Verkiezings campagnes krijgen een onvoldoende ~Rtü51 3 -o a I 8 3 I 1 Jd l rjQfinra JdiU Kies een nieuwe regering. lijst 5 Of PPR lijst 10 waarom^ Verkiezingen (1) Verkiezingen (2) a ■Z <T> 21 w kunt ny nog kiezen! Kies dus maar met vertrouwen ABORTUS 'Trek je bek maar open' door D'66 afgewezen "jQ Met Van Dale naar de stembus Nederland tekende cacao-overeenkomst Dood na eten bonen TROUW /KWARTET WOENSDAG 29 NOVEMBER 1972 BINNENLAND DRL8/H1S Commentaar Menigeen die het tv-debat tussen pre mier Biesheuvel en oppositieleider Den Uyl heeft gevolgd, zal zich niet aan de indruk hebben kunnen onttrekken, dat deze twee een toneelstuk opvoerden zonder dat ze ten volle in hun eigen rol (en in die van de ander) geloofden. Het was een boeiend stuk, daar niet van. en het werd bekwaam en fair gespeeld; maar de ervaren politieke acteurs die biesheuvel en Den Uyl beiden zijn, landen toch niet verhullen, dat de z^/art-wit-tegenstelling waaraan ze ge stalte probeerden te geven, een kunst matig karakter droeg. Op een funda menteel punt waren ze het te zeer eens dan dat bij de meeste kijkers de ge dachte kon postvatten, dat hier twee uitersten botsten. Wat hen verbond, te weten de opvat ting dat onze maatschappij dringend hervorming behoeft, dat tendenzen tot democratisering versterkt en welvaarts verschillen verkleind moeten worden, was veel wezenlijker dan het polarise rend gekibbel over o.a. de jongste partijpolitieke geschiedenis, dat hen van elkaar scheidde. Duidelijker dan het verschil tussen hen beiden trad op belangrijke momenten in het debat de tegenstelling aan het licht tussen ener zijds de groeperingen die zij vertegen woordigden, en anderzijds de VVD. Want de WD mag dan geen bolwerk van het zwartste conservatisme zijn, dat ze bereid is ernst te maken met een architectonische herziening van onze samenleving, zal wel niemand willen geloven (ook de heer Biesheuvel niet, getuige zijn verontschuldigende verwij zing naar de welgestelde handenbinders die het electoraat van de WD vor men). Dit contrast tussen onze grootste twee parlementaire blokken aan de ene kant. en de VVD ter andere zijde, zou stellig nog scherper aan het licht zijn getreden, als niet de premier van een mede op de WD steunend kabinet, maar een van zijn prominente geestver wanten de confessionele drie in dit debat had vertegenwoordigd. Blijkbaar was dat ook de mening van de heer Den Uyl, maar ook hij was te zeer een slachtoffer van de polarisatie der laat ste jaren om uit die mening de voor de hand liggende conclusie te kunnen trekken, dat samenwerking tussen de twee blokken van drie heel vruchtbaar zou kunnen zijn. Dat de verkiezingen van vandaag uit zicht zullen openen op een doorbreking van de in menig opzicht kunstmatige tegenstelling die het tv-debat kenmerk te. kan intussen alleen een kind in de politiek verwachten. Hoe onzeker de uitslag van deze verkiezingen ook mag zijn, één ding staat bij voorbaat vast; er komt geen kabinet dat steunt op de thans en stellig ook straks beschikbare parlementaire meerderheid die een her vorming van onze samenleving met élan wil steunen. Daarvoor blijft het water tussen de groepen die deze meer derheid gestalte kunnen geven, te diep. Het beste waarop we kunnen hopen, is een kabinet van 'bruggenbouwers' (om de heer Biesheuvel te citeren), een kabinet dat voor de uitvoering van zijn beleid afhankelijk is van min of meer gelijkgezinden aan de overzijde van de kloof die door het polarisatieproces zo niet geschapen, dan toch onnodig vei- diept is. Wie zo'n kabinet zouden moeten vormen, is op dit ogenblik minder duidelijk dan het antwoord op de vraag wie er niet in opgenomen zouden moeten zijn, te weten de WD en DS'70. Al moet gezegd worden, dat ook de wens die de vader van deze laatste gedachte is, onderhevig is aan correctie door de machthebbers van vandaag; de kiezers. Tot deze kiezers behoren ook onze lezers, aan wie we de afgelopen weken zo goed en zo kwaad als het ging, een tableau de la troupe hebben voorgezet. Omdat de politici vrij kort campagne hebben gevoerd, zijn we hier en daar met de actieportretten van de partijen en hun lijstaanvoerders in de klem geraakt. Er moesten inhaalmanoëuvres worden uitgevoerd, die blijkens de re acties van lezers hier en daar zijn overgekomen als onevenwichtigheden of zelfs eenzijdigheden. Dat wij geen stemadvies geven, kunnen we natuurlijk nóg zo beredeneren mondigheid van de kiezer, geen pater nalisme enz. men zal het altijd ook kunnen uitleggen als een poging om zelf buiten schot te blijven. De indruk zou kunnen worden gewekt, dat wij met een lezerskring die onderling zo hevig verdeeld is over de maatschappe lijke implicaties van het Evangelie, er maar liever het zwijgen toe doen. Het zal iedere lezer duidelijk kunnen zijn, dat deze krant zó niet is. In de grote maatschappelijke en mondiale vragen van vandaag kunnen wij als christelijke krant ons oordeel niet opschorten. Waarom vermijden we op deze dag dan wel een partijpolitiek oordeel in de vorm van een stemadvies? Omdat wij niet kunnen denken in afzonderlijke partijen of partijblokken, maar slechts in combinaties die we in dit land nu eenmaal nodig hebben om iets wezen lijks van de grond te krijgen. En wij is gebleven. Reclamemensen: politieke partijen hebben veelal op rotsen gezaaid overtuigen, zoek je naar de argumen ten, waarvan je denkt dat ze het meest aanspreken. Is dat misleiding?' De reclamemensen nu hebben een deskundigheid verworven in het zoe ken en uiten van een aansprekende argumenten. Veltman ziet niet in, waarom politieke partijen daarvan niet zouden mogen profiteren. 'De reclame kan de aandacht vestigen op dat deel van je programma, waarmee je je van de anderen onderscheidt. Paul Mertz: 'De reclame is goed in staat de tegenstellingen, die er zijn, door Rimmer Mulder AMSTERDAM De verkiezingscampagnes van de Nederlandse po litieke partijen zijn gemiddeld onder de maat. Van het zaad, dat ze zaaien, komt teveel op de rotsen terecht Met hetzelfde geld en de zelfde mankracht hadden ze de afgelopen weken de mensen beter bereikt als ze maar wat meer naar de vaklui hadden willen luiste ren. Dat is het oordeel van twee vooraanstaande reclamemensen: Paul Mertz van het bureau Prad en Martin Veltman van FHV. Beiden vinden, dat de partijen teveel tijd en energie verspillen aan de men sen, die toch al op hen stemmen. Te weinig richten ze zich op de groepen, waar de nieuwe stemmen zitten: de aanhang van de andere partijen en de honderdduizenden zwevende kiezers. Alle grotere partijen beschikken wel over mensen, die iets kunnen beden ken om die andere groepen te berei ken. Maar naar deskundigen wordt slecht geluisterd, zo weten Mertz en Veltman uit eigen ervaring. 'De par tijen zitten vol met mensen, die me nen verstand te hebben van propagan da en reclame. Iedereen heeft wel een nichtje, dat toch zo aardig kan teke nen. Wat de beroepslui zeggen wordt niet al te serieus genomen,' zegt Mertz. Martin Veltman oogstte in 1967 veel lof met zijn campagne voor het toen nog fonkelnieuwe D'66. 'Nu is die partij veel groter. Je krijgt nu met teveel mensen te maken om nog pro fessioneel te kunnen werken. Er wordt zo ongelooflijk veel geliefheb berd in ons vak.' Behalve met liefhebbers hebben de reclamemensen ook nog te maken met mensen die met veel wantrouwen op hun vak neerkijken. Reclamemensen zijn bedreven in volksverlakkerij en dat is iets wat je nu net niet in de politiek moet hebben, zo redeneren zij. Vol afgrijzen verwijzen ze altijd naar de praktijken bij verkiezingen in de Verenigde Staten, waar de inbreng van de vaklui zoveel groter is dan hier. Paul Mertz vindt die vrees voor 'Ame rikaanse toestanden' ongegrond. 'De methoden, die ze daar gebruiken pas sen helemaal niet bij ons systeem en onze volksaard. Het zou hier niet geaccepteerd worden. Kijk maar naar wat er vorig jaar met Udink is ge beurd.' Oe RKPN mig met liegen over de ,KVP. De KVP wil geen toeneming ven'de De KVP verzet zich juist tegen die vrijheid die er.dere pertijen willen. De KVP eist wettelijke oeecherming van het leven, ook ven het ongebo ren leven. Wilt u dat ook? Gooi uw stem aan niet weg. Geel een stem o>e ten. Stem KVP, lijst 2. ■wil \(>rs(iit>r|iiii|< fluor "Marxisme" van rattle tlrieof *liMkk<>i-ls:iw'**\an<le VA k>..maar eeii zak' lijk beleid «»j> eoiisinu'iieve Imsls. Jac. H. de Jong. lijst 13 Democratische Middenpartij Op glad ijs Hij vindt wel. dat een reclameman, die een politieke partij adviseert, zich op glad ijs beweegt. Hij zal erg zorg vuldig moeten zijn. Hij kan gemakke lijk vervallen tot demagogie. Maar dat is niet iets wat is voorbehouden aan de reclame: 'Als mevrouw Van Some ren zegt. dat de VVD een partij is voor alle mensen, is dat ook demago gie.' Martin Veltman over de vrees voor reclame: 'Wij zijn geen tovenaars. We beschikken niet over geheime macht. We beoefenen op zeer rationale wijze een vak. Ik geef toe, dat elke reclame uiting tendentieus is. Maar is dat zo oneerlijk? Als je iemand van iets wilt AMSTERDAM 'Trek je bek maar open. Stem D'66', zo stond er op de affiche, waarmee de democraten net niet de verkie zingen zijn ingegaan. Behalve deze tekst kwam er op het aan plakbiljet een portret voor van een man, wiens mond was ver vangen door een ritssluiting. Het was een ontwerp van het reclamebureau Franzen Hey en Veltman, dat in 1967 bijdroeg aan de spectaculaire start van D'66. Martin Veltman vertelt: 'D'66 voerde toen een campag ne, die duidelijk anders was, dan die van de andere partijen. Nu zijn we hier en daar geimi- teerd. Bovendien is D'66 nu geen nieuwe partij meer. Ze draait mee in het gewone parle mentaire ritueel. Ik dacht dat nu het moment gekomen was om je opnieuw van de rest te onderscheiden'. De affiche met de ritssluiting paste in die strategie. De gang bare opvatting is, dat een affi che geen wervende functie heeft, alleen maar een bevesti gende. Veltman is het daar niet mee eens: 'Een affiche kan wel degelijk wervend zijn als je er één maakt, die zich duidelijk onderscheidt van de rest. Ik dacht dat we daarin waren ge slaagd. maar ons ontwerp ver oorzaakte grote deining. Toen hebben we gezegd: zeggen jullie maar wat je wilt hebben. Dat werd er dan één met het ge zicht van Hans van Mierlo'. duidelijk te maken. Politici drijven op nuances. Ze proberen iedereen een beetje tegemoet te komen. Dat leidt tot breedsprakerigheid en een inge wikkelde woordenstroom. De reclame kan de zaak weer in kernen samenvat ten. Ze kan de politici dwingen met de billen bloot te komen. Dat is in het voordeel van de kiezers. De recla me kan veel vraagstukken terugbren gen binnen het gezichtsveld van de gewone mensen. Dat is erg goed voor de democratie.' Martin Veltman: 'Je kunt de gewone burger niet opzadelen met alle politieke programma's en meningen. Je moet ze de gelegenheid geven een globale visie te krijgen op de hoofdlijnen. Dat kan de reclame.' Kan de reclame ook een politicus met slechte bedoelingen zo oppoetsen, dat hij toch een grote aanhang krijgt? Het zou je heel misschien eenmaal lukken, maar daarna zou de zaak snel in elkaar klappen, zo voorspellen Veltman en Mertz beide. 'Eén van mijn leraren had als stelling: Je kunt maar eenmaal tandpasta verkopen, die naar uien smaakt. En daar ben ik heilig van overtuigd. Het zal je niet lukken tweemaal een slechte partij te verkopen,' verduidelijkt Mertz. Persoonlijk Tijdens (je afgelopen verkiezingsstrijd is vooral de ster van Hans Wiegel sterk gerezen. De VVD heeft de hele campagne opgehangen aan de jonge lijsttrekker, die veel publi. teit en volle zalen trekt. Mertz en Veltman zien beide wel voordelen in zo'n per soonlijke campagne, al vindt de eerste het wel wat raar 'dat nu in eens de hele VVD is weggevallen.' Het staat voor Veltman vast, dat je zoiets al leen kunt doen als de betreffende persoon ook enige inhoud heeft. 'Een lege man kun je niet verkopen op zo'n manier. Daarmee ga je vroeg of laat gegarandeerd door het behang.' Een ander fenomeen in deze verkie zingscampagne was de polarisatie: het toespitsen op de wezenlijke tegenstel lingen tussen een progressief en een conservatief blok. Erg belangrijk, vin den Veltman en Mertz. Je kunt de mensen duidelijk maken, dat er wel degelijk een keuze kan worden ge maakt. Beiden vinden, dat de progres sieve drie best nog wat .neer gebruik hadden kunnen maken van die breuk lijn. De presentatie van het schaduw kabinet is met het oog hierop een goede zet geweest, die misschien niet voor 100 procent is uitgebuit. Idee van politici Overigens is het idee van het scha duwkabinet niet ontsproten aan het De dood op tafel In zijn geruchtmakende intreerede heeft de Utrechtse anesthesioloog prof. dr. B. Smalhout het maandag niet alleen gehad over de medische fouten die rond operatietafels gebeu ren en de structurele oorzaken daar van. maar ook over de oorzaken ach ter de oorzaken. En dat verhaal is boeiend genoeg om apart aandacht aan te besteden. De 'oerkern' van het probleem, zegt prof. Smalhout, is de verkeerde start van de anesthesiologie: als hulptech niek voor de chirurg. In 1846 demon streerde de Amerikaan Morton voor het eerst dat een chirurgische ingreep mogelijk was zonder dat de patiënt gilde van de pijn en door twee potige helpers moest worden vastgehouden, door hem met etherdamp buiten be wustzijn te brengen. Vrijwel iedereen was op dat moment doordrongen van het immense belang van de nieuwe vinding. Hoe het precies werkte, was volstrekt onbekend, en dat zou het hebben er nooit een geheim van ge maakt, dat wij zowel bij de christelijke partijen als bij de progressieve drie de componenten aantreffen, die, samenge voegd, een beleid kunnen voeren dat ingaat op de werkelijke uitdagingen van deze tijd. Daarom verdriet het ons zo, dat die componenten welke we ook weerspiegeld vinden in onze le zerskring door de actie en reactie van het polarisatieproces uit elkaar worden getrokken. Dat was precies de reden waarom destijds dr. Bruins Slot een pleidooi hield voor een evangelisch politiek beraad, dat tot nu toe helaas tot enkele kleine ontmoetingen beperkt nog lang blijven. De anesthesie bleef ook duidelijk een hulptechniek. 'Toen ik co-assistent was. kreeg een ver pleegster, of de jongste assistent, of zelfs een co-assistent het baantje toe geschoven.' De gebruikte techniek was in wezen dezelfde van 1846. Maar tijdens de oorlog nam de anes thesiologie met name in de Angelsak sische landen een geweldige vlucht. Men begon te begrijpen dat er meer achter zat dan zorgen dat de patiënt niets van de operatie merkt. Mén zag om te beginnen vier afzonderlijke functies. Ten eerste moet het bewustzijn wor den uitgeschakeld. Ten tweede moet de pijn worden weggenomen. Dat lijkt raar. want als iemand al bewusteloos is. voelt hij toch geen pijn meer. Maar pijn veroorzaakt meer dan al leen een gevoel: er treden allerlei onbewuste ('vegetatieve' reacties op. De eerste reactie, die iedereen wel van zichzelf kent, is een diepe inade ming. Spoedig wordt de hartslag ver sneld, de bloeddruk daalt ('hij trekt wit weg'). In hun hevigste vorm zijn die verschijnselen gevaarlijk. Een be wusteloze kan sterven aan pijn. Ten derde moeten spierbewegingen, en soms ook de natuurlijke spierspan ning worden onderdrukt. Een patiënt die tijdens de operatie beweegt levert gevaar voor zichzelf op. Spierspanning zou bij een buikoperatie de ingewan den naar buiten drukken. En ten vierde moeten de vegetatieve reacties op de chirurgische ingreep en op de anesthesie zelf worden onder drukt. 'Je kunt niet straffeloos aan iemands darmen trekken, of aan zijn longen komen zonder ernstige gevol gen elders in het organisme'. Die vier functies werden vanouds door het ene verdovende middel waar genomen. Maar gebruik voor het ene doel betekende dat voor het andere doel veel te veel werd gebruikt. ('Ik kan ontspanning van uw spieren be reiken met jenever. Maar dan moet ik u wèl volkomen laveloos voeren.') Dit soort scheefgetrokken verhoudingen verklaarde ook waarom patiënten van de narcose zo ziek werden. In de jaren veertig kwam de gedachte op aan aparte middelen met beperkt werkingsgebied die elk een functie naar behoeven konden vervullen. Toen dat gelukt was, waren er zoveel middelen en abparaten dat de anes thesiologie al ingewikkeld begon te worden. In de ogen van de meeste mensen is het nog steeds het bewuste loos maken van de patiënt. Maar dat is een langzamerhand te verwaarlozen onderdeel van onze doelstellingen ge worden, aldus prof. Smalhout. Toen kwam een vijfde doelstelling van de anesthesiologie op: het moge lijk maken van nieuwe chirurgische ingrepen. Een longoperatie is alleen goed mogelijk dankzij beademing. Het kan nodig zijn, de bloedcirculatie eni ge tijd stil te leggen. De anesthesist kan dat mogelijk maken door de pa tiënt sterk af te koelen. Hij kan met een hart-longmachine de hele bloeds omloop op gang houden en zo het hart bereikbaar maken voor open chi rurgie. En die nieuwe technieken, apparaten en medicijnen bleken ook patiënten te kunnen helpen die niet geopereerd werden. Spierverslappende v middelen ontnemen tetanus zijn dodelijk karak ter. Met onderkoeling kan een levens gevaarlijke koortsaanval onder con trole worden gehouden. Pijn en adem- halingsstoornissen zijn te bestrijden. Zo ontwikkelde zich het zesde interes segebied van de anesthesiologie: reani matie en 'intensive care'. Het nieuwe specialisme is opgekomen tussen de bestaande. De chirurgie wil de alleen iets gemakkelijks om te kunnen opereren. 'Maar plotseling sta ie op de tenen van allerlei omliggen de specialismen, die een stukje van hun terrein zien afgeknabbeld.' Je hebt contact met de cardioloog over de behandeling van acute storingen van het hartritme, met de internist over de bestrijding van diepe shock. 'Als je een goede verstandhouding hebt, waarderen ze dat, weten ze dat jij het vanuit jouw specialisatie op dat moment beter kunt. Maar vroeger bleek vaak dat die ontwikkeling zeer moeizaam verliep.' Die onduidelijke positie heeft de anesthesiologie geen goed gedaan. De opleiding is ook opvallend kort (te kort), hoewel er 'nauwelijks een an der medisch vak is te bedenken dat zich zo zeer bezighoudt met dc meest vitale orgaansystemen van de mens. Er is nauwelijks een ander specialis me waarin beslissingen zo snel moe ten worden genomen en waarin fou ten zo onverbiddelijk en onherstel baar tot calamiteiten voeren.' Die geringe status is tot verbittering van prof. Smalhout terug te vinden tot in de medische jurisprudentie. In een officiële uitspraak stelde het Cen traal medisch tuchtcollege twee jaar geleden vast 'dat een arts die een patiënt narcose doet geven door een verpleegkundige, niet in zorg tekort schiet voor zijn patiënt, ook al is hij niet geoefend in de technieken, beno digd voor het behandelen van compli caties in ademhaling of hartslag.' Maar juist daar vallen de klappen. Prof. Smalhout elders in zijn rede: Voor velen zal het verrassend zijn te moeten vernemen dat de plaatselijke verdovingstechnieken, de door vele kringen zo geprezen veilige alternatie ven voor een narcose, gemiddeld een hogere sterfte boeken clan de algeme ne anesthesie. De oorzaak is dat ze veelal door niet-anesthesisten worden toegepast, waardoor eventuele compli caties niet adequaat kunnen worden opgevangen. De noodzakelijke maatregelen zijn voor prof. Smalhout duidelijk. Meer en beter opgeleide anesthesisten. Meer en beter opgeleid verpleegkun dig personeel. Meer moderne appara tuur. Maar de geneeskunde bestaat uit meer dan operatiekamers en intensive care bedden. En vooral ook: uit meer lijstjes met noodzakelijke maatrege len. Prof. Smahout zegt eerlijk dat hij over prioriteiten in groter ver band nog niet heeft nagedacht. Hij had het tot nu toe druk genoeg met de opbouw van zijn eigen instituut in Utrecht, vanuit een moeilijke begin positie. Voor de wijdere discussie die zal moeten volgen, heeft in intussen onmisbaar materiaal geleverd. brein van de reclamemensen. 'Het was een idee van de politici, 'verzekert Veltman, die in 1971 nauw betrokken was bij de presentatie van het eerste schaduwkabinet. 'Ik geloof niet, dat de reclameman zich moet bemoeien met politieke beslissingen. Dat zullen de politici trouwens ook niet accepte ren. Je moet de politieke gebeurtenis sen wel toetsen op hun waarde voor de propaganda, maar je moet niet proberen invloed te hebben op die gebeurtenissen. Dat is je taak niet, daar ligt je deskundigheid ook niet,' licht hij toe. Geen werving... Verder hebben de politici zich de afge lopen weken voornamelijk vermoeid met het vervullen van spreekbeurten in het hele land. Een weinig lonende zaak, zo vermoeden beide ondervraag den. Mertz: 'Die spreekbeurten heb ben voornamelijk een bevestigende werking, geen wervende. Je ontmoet je eigen achterban, maar je bereikt weinig pieuwe keizers.' Veltman: 'Het effect van die spreek beurten is ook nog aan een enorme slijtage onderhevig. Er ligt meestal een hele lange tijd tussen de spreek beurt en de verkiezingen. Er kan in die tijd van alles gebeuren, waardoor de hele indruk, die de spreker heeft gemaakt wordt weggevaagd. Dan is het alleen maar tijd- en energiever spilling geweest. Hel moet mogelijk zijn die politici nuttiger te kunnen gebruiken.' De wandeling van Vondeling en de huisbezoeken van Gruyters zijn het volgens Veltman ook niet: 'Ze hebben wat publiciteit gehad, maar wat schiet je daarmee op? Voor lokale verkiezin gen is het wel zinvol, maar nu is het bereik van dit soort acties te beperkt.' Gemiste kansen Bij een landelijke campagne moet de norm zijn: wat kost het aan geld en energie en wat is het bereik? Die toetsing kan veel van de krachttoer, die de partijen de afgelopen weken hebben verricht, niet weerstaan. Velt man gelooft, dat je met goede adver tenties in de landelijke pers een heel eind komt. Dat moeten dan wel goede advertenties zijn. Paul Mertz kreeg een advertentie van de ARP onder ogen. waar hij beslist niets wijzer van werd: 'Voor inlichtingen werd je ver wezen naar een telefoonnummer. Dat kan natuurlijk niet: heb je een hele pagina voor je maar als je wat wilt weten moet je bellen. Een gemiste kans.' Niet de enige uit de afgelopen campagne, zo vinden de deskundigen Veltman en Mertz. Een dikke tien jaar geleden bestond er nog geen stembusakkoord. In elk geval niet voor de man die het éénde lige Groot Woordenboek der Neder landse Taal samenstelt, beter bekend als 'de dikke Van Dale'. Om helemaal duidelijk te zijn, zoals dat in politie ke zaken hoort: dat woordenboek wordt zo genoemd, niet de man er achter, want dat is drC. Kruyskamp. Dr. Kruyskamp, tevens redacteur van het historische Woordenboek der Ne derlandse Taal, dat al meer dan een eeuw bezig is te verschijnen, is tege lijk gewoon redacteur, eindredacteur en hoofdredacteur van 'die dikke'. Hij doet het alleen, zij het dan met hulp van vrijwillige medewerkers die gere geld nieuwe woorden of aanvullingen sturen. Van Dale zelf overleed in 1872, net toen de eerste druk van zijn boek verscheen. Inmiddels zijn we aan de negende druk toe, maar door de bruisende activiteit van de spellings onzekerheid zaaiende taalhervormers is er twee jaar geleden alleen een supplement uitgekomen met ook nog altijd 12000 woorden, waarvan het stembusakkoord er één is. Als er op dit moment opnieuw zo'n supplement zou moeten verschijnen, zou dr. Kruyskamp dan nog een paar nieuwe 'stemmingswoorden' uit zijn mouio kunnen schudden? 'Dat kan ik zo uit m'n hoofd niet zeggen. Ik, geloof niet dat ik daar aanvullingen op heb'. En bladerend in zijn aante keningen: 'Onder 'stem' heb ik twee nieuwe aanvullingen, maar die heb ben niets met de verkiezingen te ma ken. Stemkroon bijvoorbeeld, dat slaat op het orgaan, de menselijke stem. Wat kiezen betreft heb ik hier wel één: kiesdrempel'. Daarom slaan we de oudere drukken maar op, ivant op een dag als vandaag is zoiets een erg leerzame bezigheid. Het eerste dat we onder stemmenvinden: 'zingen een lof- echt hoop lied stemmen tot Gods eer'. In de uitgave van 1961, nog altijd de meest recente, zijn onder 'stem' drie woor den toegevoegd: stembeugel (herin nert aan boksbeugel, maar blijkt een verwisselbare buis voor het verstem men van een hoorn te zijn), stemmen verhouding (waar vóór 1961 dan ze ker geen probleem van gemaakt werd) en stemmingsmoment, wat op het hu meur slaat. Een stemband heeft ook weer niets met vandaag van doen en een stern- blok is niet een soort offerblok, waar men zijn stembriefje in offert. Stem- gember wordt niet uitsluitend in het slemlokaal genuttigd om op dreef te komen en een stemhamer is niet een zwaar voorwerp, waarmee de voorzit ter van het stembureau onwillige kie zers op het hoofd slaat. In de laatste edities zijn stembusnederlaag en - overwinning onverkort gehandhaafd, maar daarnaast zien we in het supple ment stemmenverlies en stemmenwinst opduiken. Een 'subtiel' verschil, dat kennelijk pas kort geleden ontdekt is. Stembreuk is niet zoiets als woord breuk door kiezers, maar gewoon de barst in het keelgeluid van de puber, die zelf nog niet mag stemmen. Nog even terug naar de grondvorm. Behalve het al genoemde loflied geeft de Van Dale onder andere nog deze toepassingen van stemmen: 'overeen stemmen, gelijkklinken; stroken, klop pen: dat stemt kwalijk met mijn ge voelens; alles stemt tot vreugde(van wie staat er niet bij); 'zijn stem uitbrengen in een daartoe aangewe zen aangelegenheid: wij zullen tot stemmen overgaan; ik stem voor; met handopsteken stemmen; voor een bep. partij, voor iem. stemmen; op een kandidaat stemmen'. En dan: 'stemt liberaal' met een uitroepteken. Of Van Dale dat als gewoon voorbeeld of als stemadvies bedoeld heeft en of hij zelf ook in die hoek zat, zullen we nooit te weten komen. averechts Vijftig procent van alle baby's die in het overwegend rooms-katholieke Mexico geboren worden, is buitenech telijk. In dat land wordt de viriliteit van de man vaak gemeten naar het aantal bijzitten en de kinderen die hij met al z'n vrouwen voortbrengt, vandaar al die onechte baby's. Mexico telt nu al 51 miljoen inwoners en dat zullen er in het jaar 2000 meer dan 130 miljoen zijn, als het allemaal op deze oude, vertrouwde voet doorgaat. En dat kan nu net niet, vindt de Mexicaanse regering, die daarom volgend jaar een gezinsplan ningsproject van start laat gaan. Maar ook voor die tijd moet er iets gebeu ren. De vrouw van president Echever- ria voert met hulp van de vrouwen van allerle bestuursambtenaren een huwelijkscampagne, die ze 'het Mexicaanse gezin' noemt. Haar bedoe ling is, dat vrijdag 90.000 niet voor de wet getrouwde, maar wel samenwo nende Mexicanen en Mexicaansen naar hun stadhuizen komen om als nog echt te trouwen. Om die stap zo licht mogelijk te maken, kost trouwen op die dag geen cent. Alleen al op het ene gemeentehuis van Puebla bij Mexico-stad wordt bijna t en procent van het geheel verwacht. Dat wordt dringen, als mevrouw Echeverria haar zin krijgt. Helemaal averechts en een beetje treurig is het nieuws, dat Engeland leeuwen gaat exporteren naar Zuid- Afrika, waar je die dieren toch eerder zou moeten verwachten dan op een kil eiland aan de andere kant van de Noordzee. Directeur Len Phayre van het Britse Windsor safaripark heeft al bevestigd dat Zuid-Afrika om dertig leeuwen voor Kaapstad gevraagd heeft en die rentuinmensen zien in dit handeltje al het begin van een nieuwe, bloeien de tak van export. In Engeland lopen meer dan tweedui zend leeuwen rond op terreinen, waar ze het gevoel hebben gewoon in het wild te zitten. Het gaat ze dan ook voor de wind en hun aantal neemt met het jaar toe. Dezelfde meneer Phayre zegt dat de dieren, zich perfect aan het Engelse klimaat hebben aangepast en daarom zal het volgens hem geen enkel probleem opleveren ails ze in een Afrikaans safaripark met meer geëigende weersomstandigheden terecht komen. kiespijn 'Village of hope' dorp van de hoop moet het open thuis gaan heten, dat mevrouw Ene Hooft en haar man, een negen jaar geleden met hun ze ven kinderen uit Nederland naar Au- tralië geëmigreerd echtpaar, in de stad Adelaide wil gaan openen. Dat 'dorp't zal bestaan uit dertien oude huisjes in de binnenstad van Adelaide, waar zwervende en wat los geslagen jongeren onderdak kunnen vinden en van de zilversmid Hooft een vak (zilversmeden, kunstsmeden, leerbewerken, pottenbakken, spinnen, weven, tapijten maken) kunnen leren. Iets dergelijks gebeurt nu ook al in een huis met tien kamers met bijbe horend winkeltje in tweedehands goed, maar dat is niet groot genoeg meer. Een 'open thuis' is vanaf de eerste stap n hun nieuwe vaderland het ideaal van de Hoofts geweest. Het is inmiddels al een officieel erkende charitatieve organisatie, maar de bur gemeester van Adelaide wil de pand jes nog niet verkopen. Radio, televis e en een architect staan al klaar om het project bekendheid te geven, zodra de toestemming er is. Een Engelsman had zichzelf eindelijk over zijn wurgende angst voor de tandartsstoel heen kunnen zetten. Maar toen zijn tanden eenmaal ge trokken waren, voelde hij zich he lemaal niet zo opgelucht als hij ge dacht had. Voor het zeurderige gevoel in zijn slechte gebit had hij nu een snerpende pijn in zijn nek terugge kregen, zo erg dat hij de dokter vroeg een röntgenfoto te maken. Wat er aan de hand was, staat nu in het Britse tijdschrift voor tandartsen: de patiënt bleek zijn nek gebroken te hebben, doordat het hoofdsteuntje van de stoel tijdens de behandeling te ver was ingezakt. Hij had er zelf niets van gemerkt, omdat hij door de nar cose goed ver weg was toen de stoel het begaf. NEW YORK Nederland heeft als vijfde land de internationale cacao- overeenkomst van 1972 getekend. Deze heeft ten doel buitensporige prijs- schommelingen in dit artikel te voor komen. De andere landen die de over eenkomst tekenden zijn Engeland, De nemarken, Frankrijk en Ghana. In Pannerden, vlak over de Duitse grens, viste een boer een paar zakken met giftige bonen uit de Rijn. Hij voerde ze aan zijn varkens, die daar niet tegen konden en eraan overleden. Ook op het Haagse strand zijn vergiftigde bonen gevonden. Ze zijn afkomstig uit een Duits Rljnschip.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8