Tweede man Johnny Rep heeft haast gekregen Opzoek naar h°ge rente? Sinibaldi: 'Libero nutteloos' Meer gerichte keuringen voor beoefenaren topsport U krijgt tot 61% bij de postspaarbank Toen ik bij Ajax kwam werd mij verteldjij wordt de opvolger van Sjakie. Toen was Sjakie al 30. En nu staat hij er nog steeds Cor Blekemolen overleden NSF probeert sponsoring te regelen altydsafe Feyenoord bouwt jeugdinternaat Forse subsidie voor Go Ahead Ex-Anderlecht trainer houdt er ook bij Las Palmas unieke opvatting op na TROUW/KWARTET WOENSDAG 29 NOVEMBER 1972 SPORT T8/K7 fAT)YKRTWm:> Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Belofte maakt schuld- dat gezegde herinnert Johnny Rep zich voortdurend als hij zich afvraagt waarom trainer Kovacs zijn kwaliteiten opnieuw negeert. 'Vorig jaar garandeerde Kovacs me met grote stelligheid dat mij een kans zou worden ge gund. Vooralsnog is hij die belof te niet nagekomen'. Johnny Rep (21) botst steeds opnieuw weer op de legendarische Sjaak Swart (35), die op eigen initiatief nooit zal wijken voor de opdringende jeugd. En Stefan Kovacs schijnt er niet over te peinzen Ajax' tra ditionele rechtsbuiten naar een minder in het oog springende stek, de dug-out, te verwijzen. Alhoewel er zich dit seizoen enkele in het perspectief van alle sentimen ten tactische verantwoorde gele genheden voordeden om Rep in de basisploeg op te nemen, verdient Swart nog altijd de voorkeur. Voor de geïrriteerde Rep een deprimerende houding van de Roemeen. Volkomen begrijpelijk wijst de Ajacied op zijn verrichtingen tegen Independiente, toen hij als vervanger van Swart via twee treffers en meer waardevolle acties de wereldbeker definitief voor de Amsterdamse formatie verzekerde. Zijn optreden tóen, voor het front van miljoenen kijkers in binnen- en buitenland, dwong slechts bewonde ring af. Zó koel, zó trefzeker voerde hij de stand naar 30 op, dat het internationale voetbalfront diep onder de indruk was van het talent Rep. Zei CSKA's trainer Manolov vóór het eer ste duel met Ajax: 'Naast Cruijff en Keizer vrezen we vooral Rep. Die man kent bij het afronden van een sco- ringsmogelijkheid geen of nauwelijks emoties. Wat? Zijn naam komt niet in de opstelling voor? Die praatjes ken ik. Die schaar ik maar onder de noemer psychologische oorlogsvoering'. Erkenning Complimenten dus voor Rep, waarvan hij zélf zegt: 'Het doet me natuurlijk goed, als zo'n man dergelijke prijzen de woorden aan mij besteedt. Het is een stukje bevestiging, erkenning van mijn capaciteiten. Maar het verandert niets aan mijn positie bij Ajax.' Een positie, waar nS Independiente slechts gedeeltelijk verandering in is aangebracht. Rep is inmiddels méér dan een anonieme wisselspeler ('ik hoor er nu tenminste bij'), maar wordt pas in de formatie ingepast, als een vaste keus zich door welke oor zaak dan ook moet afmelden. Rep: 'Ik veronderstelde dat Independiente het beginpunt van een serie kansen zou betekenen. Daar léék het ook op, toen ik de volgende wedstrijd tegen NAC (20, een even verrassende als ont hutsende nederlaag van de Europese kampioen jl.) inderdaad voor de basis opstelling gekozen werd. Ook in dat duel draaide ik niet slecht zeker niet in vergelijking met andere spe lers. Maar een week later figureerde ik weer in het B-elftal. Een afknap per. Kovacs heeft dat besluit ook nooit gemotiveerd.' Johnny Rep werd al eerder geconfron teerd met die ongenuanceerde benade ring van Kovacs. Vorig jaar deponeer de hij als invaller tegen FC Utrecht eveneens een opmerkelijke prestatie. En ook toen werd hij zonder meer HILVERSUM (ANP) Op 78-jarige leeftijd is in een ziekenhuis in Hilver sum de oud-wielrenner Cor Blekemo len overleden, die in de periode tus sen 1913 en 1935 grote faam verwierf. Tien dagen geleden is de heer Bleke molen in het ziekenhuis opgenomen. In 1913 en 1914 werd hij Nederlands kampioen bij de amateurs op het on derdeel 100 kilometer achter de grote motoren. In dat laatste jaar werd hij in Kopenhagen tevens wereldkampioen op de 100 kilometer. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Nederlandse Sport Federatie heeft zoals verwacht het voorstel van een negental bonden overgenomen om te proberen te ko men tot een regeling van de spon soring en de reclame in de sport. De bonden doen in een voorstel de sug gestie tot de instelling van een natio naal overlegorgaan. Het bestuur van de sportfederatie zal in het voorjaar met uitgewerkte voorstellen in deze zaak komen. gisteravond in Utrecht gehouden buitengewone ledenvergadering ken merkte zich ook op de overige punten Soor een weinig schokkend verloop. Wat de stemmenverhouding op de ver gadering betreft, werd het voorstel van het bestuur, waarin het aantal stemmen per bond meer in oyereen- stemming werd gebracht met het aan tal leden van die bond, aangenomen. Een poging van een aantal kleine bon den om meer invloed te verkrijgen, of althans niet onder de voet te worden gelopen door de grote bonden, werd afgewezen. Het gebeurde echter met zo een gering verschil, dat er twijfel bestaat over de mogelijkheid om het aangenomen voorstel volgend jaar via een wijziging van het huishoudelijk reglement (waarvoor een meerderheid van driekwart nodig is) in werking te laten treden. dan de na afloop van dit seizoen mogelijk vertrekkende trainer Kovacs. 'Tk geloof niet, dht het goed is dat Kovacs me zo lang uit de ploeg houdt. Je komt niet tot rust. M'n gedachten worden voortdurend beheerst door het idee: je moet je waarmaken. Daar door ben ik misschien wel wat agres sief.' Een veronderstelling, die meer mensen koesteren. Zoals de leden van het scheidsrechterscorps, die volgens Rep meer dan normale aandacht aan hem besteden. Rep: 'Ik kom bij het publiek over als een verschrikkelijk vervelend ventje. Daar wordt nogal de nadruk op gelegd. Sterk overdreven. Ik ben hoogstens een geinschopper- tje.' Ter illustratie: 'Ja, mijn straflijst ziet er leuk uit. Er staat tenminste iets op. Ik werd dit seizoen al twee wedstrijden geschorst; kreeg tweemaal een gele kaart en werd eenmaal in een strafzaak vrijgesproken. Dat is te veel, uiteraard. Maar het betrof over tredingen, die een dergelijke sanctie nauwelijks waard waren. Na die on gunstige publicaties houden arbiters je scherp in de gaten. Dat ervaar ik meer dan eens. Een voorbeeld. Tegen FC Den Haag kreeg ik een gele kaart voor een overtreding, die in het per spectief van alle incidenten in die wedstrijd hoegenaamd niets voorstel de Maar ik werd er wel uitgehaald.' Dit seizoen, zo benadrukt Rep nog maals. moet hij zich regelmatig in Ajax' hoofdmacht kunnen manifeste ren. Hij, veelvuldig uitverkoren in vertegenwoordigende elftallen als de UEFA-jeugd en Jong Oranje, veron derstelt, dat anders zijn ontwikkeling stagneert. Rep: 'Mijn contract met Ajax loopt aan het einde van dit seizoen af. Het liefst ga ik hier ge woon door. Als me maar enig uitzicht op promotie wordt geboden. Is dat niet het geval, dan ga ik elders solli citeren. Weet je, verschillende men sen hebben mij erop geattendeerd, dat wanneer ik een vaste plaats bij Ajax had gehad ik ook in aanmerking zou komen voor het Nederlands elftal. Dat is toch zo gek nog niet? Lopen er nu werkelijk goede rechtsbuitens in Nederland rond? Willy Brokamp is een uitstekende speler, zonder meer. Maar een rechtsbuiten? Nee, zoals hij trouwens zelf onderschrijft.' De postspaarbank Is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht. Opvolger Jonnny Rep trekt na Ajax-Independiente waarin hij zo een belangrij ke rol speelde, het shirt van tegenstander Pastorizza aan. 'Ik had na die wedstrijd op een vaste plaats gehoopt'. naar het voor een voetballer, die meent dat hij voor een hoger te kwalificeren positie in aanmerking komt, uitzichtloze B-elftal gedirigeerd. Rep, over wiens mentaliteit en karak ter de meest wilde verhalen de ronde doen, kon dat niet verwerken. Hij kwam in opstand tegen de vermeende onrechtvaardigheid en liet dat vooral blijken in het veld waar hij een ongeïnteresseerde indruk "wekte. Rep: 'Ik rebelleerde. Deed er op de trai ning en in het B-elftal niets meer aan. Johan Cruijff maakte daar enkele minder prettige opmerkingen over. Hij had groot gelijk, dat weet ik ook wel, maar toen pikte ik het niet. Ik kreeg ruzie met hem. Het gevolg was. dat ik door het bestuur een maand lang disciplinair gestraft werd.' Dat was niet de eerste keer. Daarvoor had het bestuur het gedrag van Rep al tweemaal afkeurend beoordeeld en maatregelen getroffen. Rep wéét, dat zijn instelling niet optimaal was. On derkent het. Maar brengt wel een nuance aan. 'Het was niet slecht, maar kon aanzienlijk beter. Inzet is altijd mijn probleem geweest. Als al les niet volkomen naar wens verliep geloofde ik het wel. Liet ik m'n kop hangen. Han Grijzenhout, de voorma lige trainer van het B-elftal, heeft daar met mij veel gesprekken over gevoerd. Heeft me geholpen, ge steund. Hij heeft me een 3tuk volwas- sener gemaakt.' Dat proces is eigenlijk nog versneld door de aanpak van de spelers, die zijn directe collega's werden, toen Rep anderhalf jaar geleden een plaats in de A-selectie ('Dat is al een presta tie op zich. Jaarlijks wordt er uit het B-elftal hooguit één speler toege voegd') werd toegekend. De spelers van Ajax zijn hard, voor zichzelf en voor anderen. Zij voelen zich in hoge mate verantwoordelijk voor de presta tiecurve; verrichten een zo groot mo gelijke trainings- en wedstrijdarbeid zonder grote druk van bovenaf te ervaren; offeren zich volkomen op voor het pLoegbelang. Van anderen wordt een identieke benadering ver wacht gebeurt dat niet, dan wordt die collega op Spartaanse wijze opge- (voed. Rep: 'Je wordt er hard van. Je staat een beetje op een eiland, je moet het allemaal zelf verwerken. Anderszijds word je meer vakbewust. Je leert als voetballer te leven, zo ook te redene ren. Vorig jaar hing ik er maar een beetje bij. Voelde ik me maar zijde lings betrokken bij alle successen. Toen de Europa Cup was veroverd ben ik op het terras maar een beetje achteraan gaan staan. Het was niet mijn prestatie. Nu weet ik, dat ik me dn de ploeg kan dringen. Ik erger me natuurlijk wel aan het feit, dat een werkelijke kans nog niet is gegeven, maar zal toch doorbijten. Ik ben 21, het moet nu gebeuren. Het is mis schien wel wat oud voor een door braak, maar dat zie je meer bij Ajax. Hoe lang hebben Gerrie Miihren, ROTTERDAM Feyenoord gaat in de onmiddellijke nabijheid van liet sta dion in Rotterdam een hotel en een internaat bouwen voor jeugdvoetbal lers. Feyenoord zal het miljoenenpro ject voor eigen rekening nemen. Voor de bouw zal echter ook kapitaal van buiten de vereniging worden aange trokken. Barry Hulshoff en Arie Haan er niet over gedaan voordat ze een vaste positie veroverden? Daar houd ik me maar aan vast.' Johnny Rep heeft haast. Meer haast Johnny Rep is ambitieus. Hoopt op de hem beloofde kans. Maar vanavond tegen CSKA zal Sjaak Swart aldus Kovacs weer op de rechterflank positie kiezen. Rep: 'Toen ik vijf jaar geleden van ZFC naar Ajax kwam werd mij verteld: jij wordt de opvol ger van Sjakie. Toen was Sjakie al 30. En nu staat hij er nog steeds.' JOHN LINSE DEN HAAG (ANP) De centrale raad voor de volksgezondheid vindt dat er voor de topsport uitgebreidere en meer gerichte keuringen moeten komen. Ook voor degenen, die zonder tot de topsport te kunnen worden gerekend, toch hun sport intensief beoefenen die speciale eisen stellen zouden volgens de raad districtssport-' keuringsbureaus gevestigd moeten worden in de drie grote steden en in elk van de provincies. In een advies over medische begelei ding van de sport aan de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne stelt de raad voor de volksgezondheid dat in principe aan elke soort sportbe oefening een medische keuring vooraf dient te gaan. Voor de recreatiesport en de wed strijdsport is volgens de raad de be staande sportkeuring toereikend. Zo lang voor de talrijke deelnemers aan trimactiviteiten een volledige medi sche sportkeuring niet te verwezenlij ken is, acht de raad het vooral voor ouderen, raadzaam zich te verstaan met hun huisarts. De raad vindt dat er een sportpas- poort ingevoerd moet worden waarin aantekening wordt gehouden van de keuringen die een sportbeoefenaar heeft ondergaan. Op het terrein van de medische sportbegeleiding in rui mere zin dient de overheid volgens de raad in het belang van de gezondheids toestand van de bevolking zowel ruimtelijk als medisch-hygiënische toereikende voorzieningen te treffen Gemeentelijke overheden zouden een van de artsen van de GGD speciaal met sportaangelegenheden moeten be lasten. De raad vindt het gewenst dat er in Nederland een instituut voor de sportgeneeskunde komt ten behoeve van onderwijs, research, begeleiding en voorlichting op het terrein van de sportgeneeskunde. De medische afde lingen van het nationaal sport cen trum 'Papendal' in Arnhem en het KNVB-sportcentrum te Zeist zouden mede kunnen fungeren als onderzoek en praktijkcentrum ten behoeve van zo'n instituut, aldus de raad. DEVENTER (ANP) De gemeente raad van Deventer heeft met slechts een stem tegen besloten de eredivisie club Go Ahead voor het lopende sei zoen een forse subsidie te geven. De club zal in ieder geval kunnen reke nen op een bedrag van 410.000 gul den. Dat bedrag is als volgt samenge steld: 110.000 teruggave vermakelijk heidsbelasting, 225.000 gulden ge meentelijke subsidie. Het laatste be drag wordt verstrekt op voorwaarde dat de industrie in Deventer zoals gebruikelijk 75.000 gulden bijdraagt. Wanneer de Deventer industrie be reid is Go Ahead 25.000 gulden meer te^geven dan zal de gemeente Deven ter nog eens 75.000 gulden bijdragen. Van onze speciale verslaggever BOEKELO Pierre Sinibaldi (48) is één seizoen lang als een held- hattige trainer afgeschilderd. Toen de wispelturige Corsicaan vorig jaar september naar het paradijselijke Las Palmas op de Canarische eilanden afreisde, leek de Spaanse club eindelijk het juiste type trainer gevonden te hebben. Sinibaldi was wat eigenwijs en lastig, maar dat werd door het bestuur van de geïsoleerde profclub op de koop toegenomen. Want Sinibaldi bereikte met Las Palmas binnen luttele maanden een verrassend resultaat in de competitie. De vijf de plaats in de eindrangschikking gaf zelfs recht op de deelname aan het toernooi om de UEFA-Cup. Las Palmas louterde Sinibaldi om die prestatie. Nog steeds geniet de ex- trainer van het Brusselse Anderlecht een redelijke populariteit bij de bewo ners van de Canarische eilanden. Maar het vertrouwen in hem steunt dit seizoen alleen nog op de verras sende resultaten, die zijn formatie in het Europese, bekertoernooi heeft be reikt. Las Palmas schakelde achter eenvolgens het Italiaanse Torino en het Tsjechoslo waakse Slovan Bratisla va uit. In de Spaanse competitie le vert Las Palmas heel wat minder opzienbarende verrichtingen af. PRIORITEIT Vandéér, dat Las Palmas de hoogste prioriteit verleent aan de beide wed strijden tegen FC Twente in de derde ronde van het toernooi om de Europa Cup III. Het past bij de figuur- Sinibaldi om de belangrijkheid van de eerste confrontatie tussen beide ploe gen. vanavond in het vermoedelijk uitverkochte Diekman-stadion in En schede. heftig te bestrijden. Sinibaldi is echter zichtbaar nerveus en onze ker. Déze woorden lijken dan ook niet meer dan een dekmantel voor zijn innerlijke twijfels: 'De UEFA-Cup is leuk om ervaring op te doen. Maar de competitie is voor mij drie keer zo belangrijk. Als een ploeg voor de Europa Cup I uitkomt, kan ik me voorstellen, dat de trainer op een gegeven moment de competitie onder geschikt maakt. Maar dat kan ik me niet permitteren. Voor mij is het hoofdzaak, dat Las Palmas het contact met het topvoetbal in Spanje niet verliest. Door de grote afstand naar het vasteland heeft de club het al moeilijk genoeg'. Pierre Sinibaldi is geen gemakkelijk man. Ook niet voor zichzelf. Deson danks kan hij uiterst beminnelijk zijn. Een levensgenieter met een ijze ren wil. Toen de delegatie van Las Palmas maandagavond in hotel Boeke- lo in Twente neerstreek en Sinibaldi ontdekte, dat hij zijn kamer met die van hulptrainer Ernesto Forns moest delen, weigerde hij. Forns kon een ander hotel gaan opzoeken. Sinibaldi is de baas. Zegt: 'Op technisch gebied berust de gehele verantwoordelijkheid bij mij. Bij iedere club; waar ik gewerkt heb was dat het geval. Ik wil overal onafhankelijk kunnen werken. Als het goed gaat met het elftal, is dat mijn werk. Lukt het niet, dan mogen ze mij de schuld geven. Ik heb voor mijn vak gestudeerd en ervaring verzameld. Dan wil ik het als vakman alleen voor het zeggen hebben. Zo is mijn karakter nu eenmaal'. EIS Die primaire eis betekende bijna twee seizoenen geleden het einde van een langdurig, èn succesvolle carrière van Sinibaldi bij de Belgische topclub An derlecht. De Fransman werkte in to taal acht jaar in Brussel. Hij onder brak die periode voor een kortstondig verblijf bij Monaco. Sinibaldi: 'Door de bestuurswisselingen bij Anderlecht ging het op het laatst mis. Ik kon niet langer autonoom werken, ande ren gingen zich met mijn beleid be moeien. Daar kan ik niet tegen'. Pierre Sinibaldi botste tegen het ein de van zijn laatste seizoen bij Ander lecht steeds heftiger met zijn oppo nenten. Zelfs uit de spelersgroep (Van Himst. Mulder) kwam soms har de kritiek op zijn werkwijze. Sinibaldi weigerde zeer consequent om met een vrije verdediger te spelen. Ook bij Las Palmas demonstreert hij zijn aversie tegen een libero. Sinibaldi: 'Succes in een wedstrijd hangt niet af van het feit of je al dan niet met een libero speelt. Ik vind zo'n man nutte loos, prefereer te spelen met vier man op één lijn. Als het echt noodzakelijk is kan één van de centrale verdedi gers altijd nog een stap terug doen'. TWIJFEL Wie het gelijk van Sinibaldi in twij fel trekt, vindt daarin bij hem geen onderwerp voor een discussie. Kortaf: 'Ik vind een speciale libero niet no dig. Met Anderlecht heb ik zonder een vrije verdediger ook goede resul taten behaald. We werden jarenlang nationaal kampioen, bereikten de fi nale van het toernooi om de UEFA- Cup cn hebben ook in de Europa Cup I klasse laten zien. Dat Anderlecht onder leiding van Georg Kessler mèt een vrije man kampioen is geworden, Aan de balie van het hotel vullen v.l.n.r. trainer Pierre Sinibaldi, en spelers Noly en Miguel Angel van Las Palmas, het hotelregister in zegt me niet veel. Kessler werkt met een heel ander elftal'. Sinibaldi. getooid met een overhemd waarop fors zijn initialen zijn gebor duurd, bewondert het Westeuropese voetbal. Dat van Ajax, Bayern MUnchen en het Westduitse elftal vooral. 'Het zuidelijke voetbal heeft af moeten haken: Het Argentijnse en Braziliaanse worstelt met een crisis. Voetbal is niet alléén techniek en kracht meer. Een topelftal moet ook over intelligentie, fysieke kracht en snelheid bezitten. En discipline. Daar om ook heeft het Spaanse voetbal op Europees niveau terug moeten draai en. In onze competitie zijn nog een reeks sterke ploegen. Ik ken in de hoogste afdeling zelfs geen zwak team. Alleen de echte topploeg ont breekt. Barcelona is op de goede weg. Rinus Michels heeft bij die ploeg discipline gebracht'. TROEP Sinds de komst van Sinibaldi op Las Palmas is ook daar de controle op de discipline van de spelers verscherpt. 'Er is veel veranderd. Ik durf,, als dat noodzakelijk is, boetes te geven. In de kleedkamer behoort het geen troep te zijn. Iedere speler kent zijn verant woordelijkheid. Dat heeft de Span jaard nodig'. Las Palmas neemt in de Spaanse com petitie een unieke positie in. De Uni on Deportive de Las Palmas huist zó geïsoleerd op de Canarische eilanden, dat reizen voor uit-wedstrijden gigan tische expedities vormen. Vroeger speelde Las Palmas zelfs twee uit- duels achter elkaar en bleef daarvoor ruim een week op het vaste land. Nu vliegt het team eerst naar Madrid en reist verder met de trein. Een uitwed strijd betekent niet alleen een zeer kostbare, maar ook een uiterst ver moeiende onderneming. Sinibaldi: 'Met het financiële beleid bemoei ik me niet. De spelers hebben weinig last van die grote afstanden. Ze zijn er aan gewend. In dc trein slapen ze even gemakkelijk als thuis. Natuurlijk is zo'n geïsoleerde positie niet goed voor een club. Aan de andere zijde heeft Las Palmas het voordeel, dat het over een groot reservoir met talenten kan beschikken. We zijn de enige profclub op de Canarische eilan- 'den. Talentvolle jonge amateurs ko men vanzelf naar ons toe. We hebben nu dan ook een elftal, dat vrijwel volledig uit spelers van de eilanden bestaat'. ONZIN Die formatie verraste onlangs het veel sterker geachte Torino in de eerste ronde van de UEFA-beker. Met maar liefst 4-0 werden de Italianen in het zonnige vakantie-oord afgedroogd. Te rug in Italië werden de Spanjaarden ervan beschuldigd, dat zij slaappillen in het eten van de spelers van Torino hadden gemengd. Sinibaldi lacht om die internationaal breed uitgemeten aanklacht. Je kent de Italianen toch. Ze zoeken altijd een excuus voor een nederlaag en dan zijn ze zelfs tot een dergelijke beschuldiging in staat. Na tuurlijk is het de grootste onzin. Direct na afloop van de wedstrijd kwamen alle Italianen ons gelukwen sen en complimenteren. Toen hebben we geen kwaad woord gehoord. Dat kwam pas veel later. Belachelijk. We hebben tegen Torino gewoon een for midabele wedstrijd gespeeld'. GERRIT DEN AMBTMAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7