Parkeergarages straks leels financieren uit rijkswegenfonds Caballero filter Anders dan andere filters Bio-industrie 'verborgen' vervuiler Besluit minister over kernproject wekt verbazing vandaag kiest u voor een beleid MP 4 in doublé! Biesheuvel Specialisten oneens met prof. Smalhout Kwart voor Palermo KRO krijgt een nieuwe directeur Speelgoedvogel met giftige inhoud uit de roulatie genomen Het weer Wetgeving heeft onvoldoende vat op nieuwe bedrijfstak BINNENLAND T3/K5 'erste Kamer neemt m otie D'66 aan an onze parlementsredactie )EN HAAG De bouw van parkeergarages rond om de binnenstad zal voor een gedeelte gesubsi- lieerd moeten worden uit bet rijkswegenfonds. De Eerste Kamer nam gisteren zeer tegen de zin van linister Udink (verkeer en waterstaat) deze moti e van de beer A. Martini (D'66) aan. egen stemden de WD, de SGP, 6 VP-ers en de heer Elferich (AR), e heer Martini wil met zijn motie «reiken dat de gemeenten ten aan- ien van de bouw van parkeergarages Van een verslaggever ITRECHT Het is onmogelijk dat lodelijke fouten in de geneeskunde rerdoezoezeld kunnen worden, zeker i ze met een zekere regelmaat zou den voorkomen. Zo reageerde gisteren e voorzitter van de Landelijke speci- distenvereniging op de intreerede 'De Jood op tafel' van prof. dr. B.Smal* hout. Volgens dr. Versteegh is het werken ran een anesthesist in twee operatie kamers tegelijk, geen ideale oplossing maar wel verantwoord. Inleiding en beëindiging van de narcose doet hij altijd zelf, tussendoor nemen de chi- en de andere leden van het operatieteam een deel van de bewa king over. Volgens de LSV-voorzitter lijn ze daartoe ook best in staat, zeker als de operatiekamer - zoals in heel veel ziekenhuizen het geval is - voorzien is van moderne elektronische bewakingsapparatuur. (Volgens het eindrapport van de com missie Anesthesiologie van de Gezond heidsraad wordt het gebruik van zul ke apparatuur aanbevolen, hoewel zij 'zeker niet in alle gevallen behoeft te worden toegepast'. -Red.) Maar dr. Versteegh acht een onder zoek naar de juiste feiten en cijfers over anesthesie-fouten van zodanig be lang dat zijn vereniging zal voorstel len dat de hoofdinspectie van de volksgezondheid de argumenten van prof. Smalhout nauwgezet gaat bekij ken. ADVERTENTIE MET ALLEEN MAAR SAMEN In de Prinses-puzzelaktie dd. p.v. Philadelphia kwamen deze keek de volgende winnaars uit He busj—— le prijs (afwasautomaat) H. Wegenwijs, Vondelstraat 6 te 's-Gravenhage. 2e prijs (electronisch orgel) Mevrouw W. Schoonaard, Remij- den 72 4e, Amsterdam-W. (Os dorp), i 3e prijs (stereo radio) A. M. Snijders, Oostkanaalweg 40, Ter Aar (Z.H.). 4e prijs (statenbijbel) H. Runia, Larixlaan 48 te Mon ster. 5e prijs (bromfiets) G. Bonnema, Kloosterweg 3, Hart- werd, Post Bolsward (Fr.). 6e prijs (levensmiddelenpakket) W. Vreke, Havenweg 43 te Nieuw- dorp (Zl.). 7e prijs (boormachine) H. J. Frederiks, Fabrieksweg 6-1 te Windershuis (Ov.). Se prijs (rondobar) G. H. Miskotte, Cornelis Kuiper- weg 3 te Nijverdal. 9e prijs (wandkuooptapijt) Ginus en Ankie Steenbergen, m.s. 'Calypso', Varende op de Rijn. 10e prijs (haardroogkap) R. Verbeek-Hazewinkel, Burg. Lambooylaan 11 te Hilversum. He prijs (set handige hulpjes in de huishouding) A. Mulder, Delta 36 te Lelystad. 12e prijs (twee kruidenrekken) H. Diedering, De Drieslag 21 te Dronten. 13e prijs (schouwtje) J. B. Snijders, Leusderweg 57 te Amersfoort. 14e prijs (badkamerset) Mevr. E. de Brauwer-Kuyper, Fr. Hendrikplantsoen 10 2E, Amster dam. 15e prijs (personeziweegschaal) E. Hartholt, Beeklaan 416, Den Haag. 16e prijs (tafelcouvert) D. van der Schaaf, Stadionplein 16 U, Amsterdam-Z. 4"e prijs (schotelwanner) H. Jongeneel, Kerkstraat 12, Ber- kel en Rodenrijs. 18e prijs (oog-make-up) T. v. d. Bogert, Sportlaan 2, Be- dum (Gr.). een actiever beleid kunnn voeren. Op het ogenblik ontbreekt daarvoor de financiële armslag. De bouw wordt overgelaten aan het particulier initia tief en dat resulteert vaak in te dure parkeergarages op een verkeerde plaats! Als voorbeeld noemde de heer Marti ni de parkeermastodont aan de Mar- nixstraat in Amsterdam: 'Totale inves tering 8 miljoen gulden, capaciteit 1000 auto's, maar een bezetting van gemiddeld twee procent, zodat de ei genaar overweegt de parkeergarage te sluiten. gekomen. De minister suggereerde ook dat de gemeenten wel degelijk de financiële ruimte hebben voor de bouw van parkeergarages. Zij zouden bij voorbeeld hun belastingen kunnen op trekken of uitbreiden (parkeerbelas ting, e.d.). A. Martini Alternatief In de visie van de heer Martini zullen parkeergarages een redelijk alterna tief moeten bieden voor de forenzen die nu nog met hun auto de binnen stad intrekken. Dat betekent dan dat ze niet te duur mogen zijn, zoals nu vaak het geval is en bovendien goed aan moeten sluiten op het openbaar vervoer. Met uitbreiding van de par keerverboden in de binnenstad, ge koppeld aan de bouw van dure par keergarages, bereik je alleen maar dat de inwoners van de binnenstad, vaak de sociaal zwakkeren, de dupe wor den, aldus de 'heer Martini. Hij rekende de Senaat voor dat Ne derlandse wagenpark op het ogenblik een lengte heeft van circa 12.000 km., precies de lengte van ons totale rijks- en provinciale wegennet. Hoezeer de gemeentelijke straten eri pleinen wor den gebruikt als opslagplaats is ons allen bekend, maar het pakhuis is vol, meer dan vol. Het is daarom meer dan gewenst dat een deel verdwijnt', aldus het Eerste-Kamerlid. Minister Udink verzette zich tegen de motie. Het rijkswegenfonds mist de financiële ruimte voor het financieren van zulke projecten. Het is daarom juister om te wachten tot het algeme ne verkeersfonds van de grond is Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Bij de betrokken mensen aan de universiteit van Amsterdam heerst grote bevreemding over het besluit van minister Van Veen dat de Organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek (&WU) mag beginnen met de bouw van een grote deeltjesversnel ler, onderdeel van een nieuw nationaal insituut voor hoge-energie- fysica dat in Amsterdam wordt gevestigd. Ruim een kwart deel van het bedrag dat nodig is voor 'Paler mo' is binnen, 20.000! De gif- lenstroom vertegenwoordigt per dag een bedrag van ongeveer 1000. Voor hulpverlening aan de Waldenzen op Sicilië is 75.000 nodig. De Trouw-Kwar- tet-Sinterklaasactie voor een zwembadje en een speelplaats in het oecumenische diakonalc centrum van de Waldenzen in Palermo, heeft een veelbeloven de start gemaakt. Honderden uit onze lezerskring reageren met bedragen van een, twee en drie cijfers. Dat is hartverwar mend! Een voorbeeld: een col lecte in het hervormde Cen trum, de stichting 'Zon en Schild', Amersfoort bracht 145 op. Sinterklaas nadert! U kunt dübbel geven, dat geeft dubbe le voldoening. Ds. Piëtro Pana- scia in Palermo rékent op het Trouw-Kwartet! Wij vragen aan individuclen, gezinnen, scholen, verenigingen, diakonieën, ziekenhuizen, sanato ria, bedrijven enz.: Hélp een protestantse pioniersgroep op Sicilië, onderneem acties. Giften onder vermelding: Sou laas voor Palermo, via het cen trale gironummer van NV De Christelijke Pers Amsterdam- 269274. Of: op haar rekening bij de Ned. Middenstandsbank, hoofd kantoor Herengracht Amster dam, registratienummer: 697360.768. Voor Amsterdam en omgeving: gemeentegiro X 500. (ADVERTENTIE) Daarin zouden ook activiteiten wor den gebundeld van natuurkundigen van de Amsterdamse universiteit en die van Nijmegen. Tussen Amsterdam en de minister was nog overleg gaan de over de vorm die deze bundeling zou krijgen. De universiteit had er geen bezwaar tegen, een onderdeel van zichzelf in een groter geheel in te brengen, maar was er wel tegen dat dat grotere geheel zonder meer een ZWO-instituut zou worden. Dat betekent een aantasting van de rechten van personeel en studenten, was het argument, want in de ZWO- (ADVERTENTIE) sfeer zijn inspraakprocedures minder ver gevorderd dan bij ons. Bovendien zouden wij ook wel enige inspraak op het onderzoekbeleid willen hebben, anders zou het verband tussen onder wijs en onderzoek in deze tak van natuurkunde geheel verloren gaan. Amsterdam voelde meer voor een in- ter-universitair instituut, waarin dat beter geregeld kon worden. Maar het overleg is nu op een onbe grijpelijke manier doorbroken. Deze week berichtte minister Van Veen de Amsterdamse universiteit dat ZWO toestemming had gekregen, het insti tuut te gaan opzetten. De Amsterdamse verbazing is des te groter omdat het college van bestuur begin deze maand nog van de minis ter had vernomen dat de zaak in goed overleg met de andere partners (ZWO en Nijmegen) geregeld moest worden. Wanneer we kwade trouw van de minister uitsluiten, zou je bijna moe ten denken dat hij per ongeluk een besluit heeft genomen. (Onlangs ver scheen ook een verhoging van de universitaire examengelden per onge luk in het Staatsblad). HILVERSUM Het dagelijks bestuur van de KRO heeft 'het algemene be stuur voorgesteld per 1 januari 1973 mr. B. A. Schmitz, thans hoofd van de televisiedienst KRO te benoemen tot directeur, belast met de sociale en economische zaken. Mr. Schmitz volgt drs. J. J. van der Made op, die op 1 april 1973 met pensioen gaat. Indien het algemeen bestuur zijn goedkeuring aan de benoeming hecht, wordt voor gesteld de heer R. H. G. Schoonhoven, thans plaatsvervangend hoofd tv- dienst en chef van de informatieve af deling televisie te benoemen tot op volger van de heer Schmitz. Van een verslaggever DEN HAAG Na een klacht van de Consumentenbond heeft Vroom en Dreesmann speelgoedvogels, die ge vuld waren met de zeer vergiftige stof methyleenchloride, uit warenhuizen in Rotterdam en Den Haag verwij derd. De glazen vogels waren met de zeer snel verdampende giftige stof gevuld omdat daardoor de indruk werd gewekt dat ze konden drinken. Er stond wel een waarschuwing in het Engels op dat ze uit de buurt van kinderen moesten worden gehouden, maar zo redeneert de Consumenten bond, niet iedereen kent Engels en bovendien waren de vogels uitgestald in de speelgoedafdelingen. (ADVERTENTIE) ISMAV nieuws lOi- Prisma doublé herenhorloge Prisma doublé herenhorloges reeds verkrijgbaar v.a. 74,- Verkiezingsiveer Van onze weerkundige medewerker Het weer zal vandaag op verkiezings dag niet zo erg meewerken. Hoewel er opklaringen te verwachten zijn, zullen er ook buien vallen. Deze waren gis teravond gevorderd tot midden-En ge land. Sule Cerry, vlak ten noorden van Schotland rapporteerde 15 mm neerslag. Bovendien staat er vandaag nog tamelijk veel wind uit zuidwest tot west met name in de noordelijke en westelijke kustprovincies. Maar dit robuuste weertype zal voor de meeste stemgerechtigden geen beletsel zijn om thuis te blijven. Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG Milieu en landschap wor den in grote delen van ons land bedreigd door een nieuwe tak van industrie die, o indat hij oppervlakkig gelijkt op veeteelt, tot nog toe niet gereguleerd wordt door b estemmingsplannen en slechts in geringe mate door milieuwetten. Daar zal verand ering in moeten komen, aldus het rap port Bio-industrie, dat gisteren werd gepubliceerd door de stichting Natuur en milieu (SNM). Landbouw, menen de samen stellers, is een bedrijvigheid die gebruik maakt van het produktievermogen van de tot het bedrijf behorende grond. Bio-industrie is het niet aan de grond gebonden bedrijfssy steem waarbij dieren in dichte pakking in een sterk gemecha niseerde onderneming worden gehouden ten behoeve van een economisch optimale dierpro- duktie. De bio-industrieel is een produktieschakel tussen de veevoerfabrikant (die hem voor een deel zijn bedrijfska pitaal ter beschikking stelde) en de slachterij. Deze week staat er weer een puzzel in Prinses. Doet u mee? Niet alleen,,, maar samen. oen kunnen we zeggen: r Beekbergen wordt het! Rommel Het geïmporteerde veevoer wordt met laag rendement omgezet in vlees, de rest wordt warmte, mest en stank. Het vlees wordt voor een groot deel weer geëjqiorteerd, met de rommel blijven we zitten. De positie is verge lijkbaar, zei SNM-directeur P. Nijhoff gisteren, met die van de petrochemische industrie. Alleen die is dan nog op een paar plaatsen geconcentreerd, de bio-industrie beheerst hele provincies. Het rapport draagt de cijfers aan: de helft van Nederlands mestkalveren staat in Gelder land, tien procent in een ge bied van zeven kilometer rond Uddel. Eenderde van onze var kens wordt in Noord-Brabant dik (zij het niet oud). - Mest Anders dan de landbouw, le vert deze bio-industrie ernsti ge milieuproblemen op. Sa men produceren deze bedrij ven jaarlijks anderhalf mil joen ton mest die zij op eigen land niet kwijt kunnen. De beste oplossing is transport naar akkerbouwgebieden. Dat zal dan wel over forse afstan den moeten gebeuren, want door de concentratie van de bio-industrie in enkele provin cies bestaan regionaal grote m esto ve rschotten Voor een deel is het helemaal onmogelijk. De bio-industrie gaat meer en meer over op het 'drijfmestsysteem' waarbij vaste mest, gier en spoelwater van de hokken samen worden opgevangen. Deze drijfmest bestaat grotendeels uit water en kan niet meer economisch vervoerd worden. Op bedrij ven die het zelf niet kunnen gebruiken is dit afval en het rapport noemt het 'onbegrijpe lijk dat men in landbouwkrin- gen het systeem nog durft te propageren' omdat het bedrijfs economisch voordelig is (wan neer de milieukosten niet in rekening worden gebracht). Een andere manier om van de mest af te komen is afbraak in bestaande of te bouwen zuiveringsinstallaties. Die zul len dan wel moeten worden voorzien van een 'derde zui- veringstrap' die bovendien fos faten en nitraten verwijdert, anders dreigt toch nog on toelaatbare belasting van het oppervlakte water. Bij de zui vering blijven grote hoeveel heden slib over, die weer via mestbanken naar akkerbouw gebieden zou kunnen worden gebracht. Een bijkomende moeilijkheid (die trouwens ook geldt voor de directe toe passing van mest) is het ko persulfaat dat in belangrijke hoeveelheden aan varkensvoer wordt toegevoegd om de groei te bevorderen. Zo wordt naar schatting 500 ton koper per jaar in het milieu gebracht. Dat moet uit een oogpunt van milieubeheer drastisch worden Met zijn tientallen meters lange bedrijfshallen en in vrolijke kleuren geschilderde voersilo's tast de bio-in dustrie het landschap aan. bepèrkt. aldus het rapport. Het uitspreiden van mest op eigen grond is voor de bio- industrieel een goedkope en dus veel toegepaste methode om van het teveel af te ko men. Maar als er zwaarder wordt gemest dan landbouw- technisch verantwoord is, moet je dat land eigenlijk als ongecontroleerde vuil stortplaats beschouwen. Met alle gevolgen van dien: stanko verlast en gevaar voor water en bodemvervuiling. De hoeveelheden fosfaat en nitraat in het grondwater bij Uddel stijgen al. Drijfmest en gier kunnen En dan is er nog het stank- tenslotte ook nog gewoon ge- probleem. In landbouwkrifigen loosd worden. Dat is wel ver boden, maar controle blijkt moeilijk te zijn. Volgens schatting van het CBS wordt tien procent van de varkens- mest en twintig procent van de kalvermest geloosd. Recen te cijfers van de provinciale waterstaat Gelderland schrij ven de eutrofiëring van het Veluwemeer voor dertig pro cent toe aan lozing van mest en uitspoeling van zandgron den waarop overschotten ge dumpt werden. Stank wil men nog wel eens volhou den dat dat een probleem van overgevoelige stedelingen in hun tweede huizen is. Nee, zegt het rapport, dit is typisch een probleem van de bio-in dustrie. Het komt door de concentratie van veel dieren op een punt, door opgepepte voeding en verkeerde huisves ting van die dieren en door onjuiste mestbewaring. Een echte boerderij stinkt niet. De Wet op de ruimtelijke or dening biedt volgens het rap port afdoende mogelijkheden om de verdere uitbreiding van de bio-industrie in redelijke banen te leiden. Hij is er alleen nog niet voor gebruikt. Vaak zal blijken dat concen tratie op aangewezen bio-in- dustrieterreinen de enige aanvaardbare oplossing is. Dan wordt het ook mogelijk, de bedrijfshygiëne te vergroten (door centrale voorzieningen) en het veterinair toezicht te verbeteren. Daarnaast is in de bestaande bio-industriegebieden een sa nering nodig. 'De rekening voor het tot dusverre ontbre ken van een duidelijk over heidsbeleid zal daarbij niet uitsluitend aan de betrokke nen mogen worden gepre senteerd'. Het rapport is verkrijgbaar bij de stichting Natuur en Milieu in Amsterdam, 4, giro 2537078. OPKLARINGEN R BEWOLKINO 10 MAX. TEMP. t 10 MIN. TEMP. e WINORICHTINO v In elk geval zijn de omstandigheden veel gunstiger dan bij een weertype met mist, gladde wegen of sneeuw. En daarop is beslist geen kans nu een diepe stormdepressie van 974 millibar voor de westkust van Noorwegen de circulatie beheerst. Gisteren werden hoge windsnelheden waargenomen: niet zozeer aan de grond daar uitschieten j van 9 beaufort op de Britse eilanden alswel in de hoge re luchtlagen. Op ruim 10 km hoogte kwam boven Sleeswijk een zuidwestelijke storm wind van 166 km per uur voor, het station aan de Engelse oostkust gaf op 9 km hoogte ruim 200 km per uur. Nog veel sterkere winden, maar nu uit noordwest tot noordrnoordwest rapporteerden verkeersvliegtuigen ten westen en noordwesten van de Britse eilanden: maximaal 252 km per uur op een niveau van 8 km, aan de achterzijde van een trog die over de Britse eilanden naar het oosten ging. Op de Hebriden onweerde het gistera vond. Stations in Ierland registreer den achter de trog 2 2^ uur zon. Op het weerschip J. ten westen van Ierland daalde de luchtdruk gistera vond al weer flink terwijl de harde wind begon te krimpen onder invloed van een volgende snel naderende oce aandepressie. Weersgesteldheid van gisteravond 19 uur, maximumtemperaturen van gisteren en neer. slag 7-19 uur: Amsterdam geh bew 4 gr. 0.2 mm; De Bilt regen 5. 0.1: Deelen regen 5, 0.1: Eelde regen 4. 0.3; Eindhoven regen 6. 1; Den Helder half bew 8. 0.3; Luchth. Rtd. geh bew 6 0.2; Twente geh bew 4. 0.2: Vllssingen zwaar bew 8.0.1: Zd Limburg regen. 5. 0.1; Athene onbew 12, 0: Berlijn onbew 3. 0: Bordeaux zwaar bew 13. 0: Frankfort onbew 3, 0; Genève onbew 7, 0: Helsinki motregen 3. 0 4; Innsbrilck onbew 3, 0: Kopenhagen regen 8. 0.1: Lissabon iw bew 16. 0; Londen onbew 9. 2: Madrid geh bew 9. 0.4; Malaga half bew 18, 0; Majorca zw bew 17, 0; Müncben onbew 4, 0| Nice onbew 12, 0; Oslo 1 bew 9, 0: Rome onbew 14, 0: Spilt onbew 11, 0; Stockholm regenbul S. 0.1; Wenen onbew 8, 0; Casa Blanca xw bew 20. 0: Istanboel 1 bew 8, 0; Laa Palmas half bew 14, 0; Tel-Avlv licht bew 19. Ot Tunis regenbui 17, 2.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5