liOm 'n uur of tien weten we mèèr CHU c n Per week komen 400 Surinamers naar Nederland 1 eoeo Geschrokken? Keuter: traag spel met stripverhalen als er iets te schenken uit... even n; sr de slijter! Ambtenaar hoeft niet te niksen op Defensie Computer in Rijswijk berekent hoe de Nederlanders stemden 0.9 i 4.8 2.6 Een man om je vertrouwen aan te geven TILANUS In paar gemeenten tweemaal stemmer De PPR kreeg in 3 weken 649 nieuwe leden erbif. Help mee aan de qroei van de PPR! "j m Nelissen niet met procedure centraal akkoord gelukkig Is glad, S man... glad... 't Is gewoon'n ander gevoel, weet jewel. Kamerleden willen steun voor berging van VOC-schip Van Boven: centraal akkoord bewijst nut harmoniemodel Celstraffen voor cheque-bende uit Sniikerbuurt Samenwerking tussen ziekenhuizen nog niet goed mogelijk ROUW/KWARTET WOENSDAG 29 NOVEMBER 1972 BINNENLAND T9/K11 ADVERTENTIE slijk Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Als vanavond om zeven uur de deuren van de rtembureau's dichtgaan en met het tellen van de stemmen be- ;onnen wordt, duurt de onzeker heid nog maar kort: om een uur of .negen hoopt de verkiezings- dienst van het ANP al een eer ste 'tussenstand' van betekenis te hunnen berekenen en uiterlijk een uur later volgt de eerste rognose' van de einduitslag. Doral uit die prognose zullen we „jel wat te weten kunnen komen: uit F|de uitslagen van zo'n driehonderd meenten hoopt men bij het ANP al ten betrouwbare 'voorspelling" van >derlands politieke keuze te kunnen en. De verkiezingsdienst van het ANP, die vanavond zetelt in het gebouw van Philips Electrologica Nederland in het industriegebied Plaspoèlpolder in Rijswijk (Zuid-Holland), voorziet met alleen radio en televisie maar ook alle Nederlandse dagbladen van de uitslagen. De tijd dat de kranten met vaak beperkte middelen afzonder lijke vcrkiczingsdiensten moesten or ganiseren is al jaren voorbij: de snel- leid waarmee het ANP de uitslagen verzamelt, controleert en verspreidt valt niet te overtreffen, hóe graag een ochtendblad, dat bij het doorgeven, zetten en drukken van de stemcijfers enorm tegen de klok moet werken, dat ook zou willen. De krante-auto's mogen in bijzondere gevallen als dit wel iéts later vertrekken maar èèns komt er aan dat uitstel toch een eind. Het leeuwedeel van het werk in het Rijswijkse uitslagen-centrum wordt verricht door een computer, in het 'leheugen' waarvan de cijfers opgesla- en zijn van de verkiezingen van orig jaar, die nu als vergelijking jebruikt worden. Naar dit centrum rorden vanavond vanuit alle (863) Nederlandse gemeenten de uitslagen elefonisch doorgegeven. Veertig tele fonistes verwerken (en controleren lelijk al) de gegevens op schrijvende telmachines, waarna de cijfers in de computer hun weg zoeken naar de bijbehorende getallen van vorig jaar, om compleet met vergelijkingen en percentages weer tevoorschijn te ko nen, klaar voor verzending naar kran ten, radio en tv. Vanuit. Rijswijk (waar de computer 'assistentie' krijgt van zo'n 150 mensen) worden de uit slagen ook doorgeseind naar Krasna- polsky in Amsterdam, waar negen politieke partijen vanavond bijeen- [omsten organiseren. ACHT KAMBRVHItKIEZINGÜN IN Partijen 1946 1948 1951 1956 1959 1963 1967 1971 PvdA 28.3 25.6 29.0 32.7 30.3 28.0 23.5 24.6 KVP 30.8 31.0 28.7 31.7 31.6 31.9 26.5 21.8 WD 6.4 8.0 8.8 8.8 12.2 10.3 10.7 10.4 ABP 12.9 13.2 11.3 9.9 9.4 8.7 9.9 8.6 D'66 - - - - - - 4.5 6.8 C-HU 7.8 9.2 8.9 8.4 8.1 8.6 8.1 6.3 DS'70 - - - - - - 5.3 CPN 10.6 7.7 6.2 4.7 2.4 2.8 3.6 3.9 SGP 2.2 2.4 2.4 2.3 2.2 2.3 2.0 2.4 PSP - - - 1.8 3.0 2.9 1.4 PPR - - - - - - - 1.8 GPV - - 0.7 0.7 0.7 0.8 1.6 NMP - - - - - - 1.5 BP - - - 0.5 2.1 1.1 Overige 1.0 2.9 4.0 0.8 0.8 1.5 2.5 Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Er vestigen zich op het ogenblik gemiddeld vier honderd rijksgenoten uit Suriname per week in Nederland, van wie ruim de helft in Amsterdam. Dit cijfer, gepubliceerd door het Am sterdamse gemeentebestuur, is gebaseerd op een onderzoek van de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau van Amsterdam, de heer K. de Jong. 100.0 100.0 100.0 100.0 100,0 100.0 100.0 100.0 In de Nederlandse gemeenten zijn gisteren de stembussen klaargezet. In Haarlem moest de stoffer eraan te pas komen om ze weer toon baar te maken. Rechts de uitslagen van acht naoorlogse kamerverkiezingen. Behalve de genoemde partijen nemen vandaag nog deel: de Democratische Middenpartij, de Roomskatholieke partij Nederland, (beide in alle kieskringen), de Anti-Woningnood-Actie, de Lijst-Stam, de Nieuwe Roomse Partij en de Partij van het Recht (de laatste vier maar in een paar kieskringen). Spanning De spanning waarmee het stembusre sultaat tegemoetgezien wordt heeft, op xanteredacties als die van rouw/Kwartet nog een bijzonder as pect: zullen de uitslagen tijdig genoeg komen om in élle kranten en edities daarvan te. worden geplaatst? Die spanning is er niet minder op gewor den na de ervaringen op de avond van de 28ste april 1971. De cijfers kwamen toen zó traag binnen dat het zorgvuldig aangepaste verzendschema van de kranten nog veel te optimis tisch bleek: een groot deel van de oplage is toen tot ontsteltenis van de redacteuren en andere medewerkers met zeer onvolledige gegevens de deur uitgegaan. De oorzaken van die vertraging (de einduitslag kwam pas tegen èèn uur 's nachts, een dik uur later dan een vorige keer) zijn erg moeilijk na te gaan. In elk van de gemeenten die laat waren met hun telefoontje naar 'Rijswijk' zal er wel een aparte ver klaring voor zijn. Bestond aanvanke lijk de indruk dat de rechtstreekse uitzending van voetbal op de tv veel vertraging veroorzaakt heeft (hoe zou het anders te verklaren zijn dat er in de voetbalpauze opeens verdacht veel uitslagen binnenkwamen?), bij de ver kiezingsdienst van het ANP aarzelt (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In een aantal Nederlandse gemeenten zullen de kiezers tweemaal hun stem kunnen uitbrengen. In drie plaatsen (Benthuizen, Moerka- pelle en Warnsveld) kunnen de inwoners zich behalve over de landspolitick (via een tweede stembiljet) ook uitspreken over de toekomst van de gemeenten, die alle drie bij plannen voor grenswijzigingen betrokken zijn. In een paar stemlokalen in twintig andere gemeenten zul len de mensen ook tweemaal kunnen stemmen, maar dat doen zij ten dienste van het onderzoek dat Marcel van Dam instelt naar de motivatie van de kiezers. Ook zij kunne n een tweede biljet invullen. De re sultaten van het onderzoek van Marcel van Dam zullen even eens in het computercentrum te Rijswijk verwerkt worden. gemeenten na vorig jaar afgenomen'. Maar tegenover dat laatste staat weer het feit dat er mèèr uitslagen bere kend en doorgeseind worden: zo zul len er nu van 39 'agglomeraties' (groepen gemeenten) totaaluitslagen doorgegeven worden. Driehonderd In Trouw/Kwartet zullen uiteraard niet de uitslagen van alle 863 gemeen ten vermeld worden. In totaal zullen er vanavond op de redactie ruim driehonderd uitslagen worden ver werkt, die verspreid over verschillen de edities geplaatst zullen worden, of dat allemaal op tijd zal lukken? Bij de ANP-verkiezingsdienst was men gisteren optimistisch gestemd, maar de verzekering dat het vanavond véél beter zal gaan dan de vorige keer durfde men er toch niet geven. 'Als de uitslagen maar constant binnenko men en er geen haperingen of vertra gingen optreden zouden we de zaak in drie uur naar de kranteredacties door kunnen seinen', vertelt het hoofd van de verkiezingsdienst, de heer W. Ba- velaar. Hij herinnert zich nog goed de gang van zaken vorig jaar, toen na lang wachten de uitslag van Roermond als laatste pas over half èèn 's nachts binnenkwam. 'Natuurlijk heb ik nu met Roermond gesproken en er zal daar nu op elk stembureau een speci ale toezichthouder zitten. Maar ot een andere gemeente nu geen roet in het eten zal gooien? Zoiets is niet te voorspellen'. En een kléine vertraging kan bij de beperkte tijd die een ochtendblad ter beschikking heeft om het verkiezings- nieuws en de verkiezingscijfers te be werken al grote gevolgen hebben: de krante-auto's kunnen maar éven wach ten, vooral als ze de rit naar de verder van Amsterdam gelegen plaat sen voor de boeg hebben. En beter een krant waarin niet Alles staat dan helemaal geen krant, redeneert een krantedirectie. En wie zou haar daar in nu geen gelijk geven? (ADVERTENTIE) Van onze parlementsredactie DEIN HAAG Minister Nelissen (fi nanciën is niet gelukkig met de manier waarop het centraal akkoord tot stand is gekomen. Hij zei gisteren ln de Eerste Kamer dat de 'procedure weinig doordacht was, dat er erg veel is geimprovisseerd; bepaald geen voor beeld voor de toekomst'. BLOEMSTRAAT 59, AMSTERDAM TELEF. 020-227342 POSTGIRO 1575600 men nu toch om dit als de oorzaak aan te wijzen. Wat kunnen bij een organisatie waarbij zóveel mensen bp- trokken zijn niet veel (menselijke) factoren een rol spelen. Vanavond is die voetbal-tv er niet en wat ook een gunstige invloed kan hebben: het ANP kan door technische verbeteringen sneller telexen, er zijn minder deelnemende partijen (wat be tekent dat er achter elke plaatsnaam minder cijfers doorgegeven moeten worden) en bovendien is het aantal Verminder de teer en de. nicotine in de rook van uw sigaret Met Denicotea filter-pijpjes. -L-. Filters (10 stuks) f 1.20. Pijpjes vanaf f 1.25 OGiuCOCGQ BIJ elke tabakswinkelier verkrijgbaar. Naar schatting wonen er nu ruim 50.000 Surinamers in Nederland, van wie de helft zich vestigde in Amster dam. Het Amsterdamse gemeentebe stuur beschouwt de problemen die zich in verband met deze migratie voordoen, (huisvesting, onderwijs, werkgelegenheid en sociaal-culturele zorg) niet als typisch Amsterdams, maar als een nationaal probleem dat zich voornamelijk manifesteert in Amsterdam. De oplossing moet, vindt hef gemeentebestuur, in samenwer king met de rijksoverheid worden gevonden. De gemeente Amsterdam gaat alles in het wérk stellen om zo volledig moge lijk gegevens te verzamelen op elk van de probleemgebieden, zei burgemees ter Samkalden bij de algemene be schouwingen op de gemeentebegroting '73. Het verkregen materiaal zal in een overleg met de regering aan de orde worden gesteld. Het verzamelen van die gegevens blijkt een probleem op zich, omdat Surinamers en Antillianen niet afzon derlijk in officiële statistieken kunnen worden ondergebracht, omdat zij de Nederlandse nationaliteit hebben. Hierover is onlangs overleg gevoerd tussen de verschillende gemeentelijke diensten en het (rijks) gewestelijk arbeidsbureau. Bij die gelegenheid noemde de heer De Jong het cijfer van vierhonderd per week. Het Bu reau bestuurscontacten van de ge meente voegt hieraan toe dat De Jong zich hierbij hoogstwaarschijnlijk heeft gebaseerd op de migratiecijfers in de zomermaanden. In die periode vestigen zich meer Surinamers in Ne derland dan in de winter. De gemeentelijke diensten (sociale za ken, onderwijs, huisvesting) gaan nu cijfers verzamelen aan de hand van de geboorteplaatsen van degenen die worden geregistreerd. Dit cijfermate riaal, dat nodig is om de problemen adequaat te lijf te kunnen gaan, wordt niet officeel gepubliceerd. Vol gens het Bureau van statistiek van het arbeidsbureau moet men omzichtig met deze cijfers omgaan, omdat direct de beschuldiging 'discriminatie' zou vallen als men officieel toe over zou gaan tot 'aparte' registratie. ADVERTENTIE Beter zou het zijn een centraal ak koord ruimschoots voor de vaststel ling van de begroting rond te krijgen en bovendien de Tweede Kamer de gelegenheid te geven zich in hoofdlij nen over het akkoord uit te spreken. Minister Nelissen onderstreepte met deze opmerkingen de kritiek die een maand geleden de Eerste en de Twee de Kamer over de totstandkoming van het centraal akkoord hadden geuit. De beide Kamers constateerden toen dat het parlement door de gevolgde procedure grotendeels bukten spel was gezet. Het parlement had name lijk eerst zijn goedkeuring aan de begroting gegeven, die later op een •aantal punten weer gewijzigd moest worden om de afsluiting van het centraal akkoord mogelijk te maken. DEN HAAG Beroemd en berucht zijn de zondagsbladen van de Amerikaanse kranten. Wilde verhalen, pagina's en pagina's met strips, de één luguber, de andere komisch, de derde bloedig en wat niet al. De Amerikaanse choreograaf Cliff Keuter is door een kiosk reclamebord 'Sunday Papers' geïnspireerd tot een ballet, dat hij met zijn eigen ensemble twee jaar geleden in New York uitbracht. Rechter spreekt uit: Van een verslaggever DEN HAAG Het ministerie van defensie moet de 57-jarige burger-ambtenaar A. F. P. Deckers werk geven. Dit heeft het ambtenarengerecht in Den Haag uitgesproken. De heer Deckers, ambtenaar bij het 'projectenbureau mechanisering luchtafweer' had erover geklaagd dat hij al twee jaar geen echt werk bij het bureau heeft gekre gen, waar hij boven de sterkte ais planningsspecialiist was ingedeeld Het gerecht heeft het beroep van de heer Deckers gegrond verklaard. De weigeringen van de zijde van het ministerie om de heer Deckers in zijn functie werkgele genheid te bieden en over hem in zijn functie een beoordeling uit te brengen, zijn door het gerecht nie tig verklaard. Voor het ambtenarengerecht had den de chefs van de heer Deckers verklaard dat deze niet voor zijn werk als planningsspecialist ge schikt was, en dat bij het projec tenbureau echt geen werk voor deze man beschikbaar was. Volgens de raadsvrouwe van de heer Dec kers die het een unieke zaak had genoemd dat een ambtenaar zich tot de rechter moet wenden om werk te krijgen ,is de gezondheids toestand van haar cliënt achteruit gegaan doordat hij geen werk kreeg. Volgens het ambtenarengerecht is de (stilzwijgende) weigering van de chefs van de heer Deckers om een functiebeoordeling over hem op te maken in strijd met bet algemeen beginsel van behoorlijk bestuur. Maandagavond bracht het Nederlands dans-theater 'Sunday Papers' in pre mière in de Koninklijke Schouwburg en men kon daar een prachtige kolder verwachten van allerlei wonderlijke situaties. Keuter zelf was naar ons land overge komen om het met het Nederlands dans-theater in te studeren. John Her berg McDowell had voor de muziek gezorgd: de inleidende maten van een Weense wals van Strauss, maar dan helemaal vervormd, uiteengerekt, in eengefrommeld. Ten gehore gebracht op een 'geprepareerde piano', met speelgoedinstrumenten en de stem van Al Jolson. Drie dansers zouden al die wonderlij ke situaties voor het voetlicht bren gen. Misschien waren de verwachtin gen wat te hoog gespannen, maar het viel niet in alle opzichten mee. Zeker, er waren kostelijke trouvailles, zoals de auto-'foep-hoorn', die eensklaps een bazuin van een engel werd en plots veranderde in een geweer waarmee een danser 'toet' werd geveld. Maar er zaten ook heel wat flauwiteiten tussen en van de 'horror' kwam weinig te recht. Vaak verliep de situatie op het toneel traag en was er van dans of ballet weinig sprake. Waarbij het ko mische talent van Marilyn Lewis op viel, al kon zij de toestand niet red den. De avond begon met Hans van Ma- nen's boeiende 'Grosse Fuge' en ein digde met een geheel nieuw gemon teerde 'essay in de stilte' eveneens van Hans van Manen. DEN Haag Twee leden van de PvdA-fractie lebben de regering ge vraagd een operatie tot berging van het VOC-schip 'Amsterdam' uit het strand van Hastings op enigerlei wijze te steunen. Het zijn de heren De Ruiter en Van Thijn die er op wijzen dat een derge lijke operatie belangrijke cultuurhis torische waarde heeft, waarbij zij als voorbeeld aanvoeren de grote belang stelling voor de Wasa, het vlaggeschip van koning Gustaaf Adolf 2 van Zwe den. TILBURG 'Het centraal akkoord is een duidelijk bewijs van wat er in het harmoniemodel, zulks in tegen stelling tot in het conflictmodel, te bereiken is'. Aldus zei mr. P.M.H. van Boven, voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, giste ren in de algemene vergaderint van de bij het NCW aangesloten Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereniging. Hij verklaarde van mening te zijn dat het conflictmodel als levensgevaarlijk voor onze maatschappij moet worden verworpen. Dat de centrale werkge versorganisaties het centraal akkoord ondanks de prijscalculatiebeschikking toch gaan tekenen is, aldus mr. Van Boven, omdat zij aan het harmonie model willen vasthouden en geen cha otische situatie willen scheppen. Hij zei te verwachten dat het akkoord volgende week kan worden onderte kend. De vergadering koos ir. J.W.M. van Rooij, lid van de NV Provinciale Noordbrabantse Electriciteitsmaat- schappij te 's-Hertogenbosch, als haar nieuwe voorzitter. Van onze correspondent ARNHEM Aanzienlijk mildere straffen dan de officier van justitie had gewild legde de Arnhemse recht bank gisteren op aan de leden van de Spijkerbuurt-chequebende: een jaar en negen maanden in plaats van drie jaar voor Hans H. (28), zes maanden voor zijn zus Beppie H. (29), beter bekend als 'de koningin van het Spij kerkwartier, en een jaar en negen maanden voor huisvriend Jan van A. (34). Tegen de beide laatsten was een jaar en vier maanden en twee jaar en acht maanden gevraagd. Vj\ KRUISWOORDPUZZEL Horizontaal: 1. Grondsoort, 4. tijd perk, 7. uitroep, 8. persoon bekend met het vaarwater. 10. radio omroep (afk.) 12. vierhandig dier 14. watering 15. plaaggeest. 16. anno passato (afk) 18. waterstand, 19. uitgestotene, 22. mondeling, 24. letsel, 25. Myth, fi- guuyi, 26. kooplusf, 28. lekkernij, 30. lidwoord, 31. vordering, 33. verlegen, 35. tussenzetsel, 37. muzieknoot, 38. soort hamer, 40. lidwoord (Fr.), 41. spoorstaaf, 42. vlokkige stof op bier enz. Verticaal: 1. meisjesnaam, 2. oude lengtemaat, 3. insekteneter, 4. vaar wel, 5. boom, 6. papegaai, 7. muziekin strument, 9. grondsoort, 11. plaats in Rusland 13. lusthof, 15. soort hond, 17. smal klein zeilschip, 18. roofvogel, 20. vriend (Fr.), 21. soort bijl, 22. familielid, 23. atmosfeer (afk.), 25. na tuurlijk waterbekken, 27. vruchtbare plaats, 29. boom, 32. Europeaan 33. muzieknoot, 34. kleverige stof, 36. bergweide, 38. muzieknoot. 39. rond hout. OPLOSSING VAN GISTEREN Hor: 1. memel, 4. psalm, 7. loket 9. nalatig, 11. Epen, 13. laan, 15. lak, 16. lot, 17. ben, 18. air, 20. Ate, 22. kaan, 24. pias, 25. genegen, 28. gaper. 29. tenor, 30. liter. Vert. 1. model 2. elan, 3. lol, 4. pet. 5. stil, 6. meent, 8. kanteloep 9, nek, 10. gal, 12. paria, 14. aorta. 18. akant. 19. rag, 20. Ain, 21. ester, 23. ego. 24. Peri, 26. nar, 27. gel. Je moet'm voelen. De nieuwe Philishavé'qo Super. (Maak ook het gebaar van de tevreden driekop-scheerder). Van een verslaggeefster UTRECHT Uitbreiding van reële samenwerking tussen ziekenhuizen on derling en met de rest van de gezond heidszorg op regionaal niveau is pas mogelijk als vaststaat welke bevoegd heden een regionaal orgaan zal moe ten krijgen om het verder te kunnen brengen dan overleg. Dit zei prof. mr. J. de Vreeze, voorzitter van de zieken huisraad, bij de opening van de leden vergadering, gisteren in Utrecht. Hij constateerde 'met spijt' dat de ziekenhuisraad (overkoepelend orgaan van alle ziekenhuizen) er nog steeds niet in is geslaagd met de landelijke specialistenvereniging te komen tot aanvaardbare formuleringen voor de relatie tussen ziekenhuis, specialisten en staf. Ter voorkoming van hoog oplaaiende conflicten die vitale pa tiëntenbelangen schaden en die af breuk doen aan het vertrouwen dat ziekenhuizen en specialisten nodig hebben, zal een duidelijk modern staf- reglement volgens hem een belangrij ke steun kunnen zijn. Bij de kabinetsformatie moet volgens de NZR aandacht uitgaan naar een zodanige taakverdeling en samenwer king tussen departementen, dat de samenhang in de zorg voor menselijk welzijn en in de planning daarvoor wordt gediend en niet gehinderd. Ook zou volgens deze organisatie eens dui delijker moeten worden gemaakt wel ke bevoegdheden de minister heeft om op te treden als er zich 'noodsitu aties' voordoen zoals in Utrecht en Eindhoven. Ook schadelijk vindt hij de omstandigheid dat niet duidelijk is wat precies de plaats en de taak is van overheidsdiensten en belangenor ganisaties als de NZR. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11