleiding van het overbrengen van haar man van het Mater Hos pitaal in Dublin naar een ziekenzaal in het militaire kamp Curragh buiten de Ierse hoofdstad. Naast haar Ruari Brady (links), de president van de provisio nele Sinn Fein-partij en rechts David O'Connell, een hoge IRA-functionaris, die eventueel MacStiofain zou opvolgen. In Cairo werd van officiële zijde op het bericht gereageerd met de opmer king, dat men van niets afwist. Maar politieke waarnemers geloven dat Nixon in Cairo welkom zou zijn, als zo'n bezoek zou kunnen bijdragen tot een voor Egypte eervolle politieke regeling. Zij wijzen op een recente gebeurtenis, waarbij leden van de schietvereniging van het Amerikaanse ministerie van defensie een bezoek aan Cairo brachten. Bij die gelegen heid kon men Amerikaanse vlaggen zien wapperen op het vliegveld van Cairo, op de grote Nijl-brug en op het dak van het hotel, waar de Ame rikaanse gasten logeerden. Dit is merkwaardig, omdat Egypte in juni 1967 de dplomatieke betrekkingen met de VS verbrak. Ondanks de spanning aan de Syrisch- Israëlische bestandslijn geloven politie ke waarnemers niet dat de vijande lijkheden zich zullen uitbreiden. Egypte heeft via de VN een bood schap aan Israël gestuurd, in antwoord op een eerdere boodschap van Israël aan Egypte, waarin gesteld werd dat de recente gevechten in de Golan- hoogten met Syrië door Syrië waren uitgelokt en dat Egypte zich geen zorgen daarover hoefde te maken. Als het Egyptische antwoord agressief geweest was, had Israël dat zeker gepu bliceerd. Het probleem voor Egypte is echter dat het met Syrië en Libye in de federatie van Arabische Republieken zit en daardoor automatisch verplicht is Syrië te hulp te snellen, in geval van militaire vijandelijkheden. Syrië heeft daar de laatste dagen ook voort durend op aangedrongen en gezegd dat dezelfde situatie dreigt als vlak voor de juni-oorlog van 1967. Maar tot dusver heeft Egypte zich slechts tot platonische hulp-betuigingen beperkt. Zodra ze 60+ zij n hebben ze 65+-voordeel. Neem een pasfoto en bewijs van uw leeftijd mee. Bijvoorbeeld uwpaspoort. Damesjaarkaart 60+ f50.- Driemaandskaart 60+ f20.-. Het hele jaar de halve enkele-reisprijs. Folder aan 't loket. Dames 60+. Nieuw l Voordelig uit met NS Andreotti om de consekwenties te trekken en een nieuwe regering te vormen van centrum-links. Over het geheel genomen heeft de christendemocratische partij zich als de sterkste gehandhaafd. In gemeen ten met meer dan vijfduizend inwo ners kreeg zij 37,3 procent, tegen 38,7 procent bij de vorige gemeenteraads verkiezingen. De socialisten en soci aal-democraten, die vroeger tesamen op 16,2 procent kwamen, kregen nu resp. 12,3 en 5,9 procent. De liberalen kwamen van 3,4 op 2,7 procent, de republikeinen van 2,2 op drie procent. Vergeleken met de vorige gemeente raadsverkiezingen boekten de commu nisten winst (van 23,8 op 26,1 pro cent), maar vergeleken met de verkie zingen van mei verloren zij. De neo fascisten stegen, vergeleken met de vorige gemeenteraadsverkiezingen met 2,7 procent tot 7,7 procent, maar in vergelijking met de parlementsverkie zing verloren zij 2,2 procent. De rela tieve stijging van de communistische partij wordt gezien als gevolg van het opgaan van de proletarische socialis ten in de communistische partij. Eén van de meest bizarre gevolgen van de verkiezingen was, dat een dode christendemocraat, die in mei was gekozen twee weken na zijn overlij den, nu zijn zetel in de Senaat aan een communist verloor. De regerings meerderheid in de Senaat is daardoor tot vier gedaald. BRUSSEL, (ANP). In het Belgi sche Ardennen-plaatsje Martelange, waar in augustus 1967 een exploderen de tankauto een ramp veroorzaakte, heeft zich gisteren opnieuw een zwaar ongeval voorgedaan, Op precies dezelf de plaats waar indertijd de tankwagen zijn koers niet meer kon houden vloog nu een tankwagen, geladen met 20.000 liter giftig glycol, uit de bocht. De wagen ramde de borstwering van de brug over de Sauer, vernielde de etalage van een meubelzaak er. kantel de langs de weg. De chauffeur van de wagen kon slechts met veel moeite uit zijn cabine bevrijd worden. Hij is in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis in Aarlen overgebracht. De tankwagen vernielde ook een licht mast zodat in 'n deel van de gemeente de elektrische stroomvoorziening uit viel. Maar wat veel erger is: dc 20.000 liter uiterst giftige glycol vloeide in de Sauer. (ADVERTENTIE) Je moet'm voelen. De nieuwe Philishave'qo Super. (Maak ook het gebaai van de tevreden driekop-scheerder). PARIJS (AP. Reuter. UPI) In Parijs is gisteren nieuwe hoop gerezen dat een compromis kan worden bereikt tussen Washing ton en Hanoi over de kwestie van Noordvietnamese troepen in Zuid-Vietnam. Dit is een van de voornaamste obsta kels op de weg naar ondertekening van een Vietnam-akkoord. Een der hoofdeisen van president Thieu van Zuid-Vietnam is de aftocht van Noordvietnamezen uit zijn land. Uit goed ingelichte bronnen in Parijs is vernomen dat de Noordvietnamezen een Amerikaans voorstel in overwe ging nemen waarin wordt geëist dat Hanoi zijn troepen in Zuid-Vietnam onopvallend hergroepeerd en in fasen uit het land terugtrekt. Daartegenover zou een vermindering staan van het aantal Zuidvietnamese militairen, al dus de zegslieden. Vandaag gaat president Thieu's advi seur Ngoejen Phoe Doec praten met president Nixon over kwesties die de VS en Zuid-Vietnam verdeeld houden. Verwacht wordt dat Nixons adviseur Henry Kissinger maandag het overleg zal voortzetten met Hanoi's vertegen woordiger Le Doec Tho. Noord-Vietnam heeft bekendgemaakt dat China van plan is zijn steun aan Hanoi vastbesloten voort tc zetten. Begin deze week heeft Peking een akkoord gesloten met Hanoi voor eco nomische en militaire steun in 1973. (ADVERTENTIE) Het waren de 42-jarige Claude Buffet cn de 37-jarige Roger Bontemps, die bij een opstand in de gevangenis van Chairvaux twee gijzelaars een ci pier en een verpleegster de keel hadden doorgesneden. Herhaalde verzoeken om gratie door hun verdedigers aan president Pompi dou hebben niet mogen baten. Hij weigerde schorsing van het doodvon nis, waarmee de eerste doodstraffen tijdens zijn bewind zijn uitgevoerd. De laatste executie vond op 11 maart 1969 plaats. Toen werd de kinder moordenaar Jean Olivier een maand voordat president Charles de Gaulle aftrad, onthoofd. Zijn opvolger Geor ges Pompidou, kondigde destijds aan dat hij geen 'bloeddorstig man' was, zodat werd aangenomen dat tijdens zijn presidentschap geen doodvonnis sen zouden worden voltrokken. Pom pidou had eerder al vijf ter dood veroordeelden gratie verleend. Een Algerijn, Mohammed Libiri, die de doodstraf kreeg wegens moord op een taxichauffeur en wiens hoofd gis teren eveneens had moeten vallen, kreeg wel gratie, en zal nu levenslan ge gevangenisstraf moeten ondergaan. De doodstraf is nog steeds populair in Frankrijk zo bleek vorige week uit een opinieonderzoek dat het Franse dagblad Le Figaro had laten instellen. Slechts 27 pet van de ondervraagden was voor afschaffing ervan. In de afgelopen jaren hebben verscheidene parlementsleden pogingen in het werk gesteld de volgens hen afschuwelijke doodstraf afgeschaft te krijgen. Zij kregen weinig steun omdat de dood straf in Frankrijk zo sporadisch wordt uitgevoerd slechts vijfmaal in de afgelopen tien jaar. In Frankrijk wordt de doodstraf sinds de Franse revolutie van 1792 voltrok ken met de quillotine, een werktuig met een 40 kg wegende, scheermes- scherpe valbijl. Tot 1939 waren de onthoofdingen openbaar. Omdat uit heel Parijs en omgeving kijklustigen met bussen en treinen vol naar dit schouwspel kwamen werd aan de openbare terechtstellingen een eind gemaakt. De huidige beul staat be kend onder de naam 'monsieur Obrecht' en heeft deze, tot voor kort weinig werk biedende functie sinds 1951. Terechtstellingen vinden in Frankrijk plaats in aanwezigheid van negen ge tuigen. onder wie de gevangenisarts. De advocaten van de twee gevonnis- ten hebben verteld dat de laatste woorden van Claude Buffet waren: 'Ik hoop het laatste slachtoffer van de doodstraf in Frankrijk te zijn'. Beide mannen weigerden een laatste glas rum en een sigaret. Volgens de getuigen stierven zij zon der een spoor van angst. Toen Buffet wegens de gevangenismoorden voor de rechter verscheen had hij gevraagd om de doodstraf te krijgen en gewaar schuwd dat hij weer zou moorden als hij de kans zou krijgen. Hij had de rechter tevens laten weten dat hij vond dat ter dood veroordelen eigen lijk ruggelings onthoofd zouden moe ten worden. 'Ik droom ervan de val bijl te zien en hem op mijn nek te zien vallenzo verklaarde Buffet. De gevonnisten Buffet en Bontemps zaten voordat zij ter dood werden veroordeeld al langdurige gevangenis straffen uit. Buffet was tot levenslang veroordeeld wegens moord op de jon ge vrouw van een Parijse arts en Bontemps tot 20 jaar wegens roof moord. Op 21 september 1971 drongen Buffet en Bontemps het hospitaal van de gevangenis van Chairvaux binnen en gijzelden de 35-jarige verpleegster Nicole Comte en de 25-j'arige cipier Guy Giradot. Zij onderhandelden via de telefoon met de autoriteiten en eisten auto's, vuurwapens en munitie. De volgende dag werd het hospitaal bestormd. Men trof toen de verpleeg ster en de cipier stervende. De moorden van Chairvaux leidden tot felle reacties in Frankrijk waar door velen om de doodstraf voor bei de daders werd geroepen. Kranten noemden Buffet 'de slachter van Chairvaux'. Na de opstand van Buffet en Bontemps vonden ook opstanden in andere Franse strafinrichtingen plaats, waarbij later bleek dat In de gevangenissen ernstige misstanden heersten. Het Franse dagblad France Soir heeft gisteren bericht dat de beul, een niet met name genoemde gevangenis-offi cier had verklaard: 'Dit was mijn zevende executie. Het is afschuwelijk. Maar ik heb geen spijt van de dood van deze twee Met het voltrekken van de twee dood vonnissen is Frankrijk weer een van de weinige Westeuropese landen waar de doodstraf nog daadwerkelijk wordt voltrokken. Het merendeel van de landen van West-Europa heeft de doodstraf afgeschaft. Was het de dichter Der Mouw die het zuilenfront van het Parthenon vergeleek met een harp bestemd voor de hand van een god? Kon een ontvankelijke reiziger, als hij opzag en luisterde, zich verbeelden de muziek der sferen te horen? Dan moeten ons, toeristen in het Zuiden van de Verenigde Staten (ja, Zuiden met een hoofdletter, dat bijzon dere unieke Zuiden dat is 'gone with the wind de oren wel tette ren 'wel verdoofd raken van al de hemelse muziek om ons heen. Waar men hier gaat, van plaats tot plaats in dorp en stad, overal staan ze te blinken in het zuidelijke zonlicht, de hog? witte zuilen, van marmer maar meestal van hout, voor de oude piantagehuizen en voor de kerken, de schoien, de banken, overal, symbolen van waardigheid in de wildernis, pre tenties van cultuur, van klassieke har monie in de chaos van de nieuwe wereld. Misschien is alle romantiek alleen maar pretentie, alle schoonheid niets clan een fagade die een werkelijkheid verbergt die bitter is en dwaas en menselijk. In dit Zuiden, deze won derlijke onwerkelijke samenleving in het zonnigste deel van de Verenigde Stalen, is dat waarschijnlijk waar, meer waar dan \viar ook elders in dit grote, gespleten land. Nergens is de schijn schoner en de werkelijkheid harder dan hier. Dit is het land waar d? magnolia's bloeiden en de slaven zongen, het land van de droom en het verlies, dit is Dixie, het achtergeble ven deel van de Amerikaanse Unie. Vijftien staten Het is al vele malen geprobeerd om te beschrijven wat wel het eigene, het bij'.andere van deze streek is. Het is een groot gebied, al het land ten zuiden van de Mason en Dixie-lijn (de zuidgrens van Pennsylvanië) en de Ohm-rivier, het omvat vijftien staten, die haast alle drie vijf keer zo groot als Nederland zijn. Het heeft zijn oorspronkelijke bloei te danken gehad aan de katoen en de tabak (en in liet diepste zuiden de suiker), maar die bloei hield een vloek in, want alleen door middel van slavernij kon zij blijven bestaan. En daarmee was de ondergang gegeven; een agrarische ro mantische wereld, zich verzettend te gen alle industrie en vooruitgang, was niet opgewassen tegen haar noordelij ke partner in de Unie, verloor de Burgeroorlog, en werd economisch een wingewest, politiek een anomalie. Een vervreemding begon, die met de jaren al maar erger werd, hoe meer men zich vastklampte aan de droom van het verleden hoe meer men zijn identiteit zocht te bevestigen in een overspannen superioriteitswaan waar van de neger het slachtoffer werd. De neger Het eigen krakter werd meer en meer bepaald door, afhankelijk van, de zwarte medemens, de houthakker en waterputter op wien men alle falen kon afreageren, de zondebok die men de woestijn van de segregatie in kon sturen. Wat is het bijzondere van de zuidelijke samenleving, zo vroeg de grote historicus V. B. Phillips, zelf een echte zoon van het Zuiden, zich af. Is het het klimaat, de agrarische mono-cultuur, de gehechtheid aan het verleden? Nee, als het er op aankomt is het niets anders dan de aanwezig heid van de neger. Hij maakt het Zuiden tot wat het is op hem is het aangewezen, ten goede en ten kwade. Anderen hebben die these, die geloof ik wezenlijk waar is, aangevuld, gewe zen op de romantiek van het Zuiden, op de vervreemding voortkomend uit het feit dat het een arm gebied is in het rijkste land van de wereld, een land dat faalde in een natie waar succes de hoogste waarde was. Histori- prof.dr.j.w.schulte nordholt --- i ->r - v -i' ci als C. Vann Woodward, schrijvers als William Faulkner, hebben die ver vreemding diepgaand beschreven en zij en vele anderen hebben tegelijk kans gezien om die tragische negatie ve situatie om le zetten in een groot positief goed. Het Zuiden mag, met al zijn tekorten cn zijn achterstand, bo gen op een literatuur die tot de indrukwekkendste ter wereld behoort, juist omdat zij zo typerend is voor de algemeen menselijke toestand van toe nemende onzekerheid en verbijste ring. Verandering Maar er moet bij worden gezegd dat het tegenwoordig niet meer mogelijk is om, zoals tot voor kort, over het Zuiden te spreken als een uniform, onveranderlijk gebied, een 'solid South', niet alleen op politiek maar ook op sociaal en economisch terrein. Het Zuiden is, eigenlijk al sinds de wereldoorlogen, maar vooral in de laatste tien, vijftien jaren ingrijpend veranderd. Het is niet meer het land waar de Democratische partij absoluut domineert, waar katoen (zoals het oude gezegde was) koning is en waar de neger apart wordt gehouden, on zichtbaar is. Dat alles lijkt radicaal veranderd. De schijn van vroeger mo ge hier en daar nog worden opgehou- Monument voor de zuidelijke gevallenen In de Burgeroorlog, zoals men dat in elke zuidelijke stad vindt. Dit standbeeld staat in Laurel, Mississippi (foto Schulte Nordholt). den, de zuilen blinken nog in het zonlicht en zij worden zelfs extra opgepoetst, nu zij een trekpleister blijken voor de toerist (die onverbe terlijke romanticus), maar de werke lijkheid gaat aan die oude dromen geheel voorbij. Er is een nieuw Zuiden ontstaan, dat minder apart staat dan vroeger, meer een deel is van het moderne Amerika. Dat wordt tenminste alom gezegd. Is het werkelijk waar? Er is al zo dik wijls en met zoveel fanfare over het Nieuwe Zuiden gesproken, elke 25 jaar sinds de Burgeroorlog, maar in wezen veranderde er zo weinig. Zo nu en dan wisselden de machthebbers, maar zij bleven altijd blank. En uiter lijk mocht er wat verbeteren, en er waren tekenen van vooruitgang, maar de positie van de neger werd daarmee nauwelijks veranderd, hij leek te zijn vastgenageld aan de onderste trede van de maatschappelijke ladder. Zou het nu werkelijk anders zijn? (Dit is het eerste artikel van een serie.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9